PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT OVERLEG NEDERLAND-INDONESIE NADERT EINDE. Dr. van Hook naar den Haag. MQUNIBATIEN EISCHI Wijdvertakte Nazi-organisatie uitgeroeid 'Om Zeelands ioekomsi Uit de provincie. Hoofdredacteur G. Balllntljn (met redactioneclc medewerking van dr. \V. H. Bcckenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr.t Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L- W. Schoch. V!is- Verschijnt dagelijks, behalve op Zou- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT cn feestdagen. Maandag 1 April 1946 189e Jaargang -r- Nummer 77 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie S 2.- gevestigd te Vlteringn Walsln.t 58-60. ttl. 10 (2 lijnra); MHUMbnn Londcnsclie K..I K. M 2077 ai 2924. Poe» Turimdt li, Hl 2475. Ooatbnre Oriteol.attail 3. TWmw BremrolUlml i JAARBEURS 1946. Morgen opent de Utrechtsche Jaarbeurs haar poorten de 46ste die gehouden wordt, de eerste na de bevrijding. Het is een verblijdend feit, maar nog verblijdender is. dat de belangstelling van de zijde van het Nederlandsche be drijfsleven overweldigend mag worden genoemd. Zóó overwel digend, dat er 'n groot gebrek aan plaatsruimte was. Alle beschikbare ruimte in de Jaar beursgebouwen en de Beatrix- bal is bezet en ook het daar voor gelegen Vredenburg is in vollen omvang in gebruik ge nomen. Nog nimmer is de deel name zoo indrukwekkend ge- Het bedrijfsleven ,en onzt in dustrie komen dus goed voor den dag, .met een keur van ar tikelen, die reeds thans gepro duceerd worden of waarvan de productie weldra ter hand zal worden genomen. Op zijn beurt zal nu de Nederlandsche mid denstander komen en zaken doen. En men mag dus aanne men, dat er van deze show een gunstigen invloed op ons in- dustrieele en handelsleven zal, uitgaan. Dat deze Jaarbeurs ondanks alle moeilijkheden, waarmede ons land nog te kampen heeft, reeds zulk een omvang heeft aangenomen, is een nieuw bewijs, dat Neder land waarlijk niet bij de pak ken neer zit en zal ook niet na laten op het buitenland een goeden indruk te maken. Want ook van buiten onze grenzen wordt veel belangstelling voor deze eerste Jaarbeurs na den oorlog aan den dag gelegd. Uit alle omringende landen en uit Midden Europa zullen de be zoekers komen. Oude contac ten zullen dus worden her steld, nieuwe worden gelegd. Er is dus alle reden om de opening van deze Jaarbeurs te zien als een mijlpaal op den weg naar ons volledig herstel en als een feit van groote be- teekenis. Voor ons bedrijfsleven en onzen middenstand is 't te ho pen, dat de resultaten beant woorden aan de vrij hoogge spannen verwachtingen. Ne derland kan daar slechts wel bij varen! Waarom Hitier Rusland aanviel. Zaterdag verklaarde von Rlbbentrop te Neu renberg, dat de aanval len pp Noorwegen en Denemarken, Nederland en België hem vele sla- pelooze nachten hadden bezorgd. Hitier moti veerde deze met de be wering, dat als de Duitschers niet binnen vielen, de Engelschen het gedaan zouden hebben. De aanval op Sowjet- Rusland motiveerde Hitler met de onzekere houding van Japan, de zwakheid van den Itali- aanschen bondgenoot, de veronderstelling, dat de V.S. op den duur ook aan den oorlog zouden deelnemen en de ver wachting van een groo te invasie in het Wes ten, waarbij het noodig zou zijn in het Oosten de handen vrij te heb ben. Nieuws in een notedop Dezer dagen is de benoe ming te verwachten van mr. dr. L. N. Deckers, lid der Tweede Kamer en oud-minister van defensie, tot lid van den Raad van State. De stakers aan de meel