De Nederlandsche mevrouw Sjahrir UIT D Walcheren E PROVINCIE OM DE ZILVEREN SCHATTEN DER ZEE Met de Zeeuwen „op jacht" achter de haring. Zuid-Beveland Tribunaal te Middelburg. vereert den collaborateur Soekarno. ZIJ Slechts weinigen zullen we ten, dat de echtgenoote van den Indonesischen „premier" Sjahrir Nederlandsche is. Haar meisjesnaam is de Kadt, een naam welbekend in revo- lutionnaire kringen. Zij woont in het huis Bloemendaalsche- weg 10 te Santpoort. Een re dacteur van „De Rotterdam mer" had een onderhoud met haar, waarin ze 'vertelde, dat ze indertijd nadat Sjahrir zijn studies in Nederland had be ëindigd, dezen in een „vrij huwelijk" naar Java had ge volgd. Later trad ze met Sjahrir volgens den Moham- medaan8chen ritus in het hu welijk, maar dit werd door de Nederlandsche autoriteiten niet erkend. Toen haar man wegens reyolutionnaire activi teit naar den Boven-Digoel werd verbannen, mocht ze hem niet volgen. Ze Is toen met haar twee kinderen op de boot naar Nederland gezet en zeer tegen haar zin „gerepa- Nieuws in een notedop H.M. de Koningin beeft aan het mannenkoor „Die Haghe sangers" het praedicaat „koninklijk" verleend. Te Utrecht is een bond van Piot. Chr. Verplegenden opgericht, die zich tot taak stelt allen, die de verpleging in Prot. Chr. geest willen ver richten, te vereenigen, deze verpleging op een zoo hoog mogelijk peil wil brengen en de geestelijke en materieele belangen van de verplegenden te behartigen. Te Rotterdam is Maan. dagavond brand uitgebroken in het ruim van het Amerl- kaansche s.s. „Francis W. Par ker". Verschillende arbeiders moesten met brandwonden in het ziekenhuis worden opge nomen. Een arbeider is inmid dels aan zijn verwondingen overleden. De brandweer was het vuur spoedig meester. Op de algemeene be graafplaats te Bussum is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. H. van Oosbree, leider van de Hersteld Apostolische zending- gemeente in Nedei-land. De groote Engelsche textielstad Manchester heeft besloten Enschede te adop- teeren. Tot directeur der zee vaartschool te Scheveningen, is benoemd de heer G. II. van Veen te Amsterdam. Er is thans een prijsrege ling ontworpen voor de ver huur van pex-sonenauto's en mo_ Lorrijwielen met of zonder zij span. De huurprijs is bepaald op den grond van den catalo gusprijs en het bouwjaar en wordt berekend per tijdseen heid en per kilometer. De grootste drijvende bok van Europa, de „Ajax" van de N.V. Holland, scheepswerf en machinehandel, heeft Maandag officieel proef geheschen. De bok heeft een hefvermogen van 300 ton. De tarieven van het stuk- goederenvervoer langs den weg zijn thans vastgesteld en wel per gewicht en afstand. Zij mogen met een afhaaL en bc- stelloon worden verhoogd. Er zijn voor de mijnen In Limburg 4000 nieuwe onder- grondsche mijnwerkers noodig. Daartoe wordt een beroep ge daan op alle Nederlandsche mannen tusschen de 18 en 35 jaar vcor „In eigen land te emigreeren" en om zichzelf een goede toekomst in de mijnstreek op te bouwen. Het bijzonder gerechts hof in Limburg heeft J. Be- rendsen uit Venlo ter dood veroordeeld wegens landsver- raderlijke handelingen en het opzettelijk doodschieten van eenige personen. De veroor deelde kreeg het recht van cassatie. De Provinciale Noord- Brabantsche electriciteltsmaat- schappij zal een nieuwe elek triciteitscentrale te Geertrui, denberg gaan bouwen, daar de oude centrale in de nabije toekomst te geringe capacitei. ten heeft. „Paraat" en „de Vrijzin nig Democraat" worden orga nen van de Partij van den Ar beid. De advocaat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage neeft de dood straf geëiscnt tegen C. Kou- wenhoven: die in dienst was geweest