PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT bevoorrechting? Onverminderde spanning rondom Veiligheidsraad. Joego-Slavië sloot verdragen. Mijn-explosies gesprongen ruiten Bandoeng door extremisten in brand gestoken. Uit de provincie. Zeeuwsch-Vlaanderen Walcheren- Hoofdredacteur O. Balllntfln (met redactloncele medewerking van dr. W- H. Beekenkamp). Uitgave: Stlch- ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L- W. Schoch. Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 26 Maart 1946 189e Jaargang Nummer 7? ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, f 3-45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2. Bureaux etvMllgd t' VHssingtn Walstraat 68-60. 1,1. 10 (2 lijnen); Mlddtlburg Londnnsclie Knal 29. 1,1. 2077 tn 2924. OocB Turlkada 15. tel. 2d75. OostbiKg OtaleniaatiaalJ^JI^rntnain^JironwarijM^gJMWrrt^ Wij hebben al eens eerder de aandacht gevestigd op het feit dat in ons democratische Nederland, waarin iedere bur ger dezelfde rechten behoort te hebben, die gelijkheid nog wel eens iets te wenschen laat. Wij doelen daarbij niet op het feit, dat de vrouwenleidster van de N.S.B., mevrouw de Buitervan Lankeren Mat- thes, dezer dagen in vrijheid js gesteld, terwijl nog duizen den vrouwen, die zeer veel minder op hun kerfstok heb ben en als lichte gevallen be kend staan, op nun berech ting wachten, neen, we willen het opnieuw hebben over de bevoordeeling van tal van groepen in ons volk met nor male gebruiksartikelen. De regeering is namelijk voornemens om binnenkort voor de textielarbeiders wol len stoffen en katoen ver krijgbaar te stellen. Nu kre gen deze arbeiders en ook het kantoorpersoneel van textiel fabrieken reeds zooveel textiel clandestien van hun directies, dat de kleermakers en naai sters beginnen te weigeren, om van deze stoffen kleeding te vervaardigen. .Boven die extraatjes komt nu nog een officieele regeeringstoewy'zing, althans volgens den Haag- schen redacteur van „Op Wacht". Het onredelijke van een der- gelijken maatregel springt te sterker in het oog, waar onze textielpositie nog uiterst on bevredigend is. Er zal wel niemand zijn, die zich niet aan zwarten handel schuldig heeft gemaakt en desondanks nog over een goed gevulde linnen kast beschikt en er is geen mensch. die zich in het bezit van kinderen mag verheugen, die niet regelmatig- voor het probleem komt te staan, hoe hij zijn kinderen behoorlijk zal kleeden. Minister Vos mag Jan dezer dagen al verklaard hebben, dat de textielhande laren behoorlijk bevoorraad zijn en alles kunnen leveren, waarvoor de menschen aan koopvergunningen hebben ge kregen, de practijk wijst het anders uit! Onze textielpositie Is bedroevend. En nu zal er dan willens en wetens een be volkingsgroep worden gescha pen, die toch al in een bevoor rechte positie verkeerde, maar niettemin nog eens extra be voorrecht wordt We hebben nu al boeren, die bevoorrecht zijn in het gebruik van boter, melk en vleesch. We hebben mijnwer kers, die allerlei dingen extra krijgen en desondanks te wei nig ;produceeren. De DUW. arbeiders krijgen extra klee ding en schoeisel. De ministers extra kolen. De hofambtena ren extra jenever, extra siga retten (12 rantsoenen per maand!) extra boter (1000 gr.); extra vleesch (1000 gr.) en extra brood (4000 gr.), alles voor representatieve doeleinden. Nog steeds houden tal van hooge ambtenaren er auto's met chauffeur op na. enkel en alleen om van huis naar hun bureau en van hun bureau naar huis te gaan. Terwijl een normaal mensch zelfs geen fietsbanden heeft. Als het een beetje wil krij gen straks de menschen in de schoenenindustrie extra schoe nen. in de chocoladeindustrie