PHOv NCIALE ZEEUWSCHE COURANT ZES SENSATIES IN HET BUITENLAND. Walchersche pioniers op Rozenburg. Japanners wroeten verder op Java. „De liefde tof zijn dorp..." Hoofdredacteur G. Balllntijn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: tirma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Commissie van Bijstand J. L, van Leeuwen, Ds, M. L. W. Scliocli, Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGEf 3MEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Woensdag 27 Maart '40 Ï89e Jaargang Nummer 73 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco Eer post, f 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vlisslngen r Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnenJ; Middelburg Lóndensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg Gratemastraat 3, Terneuaen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C., Middelburg. GEZAG IN INDONESIË Er zit in de onderhandelin gen tusschen de Nederlandsch Indische regeering en. de Indo nesische „regeering" geen vaart. Wat velen gevreesd heb ben, nl. dat de nationalisten zouden "trachten een oplossing zooveel mogelijk te vertragen, omdat ieder uitstel van een beslissing de moeilijkheden doet toenemen en de verwar ring grooter maakt, wordt vol komen bevestigd. En. tot over maat van ramp blijkt juist te zjjn, wat reeds maanden gele den door insiders verklaard werd, nl. dat de „regeering" der Indonesische republiek niet over gezag beschikt. De gang van zaken, zooals die sedert September in ons Indië is geweest, is velen te recht een doorn in het °og. Het is goed beschouwd te dwaas om van te spreken, dat men zich aan het lijntje laat houden door een groep Indonesische nationalisten, die een „repu bliek" hebben gesticht, en een „regeering" hebben gevormd en niet de minste autoriteit blijken te bezitten. Wat er in Bandoeng gebeurd is, doet de deur dicht. Soekarno's „premier" Sjahrir heeft zjjn best gedaan om de extremisten in toom te houden. Het resultaat is, dat Bandoeng een verwoeste stad is, waar de eene brand naast de andere woedde na de ontruiming door het Indonesische leger en waar de huizen, nog vol tijdbommen liggen. Eén ding is gelukkig. Bui ten Java keeren steeds meer Indonesiërs zich af van de re publiek. Zelfs daar ziet men in, dat een regeering, die geen gezag heeft, geen regeering is. Ook op Java zelf wordt het aantal dergenen, die naar den terugkeer van geordende toe standen verlangen, met den dag grooter. Maar daar schie ten we niet mee op, zoolang van Nederlandsche en Britsche zijde met deze „regeering" on derhandeld wordt, alsof het een volwaardige regeering is. Daar komt nog bij, dat de Jappen nog altijd een activiteit op Java ontwikkelen en ook op Sumatra, die erop gericht is. ons gezag te ondermijnen en de moeilijkheden te doen toe nemen. Daar komt nog bij, dat zes maanden na de Japansche ca pitulatie nog altjjd tienduizen den op Java in interneerings- kampen vertoeven en dagelijks .levensgevaar loopen. Wordt het geen tijd, dat zoo wel de Britten als de Neder landers aan Soekarno en zijn legeering een ultimatum stel len, en eischen, dat het Indone sische bewind voor rust en or de zorgt op straffe van afbre king der besprekingen? De maat raakt vol en de manier, waarop Soekamo en de zijnen de Nederlandsch-Indi- sche regeering aan het lijntje houden, terwijl de Indonesische extremisten de eene schand daad na de andere verrichten, is