PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT VERLATEN DE RUSSEN DEN VEILIGHEIDSRAAD JACHT OP „ZWARTE MAQUIS" Onze loon- en prijspolitiek op een beslissend punt. In de toekomst verschillende prijsverlagingen. NEDERLANDSCHE TROEPEN LANDEN OP LOMBOK. HET KAN MET ANDERS! Samenvoeging van gemeenten in den zak van Z.-Beveland. Uit de provincie. NIEUWE BONNEN Hoofdredacteur Q. Balllntifa (wet redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkarap). .Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg, Druk: firma F. van dc Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M- L- W. Schoclu Vlis singen. Verschijnt dagelijks. behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Donderdag 28 Mrt '48 189e Jaargang iiummer 74: ABONNEMENTSPRIJS 2f cast per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.43 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2.-^ Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, tel 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475. Ooatburg Oratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 356300 P.Z.C., Middelburg. Het Wereldgebeuren fcffiBENTROP.... EEN SCHAMELE FIGUUR IN NEURENBERG. Ingefschen zijn veel ie lankmoedig. Het is Dinsdag een. spannend 'fcebat geweest in den Veilig heidsraad, toen de Perzische kwestie aan de orde kwam. De meeningen liepen sterk uiteen, althans die van den Russischen vertegenwoordiger, Gromyko en die van de andere afgevaar digden. Duidelijk bleek hieruit, dat de leden van den Veilig heidsraad het Russische optre den in Iran sterk afkeuren en allerminst het vertrouwen heb. ben, dat bet accoord. dat tus- schén Rusland en Iran tot stand zal komen, inderdaad gesloten zal worden zonder dat er van Russischen dwang ge sproken zal moeten worden. In ieder geval hebben de Russen hun zin niet gekregen. De Veiligheidsraad heeft ge weigerd om het Sowjetvoorstel om de besprekingen in leder geval uit te stellen, te aan vaarden. Nu moet natuurlek worden afgewacht, of de Rus sen, zooals den laatsten tnd de gewoonte is geworden, öe kop In den wind zullen werpen en zullen weigeren om aan de besprekingen deel te nemen. Die kans is niet uitgesloten, maar aan den anderen kant zal men ook in Moskou wel bedenken, dat dit toch wel een zeer merkwaardig licht zou werpen op den goeden en op rechten wil tot samenwerking in het belang van den vrede, waarvan Stalin een paar dagen geleden nog zoo hoog heeft op gegeven. De berichten uit Duitschland blijven de bizondere belang stelling waard. Met groote verwondering zal men kennis hebben genomen van het be sluit van de Britsche bezet tingsautoriteiten, dat de rant soenen in Hamburg en omge ving zullen worden verhoogd en dat voedsel, dat oorspron kelijk voor andere staten was bestemd, onder meer voor Ne derland, naar Duitschland zal gaan. We hebben nu al gezien, dat de kolenleveranti.es aan Frankrijk gehalveerd zijn ten behoeve van Duitschland. we zien nu. dat bevrijde gebieden voedsel moeten afstaan voor de DuitschersUit alles blijkt, dat de georganiseerde Duitsche campagne om het medelijden van de wereld op te wekken, vruchten afwerpt. Precies als na den vorigen oorlog laat men zich door deze campagne imponeeren. Zoowel de Britsche als de Amerikaan- sche bezettingsautoriteiten ne men een veel te lankmoedige houding aan en... de ge vol i zullen niet uit blijven! Vandaag of morgen zitten de Duitschers weer dapper te paard. Laat men toch verstandig zijn en een streng