extra chocolade, in de tabaks industrie extra tabak, de distributieambtenaren extra bonnen. Men kan het lijstje naar believen uitbreiden. Maar nu in gemoede: Wordt het geen tijd, dat aan al die bevoorrechting een einde wordt gemaakt? En dat de regeering begint met niet te bezwijken voor de wenschen van de textielarbeiders? De democratie brengt nu eenmaal gelijkheid mede! Nederland over den oceaan. Op een internationale conferentie te Dublin is vastgesteld dat Enge land, de V.S. en Ne derland de meeste transatlantische vlieg- diensten verzorgen zul len. Amerika zal zich voornamelijk toeleggen op den vliegdienst New YorkParijs, terwijl Ne derland zoo spoedig mo gelijk een dienst Am sterdamNew York zal openen via de Azoren, die driemaal per week gevlogen zal worden. BELGIft VERHOOGT SPOORWEGTARIEVEN. Met ingang van 1 April a.s. zullen in België de spoorweg tarieven met 50 worden verhoogd. Ook de retourtarie ven ondergaan een aanzien lijke verhooging. VERWILDERDE JEUGD. De politie te Kampen hield een 11-jarige jongen, Si. aan die goedgeloovige oudjes op zocht en om aardappelbonnen vroeg. Als hij ze dan zelf van de bonkaart af mocht scheuren koos hij de „verkeerde" bon nen, boter, en suikerbonnen b.v. en verkocht die. Hij begon de oudjes naar hun geloofsrichting te vragen en beweerde dan al -naar gelang het antwoord was, „ook katho liek" of „ook protestant" te zijn en vertelde „dat hij ze pas hog in de kerk gezien had"...' Hei Wereldgebeuren Kleine drama's In Joego-Slavië en Finland Ondanks de mededeeling van radio Moskou Zondag avond, dat met de ontruiming van Noord en Oost Iran reeds op...... 2 Maart een be gin was gemaakt en dat, on voorziene omstandigheden voorbehouden, de volledige ontruiming binnen vijf of zes weken haar beslag zou krij gen, was Maandagmiddag uit Iran zelf nog geen bevestiging van deze mededeelingen ont vangen en de Iraansche regee ring handhaafde dan ook op dat oogenblik nog haar pro test bij den Veiligheidsraad. Deze Raad zal dus heden tot de behandeling van de kwestie over moeten gaan, tenzijer nieuwe moeilijk heden rijzen. Als de kwestie namelijk niet als een geschil, maar als een probleem wordt aangemerkt, kan Rusland zich nog met succes verzetten te gen de behandeling van de zaak voor den Veiligheidsraad door gebruik te maken van het recht van veto, dat aan de groote mogendheden toekomt. Alleen als men zich op het standpunt stelt, dat er spra ke is van een geschil, vervalt dit recht en de algemeene ver- wachting is, dat. Engeland en Amerika het er op aan zullen leggen, dat de Veiligheidsraad inderdaad hier van een geschil zal spreken. Met toenemende spanning wordt de zitting van den Vei ligheidsraad in de geheele we reld tegemoet gezien. Een belangwekkend bericht komt uit Centraal Europa. Tito heeft namelijk medege deeld, dat Joego-Slavië een vriendschapsverdrag heeft ge sloten met Polen en met Tsjecho-Slowakije. Het ligt niet in de bedoeling om een Slavisch blok te vormen, maar slechts om den vrede te dienen. Tevens kondigde Tito aan, dat Joeg? Slavië ztjn aan spraken op Triest met kracht zal handhaven. Minder opwekkend, is het bericht, dat in Belgrado gene raal Mihailowitsj is gearres teerd. Htf maakte deel uit van de Londensche regeering van Joego Slavië en heeft zich gedurende den geheelen oorlog met circa 100.000 man in Joego Slavië tegen de Duitschers verzet. Hij was echter anti-Russisch en schijnt af en toe met de Italianen samen te hebben gewerkt om te voorkomen, dat de commu nisten al te veel invloed kre gen. Later kreeg Tito den steun van de Russen en de communisten en overvleugelde zijn verzetsbeweging die van Mihailowitsj volkomen. Als gevolg