fabrieken „Holland" en „Ce res" te Amsterdam hebben be sloten heden het werk weer te hervatten. Gerepatrieerden, die vóór of op 5 April in het bevolkings register eener gemeente zijn opgenomen, kunnen ter stem bus gaan. Nederland en Denemar ken zijn tot een handelsover eenkomst gekomen waarbij de goederen zijn vastgesteld die tusschen 1 April 1946 tot 31 Maart 1947 zullen worden uit gewisseld. De Deensche export wordt geschat op 29 millioen en zal o.a. omvatten, boter, vee, huiden en machines. Ne derland zal o.a. zaden, bloem bollen en. radiomateriaal uit voeren tot 'n waarde van ƒ20 millioen. In het proces tegen Frank, den beul van Tsjecho Slowakije, heeft deze toegege ven, dat. er na den moord op Heydricïi 1300 doodvonnissen in Tsjecho Slowakije werden voltrokken. In Griekenland werden Zondag verkiezingen gehouden. Er wordt aan deelgenomen door 28 politieke partijen, die strijden om 354 zetels, waar voor 2000 candidaten zijn ge steld. De grootste partijen zijn de liberalen, de royalisten en do nationale unie. De Fransche constitueeren- de vergadering heeft met 512 14 stemmen een wetsontwerp aangenomen om alle gas- en electriciteitsbcdrijven te nati- onaliseeren. De regeeinng heeft nu voorgesteld om de liandels- banken te nationaliseeren. Nieuwe onrust bij Bandoeng en op Sumatra. Extremisten willen steun van Japan. Zaterdag werd uit Batavia gemeld, dat de besprekingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs onderbroken zijn en dat dr. van Mook op Donderdag 4 April naar Ne derland zal vertrekken om daar de regeering te raadple gen. Zaterdag werd er in Bata via een plenaire zitting ge houden, waarin verslag werd uitgebracht over de werkzaam heden van de subcommissies. Daarbij bleek, dat de gezichts punten van Nederlanders en Indonesiërs elkaar zoo dicht, genaderd zijn, dat een bezoek van dr. van Mook aan Den Haag gemotiveerd werd ge acht. Dr. van Mook zal door 3 Indonesische vertegenwoordi gers vergezeld worden o.w. de ministers van justitie en binnenlandsche zaken uit de regeeriiig van Sjahrir. Uit Den Haag werd nader gemeld, dat er een concept grondwet is opgesteld, welke overleg noodig maakt. Het overleg zal, naar werd mede gedeeld, incidenteel zijn. Sir Archibald Clark Kerr heeft verklaard, dat ook hij over enkele dagen Indië zal verlaten om zijn werk als Britsch ambassadeur te Mos kou aan te vangen. Hij meent dat zijn aanwezigheid in Ba tavia niet meer noodzakelijk is. VERKLARING VAN DR. VAN MOOK. Dr. van Mook heeft een of- ficieele verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide te hopen, dat het overleg in Den Haag hoogstens een week of enkele dagen zou vergen. De onder handelingen zullen in Batavia worden beëindigd. Van Mook verklaarde ver der, dat er mede, dank zij den gang van zaken tusschen Frankrijk en Indo-China, over eenstemming in het verschiet is, vooral omdat de Nederlan ders het zelfbeschikkingsrecht der Indonesiërs erkennen. De onderhandelingen had den tot dusver uitsluitend be trekking op de constitutie en op de samenwerking, van welker noodzaak beide partijen doordrongen zijn. Later zal overleg volgen met de andere groepen in Indonesië. GUERILLA BIJ BANDOENG. Intusschen werd Zaterdag gemeld, dat er rondom Ban doeng een guerillastrijd op leeft. De Britten hebben hun patrouilles versterkt. Ten Westen van de stad is weer een levensmiddélenconvooi aangevallen, waarbij eenige dooden en gewonden vielen. ONRUST OP SUMATRA. De nationalisten hebben nu bekend gemaakt, dat de ge- heele Oostkust van Sumatra