bij den Sicherheits- dienst en als zoodanig zelfs aan „Jodenrazzia's" had deel- genomen. In de omgeving van Bcauraing (België) heeft ccn hevige boschbrand gewoed, 20 hectaren woud werden ver nield. In Antwerpen is brand uitgebroken in het s.s. ..Cape Liliboo", waarvan de lading hoofdzakelijk uit kaas bestaaï en op de „Thomas Jefferson* met een lading steenkool aan boord. De 56.000 ton groote ..Europa", eens de trots van de Duitsche koopvaardijvloot, wordt drijvend flatgebouw voor daklooze Duitschers. De FranschSpaansche grens is weer voor een maand opengesteld om personen die toevallig in een der landen verbleven gelegenheid te ge ven naar hun woonplaats te rug te keeren. De export van bloembol len bedroeg na de bevrijding in 1945 reeds 27.000.000. Largo Caballero, de vroegere Saansche republi- keinsche premier, is in Frank rijk overleden. trieerd". Hoewel ze later met den handschoen met Sjahrir is getrouwd, heeft zij haar man nog niet weergezien. Mévr. Sjahrir zegt, dat haar man gewerkt heeft ln de Ja- vaansche ondergrondsche be weging. Ze bleek een felle voorstandster van Soekarno te zijn, die volgens haar geen fas cistische fout gemaakt heeft. Hrj heeft de Japanners alleen gebruikt om zijn doel te be reiken. Toen de redacteur op merkte dat dit toch precies hetzelfde is wai Mussert met de Duitschers deed, maakte mevr. Sjahrir er zich af met de dooddoener, dat Mussert partij- en Soekarno een volksleider is. „Soekarno", zoo zeide „is bijna een mythe onder de Indonesiërs. Zij dragen hem een geweldige vereering toe". „Van dergelijke mythische figuren heeft de wereld de laatste jaren een massa ellen de beleefd, mevrouw!" „Ja, natuurlijk, maar dat kwam omdat zó fascistische figuren waren. Soekarno Hatta zijn democraten en dat is een waarborg, dat zij geen figuren als Hitier worden" „Uit wat ik hoor van mtjn man en anderen weet ik", zei ze, „dat Nederland ook nu noj veel te winnen heeft. He heeft de kans in Indië óf de meest gehate óf de meest be. gunstigde natie te worden". Mevr. Sjahrir zeide nog, dat zij vroeger ten onrechte als een gevaarlijke" communiste Is beschouwd. „We zijn revolu- tionnairen, maar met het com munisme hebben we niets te maken". Op het oogenblik onder vindt zij veel sympathie. Maar haar post met Indië wordt streng gecensureerd. Naar zij van haar man hoort is de verhouding tot Nederland niet hoopgevend. Hij1 toonde zich eind Januari pessimistisch ten aanzien van het begrip, dat de Nederlanders voor de situatie hebben. Soekarno's eigen woorden Eeuwig trouw aan Japan Soekarno, de „presi dent van de Indonesi sche republiek", zei op 29 April 1943 te Bata via ter gelegenheid van den verjaardag van den Tenno: „Wij danken den kei zer van Japan voor de bevrijding van de on derdrukking door het blanke ras. Amerika zullen wij wegvagen en Engeland aan stukken hakken. Uit naam van het Indonesische volk zweer ik eeuwige trouw aan Nippon". K.L.M. OPENT NIEUWE LIJNEN IN APRIL. De maand April belooft een drukke maand te worden voor de K.L.M. Het Europeesche luchtnet zal belangrijke uit breidingen ondergaan, het binnenlandsche luchtverkeer zal weer door de K.L.M. in eigen hand worden genomen en de tarieven worden ver laagd. Door deze uitbreidingen zal de K.L.M. elf verschillende Europeesche landen met elkaar verbinden. DE AFLEVERING VAN KUIKENS. Het bedrijfschap voor pluim, vee en eieren is thans met de tenuitvoerlegging der regelin gen ten behoeve van de uit breiding van den pluimveesta pel zoover gevorderd, dat zy"n voorbereidende taak grooten- aeels is afgeloopen. De plaatselijke bureauhou ders hebben de bestelbonnen voor kuikens ontvangen, zoo dat een ieder, die voor een bon in aanmerking komt, deze bij hen kan krijgen en by den kui kenbroeder de bestelling kan doen. Het is gewenscht, dat de pluimveehouders de kuikens ook vroeg ln ontvangst nemen. Doordat een groot aantal kui kens uitgebroed moet worden, moet verschuiving der afleve ringen naar een later in het seizoen gelegen tijdstip worden voorkomen. WAT MOET ER MET JEUGDIGE S.S.ERS GEBEUREN? Voor het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam stond Maandagmorgen een jeugdige S.S.