daarvan zal de gene raal nu wegens collaboratie terecht moeten staan. Ziedaar een der vele kleine drama's, waaraan de wereld geschiedenis zoo rijk is Een soortgelijk drama heeft zich onlangs in Finland vol trokken. Mannerheim zou nim mer afgetreden zijn, als Rus land hem niet onaanvaardbaar achtte, na de wijze, waarop hrj in 1939 Finlands vrijheid tegen de Russen verdedigde. Later begon Duitschland zijn strijd tegen Rusland en Fin land werd er in meegesleept. Alle goede Finsche vaderlan ders, die in 1939 de sympa thie van de geheele wereld genoten, waren nu wel ge noodzaakt met Duitschland mee te doen. Thans hebben zij afgedaan. Mannerheim is „om gezondheidsredenen" afgetre den, Paasikivi is hem opge volgd en nu is er ook een Finsche regeering gevormd, die samen zal werken met Rusland. Dezelfde mannen, die in 1939 door de geheele wereld werden vereerd, hebben nu als „collaborateurs" het veld moe ten ruimen, als gevolg van den grilligen loop der wereld geschiedenis Gouin sprak In Straatsburg. De Fransche president Gouin heeft in Straatsburg het woord gevoerd, en onder meer ver klaard, dat het voornaamste probleem voor Frankrijk het oplossen van de financleele moeilijkheden is. Frankrijk staat namelijk voor het onge kende begrootingstekort van 318 milliard francs. Gouin protesteerde ertegen, dat de Duitsche kolenleverin- gen aan Frankrijk gehalveerd zijn. Hij merkte op, dat Duitschland na den wereldoor log ontketend te hebben, thans nog een voorkeursbehandeling geniet en zich nog eerder her stellen. kan, dan zijn slachtof fers. Ten slotte betoogde Gouin, dat Frankrijk nimmer zal toe staan, dat het Roergebied Duitsch blijft. Dit gebied mag niet voor den derden keer een instrument worden ter vernie tiging van Europa. Horloges uit Zwitserland. De eerste zending horloges uit Zwitserland is in Nederland aangekomen. Voorloopig zullen alleen directies van groote be drijven, spoorweg, en zieken huispersoneel in de gelegen heid worden gesteld, deze hor loges te betrekken. Later zul len de horloges voor den ver koop worden vrijgegeven. Dag in dag uit schade op Walcheren. Hebben mijnenruimers onvoldoende materiaal? Maatregelen yan hoogerhand noodzakelijk. Het is een specifiek Walche. rensch probleem, dat w(j van daag moeten aanroeren, al worden er ook in Zeeuwsch- Vlaanderen en Schouwen ei: Duiveland regelmatig mijnen geruimd. De bewoners van Walcheren ZU" verontwaar digd Niet dan met de grootste moeite krijgen zij nieuwe rui ten in hun woningen en het is geen zeldzaamheid, dat deze ruiten er nauwelijks inzitten, of er wordt in de buurt een hoeveelheid mijnen onschade lijk gemaakt en de ruiten lig gen weer aan diggelen. Noodkreten slaken de men schen! Winkeliers houden hun hart vast als ze op sommige morgens naar hun winkelrui ten kijken. In Middelburg is de glasschade aan een der scholen zoo groot geweest, dat eenige lokalen onbruikbaar werden en de leerlingen naar huis moesten worden gestuurd. Zelfs werden leerlingen door glasscherven gewond. In Vlissingen klaagt men eveneens. Uit Koudekerke bereikt ons nu een schrijven, waarin het geheele probleem nog eens aan de orde wordt gesteld, omdat daar juist deze week de schade weer extra groot was. Men is dankbaar voor de voortvarendheid, waarmede het mijnenruimen ter hand wordt genomen. Maar men zou wil len,-dat de mijnen brj groepjes van 10 tot explosie worden ge bracht en niet bfl hoeveelheden van 30, 40 of zelfs 50 tegelijk, zooals nu geschiedt. Thans ont staat er vaak groote schade, in het eerste geval zou de schade. als de omwonenden bovendien beter gewaarschuwd werden en trjdiger, tot een minimum be perkt blijven. Er bestaan voorschriften