PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DE RUS LIEP WEG UIT DEN VEILIGHEIDSRAAD Ontwerp voor nationaal welvaartsplan. RUST IN BANDOENG. De smokkelhandel bloeit Uit de provincie. NIEUWE BONNEN Hooftfrfdactenr O- Banfnftjn (met roilactioneelc medewerking van c'r. ,W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr-, Vlissingen. Commissie van Bijstand:/. L, Van Leeuwen, Ds. M. I- W. Schoch, VJis- singen. Verachijnt dagelijks, behalve op Zon- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT cn feestdagen. Vrijdag 29 Maart 1946 189e Jaargang Nummer 75 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per. weck, 3.20 per kwartaal, franco Eer post, 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent» ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie f 2. Bureaux gevestigd te Vlisslngen Waistraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, tel 2077 en 2924. Goes: Turtkade 15, tel. 2475. jJostburgMjratemastraatJ^JI-cnicuzei^^^ ARTIKEL 1 EN 8. Uit de rijen onzer lezers ko men vragen over den gang van zaken op het staatkundig erf van ons land. En ter verhelde ring van het provincienieuws van vorige week is 't allernood zakelijkst iets te zeggen over den brief van Mr. Dr. A. A. van Rhyn. Mr. M. Ch. de Jong en J. M. Krijger aan het Hoofdbestuur der C. H. Unie. Deze brief houdt verband met de beslissing van de algemeene vergadering der C. H. Unie van 27 Februari j.l., om con tact, nauw contact te onder houden met de A. R. partij. Volgens Mr. Dr. van Rhijn en zjjn geestverwanten verlaat de C. H. daarmede den weg, die in haar Program van beginselen in Artikel 1 en 8 zijn gewezen. Dat eerste artikel luidt al dus: „Ter beoordeeling op staat kundig gebied van de vraag naar de ordening Gods worde geletop de H. Schrift, het oordeel der Christelijke Kerk en op de leiding Gods". En de zoo even genoemde briefschrijvers zeggen daarvan: De wonderbare ontwikkeling in de Ned. Herv. Kerk, zoo wel gedurende de bezetting als daarna, heeft het mogelijk ge maakt, dat overeenkomstig ar tikel 1, lid 3 van het Program van Beginselen, weder wordt geluisterd naar de stem der Kerk, die meer dan een eeuw lang niet heeft geklonken. Er zal een groote zegen voor ons volk uitgaan van een Kerk, die fcezig is weder Volkskerk te Worden, die een centrale plaats inneemt temidden van het volksleven en haar leidend woord spreekt over den geeste lijken achtergrond der bran dende vraagstukken met ver mijding van practisch-politieke beslissingen. Blijkens de beslis sing der algemeene vergade ring en de daarop gegeven toe. lichting heeft de Unie voor dit geweldige gebeuren naar onze innige overtuiging geen of on voldoende oog. Het Artikel 8, dat by deze diep-ingry pende aangelegen heid in het geding is, vertolkt één van de aantrekkelijke ge dachten van Dr. Ph. J. Hoe- demaker, die met heel zijn hart de verbrokkeling van het volk wilde tegengaan De aan hef van Artikel 8 is= „Vermits geheel het volk Zich aan de ordeningen Gods heeft te onderwerpen, verzet de Christelijk-Historische Unie zich tegen een groepeering des volks in twee deelen naar gods dienstige onderscheiding". Degenen» die thans uit de CH.U. uittreden, beroepen zich op dezen volzin in hun uit spraak aan het adres van het Hoofdbestuur: Evenals U, willen wij zijn Christenen in de politiek. Maar van de Unie als groepeering meenen wtj te mogen verlan gen, dat zij haar beginsel niet slechts bewaart, maar