voor Nederland niet langer te verdragen. Es ist nicht wahr Frank, de beul van Tsjecho Slowakije, tegen wien in Praag Maandag het proces begonnen is, riep bij zijn verhoor uit, dat hij volkomen- on schuldig was aan alle gruwelen, die de Duit- schers in Tsjecho Slowa kije hebben bedreven. Zjjn er eigenlijk wel Duitschers, die wel iets misdreven hebben Linksch kabinet in België? Volgens het agentschap ,3elga" zcu de mogelijkheid bestaan, dat een kabinet van links, bestaande uit socialist ten. liberalen en communisten, gevormd zou worden. Dit ka binet zou over een voldoende meerderheid beschikken om de kieswet te wijzigen en de ont binding van den Senaat te veroorzaken. Polen tegen Westelijk blok. De Poolsche regeering heeft zich tegen de vorming van een Westersch statenblok ver klaard, omdat dit onherroepe lijk de vorming van een staten, blok in Oost Europa onder lei ding van Rusland tot gevolg zou hebben en Europa in twee kampen zou verdeelen.Wel ver klaarde de Poolsche regeering zich bereid om het bestaande verdrag met Engeland te hand haven en een verdrag met Frankrijk te sluiten. PABLO CASALS ZEGT TOURNEE IN ENGELAND AF. Volgens de „Evening Standard" heeft de wereldberoemde cel list Pablo Casals een concert reis door Engeland afgezegd uit protest tegen het feit. dat de Britsche regee.ring Franco nog altijd erkent. DE „NIEUW AMSTERDAM" NAAR ROTTERDAM. De., „Nieuw Amsterdam" is met 3598 repatrieerenden op weg naar Nederland. Het schip wordt 8 April a.s. te Rotterdam verwacht. Het Wereldgebeuren Veiligheidsraad sprak niet over Iran. Atoombom zou van de baan zijn. Russen bevreesd voor Canadeesche onthullingen. De honger In Oostenrijk en de Russen. Franco-regime geen Veiligheidsraad-probleem. Koning Leopold wil geen alstand doen. Het regent sensaties in de wereld der internationale po litiek. De zitting van den Vei ligheidsraad is Maandagavond werkelijk kunnen beginnen zonder dat de Perzische kwes tie aan de orde kwam. Wel gaf Byrnes in zijn openings rede hoog op over "de doelstel lingen van den Raad, maar on der den indruK van de berich ten uit Moskou over het be gin van de ontruiming van Perzië, die uit Perzië zelf be vestigd werden, werd de behandeling van het pro bleem 24 uur uitgesteld. De naam Perzië was zelfs niet genoemd Tegelijkertijd verklaarde Stalin aan een vertegenwoor diger van een Amerikaansch persbureau, dat de Perzische Kwestie reeds door directe be sprekingen tusschen Perzië en Rusland is opgelosten de wereld is nu benieuwd naar het antwoord op de vraag, welke concessies Perzië aan Rusland zal hebben moeten doen,De kans is nl. aller minst uitgesloten, dat Iran be zweken is voor Russischen druk. Twee Britsche lagerhuisle den zijn intusschen naar Per zië vertrokken en zullen on derzoeken, hoe de zaken er daar bij staan. Wij zijn benieuwd, of de Veiligheidsraad Perzië nog aan zal snjjden. Voorloopig her ademt men in Londen, en Wash ington, omdat inderdaad dit probleem een netelig probleem was. Maar zijn de belangen van Iran daarmede gediend Een tweede sensatiebericht komt uit Washington. Eenige Amerikaansche senatoren heb. ben nl. verklaard, dat er een methode is gevonden om plu tonium te denatureeren. Het gevolg hiervan zou zijn, dat als de staten zich daartoe be reid verklaren, de atoomnergie wel bruikbaar zou zijn voor m- dustrieele en wetenschappeljj: ke doeleinden, maar niet meer voor de vervaardiging van atoombommen. Als