PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT FRANKRIJK EN DE RECHTEN VAN DE VROUW Stilzwijgen in Batavia Crediet voor aankoop kleeding, schoeisel enz. Uit de provincie. Om Zeelands ioekomsi Hoofdredacteur G. Ballintijn (met redactloneele medewerking van «Ir. W. H. Beekenkamp), Uitgave: stich ting P.ZC-. Middelburg. Druk: tirnia F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Da. M. L. W. Scliocli, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Dinsdag 2 April 1946 189e Jaargang Nummer 78 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per veels, 3.20 per kwartaal, franc» per post, 3-45 per kwartaal, l.osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingcn Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg Gratemastraat 3, Temeuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr 359300 P.Z.C., Atiddclbtirg. OPOFFERENDE VROUWEN. „Rookende of liefhebbende vrouwen?" zetten wij dezer dagen boven een berichtje, waarin vermeld werd, dat on geveer anderhalf millioen vrouwen een gemengde ver- snaperings-rookkaart hebben en wij spraken het vermoeden uit, dat de meeste van deze vrouwen hun sigaretten wel aan manlief zouden afstaan. Een lezer uit Hansweert re ageert op dit berichtje en hij wysb erop, dat we er wel bij hadden mogen zetten „opoffe rende vrouwen". Want, zegt hij, een groot deel van de rookersbonnen moet gebruikt worden om als men eens iets noodig heeft, de gewenschte artikelen los te krijgen, of om als er iets ge repareerd moet v/orden, den reparateur tot eenigen spoed aan te zetten. Zelf is deze le zer niet-rooker en zijn tabaks- kaart staat dus voor dit doel ter beschikking van zijn vrouw, maar dat is niet vol doende. Ook haar eigen ta baks. en versnaperingsbonnen worden er voor aangewend. Maandenlang probeert deze vrouw iets gedaan, of te pak ken te kry'gen en het lukt) niet. Zoodra er echter een tabaksbon voor den dag komt, kan alles wel... Van de anderhalf millioen vrouwen, <üe een gemengde 3caart hebben, moeten er daar om minstens de helft „opoffe rende vrouwen" worden ge noemd. De schrijver ergert zich aan dezen toestand, zegt hij. Men moet een vrouw het beetje snoep, dat er op een bon te krijgen is, gunnen en niet zoo egoïstisch zijn. om alleen wat te doen, als er een tabaksbon op over schiet. Of als er van den leverancier extratjes of van den boer wat van de slacht in het vooruitzicht worden gesteld. „Schrijf er eens een stukje over", zegt hij. „Ik vlei mij heusch niet met de gedachte, dat het dan veranderen zal, maar velen zullen dan toch een oogenblikje stil zijn wie weet wat voor voordeelen het toöh nog heeft. Ik weet heel góed, dat we niet goed doen om bonnen geven, maar hadden we dat niet ge daan, dan hadden we met ons gezin al lang op het kerkhof gelegen van honger, koude en ellende. En nu kunnen we ten minste nog ons werk doen..." Inderdaad: we hebben er niet bij stil gestaan, dat ta baksbonnen en versnaperings bonnen dezen weg gaan, dezen weg, dia zeker niet de goede Het Wereldgebeuren Dezelfde als de man... is. Misschien, heel helpt dit stukje... misschien Cubaansche staats- diamant gestolen. De beroemde gele dia mant, opgeborgen in den vloer vlak beneden het midden van de koe pel van het Cubaansche kapitool, is Maandag ochtend jL gestolen. Het kleinood was in 1928 te Parijs voor 8000 dollar aangekocht en aan de regeering geschonken. Hij was het uitgangs punt voor het meten van afstanden