dit ook uitdraagt en daarvan getuigd onder het volk. Juist thans, nu er een zoo groote geestelijke honger en zooveel geestelijke verwarring is, achten wij dit een gebiedende elsch van het oogenblik. Krachtens artikel 8 van het Program van Begin selen zullen wij dienovereen komstig in vraagstukken als tadio, openbaar onderwijs, ver- eenigingswezen e.d. oplossingen moeten nastreven, die zijn na tionaal in christelrjken zin, met volledige erkenning der gees telijke vrijheid. De op de alge meene vergadering aangeno men beslissing wijst in de te genovergestelde richting. Groote dingen spelen zich in het heden af. Langer aan den kant van het tournooiveld als toeschouwer blijven staan is onmogelijk. Tot deelnemen worden wjj geroepen. Ieder on zer kieze en oordeele met ernst en geestdrift en vooral tot heil van het geheele volk en de ge- heele Kerk. W. H. B. Het Wereldgebeuren /IV BELGIE DREIGT EER CHAOS Goering in conflict met Ribbentrop, Dat Gromyko. de Russische vertegenwoordiger in den Vei ligheidsraad, toen hij Woens dagavond zijn zin niet kreeg en de raad weigerde om de Iraan- sche kwestie uit te stellen, zijn papieren bij elkaar griste en de zaal demonstratief verliet, siert de Russen niet. Bedenkelijk waren ook de mededeelingen van den Iraan- schen ambassadeur inWashing- ton, waaruit blijkt, dat er door Moskou ontoelaatbare eischen aan Iran waren gesteld, waar door de directe onderhandelin gen dan ook prompt mislukten En het mooist is, dat waar Stalin beweerde, dat er een ac- coord tusschen Iran en Rusland tot stand was gekomen, uit Te heran bericht wordt, dat er van een accoord geen sprake is Nu maar afwachten, of de Rus terugkeert De kans is niet uitgesloten, want Gromyko heeft al verklaard, wel te wil len komen, op voorwaarde, dat er slechts procedurekwesties zullen worden, behandeld. Maar daar zal het wel niet hij blij ven. Nu de Iraansche kwestie zoo geruchtmakend is gewor den en zooveel haken en oogen heeft, is zij tot een toetssteen geworden van de waarde, der internationale samenwerking en de beteekenis van de organi satie der Vereenigde Naties. Ond?r die omstandigheden kan men van de Iraansche kwestie niet meer afstappen, maar is de Veiligheidsraad wel ver plicht tot doorbijten! Van beteekenis is intusschen. dat de Russen voortgaan met de ontruiming van Iran. Dat is in ieder geval een- bewijs van goeden wil! In België is het thans aan ex-premier van Acker om de regeeringscrisis op te lossen. Hoe fnuikend een slap bewind voor een staat is. hoeveel scha de een crisis aan een land toe brengt, heeft van Acker intus- dezer dagen verteld in iijeenkomst van den alge- meenen raad van de Belgische socialistische partij. Allerlei dingen, die reeds tot stand waren gebracht, zijn weer te niet gedaan. Er dreigt in België een chaotische toe stand te ontstaan. De finan- cieele positie van het land is deplorabel. De kolenproductie daalt zienderoogen, de zwarte handel bloeit als jiooit tevoren, de politieke tegenstellingen verscherpen zich, partijprinci- pes beginnen het landsbelang te overvleugelen...... Het is een somber beeld, dat van Acker gaf. En er is moed voor noodig om onder die om standigheden de leiding van een regeering te nemen! Voor von Ribbentrop ls het Woensdag een kwade dag ge weest in Neurenberg. Nadat de eerste getuige S. decharge, ba ron Steengracht, een amb tenaar van het ministerie van buitenlandsche zaken,, eerst had verklaard, dat von