regime doorvoeren. In Neurenberg komt nu de volmaakte onschuld van den vroegeren Duitschen minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop aan het licht. De getuigen komen verklaren, dat hij in de eerste plaats tegen stander van den oorlog was, in de tweede plaats getracht heeft den oorlog met Rusland te voorkomen en in de derde plaats niet het geringste te vertellen had. Hij wordt afge schilderd als een slappe fi guur, die slechts uit te voeren had wat Hitier besloten had, die eigenlijk meer secretaris van Hitler was, dan minister. Allerlei andere figuren in Duitschland hadden meer te vertellen, dan de vroegere wijnhandelaar von Ribbentrop, die tot een wel zeer povere fi guur inkrimpt, nu zijn figuur uit de doeken komt... Maar zoo zal het voort gaan. Er zijn geen Duitschers im mers, die iets misdaan heb benZe hebben allemaal al leen het goede gewild. Gelukkig, dat het hof te Neu renberg over zoo overstelpend veel onweerlegbare documenten beschikt, dat de wereld zich door de comedie der Neuren- bergsehe verdedigers niet om den tuin zal laten leiden! 12.000 Duitsche krijgsgevangenen ontsnapt? Volgens den Brusselschen correspondent van de Daily Express is in België en Frank rijk een intensieve jacht inge zet om de zgn. zwarte maquis te vernietigen, een geheime or ganisatie, die vooraanstaande Duitschers helpt te ontsnap pen. Deze organisatie, die door Belgische en Fransche fascis ten gesteund wordt, smokkelt vooraanstaande nazi's uit •Duitschland via Frankrijk en België naar Spanje en Portu gal en zelfs naar Zuid-Ame- rika. Zij heeft teivens een „ont snappingsketen" voor Duitsche krijgsgevangenen ingesteld in de Belgische kampen en steen koolmijnen. In de afgeloopen weken zijn in België 61 hel pers van de zwarte maquis ge arresteerd. De meeste waren in het bezit van vervalschte paspoorten. De zwarte maquis wist een Belg, die, omdat hij in de Duitsche SS gediend had, tot de doodstraf veroordeeld was, den dag na de uitspraak uit de gevangenis te verlossen. De Belgische fascistenleider Leon Degrelle had reeds te Berlijn de fundamenten gelegd van de zwarte maquis, voordat Duitschland ineengestort was. De ontvluchtingsroutes loo- Sen van de steenkoolmijnen om ijssel over de Belgische grens naar Doornik, Namen en Luxemburg. Fransche deskun digen beweren, dat er onge veer 12.000 krijgsgevangenen zijn, ontsnapt. Toen genoemde correspon dent het grensplaatsje Rumes, 11 km. Z«O. van Dcornik. be zocht, waar 23 krijgsgevange nen gearresteerd waren, wer den hem door den betrokken officier der gendarmerie een stapel geïmproviseerde kaar ten en reisbeschrijvingen ge toond, die door de gearresteer den gebruikt waren. De Bel gische en Fransche autoritei ten beklagen zich over 't feit, dat de Britten en Amerikanen den gevangenen te veel bewe gingsvrijheid verleenen. Toen de correspondent een Naafi- cantine bezocht in Doornik, zag hij daar een zestal krijgs gevangenen lanterfanteren zonder eenige bewaking. Vrijdagavond 9 uur zal min. Lieftinck voor de- radio spre ken. Secretarissen-generaal inspecteeren Walcheren en Ruhrgebied. Woensdag hebben de secretarissen-generaal der di verse departementen in twee K.L.M. toestellen een rond vlucht boven Nederland en het Ruhrgebied gemaakt. Na Wal cheren werd de rijksluchtvaart school te Gilze Rijen geïnspec teerd, en vandaar werd over het Ruhrgebied naar Schiphol teruggevlogen. Hedenmorgen ooi 10 trar wordt de „Japara" met repa- trieerenden uit