-er terecht, die zich als 16-jarige jongen door de politiek van zijn ouders tot dienstneming had laten verlei den. Hij zal thans enkele maan den in een werkkamp ter ob servatie worden opgenomen, waarover door een psycholoog rapport zal worden uitge bracht. De president van het hof verklaarde dat naar zijn meening jeugdige verdachten niet over één kam kunnen wor. den geschoren met oudere S.S.-ers, en dat, indien het rap port gunstig blijkt te zijn, wel- icht overwogen zal worden hem een voorwaardelijke straf op te leggen. CORRESPONDENTIE VOOR DE „O 21" EN „O 34 Hr. Ms. „024" zal op 2 April Gibraltar aandoen, terwltj Hr. O 21" van 14—18 ApriJ Port Said en op 26 April even eens Gibraltar aandoet.. Correspondentie voor de „O 24" moet uiterlijk 27 Maart repost zijn. voor de „O 21" op 10 April om het schip in Port Said en op 17 April om het in Gibraltar te bereiken, Brieven en briefkaarten moe ten volgens binnenlandsch ta rief zijn gefrankeerd en voor zien zijn van twee elkaar sny- dende lijnen over het geheele adres. CHR. HIST. UNIE. De Chr. Hist. Unie heeft voor de Prov. Staten verkie zing de volgende candidaten- lijst voor geheel Zeeland vast gesteld: 1. C. Philipse, 's H. Arendskerke; 2. W. W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; 3. A. H. S. Stemerding, Sou- Durg; 4. G. van Duin, Zie- rikzee; 5. dr. J. L. J. Bruijn- zeel, Wlssekerke; 6, J. C. Vo gelaar, Baarland; 7. C. A. Kaan Terneuzen; 8. J. de Xruijter, Goes; 9. J. P. van Wel. Kloetinge; 10. W. San- derse, Vlissingen; 11. H. I. Brakman Retranchement; 12. mr. H. M, Vermaas, Middel burg; 13. S. Kodde, Veere; 14. M. de Boer, Haamstede; 15. P. J. van Bendegem, Axel; 16. A. J. Dees, Rilland; 17. C. H. Heijboer, Hansweert; 18. Abr. Koster, Zaamslag; 19. S. A. N. van Oeveren, Wol- faartsdyk; 20. L. M. Steen- dam, Zierikzee. Middelburg STRASFORD BEDENKT MIDDELBURG. Strasford is een plaats in Ca nada, ongeveer van de grootte van M'burg. Gedurende den oorlog brachten Prinses Juli ana en Prins Bernhard er ver scheidene malen een bezoek en van Januari 1941 tot October 1942 ontvingen Nederlandsche troepen hier hun opleiding. De plaatselijke Rotary-club in Strasford heeft nu in De cember van het vorig jaar een actie op touw gezet ten bate van Middelburg, met het ge volg dat 13 kisten kleeding, schoeisel enz. bij elkaar ge bracht werden, die nu via het Canadeesche Roode Kruis zyn verzonden. Op welke wijze een en ander hier gedistribueerd zal worden, is nog niet bekend. 't Overschotje te Middelburg bracht Zaterdag en Zondag in het Schuttershof voor een uit verkocht huis de non-stop ca baretrevue „Snippers". Er zat in de uitvoering inderdaad een uitstekend tempo, het muzika le gedeelte was heel goed ver zorgd. het gezelschap zelf deed, zoodra er voldoende per sonen op de planken waren en dus steun aan elkaar hadden, eveneens goed werk. A an de so listen evenwel kan geschaafd worden. zy hebben krachtige ïegisseursleiding noodig. De balletnummers waren met tiovg ingestudeerd. De regie zelf toonde een opvallend gebrek aan verfijning en bracht, on danks een enkele geslaagde clownerie, te weinig echten humor. Het publiek toonde zich zeer dankbaar. De heer M. van Kleunen te Middelburg, vroeger te Krui- nlngen, is