Ribben trop tegenstander was geweest van de Jodenvervolgingen, moest hü Woensdag toegeven, dat zijn vroegere chef Hitier blindelings volgde in zyn anti- Joodsche politiek. Ribben trop was een willig werktuig in de handen van Hitier en hy maar zonder resultaat Zonnestralen productie! gemaakt. Door middel van eon „zonnemachine", waar mede in een jamfabriek proeven werden geno men, heeft men in Rus land met goed gevolg van zonnestralen ge bruik weten fce maken. De zonnestralen werden door een spiegel van 33 voet in doorsnede ge concentreerd en aange wend om een met water gevulden ketel te ver hitten, teneinde stoom te verkrijgen. De uitvin der is dr. Frederic Ma- lero, een Spaansch in genieur, die vele jaren in Rusland bezig is ge weest aan het vraag stuk om de zonne-ener- gie practisch toe te pas sen. STRAATCOLLECTE VOOR NEDERLAND IN GLASGOW. „Help Holland Council" zal in Mei te Glagow, op één na de grootste stad van Groot- Brittannië, met anderhalf mil- lioen inwoners, een straatcol- ieete ten Behoeve van het ge- tooffen Nederland houden. Hierbij zullen kleine Neder landsen© vlaggetjes worden verkocht. droeg onder meer aan de orga nisatie der Duitschers in het buitenland op om anti-Joodsche actie te voeren. Bovendien bleek onjuist, dat Ribben trop niets geweten zou hebben van de toestanden in de Duit- sche concentratiekampen. Dat hij wel op de hoogte was kon worden bewezen met talrijke nota's van het Vaticaan over de wreedheden. die Rib bentrop eenvoudig onbeant woord had gelaten. De in strijd met de waar heid zijnde verklaringen van baron Steengracht deden Rib- Ribbentrop geen goed. Voor den aanvang van de zitting kwam het Woensdag tot een ernstig conflict tus schen von Ribbentrop en Goe ring. Goering beschuldigde nL eerstgenoemde van een on waardige houding, omdat hy alle blaam op Hitier trachtte te werpen terwijl hy als „goed nationaal socialist" luist trouw aan Hitler had moeten blijven. Zoo krijgen de nazi's ruzie onder elkaar! Groote belangstelling voor a.s. Jaarbeurs. De voorbereidingen voor de van 2 tot 11 April a.s. te houden Jaarbeurs te Utrecht zijn in vollen gang. Ondanks het feit dat de beschikbare oppervlakte anderhalf maal zoo groot is als op de om vangrijkste beurs voor den oor. log, moesten 500 deelnemers worden afgewezen wegens gebrek aan expositieruimte. Men beschikt thans over 22.000 m2. expositieruimte. Be halve over de drie oorspronke lijke gebouwen, de Beatrixhal en de tusschenhal is deze ver deeld over vier houten nood- febouwen, 2 van 800, 1 van 00 en 1 van 400 m2. Boven dien zijn er nog twee tenten van zeildoek, tezamen by na 3000 m2 groot. Er zijn op deze beurs niet minder dan 530 buitenlandsche deelnemers aanwezig. Britsch-Am. oorlogs schulden afgehandeld. Tusschen Amerika en En geland is een accoord geslo ten, dat alle leen- en pacht- wetkwestaes definitief afhan delt. De .overeenkomst haalt een sreep door de wederzijd- sche lend-lease-verplichtingen, draagt bijna alle overtollige Amerikaansche leger- en ma- rinevoorraden in Groot-Brit- tannië aan dat land over en voorziet in de overdracht van 672 Dakota transportvliegtui gen en het verpachten van 671 andere. Tenslotte wordt in het verdrag nog een modus vast gesteld, waarbij de kosten van de „Pipelinde'Meveranties, welke door beide partyen sinds het eind van de lend- lease werden ontvangen, t®gen elkaar afgewogen en dien overeenkomstig afgedaan zul len worden. RUSSISCH SPION