Indië aan boord te Amsterdam verwacht. HET FRAUDEHOEKJE PRIJZENGEKNOEI MET VOEDERAARDAPPELEN. In Juli 1945 werd een ge deelte van den aardappeloogst bestemd voor veevoeder. Zij werden geput door de. regee ring en verkocht aan een fi nancier in Delft die onmiddel lijk met verkoop begon. De firma had 'n winst mogen heb ben van 2.50 per 1000 kg, doch nam een wistmarge van 25 per 1000 kg. en kwam daardoor op een winst van 8900, dd. meer dan 8000 te veel De opsporingsdienst heeft tégen den firmant, een tiental verdachten en verschil lende handelaren, die zich eveneens niet aan de voor schriften hielden, proces-ver. baal opgemaakt. DUUR HERSTELD De contröle op de naleving van de prijsvoorschriften in het aannemersbedrijf wordt door prijsbeheersching niet verge ten. 13 aannemers hadden te hooge prijzen berekend bijna alle betrekking hebbend op herstel van panden in de ge teisterde gebieden, varieerend van 162 tot 23.000. Proces verbaal is opgemaakt De con- tróle wordt voortgezet Minister Lieftinck had succes Minister Lieftinck heeft in de Ver. Staten een blanco overbruggingscrediet van 200 millioen dollar gekregen van de Import- en Exportbank. Hierdoor kan Nederland zijn meest dringende inkoopen in de V. S voortzetten, zonder tot een Verpanding of over haaste liquidatie van Amer. ef fecten, te behoeven over te Radiorede Prof. Brouwer. De directeur-generaal van de prijzen, prof. G. Brouwer, heeft een radiorede gehouden over de ontwikkeling van de prijspolitiek. Hoewel de doel einden, die men mot behulp van de prijspolitiek trachtte te bereiken, nL het herstel van onze economische positie, een behoorlijke levensstandaard voor de bevolking en een ge zond, rendabel bedrijfsleven, nog niet volledig ztfn bereikt, zijn wij toch wat de prijsont wikkeling aangaat, op een be slissend punt aangekomen. Wg hebben sinds de bevrijding, wat loonen en prijzen betreft, een periode van aanpassen achter den rug. Dit proces is thans bijna afgewikkeld. Maar nu gaat het er om de grens, die bereikt ia, te handhaven. Want wordtdeze overschreden, dan ontstaat gevaar voor onzen guldenkoers en kunnen wij Zij werden vriendelijk ontvangen. De 25.000s(e repatrieerende onderweg. Woensdagmorgen vroeg zijn Nederlandsche troepen op O. Lombok geland. ,Zij ondervon den geen tegenstand De bevol king stond op het strand om de manschappen te verwelko men. Toen zij aan land kwa men, heesch een Indonesisch bestuurder de Nederlandsche driekleur. Ook een Japansch kolonel was aanwezig, om zijn troepen over te geven. Aan deze operatie namen o.a. Hr. Ms. „Van Heemskerk" en Hr. Ms. „Van Kinsbergen" deel. De laatste dagen zijn 1300 man Nederlandsche troepen uit Bangkok in Batavia aangeko men. Op vragen van een Lager huislid heeft de Britsche mi nister van oorlog medegedeeld dat in het door de Britten be zette deel van Ned. Indië nog 80.000 Japanners zijn. 54.000 hiervan staan onder controle In' het midden van Java zijn er nog 26.000 die niet onder Britsche controle staan en die hun wapens grootendeels aan de Indonesiërs moeten hebben overgedragen, In een bevestiging van de arrestatie van Soebardjo wordt nog van Indonesische zijde ge zegd. dat deze een staatsgreep tegen de „regeering"-Soekarno beraamde. Zijn motieven waren van meer persoonlijken aard. Aan boord van de „Nieuw Amsterdam" bevindt zich thans de 25.000ste repatrieerende, die in Rotterdam op bijzondere wij ze zal worden ontvangen. Er dreigt gevaar! Dc directeur van de Britsche