dat zoo zou zijn en dus inderdaad de vrees voor de atoombom van de menschheid zou kunnen worden afgeno men, welk een zegen zou dit voor de wereld zijn Een derde sensatie: Popof, de Russische militaire attaché in Canada is door zijn regee- x-ing teruggeroepen, omdat men in Moskou bevreesd is, dat hij voor een Canadeesche recht bank als getuige zal worden gehoord in verband met de atoomspionnage, die door de Russen reeds 14 dagen na het bombardement op Nagasaki begonnen werd. Te Moskou verklaart men, dat de terug roeping tijdelijk is, maar ook Popofs voorganger werd des tijds tijdelijk teruggeroepen. En hij moet nog naar Canada terugkeeren. De Russen schijnen er de voorkeur aan te geven, dat er van hun Canadeesche spion- nage zoo weinig mogelijk uit lekt. Een vierde sensatie. De Russische vertegenwoor diger in de bijeenkomst van den Raad van de Unrra, die te Atlantic City vergadert, is Maandag kwaad uit de verga dering weggeloopen, omdat de Unrra geen extra voorraden graan en bloem ter beschik- King van 'Oostenrijk wilde stel len. Verklaard werd, dat de Russen boerenbedrijven in Oostenrijk hebben ingepalmd en voorraden in beslag hebben genomen zonder dat zij daar toe het recht hadden en dat daaraan voor een groot deel het voedselgebrek in Oostenrijk is te wijten. De Russische gedelegeerde wenschte na deze verklaring de zitting niet meer bij te wonen. Een vijfde sensatie. Koning Leopold van België heeft ver klaard brj monde van zijn ver tegenwoordiger Pirenne, dat er niet aan denkt om af te treden. Hij wil, dat het Bel gische volk zich uitspreekt over de koningskwestie en pas als het volk hem niet terugwil, is hij bereid om af te treden. Zulk een verklaring zal de oplossing van de regeerings- crisis niet bepaald vergemak kelijken, want juist de konings kwestie houdt de voornaamste partijen ih België gescheiden. Ten slotte dient vermeld, dat Frankrijk heeft afgezien van behandeling van de Spaan- sche kwestie voor den Veilig heidsraad ën nu voorstelt, dat Engeland, de V.S., Rusland en Frankrijk economischen druk op Spanje zullen gaan uitoefe nen om te bewerkstelligen, dat het Franco-regime verdwijnt. Luchtpost naar de West. Op Zaterdag 30 Maart en op Maandag 1 April a.s. zal van Amsterdam een vliegtuig naar Paramaribo en Curasao ver trekken, waarmede luchtpost correspondentie naar deze ge- biedsdeelen zal worden ver voerd. HET FRAUDEHOEKJE CLANDESTIENE VLEE SCHHANDEL De economische dienst van de Amsterdamsche politie heeft een inval gedaan in een woning op het Gerard Dou. plein, waarbij ruim 300 kg. varkensvleesch in beslag werd genomen. Verschillende perso nen werden gearresteerd. Het spoor leidde naar Almelo, waar verdachte reeds in zijn kwaliteit van smokkelaar, brj de politie op bezoek was. Uil het verhoor bleek, dat een hoer uit -Twente de uiteinde lijke leverancier was. Een mi litair bleek de vervoerder van het vleesch te zijn. Per rit ontving hij 400 gulden. De laatste maanden zijn in Am sterdam duizenden kilo's vleesch verhandeld voor 10 per kilo. TALKPOEDER IN HET BROOD. Te Amsterdam is een hak ker gearresteerd, die tijdens den hongerwinter op infame wijze met de brocdbereiding heeft geknoeid. Hij verwerkte in het meel groote hoeveelhe den talkpoeder en hield od die wijze meel over, dat hij in den zwarten handel verkocht Ook de broodbonnen die hij op deze ■wjjze overhield deed hg voor 1500 per opplakvel van de hand. In deze affaire