in het verkeersnet. Ondanks de scherpe bewaking hebben de dieven de dubbele glasplaat weten té verbreken en den steen, weten te verwij deren. Voorbereiding ontruiming van Tebris? Alls teekenen schenen er op te wijzen dat de Russen voor nemens zijn Tebris in Azer- beidsjan te ontruimen. Ook de evacuatie van andere Perzi sche steden wordt voortgezet.. De Russen schijnen weinig van zins te zrjn voor 3 April volledige inlichtingen te geven Zouden beide landen antwoor den, dan schijnen Byrnes en Cadogan er mee in te stemmen dat de Perzische kwestie van de agenda van den Veiligheids, raad wordt afgevoerd. Verlies van het Nederlanderschap. De minister' van binnen- landsche zaken heeft, in ver band met de samenstelling van de kiezerslijst, aan de burge meesters medegedeeld, dat ge acht kunnen worden hun Ne derlanderschap te hebben verloren, degenen, die vrijwil lig in dienst zijn getreden van het Duitsche leger, de Waffen SS. het Legioen Nederland, de Landwacht (Landstorm) Ne derland, opgericht bij verorde ning van 11 Maart 1943. de Kriegsmarine, het N.S.K.K., de Organisation Todt, den Wacht- und Schutzdienst en den Duit- schen Reichsarbeitsdienst en voorts degenen, die zich in den Duitschen civielen staatsdienst de Ordnungspolizei, de Sicher- lieitspolizei, den Sicherheits- eliénst en de bureaux van den Rijkscommissaris, daaronder begrepen, hebben begeven. DE „TABINTA" IN SUEZ. De „Tabinta" is 30 Maart met repatrieerenden te Suez aangekomen. Grieksche verkiezingen tegenvaller Yoor de monarchisten. De verkiezingen in Grieken land schijnen niet aan de verwachtingen te hebben be antwoord. De uitslagen zullen weliswaar eerst Woensdag be- keftd worden, maar reeds thans schijnt vast te staan, dat het teleurstellend is voor de royalisten, die verwacht ten een groote overwinning te zullen behalen, vooral nu de linksche oppositie weigerde deel te nemen. Wel hebben de royalisten, naar 't schijnt, de meeste stemmen behaald, maar vermoedelijk niet de ab solute meerderheid, zoodat zij bezwaarlijk den. uitslag zullen kunnen uitleggen als een be wijs, dat de bevolking een herstel van het koningschap wenscht. Overigens is het tegen de verwachting in, ta melijk rustig gebleven bij de ze verkiezingen. Wel zijn er een stuk of vijftien dooden 'te betreuren, maar men had ge vreesd, dat het erger zou zijn. Nu maar afwachten, of de oppositie zich bij den uitslag- neerlegt, Alle ministers, die op de candidatenlijsten voor kwamen zijn verslagen en dat voorspelt weinig politieke rust In Frankrijk heeft men zich, de grondwet samenstellende, nog al druk gemaakt om de rechten van den mensch, wel ke rechten in de grondwet worden vastgelegd. De ver klaring bevat 36 artikelen, inplaat3 van de 17 van de beroemde verklaring van 1789. En ook de rechten van de vrouw zijn daarbij opge nomen. Volgens „Carrefour" is dit echter al heel eenvoudig in zijn werk gegaan, zoo meldt Vrij Nederland. Toen de com missie-leden in de- gaten kre gen, dat hun beroemde voor gangers de vrouw vergeten hadden, hebben zij eenvoudig een artikel voorgesteld: „de wet garandeert de vrouw op alle gebieden dezelfde rech ten als den man'." Of deze simpele oplossing gekozen is durven wij niet met zekerheid beweren. Wel leek ons, dat „Carrefour" te recht enkele onvermijdelijke consequenties aanwees. Dat de vrouw hetzelfde tabaks rantsoen zou krijgen, .is lo gisch. Dienstplicht voor vrou wen is al met ver meer