vereeniging van fabrikanten van chemi sche producten, David son Pratt, heeft ver klaard, dat de Duitsche chemische industrie vol ledig vernietigd moet worden, want dat zg dreigt tot een gevaar te worden, dat den vrede ernstig bedreigt. Ook Duitsche buitenlandsche handelsagenten achtte hij een gevaar, omdat zij on- dergrondsch werkzaam kunnen zijn en zich schuldig kunnen maken aan spionnage. niet concurreeren op de we reldmarkt. Onze loonen zgn met onge veer 60 a 65 gestegen, de industrieele loonen met ge middeld 50 en de loonen in den landbouw met veel meer. De stijging van de arbeidskos ten, die daarmee gepaard ging, heeft ook onze prijzen op Engelsch peil gebracht Wg kunnen vertrouwen in de toe komst hebben, aldus prof. Brouwer, maar dan moeten wij onze uiterste krachten inspan nen. DE TOEKOMST. Dit beteekent dat er niet alleen een eind moet komen a«n de prijs- en loonsverhoo- gingen, het beteekent ook, dat onze arbeidsproductiviteit zal moeten worden opgevoerd. Ook in de toekomst zal een straffe prijspolitiek gehandhaafd moe ten worden. De broodprijs wordt niet verlaagd. Andere prijzen zullen omlaag gaan, waartegenover weer een ver hooging van den vleeschprijs staat, die zeer sterk gesubsi dieerd wordt De vischprij'zen zullen in de toekomst weer omlaag gaan. Met betrekking tot de groente verwacht men, dat de vrije werking van vraag en aanbod tot redelijke prij zen voor de nieuwe groenten zullen leiden. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal ook hier weer ingegrepen worden. De subsidies op de levensmidde len blijven, indien moge' gehandhaafd en ook de huren zullen in de toekomst niet worden verhoogd. Ook tal van andere maatre gelen zijn noodig. Textiel, schoenen, meubelen en huis houdelijke artikelen komen in de toekomst in ruimere mate ter beschikking en er zal dan voor gezorgd moeten worden, dat deze goederen gekocht kunnen worden. De prijzen van japonnen, mantels en costu mes zullen niet onbelangrijk naar beneden worden bracht Ook is er een viei typen van ameublementen ont worpen, die eveneens tegen lagere prijzen verkocht zullen worden, dan zg tot dusver aan de markt kwamen. Er zullen ruiten blijven springen door het mijnenruimen. Naar aanleiding van ons ar tikel „Mijn-explosiesge sprongen ruiten" deelt men ons van deskundige zijde me de, dat er inderdaad geen mo gelijkheid bestaat om de mij nen op een dusdanige wijze te ruimen, dat er geen ruiten meer zullen springen op Wal cheren. De rampzalige omstandig heid doet zich voor, dat de meeste mijnenvelden ruim zee tien maanden onder water hebben gestaan en dat het Vele burgemeesters-vacatures Plannen uit 1829 en 1853. Hoedekeiiskcrke (idem), Oude, lande (idem), 's-Heer Abts Plannen tot samenvoeging van gemeenten in den zak van Zuid-Beveland zijn reeds dik wijls aan de orde geweest, maar tot uitvoering daarvan is het nog niet gekomen. Wel scheen het in den bezettings tijd, dat het inderdaad zóóver zou komen, maar gelukkig ging dat toen niet door. Ge lukkig, schrijven we, want bij een zoo ingrijpende kwestie als samenvoeging van gemeenten of zelfs wijziging van de gren zen van gemeenten is 't vóór alles noodzakelijk, dat er aan alle kanten gewaakt wordt tegen onrecht en onbillijkheid. En die wa/.rborg ontbrak toen, omdat gemeenteraden en volks vertegenwoordiging buiten werking waren gesteld. Het is wel "hoogst ongewenscht, dat enkele burgemeesters, een wnd. commissaris der provincie cn een secretaris-generaal