om de mijnen in niet te groote hoeveelheden tegelijk te laten ontploffen. Maar die lappen de mijnenruimers aan hun laars, zoo zegt men in Koudekerke. Men heeft zich zelf tot den mi nister van oorlog gewend er kreeg de belofte, dat er verbe tering zou komen. Veranderen deed er echter niets. De bur gemeester van een gemeente, die protesteerde bij een der militairen, die met het toezicht op het mijnenruimen was be last, kreeg te hooren, dat het mijnenruimen veel te lang zou duren, als men de gevaarlijke projectielen b\j kleine hoeveel heden tegelyk onschadelijk zou maken. Op zijn beurt wees de burgemeester er toen op, dat het mijnenruimen reeds om 4 uur des middags wordt beëin digd. In ieder geval wenscht men in Koudekerke, dat er meer re kening wordt gehouden met de belangen der gedupeerden. Nu zrjn de menschen woedend en een winkelier, wiens pas weer aangebrachte winkelruit dezer dagen sneuvelde, tegelijk met een groot aantal andere rui ten in het <3orP. luchtte zijn hart, door op de planken, die de kapotte ruiten vervangen, te schilderen: „Trots weer Hollandsche geweren Mag de Mof vr\j saboteeren." Wij hebben ons reeds her haaldelijk met klachten gewend tot degenen, die met de leiding van het mijnenruimen in Zee land belast zijn. Officieel mo gen over de werkzaamheden „PARTIJ VAN DE VRIJHEID" De „Partij van de Vrtjheid' kwam dezer dagen te Amster dam voor het eerst in het open baar bijeen. Mr. U. D. Stikker, voorzitter van de nieuwe poli tieke partij, zette de beweeg redenen van de oprichting van deze party uiteen. Hierbij le verde hij critiek op de N.V.B., op de Partij van den Arbeid, het huidige regeeringsbeleid L a. v Indië, en het voorontwerp bedrijfsordening. De „Partij van de Vrijheid" richt zich tot al len die het tempo van de evo lutie willen bijhouden, doch wars zijn van het ordenings tempo dat dreigt. Vervolgens spraken nog mevr. A. Forta- nierDe Wit en de heer J. M. F. A van Dijk, oud lid van de Vrijz. dem. partij. Naar wij vernemen zal op het op 30 Maart te Amster dam te houden partijcongres van de Liberale Staatspartij een hoofdbestuursvoorstel wor. den behandeld om voor de a.s. verkiezingen voor Tweede Ka mer, Prov. Staten en gemeen teraden geen eigen candidaten te stellen, doch de candidaten van de Partij van de Vrijheid te steunen. Inmiddejs is het lidmaatschap van deze partij vereenigbaar verklaard met dat van de Lib. Staatspartij. SPAANSCHE SINAAS APPELS WORDEN NORMAAL GELOST. Zondag is het tweede schip met sinaasappels uit Spanje gearriveerd, nl. de „Prins Maurits". Hoewel het blyk- oaar niet van hgrte ging zijn de havenarbeiders toch be gonnen het schip te lossen zonder dat er eenig protest heeft plaats gehad. Toch weer relletjes in Duitschland. Ondanks het feit, dat gene raal Montgomery verklaard heeft, dat troepen zullen wor den ingezet tegen plunderende Duitschers, hebben zich zoowel in. Hamburg als in de omge ving van Neurenberg nieuwe relletjes voorgedaan. C. H. U. EN HERV. GEREF.) STAATSPARTIJ De uit de Chr. Hist. Unie ge treden leden en het hoofdbe stuur der Herv. (Geref.) Staatspartij hebben besloten met één lijst deel te nemen aan de komende Kamerverkiezin gen. Gelijk bekend, knnen 5 vele leden en geestverwanten der C.H.U. zich» niet vereeni gen met de afwijking van de Unie naar de A. R.-partij. Het voorloopig moderamen bestaat uit de heeren ds. D. Boer, Scheveningen, J. M. Kry. ger Jr., Vriezenveen, H. A. de Bruyn, 's-Gravenhage en ir. R. Th. Byleveld, 's-Gravenhage. OUD OF NIEUW? Het Centraal Bureau voor Documentatie heeft 11.000 personen ge vraagd of zij de oude of de nieuwe spelling wenschen. Het resul taat liet aan duidelijk heid niets te wenschen. 