af, al ligt hier zeker niet de op lossing voor het dienstboden- vraagstuk, een aller-onzaligst idee, in ons gezegend land ge opperd. Of omgekeerd de man nu voortaan ook aanspraak zal kunnen maken op zes Een vorstelijk legaat. Brediuscollectie aan den staat. Het kunstbezit van den Stast der Nederlanden heeft een belangryke uitbreiding on dergaan, doordat wijlen dr. Bredius zyn belangrijke schil derijencollectie, die in bruik leen was afgestaan aan het Mauritshuis aan den staat heeft vermaakt. Hij bevat o.m. wer ken van Rembrandt, van Goyen, Moreelse, Jan Steen en Ruysdael. Tevens zijn aan den Staat vermaakt alle onuitge geven wetenschappelijke aan tekeningen van dr. Brec'.ius. weken rust na een bevalling en extra-rantsoenen, zooals „Carrefour" bepleit, is een andere zaak. Afstand doen van het „familie-hoofdschap' zal voor menig echtgenoot niet- zoo'n groot offer betee- kenén. Kortom, er zit veel in. De Fransche Kamer ver gadert ondertusschen verder over andere dingen. Is1 het symbolisch, dat na een storm achtig debat over de nationa lisatie van gas en electrici- teit de afgevaardigden, spe ciaal de socialisten, een dou che kregen omdat het dak in het Paleis Bourbon niet wa terdicht meer was, sedert de Duitschers er een uitkijkpost op hadden ingericht? Of de reactie ook nog door. werkt Nazi-millioenen in Zwitserland. Zwitserland heeft gewei gerd" de millioenen die de na tionaal socialisten in dat land in veiligheid hebben gebracht, ter beschikking van de ge allieerden te stellen, die de bedoeling hadden, die gelden voor den wederopbouw der getroffen landen te gebruiken. Naar verluidt bevindt zich voor 60 millioen Pond Ster ling Duitsch kapitaal in Zwit serland. Enkele milliarden van Japan geëischt. De Ned.-Indische regeering heeft haar eisch tot schade vergoeding bij Japan inge diend. Hij beloopt enkele mil liarden guldens. VERLAGING DUITSCHE KANTSOENEN. Met ingang van 1 April wor den de rantsoenen in de Ameri- kaansche zone van 1550 tot; 1275 calorieën per dag ver laagd. GEEN PASVISUM MEER VOOR FRANK KIJK Met ingang van 15 April a.s. zal voor Frankryk geen pasvi sum meer noodig zijn. Alleen een geldig paspoort wordt ver. eischt Lord Gort overleden. De Engelsche legerleider, lord Gort, die bij het uitbre ken van den oorlog opperbe velhebber werd van het Brit- sche expeditieleger in Frank rijk, is te Londen overleden. Na de dóbacle in Frankrijk werd hij teruggeroepen en tot bevelhebber van Malta be noemd. Onder zijn leiding bood hefc eiland weerstand aan alle Duitsche en Italiaansche aanvallen. Prins Bernhard moet rust houden. In verband met een lichte bronchitis moet Prins Bern hard op dokters advies eenige dagen het bed houden, mede met het oog op de a.s. reis van hunne koninklijke hoog heden naar Scandinavië. Met ingang van 1 April wordt de distributie van car- bolineum, kleurcarbolineum en traancarbolineum opgeheven. De normale productie is ech ter nog niet bereikt. Sjahrir naar Djokjakarta Hoewel de besprekingen tusschen de Nederlandsche en Indonesische delegaties in Batavia klaarblijkelijk eeniger mate succes hebben gehad, bewaren officieele kringen het meest volkomen stilzwij gen over alles, wat met de onderhandelingen verband houdt, waardoor het niet mo gelijk is een schatting te ge ven van hetgeen is bereikt Dit officieele stilzwijgen zal waarschijnlijk wel het gevolg zrjn van de omstandigheid, dat de werkelijke en tastbare re sultaten