PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT VERLATEN DE RUSSEN DEN VEILIGHEIDSRAAD JACHT OP „ZWARTE MAQUIS" Onze loon- en prijspolitiek op een beslissend punt. In de toekomst verschillende prijsverlagingen. Uit de provincie. NEDERLANDSCHE TROEPEN LANDEN OP LOMBOK. HET KAN MET ANDERS! Samenvoeging van gemeenten in den zak van Z.-Beveland. Hwfdredactwr O» BaHlntiJn (me! redactioneele medewerking van dr» W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z-C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Viissingen. Commlesle van Bijstand J. L, van Leeuwen, Db. M. L. W. Schocb, Viis- aingen. I Verschijnt dagelijks.* behalve op Zon* en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Donderdag 28 Mrt '46 189e Jaargang itummer 74 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, lrancö per post, f 3.45 per, kwartaal- Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2.—y Bureaux gevestigd te Viissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924. Goes: Turrkade 15, tel. 2475. Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg- Het Wereldgebeuren RIBBENTROP.... EEN SCHAMELE FIGUUR IN NEURENBERG. EngelscLen zijn veel le lankmoedig. Het is Dinsdag een spannend debat geweest in den Veilig heidsraad, toen de Perzische kwestie aan de orde kwam. De meeningen liepen sterk uiteen, althans die van den Russischen vertegenwoordiger, Gromyko en die van de andere afgevaar digden. Duidelijk bleek hieruit, dat de leden van den Veilig heidsraad het Russische optre den in Iran sterk afkeuren en allerminst het vertrouwen heb. ben, dat het accoord, dat tus- schen Rusland en Iran tot stand zal komen, inderdaad gesloten zal worden zonder dat er van Russischen dwang ge sproken zal moeten worden. In ieder geval hebben de Russen hun zin niet gekregen, pe Veiligheidsraad heeft ge weigerd om het Sowjetvoorstel om de besprekingen in ieder geval uit te stellen, te aan vaarden. Nu moet natuurlijk worden afgewacht, of de Rus sen, zooals den laatsten tijd de gewoonte is geworden, de kop in den wind zullen werpen en zullen weigeren om aan de besprekingen deel te nemen. Die kans is niet uitgesloten, Snaar aan den anderen kant zal men ook in Moskou wel bedenken, dat dit toch wel een zeer merkwaardig licht zou Werpen op den goeden en op rechten wil tot samenwerking in het belang van den vrede, waarvan Stalin een paar dagen geleden nog zoo hoog heeft op gegeven. De berichten uit Duitschland bltjven de bizondere belang stelling waard. Met groote Verwondering zal men kennis; hebben genomen van het be sluit van de Britsche bezet tingsautoriteiten, dat de rant soenen in Hamburg en omge ving zullen worden verhoogd en dat voedsel, dat oorspron kelijk voor andere staten was (bestemd, onder meer voor Ne derland, naar Duitschland zal gaan, We hebben nu al gezien, dat de kolenleverantles aan Frankrijk gehalveerd ztfri ten behoeve van Duitschland, we zien nu, dat bevrijde gebieden voedsel moeten afstaan voor de DuitschersUit alles blijkt, dat de georganiseerde Duitsche campagne om het medeleden van de wereld op te wekken, yruchten afwerpt. Precies als na den vorigen oorlog laat men zich door deze campagne imponeeren. Zoowel de Britsche als de Amerikaan- sche bezettingsautoriteiten ne men een veel te lankmoedige houding aan en.., de ge zullen niet uit blijven! Vandaag of morgen zitten de Duitschers weer dapper te paard. Laat men toch verstandig zijn en een streng regime doorvoeren. In Neurenberg komt nu de volmaakte