PH0VIMCIA1E ZEEUWSCHE COURANT ambtenaren, zonder werk. Geheime diplomatie rond de Iraansche kwestie korte predicatie Samenvoeging van gemeenten in den zak van Z.-Beveland Geen verband tusschen de landingen en de onderhandelingen. Hoofdredacteur C. Balllntijrt (met ledactioneele medewerking van dr. W. H. Beckenkamp). Uitgave: Stlch- ting P Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., VHssingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoen, VHs singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 30 Maart '46 189e Jaargang Nummer 76 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. f 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2.—- Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, tal 2077 en 2924. Goe» Turlkade 15, tel. 2475. Oontimtg Oralemantraat 3, Tementen: Brouwetll.tfaat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C.. Middelhui;. Wanneer er wordt geschre ven over de ambtenarij, zijn er dikwijls ambtenaren, die zich dat persoonlijk aantrekken. Die opvatting is ten e enenmale anisplaatst. Zonder ambtena ren kan het maatschappelijk leven niet functionneeren. De critiek gaat uitsluitend tegen de o.i. duizenden en duizenden overbodige ambtelijke functio narissen, die ons land telt. Voor den oorlog bezat Neder land een zeer hoogstaand ambtenarencorps, welks on kreukbaarheid en plichtge trouwheid in de geheele we reld een welverdiende reputa tie genoot. Helaas is aan dien goeden naam door verkeerde elementen, die in het corps geslopen zijn, veel afbreuk ge daan, al heeft gelukkig de ©vergroote meerderheid het oude peil behouden. Het teveel aan ambtenaren is ontstellend. Een Rijks hoofdinspecteur voor het verkeer in Groningen en Drente, iemand van het oude, beproefde ambtenaren corps, kwam zelf tegen de ambtenarij in het geweer. De betrokkene werd in 1943 door de Duitschex'3 ontslagen. Na 'de bevrijding herstelde men hem in zijn functie, maar men ontnam hem Drente en de sectie railvervoer die ook on der hem ressorteerde. Maar dat was nog niet genoeg, want in December jL werd hem be richt, dat de afdeeling verkeer in twee deelen was gesplitst, m. het technisch verkeer en het vervoer met de economi sche zijde daarvan. Volgens de hem verstrekte mededeeling was aan het departement van Verkeer en Energie naast den directeur-generaal van het verkeer nog een directoraat- ene raai ingesteld. Dit laatste ad in Assen een Rijkshoofd inspecteur voor het vervoer in de drie Noordelijke provincies aangesteld, aan wiens instruc ties de betrokkene zich had te houden. Hiertegen kwam hij bij het Ambtenarengerecht in appèl. Toen kreeg hg laconiek tot bescheid, dat het nieuwe ambt van Rgkshoofdinspecteur van het vervoer nog door de Kroon moest worden goedge keurd, zoodat de instelling er van nog geenszins als defini tief moest worden beschouwd. Het ergerlijke van 't geval was evenwel, dat men deson dank» maar een nieuwen zeer hoog gesalariéerden functio naris had aangesteld met een staf van 20 bezoldigde krach ten. Men had in Nederland meer van dergelijke hoofdin specteurs in een heel gezellig, luxueus baantje geïnstalleerd met in totaal ongeveer hon derd ambtenaren. De betrok ken referendaris (mr. P. L. Heinemans) vond dit, naar bij de behandeling van het Amb tenarengerecht bleek, heel nor maal „want", zoo zei hg, „er zön heel wat functionaris sen aan het departement ver bondendie nog geen werk hebben". Deze mededeeling is in één woord ontstellend. Een hooge departementale figuur vertelt hier