IN DE V. S. Te Portland is een Rus, de arresteerö, die getracht zou hebben plannen, documenten enz. van het Amer oorlogs schip Yellowstone te bemach tigen, dat aan de komende atoomproeven zal deelnemen. (Oregon, V.S.) luit. Red in ge- GRATIEVERZOEK BUITEN MUSSERTS VOORKENNIS INGEDIEND. De verdediger van ir. A. A. Mussert, mr. C. R. C. Wijcker- held Bisdom, deelt mede, dat ir. Mussert er prijs op stelt te verklaren, dat de indiening van een gratieverzoek door een zijner familieleden is ge schied, volkomen buiten zyn voorkennis en zonder zijn in stemming. De al of niet vol trekking van het vonnis is een aangelegenheid van de Kroon, waarop, naar Musserts mee ning, noch door hem, noch door een zijner familieleden eenigen Invloed mag worden uitgeoefend], TARIEVEN GOEDERENVERVOER. De nieuwe tarieven voor het toederenvervoer van de Ned. poorwegen zullen met ingang van 1 April a.s. van kracht worden. Voorlooplg een project van drie jaar, Geleide economie. De ministers van handel en nijverheid, van landbouw, vis- schery en voedselvoorziening, van scheepvaart a.L, van ver keer en energie, van openbare werken en wederopbouw, van financiën a.i., van buitenland sche zaken, van overzeesche gebiedsdeelen en van sociale zaken, hebben bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp van „Wet tot voorbereiding van de vaststelling van een nationaal welvaartsplan". In de memorie van toelich ting wordt o.ra. gezegd, dat van overheidswege bewuste leiding aan het economische leven moet worden gegeven. Sociaal gezien om de bevol king te vrijwaren voor de ge volgen van het vrye spel van blinde, economische krachten en economisch gezien om het economische leven zoo te leiden, waardoor binnen het kader der internationale mo gelijkheid de grootste natio nale economische prestatie kan worden verkregen. Het tijdstip is daarom gena derd, waarop men in het be heer der volkshuishouding en kele der middelen kan gaan bezigen, die huu waarde be wezen hebben bij het beheer eener groote onderneming. Tot deze middelen behoort het werken volgens een centraal plan, gebaseerd op ramingen van de productie- en afzetmo gelijkheden. Schermutselingen op Bali. Sinds de geallieerden Ban doeng onder contróle hebben, zijn in dezez stad geen inci denten voorgevallen. Een groot aantal vluchtelingen, meest Chineezen,is naar Z.- Bandoeng teruggekeerd. Door Britsche en Nederlandsche pa trouilles zijn kampongs ten Oosten en ten Zuiden 'van Sa- marang doorzocht, zonder dat botsingen plaats hadden. Tebel, Damarsi en Tjimandi by Soerabaja zijd door een sterke colonne gezuiverd. Hierbij viel een doode. Te Buitenzorg werd een Britsch-Indisch soldaat ge wond door schoten, op de com pagniestelling gelost. Hierna werd een gebied doorzocht, Te Wangfal op Bali kwam een patrouille in gevecht met terroristen, terwyl bij andere gevechten 1 soldaat gedood werd. 27 gevangenen werden bevrijd en 7 Pemoeda's gear resteerd. De landing op Lombok ge schiedde onder commando van luitenant-kolonel F. H. Ter- meulen, die ook aan de lan dingen op Bali actief heeft deelgenomen. De Japansche bezettingstroepen bestonden uit 2000 man. Langs den weg naar Mataram en Ampenan werdep. de Nederlandsche troepen door de inwoners toe gejuicht. Bij het aanleggen van den spoorlijn tusschen Bangkok en Moulmein zijn er van de 17391 Nederlandsche krijgsgevan genen in Birma en Siam, 3096 omgekomen. Het regeerin gsbeleid zal in groote lijnen