is ook een keurmeester betrokken, die per week 50 „zwijggeld" ontving. In den winkel lagen altijd 2 brooden klaar, die aan de gestelde eischen voldeden, zoodat het geheel een officieel karakter droeg! SO KG. ROGGE VOOR 2 GOUDEN RINGEN. Ook te Doornspijk had een landbouwer, hoewel hij wist hoe groot de voedselncod in het Westen was, voor 30 kg. rogge twee gouden ringen van een dame uit Amsterdam ge vraagd. Meerdere van derge lijke gevallen waren bekend, ""oen er kort na de bevrijding proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt werden o.a. vijf gouden ringen in beslag geno men. De tuchtrechter te Zut- fhen heeft hem veroordeeld ot een boete van 1000 en bevolen de ringen aan de oor spronkelijke eigenaren terug te geven of, indien deze niet te vinden zijn, de ringen ver- beurd te verklaren. ADJUNCT-DIRECTEUR STRAFGEVANGENIS TE SCHEVENTNGEN WEER VRLT. Van officleele zijde wordt- medegedeeld: De heer D. Roos, voormalig commandant van de cellenbarakken, adjunct-direc teur van de strafgevangenis te Scheveningen, is Zaterdag jL voor den officier van ju stitie geleid. Deze heeft hem onmiddellijk op vrije voeten gesteld, daar niet is gebleken, dat h^ zich aan eenig straf baar feit heeft schuldig ge maakt. Ten behoeve van de Ne derlandsche spoorwegen zijn ongeveer 500 ton onderdeden voor den bruggenbouw met het s.s. „Rolf" uit Southampton gearriveerd. 1 M DE HERDENKING ONZER BEVRIJDING. De regeering heeft besloten de plechtige herdenking van de totale bevrijding van Ne-, derland te doen plaats hebben, op Vrijdagavond 3 Mei. Op Zaterdag 4 Mei, wanneer het bevrijdingsfeest gevierd wordt, zal des ochtends te 11 uur een minuut stilte in acht genomen worden. Gedurende dien tyd zal dus overal het werk en het verkeer stilgelegd z\jn. ONDERZOEK NAAR GEDRAGINGEN VAN VEREENIGINGEN. H. M. de Koningin heeft op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de gedrag' gen gedurende de bezetting van die vereenigingen-, waar van zg lid of beschermvrou we is of waaraan zij het prae- dicaat „Koninklijk" heeft ver leend. Dokter en verpleegster doodden 1600 patiënten. Dr. Hilde Wernicke en de hoofdverpleegster He- lene Wiecsorek, werk zaam in het zwakzinni geninstituut van Ober- walde in Duitschland, zijn door het hof te Mo- abit wegens moord met voorbedachte rade ter dood veroordeeld. Deze vrouwelijke arts gaf toe, dat zg zonder nader onderzoek allen die haar ongeneeslijk ziek leken had aanbevolen af te maken. Zij werd be schuldigd van mede plichtigheid aan den dood van minstens 1600 patiënten. De hoofdver pleegster had de injecties bereid en toegediend. Beiden voerden aan, dat zg gehandeld hadden uit medelijden met de pa. tiënten. Het hof vond geen termen voor ver zachtende omstandighe den aanwezig. NIEUWE POLDER IN CULTUUR Walchersche boeren op STSSLSb^^ op dii- eiland zijn over het ge heel genomen klein en men kan op een groot bedrijf geen menschen zetten, die geen er varing hebben in het beheeren van zulk een boerderg. Daardoor konden voor ves tiging op Rozenburg alleen boeren van Walcheren in aan merking komen, die afkomstig waren van bedrijven, die ten minste 20 ha. groot waren en dat waren er niet zoo heel veel. Ten slotte kwamen er vijf in aanmerking, resp. afkomstig uit Veere, Koudekerke, Bigge- kerke, Meliskerke en Rit- them. Een hunner heeft al ervaring in den Noord Oostpolder opgedaan, een an der heeft in Frankrijk ge boerd, waar de