zonder blikken of blozen, dat er zeer velen, die in het geheel geen werk hebben, op de verschrikkelijk berooide Staatskas parasiteeren. Dit alles zou zeer vermoed e- lijk voorkomen kunnen wor den, als de regeering met een behoorlijke begrooting regeer de. Het is in ons land nog nimmer voorgekomen, dat een regeering naar believen geld kon uitgeven zonder goedkeu ring van het parlement. Thans is dit reeds sedert de bevrij ding het geval! De volksverte genwoordiging mag achteraf goedkeuren, wat er met de geleende honderden millioenen en de zuurverdiende belasting- felden is gedaan. Want de egrooting laat zich wachten. En het ook volgens minis ter-president Schermerhorn on-efficiente bestuursapparaat groeit en verslindt millioenen. Eerstdaags zal volgens mede deeling van den minister van landbouw het contróle-appa- raat van het C.D.K. weer Be langrijk worden uitgebreid Prins Bernhard- Stlchting. Opgericht is de Prins Bern- hard-stichting, met het doel de eedelijke, maatschappelijke de stedelijke, maatschappelijke militairen van land- en zee macht fce behartigen. Dit geldt ook voor de oud-leden der binnenlandsche strijdkrachten en voor hen, die zich vrijwillig vcor den militairen dienst heb ben gemeld en ook van de na gelaten betrekkingen van de ze personen. Een gedeelte van de gift van 10.000, die Prinses Julia, na uit Amerika heeft ontvan gen, zal aan de stichting wor den afgestaan, met de bedoe ling alle leden van de oud- binnenlandsche strijdkrachten te laten doorlichten, daar ge bleken is, dat vele illegale werkers het slachtoffer ge worden zijn van tb.c. Voor het eerst sinds den oorlog heeft de rgkstelefoon. dienst te Rotterdam weer de beschikking geknegen over een directe telefoonverbinding met Londen. Het Wereldgebeuren EN IN NEURENBERG Hoe Amerika Europa hielp. Hoewel hij tevoren had aan gekondigd, dat hg Donderdag avond weer aanwezig zou zijn in de zitting van den Veilig heidsraad, heeft de Rus Gro- myko er de voorkeur aangege ven, door afwezigheid tc schit teren en zulks nog wel on danks het feit, dat er alleen procedurekwesties zouden wor den behandeld. De Veiligheids raad heeft intusschen besloten, zich door de kuren yan Gro- myko niet af te laten houden van de behandeling van het ge schil tusschen Rusland en Iran en de Russen zullen dus moe ten beslissen, of zg het werk van de Vereenigde Volkeren willen saboteeren of niet. Engelsche diplomaten in Iran zijn inmiddels doende om te bewerkstelligen, dat Iran de olieconcessies, die nog te verdeelen zgn, onder contröle stelt van de Vereenigde Vol keren en dus Rusland niet de kans geeft om zich er zonder meer meester van te maken. Waaruit weer blijkt, dat uit* eindelijk bj) dit geschil alles toch weer om de olie draait. Als Iran erin had toegestemd, dat de resteerende concessies zouden worden toegekend aan een, Perzisch-Russische maat schappij, waarin de Russen de meerderheid der aandeelen zou den hebben, zooals de Russen hebben voorgesteld, zou er ver moedelijk geen kou aan de lucht zgn geweest. Maar daar hebben zeer vermoedelijk Enge land en de V. S. een stokje voor gestoken en zoo ziet men weer, dat de geheime diplomatie on danks alles een groot e rol bluft spelen in de samenleving der volkeren, hoezeer de mensch- heid er ook van overtuigd is, dat de geheime diplomatie een vloek is geweest in het verle den. Ook In Neurenberg dreigt een merkwaardig staaltje van geheime diplomatie om den hoek te komen kgken. De secretaresse van von Ribben- trop, de 34-jarige Margarethe