onschuld van den vroegeren Duitschea minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop aan het licht. De getuigen komen verklaren, dat hij in de eerste plaats tegen stander van den oorlog was, in de tweede plaats getracht heeft den oorlog met Rusland te voorkomen en in de derde plaats niet het geringste te vertellen had Hij wordt afge schilderd als een slappe fi guur, die slechts uit te voeren had wat Hitier besloten had, die eigenlijk meer secretaris van Hitler was, dan minister. Allerlei andere figuren in Duitschland hadden meer te vertellen, dan de vroegere wijnhandelaar von Ribbentrop, die tot een wel zeer povere fi guur inkrimpt, nu zijn figuur uit de doeken komt... Maar zoo zal het voort gaan. Er zijn geen Duitschers im mers, die iets misdaan heb benZe hebben allemaal al leen het goede gewild. Gelukkig, dat het hof te Neu renberg over zoo overstelpend veel onweerlegbare documenten beschikt, dat de wereld zich door de comedie der Neuren- bergsche verdedigers niet om den tuin zal laten leiden! 12.000 Duitsche krijgsgevangenen ontsnapt? Volgens den Brusselschen correspondent van de Daily Express is in België en Frank rijk een intensieve jacht inge zet om de zgn. zwarte maquis to vernietigen, een geheime or ganisatie. die vooraanstaande Duitschers helpt te ontsnap pen. Deze organisatie, die door Belgische en Fransche fascis ten gesteund wordt, smokkelt vooraanstaande nazi's uit Duitschland via Frankrijk en België naar Spanje en Portu gal en zelfs naar Zuid1-Ame rika. Zij heeft tevens een „ont- snappingsketen" voor Duitsche krijgsgevangenen ingesteld in de Belgische kampen en steen koolmijnen. In de afgeloopen weken zgn in België 61 hel pers van de zwarte maquis ge arresteerd. De meeste waren Sn het bezit van vervalschte paspoorten. De zwarte maquis wist een Bolg, die, omdat hn in de Duitsche SS gediend had, tot de doodstraf veroordeeld was, den dag na de uitspraak uit de gevangenis te verlossen. De iBelgische fascistenleider Leon (Degrelle had reeds te Berlijn de fundamenten gelegd van de zwarte maquis, voordat Duitschland ineengestort was. De ontvluchtingsroutes loo- pen van die steenkoolmijnen om Rjjssel over de Belgische Erena naar Doornik, Namen en üxemburg. Fransche deskun digen beweren, dat er onge veer 12.000 krijgsgevangenen zijn ontsnapt. Toen genoemde correspon dent het grensplaatsje Rumes, 11 km. Z.O. van Doornik, be zocht, waar 23 krijgsgevange nen gearresteerd waren, wer den Hem door den betrokken officier der gendarmerie een stapel geïmproviseerde kaar ten en reisbeschrijvingen ge toond, die door de gearresteer den gebrdikt waren. De Bel gische en Fransdie autoritei ten beklagen zich over 't feit, dat de Britten en Amerikanen den gevangenen te veel- bewe gingsvrijheid verleenen. Toen de correspondent een Naafi- canting bezocht in Doornik, zag hij daar een zestal krijgs gevangenen lanterfanteren aondej; eenige bewaking, HET FRAUDEHOEKJE PRIJZEN GEKNOEI MET VOEDERAABD APPELEN. In Juli 1945 werd een ge deelte van den aardappeloogst bestemd vöör veevoeder. Zij warden geput door de regee ring en verkocht aan een fi nancier in Delft die onmiddel lijk met verkoop begon. De firma had 'n winst mogen heb ben van 2.50 per 1000 kg, doch nam een wistmarge van 25 per 1000 kg. en kwam daardoor op een winst van 89.000, d.l. meer dan 8000 te veel. De opsporingsdienst heeft tegen den firmant, een tiental verdachten en verschil lende handelaren, die zich eveneens niet aan de voor schriften