in Den Haag zullen moeten worden verkregen. Gewoonlijk goed ingelichte kringen in Batavia zijn ge neigd met deze zienswijze in te stemmen. De overheerschende indruk in deze kringen is, dat on. der leiding van Sir Archibald llark Kerr een. werkelijke en veelbelovende verbetering in de betrekkingen en een grooter mate van wederzrjdsch vertrouwen tusschen de re publikeinen van Sjahrir en de hooge Nederlandsche ambte naren ter plaatse verzekerd Sinds dr. Van Mook, zulks overeenkomstig zijn van de Nederlandsche regeering ver kregen instructies, den weg voor een in veel opzichten verbeterde atmosfeer ge- effend heeft, zijn deze kringen van meening, dat het thans op den weg van de regeering m Ben Haag ligt, de meest volledige verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de principieele overeenstemming, welke de grondslag zal zijn, waarop de scheppers van den nieuwen status verder zullen kunnen bouwen. Wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is in gediend het ^ingekondigde wetsontwerp betreffende het consumentencrediet dat be-: oogt door de verieening van voorschotten het aankoopen van onontbeerlijke duurzame gebruiksgoederen, nu deze ruimer beschikbaar komen, voor degenen, die deze aan schaffingen niet uit hun loo- pende inkomens kunnen be kostigen, te vergemakkelijken. Er zal ten hoogste 100 per persoon worden verstrekt. Een gezin kan 100 extra krijgen. De voorschotten wor den alleen verstrekt in zoo verre daaraan geacht mag worden behoefte te bestaan. Ei zal rekening worden ge houden met het inkomen en de grootte van het gezin. In komsten van verdienende ge zinsleden zullen tot een la ger voorschot leiden. Ook met eventueel bezit zal worden; rekening gehouden. De ge- heele regeling moet worden gezien als een noodmaatre gel. De credieten zullen moeten worden terugbetaald op basis van 1 per week voor iedere 100, die men gekregen heeft. In bijzondere gevallen kan verlaging van de afbetalings bedragen worden toegestaan. Bij werknemers zal de afbe taling geschieden in den vorm van inhouding op het loon. waarvoor de werkgever zegels zal moeten plakken op een spaarkaart. De credieten worden ver strekt in den vorm van waar debonnen, die .geleidelijk gel dig worden verklaard slechts zullen kunnen worden gebruikt voor den aankoop van bepaalde goederen, spe- ciaalkleeding en schoeisel. De winkeliers zullen de bonnen kunnen verzilveren bij de middenstandsbank en wellicht SJAHRIR NAAR DJOKJAKARTA. Maandagochtend vroeg is Sjahrir in een Britsch vlieg tuig naar Djokjakarta gevlo gen om Soekarno van de bij de onderhandelingen bereikte resultaten op dg hoogte te stellen. Hij wordt hedenmiddag of morgen terugverwacht. Sjahrir werd door verschei dene oudere Britsche officie ren vergezeld, die waarschijn lijk met Sjarifoedin in over leg zullen treden over de vrij lating van de geïnterneerden en de evacuatie van de Ja- panneezen. JHR. A. TH. BAUD NAAR ANNAM. Jhr. A. Th. Baud zal als persoonlijk vertegenwoordiger van Van Mook Ann am bezoe ken, teneinde den politieken toestand aldaar te bestudee- ren. Prinses Beatrix zong in de „Mattheus Passion". De werkplaats Kinderge meenschap te Bilthoven heeft Zondagmiddag in de Oude Kerk te Amsterdam een uit voering gegeven van de Mat theus Passion. Ook Prinses Beatrix heeft het eerste gedeelte medege zongen. Handel in groenten thans vrij. Sinds 1 April is de handel in groenten thans vrij. Voor den consument