Blank, een schoone blondine, die zoo keurig was uitgedost, dat bet scheen, alsof zij zoo uit een modemagazgn kwam in plaats van uit een internee- ringskamp, heeft namelijk ver klaard, dat er destijds tus schen Rusland en Duitschland wel degelijk een geheime over eenkomst is afgesloten, waar bij Oost en Midden Europa in invloedssferen werden ver deeld. Duitschland zou er toen in berust hebben, dat de Balti- scbe staten en Finland onder toezicht kwamen van de Rus sen, mits hetzelf maar min of meer de vrge hand kreeg in Mid den Europa. De Russen vinden 't niet prettig, dat bij de verde diging van de nazi-oorlogsmis dadigers zulke dingen aan het licht komen en hun vertegen woordigers hebben dan ook ge tracht. het optreden van Mar garethe Blank als getuige te verhinderen. Overigens kwam in Neuren berg het dramatische conflict tusschen Henderson, den toenmaligen Britschen ambas sadeur in Berlijn aan den eenen en Hitier en Goering en Goeb- bels aan den anderen kant nog ter sprake, dat plaats vond vlak voor het uitbreken van den oorlog tegen Polen. De drie nazi-leiders bleken volkomen overrompeld door het ultimatum, dat Engeland toen stelde, zij deinsden even terug voor een gewapend conflict en Goering zeide: De hemel zij ons genadig, als wg dezen oorlog verliezen Later minderde de vrees echter weer en werd de zin van Hitier toch door gedreven. In de periode tusschen het uitbreken van den oorlog in September 1939 en 31 Decem ber 1945 heeft het Amerikaan- sche volk minstens 500.000.000 dollar aan vrijwillige bijdragen geschonken voor de hulpver- leening in de door den oorlog verwoeste landen. Deze bg dra gen bestonden voor 265.303.551 dollar uit ge*d 611 198.888.334 dollar in goederen. Deze totaal cijfers omvatten niet de bijdra gen van het Amerikaansche Roode Kruis, bepaalde kerke lijke organisaties en evenmin de Unrra. Het Amerikaansche Roode Kruis besteedde in de zelfde periode 159.966.547 dol lar voor hulpverleening aan het buitenland. Volgens gegevens verschaft door de grootere organisaties, die inzamelingen hebben ge houden voor bepaalde landen, heeft Rusland het grootste be drag aan vrijwillige Ameri kaansche bijdragen ontvangen, nl. 61.000.000 doll. Engeland ontving 41.800.000 dollar, Pa lestina 38.600.000 dol., China 37.440.000 doll., Griekenland 22.300.000 doll., Italië 15.200.000 doll.. Polen 12.700.000 doll., Frankrijk 7.900.000 doll., Joe- go-Slavië 5.100.000 doll., Noor wegen 4.600.000 doll., Neder land 4.350.000 doll., België 2.640.000 doll., Tsjecho-Slowa- kije 1.970.000 dolL, Philippgnen 1.050.000 'dollar. Er werd dus inderdaad op royale wflze hulp verleend. Japansche diplomaten met juweelen. Leden van het achtste Amerikaansche leger hebben voor duizenden dollars aan dollarbiljet ten, diamanten, juwee len en andere waarde volle voorwerpen in be slag genomen bij de eerste groep Japansche diplomaten die na de overgave weer naar hun vaderland zijn terugge keerd. Het inbeslagge- nomen goed wordt be schouwd als deel van de Japansche herstelbeta lingen. WEERBAAR Tienduizenden Nederlanders hébben zich deze maand met toegewijde belangstelling voort bewogen door het schip en de zijbeuken van de monumentale, nationale Nieuwe Kerk in Am sterdam langs de teekeningen en herinneringen der tentoon stelling Weerbare Democra- tieeen beeld van het onder- grondsch net van verzet in de jaren, die wij in gemeenschap pelijke worsteling doorleefden. En wie daar eenige rus tige kwartieren heeft loopen lezen en terugdenken, staat