PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Onverminderde spanning rondom Veiligheidsraad. Joego-Slavië sloot verdragen. Mijn-explosies gesprongen ruiten Bandoeng door extremisten in brand gestoken. Uit de provincie. Hoofdredacteur G. BaÜinHJn fmet redactioneels medewerking v,in dr- W. H. Beekenkamp). .Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk; firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoch, V.'ls- aingen. Veryhijnt daiBiiji... b.haive zo,,- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 26 Maart 1946 139e Jaargang: Nummer 72 ABONNEMENTSPRIJS: 26 cent ifit. week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie Bureau, geveallgd le Vllsalneen Walalraal 58-60. lel. 10 12 lijnen): Middelburg Lonjenscbe Kaal 29. lel. 2077 en 292A. Poe, Turllml. 15. lel. Z475. Oontburg BEVOORRECHTING? Wij hebben al eens eerder de aandacht gevestigd op het: l'eit, dat in ons democratische Nederland, waarin iedere bur ger dezelfde rechten behoort te hebben, die gelijkheid nog wel eens iets te wenschen laat. Wij doelen daarbij niet op het feit, dat de vrouwenleidster van de N.S.B., mevrouw de Ruitervan Lankeren Mat- ihes, dezer dagen in vrijheid is gesteld, terwyl nog duizen den vrouwen, die zeer veel minder op hun kerfstok heb ben en als lichte gevallen be kend staan, op hun berech ting wachten, neen, we willen het opnieuw hebben over de bevoordeeling van tal van groepen in ons volk met nor male gebruiksartikelen. De regeering is namelijk voornemens om binnenkort voor de textielarbeiders wol- Jen stoffen en katoen ver krijgbaar te stellen. Nu kre gen deze arbeiders en ook het kantoorpersoneel van textiel fabrieken reeds zooveel textiel clandestien van hun directies, dat de kleermakers en naai- sters beginnen te weigeren, om van deze stoffen kleeding te vervaardigen. Boven die extraatjes komt nu nog een officieele regeeringstoewgzing, althans volgens den Haag- schen redacteur van „Op Wacht". Het onredelijke van een der- gelijken maatregel springt te sterker in het oog, waar onze textielpositie nog uiterst on bevredigend is. Er zal wel '«iemand zijn, die zich niet aan zwarten handel schuldig heeft gemaakt en desondanks nog over een goed gevulde linnen kast beschikt en er is geen mensch, die zich in het bezit van kinderen mag verheugen, die niet regelmatig voor het probleem komt te staan, hoe Jijj zijn kinderen behoorlijk zal kleeden. Minister Vos mag dan dezer dagen al verklaard hebben, dat de textielhande laren behoorlijk bevoorraad zijn en alles kunnen leveren, waarvoor de menschen aan koopvergunningen hebben ge kregen, de practijk wijst het anders uit! Onze textielpositie is bedroevend. En nu zal er dan willens en wetens een be volkingsgroep worden gescha pen, die toch al in een bevoor rechte positie verkeerde, maar niettemin nog eens extra be voorrecht wordt We hebben nu al boeren, 'die bevoorrecht rijn in het gebruik van boter, mellf' en vleesch. We hebben mijnwer kers, die allerlei dingen extra krijgen en desondanks te wei nig produceeren. De DUW. .arbeiders krijgen extra klee ding en schoeisel. De ministers extra kolen. De hofambtena ren extra jenever, extra siga< retten (12 rantsoenen per maand!) extra boter (1000 gr.); extra vleesch (1000 gr.) en extra brood (4000 gr.), alles voor representatieve doeleinden. Nog steeds houden tal van hooge ambtenaren er auto's met chauffeur op na enkel en alleen om van huis? naar hun bureau