iets dergelijks tot uitvoering bren gen. Een bezettingstijd mag zeker niet gebruikt worden, om gemeenten te gaan.samen voegen. Het is echter niet onmoge lijk, nu we over enkele maan den weer gemeenteraden, Ged. Staten en Staten-Generaal zul len hebben, die op wettige wij ze zullen zijn gekozen, dat dit vraagstuk opnieuw in studie zal worden genomen. Daar komt nog bij, dat het aantal burgemeesters- en secretaris sen-vacatures in den zak van Zuid-Beveland op dit oogenblik opmerkelijk groot is. En men weet, dat de burgemeesters- en secretaris-kwestie meestal een factor is, die in dergelijke ge vallen, terecht of ten onrechte, gewicht in de schaal legt. Vacant zijn momenteel: Drie wegen (burgemeester en secre taris), EHewoutsdijk (idem) kerke (idem) en Heinkenszand (alleen burgemeester), terwijl Baarland, Borssele, Ovezan- de, 's-Gravenpolder. 's-Heer Arendskerke en 's-Heerenhoek normaal bezet zijn en Nisse waarschijnlijk binnenkort cant wordt (burgemeester secretaris). Het ligt niet in de bedoeling in deze artikelen partij te kie zen vóór of tegen samenvoe ging van gemeenten in het algemeen of in den zak van Zuid-Beveland in het bijzonder de pro's en contra's zijn trouwens wel bekend en zul len, als het zoover komt, ook wel weer worden aange voerd maar meer een over zicht te geven van de plannen die aan de orde zijn geweest en van de argumenten, die daarbij naar voren werden gebracht. Reeds in 1829 wilden Ged. Staten 's-Heer Abtskerke met Nisse combineeren. In dien tijd was ook de samenvoeging van Vrouwenpolder met Gapinge en Arnemuiden. met Klevers- kerke aan de orde. Ook toen reeds verwachtte men van combinatie van kleine gemeen ten vereenvoudiging in de ad ministratie en een aanzienlijke bezuiniging in de administra tiekosten dien gemeenten. Gemeenten, welker bevol king beneden de 400 zielen be draagt, moesten voor samen voeging in aanmerking worden' gebracht, tenzij de bijzondere ligging of andere plaatselijke belangen de vereeniging zou den afraden. De gemeenteraad van 's-H. Abtskerke zond echter zijn deliberatie in, honderden be denkingen tegen de voorgestel de combinatie, en blijkbaar waren deze bedenkingen van zooveel gewicht, dat het plan niet is doorgegaan. In 1853 wilden Gedep. Sta ten 's-Heer Abtskerke met 's-Gravenpolder vereenigen. B. en W. van eerstgenoemde gemeente achtten deze com binatie niet „wenschelijk of geraden en verlangden dezelve niet". Zg zagen daarin „een ongerief voor de ingezetenen dat nergens door opgewogen wordt en betreuren het, dat het bestaan eener gemeente afhankelijk gemaakt is van de bijzonderheid of er op een oogenblik een bepaald getal Nederlandsche ingezetenen zoodanige gemeente waren, die een aangegeven belasting som betaalden". B. en W. voerden aan, dat de gemeente 's-Heer Abtskerke met de onderhoorigheden de aanzienlijke uitgestrektheid gronden van 1547 bunders be vat en alzoo, wat de opper vlakte betreft, tot de grootste gemeenten in Zeeland behoort. Vooral voor de inwoners van Baarsdorp( meer dan */3 der bevolking) zou het ongerief drukkend zijn. Zij zouden zich voor aangiften voor den Burg. Stand enz. r.aar 's-Gravenpol der moeten begeven en alsdan een afstand van 1*4 uur moe ten afleggen. Ook werd opge merkt, dat de gemeenten, wel ker vereeniging men voorstel de, zeer goed in hare behoeften konden voorzien en dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat zij te eeniger tijd hulpbe hoevend zouden worden, ter wijl geen