bij het einde van den ommegang stil voor een welsprekende schets, die verleden en heden verbindt en dit onderschrift heeft: Uit het duister van 5 jaar strgd en verschrikking treedt ons volk in het licht van een nieuwen dag. Terwijl het Paleiscariüon speelde, verliet ik de kerk en stelde ik mij deze vraag: Ko, men ale deze bezoeken nu weerbaar van deze beeldenga lerij vandaan f En dat in deze lijdensweken t Hoe worden wy weerbaar t Ik antwoord: door den weg van het lijden. Er is maar één weg tot God. Dat is de weg van het lijden. Juist het leed des levens boetseert ons. De leerschool van het lijden is een oefenschool. Zoolang wij itt lij den zijn, ontgaat ons de be doeling van velerlei smart. Maar Jezus1 woord, uitgespro ken bij den ingang van Zijn lijdenshofverduidelijkt de noodzaak van het snoeien van de rank. De Landman snoeit iederen tak aan den wijnstok, die vrucht draagt, opdat hij meer vrucht drage Zonder snoeimes onvoldoen de vrucht. Zonder smart slechts opper vlakkige vreugde. Het lijden is de goddelijke beeldhouwer der ziel (Vmet): „Want lijden doet diooort Gods floreeren" Het lijden staalt en maakt weerbaar. Het dragen van het kruis maakt mij moedig. Alleen als ik het wond're kruis aan schouw, waar Christus leed en stierf, kom ik door het lijden heen tot het licht. Een goed suikerbieten jaar verwacht. Door den aantrekkeïg'kén richtprgs voor de suikerble ten belooft de uitzaai dit jaar een succes te worden. Hierdoor zou de opbrengst voor de komende campagne aanmerkelijk grooter worden dan die van het vorige sei zoen, hoewel nog geenszins het vooroorlogsche peil bereikt zal worden. In regeeringskringen is overwogen het suikerrantsoen in April te halve eren. De ver laging van het rantsoen kon evenwel voorkomen worden, doordat Engeland ons het ontbrekende kwantum heeft geleend. Het krijgt daarvoor Cubaansche ruwsuiker terug, die op onze kosten in Enge land zal worden geraffineerd. Dit zal 450.000 kosten. Het benoodigde bedrag wordt weer verdiend door het transport van Cuba naar Engeland, dat door Nederlandsche schepen wordt verzorgd. Extra sigaretten In Herdenkingsweek. Op 2 Mei a.s. zal een bon worden aange wezen voor een extra rantsoen sigaretten. Ditmaal zullen het im port sigaretten zgn, die zoowel aan vrouwen als mannen verstrekt zullen worden. Churchill en Hoover naar Nederland. Het bezoek van Churchill aan H. M. de Koningin zal plaats hebben in de tweede helft van Mei. Ook de oud-president der Ver. Staten, Hoover, die mo menteel voor het U.N.R.RA- werk in Europa vertoefd, zal Nederland bezoeken. Hij kan in de tweede week van April hier verwacht worden. Inlijving dienstplichtigen. Het ligt in de bedoeling om de tot gewoon dienstplichtigen bestemde personen van de lichting 1945 voor verreweg het grootste gedeelte in begin Mei a.s. te doen inlijven voor het vervullen der eerste oefe ning Een kleine ploeg van plm. 700 personen is reeds op 25 Maart 1946 ter inlijving ver schenen, terwijl een ploeg van pl m. 5000 personen zal wor den ingelijfd in begin Juli a,s. Magnetische storingen veroorzaken Noorderlicht. De laatste dagen treden sterke magnetische storingen op, welke nauw samenhangen met de zonnevlekken. De ac tiviteit van deze zonnevlekken zal nog toenemen. Het maxi mum is over enkele jaren te verwachten. Donderdagochtend begon plotseling een zg. magnetische storm, die bestaat uit snelle en grillige veranderingen van het aardmagnetdsche veld. De grootste intensiteit van den storm trad op om 14.00 uur, daarbij