gecontroleerd wordt door het Indonesische Volksleger, de T. R.I. De burgerlijke autoritei ten mogen echter hun werk voortzetten. Na deze publicatie is de onrust in Medan sterk toege nomen. Plunderingen en ont voeringen in de Chineezenwijk zijn aan de orde van den dag. Steeds meer Chineezen en goedwillende Indonesiërs bege ven zich naar de Europeesche wijk, die reeds overbevolkt is. Enkele dagen geleden heeft een republikeinsch blad te Me dan de Jappen opgewekt om niet te gehoorzamen aan de Britsche bevelen. De Japan ners moeten met de Indone siërs samenwerken, zoo zegt het blad, want daarnaar zal de houding bepaald worden, die de Indonesiërs tegenover Japan zullen aannemen en zonder Indonesië heeft Japan geen toekomst meer Het geallieerde radiosta tion in Batavia heeft in ver scheidene uitzendingen melding gemaakt van de onderhande lingen der nationalisten te Batavia, daar de Indonesische radiostations onrust blijven stoken. Bovendien werden In donesische journalisten uitge- noodigd om eens een kijkje te komen nemen in Batavia. Weer sinaasappelen voor kinderen. Tot uiterlijk 3 April moeten bij de fruit- en groentehande laren de bonnen E 36, D 36, C 36 en B 37 reserve der bon kaart K 604 ingeleverd worden voor 500 gr. sinaasappelen. De aflevering zal zoo spoedig mo gelijk geschieden. Herstellingsoord yoor oud-illegale werkers. H.M. de Koningin heeft het meest geschikte gedeelte van haar buitenverblijf 't Loo te Apeldoorn afgestaan ten be hoeve van de oud-illegale wer kers. Het is ingericht als herstellingsoord. In tegen woordigheid van H.M. de Ko ningin is dit herstellingsoora Zaterdag officieel geopend. Mede namens den minister president, die niet aanwezig kon zijn, heeft minister Bed het woord gevoerd. De voor zitter van de stichting voor herstellingsooi den, mr. A. van Rül, heeft de officieele opening verricht. ONTRUIMING VAN JAVA DOOR DE JAPANNERS. De geallieerde opperbevel hebber in Zuid-Oost Azië, lord Louis Mountbatten, heeft geëischt, dat de zuivering van Java van de Japansche gevan genen en daarna ook de zui vering van de rest van Indo nesië zich nu spoedig zal vol trekken. H\j eischte voorts, dat Australië de Nederlandsche schepen niet langer zal belet ten te varen. Bovendien moet de dreigende hongersnood ln lndië voorkomen worden. Versnelde bevrijding geïnterneerden. Een Britsche missie ls Zon dag uit Batavia naar Djokja karta vertrokken om met de Indonesische legerleiders be sprekingen te voeren over een versnelde bevrijding der ge- interneerden uit de kampen. België heeft nieuwe regeering. België heeft een nieuwe re geering, die bestaat uit 6 li beralen, 3 communisten, 7 socialisten en 3 extra-parle mentairen. Van Acker, de ka binetsformateur, is premier en minister voor kolenvoorziening, Spaak heeft buitenlandsche zaken. De communisten be- neeren de portefeuilles van voedselvoorziening, volksge zondheid en wederopbouw. Woensdag zal de regeering voor het parlement versche nen. Prinselijk Paar weer thuis. Het prinselijk paar is Za terdagavond op paleis Soest- dgk teruggekeerd. Per auto waren H.H.K.K.H.H. afgehaald van het vliegveld Soester- berg waar het particuliere toestel, dat de Prinses en Prins uit Zwitserland terugbracht, was geland. Geen speciale textielpunten meer. Na 31 Maart worden, geen speciale textielpunten meer uitgereikt Zooals bekend zijn deze punten na 30 April a.s. niet meer geldig. Aan a.s. moe ders zullen deze punten nog t.m. 13 April a-s. worden uit gereikt Het bovenstaande houdt in, dat na 31 Maart a. resp. 13 