van 3e tot le kl. techn. ambtenaar by den Rijkswaterstaat te Voorne be noemd. Z.V.U. JEUGDLEESZAAL MIDDELBLRG. Nieuw aangeschafte boeken: v. Balen. De kristallen stad; v. Beers, Periscoop op! Brahm, Het leven der dieren; Fokjcer, Vertellen! luister Je mee?; Franke, De wegwijzer; Gred- sted, Hokota; Grimm, Sprook jes; v. Havelte, Toen kwam Tjeerd; v. MarleHubregtse, Ams houdt van Indië; Mazee, Ons tekenklasje; Mazee> Ger- da vertelt en tekent; Mazee, Kunstjes met de schaar; Rei- naard de Vos speelt voor huls baas; Wolff en Deken, Sara Burgerhart; Yserman, Koentje Kikkerbeet. Bij K.B. van 5 Maart is de heer J. de Jong benoemd tot commissaris van gemeentepo litie te Apeldoorn, zulks met ingang van 1 Maart. De heer de Jong begon zijn politie loopbaan te Middelburg. Benoemd tot adjunct com mies bij het departement van binnenlandsche zaken de heer J. A. E. Beije C.J.Z., jroeger te Middelburg, voorheen amb tenaar le klasse bij de gemeen te administratie te 's-Gpaven- hage. De heer A. P. Stufkens, ouderling der Herv. Gemeente te Middelburg, is benoemd tot secundus-lid der Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. kerk. (Van onzen specialen verslaggever). Met manden vol is weken lang de haring in Vlissingen en Breskens de mijn ingedra gen. En niet alleen hier, maai ook in Katwijk en IJmuiden. Schatten zijn er verdiend. En in alle visschershavens gingen fabelachtige getallen en be dragen van mond tot mond. In Katwijk bracht alleen de treilervisscherij in 1945 f 2.800.000 op. De gezamen lijke vi8schersvloot van Bres kens bracht in 7 dagen tijds 250 ton haring binnen. En de brave burgers hebben hun hoofd geschud over zooveel „eld. Maar vrijwel niemand uacht aan de slachtoffers, die de laatste maanden by het vis- schen in deze omgeving vielen en vrijwel niemand herinnerde zich de woorden van Kniertje „De visch wordt duur betaald". Niemand Ja, natuurlijk de visschers- vrouwen, die in de kleine en bochtige straatjes van Vlissin gen en Breskens wonen en ook de visschers zelf! Maandagmorgen. Gisteren heeft een botter uit Breskens nog 1300 kg. haring binnengebracht. Dus gaan we weer Het ia nog vroeg in den morgen als de „Vli 17" het noofd van Vlissingen rondt. Over 't water trekt de maan 'n zilveren streep. Westkapelle strooit zijn licht nog gul in 't rond. Van den overkant ant woordt een eenzame lichtbun del. In het prille morgenlicht wuif ik de Ruyter vaarwel. De „Vli 17" gaat achter ha ring „stoomen". De huizen van den boulevard giyden voorbij, de Nolledljk, de duinen. De schipper wQst ons het wrak van een gezon. ken „Fels-boot". Ginds ergens ligt Westkapelle. Koers N.W. Voo.- ons vaart de vloot van Vlissingen: Ouddorpers, Arne muidenaars, Vlissingers er Tholenaren. De vloot van Breskens komt ons achterop. Alles stoomt achter de haring Vooruit jongens, we gaan het zilver uit de zee scheppen! De Breseiaanders varen ons voorby. De schipper en zyn maat verdwynen in de machi nekamer. De man aan het •oer moppert We liggen stil. De „Vil. 17" dobbert stuurloos en doelloos lond. De motor vertikt het. Met drie man duiken ze weg ,n het bedompte ruim. Alleen maar water. De masten der andere booten zijn al lang achter den paarsen nevel ver dwenen. De zon trekt een zil. veren baan over het water en pas als de motor brommend en sputterend weer aanslaat, duiken drie hoofden weer op uit 't ruim. Een olie-hand grijpt het roer. Even klappert 't zeil in den wind. Koers Z.O. De motor is defect, hy draait maar op halve toeren, 't Is onmogelyk zoo te visschen. Terug, naar Breskens om te repareeren Een strop. Een mislukte re portage. De „Vli 17" stoomt" niet meer achter haring. Een strop, want dit betee- kent niet alleen, dat er dien dag niet verdiend wordt, het beteekent meer. Onkosten voor niets, die de eventueele winst van de volgende dagen klei ner maken. Hier in Zeeland de loonregeling voor de visscherij, dat de onkosten van de reis gedekt worden door de verdienste, en, dat van het deel dat over is, drie part voor het schip zyn en de rest gelijk onder de mannen wordt verdeeld. En een dag varen, zonder verdienste, beteekent onkosten te meer op de ver diensten van morgen. 