wil dat zeggen, dat de klantenbinding vervallen is. Vrije prijssomming en afzet is weer toegestaan. De plaatselij ke verdeelingskantorcn zijn opgeheven. De verkoop door telers buiten de veiling om blijft verboden. Bonnen Yoor rijwielbanden. De bonnen voor rijwielban den, welke een vervaldatum hebben gekregen nè. 20 Maart jl., zijn alleen geldig, indien zij aan de achterzijde voor zien zijn van het stempel van den distributiedienst, welke de bonnen heeft afgegeven, AMSTERDAMSCHE BEURS HEROPENT. Naar vernomen wordt zal de Amsterdamsche Effecten beurs over twee drie weken weer heropend worden, ook voor den handel in Ameri- kaansche en Indische aandee- len. GEBROEDERS DE VILDER VEROORDEELD. Het bijzonder gerechtshof te Amsterdam heeft de ge broeders De Vilder, directeu ren der N.V. Hollandsche BaL last Maatschappij wegens col laboratie veroordeeld tot 3 jaar rijkswerkinrichting met ontzetting uit het recht eenig beroep of functie te be- kleeden in 't grond- of bouw bedrijf, dit in den ruimsten cok bij de boerenleenbanken, zin genomen, voor het leven. (SLOT) Schep werkgelegenheid en voer actieve welvaartspolitiek Afwachten is uit den booze Er is dezer dagen in Mid- delburg een debatvergadering gehouden, waarop ir. M. de Vink en jhr. ir. J. de Ranitz hun belangwekkende brochu re „Er op of er onder", ver dedigden, ten aanhoore van een aantal vooraanstaande fi guren uit Zeeland, die daarna gelegenheid hadden om met de beide schrijvers in debat te treden. Deze vergadering was in hooge mate belangwekkend, niet alleen om de wijze, waar op de heeren De Vink en de Ranitz hun onderwerp be lichtten, maar evenzeer om de gedachtenwisseling, die daarop volgde. Wat in de allereerste plaats dan de critiek op de Zeeuwen cn op Zeeland be treft, waaraan sommigen aan stoot hebben genomen in de provincie, de heeren De Vink en De Ranitz deelden mede, dat zij deze met opzet scherp hadden geformuleerd, ten einde daardoor de belangstel ling voor hun werkje te sti- mulêeren en een meer actie ve belangstelling voor Zee lands nooden te wekken, dan door een zoetsappig betoog gewekt zou zijn. Uit hetgeen er verder ge schiedde, bleek duidelijk de juistheid van hetgeen zij reeds eerder betoogden, nl. dat de bezwaren tegen de brochure zich wel in* hoofdzaak richtten tegen deze critiek, maar dat de meeste Zeeuwen in hun hart toch wel zouden instem men met de denkbeelden, die de schryvers verkondigden over hetgeen noodzakelijk is om Zeeland er in de toekomst weer bovenop te helpen. EMIGRATIE EN WERKGELEGENHEID. De heeren De Vink en De Ranitz dan plaatsten zich op het standpunt, dat overal een groote emigratie zal leiden tot een kwalitatieven achter uitgang van de bevolking en dat de verhouding tusschen immigratie en emigratie in Zeeland de grens van het toe laatbare heeft overschreden. De beste elementen, de meest energieken zijn het, die het eerst de vleugels uitslaan en wegtrekken en daarom zal, om de kwaliteit der Zeeuwsche bevolking te hersteilen, in de eerstvolgende decennia een sterke immigratie noodzake lijk zijn. Na deze immigratie periode moet het beleid ge richt zjjn op handhaving van het demografisch evenwicht tusschen immigratie en emi gratie (sociale autarkie) en zoowel deze immigratie als de handhaving van deze soci ale autarkie zrjn slechts mo, gelijk door het scheppen van nieuwe werkgelegenheid. Daar de Zeeuwsche bevol king een feitelijk begrip is eischt de