April geen aanvragen voor textiel meer bij de distri butiediensten kunnen worden ingediend. Geen buisslachting na 1 April. Na 1 April a.s. zullen voor het seizoen '45/'46 in het alge meen geen machtigingen voor huisslachting meer afgegeven worden en mogen geen huis slachtingen van varkens meer worden verricht. Slechts voor getroffen gebieden en sommige liefdadigheidsinstellingen zijn er uitzonderingen. Het Wereldgebeuren Met revolvers en machinegeweren werd verzet geboden. Een waarschuwing legen land, spoedig volgden ook in \T/\ArH.ritiironh1ond aonnnnrlin- lankmoedigheid. In Duitschland is een wijd vertakte nationaal socialisti sche jeugdorganisatie ontdekt, die den naam „Kindergarten" droeg. Tot de voornaamste lei ders behoorde de vroegere nazi jeugdleider Arthur Axmann, die gearresteerd kon worden en vijf andere prominente nati onaal socialisten, die onder Hitier onbekend waren, maar thans de leiding nemen. Reeds enkele maanden gele den had men sporen van deze jeugdorganisatie ontdekt. Men constateerde toen, dat onder de jeugd nazi-propaganda werd gevoerd. In den nacht van Za terdag op Zondag werd nu in de geheele Amerikaansche en Britsche bezettingszone van Duitschland een grootscheep- sche razzia gehouden, waarbij gebruik werd gemaakt van Uberfallwagens. Tal van hotels en particuliere woningen wer den doorzocht. Hier en daar werd felle tegenstand geboden met behulp van revolvers en machinegeweren. Honderden personen werden gearresteerd, w.o. zes leiders. Vast is komen te staan, dat bij de Kindergarten vooral wa ren aangesloten voormalige le den van de Hitlerjugend en van den Bund Deutsche Madel. Het doel was niet om sabo tage te plegen of directe actie te voeren, maar meer om vat op de jeugd te krijgen en de nazi-leer voort te doen leven. De eerste sporen van de or ganisatie werden reeds om streeks Kerstmis ontdekt in de Amerikaansche bezettings zone, waar vele nationaal so cialisten in de uitgestrekte bosschen zijn ondergedoken. Hier werden groepen gevormd, die uitzwermden over geheel Duitschland en zoo drong de organisatie ook door in de Britsche zone. De Britsche en Amerikaansche geheime dien sten bonden toen onmiddellijk den strijd aan tegen deze or ganisatie. Omstreeks Nieuw jaar werden de eerste arresta ties verricht in Zuid-Duitsch Noord-Duitschland aanhoudin gen. - Het is gebleken dat de orga- isatie „Kindergarten" zich genesteld had in groote transportorganisaties, die met geallieerde militaire papieren diensten onderhielden door ge heel Duitschland. Van de winst werd een pot gevormd, waaruit de uitgaven werden bestreden. Men neemt aan, dat met de razzia's, die in den nacht van Zaterdag op Zondag werden gedaan de organisatie volledig is uitgeroeid. Er bestaat echter geen en kele zekerheid, dat de organi saties niet in anderen vorm weer herleven. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat het nationaal socialisme aller minst dood is en dat het krach tig bestreden dient te worden. Allerlei factoren werken den laatsten tijd een herleving in de hand. De Bditten nemen te gen de onruststokers iri hun zone een uiterst lankmoedige houding aan en niets zal den brutalen Duitscher meer tot verzet prikkelen, dan juist dat. Ook de Amerikanen laten zich om den tuin leiden en tot over maat van ramp stelt men de leiders van de nazi-bende in Neurenberg in staat om pro- pagandaredes af te steken, die den indruk trachten te wek ken, dat er geen lievere jon gens ter wereld te vinden zijn dan nat. socialisten en dat in geen land ter