veranderde de stand van de kompasnaald met 4 gra den. Deze magnetische storm behoort tot de sterkste drie van deze eeuw. Na 17 uur Donderdagmiddag werd het kalmer. Tweemaal kwam nog een opleving voor. De eerste van 20.30 uur tot 21.15, toen een opvallend poollicht in N.W. richting zichtbaar was. Het was een algemeene gloed die tot halverwege het zenith reik. te. Er waren stralenbundels als van zoeklichten zichtbaar, bleekgroen van kleur. Een tweede opleving van den storm geschiedde om 23 uur en ook toen was het Noorderlicht zichtbaar als een breede licht- bank aan den Noordelijken hemeL Sovjet-geleerden en aviateurs hebben, volgens een door pro fessor Boris Orlof gepubliceer de verklaring, welke door ra dio Moskou werd uitgezonden, het bestaan van een tweede magnetische pool in het Pool gebied van Noord-Amerika ge constateerd, waarvan de plaats echter nog niet precies is vast. gesteld. Wat er tijdens den oorlog geschiedde. DE TOEKOMST. Zooals wij reeds opmerkten, heeft men gemeend in den be- zettingstgd de vereeniging van gemeenten in den zak van Z.- Beveland weer aan de orde te moeten stellen. Men wilde zelfs overgaan tot een nieuwe in deeling van deze gemeenten. Een „kerncommissie voor Noord- en Zuid-Beveland' heeft er in 1941 een rapport aan gewijd. Zij zag een duide- lgke scheiding tusschen het R.K. en het Prot. deel van de bevolking. Het eerstgenoemde deel (Ovezande, 's-Heerenhoek, Kwadcndamme en eventueel een deel van Nisse) wilde zij tot één gemeente maken met Ovezande als middelpunt. Een tweede samenvoeging was volgens de commissie: Hoedekenskerke (zonder Kwa- dendamme dan), Baarland en Oudelande met Baarland als middelpunt. Hierbij zou even eens Ellewoutsdgk gevoegd kunnen worden. Eventueel ook Driewegen, tenzij men dit dorp Jiever met Borssele zou com bineeren. Wat Borssele betreft, meende de commissie, dat (af gezien dan van een mogelijke combinatie met Driewegen) de ze gemeente niet in aanmer king kwam voor vereeniging met. een. andere. Ook voor Heinkenszand kon geen bevre digende combinatie gevonden worden. Rest nog het Poelgebied. Hiervan zou de commissie Baarsdorp bij 's-Heer Arends kerke willen voegen en het Prot. deel van Nisse met 's-H. Abtskerke bij 's-Gravenpolder, In 1942 komt de zaak op nieuw op de helling. De wnd. Commissaris der Provincie schreef d.d. 23 Febr. 1942 aan de betrokken burgemeesters, dat hij dit voorjaar wenschte over te gaan tot herziening van de gemeentelgke indeeling van den zak van Zuid-Beve land. Hg dacht zich twee mo gelijkheden: I. samenvoeging van 's-Hee renhoek, Borssele, Ellewouts dgk, Driewegen, Ovezande, Baarland, Oudelande, Hoede kenskerke, 's-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke en Nisse tot één nieuwe gemeente of II. vereeniging van: a. 's-Heerenhoek met Bors sele; b. Ellewoutsdgk met Drie wegen en Ovezande, c. Baarland met Oudelande en Hoedekenskerke, d. 's-Gravenpolder met 's-H. Abtskerke en Nisse. Heinkenszand en 's-Heer Arendskerke werden nog even buiten beschouwing gelaten. Hiervoor wist men blijkbaar nog geen bevredigende oplos sing. Het voorstel sub I vond geen genade in de oogen van de colleges van B. en W., die er over hadden te adviseeren. Combinatie H werd wel niet door allen met gejuich be groet, maar werd toch over het algemeen aanvaardbaar geacht, al bepleitte bijna elk college enkele wgzigingen. Al leen Oudelande, Heinkenszand en 's-Heer Arendskerke gin gen ook met voorstel n niet accoord. De burgemeester van laatstgenoemde gemeente