't Wordt me wel duidelijk dat ook by de haring het niet alles goud ia wat blinkt. En dan, terug tuffend naar Breskens, vertellen de visschers over het mynenge. vaar. dat heelemaal zoo denk beeldig niet ia. En als ik dan vraag, waarom ze blyven va ren, of ze het soms alleen doen om het geld, dat in de haring wordt verdiend, halen ze even hun schouders op. 'n Beetje verlegen. De schipper is ge. trouwd, heeft twee jonge kin. deren, en één van de maats was vroeger zelf schipper; z'n boot is gevorderd en staat ergens in Duitschland, zwaar beschadigd, aan den Maar alle drie varen vanaf hun elfde jaar. En de schipper vertelt, dat hy aan, den wal heeft gewerkt. Even. 'en visch is.. De haring Is op.... behalve in den Westput. „Maar varen zullen we!" Maar dat by biy was weer te kunnen gaan varen, hoewel»hy maar om 8 uur begon en al om 5 uur klaar was, met daar tusschendoor nog schafttyd na- tuuriyk. Die woordjes maar en al zyn wel teekenend voor de situatie, want nu begint h(j om 5 uur en is soms „al" om 8 uur thuis. Nee, deze mannen uit Vlis singen en Arnemuidcn, uit Breskens en Brouwershaven, varen niet alleen om het geld. Ze varen omdat ze varen moé ten, omdat ze het niet laten kunnen. En straks, als de haring op is, visschen ze weer garnalen, van 37 cent per kilo, ook al betalen ze in België, omgere kend in Hollandsen geld, zoo iets van 4 gulden. Ze zijn im mers visschers en iets anders willen ze niet zyn. En als moe der de vrouw al vindt, dat ze beter aan den wal kunnen z\jn dan zyn zij, over een kop eigen gezette koffie in het vooronder, eenparig van oor deel, dat dat „vrouwenpraat" is en niet ter zake kundig...! Dien middag, na een paar boterhammen met koffie in het vooronder, te Breskens, komen de eersten binnen. Leeg. De haring is op! Op de xaai wordt druk ge praat. Natuurlyk is er nog wel naring. In den Westput. Maar m den Westput liggen mynen en niemand denkt erover om voor een 100 gulden extra met zyn leven te gaan spelen. Maar varen zullen ze. De kansen worden besproken. Morgen naar 't Sloe, of de Braakman achter botjes of garnalen. Een enkele wil morgen opnieuw naar buiten om het nog eens achter haring te probeeren. De kansen worden besproken. Van concurrentiezucht is hier geen sprake. Ze zyn immers allemaal visschers, ze probee- ïen allemaal een. boterham te verdienen en De haring is op. Er is hier en daar een aardige cent aan verdiend. Nu komt de gar naal. Ze gaan niet op hi lauweren rusten. Ze praten niet over mynengevaar als er tets te verdienen valt, maar ook niet als er niets te ver dienen valt. Ze varen en daar mee uit! De „Lekstroom" brengt me terug. En als ik Vlissingen voorby vaar, draait een Ar- nemuiclenaar het gat naar de Visschershaven in. Leeg. Maar ik weet. dat hy morgenoch tend opnieuw uit zal varen, dag aan dag, zoolang er water Vlissingen TERUGKEER KINDEREN UIT LEIDEN. Zaterdag 13 April a.s. zullen de Vlissingsche kinderen die destijds in Leidsche gezinnen werden opgenomen, naar huis terugkeeren. Tevens komt dan een Leidsch muziekgezelschap van 85 personen mee. Deze zul. len met de kinderen van de grens der gemeente af, naar het Bellamypark marcheeren, waar de ouders de kinderen kunnen afhalen. Gaarne zullen ter gemeentesecretarie, 3e