bezuiniging, die iets beteekent, daaruit zou voort vloeien. Zelfs zou verlies niet onmogelijk zijn. als de jaar wedden der ambtenaren zouden moeten worden verhoogd. En leukweg wordt hieraan toege voegd, dat een vereeniging toch „ten doel moet hebben, iets goeds te weeg te brengen, niet om eenvoudig weg een ge deelte ingezetenen groot onge rief te bezorgen ter wille van een praedomineerend idee". Het verweer van 's-Heer Abtskerke was blijkbaar zóó krachtig, dat de voorgenomen samenvoeging geen feit is ge worden. zoute zeewater het mantelma teriaal der mijnen in sterke mate heeft aangevreten. Het gevolg is, dat alle mij nen, die thans nog geruimd moeten worden en die zich ten deele nog altijd in het water of in uitermate vochtigen grond bevinden, „overbelast" zgn en vaak bg de minste aan raking reeds explodeeren. De resultaten laten zich denken. Hoe kwetsbaar de mijnen zgn, is dezer dagen nog op overtuigende wijze gebleken. Naar aanleiding van een aan tal bij de mgnenruimers bin nengekomen klachten, heeft men den burgemeester en den commissaris van politie der gemeente Middelburg uitge- noodigd, getuige te willen zijn van het tot springen brengen van een kleine groep mijnen. Men bracht daarbij één en kele mijn tot explosie, maar de andere mijnen, die in de nabij heid lagen, waren zoo „over belast", dat alleen door den luchtdruk niet minder dan zes andere mijnen explodeerden. Tusschen Koudekerke t_ Biggekerke is het zeer onlangs voorgekomen, dat door het tot springen brengen van eer klein aantal mijnen niet min der dan 300 andere mijnen ontploften, zonder dat daar aan door de mijnenruimers ook maar iets was gedaan. Het toeval wilde, dat hier door slechts enkele ruiten aan scherven vielen. Het had even wel ook anders kunnen zijn. Er is weinig materiaal Dit wordt toegegeven. Maar de mijnen worden niet in groote groepen tot springen gebracht en er wordt zoo goed mogelijk gewaarschuwd. Worden ar mijnen tot explosie gebracht, dan wordt er als waarschu wing voor de omwonenden eerst één mijn tot ontploffing gebracht. Daarna volgen dan. meestal om de 10 minuten, de zwaardere explosies. Meer dan vgf mijnen worden er nimmer tegelijkertijd on schadelijk gemaakt en waar gedemonteerd kan worden, wordt gedemonteerd. Maar de situatie op Wal cheren is zoo, dat onvoorziene dingen nimmer voorkomen zullen kunnen worden. En de bevolking zal er dan ook rekening mee moeten hou den, dat er af en toe ruiten als slachtoffer zullen vallen. Gesprongen ruiten zijn ech ter altijd nog beter dan ver loren menschenlevens. Dit houde men goed voor oogen. Mijnen ruimen is geen pret tig werkje. Wij hebben al eens eerder de aandacht gevestigd op het voortdurende levensge vaar, waaraan ook de Neder landers, die met ruimen van mijnen belast zijn, bloot staan. Maar de mannen, die deze taak verrichten, doen het met de grootste behoedzaamheid en gaat er toch glas verloren.: dan treft hen daarbij geenj schuld. DE EERSTE SPINAZIE. Woensdag werd aan de vei ling te Middelburg de eerste glasspinazie aangevoerd door dén teler de Jong van Lewe dorp. De prijs varieerde van 1.91— 2 per kg. Op onze bureaux te Middel burg, Vlissingen en Goes ligt thans ook de passagierslijst van het m.s. „Tjisadane" ter Inzage. Het schip heeft 979 repatrieerenden aan boord zal vermoedelgk 5 April te Amsterdam arriveeren. Z.V.U. VOLKSLIEDERENAVOND HARRY VAN OSS. De oude sprookjes blgven le ven, omdat het kind verhalen verlangt en de volwassene on willekeurig, om