en van hun bureau naar huis te gaan. Terwijl een normaal mensch zelfs geen fietsbanden heeft. Als het een beetje wil krij gen straks de menschen In de schoenenindustrie extra schoe nen, in de chocoladeindustrie extra chocolade, in de tabaks industrie extra tabak, de 'distributieambtenaren extra bonnen. Men kan het lijstje naar believen uitbreiden. Maar nu in gemoede: Wordt het geen tijd, dat aan al die bevoorrechting een einde wordt gemaakt? En dat de regeering begint met niet te bezwijken voor de wenschen van de textielarbeiders? De democratie brengt nu eenmaal gelijkheid mede! Nederland over den oceaan. Op een internationale conferentie te Dublin is vastgesteld dat Enge land, de V.S. en Ne derland de meeste transatlantische 'vlieg- diensten verzorgen zul len. Amerika zal zien voornamelijk toeleggen op den 'vliegdienst New YorkParijs, terwijl Ne derland zoo spoedig mo gelijk een dienst Am sterdamNew York zal openen via de Azoren, die driemaal per week gevlogen zal worden. BELGIË VERHOOGT SPOORWEGTARIEVEN. Met ingang van l April a.s. 2Ullen in België de spoorweg tarieven met 50 worden verhoogd. Ook de retourtarie ven ondergaan een aanzien lijke verhooging. VERWILDERDE JEUGD. De politie te Kampen hield een 11-jarige jongen, S., aan die goedgeloovige oudjes op zocht en om aardappelbonnen vroeg. Als hy ze dan zelf van de bonkaart af mocht scheuren koos hy de „verkeerde" bon nen, boter- en suikerbonnen b.\L en verkocht die. Hy begon de oudjes naar hun geloofsrichting te vragen en beweerde dan al naar gelang r-e£ .fKtwoord was, „ook katho liek of „ook protestant" te zg'n en vertelde „dat hij ze pas ïiog" in de kerk gezien had",..', Het Wereldgebeuren b Kleine drama's in Slavië en Finland Joego Ondanks de mededeeling van radio Moskou Zondag avond, dat met de ontruiming van Noord en Oost Iran reeds op2 Maart een be gin was gemaakt en dat, on voorziene omstandigheden voorbehouden, de. volledige ontruiming binnen vyf of zes weken haar beslag zou kry- ren, was Maandagmiddag uit _ran zelf nog geen bevestiging van deze mededeelingen ont vangen en de Iraansche regee ring handhaafde dan ook op dat oogenblik nog haar pro test bij den Veiligheidsraad. Deze Raad zal dus heden tot de behandeling van de kwestie over moeten gaan, tenzijer nieuwe moeilyk- heden ryzen. Als de kwestie nameiyk niet als een geschil, maar als een probleem wordt aangemerkt, kan Rusland zich nog met succes verzetten te gen de behandeling van de zaak voor den Veiligheidsraad door gebruik te maken van het recht van veto, dat aan de groote mogendheden toekomt. Alleen als men zich op het standpunt stelt, dat er spra ke is van een geschil, vervalt dit recht en de algemeene ver wachting is, dat Engeland en Amerika het er op aan zullen leggen, dat de Veiligheidsraad inderdaad hier van een geschil zal spreken. Met toenemende spanning wordt de zitting van den Vei ligheidsraad in de geheele we reld tegemoet gezien. Een belangwekkend bericht komt uit Centraal Europa. Tito heeft namelgk medege deeld, dat Joego-Slavië een vriendschapsverdrag heeft ge sloten met Polen en met Tsjecho-Slowakije. Het ligt niet in de bedoeling om een Slavisch blok te vormen, maar slechts om den vrede te dienen. Tevens kondigde Tito aan, dat Joego Slavië zyn aan spraken op Triëst met kracht zal handhaven. Minder opwekkend is het bericht, dat in Belgrado gene raal Mihailowitsj is gearres teerd. Hij maakte deel uit van de -Londensche