kwam met een geheel ander voorstel, waarover straks meer. Vermeld dient te worden, dat enkele colleges van B. en W. de tijdsomstandigheden, waaronder men toen leefde, minder geschikt vonden, om met een dergelijk ingrijpend voorstel te komen. Wanneer de gemeenteraden en de com missies uit de ingezetenen hun stem hadden kunnen doen hooren, zou men nog wel wat anders vernomen hebben! Do wnd. Commissaris der Provincie schreef echter d.d. 17-4-'42, dat hij zgn voorstel sub. II als basis voor verdere besprekingen wenschte te handhaven. CORRECTIES. Wij kunnen niet alle correc ties opsommen, die men in het voorstel van den wnd. Com missaris der Provincie wensch te aan te brengen, maar wil len nog wel even releveeren het voorstel, dat de burge meester van 's-Heer Arends kerke, de heer Elenbaas, ont wierp. Hg wenschte de volgende vier gemeenten te vormen: le. de gemeente Borssele, met toevoeging van Driewe gen, Ellewoutsdgk en een klein gedeelte van Ovezande (2700 inwoners), 2e. de gemeente Hoedekens kerke met Oudelande, Baar land, 's-Gravenpolder en een gedeelte van Nisse (4300 in woners), 3e». de gemeente 's-Heer Arendskerke met de gedeelten van 's-Heer Abtskerke en Nisse, gelegen in de Poel (5400 inwoners), 4e. de gemeente Heinkens zand met 's-Heerenhoek het grootste gedeelte van' Ove zande en deelen van 's-Heer Abtskerke en Nisse (4800 in woners). In dit voorstel zgn. zooals men ziet, ook 's-Heer Arends kerke en Heinkenszand opge nomen, terwijl gemeente no. 4 een overwegend R.K. gemeen te is, terwgl in het voorstel sub II van den wnd. Commis saris in twee gemeenten een sterke Prot minderheid door een kleine R.K. meerder heid zou worden overvleugeld. ER KWAM NIETS VAN TERECHT. Zoo was de stand van zaken in 1942. Van de voorgenomen nieuwe indeeling der gemeen ten is niet alleen in het voor jaar van 1942, maar ook in de volgende oorlogsjaren niets gekomen. Wel is er ook later nog veel over gesproken en zgn er vele vellen over vol ge serreven, maar tot een daad is het niet gekomen. EN STRAKS? Wanneer straks dib onder werp opnieuw zou worden aangesneden, ligt er in de ar chieven studiemateriaal te over. Maar dan is er ook de waarborg, dat er door ge meenteraden, commissies uit de ingezetenen en parlement tegen onbillgkheden en on rechtvaardigheden gewaakt zal worden. Het is natuurlijk ook moge- Igk, dat men van samenvoe ging van gemeenten en grens- wgzigingen afziet, omdat sommige voordeelen, die men denkt te behalen, ook op an. dere wijze bereikt kunnen worden. Gesteld, dat men bv. één persoon zou benoemen tot burgemeester-secretaris van twee aangrenzende gemeenten en dat men wat in enkele fevallen reeds is geschied én ontvanger benoemde voor twee of drie gemeenten, dan zou al iets bezuinigd worden. Ook is bekend, dat de ge meenten door onderlinge sa menwerking veel kunnen be reiken (wg' denken bv. aan luchtbescherming, brandweer en bouw- en woningtoezicht) zonder dat ze hun zelfstandig heid behoefden prg's te geven. Misschien kan in die richting ,ncg wel iets tot stand komen. De Indonesische kwestie Nieuwe Nederlandsche troepen op Java* Oplossing van de Australische havenarbeiders kwestie in richt? Te Tandjong Priok z(jn we derom eenige Nederlandsche bataljons van de 10e Britsche brigade gearriveerd, die on middellijk naar Soerabaja zijn doorgezonden. Een bataljon Friezen verblijft momenteel in een doorgangskamp te Priok. In een officieele verklaring der Nederlandsche regeering over de landing der Neder landsche troepen op