kwalitatieve hand- having dier bevolking boven dien, dat de totale werkge legenheid harmonisch ver deeld is en dit is omgekeerd slechts te. bereiken, als ook het Zeeuwsche gewest als een eenheid wordt beschouwd en er van plaatselijk chauvinis me geen sprake is. ACTIEVE WELVAARTS. POLITIEK. Voor het scheppen van een harmonische werkgelegenheid is verder noodig een actieve welvaartspolitiek, die ont sluiting der provincie eischt door den aanleg van betere wegen en onmiddellijk gericht moet zijn op a. uitbreiding van het land bouwareaal door cultuurtech nische werken, inpoldering en droogmakingen; b. uitbreiding van de in dustrie door stimuleering van industrievestiging; c. activeering van handel en nijverheid; d. bevordering van het vreemdelingenverkeer. In ieder geval achten de schrijvers een afwachtende houding ten aanzien van het scheppen van voorwaarden tot economische ontplooiing te veroordeelen en stellen zij zich op het standpunt, dat de kosten en baten niet be slissend mogen zyn bij de be- oordeeling der te voeren wel vaartspolitiek. Voorwaarden ten slotte voor de verwerkelijking van het welvaartsstreven zijn een voortdurend Zeeuwsch initia tief, moreele en financieele steun van het Ryk en coördi natie van de initiatieven van de overheid efl het maat schappelijk leven in één krachtig wérkend orgaan. NEET AFWACHTEN! Dit waren de stellingen, die door de heeren De Vink en De Ranitz werden verdedigd en waartegen slechts weinig verzet kwam. Verschil van meening bestond er eigenlijk alleen over de vraag, of er industrialisatie op groote schaal moet plaats vinden en of industrialisatie kans van slagen heeft De meerderheid der aanwezigen kwam tot de conclusie, dat een actieve welvaartspolitiek ter dege noodzakelijk zal zijn, wil Zee land ooifc de zware sla gen te boven komen, die het hl de laatste jaren ontvangen heeft. Met afwachten, dit was wel de algemeene opvatting, komt Zeeland er zeer zeker niet. Het zal op de bres moe ten staan voor zjjn belangen en moeten vechten voor zijn toekomst Minister Ringers bezocht Walcheren. In verband met den voort gang van de» opbouw, en her stelwerkzaamheden, heeft mi nister Ringers met zijn ge zelschap Vrijdag jl. Walche ren bezocht. In de ochtenduren werden op 't kantoor van het Streekbureau Wederopbouw te Middelburg met den Commis saris der Koningin, den bur gemeester van Middelburg en verschillende autoriteiten op waterstaat- en herbouwgebied ae problemen omtrent den toekomstigen wederopbouw onder het oog gezien, 's Mid dags zijn als pas drooggeval len plaatsen, Souburg en Rit- them bezichtigd, waar de resp. burgemeesters het ge zelschap ontvingen. Op den tocht passeerde men ook de brug tusschen Souburg Rittiiem, die juist gereed ge komen was. In Vlissingen werden het Zwitsersch barakkenkamp, waar eveneens de burgemees ter aanwezig was, en net her stel van de woningen in de stad zelf in oogenschouw ge nomen. Van hieruit werd de tocht naar Westkapelle voort gezet. Ook daar werden de vragen van den wederopbouw met het gemeentebestuur be sproken. Voorts nam de mi nister ook kennis van de her stelwerkzaamheden in de ver schillende dorpen welke wer den gepasseerd. COLLECTE HULPACTIE SCHELDEMONDEN. Het comité Hulpactie Schel- demonden te Den Haag, is thans druk aan den arbeid gegaan de opbrengst van de Zaterdag gehouden collecte te registreeren. Door het groote aantal collectanten nam het in ontvangstnemen der