regeering van Joego Slavië en heeft zich gedurende den geheelen oorlog met circa 100.000 man Joego Slavië tegen de Duitschers verzet. Hg was echter anti-Russisch enschgnt af en toe met de Italianen samen te hebben gewerkt om te voorkomen, dat de commu nisten al te veel invloed kre gen. Later kreeg Tito den steun van de Russen en de communisten en overvleugelde zijn verzetsbeweging die van Mihailowitsj volkomen. Als gevolg daarvan zal de gene raal nu wegens collaboratie terecht moeten staan. Ziedaar een der vele kleine drama's, waaraan de wereld geschiedenis zoo rijk is Een soortgelgk drama heeft zich onlangs in Finland vol trokken. Mannerheim zou nim mer afgetreden zg'n, als Rus land hem niet onaanvaardbaar achtte, na de wgze, waarop hg in 1939 Finlands vrgheid tegen de Russen verdedigde. Later begon Duitschland zijn strijd tegen Rusland en Fin land werd er in meegesleept Alle goede Finsche vaderlan ders, die in 1939 de sympa thie van de geheele wereld genoten, waren nu wel ge noodzaakt met Duitschland mee te doen. Thans hebben zij afgedaan. Mannerheim is „om gezondheidsredenen" afgetre den, Paasikivi is hem opge volgd en nu is er ook een Finsche regeering gevormd, die samen zal werken met Rusland. Dezelfde mannen, die in 1939 door de geheele wereld werden vereerd, hebben nu als „collaborateurs" het veld moe ten ruimen, al# gevolg van den grilligen loop der wereld geschiedenis Gouin sprak in Straatsburg. De Fransche president Gouin heeft in Straatsburg het woord gevoerd, en onder meer ver klaard, dat het voornaamste probleem voor Frankrgk het oplossen van de financieele moeiiykheden is. Frankrgk staat namelijk voor het onge kende begrootingstekort van 318 milliard francs. Gouin protesteerde ertegen, dat de Duitsche kolenleverin- gen aan Frankrijk gehalveerd zg'n. Hy merkte op, dat Duitschland na den wereldoor log ontketend te hebben, thans nog een voorkeursbehandeling geniet en zich nog eerder her stellen kan, dan zgn slachtof fers. Ten slotte betoogde Gouin, dat Frankryk nimmer zal toe staan, dat het Roergebied Duitsch blijft. Dit gebied mag niet voor den derden keer een instrument worden ter vernie tiging van Europa. Horloges uit Zwitserland. De eerste zending horloges uit Zwitserland is in Nederland aangekomen. Voorloopig zullen alleen directies van groote be drijven, spoorweg, en zieken huispersoneel in de gelegen- fieid worden gesteld, deze hor loges te betrekken. Later zul len de horloges voor den ver koop worden vrijgegeven. Dag in dag uit schade op Walcheren. Hebben mijnenruimers onvoldoende materiaal? Maatregelen van hoogerhand noodzakelijk. Het is een specifiek Walche- rensch probleem, dat wij van daag moeten aanroeren, al worden er ook in Zeeuwsch- Vlaanderen en Schouwen Duiveland regelmatig mynen geruimd. De bewoners van Walcheren zgn verontwaar digd. Niet dan met de grootste moeite krygen zy nieuwe rui ten in hun woningen en bet is geen zeldzaamheid, dat deze ruiten er nauwelyks inzitten, of er wordt in de bunrt een hoeveelheid mynen onschade lijk gemaakt en de ruiten lig gen weer aan diggelen. Noodkreten slaken de men schen! Winkeliers houden hun hart vast als ze op sommige morgens naar hun winkelrui ten kijken. In Middelburg is de glasscnade aan een der scholen zoo groot geweest, dat eenige lokalen onbruikbaar werden en de leerlingen naar huis moesten worden gestuurd. Zelfs werden leerlingen door glasscherven gewond. In Vlissingen klaagt men