Java wordt er de nadruk op gelegd, dat er geen verband bestaat tusschen deze landingen en de thans voortgang vindende on derhandelingen. Het ligt niet in de bedoeling der Nederlandsche regeering den strgd aan te binden met de nationalistische beweging als zoodanig, doch in haar op samenwerking gerichte poli tiek moet haar verantwoorde lijkheid voor orde en rust worden geschraagd. Op vragen van het Kamer lid Stokvis heeft minister Lo geman over de landing der Ned. troepen nog medegedeeld dat de Nederlandsche troepen in het Oosten, zoolang dit met het oog op de afwikke ling van de gevolgen der Ja pansche capitulatie noodig zal blijken, gesteld zfln onder het commando van den geallieer den operbevelhebber in Z.O. Azië. Van den beginne af had het opperbevel de bedoeling de Nederlandsche troepen, zoodra deze geoefend en ge acclimatiseerd en van de aan vullende uitrusting voorzien waren, aan te wenden op het tijdstip en ter plaatse waar het geallieerde opperbevel zulks nuttig oordeelde. DE TOESTAND OP JAVA EN SUMATRA* In Bandoeng en Buitenzorg is het over het algemeen rus tig. Ten W. van Soerabaja jn Thunderbolts in actie ge komen, toen zö beschoten wer den met machinegeweren. Ook ontstonden er scher mutselingen tusschen Britsche patrouilles en terroristen in deze omgeving. In Semarang werden de geallieerde stellin- fen beschoten. Uit Medan op umat?h. worden plunderingen gemeld ëh te Baugren op Ce lebes zette een Nederlandsche patrouille een actie in tegen een bende terroristen. Ook bij Depok vonden schermutselin gen plaats, terwgl op 27 Maart een Nederlandsch militair werd gedood door een land- mgn. Op Lombok is het rustig< Wel ïgdt de bevolking daar veel aan malaria, dysenterie en scabies. HET EMBARGO OP NED. SCHEPEN IN AUSTRALIË Senator Ashley, de Austra lische minister van scheep vaart, heeft medegedeeld, dat als gevolg van een conferentie, waarbij lord Louis Mountbat- ten tegenwoordig is geweest, de Nederlandsche schepen, welke momenteel werkeloos in de Australische havens liggen, wellicht in de nabije toekomst zullen uitvaren. fiiiwiiwiniAinwiinwiimiiwinwiiimii f MEER DAN I - ERGERLIJK. »,J. de Kadt (de broer van mevr. Sjahrir) schrijft aan den Minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen dat men den 9 2 militairen in Indië alle g 0 mogelijkheden van optre- den moet ontnemen „waar ze een zoo sma- delijke weergaloos laffe 5 2 nederlaag tegen de Ja- g panners hebben geleden" Deze scribent vergeet natuurlijk opzettelijk den Slag in de Javazee, Ta- 9 rakan, Singapore en g zooveel andere daden 2 van de Nederlandsche weermacht. Zoo iets te vermelden komt in de kraam van dezen meneer g niet te pas". Aldus „de Trom", het orgaan van het Nat. Jongeren Verbond. 9 Woningen maar ook fabrieken. Voor de radio heeft ir. W. Verwey, industrieel adviseur van den wederopbouw, gespro ken over „Woningen, maar ook fabrieken". Uitstel van wederopbouw of van noodherstel van een fa briek heeft enorm veel hoogere verliezen tengevolge dan uit stel van den herbouw van wo ningen; ten eerste uitblijven van de productie en ten twee de verdere vernietiging van ka pitaalgoederen. Hoe urgent de wederop bouw van woningen dan ook moge zijn toch zal een belang rijk deel van de voor den we deropbouw beschikbare mate rialen en werkkrachten aan het herstel der industrie gewijd moeten worden. Er moge in 1945 reeds voor' vele millioenen aan industrieele gebouwen her steld zgn, in 1946 zal dit ge schieden voor een waarde van vele tientallen millioenen. Welke