afd., (kamer 3), opgaven van adres sen van particulieren ontvan gen worden die huisvesting aan leden van dit muziekge zelschap willen verleenen, waar deze met een hotel kunnen worden ondergebracht. Tot hoofd van de Oranje- school te Vlissingen is be noemd de heer G. J. van Goudoever te Boxmeer. De Gref. Jeugdcentrale te Vlissingen gaf Maandag- en Dinsdagavond voor de leden der jeugdvereenigingen en do nateurs een opvoering van het leekenspel: „Overwinnaar", een spel van wraak en vrede, naar Bybelsche gegevens. Onder zeer groote aandacht werd het stuk vertolkt. De hoofdrollen Kaïn, Pharao, Absalom Bar-abbas, waren ln goede handen. De costuums en de cors warei. goed verzorgd. Ds. Hindriks leidde de verschillen de tafereelen met een korte toelichting in. Met ingang van 1 Juli 1946 Is door het Wit-Gele Kruis te Vlissingen benoemd tot wijk verpleegster, zr. A. Stouthart, thans irf geiyke betrekking te Giessen (N.B.) en geboortig uit Vlissingen. de beer S. Kodde, herinnerde aan de catastrophe, die het eiland getroffen heeft, en hoop te dat de Walchersche boeren, stand voor een verderen onder gang gespaard mag blyven. Na goedkeuring van het financieel verslag volgde de rondvraag waarin o.a. inzaai van blijvend grasland, richtprijzen, schade vergoeding en uilverkaveling Domburg GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Dom burg besloot een toeslag van 3.30 per week per scholier te verleenen aan hen, die re- gelmatig naar Middelburg reisden gedurende den tyd dat op de autobus geen schoolkaarten werden afgege ven. Het heeft de aandacht getrokken, dat op de lyn Mid delburgVlissingen dadelyk een regeling is getroffen, waarop Domburg ondanks krachtige pogingen van het gemeentebestuur 3 maanden moest wachten. Het oude brandspuithuisje, in den volksmond „*t visch- kotje", zal worden gesloopt, Het gemeentebestuur wordt gemachtigd te trachten 9 ar beiderswoningen gebouwd te krygen met steun van 't Rijk. Van de 200 woningen, in 1946 door het Ryk te doen bouwen op Walcheren, zyn er 10 aan Domburg toegekend. Een voorloopig crediet van 4000 wordt toegestaan voor de restauratie van den voor gevel van het gemeentehuls. Het secretarievertrek zal voor den a.s. zomer in gebruik ge geven worden voor een ten toonstelling van schilderyen, leekeningen en andere oorlogs- gcdachtenissen. Na den zomer zal het secretariaat weer op de oude plaats kunnen worden gevestigd. De afd. Grypskerke van de Z.L.M. hield haar voorjaars vergadering. De rekening van den penningmeester had een goed slot van 238,32. Het oude bestuur werd in zyn ge heel herkozen, nl. de heeren A. W. Cevaal. Andr. de Buck K. Poppe, A. Maljaarg en W. Cop- poolse. Tot kringbestuurslid werd benoemd de heer A. W. Cevaal, plv. dhr. Andr. de Buck, als afgev. alg. vergade ring Z.L.M. de heer W. Cop- poolse. Borssele ergerlijke BALDADIGHEID TE BORSSELE. By den heer G. zijn in zijn nog jongen boomgaard door baldadigheid een 150-tal jonge fruitboomen totaal stukge- zaagd. De politie heeft de zaak in onderzoek. De heer Van Weelfe onderwij zer aan de O. L. S. te Borssele, is in gelyke betrekking be noemd te Poortugal (Rotter dam). By de Geref gem. te Borsse le zyn tot ouderling gekozen de heeren A. Gernaires en A. W. Bus. Driewegen De raad van Driewegen be tuigde adhaesie aan het adres van Standdaarbuiten. De reke ningen van het B.A. voor '43 en '44 worden vastgesteld. De begrooting '46 werd goedge keurd. Het vermenlgvuldlgingscy- fer voor schoolgelaheffing werd vastgesteld op 2. Beslo ten werd twee nieuwe wonin gen te bouwen. Het Prins Hendrikfonds .Hulp in Nood" te Driewegen vergaderde onder leiding van haar voorzitter, de heer F. Koole. In 1941 werd besloten de