eveneens. Uit Koudekerke bereikt ons nu een schryven, waarin het geheele probleem nog eens aan de orde wordt gesteld, omdat daar juist deze week de schade weer extra groot was. Men is dankbaar voor de voortvarendheid, waarmede het. mynenruimen ter hand wordt genomen. Maar men zou wil len, dat de mijnen by groepjes van 10 tot explosie worden ge bracht en niet by hoeveelheden van 30, 40 of zelfs 50 tegelgk, zooals nu geschiedt Thans ont staat er vaak groote schade, in het eerste geval zou de schade, als de omwonenden bovendien beter gewaarschuwd werden en tgdiger, tot een minimum be perkt blyven. Er bestaan voorschriften om de mynen in niet te groote hoeveelheden tegelgk te laten ontploffen. Maar die lappen de mgnenruimers aan hun laars, zoo zegt men in Koudekerke. Men heeft zich zelfs tot den nister van oorlog gewend en kreeg de belofte dat er verbe tering zou komen. Veranderen deed er echter niets. De bur gemeester van een gemeente, die protesteerde by een der militairen, die met het toezicht op het mynenruimen was be last, kreeg te hooren, dat het mynenruimen veel te lang zou duren, als men de gevaarlyke projectielen bij kleine hoeveel heden tegelijk onschadelijk zou maken. Op zgn beurt wees de burgemeester er toen op, dat het mijnenruimen reeds om 4 uur des middags wordt beëin digd. In ieder geval wenscht men ip Koudekerke, dat er meer re kening wordt gehouden met de belangen der gedupeerden. Nu zijn de menschen woedend en een winkelier, wiens pas weer aangebrachte winkelruit dezer dagen sneuvelde, tegelijk met een groot aantal andere rui ten "i het dorp, luchtte zyn hart, door op de planken, die de kapotte ruiten vervangen, te schilderen: „Trots weer Hollandsche geweren Mag de Mof vry saboteeren." Wy hebben ons reeds her haaldelijk met klachten gewend tot degenen, die met de leiding van het mgnenruimen in Zee land belast zgn. Officieel mo gen over de werkzaamheden „PARTIJ VAN DE VRIJHEID" De „Party van de Vrgheid" kwam dezer dagen te Amster dam voor het eerst in het open baar byeen. Mr. U. D. Stikker, voorzitter van de nieuwe poli tieke party, zette de beweeg redenen van de oprichting van deze partij uiteen. Hierby le verde hij critiek op de N.V.B., op de Party van den Arbeid, het huidige regeeringsbeleid t. a. v Indië, en het voorontwerp bedryfsordening. De „Party van de Vrgheid" richt zich tot al len die het tempo van de evo lutie willen bghouden, doch wars zgn van het ordenings tempo dat dreigt. Vervolgens spraken nog mevr. A. Forta- njerDe Wit en de heer J. M. F. A van Dyk, oud lid van de Vryz. dem. paity. Naar wy vernemen zal op het op 30 Maart te Amster dam te houden partycongres van de Liberale Staatsparty een hoofdbestuursvoorstel wor. den behandeld om voor de a.s. verkiezingen voor Tweede Ka mer, Prov. Staten en gemeen teraden geen eigen candidaten te -stellen, doch de candidaten van de Party van de Vrgheid te steunen. Inmiddels is het lidmaatschap van deze party vereenigbaar verklaard met dat van de Lib. Staatsparty. SPAANSCHE SINAAS APPELS WORDEN NORMAAL GELOST. Zondag is het tweede schip met sinaasappels uit Spanje gearriveerd, nl. de „Prins Maurits". Hoewel het bigb ij aar niet van harte ging zyn de havenarbeiders toch be gonnen het schip te lossen zonder dat er eenig protest heeft plaats gehad. Toch weer relletjes in Duitschland. Ondanks het feit, dat g< raai Montgomery verklaard heeft, dat troepen zullen wor den ingezet tegen plunderende Duitschers, hebben zich zoowel in Hamburg als in de omge ving van Neurenberg nieuwe relletjes voorgedaan. O. H. U. EN HERV. GEREF.) STAATSPARTIJ De uit de Chr. Hist. Unie ge treden leden en het hoofdbe stuur der Herv. (Geref.) Staatsparty hebben besloten met één lyst deel te nemen aan de komende Kamerverkiezin gen. i Gelijk bekend, kunnen zeer vele leden en geestverwanten der C.H.U. zich niet vereeni gen met de afwijking van de Unie naar de A. R.