bedrijven als gevolg van de geringe bevol kingsdichtheid ook meestal een grooten omvang hebben. En zoo gaan er dus menschen naar Rozenburg, die al min of meer zijn voorbereid op den arbeid, die hen wacht Desondanks zullen zij het, aooals gezegd, niet gemakkelijk hebben, maar zij kunnen elkander tot steun zijn en zij zullen dat als goede Zeeuwen! Want ongetwijfeld zullen zij begrijpen, dat er van hun pres taties iets afhangt. Er komt straks in den Noord Oostpol der 3000 ha. goede grond ter beschikking, waarop land bouwbedrijven zullen worden gevestigd. 3000 ha., die voor Walchersche boeren beschik baar zullen zijn. Hoeveel te geremder zal deze grond aan Zeeuwen worden toegewezen, als op Rozenburg de Zeeuwen bewijzen, dat zij inderdaad pionierswerk kunnen verrich ten en als baanbrekers kunnen fungeeren. Het aantal gegadigden voor een bedrijf in den Noord Oost polder is groot Met spanning zullen deze gegadigden den ar beid der Zeeuwen op Rozen- grootbedrijf. In een nog maar enkele ia- ren geleden ingedijkten polder van het Zuid-Hollandsche eiland Rozenburg zullen vijf Walchersche boerengezinnen trachten een nieuw bestaan te vinden. En dat zal zeker niet zoo heel gemakkelijk gaan Want toen ze daar ruim een week geleden aankwamen, was alles wat ze vonden: hun grond, die bovendien nog voor een deel door de Heidemaat schappij geëgaliseerd moet worden, en weinig anders dan dat-! Geen woningen, geen bedrijfsgebouwen Wel zal getracht worden, nog dezen zomer op elk bedrijf een arbeiderswoning te zetten, waarin de boer dan den eersten tijd zijn intrek kan nemen, en een bergplaats voor de werk tuigen, maar voorloopig is het nog zoo, dat vier van de vijf fezinnen in twee bunkers on- ergebracht zijn, terwijl gezin no. vjjf in een barak woont. Van waterleiding is hier na tuurlijk nog geen sprake en ook ae welputten zijn niet te gebruiken. Er was voor deze gezinnen met de 5 inwonende knechts dan ook wel eenige moed noo- dig om hier te beginnen. Groote steun ontvangen zij echter van een familie, die hier al eenige jaren woont en het klappen van de zweep in den Scheurpolder kent. Maar ook deze „ingebur- gerden" zullen bijvoorbeeld toch moeilijk kunnen voorzien in het gebrek aan werktuigen om deze bedrijven, die een grootte hebben van 40 50 H.A., goed te bewerken en aan landbouwwerktuigen heerscht nog in het geheele land ge brek. Verder zal het ongetwijfeld zoo zijn, dat de omvang van bedrijven aan de Wal- De Indonesische kwestie Het „gele gevaar" nog niet geweken. In Bandoeng is het thans rustig. In Zuid-Bandoeng is de rust thans weergekeerd. Tal van gebouwen werden door den brand verwoest. Vooral ook de Chineezenwijk heeft zwaar te lijden gehad. Duizenden evacué's komen nu naar N. Bandoeng. De Britsche en Br. Indische troepen leden "bij de bezetting geen verliezen. Op Lombok is het rustig, behalve rond Selong, waar extremisten ongeregeldheden Het eerst-noodige voor Westkapelle Een nieuw dorp achter een nieuwen dijk. In de Zwltsersche barak, die als gemeentehuis van Westka pelle fungeert, heeft zoo juist een trouwplechtigheid plaats gehad. „Eu waar gaan jullie nu wonen?" luidt de belang stellende vraag na afloop. Wel. het paar lieeft een bunkei- kunnen krijgen. „Een goede bunker?" informeert de bur gervader, terzake kundig. „Neen, niet zoo n beste, maar het gaat" Tusschen bunkers en barak ken schgnt zich in Westkapel le het leven af te spelen; tus schen