69.5 wenschte een nieuwe spelling; 30.5 de oude, 5 had geen meening. Practisch 70 van ons volk zou dus met de nieuwe spelling ac- coord gaan Nieuwe schanddaad der Indonesiërs. Chaos op Sumatra. Maandagochtend werd be kend, dat in Zuid Bandoeng dichte rookwolken werden waargenomen. Zij blijken ge sticht te zyn door extremis, ten, die zich niet wenschten te onderwerpen aan de beve len van Sjahrir om de beve len van de Britten op te vol gen. Als gevolg daarvan zou bet het republikeinsche leger niet mogelijk rijn geweest om de bevolking te kalmeeren, nadat het verzoek om uitstel der ontruiming door de Brit ten was afgewezen. Volgens het officieele com muniqué van Maandag wyzen de berichten er op, dat de extremisten in Zuid-Bandoeng zich niet aan de bevelen van de T.R.I. wenschen te onder werpen en het voornemen heb ben om te vechten en de stad in brand te steken. Zondag avond waren er in de stad zes groote branden uitgebroken, die volgens waarnemingen vanuit vliegtuigen nog steeds geen inlichtingen gegeven wor den. En veel wijzer wordt men door het overbrengen van de steeds talrijker wordende klachten dan ook niet. Het mijnenruimen wordt ech. ter, naar wij meenen te weten, vertraagd doordat de mijnen ruimers veel te weinig materi aal tot hun beschikking krij gen Er liggen op Walcheren nog' duizenden en duizenden mijnen. En men ontvangt zóó weinig springstof om de ge ruimde mijnen tot ontploffing te brengen, dat het eenvoudig onmogelijk schynt te zijn om de myn^n in groepjes van 10, ma ximaal 20 stuks onschadelijk te maken. Zou men dat doen, dan zou het nog jaren duren, eer men met dit werk gereed is. Wij nemen gaarne aan, dat dit argument juist is en hou den er rekening mede. Maar zelfs dan vragen wij ons af, of het noodig is om de mijnen op een dusdanige wijze te ruimen, dat de kostelijke ruiten telkens vernield worden. Laat men dan de projectielen vervoeren naar plaatsen, die zoover van de bewoonde kom men zijn gelegen, dat de scha de tot een minimum beperkt blijft. En gaat dat niet, dan moet Den Haag, zorgen dat er voldoende materiaal komt om de mijnen etc. in kleine hoe veelheden te laten explodeeren. De Zeeuwen hebben nu lang genoeg van wind en water ge noten. En het heeft te veel moeite gekost om aan glas te komen. Duizenden in dé ge teisterde gebieden zitten trou wens nog altijd met hout voor hun ramen. Het wordt tijd, dat er niet langer noodeloos glas vernietigd wordt. Dat er eens een enkele keer schade ontstaat door explosie, het zal wel onvermijdelijk zijn. Maar den laatsten tijd is de schade zoo groot en zoo veel vuldig. dat het alleszins be grijpelijk is, dat men aan sabo tage gaat denken. Als zulk een stadium berellr- is, wordt het hoog tijd, dat er van hoogerhand de vereischte maatregelen worden genomen. woedden. Hevige ontploffin gen, welke duidden op het uit voeren van vernielingen, wer den gehoord. Granaten van mortieren kwamen voor de vooruitgeschoven stellingen der Britten terecht en een compagnie werd met 75 mm. kanonnen gebombardeerd. CHAOS OP SUMATRA. Uit berichten van de repu blikeinsche pers blijkt, dat de chaos op Sumatra ziender- oogen toeneemt. Er ontbreekt elk gezag. Een groot deel der oevolking schynt met verlan gen uit te zien naar de komst der Nederlanders. In Batavia is de broodprijs verdubbeld. DE HOUDING DER JAPPEN. De heer van Kempen heeft den minister van overzeesche gebiedsdeelen de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van onthullingen om trent het optreden van Japan ners als verzetsorganisatoren samenwerking met extre misten op Java, waarbij o.m. het volgende werd vermeld: „le. Er bestaat te Malang een inheemsche