wereld poliite- ke gevangenen uit binnen- en buitenland zoo humaan werden behandeld als in 't Derde Rijk. Bulten Duitschland weet men, wat men van dergelijke Sprookjes gelooven moet. Maar e Duitschers gelooven nog al tijd niet, dat de gruwelen der concentratiekampen historisch ztjn en de Duitsche jeugd zal gelooven in de voortreffelijk heid van de nazileer en de nazi's Als dat gebeurt, zijn we over 10 of 15 jaar weer even ver als in 1933! Laaf men er voor waken, dat de kreet „Deutschland er- wache!" niet opnieuw Europa tot een hel maakt! Geen achterlijke provincie Wat tusschen de oorlogen veranderde. Wal vroeger wensch was nu dringende noodzaak. X. Er hebben ons de eerste re acties uit het Westen bereikt op de bekende brochure „Er op of er onder" der heeren de Vink en de Ranitz en daaruit blijkt, dat men zich daar uit den aard der zaak minder druk maakt om de critiek, die op de Zeeuwen werd uitge oefend in dit kleine, maar zoo geruchtmakende boekje, maar dat men zich met zijn aan dacht geheel geconcentreerd heeft op de zakelijke zgde van den inhoud en sympathie heeft voor het warme pleidooi voor Zeelands toekomst, dat de bei de schrijvers hebben gehouden. Van een enkelen kant werd ons echter de vraag gesteld of Zeeland en de Zeeuwen dan zóó achterlijk waren, dat aan alle plannen, die in de bro chure worden uitgestippeld, door geen enkelen Zeeuw ooit is gedacht. Deze vraag verdient een antwoord. En dat dient ont kennend te luiden. Zeeland was niet zop achterlijk. Er is ook hier in de laatste twintig jaren vóór den oorlog veel ten goede veranderd. En de denk beelden, die in „Er op of er onder" naar voren worden ge bracht, waren niet alle nieuw en de schrijvers, de heeren de Vink en de Ranitz, hebben zich dat ook niet verbeeld. VERBETERD VERKEER. Er is in de periode, die den eerstal van den tweeden we reldoorlog scheidde, waarlijk wel aandacht besteed aan de verkeersproblemen. De hoofd weg door Zeeland werd verbe terd en de veren Vlissingen Breskens en Kruiningen Perkpolder werden dusdanig gemoderniseerd, dat er van goede verbindingen met Z. Vlaanderen mocht worden ge sproken. Beide veren voldeden ruimschoots aan de behoeften. En dat kon moeilijk gezegd worden in het begin van de twintiger jaren. De Provinciale vloot werd in die periode uit gebreid met een aantal sche pen, die aan hooge eischen van comfort en veiligheid vol deden, waardoor o.m. ook de verbinding met Schouwen aan zienlijk kon worden verbeterd. De plannen voor een brug over de Zandkreek waren ge reed en als de tweede oorlogs catastrofe niet tusschenbeide gekomen, zou zij reeds lang voltooid zijn geweest. De gronden er voor waren aan gekocht, de gemeenten, de waterschappen en polders met groote moeite tot medewer king bewogen en ware deze brug tot stand gekomen, dan zou dit beteekend hebben, dat ook de verkeersweg van Zuid- naar Noord-Beveland een aan zienlijke verbetering zou heb ben ondergaan, dat er een nieuwe weg over Noord-Beve land zou zijn aangelegd en dat er voor een goede veerverbin- ding Noord-BevelandZie rik- zee gezorgd zou zjjn. Dat de tol op Tholen op verkeersgebied een doorn in bet oog van ontelbaren was, het is zeer zeker waar. Doch de tolrechten gaan terug op Philips den Goeden, waren dus eeuwen oud. En wie weet er nu niet, dat er aan eeuwen oude rechten uiterst moeilijk te tornen valt? DE ELECTRICITEITS- VOORZIENTNG. De drinkwatervoorziening is in Zeeland in de jaren tusschen eersten en tweeden wereld oorlog geperfectionneerd, de electriciteitsvoorziening werd