contributieheffing stop te zetten en de uitkeeringen voort te laten gaan, zoolang de kas zulks toeliet. Deze is nu geslonken tot 40. Beslo ten werd nu de vereeniging weer op te bouwen. Een jaar lang zullen geen uitkeeringen plaats hebben, terwijl de con tributie 20 cent per week zal bedragen. Een nieuw bestuur werd ge kozen bestaande uit de heeren Joh. van Oosten, voorz., A. v. d. Quchte, seer., W. Goetheer, riningm., P. J. van Strien en v. d. Guchte, leden. Een tooneelgezelschap uit Bergen op Zoom gaf een uit voering ln de zaal Nolet te Yerseke. Opgevoerd werd „Schip in nood" dat uitstekend werd gespeeld. St. Laurens Sedert 1 October 1045 Is de bevolking van St. Laurens wel zeer toegenomen, wy schrijver eind Maart 3946, du* 6 maan den later en ons bevolkingscy fer nadert de 1000. Deze cijfers zyn welsprekend. Er is hier aan den herbouw hard gewerkt want byna alle huizen waren geha vend, en nu zijn ze in zoover hersteld dat zoovele bewoners konden terugkeeren. Jammer dat thans het herstel langzaam vordert. Vermoedelijk vind dit z(jn oorzaak dat reeds begon nen wordt met definitief herstel eer alle noodherstel is -ver richt? Laat allen die het eer ste doen uitvoeren bedenker dat nog zeer vclen verlangend uitzien naar het allernoodigste te verrichten werk aan hun woning omdat ook zy gaarne terug willen keeren. Souburg HERV. KERKKOOR Te SUuburg is een Her vormd Kerkkoor opgericht met aanvankeiyk 85 leden. Dirigent is de heer Hekhuis uit Vrouwenpolder. Dezer dagen werd te Sou burg een gecombineerde ver gadering gehouden van de A.R. en Chr. Hist, kiesver- eeniging, waar als spreker optrad burgemeester Stemer ding. De vergadering was goed bezocht. Zoowel van A. Ft. als C.H. zyde gingen er vele Btemmen op. dergeiyke gecombineerde vergaderingen in de toekomst meer te hou den. De buurtvereeniglng Paa- poortstraat, Oranjeplein en Middelburgsche straat (P.O. M.) te Souburg, hield ln de zaal van den neer Verbeem een gezelligen avond, waar 200 personen aanwezig waren om hun vreugde te uiten over het feit, dat Souburg droog is. Een zeer gevarieerd programma werd afgewerkt. O.m. trad op het gezelschap „Zeamca". Des middags werd voor ruim 200 kinderen uit de buurtver. een matiné gege ven met film enz. De buurt ver. kan op een geslaagd feest terug zien. Aaglekerke Z.L.M. Voor het eerst sedert de be- vxyding kwam de afd. Aagte- kerke der Z.L.M. in een verga. Rookende of lief hebbende vrouwen? Het. aantal rookers- kaarten, dat per periode door het C. D. K. wordt uitgegeven, bedraagt 2.750.000. Van de half snoep-, half rookerskaar- ten zijn er 1.500.000 in omloop en van de snoep- kaarten 4.600.000. Het aantal manneiyke per sonen boven de 18 jaar ligt tusschen de 2% en 3 millioeu, zoodat niet veel minder dan VA mil- Uoen vrouwen tot de ge regelde afnemers van de tabakswinkeliers behoo- ren. Hier moet byge- zegd worden, dat vele vrouwen voor de mannen om de veertien dagen een offer brengen, dus zelf niet rooken. Kerknieuws AFSCHEID DS. P. J. VAN STEEN BERGEN. Zondagavond nam ds. J. P. van Steenbergen afscheid van de Ned. Herv. gemeente van Btezelinge. Als tekstwoord had hy gekozen 1 Joh. 2 283 „Biyft in Hem". Na afloop sprak de scheidende predikant een persooniyk woord tot ambtsdragers en jeugdleiders der gemeente, tot de collega's uit den ring en tot den wnd. burgemeester. vervolgens werd ds. van Steenbergen toegesproken doop ouderling P. Molhoek, ds. I. Mortier als voorz. van den ring ds. A. T. Hovy als consulent en door den wnd. burgemees ter den heer J Balkenende. Zondag j.l. vierde prof. G. Wisse, Chr. Geref. - Jikant te Middelburg, voor de laatste maal zyn jaardag als predikant in de gemeente. Hy werd T3 jaar. Aan het einde van