moeten worden uitgestippeld, voorloopig voor een periode van die jaren voor enkele onderdeelen, als een program voor woning bouw, voor langere n. tijd terwijl aan de hand van dit plan telkens voor een periode van een jaar een meer gede tailleerd overzicht dient te worden opgesteld, CENTRAAL PLANBUREAU. Daar het opstellen van zulk een plan een verantwoordelijke taak beteckent, is het ge- wenscht dat deze werkzaam heden uitgevoerd worden door een goed geoutilleerd bureau, waarin de uiteenloopende vormen van deskundigheid vertegenwoordigd zyn. Daar toe zal een centraal planbu reau dienen te worden inge steld, bijgestaan door een cen trale plancommissie, een raad van advies voor het nationaal welvaartsplan en' een werk- commissie. De taak van het centraal planbureau en de bijbehooren- de commissies beperkt zich tot advies aan de regeering om trent het economisch regee- ringSbeleid. De economische- statistische gegevens zullen door het centraal bureau voor statistiek worden verzameld en bewerkt. Het centraal plan bureau zal met dit materiaal en de daaruit gewonnen con clusies een project ontwerpen voor het economische beleid. DE BEGROOTING. Uit de bHgevoegde begroo ting van het centraal planbu reau over het jaar 1946 blijkt, dat het totaal der personeels uitgaven is geraamd op 289.414 en het totaal der ma terieel© uitgaven op ƒ68.775. Voor de formatie van het cen traal planbureau is uitgegaan van een aantal van 79 perso nen. Verder wordt uitgetrok ken voor den post ,,reis- en verblijfkosten" 10.000, voor den post „overige uitgaven" 15.000 en voor den post .onvoorzien" 10.000. Wild-West-methodes aan de grens. Vroeger, toe bedoelen hier de jaren van vóór den oorlog, -was de grens streek een landje vol ro mantiek. Des nachts slo- pen de smokkelaars langs de kronkelende paadjes om suiker en bo ter en brood van België naar Nederland le voe ren, zonder dat de grens- beambten dit zagen Zelden hoorde men van een schietpartijEet sm-okkélberoep had iets sportiefs en grootsch.De bevolking had er een ze kere sympathie voor In den oorlog, met na me; tijdens de Duitsche bezetting, stierf 't smok- kelberoep een geweldda- digen dood. Het teas niet gewaagd de Duitsche mi litaire posten te doorbre ken Na de bevrijding trok België onweerstaanbaar Men kent de verhalen van het op een paradijs gelijkende Belgenland, waar voor vele en dure franken alles te koop is wat men maar begeeren kanMaar de oude smokkelpaadjes bleven onbetreden, dicht ge- groeii...... i (met hoogen luifel) vin den eveneens geweldigen aftrek, terwyl shag een DE ROMANTIEK VERDWENEN. seizoenconjunctuu r on derhevig is. Nog vorige De oorzaak was, aldus J~~ %T*' vertelde een grensbewo ner, dat militairen zich met dezen cUmdestienen hamdel gingen inlaten. Amerikanen, Canadee- zen, Franschen, EngéL schen, Belgen, Nederlan ders, reden menige auto- lading met ongeoorloof de goederen fraudtileus Nederland binnen. De grensbeambten heb ben het niet op dit soort smokkel begrepen. Zij staan er, naar hum eigen iooord, vrijwel machte loos tegenover. Vaak verbergen de smokkel- wagens zich in een co lonne van 80 d 90 mili taire auto's, zoodat con tróle vrijwel onmogelijk is. En sommigen der heeren militairen ontzien zich niet van wapens ge bruik te maken of on ge- wenschte slagboomen aan de grens in splinters te rijden. Katoen wordt op dit oogenblik het meest ge smokkeld, vertelde een Belgisch beambte. In Esschen kan men des