bunkers en barakken en de 150 huizen, die er nog van de 650 over zijn en waarvan bovendien nog een deel onbe woonbaar werd verklaard. Toch Is reeds bjjna de helft van de Westkappelaars weer □aar het dorp teruggekeerd. Het is onbegrijpelijk waar deze 1100 menschen wonen; de over gebleven buizen moeten wel overvol en de liefde van de be woners tot hun Westkapelle wel zeer groot zijn. HET EERST-NOODIGE! Ook de andere evacué's wil len natuurlijk terugkeeren en de oogen van al deze menschen zgn gericht op de. voorloopig eenige mogelijkheid voor West. kapelle: de noodwoningen, die door het Rijk via een aanne mer worden gebouwd en later door de gemeente zullen wor den geëxploiteerd. Hiervan zullen er 200 verrijzen, n.l. een 50-tal, „Middendorp" genaamd, in de kom van de gemeente, waar de gemeente zelf boven dien 6 noodwinkels stichtte en door de Hervormden een kerk werd gebouwd. en een complex van 150 op het „Vroon",-dat naar de plaats „Noordervroon" wordt genoemd. Van deze 200 woningen, waarvan de bouw in Juni '45 begonnen is, zgn er thans 25 klaar en bewoond. Het tempo van den bouw schijnt, onder de gegeven, om standigheden werkelijk onver antwoordelijk langzaam te zijn. Op deze noodwoningen zit ten 3 categorieën Westkappe laars in de eerste plaats te wachten, n.l. zij, die op me disch attest zoo spoedig moge lijk hun bunkers moeten ver laten, vervolgens evacué's, die wegens hun beroep in het dorp zelf dienen te wonen en ten slotte de evacué's, die, overi gens niet uitsluitend tot hun genoegen, de Domburgsche pen sions en hotels bevolken en straks het vreemdelingenver keer niet zullen bevorderen. Behalve de bouw van de noodwoningen, die eigenlijk te dicht op elkaar staan, dan dat het traditioneele varkeuskotje er nog tusschen zou kunnen zoodat men de mogelijkheid van een „centraal varkenshokjes- kwartier" overweegt staat o.m. nog het herstel van 155 woonhuizen, in de eerstvolgen de 2 jaar, op het program en de door den minister toegezeg de herbouw van 100 woningen, waarvan tot op heden voor 20 een toestemming werd óntvan- gen. Voor Mei hoopt men niette min de dringendste gevallen onder dak te kunnen helpen. Een groote verbetering is de aanleg van de drinkwaterlei ding van Zoutelande, via den nooddgk, daar vele regenbak ken verzout waren en het wa ter per tankwagen van Dom burg aangevoerd moest wor den. Reeds ligt een hoofdleiding met aftapkranen tot ln hei Zwitsersch kamp. HERBOUWPLANNEN. B8 dat alles wordt er na tuurlijk toch aan definitieven herbouw gedacht; ja, West kapelle was waarschijnlijk één van de eerste gemeenten, die hiervoor de plannen klaar had, en dit, 'ondanks het feit, dat men hier met een speciale moeilijkheid te maken had, doordat van een deel van het dorp, de z.g. „Arke", dat vlak bg de dijkdoorbraak lag en on geveer 40 huizen telde, zelfs de plaats niet meer aan te wijzen Bg het herbouwplan, dat in Den Haag ontworpen, zooveel mogelgk het eigen cachet van Westkapelle bewaart en ten slotte naar de aanwg zingen van den dorpstimmerman, W. Roel- se, werd vastgesteld, is het geheele dorp opnieuw verka veld, waarbg er echter naai' gestreefd is. dat de bewoners zooveel mogelgk op hun oude plaats konden herbouwen. Het stratenplan is hier en daar wat verschoven het historisch pleintje Koudorp komt Bgv wat verderop te liggen en kele nieuwe verbindingsstraten werden geprojecteerd, tusschen Koestraat en dijk en van Kou dorp naar Molenstraat