hielden, proces-ver. baal opgemaakt. DUUR HERSTEL De contröle op de naleving van de prijsvoorschriften- in het aannemersbedrijf wordt door prijsbeheersching niet verge ten. 13 aannemers hadden te hooge prijzen berekend bijna aUe betrekking hebbend op herstel van panden in de ge teisterde gebieden, varieerend van 162 tot 23.000. Proces verbaal is opgemaakt. De con tröle wordt voortgezet. Minister Lïeftinck had succes Minister Lïeftinck heeft in de Ver. Staten een blanco overbruggingscrediet van 200 millioen dollar gekregen van de Import- en Exportbank. Hierdoor kan Nederland zijn meest dringende inkoopen in de V. S. voortzetten, zonder tot een verpanding of over haaste liquidatie van Amer. ef fecten te behoeyen over te gaan. Vrijdagavond 9 uur zal min. Lieftinck voor de radio spre ken. Secretarissen-generaal inspecteeren Walcheren en Ruhrgebied. Woensdag hebben de secretarissen-generaal der di verse departementen in twee K.L.M. toestellen een rond vlucht boven Nederland en het Ruhrgebied gemaakt. Na Wal cheren werd de rijksluchtvaart school te Gilze Rijen geïnspec teerd, en vandaar werd over het Ruhrgebied naar Schiphol teruggevlogen. Hedenmorgen om 10 uur wordt de „Japara" met repa- trieerenden uit Indië aan boord te Amsterdam verwacht. Radiorede Prof. Brouwer. De directeur-generaal van de prijzen, prof. G. Brouwer, heeft een radiorede gehouden over de ontwikkeling van de prijspolitiek. Hoewel de doel einden, die men met behulp van de prijspolitiek trachtte te bereiken, nl. het herstel van onze economische positie, een behoorlijke levensstandaard voor de bevolking en een ge zond, rendabel bedrijfsleven, nog niet volledig zijn bereikt, zijn wij toch wat de prijsont wikkeling aangaat, op een be slissend punt aangekomen. Wij hebben sinds de bevrijding, wat loonen en prijzen betreft, een periode van aanpassen achter den rug. Dit proces is thans bijna afgewikkeld. Maar nu gaat het er om de grens, die bereikt is, te handhaven. Want wordt deke overschreden, dan ontstaat gevaar voor onzen guldenkoers en kunnen wij Zij werden vriendelijk ontvangen. be 250.000ste repalrieerende onderweg. Woensdagmorgen vroeg zijn Nederlandsche troepen op O. Lombok geland. Zij ondervon den geen tegenstand De bevol king stond op het strand om de manschappen te verwelko men. Toen zij aan land kwa men, heesch een Indonesisch bestuurder de Nederlandsche driekleur. Ook een Japansch kolonel was aanwezig, om zijn troepen over te geven. Aan deze operatie namen o.a. Hr. Ms. „Van Heemskerk" en Hr. Ms. „Van Kinsbergen" deel. De laatste dagen zijn 1300 man Nederlandsche troepen uit Bangkok in Batavia aangeko men. Op vragen van een Lager huislid beeft de Britsche mi nister van oorlog medegedeeld dat in het door ae Britten be zette deel van Ned. Indië nog 80.000 Japanners zijn. 54.000 hiervan staan onder contröle In het midden van Jawa zijn er nog 26.000 die niet onder Britsche contröle staan en die hun wapens grootendeels aan de Indonesiërs moeten hebben overgedragen. In een bevestiging van de arrestatie van Soebardjo wordt nog van Indonesische zijde ge zegd. dat deze een staatsgreep tegen de „regeering"-Soekarno beraamde. Zijn motieven waren van meer persoonlijken aard. Aan boord van de „Nieuw Amsterdam" bevindt zich thans de 25.000ste repatrieerende, die in Rotterdam op bijzondere wij ze zal worden ontvangen. Ef dreigt gevaar! De directeur van de Britsche vereenlging van fabrikanten van chemi sche producten, David son Pratt, heeft ver klaard, dat