avonds in lederen win kel stapels katoen ge reed zien staan, die den anderen morgen spoor loos zijn verdwenenDa- mes- en heerenstoffen zoowel als dameshoeden week werd onder Nispen (vlak bij Roosendaal) 1800 kg. van dit rook* kruid (of is het om- kruidt) i» beslag geno men, terwyl in Huiber gen 180 kg. werd „afge slagen". Een Belgische beamb te vertélde ons voorts hoe eenige fabrieken voor rijwielbanden in België zich speciaal toe leg gem op het maken van banden maat 28 x IV2, omdat de Nederland sche afnemers de Belgi sche maten niet kunnen gebruiken SMOKKELAARSBEN DE ONTMASKERD. Te Bunde in Zuid-Lim burg is een bende zwar te handelaars en smok kelaars ontmaskerd. Zij smokkelden allerlei goe deren i*m en naar België en Duitschland, waarbij koffie en boter zeer ge wilde artikelen voor Duitschland bleken te zyn. Meer dan 50 perso nen zijn als verdachten in het proces-verbaal op genomen. Door de Belgi sche leden van dit com plot werd tevens alcohol door toevoeging aan cog nac-essence en wa ter tot cognac verwerkt. Deze cognac werd veel aan militairen verkocht. HET ONDERWIJS IN ZEEUWSCH" VLAANDER EN. Op nadrukkelijken wensch van den minister van onder- wys, kunsten en wetenschap pen zal Vrijdag 29 Maart a.s. een aantal onderwijs-autoritei- ten naar Zeeuwsch-Vlaanderen vertrekken teneinde aldaar een onderzoek in te stellen naar den toestand van het on- derwys. Deze heeren zullen zich ter plaatse vergewissen van de nooden en behoeften, welke ten aanzien van het lager-, het middelbaar- en het nijverheidsonderwys heerschen. Met de plaatselijke onderwijs- autoriteiten zullen besprekin gen worden gevoerd over de mogelijkheden om het onder wijs zoo spoedig mogelyk te doen plaatsvinden. Hierbij zal worden gedacht aan de vraag of voldoende voorzien is in voortgezet onderwijs, beschik baarstelling van meer school ruimte, de aanstelling van extra-leerkrachten en aan de verbetering van de verkeers middelen. Het gezelschap, dat enkele dagen in Zeeuwsch Vlaanderen zal vertoeven, bestaat uit de heeren: dr. Ph. J, Idenburgh, directeur-generaal van het on derwijs, Chr. Kok, chef afd. van het M.O., dr. J. H. Wesse- lings, chef afd.L.O„ A. P. D. Meeter, chef afd. N.O„ dr. W. van den Ent, inspecteur M.O., lings, dief afd. L.O., A. P. D. ir. L. Th. H. Hesselfelt, in specteur N.O., P. van Nes,, hoofdinspecteur L.O., C. Kui per, inspecteur L.O. te Goes, den bouwkundig-inspecteur W. Witteveen en den neer Leen- houts, inspecteur L.O. te Mid delburg. DR. CARP IN CASSATIE. De oud-president van het Vredegerechtshof, Dr. J. H. Carp, die door het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage tot 18 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft tegen deze uitspraak cassatie aange- teekend. „De Schelde" bouwt voor de walvischvaart Zooals bekend wordt er voor het eerst na driekwart eeuw, waarin de Nederlanders niet aan de walvischvaart deel namen, weer een wal- vischvaarder uitgerust. Minder bekend is, dat de K.M. „De Schelde" te Vlissingen voor dezen wal vischvaarder, een drijvende traanfabriek, die Nederland van mas sa's vet en traan zal voorzien, vier groote stoomketels bouwt, ieder met een capaciteit van 6000 kg. De K.M. „De Schelde" kreeg deze order, omdat zij in staat was de op dracht snel uit te voe ren, dank zij de aanwe zigheid van voldoende materiaal. 