vliegschool, geleid door Japansche instruc teurs; 2e. in de omgeving van Ma- lang helpen 14.000 Japanners bij het aanleggen van ver sterkingen; 3e rondom Djokja treden Ja pansche adviseurs actief pp; 4e. ook te Djokja bestaat een vliegschool onder Japan sche leiding; 5e. in Zuid-Bandoeng (on gezuiverd) nemen vele Japan ners actief deel aan den strijd. Zij vervullen o.a. functies bij de inheemsche „militaire po litie". De samenwerking met de „republiek" schynt centraal geleid te worden door de or ganisatie „Day Sang Ka", die tevens de leiding heeft bij de propaganda tegen het Westen opdracht heeft Java te maken tot een „springplank" voor nieuwe Zuidwaarts ge richte Japansche agressie". Is de minister bereid hier omtrent' nadere inlichtingen te geven en te bevorderen, dat aan deze toestanden ten spoe digste een einde wordt ge maakt? TERUGTREKKING VAN DE T.R.I. UIT ZUID. BANDOENG. Alle troepen der T.R.I. zou den naar nader gemeld werd. Maandagmorgen omstreeks 11 uur uit Zuid-Bandoeng zijn teruggetrokken. Minister Ringers weer naar Zeeland. Naar wij vernemen zal de minister van openbare wer ken, ir. Ringers, Vrydag en Zaterdag wederom een be zoek brengen aan Zeeland om zich op de hoogte te stellen van den toestand. Vrydag zal Walcheren, terwijl Zaterdag Zeeuwsch Vlaanderen zal wor den bezocht Ir. Ringers zal vergezeld worden door ir. Mouton, algem. commissaris voor den Wederopbouw, ir. Y. Z. van der Meer en den di recteur-generaal van den Rijkswaterstaat, ir. Harmsen. Stichting Herstel Zeeland 1945. Aan het communiqué over de Vrijdag gehouden bestuursver gadering van de Stichting Her. stel Zeeland 1945 ontleenen wij nog, dat de veilingsvereenigin- gen Zuid-Beveland en Kapelle e.o. resp. 1000 en 2500 be schikbaar hebben gesteld voor de financiering van de Stich ting. In de plaats van den heer Poppe, die wegens vertrek zrjn benoeming niet kan aanvaar den werd in de adviescom missie voor Midden Zeeland be noemd de heer H. M. van de Putte te Souburg. Besloten werd om te ijveren voor voorziening met versche zeevisch van Zeeuwsch-Vlaan deren. De adviescommissie voor Zuid Zeeland werd uitgebreid met de heeren G. van Waes te Westdorpe, J. Fanoy te Axel, E. van Dorselaar te Hulst, A. P. de Ruyter te Axel en G. van den Berg te Sluiskil. De heer M. Schroevers te Arnemuiden werd benoemd tot lid van den raad van bijstand voor Vissche- rij en Scheepvaart. Voorts zal een actie worden ondernomen in het belang van de Zeeuwsche kleederdracht. Getracht zal worden de be schikbaarstelling van speciale textielgoederen te bevorderen. HERSTELLINGSOORDEN O.LW. De „Stichting Herstellings oorden Oud-Illegale werkers" (gironummer 1010) heeft veel geld noodig om haar werk, het doen verplegen van oud-illega le werkers van alle gezindten, naar hebooren te kunnen ver vullen. De afd. Kunstmani festaties van deze stichting streeft er naar met behulp van tooneelmuziek, sportvereeni- gingen enz., in tedere gemeente minstens eenmaal per jaar een avond ten bate van de stichting te organiseeren. Ook op de Zeeuwsche gemeenten zal daartoe een beroep worden ge daan. Als provinciaal organi sator kunstmanifestaties in Zeeland is aangesteld: G. J. v. d. Made, E 141, ',s-Heer Arendskerke (tel. 202K 1106). Br. Indië eischt onafhankelijkheid. Het Britsch-Indisehe natio nale congres heeft thans zyn programma vastgesteld. De drie voornaamste punten zyn: verleenen van volledige onaf hankelijkheid zonder uitstel, de rechten der minderheden zullen gewaarborgd worden, doch er zal niet tot deeling van het land worden overge gaan. Een onafhankelijk Indië zal in vriendschap met alle volkeren leven. Zondag begon Van Lunen's variété- en