de Duitsche chemische industrie vol ledig vernietigd moet worden, want dat zij dreigt tot een gevaar te worden, dat den vrede ernstig bedreigt. Ook Duitsche buitenlandsche handelsagenten achtte hij een gevaar, omdat zij on- dergrondsch werkzaam kunnen zijn en zich schuldig kunnen maken aan spionnage. niet concurreeren op de we reldmarkt. Onze loonen zijn met onge veer 60 a 65 gestegen, de industrieele loonen met ge middeld 50 en de loonen in den landbouw met veel meer. De stijging van de arbeidskos ten, die daarmee gepaard ging, heeft ook onze prijzen op Engelsch peil gebracht Wg" kunnen vertrouwen in de toe komst hebiben, aldus prof. Brouwer, maar dan moeten wij onze uiterste krachten inspan nen. DE TOEKOMST. Dit beteekent. dat er niet alleen een eind moet komen aan de prijs- en loonsverhoo- gingen, het beteekent ook, dat onze arbeidsproductiviteit zal moeten worden opgevoerd. Ook in de toekomst zal een straffe prijspolitiek gehandhaafd moe ten worden. De broodprijs wordt niet verlaagd. Andere prijzen zullen omlaag gaan, waartegenover weer een ver hooging van den vleeschprijs staat, die zeer sterk gesubsi dieerd wordt. De vischprijzen zullen in de toekomst weer omlaag gaan. Met betrekking tot de groente verwacht men, dat de vrije werking van vraag en aanbod tot redelijke prij zen voor de nieuwe groenten zullen leiden. Mochfc dit niet het geval zijn, dan zal ook hier weer ingegrepen worden. De subsidies op de levensmidde len blijven. indien mogelijk, gehandhaafd en ook de huren zullen in de toekomst niet worden verhoogd. Ook tal van andere .maatre gelen zijn noodig. Textiel, schoenen, meubelen en huis houdelijke artikelen komen in de toekomst in ruimere mate ter beschikking en er zal dan voor gezorgd moeten worden, dat deze goederen gekocht kunnen worden. De prijzen van japonnen, mantels en costu mes zullen niet onbelangrijk naar beneden worden ge bracht Ook is er een viertal typen van ameublementen ont worpen, die eveneens tegen lagere prijzen verkocht zullen worden, dan zij tot dusver aan de markt kwamen. Er zullen ruiten blijven springen door het mijnenruimen. Naar aanleiding van ons ar tikel „Mijn-explosiesge sprongen ruiten" deelt men ons van deskundige zijde mo de, dat er inderdaad geen mo gelijkheid bestaat om de mij nen op een dusdanige wijze to ruimen, dat er geen ruiten meer zullen springen op Wal cheren. De rampzalige omstandig heid doet zich voor, dat de meeste mijnenvelden ruim zes tien maanden onder water hebben gestaan en dat het Vele burgemeester-vacatures Plannen uit 1829 en 1853. Plannen tot samenvoeging van gemeenten in den zak van Zuid-Beveland zijn reeds dik wijls aan de orde geweest, maar tot uitvoering daarvan is het nog niet gekomen. Wel scheen het in den bezettings tijd, dat het Inderdaad zóóver zou komen, maar gelukkig ging dat toen niet door. Ge lukkig, schrijven we, want bij een zoo ingrgpende kwestie als samenvoeging van gemeenten of zelfs wijziging van de gren zen van gemeenten is t vóór alles noodzakelijk, dat er aan alle kanten gewaakt wordt tegen onrecht en onbillijkheid. En die waarborg ontbrak toen, omdat gemeenteraden en volks vertegenwoordiging buiten werking waren gesteld. Het is wel hoogst ongewenscht, dat enkele burgemeesters, een wnd. commissaris der provincie en een secretaris-géneraal iets dergelijks tot uitvoering bren gen. Een bezettingstijd mag zeker niet gebruikt worden, om gemeenten te gaan samen- Het is echter niet onmoge lijk, nu we over enkele maan