bussen zooveel ujd in beslag, dat tot dusverre slechts een kleine hoeveelheid bussen geteld kon worden, zoodat dus het groot ste gedeelte nog aan bod moet komen. In de residentie werd tot dusverre een bedrag van 13:000 geteld, terwijl sVestland 60.000, Voorburg 9500 en Rijswijk 11.000 offerden. Het comité durft met vrij groote zekerheid de veronder stelling uit te spreken, dat de opbrengst van deze collec te de grootste zal zyn van aile tot dusver gehouden in zamelingen. PARTIJ VAN DEN ARBEID. Het gewest Zeeland van de Partij van den Arbeid heeft ae candidatenlyst voor de Provinciale Staten samenge steld. Vooraf werd de beslis sing genomen, dat personen boven den 65-j. leeftijd niet voor een candidatuur in aan merking kwamen. De navol gende personen zyn in alle Kieskringen op de candidaten. lijst geplaatst: L. P. van Oor schot, Vlissingen, A. J. van der Weel, Middelburg, C. Ha melink, Axel, H. B. Bouwman, Goes, A. C. de Baare, Vlissin gen, E. J. van de Broecke-geb. de Man, Aardenburg, L. F. du Bois. Terneuzen, T. A. van der Spiegel, Sas van Gent, T. A. J. W. Schoren Middelburg, J. S. Visscher, Gees, R. Gerritsen, Zierikzee, C. Ouwehand, Vlis singen, C. P. Kuijper, Ouwer- kerk. Voor de kieskringen Mid delburg en Vlissingen is deze lijst aangevuld met F. W. Adriaanse, Middelburg, A, J. Berenpas, Middelburg, R. Meursinge Reijnders, Middel burg, M. van Poelje, Vlissin gen, P. M. Baijens, Middel burg, A. J. Schultema, Middel burg, M, C. Verburg, Middel burg. Voor den kieskring Zierik zee met M. H. Knijff, Zierik- -.zee, J. van der Gaast, Zie- rikeee, C. J. Linders, Zierik zee, A. Buijs, Goes, J. Jong. schaap, Zierikzee, A. H. Ver meulen, Brouwershaven, P. J. Bilius, Zierikzee. Voor den kieskring Tholen met A. P. Bil, Sint Annaland, W. A. Versteeg. Kortgene, Z. C. Salomé Jr., Kortgene, A. Buijs, Goes, H. A. Ossewaarde, Yerseke. Voor den kieskring Goes met A. Buijs, Goes, W. A. Versteeg. Kortgene, A. West- strate, Hansweert, J. W. Griep, Hansweert, H. A. Os sewaarde, Yerseke, J. Glerum, Yerseke. Voor den kieskring Sluis met P- J. Notebaart, Bres- kens. D. Dees, Oostburg, F. W. Adriaanse, Middelburg, A. J. van der Lycke, Aardenburg, S. W. Henry, Terneuzen. C. van Bendegem, Axel, J. F. K. A. P. Filius. Terneuzen. Voor den kieskring Hulst met J. F. K. A. P. Filius, Ter neuzen, F. W. Adriaanse, Middelburg, S. W. Henry, Terneuzen, M. de Vos, Ter neuzen, C. van Bendegem, Axel, P. J. Notebaart, Bres- kens, D. Dees, Oostburg. Ged. Staten van Zeeland hebben benoemd tot commies ter Provinciale Griffie, den heer J. C. de Pagter, thans commies ter secretarie van de gemeente Maassluis. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan den heer L. van der Meer eervol ontslag verleend uit zyn betrekking als kapitein by de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland en aan den heer L. Goedbloed als schrijver by het Provinciaal Gasbedrijf Zeeland. Voorloopig nog geen electrische treinen. OP LUN ROOSENDAAL VLISSINGEN. Naar wij uit zeer betrouw* bare bron vernemen, zal de electrificatie van de lyn Roo sendaalVlissingen, waarover den laatsten tijd nogal eens gesproken werd, vermoedelijk nog minstens 2 jaar op zich laten wachten. Tot eind '47 ko men nl. alleen electrificaties van baanvakken in het Westen, en van het baanvak Utrecht Eindhoven in uitvoering. Eind 1947, begin 1948 komen dan, de trajecten EindhovenMaas tricht en NijmegenRoermond aan de