-party. Het voorloopig moderamen bestaat uit de heeren ds. L. Boer, Scheveningen, J. M. Kry. ger Jr., Vriezenveen, H. A. de Bruyn, 's-Gravenhage en ir. R. Th. Bijleveld, 's-Gravenhage. OUD OF NIEUW? Het Centraal Bureau voor Documentatie heeft 11.000 personen ge vraagd of zij de oude of de nieuwe spelling wenschen. Het resul taat liet aan duidelyk- heid niets te wenschen. 69.5 wenschte een nieuwe spelling; 30.5 de oude, 5 had geen meening. Practisch 70 van ons volk zou dus met de nieuwa spelling ac- coord gaan Nieuwe schanddaad der Indonesiërs. Chaos op Sumatra. Maandagochtend werd be kend, dat in Zuid Bandoeng dichte rookwolken werden waargenomen. Zy biyken ge sticht te zijn door extremis ten, die zich niet wenschten te onderwerpen aan de beve len van Sjanrir om de beve len van de Britten op te vol gen. Als gevolg daarvan zou het het republikeinsche leger niet mogelyk zgn geweest om de bevolking te kalmeeren, nadat het verzoek om uitstel der ontruiming door de Brit ten was afgewezen. Volgens het officieele com muniqué van Maandag wijzen de berichten er op, dat de extremisten in Zuid-Bandoeng zich niet aan de bevelen van de T.R.I. wenschen te onder werpen en het voornemen heb ben om te vechten en de stad in brand te steken. Zondag avond waren er in de stad zes groote branden uitgebroken, die volgens waarnemingen vanuit vliegtuigen nog steeds feen inlichtingen gegeven wor- en. En veel wyzer wordt men door het overbrengen van de steeds talryker wordende klachten dan ook niet. Het mgnenruimen wordt ech. ter, naar wy meenen te weten, vertraagd doordat de mgnen ruimers veel te weinig materi aal tot hun beschikking krij gen Er liggen op Walcheren nog* duizenden en duizenden mijnen. En men ontvangt zóó weinig springstof om de ge ruimde mynen tot ontploffing te brengen, dat het eenvoudig onmogelijk schijnt te zyn om de mynen in groepjes van 10, ma ximaal 20 stuks onschadelyk te maken. Zou men- dat doen, dan zou het nog jaren duren, eer men met dit werk gereed Wg" nemen gaarne aan, dat dit argument juist is en hou den er rekening mede. Maar zelfs dan vragen wij ons af, of het noodig is om de mynen op een dusdanige wijze te ruimen, dat de kostelijke ruiten telkens vernield worden. Laat men dan de projectielen vervoeren naar plaatsen, die zoover van de bewoonde kom men zgn gelegen, dat de scha de tot een minimum beperkt bly'ft. En gaat dat niet, dan moet Den Haag zorgen, dat er voldoende materiaal komt om de mynen etc. in kleine hoe veelheden te laten explodeeren. De Zeeuwen hebben nu lang genoeg van wind en water ge noten. En het heeft te veel moeite gekost om aan glas te komen. Duizenden in de ge teisterde gebieden zitten trou wens nog altijd met hout voor hun ramen. Het wordt tijd, dat er niet langer noodeloos glas vernietigd wordt. Dat er eens een enkele keer schade ontstaat door explosie, het zal wel onvermydelijk zyn. Maar den laatsten tijd is de schade zoo groot en zoo veel vuldig. dat het alleszins be- grypelijk is, dat men