den weer gemeenteraden, Ged. Staten en Staten-Generaal zul len hebben, die op wettige wij ze zullen zijn gekozen, dat dit vraagstuk opnieuw in studie zal worden genomen. Daar komt nog bij, dat het aantal burgemeesters- en secretaris sen-vacatures in den zak van Zuid-Beveland op dit oogenblik opmerkelijk groot is. En men weet, dat de burgemeesters- en secretaris-kwestie meestal een factor is, die in dergelijke ge vallen, terecht of ten .onrechte, gewicht in de schaal legt. Vacant zijn momenteel: Drie wegen (burgemeester en secre tarie), JEllewoutsdijk .(idem), Hoedekenskerke (idem), Oude. lande (idem), 's-Heer Abts- kerke (idem) en Heinkenszand (alleen burgemeester), terwijl Baarland, Borssele, Ovezan- de, 's-Gravenpolder, 's-Heer Arendskerke en 's-Heerenhoek normaal bezet zijn en Nisse waarschijnlijk binnenkort va cant wordt (burgemeester secretaris). Het ligt niet in de bedoeling in deze artikelen partij te kie zen vóór of tegen samenvoe ging van gemeenten in het algemeen of in den zak van Zuid-Beveland in het bijzonder de pro's en contra's zijn trouwens wel bekend en zul len, als het zoover komt, ook wel weer worden aange voerd maar meer een over zicht te geven van de plannen, die aan de orde zijn geweest en van de argumenten, die daarbij naar voren werden gebracht. Reeds in 1829 wilden Ged. Staten 's-Heer Abtskerke met Nisse combineeren. In dien tijd was ook de samenvoeging van Vrouwenpolder met Gapinge en Arnemuiden met Klevers - kerke aan de orde. Ook toen reeds verwachtte men van combinatie van kleine gemeen ten vereenvoudiging in de ad ministratie en een aanzienlijke bezuiniging in de administra tiekosten dier gemeenten. Gemeenten, welker bevol king beneden de 400 zielen be draagt, moesten voofr samen voeging in aanmerking worden gebracht, tenzij de bijzondere ligging of andere plaatselijke belangen de vereeniging zou. den afraden. De gemeenteraad van 's-H. Abtskerke zond echter zijn deliberatie in, honderden ber denkingen tegen de voorgestel de combinatie, en blijkbaar waren deze bedenkingen van zooveel gewicht, dat het plan niet is doorgegaan. In 1853 wilden Gedep. Sta ten 's-Heer Abtskerke met 's-Gravenpolder vereenigen. B. en W. van eerstgenoemde gemeente achtten deze com binatie niet „wenschelijk of geraden en verlangden dezelve niet". Zij zagen daarin „een ongerief voor de ingezetenen dat nergens door opgewogen wordt en betreuren het, dat het bestaan eener gemeente afhankelijk gemaakt is van de bijzonderheid of er op een oogenblik een bepaald getal Nederlandsche ingezetenen in zoodanige gemeente waren, die een aangegeven belasting som betaalden". B. en W. voerden aan, dat. de gemeente 's-Heer Abtskerke met de onderhoorigheden de aanzienlijke uitgestrektheid gronden van 1547 bunders be vat en alzoo, wat de opper vlakte betreft, tot de grootste gemeenten in Zeeland behoort. Vooral voor de inwoners van Baarsdorp meer dan 1IS der bevolking) zou het ongerief drukkend zijn. Zij zouden zich voor aangiften voor den Burg. Stand enz. naar 's-Gravenpol der moeten begeven en alsdan een afstand van 1*4 uur moe ten afleggen. Ook werd opge merkt, dat de gemeenten, wel ker vereeniging men voorstel de, zeer goed in hare behoeften konden voorzien en dat er ;een vrees behoeft te bestaan, iat zij te eeniger tgd hulpbe hoevend zouden worden, ter wijl geen bezuiniging, die iets beteekent, daaruit zou voort vloeien. Zelfs zou verlies niet onmogelijk zijn, als de jaar wedden der ambtenaren zouden moeten worden