dit verlangen te bevredigen, teruggrijpt naar wat hij zelf als kind hoorde vertellen en mooi vond. De volksliedjes dreigen verloren te gaan, omdat de moderne mensch zoo weinig zingt maar welk een schat aan wijs heid en echalkschen, vaak on- deugenden humor, aan roman tiek en in haar eenvoud ontroerende vroomheid ligt er in die volksliederen besloten! De zanger Harry van Oss heeft, zichzelf begeleidend de bas-luit, op zijn door' de V.U. georganiseerde tournee door Zeeland een bloemlezing van volksliederen ten gehoore gebracht en voor wie hem voor het eerst meemaakten was zijn optreden een verrassing. Hij zong Nederlandsche, Fransche, Duitsche, Engelsche, Deensche en Jiddische liedjes en daar naast eenige negro-splrituals en hij deed dit met zooveel ge voel voor humor en zooveel sentiment, zoo boeiend en plastisch, dat hij zijn publiek volkomen veroverde. Het dwong hem in Middelburg tot verscheidene toegiften, die met dankbaar applaus werden be loond. De bijval was verdiend en de Z.V.U heeft met de organisa tie van deze tournee wederom een geluklcige greep gedaan! In een. volgend seizoen zal het optreden van Harry van Oss zeker tot de topnummers van het programma behooren! G. B. JEUGDIGE BOEFJES! GE A RRKSTBRRn, Eenige dagen geleden werd te Vlissingen een winkelruit vernield en wird uit de étala ge een hoeveelheid snoep en shag-tabak gestolen. De politie die een onderzoek instelde heeft thans een 3-tal jei boefjes gearresteerd. De kna pen, die met elkaar 36 jaar oud zgn, hebben een bekentenis afgelegd. NEDERLAND BOUWT WEER SCHEPEN Nadat er vgf jaar lang geen schip op de hellingen stond,'is thans aan de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschap- gij opdracht gegeven tot en bouw van net vlag- geschip der Noorsche koopvaardijvloot. De dubbelschroetf motorin stallatie, met een totaal vermogen van 20.000 pk. wordt geleverd door de gebr. Stork, die boven dien d© motorinstallatie van 2 Noorsche vracht schepen zal vervaardi gen. Nederland gaat weer schepen bouwen! HET ONDERWIJS IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Op nadrukkelijken wensctt van den minister van onder wijs, kunsten en wetenschap pen zal Vrijdag 29 Maart a-S. een aantal onderwijs-autoritei- ten naar Zeeuwsch-Vlaanderen.- vertrekken teneinde aldaar een onderzoek in te stellen naar den toestand van het on derlijs. RECTIFICATIE. In het hoofdartikel van Dinsdag jl. is een storende correctiefout geslopen. Et- wordt nL in gesproken van „hofambtenaren", waar „hoofd* ambtenaren" geschreven was. Laatste nieuws Bewogen zitting van Veiligheidsraad. GKOMTCKO VERLAAT DB ZITTING. De Veiligheidsraad hervat t® Woensdagavond de bespreking gen over de Perzische kwestie. Reeds direct deden zich ver wikkelingen voor. De subcom missie was er niet in geslaagd tot een overeenkomst te ko men. Daarna werden de vol gende 3 voorstellen voorgelegd; lo. Het Russ. verzoek om de besprekingen tot 10 April uit te stellen; 2o. het Egypt. voor„ stel, om den Perzischen afge vaardigde uit te noodigen aan te zitten en een verklaring af te leggen; 3o. een Australisch voorstel om den Perzischen af_ gevaardigde een geschreven verklaring te vragen. Na een debat over de volgorde van de behandeling dezer voorstellen, hernieuwde Gromycko zijn ver*, klaring waarin hg' om uitstel verzocht, en wees erop dat de onderhandelingen inderdaad tot overeenstemming leidden. Byrnes verklaarde dat, volgens inlichtingen van een AmerL- kaansch vertegenwoordiger te Teheran, geen regeling-zou zijn bereikt. Toen het Sowjet-voorstel in stemming kwam, werd dit met 9 tegen 2 stemmen verworpen* Gromycko raapte daarop zijn papieren bij elkaar en verliet de vergadering. Het Egypti sche yoorstel werd daarop aan* genomen, waarna de Perzisch® ambassadeur te Washington*, Hussein Ala, het woord ver kreeg. Hij gaf een overzicht van de onderhandelingen tö Moskou. 