den dienst zong de gemeente hem Ps. 134 3 toe. Geref. gem. Beroepen te Borssele ds. J. P. Bel te Dirks- l&nd. A. Daniëlse, vlashandelaar te Middelburg, sloot zich ln Juli '40 of in '41 by de N.8.B. en bij het economisch front aan. Hy had nooit geweten dat het .economisch front een nevenorganlstatie van de N.S.B. was. In een brief had hy geschreven, dat hy een stille werker was zonder speldje dus die op deze wij ze veel meer kon bereiken. Zyn verdediger, mr. P. C. Adri- aanse, merkte op, dat be3ch. nooit verraad heeft gepleegd. M. van Belzen, fabrieksar beider te Arnemuiden, was vanaf Dec. '40 lid en na Dec. '41 sympathiseerend lid van de N.S.B. geweest en dit Mei 44 gebleven. Bovendien had hij gecolporteerd met Vova e.d. Ook werkte hn voor den N.V. D. zyn verdediger was mr. F. W. Adriaanse E. FrederiksJoziasse, zon der beroep, te Middelburg sloot zich m Maart '41 bij ae N.S.B. aan, was voorts lid van de N.S.V.O. geweest en begun, stigster van den Jeugdstorm. Volgens haar verdediger, mr. P. C. Adriaanse. had zij tydens het verhoor met opzet gezwe gen over haar schoonzoon, den beruchten N.S.B..er Grool, die de eigeniyke oorzaak van alles was geweest, maar die zy de hand boven het hoofd wilde houden. Hy vroeg dan ook uiterste clementie. I. van de Ketterö, los werk man te Araemuiden, had zich reeds in 198© als lid van de N.S.B. opgegeven en was dit tot eind '41 gebleven. Boven dien had hij in 1940 en '41 vrn- willig in Duitschland gewerkt. Besch had geen verdediger. B. Verlinoe, kleinhandelaar in visch te Veere. was eerst in Juni '43 N.S.B..lid geworden Ook zou hij lid zyn geweest van het N.A.F., den N.V.D. en het econ. front. Zyn vader, een vooraanstaand N.S.B.-er, zou hem tot het lidmaatschap van de N.S.B. gedwongen hebben, omdat hy anders naar Duitsch land moest. Van een lidmaat schap van het eeon. front had hy nooit iets geweten, terwijl hy het lidmaatschap van den N.V.D. ontkende. Door middel dering byeen. De voorzitter, van het N.A.F. had hy ge- bracht een vischtoewyzing te krygen. Hy had geen verde diger. Uitspraak in al deze zaken op 5 April a.s. TRIBUNAAL GOES. Maandag was de zitting ge heel gewyd aan gedragingen van bewoners van xerseke. De 36-j. handelaar in 3cheepsbehoeften, M. Pekaar, was symp. lid van de N.S.B. cn gaf een bydrage om Mus serts stem in Zeeland te doen klinken. Hy zei het gedaan te .icbben uit economische mo tieven maar spoedig gemerkt te hebben, dat h\f verkeerd deed! Mr. F. W. Adriaanse wees er o.a. op dat P. in 1944 met gevaar voor eigen leven trachtte geallieerde piloten te redden. De 39-j. F. J. van Spindel was symp. lid van de N.S.B. en N.V.D. Hd had zomer '44 bedankt, nadat hy er destyds in ging om dat het hem niet naar wensch ging. De voorz., ditmaal mr. Kegge, noemde v. S een lafaard. Mr. Dixven voerde als verdediger verzach tende omstandigheden aan. De 56-j. oesterkweeker C. L. Bom was symp. lid, voorz. van den Dorpsvisschersraad, verstrekte Ausweisen en la3 Vova en steunde het hooren. van de stem van Mussert ln Zeeland. Verd., mr. Kuipers, zei dat byna allen in den Dorpsvisschersraad niet-N.S. B.'ers waren. De beschuldigde ixeeft in 1943 gezorgd dat ruim 50 jongens niet naar Duitschland werden gezonden. De 38-j. Th. Daane, oester kweeker, was symp. lid, gaf ook steun voor Musserts stem; Je 28-j. J. C. J. Cornelisse, schipper, trad ln dienst van ie Ned. Oost Compagnie, ver- .eende hulp aan den vyand en wist door dit alles een boot te koopen, die de Duitschers op bet Ned. leger kiijgsbuit haa ien gemaakt. Tenslotte werd behandeld de zaak tegen den 23-j. schippersknecht J. Lin- denberg, die lid is geweest van de N.S.B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10