verhoogd. En leukweg wordt hieraan toege voegd, dat een vereeniging toch „ten doel moet hebben, iets goeds te weeg te bfengen, niet om eenvoudig weg een ge deelte ingezetenen groot onge rief te bezorgen ter wille van een praedomineerend idee". Het verweer van 's-Heer Abtskerke was blijkbaar zóó krachtig, dat de voorgenomen samenvoeging geen feit is ge worden. zoute zeewater het mantelma teriaal der mijnen in sterke mate heeft aangevreten. Het gevolg is, dat alle mij nen, die thans nog geruimd moeten worden en die zich tea deele nog altgd in het water of in uitermate vochtigen grond bevinden, „overbelast" zijn en vaak bij de minste aan raking reeds explodeeren. De resultaten laten zich denken. Hoe kwetsbaar de mijnen jn, is dezer dagen nog op overtuigende wijze gebleken. Naar aanleiding van een aan tal bij de mijnenruimers bin nengekomen klachten, heeft men den burgemeester en den commissaris van politie der gemeente Middelburg uitge- noodigd, getuige te willen zgn van het tot springen brengen van een kleine greep mijnen. Men bracht daarbg één en kele mtjn tot explosie, maar de andere mijnen, die in de nabg- heid lagen, waren zoo „over belast", dat alleen door den luchtdruk niet minder dan zes andere mijnen explodeerden. Tusschen Koudekerke en Biggekerke is het zeer onlangs voorgekomen, dat door het tot springen brengen van een klein aantal mijnen niet min der dan 300 andere mijnen ontploften, zonder dat daar aan door de mijnenruimers ook maar iets was gedaan. Het toeval wilde, dat hier door slechts enkele ruiten aan scherven vielen. Het had even wel ook anders kunnen zijn. Er is weinig materiaal Dit wordt toegegeven. Maar de mgnen worden niet in groote groepen tot springen gebracht en er wordt zoo goed mogelijk gewaarschuwd. Worden er mgnen tot explosie gebracht, dan wordt er als waarschu wing voor de omwonenden eerst één*mgn tot ontploffing gebracht. Daarna volgen dan, meestal om de 10 minuten, de zwaardere explosies. Meer dan vrjf mijnen worden er nimmer tegel gkertijd on schadelijk gemaakt en waar gedemonteerd kan worden, wordt gedemonteerd. Maar de situatie op Wal cheren is zoo, dat onvoorziene dingen nimmer voorkomen zullen kunnen worden. En de bevolking zal er dan ook rekening mee moeten hou den, dat er af en toe ruiten als slachtoffer zullen vallen. Gesprongen ruiten zijn ech ter altgd nog beter dan ver loren menschenlevens. Dit houde men gced voor oogen. Mijnen ruimen is geen pret tig werkje. Wij hebben al eens eerder de aandacht gevestigd op het voortdurende levensge vaar, waaraan ook de Neder landers, die met ruimen van mijnen belast zijn, bloot staan. Maar de mannen, die deze taak verrichten, doen het met de grootste behoedzaamheid CANDIDATE NLUST PARTIJ VAN DEN ARBEID. Voor de. Kamerverkiezingen luidt de candidatenlijst van de Partij van den Aibeid voor den kieskring Dordrecht-Mid- delburg: J. A. W. Burger, G. E. van Walsum, T. A. J. W. Schorer, S. A- Posthumus, C. Hamelink Kzn., C. J. van Lienden, N. Stufkens, G. J. N. M. Ruygers, J. Emmens, H. B. Bouwman, L. P. van Oor schot, A. van Uxem, J. Spron. kers. Al. J. van der Weel, D. Heroma-Meilink, L. F. du Bois, W. J. van Deelen, A_ J. Be renpas, H. B. Engelsman, H. Steketee, E K. VOLKSPARTIJ. De R.K. Volkspartij heeft voor de Kamerverkiezingen als lijstaanvoerder yoor de kringen Haarlem, Den Helder, Leiden en Middelburg aangewezen prof. Romme. Op onze bureaux te 3Iiddel burg, Viissingen en Goes ligt thans ook de passagierslijst van het