door de P.Z.E.M. verzorgd en Zeeland bleef met zijn elec- triflcatie niet achter bij an dere provincies, ondanks het feit, dat de splitsing in eilan den hier de moeilijkheden wel buitengewoon groot maakte. Juist vóór den oorlog was men doende, de niet-rendabele net ten, waardoor vooral het plat teland bediend wordt, uit te breiden. Plannen om tot nieuwe in polderingen over te gaan, wa ren er. Vele malen is in Den Haag aangedrongen op inpol dering van het Land van Saaf- tinge en van het Sloe, maar Den Haag verklaarde telkens weer; dat beide gronden nog niet rijp waren voor inpolde ring. DE INDUSTRIE VESTIGING. Met industrievestiging is in Zeeland inderdaad geen haast gemaakt, maar de gedachte daaraan begon niet slechts ln Zeeland eerst in de laatste ja ren vóór den oorlog vasten vorm te krijgen. De provinci ale overheid had evenwel een werkzaam aandeel in de tot standkoming van de N.V. Ha ven van '-Vlissingen. JTen slotte werd ook reeds vóór den oorlog de samenwer- king der vele polders in ster ke mate bevorderd en niet onvermeld mag hier blijven, dat, al mogen de landbouw- toestanden dan niet in alle op zichten ideaal zijn geweest, de Zeeuwsche landbouwer er tuinder toch over het geheel genomen niet achter bleef bij zijn collega in andere deelen van het land, en dat zeer be vredigende opbrengsten ver kregen werden. Achterlijk was Zeeland dus niet, ook al bleven vele plan nen en initiatieven zonder re sultaat, eensdeels omdat Den Haag niet medewerkte, ander deels omdat van uit Zeeland niet de noodige stuwkracht uit ging. Een tekort schieten kan den provincialen autori teiten moeilijk verweten wor den. MaarZeeland is deer. ljjk gehavend uit den tweeden wereldbrand te voorschijn ge komen en er zullen nieuwe maatregelen overwogen moe ten worden, nieuwe mogelijk heden moeten worden geëxplo reerd, oude denkbeelden weer opgevat, wil onze provincie" de zware slagen, die zrj ontvan gen heeft, ooit weer te. bo ven komen. Wat vóór den oor log wensch was, is nu drin gende noodzaak geworden! Er zal een zware strijd moe ten worden gevoerd, juist om Zeelands toekomst! Zeedijk Zuidwatering in gevaar. ZINKWERK VAN RECORDGROOTTE AANBESTEED. De Polder Walcheren heeft Vrijdag j.L een belangrijk en omvangrijk werk aanbesteed; een zinkwerk van een grootte, dat nog niet in Zeeland werd uitgevoerd. Het betreft hier de onder- zeesche kustverdediging bij de voormalige herberg de „Schoone Waardin" tusschen Vlissingen en Rammekens, waar door den opzichter van den Polder tamelijk dicht on der den dijk een ernstige ver dieping van den zeebodem werd geconstateerd, die, indien niet met kracht wordt inge grepen, oeverafschuiving en dijkval tot gevolg kan hebben. Vlak onder de kust werden hier diepten gepeild van 40 en 50 meter. Men wijt dit aan de zandplaat tegenover dezen dijk. die neiging vertoont steeds naar de kust toe te wer ken. waardoor de vaargeul tusschen plaat en dijk steeds nauwer en dieper wordt Men wil het dreigende ge vaar nu bezweren door het leg- jen van een reeks zinkstuk- ïen, 24 in getal, met een ge zamenlijk oppervl. van 35.800 m2, en wel van dijkpaal 30 tot dijkpaal 16, dus ongeveer van de Spuikom tot het begin van den nieuwen dijk bij Ramme kens, d.i. over een afstand van 1400 meter. Behalve, dat men met een zeer groot werk te maken heeft in het geheel zal bij na 100.000 ton steen op en bij de zinkstukken worden gestort, waarbij brokken zullen zijn van 50O kg! heeft men nog deze extra moeilijkheid, dat men zal moeten zinken op zeer groote diepte, waarbij