industrie bg den op bouw het eerste aan de beurt is. is een vraag, die zorgvuldig wordt afgewogen. De industrieele wederopbouw moet veel ruimer worden ge zien. Het is mogelgk, dat nieuwbouw van bepaalde be drijven urgenter is dan het herstel van beschadigde. Om een voorbeeld te geven: wanneer artikelen gemaakt moeten worden, die voor an dere industrieën onontbeerlijk zgn en die vroeger slechts uit Duitschland betrokken konden worden, zal een eigen industrie wenschelnk zgn. of wanneer uit grondstoffen die in het bin nenland overvloedig aanwezig zgn, b.v. aardappelmeel of stroo, hoogwaardige exportar tikelen vervaardigd kunnen worden Om dergelijke redenen zgn dan ook reeds bouwver gunningen voor nieuwe bedrij ven verleend. De wederopbouw van de industrie is dus niet een letterlgke herbouw van wat er is geweest, maar in vele op zichten om technisch-econo- mische redenen een nieuw ontworpen bouw. f 100.000 verspild? Het Tweede Kamerlid RooS- jen heeft aan den Minister van Justitie gevraagd of het in de bedoeling heeft gelegen in Amsterdam aan de overzgde van het IJ een nieuw bewa- ringskamp in te richten t«r vervanging van het kamp aan de Levantkade. Voorts wordt de reden gevraagd waarom de werkzaamheden voor den bouw van dit kamp zijn stop gezet. Door onoordeelkundig of ondeskundig optreden moet daar ca. 100.000 aan mate rialen en arbeidsloonen noode. loos zgn aangewend. Gevraagd wordt of de hiervoor aanspra kelijke personen in hun posi tie gehandhaafd zgn. i i «muiMiMWiiiMiwinmiiwiMM Opheffing marinebasis Curafao. Het doel van de reis van schout-bg-nacht baron van Asbeck naar Curasao is, naar officieel wordt medegedeeld, de liquidatie van voorraden en inrichtingen der Koninklg- ke Marine, welke door den overgang van ooriogs- naar vredestoestand overbodig zijn geworden. Baron van Asbeck heeft in een onderhoud ver klaard. dat de Nederlandsche regeering een oorlogsschip ter beschikking van Curagao zou stellen, aangezien de Cura- gaosche wateren biinen het verdedigingsstelsel van het Koninkrgk vallen. De verdedi ging van Curagao zelf zou de taak der landmacht worden. NEDERLANDSCHE EIEREN NAAR ZWITSERLAND. In het kader van de be staande handelsovereenkomst met Zwitserland, zullen twee wagons, in totaal 250.000 eieren, worden verzonden. Dit impliceert geenszins een ge regelde verzending van eieren naar Zwitserland. HET INTERNATIONALE GERECHTSHOF HERVAT ZIJN WERKZAAMHEDEN. De 15 nieuwe rechters van het Internationale Gerechts hof te 's-Gravenhage zullen 3 April a.s. informeel bgeenko- men. Het hof zal zich dan be zig houden met een aantal in terne aangelegenheden en zich onder meer beraden over de vaststelling van den datum van zgn plechtige openbare eerste zitting. Gebiedsuitbreiding voor Griekenland? De senaatscommissie voor buitenlandsche betrekkingen heeft met algemeene stemmen haar goedkeuring gehecht aan een resolutie van senator Clau de Pepper, waarin o m. ver klaard wordt: het is het ge voelen van den senaat, dat de Noordelgke Epirus met inbe grip van Corytsa en de twaalf eilanden in de Egeïsche Zee, bekend als de Dodekanesos, waar een sterke Grieksche be volking overheerscht, door de vredesconferentie aan Grieken land moeten worden toegewe zen. De resolutie zal thans door den senaat behandeld worden. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een bil- lgke papierverdeeling. verschgnt ons blad, uit hoofde van zgn formaat, heden in een omvang van 4 pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1