m.s. „Tjisadane" ter inzage. Het schip heeft 979 repatrieerenden aan boord zal vermoedelijk 5 April te Amsterdam arriveeren. Tot ontvanger griffier van de commissie ot beheer der voormalige St. Janshuis- Dischgoederen te Aardenburg, is in de plaats van den heer A. Butler, die vertrekt, benoemd de heer L J. van Daalen, Dinsdag J.l. kwam men te Aardenburg in een drukbezoch te dorpsvergadering bijeen. Na een korte openingsrede van den burgemeester werd het woord gegeven aan ir. van Amerom. Hoofd van het Streekbureau Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze gaf een uitvoerige en interes sante uiteenzetting over de wederopbouwmogelijkheden, waarna gelegenheid werd ge geven tot het stellen van vra gen, waarvan druk gebruik jverd gemaakt. Nadat de heer van Dongen nogmaals had aange drongen op samenwerking, vooral van de Aardenburgsche aannemers, werd de vergade ring gesloten. EEN LEERKRACHT VOOR 79 KINDEREN. Maandagmiddag nam de heer J. H. de Vogelaar, in aanwe zigheid van B. en W„ afscheid van de O. L. school A te Bier vliet wegens vertrek naar Sliedrecht. Het hoofd der school herinnerde eraan hoe de heer Vogelaar aan de school kwam. toen er plaatsen te kort waren en hg tenslotte als kweekeling met acte begon, terwijl nu bij zijn vertrek er leerkrachten te kort zgn. Dat in een tgd van ongeveer 5 jaar. Door de opheffing van de Rijkskweekschool in Oostburg wordt het algemeen tekort wei sterk geaccentueerd in W.-Z.-"Vlaanderen, naar welk verwoest en,afgelegen gebied 'men van den overkant niet graag komt. Namens de leer ingen werd den heer Vogelaar een schilderij aangeboden van de kerk met toren, vervaardigd door den heer L. de Die. De burgemeester sprak daarna namens het gemeentebestuur en de ouders. Het schoolhoofd Is thans al leen over voor het onderwgs aan 79 leerlingen. Commentaar is overbodig, doch spoedige voorziening is noodzakelijk. Men ie bezig de Zwitsersche i Zweedsche noodwoningen te Biervliet te betrekken. Ge duld overwint alles, zelfs een nijdigen winter, wordt ook hier weer bewaarheid. Met de vriendelijke lentezon er in te trekken is wel zoo aangenaam ala met de barre wintervorst, al was het laatste beloofd. Ook in Oostburg begint er i schot te komen in den noodwoningbouw. Enkele ge gadigden hebben reeds hun Zwitsersche noodwoning be trokken en dezer dagen zullen er meerdere volgen. Nu ook de buitenleidingen van het gasnet gereed zgn gekomen, zal spoe- ig met de bestrating worden begonnen. Het is voor de be woners echter te hopen, dat er weinig regen zal vallen, want met de dakbedekking is het alles behalve in orde. Naar verluidt zal er een nieu we dakbedekking worden aan gebracht. Op grond van het Zuive ringsbesluit is ingaande 1 Fe bruari 1945 ontslag verleend aan E. M. J. van den Hemel te Oostburg, uit zijn functie van adj. commies ter griffie van het Vrije van Sluis met ver vallen van pensioenrechten. De West-Zeeuwsch-Vlaam- sche bond van personeel in overheidsdienst vergaderde de zer dagen te Oostburg. Met al. gemeene stemmen werd de heer W. Hubregtse tot voor zitter gekozen. Bij de rondvraag kwam naar voren dat in de huidige om standigheden een weekloon van 40 noodig is en dat er ge streefd moet worden dit te be reiken. Voorts werd besloten, voor de vergadering met het Waterschap en den bondsbe- stuurder een vergadering te en gaat er toch glas verloren,1 houden. waaYop dé ledaa hun in treft hen daarbij geen verlangens naar voren kannen schuld. I brengen. Het Amusementsorkest o.L