de zink stukken gemakkelijk wat opzij kunnen uitwijken en niet ge heel op de juiste plaats terecht komen. De firma waaraan het werk werd gegund, heeft ech ter haar sporen op dit gebied, ook in Zeeland, wel verdiend. Het is de fa. Gébr. van Oord uit Werkendam, die o.m. ook het zinkwerk voor de nieuwe dijken heeft gemaakt. Deze firma schreef in voor een be drag van 1.797.000.naast drie andere inschrijvers; de fa L. Roskam uit Sliedrecht, de fa. J. A. van Seventer uit Dordt en de M.U.Z. Over een week zullen de be kende rijswerkers uit Werken dam dus weer op Walcheren arriveeren om met het werk een aanvang te maken. Als ha ven voor sleepbooten, zolder- bakken, ankeraken enz. zal de werkhaven bij Rammekens dienst doen en ook de zinkstuk ken, die een grootte zullen heb ben van 20 bij 80 meter zul len in de buurt van deze ha ven worden gemaakt. Het is de bedoeling, dat het werk met kracht wordt aan gepakt en men hoopt nog dit jaar klaar te komen. The Travellers spelen voor Hulpactie Scheldemonden. De Stichting Hulpactie Schel, demonden is de laatste dagen weer druk in de weer geweest voor de geteisterde gebieden in Zeeland. Zoowel in den Haag, i Leiden werden door Zeeuwsche muziekvereenigin- gen en koren concerten gege ven, die zeer druk bezocht waren. Er werden collectes ge. houden, waarvan de opbrengst nog niet bekend is, maar waar. van reeds vast staat, dat z\ zeer veel hebben opgebracht. Nu heeft de Stichting Nieuw Walcheren op haar beurt in Middelburg op heden, Dinsdag en Woensdag een optreden ge organiseerd van het nieuwste Nederlandsche radio-showorkest The Travellers, waarvan de opbrengst ook weer ten goede komt aan de Hulpactie Schel demonden. De concerten wor den door een bal gevolgd. Allerlei omstandigheden heb. ben er toe geleid, dat voor deze concerten onvoldoende reclame kon worden gemaakt. Daar door zou het gevaar kunnen ontstaan, dat de belangstelling matig zou zijn. Waar evenwel het Westen zooveel voor Zeeland doet, zou een mislukken van deze con. certen weinig minder dan be- schamend zijn. Vandaar dat wjj gaarne een beroep doen op alle Middelburgers en allen, die ge legenheid hebben, het optreden van het showorkest The Tra- ellers bij te wonen, dit ook in. derdaad te doen. Laat Middelburg daardoor bewijzen, dat het waardeert wat de Hulpactie Scheldemon den voor Zeeland doet! van alle afdeelingen getuigde van ernstige voorbereiding en goede training. Vooral het Kleuterwerk en de grondgym- nastiek van de heeren viel in den smaak van het publiek. In het bijzonder vermelden wij de serie „Vrede en Vrijheid", ge maakt voor het Vredesfeest van het K.N.G.V. op den 2den Pinksterdag te Arnhem. CENTRALE KEUKEN GELIQUIDEERD. Zaterdag zijn voor het laatst in de Centrale keuken te Mid delburg de dampende porties uitgereikt. Met ingang van 1 April wordt deze nuttige in stelling, die echter den laatsten tijd te klagen had over gebrek aan belangstelling, geliqui deerd. In het appartement van den kaartverkooper richtte zich de burgemeester in een korte toe spraak tot de vijf man perso neel en den leider van de keu ken, den heer H. F. Arnoldus, die ong. een jaar geleden de heer C. H. van Herwijnen in deze functie opvolgde, en re leveerde o.m. ontstaan en 5- jarige geschiedenis van de „keuken", die hoewel een oor logsproduct. een bijzonderen staat van dienst heeft: in de 5 jaar is slechts 2 maal een klacht binnengekomen, die bo vendien weerlegd kon worden; een schitterend bewijs van goed gedrag, mede te danken aan den aangewezen groentenleve- rancier