beurt. In den loop van '48 volgen dan reap, de lijnen AmersfoortGroningen Leeuwarden, NijmegenDen. BoschZwolleArnhem AmersfoortEnschede, Dor drechtRoosendaal en Den BoschRoosendaal en tensiot- te RoosendaalVlissingen. Zeeland komt dus het laatst aan de beurt. Voor 1950 ^noet de electrificatie van het spoor wegnet evenwel gereed zijn. zijn. Reeds voor dien tijd zul len echter ook dieseltreinen in gebruik worden genomen. Het is te "hopen dat Zeeland daar mede niet geheel achteraan komt. Juist de grootere af standen maken een snellere verbinding dringend noodzake lijk. „OCTAVO". Naar wij vernemen ïs het Goesche dubbelmannen kwartet „Octavo", o.l.v. den heer J. Kousemaker, uitgenoodigd door de centrale commissie tot cultureele en geestelijke ver zorging van de arbeiders aan den wederopbouw in Zeeland, voor het geven van 7 concer ten. Deze zijn bepaald op 4, 11. 18 en 19 April, 2, 9 en 16 Mei a.s., in de cantines te Vlissin gen (2 maal). Domburg, West kapelle, Middelburg, Souburg en Zcutelande. Een eervolle opdracht voor dit nog jonge dubbelmannenkwartet. Verder vernemen wij, dat „Octavo" heeft ingeschreven op het groot nationale zang concours te Doetinchem, dat fehouden zal worden op 10 en 1 Augustus. Het kwartet zal uitkomen in de eerste afdee- ling. Het bestuur der waterkee- ring van de cal. polder On-» rust, Jacoba en Anna-Friso heeft te Wissekerke aanbe steed het herstel, de vernieu wing en het onderhouden der waterkeerende en andere wer ken aan bovengenoemde pol ders. Inschrijvers waren: L. van Boven te Ellewoutsdijk 11.500; Alph. Warrens te Ossenisse 9390; A. C. van Hee te Kamperland 8973, SLACHTOFFER MIJN ONTPLOFFIN G. Op het strand ten Westen van Schouwen worden de an- tilandingspalen door middel van auto's uit den grond ge trokken. Op dat deel van het breede strand waar de op- ruimingsploeg werkzaam is. bevindt zich nog een groot aantal landmijnen. Zaterdag morgen reed een auto op een verborgen myn, met het ge volg dat de helsche machine ontplofte, waardoor de 30- jarige P. Monster, woonach tig te Renesse, werd gedood.- Laatste nieuws Zeebeving veroorzaakt groote schade. Een groote vloedgolf heeft de kusten van de Hawai-eilan- den, Alaska en Californië ge teisterd. Op de Hawai-eilanaen zouden 300 dooden te betreuren zyn. Duizenden menschen zijn dakloos. Schepen op zee had den een vloedgolf van plm. 30 meter hoog waargenomen. Op de kusten werd voor milli oenen dollars schade aange richt. De vloedgolf schijnt te zijn ontstaan door een onder- zeesche aardbeving. Verhooging Belg. crediet. Als gevolg van besprekingen van minister Lieftinck met zijn Belgischen ambtgenoot, heeft België het rentelooze crediet aan ons land met 300 millioen francs verhoogd tot 800 mil lioen fres. DE „FLORES" TERUG IN NEDERLAND. Hr. Ms. Kanonneerboot „Flo- res", een der oudere schepen van de Kon. Marine, die met Hr. Ms. „Sóemba" bij de lan dingen in Italië en Nol-mandie in actie kwam, is te Rotterdam aangekomen, waar het als lo- jementschip is toegevoegd aan iet marinecommando ter plaatse. DE GRIEKSCHE VERKIEZINGEN. Blijkens de tot dusver be llend geworden uitslagen van de Grieksche verkiezingen, hebben de royalisten een groo- ten voorsprong op elke andere partij. De min-pres. Sophoelis heeft zijn ontslag ingediend. Ver wacht wordt dat de leider dei- royalisten Tsaldaris zal worden aangezocht als zijn partij wint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3