v. Jasper Anthonisse gaf Za terdag een bonte avona in een lokaal van de o.l. school te Het ran cheme n t. De belangstel ling was jammer genoeg niet bijster groot. Er werden ver schillende aardige stukjes mui ziek ten gehoore gebracht, welke bij het publiek zeer veel bijval mochten oogsten, terwgk de conferencier Adri Kaan met een liedje en een praatje de aanwezigen danig aan het lachen wist te brengen. In Oostelijk Zeeuwscli-Vlaan- deren zijn thans verschillende ploegen arbeiders bezig met het opruimen van resten der door de Duitscher langs we gen en dijken aangelegde ver-» sterkingen en het dichten der gaten in dijkbermen en bouw landen. De boomen die in het inundatiegebied stonden, zijn vrijwel alle dood en worden ge tooid. Met nieuwen aanplant is men hier en daar reeds be zig. Te Axel is een schietwed strijd op de liggende prang ge houden tuèschen de clubs van Axel, Koewacht, Sas van Gent, Terneuzen en Zuiddorpe. Eerste werd Axel met 12 pnt, 2e Sas van Gent 6 pnt^ 3e Koewacht ook met 6- pnt. BEËINDIGING AMBTSPERIODE BURGEMEESTER VAN ARNEMUIDEN, I Bg besluit van den minister! van binnenlandsche zaken d<L 22 Maart '46 is bepaald, dat met ingang van denzelfden da tum het ambt van burgemees ter der gemeente Arnemuiden, niet meer overeenkomstig het bepaalde in art 2. le lid van 't besluit Tijdelijke voorziening bestuur Provinciën en Gemeen ten, wordt vervuld door den heer EL G. Horninge. Kerknieuws Geref. kerken. Aangenomen naar Axel D. J. Couvee te Hil- ligersberg. Beroepen te Spijkenisse J. A. Tiemens té Aardenburg. 1 Picard weer naar de stratosfeer. 1 „Le Peuple" deelt A ede, dat prof. Picard het voornemen heeft een nieuwe tocht naai4 de stratosfeer te ondernemm. Hij hoopt dan een hoogte van 32 km. te bereiken. De cabine zal gedragen worden door een stelsel van 100 bal lonnen, uit plastische stof. Iedere ballon zal, in de stratos feer, een volume hebben van 2700 kubieke meter. NEDERLAND BOUWT WEER SCHEPEN Nadat er vgf jaar lang geen schip op de hellingen stond, is thans aan de Nederlandsche Scheepsbomvmaa tschap - pij opdracht gegeven tot den bouw van net vlag- geschip der Noorsche koopvaardijvloot De dubbelschroefmotorin- stallatie, met een totaal vermogen van 20.000 pk. wordt geleverd door de febr. Stork, die boven- ien de motorinstallatie van 2 Noorsche vracht schepen zal vervaardi gen. Nederland gaat weer schepen bouwen! Extra vleesch en kaas in April. APPELMOES VOOR DE BABIES. Het verlaagde broodrant- •en zal zoo goed mogelijk worden aangevuld. Op 23 Maart a.s. zal een extra bon voor 50 gr. kaas bekend wor den gemaakt. Kinderen geb. in 1945 of later ontvangen een literblik appelmoes. Hier- toe moet bon E 35 van de kaart KE 604 tot uiterlijk Za terdag 6 April bij een detail list in conserven in blik wor den ingeleverd. In de weede helft van April krijgen personen boven 4 jaar, 200 gr. vleesch extra. Tenslot te krijgen in April allen een ei. Boter voor margarine. rens stagnatie in den aanvoer-van grondstoffen voor de margarineindustrie, zal voor de periode van 31 Maart tot 13 April, voor personen boven 4 jaar een dubbele hoe veelheid boter in het rantsoen voedingsvetten worden gege ven in.p.v. margarine. In de daarop volgende periode zal dan geen boter, doch ten deele margarine, ten deele bak- en braadvet worden gegeven. LUCHTDIENST AMSTERDAM—NEW-YORK. Het eoiste K.L.M. vliegtuig voor den dienst op New-York, een DG A mi „Twente" ge doopt WQfóm,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1