aan sabo tage gaat denken. Als zulk een stadium bereil«i is, wordt het hoog tijd, dat er van hoogerhand de vereischte maatregelen worden genomen, woedden. Hevige ontploffin gen, welke duidden op net uit voeren van vernielingen, wer den gehoord. Granaten van mortieren kwamen voor de vooruitgeschoven stellingen der Britten terecht én een compagnie werd met 75 mm. kanonnen gebombardeerd. CHAOS OP SUMATRA. Uit berichten van de repu blikeinsche pers big kt, dat de chaos op Sumatra ziender- oogen toeneemt. Er ontbreekt elk gezag. Een groot deel der oevolking schgnt met verlan- fen uit te zien naar de komst er Nederlanders. In Batavia is de broodprijs verdubbeld. DE HOUDING DER JAPPEN. De heer van Kempen heeft den minister van overzeesche gebiedsdeelen de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van onthullingen om trent heb optreden van Japan ners als verzetsorganisatoren samenwerking met extre misten op Java, waarby o.m. het volgende werd vermeld: „le. Er bestaat te Malang een inheemsche vliegschool, geleid door Japansche' instruc teurs; 2e. in de omgeving van Ma- ïang helpen 14.000 Japanners bg het aanleggen van ver sterkingen; 3e rondom Djokja treden Ja pansche adviseurs actief op; 4e. ook te Djokja bestaat een vliegschool onder Japan sche leiding; 5e. in Zuid-Bandoeng (on gezuiverd) nemen vele Japan ners actief deel aan den stryd. Zy vervullen o.a. functies bij de inheemsche „militaire po litie". De samenwerking met de „republiek" schy'nt centraal geleid te worden door de or ganisatie „Day Sang Ka", die tevens de leiding heeft by de propaganda tegen het Westen en opdracht heeft Java te maken tot een „springplank" voor nieuwe Zuidwaarts ge richte Japansche agressie". Is de minister bereid hier omtrent nadere inlichtingen te geven en te bevorderen, dat aan deze toestanden ten spoe digste een einde wordt ge maakt? TERUGTREKKING VAN DE T.R.I. UIT ZUID. BANDOENG. Alle troepen der T.R.I. zou den naar nader gemeld werd. Maandagmorgen omstreeks 11 uur uit Zuid-Bandoeng zijn teruggetrokken. Br. Indië eischt onafhankelijkheid. Het Britsch-Indische natio nale congres heeft thans zyn programma vastgesteld. De drie voornaamste punten zijn: verleenen van volledige onaf- hankelykheid zonder uitstel, de rechten der minderheden zullen gewaarborgd worden, doch er zal niet tot deeling van het land, worden overge gaan. Een onafhankelyk Indië zal in vriendschap met alle volkeren leven. Minister Ringers weer naar Zeeland. Naar wy vernemen zal de minister van openbare wer ken, ir. Ringers, Vrgdag en Zaterdag wederom een be zoek brengen aan Zeeland om zich op de hoogte te stellen van den toestand. Vrgdag zal Walcheren, terwyl Zaterdag Zeeuwsch Vlaanderen zal wor den bezocht. Ir. Ringers zal vergezeld worden door ir. Mouton, algem. commissaris voor den Wederopbouw, ir. Y. Z. van der Meer en den di recteur-generaal van den Rijkswaterstaat, ir. Harmsen. Stichting Herstel Zeeland 1945. Aan het communiqué over de Vrijdag gehouden bestuursver gadering van de Stichting Her. stel Zeeland 1945 ontleenen wg nog, dat de veilingsvereenigin- gen Zuid-Beveland en Kapelle e.o. resp. 1000 en f 2500 be schikbaar hebben gesteld voor de financiering van de Stich ting. In de plaats van den heer Poppe, die wegens vertrek zgn benoeming niet kan aanvaar den werd in de adviescom missie voor Midden Zeeland be noemd de heer H. M. van de Putte te Souburg. Besloten werd om te ijveren voor voorziening