o.m, terwgl de Papenstraat werd doorgetrokken. Het Markt plein komt meer in het cen trum te liggen en wordt ge vormd door een verbreeding van de Zuidstraat. Dit plein zal aan de einden resp. afge sloten worden door Gemeente huis en Ned. Herv. kerk. Even wijdig aan de Zuidstraat zal langs de kreek achter den nieuwen dgk. een nieuwe straat ontstaan met open bebouwing aan den kant van het water; waarschgnlgk zullen hier bur gemeesters- en dokterswoning gebouwd worden, de „Arke" zelf zal meer binnenwaarts achter den nieuwen dgk haar plaats vinden. Voor den herbouw is een ur gentieplan opgesteld. Boven dien is voor elk blok een ar chitect aangesteld, die met de toekomstige bewoners over legt, maar waarschgnlijk ook door hen betaald moet worden, waarbg komt, dat ze een ar chitect voor hun eenvoudige huisjes eigenlgk een overbodige weelde vinden. TOEKOMSTPLANNEN Ook het platgeslagen West kapelle heeft zgn toekomst plannen: een plan voor uitbrei ding van het dorp, dat den hoek tusschen Molenwal en Noorderkerkpad omvat; voorts een nieuw Groene Kruis- gebouwtje, van de 26000, die de winkelvereen. „Lombok" in Utrecht collecteerde, een ge meentelijk vergaderlokaal, een nieuwe rioleering met verbe terde zuiveringsinstallatie, een lagere school met 6 klassen en een teekenzaal voor het geven van Ng'verheidsonderwgs (nu ig er een door de gemeente ge bouwde noodschool in ge bruik) een gemeentehuis, ker ken. een brandweergarage, een noodslachthuis en als verste toekomstdroom de herbouw van den windkorenmolen op den dgk, wat ook de vreemdelin gen zeer zullen waardeeren. TOURISTEN OORD Zal Westkapelle met zïin nieuwen dgk, kreeken en stuk geschoten bunkers, een druk bezocht touristenoord wor den? Het is niet met zekerheid te zeggen, want het kon wel eens gebeuren, dat de West kappelaars zelf al dat bezoek heelemaal niet op prijs stellen. Voorloopig komen, bij kalm weer dan wel te begrijpen, op hun nieuw verworven strandje voor den dijk alleen nog maar landingsbooten aan met mate riaal en inventaris yoor de nood woningen; serviesgoed, meubi lair en dekens, waarvoor zelfs geen bergplaats te vinden is. En dat bepaalt ons weer bg het Westkapelle van heden: 'n troostelooze vlakte met bom- trechters en puinhoopen. Maar temidden waarvan, in een door 1e Zwitsers geschonken barak, de plannen voor een nieuwe welvarende toekomst wor den gemaakt. willen veroorzaken. Eenige van de leiders zgn reeds ge. arresteerd. 90 van de aan hangers van de Indonesische onafhankelgkheidsbeweging is in de laatste 3 dagen gede serteerd. De Chineezen in Se- marang werden met den dood oedreigd als zg met de Ne derlanders samenwerkten. JAPANSCHE ACTIVITEIT Op Java dwalen nog tallooze Japanneezen rond, die Indone siërs adviezen geven, ageeren en complotteeren en wroeten. De vliegschool te Malang en te Djokja wordt door Japan, sche instructeurs geleid. Tg- dens den strgd in Soerabaja hielpen 14.000 Japanneezen den weg van Porong naar Ma- lang versterken. In Bandoeng en omgeving is het aantal be wijzen van samenwerking tusschen Indonesiërs en Ja panneezen ontelbaar. Perso nen die uit handen van de extremisten gered werden, ver- klaarden dat zg moesten zeg gen of zg anti. of pro- Ja- pansch waren. In het eerste geval werden zij zonder meer vermoord. Een hoog Japansch officier verklaarde aan voor aanstaande Indonesiërs. Ja pan heeft wel een militaire nederlaag geleden, maar het behaalde