50 h 60 man zijn bjj den bouw van deze 4 ketels betrokken. Vlissingen zal dus in de toekomst de avon turen van den Neder- landschen walvischvaar- der wel met bizondere aandacht volgen! HULPACTIE „SCHELDEMONDEN* In het kader van de groote landelijke hulp-actie voor teisterd Zeeland, wordt a.s. terdag, 30 Maart, gestart in Den Haag, Voorburg en Rtjs- wyk alsmede in het Westland en Leiden, door het houden van een collecte. Voor deze gelegenheid is Donderdag een aantal Zeeuwen naar Den Haag vertrokken, w.o. het Westkappels dames koor. Zy werden officieel op het Binnenhof ontvangen door verschillende plaatselijke auto- Van 81 Maart tun. 13 April. BONKAARTEN KA, KB, KC 604. Brood: 152 tm. 157 Alg. en B 34. B 35 Res. C 34 Res. 800 gram. Bloem 151 Alg. 200 gram. Suiker; 150 Alg. 400 gr. Boter: 149 Alg. 125 granL Vet: 148 Alg. 100 gram. Kaas: 147 Alg. 100 gr. 20 of magere kaas; 146 Alg. 50 gr. 40 of vette kaas. Aardappelen: B 36 Res. 2 kg. BONKAARTEN LA, LB, LC 604. Vleeseh; 099, 100, 101 Vleesch 100 gram. Aardappelen: 095 Aardappelen 2 kg. Melk: A 22 Melk 2 L: B 22, C 22 Melk 3% L BONKAARTEN KD, KE 604. Brood: 652, 653 Alg. 800 gr.; D 34. D 35 Res. 400 gr. Bloem: 651 Alg. 200 gram. Suiker; 650 Alg. 500 gr. Boter: 649 Alg. 125 gr. Margarine 648 Alg. 125 gr. Kaas: 647 Alg. 100 gr. 20 of magere kaas; 646 Alg. 50 gr. 40 -f of vette kaas. Ryst: E 34 Res. 500 gr. rijst of kindermeel. Appelmoes: E 35 Res. 1 liter appelmoes (voorinlevering). BONKAARTEN LD, LE 604. Vleesch; 599, 600, 601 Vleesch 100 gr. Aardappelen: 595 Aardappelen 1 kg. Melk: D 22, E 22 Melk 6 liter melk. TAB AKS KAAK TEN ENZ. T21 2 rants, shag- of rookta bak (geen cigaretten of si garen). r21 100 gr. choc, of sutkerw. X 21 2 rants, shagtabak (geen cigaretten of sigaren), ren). De bonnen voor melk en aardappelen zyn geldig tm. Zaterdag 6 April a.s. Voor de week van 7 tin. 13 April zullen nog bonnen wor den aangewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, koffie, boter, tabak, versnaperingen, huishoudzeep, margarine en gedr. zuidvruchten. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 29 Maart a.s. worden gebruikt met uit zondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst filet ingang van Maandag 1 April mag worden afgeleverd. Op de bonnen 147 en <>47 voor 20+ of magere kaas mag uitsluitend magere of 20+ kaas worden betrokken. By deelneming aan de maal tijden van de centrale keuken moeten alddaar de bonnen „099 of 599 vleesch" voor vleesch en de bonnen „095 aardappe len" voor aardappelen worden ingeleverd. In de week van 7 t.m. 13 April moeten bij de centrale keuken worden ingeleverd de bonnen „100 of 600 vleesch" voor vleesch alsmede de voor die week aan te wijzen aardap pelbonnem riteitsn en het hulp-comltë „Scheldemonden". Onder de gasten bevinden zich tal van Zeeuwsche burge meesters w.o. jhr. mr. A. F. C. de Casembroot burgemeester van Westkapelle, Sjef van Dongen, burgemeester van Oostburg en Aardenburg, A. J. van Rosevelt, burgemeester; van Schoondrjke. Na de verwelkoming op het Binnenhof werd het Zeeuwsche volkslied door de Zeeuwschei zangers ten gehoore gebracht VLIEGTUIGEN TANKER TE AXEL. De Ned. luchtstrijdkrachten hebben 12 Tiger Mot-lesvliegtui- gen van de R.A.F. overgeno men, die echter de vlucht van Engeland naar Gilze-Rijen in verband met beperkte tank ruimte, niet in één ruk kun* nen maken. De eerste vier tank ten in België, doch van van daag af geschiedt dit op de Air-strip te Axel. INTERKERKELIJK BUREAU VOOR W. Z.