met versehe zeevisch van Zeeuwsch-Vlaan deren. De adviescommissie voor Zuid Zeeland werd uitgebreid met de heeren G. van Waes te Westdorpe, J. Fanoy te Axel, E. van Dorselaar te Hulst, A. P. de Ruyter te Axel en G. van den Berg te Sluiskil. De heer M. Schroevers te Arnerauiden werd benoemd tot lid van den raad van bystand voor Vissche- ry en Scheepvaart- Voorts zal een actie worden ondernomen in het belang van de Zeeuwsehe kleederdracht. Getracht zal worden de be schikbaarstelling van speciale textielgoederen te bevorderen. DE „ROBERT l. COLLIER" Het 9000 ton metende Ame- rikaansche schip „Robert J. Collier", dat Vrijdag op den strekdam bg Hoedekenskerke liep, is Zaterdag door de kracht van het water vlotge- komen. Sleepbootea hebben daarop 't gebroken schip ver sleept en tusschen Bi ezelin ge en Hansweert opnieuw aan den grond gezet. Men is daar thans bezig de lading in lich ters over te slaan. De Amerikaansche kapitein verspeelde hier zijn zevende schip sedert het uitbreken van den oorlog. Men wil overigens nog trachten het schip na ge deeltelijke lossing, naar Ant werpen te sleepen. BAGGER WERKERS TREDEN OP. Voor een stampvolleSchut tershofzaal te Middelburg, waarin ook o.m Waterstaat, M.U.Z., gemeentebestuur van Middelburg en het Comité „Walcheren moet droog" ver tegenwoordigd waren, gaven de baggerwerkers aan de dij ken Donderdagavonl als tegen prestatie, eveneens een feest avond. De baggerwerkers- dilettanten-groep „Altgd Pa raat" had kans gezien om met een gevarieerd programma voor den dag te komen. Muziek en zangnummers, waarvan sommige lang niet onverdien stelijk, tooneel en acrobatiek wisselden elkaar af. Opge- voero werden o.m. fragmenten uit bet Baggerwerkersleven op den zandzuiger. Het was een succesvolle avond ook al had de conferen cier zgn grappen wel op een tikje hooger niveau kunnen Hess wilde Engeland bang.maken. Blijkens het document om trent het onderhoud tusschen Simon, destgds lord kanselier, en Rudolf Hess, na diens vlucht naar Engeland, blijkt, dat Hess verklaarde dat zijn vlucht in hoofdzaak onder nomen werd omdat de Duit sche leiders er absoluut van overtuigd waren dat de positie van Engeland hopeloos was. De Duitsche luchtvloot en de duikbootvloot werden ontzag' lijk uitgebreid. Simon verklaar de echter dat de Duitsche cij fers 'oVer het tot zinken bren gen van schepen den lachlust opwekten. „Wy zitten nog niet zoo aan den grond", ver klaarde Simon. Hess meende echter dat het Britsche volk het lachen zou vergaan. Men zou Engeland na een even- tueele capitulatie niet bezet ten zoo vertelde Hess in dit onderhoud, doch alleen zouden enkele belangrijke luchtbases ingenomen worden. Deze zou den van de „hongerende" be volking worden afgesloten, zoodat -de Duitsche soldaten niets van den hongersnood zouden merken! Daarna over. handigde HeSs voorwaarden voor een overeenkomst. Deze ïuidden: „Duitschland krijgt de vrye hand in Europa en Groot Brittannië in het Duit- sehe keizerrgk, teruggave van de Duitsche kolonies, ontrui ming van Irak en het sluiten van een wapenstilstand en vrede met Italië". zoeken. Het publiek Is met zijrt applaus dan ook niet karig ge weest. Aan het eind van de voorstelling, die teyens als afscheidsavond was bedoeld, werden door de bagger werkers aan den burgemeester van Middelburg en dhr. L. On- derdyk. voorz. van „Walcheren moet droog", enkele zeer mooie en goed afgewerkte modellen van den baggermolen, kraan