een politieke over winning. Wg komen onge twijfeld terug, om dan ook de militaire overwinning te beha len. En zoo wroeten de Ja panners rustig verder. DE TAAK VAN DE KON. MARINE. Admiraal Pinke, de opper bevelhebber van de Ned. vloot ,n het Verre Oosten, heeft in een toespraak aan boord van Hr. Ms. „Van Kins bergen" ge wezen op de taak van de Ko ninklijke Marine. Hg vatle deze taak als volgt samen: handhaving van het Ned. ge zag. bescherming van lgf en goed, voorkoming van het doorsgpelen van opstandige elementen en steun aan land strijdkrachten bu' landingen. Hiertoe zgn vele schepen noo- dig, waardoor ook een groot deel van het vlootpersoneel niet naar zgn familie buiten Ned. Indië kan terug keeren. Voorts wees hg op de vervol- ringen van Nederlanders op lava en Sumatra, die ver geleken kunnen worden met de vervolgingen der Joden door de nazi's. Admiraal Pinke gaf voorts te kennen, dat Ned. Indië dringend behoefte heeft aan geneesmiddelen, voedsel en kleeren. Groote voorraden daarvan bevinden zich in Australië, gereed voor versche ping maar „blijkbaar wenscht het internationale communis me dit te voorkomen". burg volgen! Vermeld dient nog te wor den, dat van de rijf bedrgven op Rozenburg, die alle tot de kroondomeinen behooren, vier voor bouwbedrijf geschikt zijn, terwgi er een, doordat de grond zanderiger is, als ge mengd bedrijf geëxploiteerd kan worden. De bedrijven wer den toegewezen met medewer king van Landlbouwherstel en de Distr. Landbouwadriescom- missie. De nieuwe textielkaarten. Momenteel wórden de nieu we textielkaarten, uitgereikt. Er zijn zes soorten kaarten. Deze 'kaarten tellen 100 pun ten en een aantal letter- en cgferbonnen. Einde April zal een aantal punten van deze kaarten worden aangewezen voor het koopen van textielar tikelen. Vóór deze officieele aanwg zing door het centraa l distributiekantoor is het ver boden op deze punten te koo pen of te verkoopen. De pun ten van de textiel-lederkaart (V.A. 510) blijven geldig en hebben dezelfde waarde als de punten van de nieuwe textiel kaarten. De kousen- en sok- kenbon A van de oude textiel- kaart blgft eveneens geldig. Sekll wenscht Molotov als getuige. Ook Hess heeft getracht zgn verdediging tot een anti- Sowjet-demonstratie te ma ken. De verdediger, dr. Seitil, sprak over een geheim Rus sisch verdrag en toen ae aanklagers protesteerden, ver zocht hg pathetisch „dan Mo lotov als getuige te dagvaar den". De getuige Bohle, voorma lig staatssecretaris van bui- tenlandsche zaken, verklaarde dat de „Nazi Ausland Orga nisation", waarvan hij de lei der was, niets met buiten- landsche politiek of spionnage te maken had. Toen Jones hem in het nauw drong, moest hgwel toegeven dat de leden der organisatie persoonlijk wel gespionneerd konden heb ben. De tweede geuige, Karl Stroeling, oud-burgemeester van Stuttgart, sloeg ook een slechte beurt. Hg kon Hes6 niet van dienst zgn en waag de een poging om von Neu- rath schoon te wasschen. Hij verklaarde o.m. dat Rommel in aanmerking kwam om Hittler op te volgen. Ook hg werd door het kruisverhoor deerlgk in een hoek gedrongen. Er bestaat gelegenheid om Zaterdag 30 Maart met de „Indrapoera" eh Zaterdag 6 April met de „Bloemfontein" zeepost naar Indië te zenden.. In verband met den kleinen omvang van ons blad hebben wg toestem, ming ontvangen om des Woensdags met 4 pagi na's te verschijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1