16 dagen is er ge* praat doch cnet resultaat dat de Russen zich nog meej» gingen bemoeien met binnen., landsche aangelegenheden. Mo* lotow wilde zekere Perzische gebieden voor onbepaalden tijet doen bezetten, de Perzische re geering zou de interne autono mie van Azerbeidsjan moeten, erkennen en voorts willen de Sowjets een Perzisch-Russi* sche maatschappij ter cxploita* tie van de Perzische oliebron* nen oprichten waarvan de Rus sen 51 en de Perzen 49 der aandeelen zouden krggen. De besprekingen hebben geen resultaat gehad en ook werd geen verzekering ontvangen dat de Russ. troepen op een bepaalden datum zullen zijn te, ruggetrokken. Vanavond komt de raad in geheime zitting bijeen. De Russen zijn bereid op dc bijeenkomst van heden aanwe zig te zjjn, op voorwaarde dat; de Perzische kwestie niet be* handeld wordt Van Acker kabinetsformateur. De Prins-regent heeft Achill« le van Acker Woensdag we derom belast met het vormen van een regeering. Van SI Maart t.m. 13 April. BONKAARTEN KA, KB, KC 604. Brood: 152 tm. 157 Alg. en B 34. B 35 Res. C 34 Res. 800 gram. Bloem 151 Alg. 200 gram. Suiker; 150 Alg. 400 gr. Boter: 149 Alg. 125 gram. Vet: 148 Alg. 100 gram. Kaas: 147 Alg. 100 gr. 20 of magere kaas; 146 Alg. 50 gr. 40 of vette kaas. Aardappelen: B 36 Res. 2 kg. BONKAARTEN LA, LB, LC 604. Vleesch; 099, 100, 101 Vleesch 100 gram. Aardappelen: 095 Aardappelen 2 kg. Melk: A 22 Melk 2 1.; B 22, C 22 Melk 3% L BONKAARTEN KD, RE 604. Brood: 652, 653 Alg. 800 gr.; D 34. D 35 Res. 400 gr. Bloem: 651 Alg. 200 gram. Suiker; 650 Alg. 500 gr. Boier: 649 Alg. 125 gr. Margarine 648 Alg. 125 gr. Kaas: 647 Alg. 100 gr. 20 of magere kaas; 646 Alg. 50 gr. 40 -f of vette kaas. Rgst: E 34 Res. 500 gr. rijst of kindermeel. Appelmoes: E 35 Res. 1 liter appelmoes (voormlevering). BONKAARTEN LD, LE 604. Vleesch; 599, 600, 601 Vleesch 100 gr. Aardappelen: 595 Aardappelen 1 kg. Melk: D 22, E 22 Melk 6 liter melk. TAB AKSKAAR TEN ENZ. T21 2 rants, shag- of rookta bak (geen cigaretten of si garen). V 21 1Q0 gr. choc, of suikerw. X 21 2 rants, lichte shagtabak (geen cigaretten of siga ren). De bonnen voor melk en aardappelen zgn geldig t.m. Zaterdag 6 April a.s. Voor de week van 7 t.m. 13 April zullen nog bonnen wor den aangewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, koffie, boter, tabak, versnaperingen, huishoudzeep, margarine ea gedr. zuidvruchten. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 29 Maart a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 1 April mag worden afgeleverd. Op de bonnen 147 en 647 voor 20+ of magere kaas mag uitsluitend magere of 20 kaas worden betrokken. Bij deelneming aan de maal tijden van de centrale keuken moeten alddaar de bonnen „099 of 599 vleesch" voor vleesch en de bonnen „095 aardappe len" voor aardappelen worden ingeleverd. In de week van 7 t.m. 13 April moeten bij de centrale keuken worden ingeleverd de bonnen „100 of 6Ó0 vleesch" voor vleesch alsmede de voor die week aan te wijzen aardap pelbonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5