en ander baggermateriaal over handigd, waarvan het de be doeling is dat deze in het toe komstig oorlogsmuseum wor den geplaatst De netto-opbrengst van den avond was bestemd voor de oorlogsslachtoffers van .Wal cheren. De heer F. Schets, gemeen te-ambtenaar te Vlissingen is benoemd tot bezoldigd hoofd bestuurder van den R.K. Bond van overheidspersoneel „St- Paulus." Uit vier sollicitanten is als derde leerkracht aan de Chr. school te Domburg benoemd de heer I. K. Gaasterland, wnd. hoofd te Amsterdam. Kerknieuws Geref. kerken. (Vrygem.>, Bedankt voor Middelburg W. G. Visser te Treebeek. Geref. gem. Beroepen te Middelburg en te Nunspeet H. Ligtenberg te Vlaardingen. Laatste nieuws GRATIE VOOR MUSSERT GEVRAAGD. Familieleden van ir. A. A- Mussert hebben bij H. M. de Koningin te zynen behoeve een verzoek om gratie inge diend. Het verzoek is onmid- dellgk in behandeling geno men. Besprekingen Perzische kwestie 24 uur uitgesteld. Twee sleden ontruimd. De Perzische premier heeft bevestigd dat de Russische troepen de steden Keredj en Kasvine ontruimd hebben eu hy gaf uitdrukking aan de hoop dat de volledige evacu atie van Russische troepen een beroep op de Ver. Naties on- noodig zal maken. Intusschen is gisteravond om half negen de Veiligheids raad onder voorzitterschap van den Chinees dr. Kwo Tu Tsji te New York bgeengekomen. Nadat Byrnes namens presi dent Truman een welkomst woord had gesproken, werd besloten de besprekingen over de Perzische kwestie een et maal op te schorten, teneinde de verschillende afgevaardig den gelegenheid te geven offi-i cieele bevestigingen te krggeD. over de ontruiming. Den Britschen zaakgelastig de te Teheran is opdracht ge geven inlichtingen in te win nen over de evacuatie van de Russische troepen. De Britsche regeering is bevreesd dat door de aanwezigheid van deze troe pen, de Perzische regeering onder druk moest onderhan delen. Volgens onbevestigde geruchten te Moskou zou de Perzische regeering hébben in gestemd met de erkenning van de regionale autonomie van Azerbeidsjan en de verwyde- ring van „reactionnairen" uit hun functie. Voorts zou de Perzische regeering haar poli tiek inzake olieconcessies aan buitenlandsche mogendheden herzien. Bandoeng geheel bezet. Mounlbatten optimistisch oyer onderhandelingen. Britsche en Britsch-Indische troepen hebben Maandagmid dag zonder tegenstand het ge heele bebouwde gebied van Bandoeng bezet Met het oog op de brand stichtingen had gen.-majoor Hawthorn de bezetting ver sneld en in plaats van in twee dagen in één dag doen plaats hebben. Er zyn 15p gebouwen verbrand, w.o. het* spoorweg station en de telefooncentrale. Er zyn verschillende aanwij zingen dat Japanners de extre misten steunen en ook mee strijden. Het republikeinsche leger ligt nu 12 km. van de stad. Slechts een klein deel van de bevolking heeft de stad in. Z. richting verlaten. De opperbevelhebber voor Z.O.-Azië, Lord Louis Mount- batten heeft te Canberra ver klaard, hoopvol gesterad te zijn t.a.v. een spoedige overeen stemming in Ned. Indië. Hg verwachtte voorts dat binnen 14 dagen 38000 Japanners zich zouden overgeven. Men wil bij deze overgave de medewerking van de Indonesiërs verkrggen om een en ander ten uitvoer te leggen. De inwoners van de kam pongs in de N. buitenwgken van Tjimahi, ten W. van Ban doeng, hebben de T.R.I. om be scherming gevraagd tegen de terreur der Pemoeda's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5