van de keuken, dhr. J. Leijnse, die zelfs in tijden van groote schaarste, den keu kenklanten toch nog afwisse ling wist te bezorgen. Bg deze uitspraak sloot zich dhr. L. Geers. wethouder van soc. zaken, die met den ge meente-secretaris en den wet houder Berenpas eveneens te- genwordig was, aan. Tot slot herdacht dhr. Koene toentertijd wnd. burgemeester, met enkele woorden de bevrijdingsdagen^ toen dapper doorgekookt is. Daarna gingen de deuren open, de klanten zetten voor d» laatste maal hun emmertje op de toonbank en kregen hun maal opgeschept: Hachée! Zaterdagmiddag werd dooi den Ring Walcheren, van het Ned. Jongelings Verbond een uitstekend geslaagde Jongens dag te Middelburg gehouden, waaraan, door ruim 230 jon gens werd deelgenomen. De middag werd gevuld met zang en voordracht, terwijl het Pijperscorps „Juliana" zijn me dewerking verleende, ERNSTIG GEVAL VAN VERGIFTIGING. Zaterdagmiddag zou de 35-j. ongehuwde O. te Vlissingen den regenbak van een bewoner in de Duivendrechtstraat schoonmaken. Nauwelijks had hij zich in den bak begeven, of hij werd bedwelmd en viel in het water. De bewoner waar schuwde de politie, waarna het eerst de hulpagent Eyke- lenboom arriveerde, die in het bezit is van een reddingsdiplo ma. Hij begaf zich met een touw om het middel in den bak, doch viel eveneens be wusteloos neer. Andere inmid dels te hulp geschoten politie agenten en de bewoner hebben E. er daarop uit gehaald. Na een oogenblik kunstmatige ademhaling te hebben toege past, herkreeg de hulpagent het bewustzijn. Hij begaf zich daarop, voorzien van een gas masker voor de tweede maal in den bak. Hoewel het gas masker lekte, slaagde hij er toch in den man boven te ha len cn met de hulp van de an dere agenten, uit den bak te hijschen. Na toepassing van kunstmatige ademhaling en toediening met zuurstof uit den zuurstofkoffer van de po litie, gaf O. weer teekenen van leven. Op advies van dokter Wolters is hg daarop naar het St. Josephziekenhuis overge bracht. De toestand van O., die Zondagavond nog niet tot be wustzijn was gekomen, is zeer ernstig. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een ge val van zwavelgasvergiftiging. De Middelburgsche turn- vereeniging „Wilhelmina" gaf Woensdag een gymnastiekuit- voering o.l.v. den heer P. J. Sturm. Na de opening do,or den voorzitter, den heer R. van Roo, die hierbij het dagel. be stuur van Middelburg eh dc vertegenwoordigers van de zu3tervereenigingen welkom heette en in eenvoudige be woordingen herdacht het heen gaan van de vereenigingsleden C. W. Sturm en G en P. de Pagter, die door de "Duitschers zrjn gefusilleerd, werd het uit 17 nummers bestaande fym- nastiekprogramma in een vlot 'tempo afgewerkt. Het werk Kerknieuws DS. A. a HEIJ. Naar wij vernemen is ds. A. C. Heg, sedert 1918 predi kant bij de Geref. kerk te Koudekerke, voornemens om met 1 Juli a.s. emeritaat aan te vragen. VRIJWILLIGE VERKOOP NED. EFFECTENBEZIT IN AMERIKA. Sprekend over het ln Ame rika verkregen ongedekt cre- diet van 200 millioen dollars, wees minister Lieftinck er in. zgn toelichting over radio Hilversum op, dat de noodige maatregelen onj tijdig aan de verplichtingen die verband houden met deze leening te voldoen, door de regeering be raamd worden. Onder de maatregelen die de regeering zal treffen zullen voorzieningen behooren, om te komen tot een zooveel moge lijk vrijwilligcn verkoop van een gedeelte van het aanmer kelijke Nederlandsche effec tenbezit in Amerika.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5