-VLAANDEREN. Woensdag had in café „de. Vuijst te Oostburg een verga dering plaats van het I.KJEL Van alle kerken in W. Z.-VL waren afgevaardigden aanwe zig. Spr. was ds. W. G. Ov<^r- bosch, lid van het landelijk hoofdbestuur. Spreker zette uiteen, wat de bedoeling van» het I.K.B. werk is: te helpen, den materieelen nood in de geteisterde gebieden te leni gen door zending van kleeren enz. De goederen komen voor namelijk van Prot. kerken iit Amerika. Ze worden door het LK.B. verdeeld onder alle be-" hoeftigen, afgezien van kerk genootschap. Een hoofdbe stuur voor West Z.-Vlaande ren werd samengesteld, be staande uit vertegenwoordi gers van alle kerken en wel ds. 'van t Hooft van IJzen" dijke (Herv.), deken A. Zoete lief van Oostburg (R. Kath.), ds. D. de Vries van Schoon- dijke (Geref.), ds. Noltheniua van Aardenburg (Doopsgez.), Da. M. Stol van Groede (Luth.), de heer Boone (Ger. gemeente Oostburg) (voor» Een* Vrij Evangelische 2aT nog worden toegevoegd. Binnenkort zullen ook ff® plaatselijke comité's worden gepubliceerd. Een eerste uit reiking heeft reeda plaats ge had. Bewogen zitting van Veiligheidsraad. GROMYCKO VERLAAT DE ZITTING. De Veiligheidsraad hervatte Woensdagavond de bespreking fen over de Perzische kwestie, .eeds direct deden zich ver wikkelingen voor. De subcom-< missie was er niet in geslaagd tot een overeenkomst te ko men. Daarna werden de vol gende 3 voorstellen voorgelegd: lo. Het Russ. verzoek om de besprekingen tot 10 April uit te stellen; 2o. het Egypt. voor_ stel, om den Perzischen afge vaardigde uit te noodigen aan te zitten en een verklaring af te leggen; 3o. een Australisch voorstel om den Perzischen af_ gevaardigde een geschreven verklaring te vragen. Na een debat over de volgorde van de behandeling dezer voorstellen, hernieuwde Gromycko zijn ver» klaring waarin hy om uitstel verzocht, en wees erop dat da onderhandelingen inderdaad tot overeenstemming leidden. Byrnes verklaarde dat, volgens inlichtingen van een Ameri kaans ch vertegenwoordiger ta Teheran, geen regeling zou zijn bereikt. Toen het Sowjet-voorstel in stemming kwam, werd dit met; 9 tegen 2 stemmen verworpen, Gromycko raapte daarop zijn papieren bij elkaar en verliet de vergadering. Het Egypti sche voorstel werd daarop aan* genomen, waarna de Perzische ambassadeur te Washington, Hussein Ala, het woord ver kreeg. Hij gaf een overzicht van de onderhandelingen te Moskou. 16 dagen is er ge praat, doch cnet resultaat dat de Russen zich nog meet gingen bemoeien met binnen, landsche aangelegenheden. Mo» lotow wilde zekere Perzische gebieden voor onbepaalden tijd doen bezetten, de Perzische re geering zou de interne autono mie van Azerbeidsjan moeten erkennen en voorts willen de Sowjets een Perzisch-Russi-, sche maatschappij ter explolta^ tie van de Perzische oliebron nen oprichten waarvan de Rus- Sen 51 en de Perzen 49 Co der aandeelen zouden krygen. De besprekingen hebben geen resultaat gehad en ook werd geen verzekering ontvangen dat de Russ. troepen op een bepaalden datum zullen zQn te ruggetrokken. In de gisteren gehouden bij eenkomst van den Veiligheids raad is de Perzische kwestie niet besproken. De Sowjet Russische vertegenwoordiger Gromyko was aanwezig. Zondag 17 Maart heeft zich te Amsterdam een soci aal-democratisch centrum ge vormd, dat socialisten van verschillende politieke her komst bevat, die in den geest van de Partij van den Arbeid werzaam willen zyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1