cabaretgezelschap zijn tournee door Zeeuwsch- Vlaanderen met een voorstel ling in het sociëteitsgebouw te Aardenburg. Vooral Ton van Lunen, viel met zijn gezellig babbeltje en z\jn liedjes zeer in den smaak, evenals de amper 17-jarige accordeon virtuoos Henkie van Rijswijk, The Tahi ti Hawaiians, Baradoni als Illusionist en Telephaat, The Two Singing Girls en het ko mische Duo Aja met zijn vroo- lijke schetsen. BEEN GEBROKEN. De echtgenoote van den heer Pateer te Hoofdplaat kwam zoo ongelukkig te vallen dat zij een been brak. Ze is ter ver pleging naar het ziekenhuis te Oostburg overgebraht. De heeren Hoolhorst en Bols hielden Vrijdag j.L te Retren chement de bekende causerie met het doel leden te werven voor de Vereeniging tot behar. tiging van de Belangen, van W.-Z.-Vlaanderen. De zaal was matig bezet wat mede te wij ten was aan het slechte weer. Desondanks konden reeds di rect 36 leden worden geno teerd. Dinsdag 26 Maart zal een af- deelingsvergadering belegd worden om het ledental nog aanmerkelijk op te voeren, ter wijl tegelijkertijd een afdee- lingsbestuur zal gekozen wor den. DE NOODWONINGEN. Van de 50 Bruijnzeel-nood woningen, die in Schoondjjke worden gebouwd, zijn er thans een 30-tal zoo ver klaar, dat zij door het gemeentebestuur toegewezen konden worden aan een even groot aantal der ge zinnen, die reeds maanden lang op dit tijdstip wachtten. Het is te hopen, dat de overige woningen, die o.m. nog van vloeren voorzien moeten wor. den, thans binnen niet te lan gen tijd eveneens bewoonbaar zullen zijn, waarmede dan het drama van den bouw der nood woningen wel als afgesloten beschouwd kan worden. Men vraagt zich in ernst af, of het met den bouw van een 30-tal definitieve woningen in '46 wat vlotter zal kunnen verloopen! De bovenbedoelde noodwo ningen zyn gebouwd in 6 rijtjes op de vroegere tuingronderf van de familie Cransberg en de straten zyn resp. genaamd Bilthovenstraat, Cransberg- straat Montfoortstraat, De Biltstraat, D. A. Lammestraat en Losserstraat, De kinderen uit Schoondyke, die gedurende de wintermaan den gastvrijheid hebben geno ten in de adopteerende plaats De Bilt en Bilthoven werden Donderdag jl. door de zorg van de H.A.R.K- aldaar, per autobus weer in Schoondijke terug gebracht. Zij zagen er allen zeer welvarend Uit en hebben in de onbeschadigde Utrechtsche gemeente een uit stekende verzorging genoten* NOODKERK INGEWIJD. Zondagmorgen werd te Sluis door Ds. Schraele de Zwitser- sche noodkerk ingewijd. De bouw der kerk heeft plm. fi| weken geduurd. LAND- EN TUINBOU WONDERWIJS. In verband met het tekort aan bevoegde leerkrachten voor het geven van land- en tuinbouwonderwys, hebben de Rijks land- en Rykstuinbouw- consulent voor Zeeland en W, Nd. Brabant er bij de gemeen tebesturen op aangedrongen, in overweging te willen nemen om in vacatures, leerkrachten te benoemen, die in het bezit zijn van akten land, en/of tuinbouw. Sedert 1 October 1945 is tic bevolking van St. Laurens wel zeer toegenomen. Wij schrijven eind Maart 1946, dus 6 maan-* den later en ons bevolkingscij fer nadert de 2000. Deze cyfers zyn welsprekend. Er is hier aan den herbouw hard gewerkt want bijna alle huizen waren geha vend, en nu zyn ze in zoover hersteld dat zoovele bewoners konden terugkeeren. Jammer dat thans het herstel langzaam vordert. Vermoedelijk vind dit zijn oorzaak dat reeds begon nen wordt met definitief herstel eer alle noodherstel is ver-* richt? Laat allen die het eer ste doem uitvoeren bedenken dat nog zeer velen verlangend uitzien naar het allernoodigste te verrichten werk aan nun woning omdat ook zij gaarne terug willen keeren. De saneering van overheidsuitgaven. Kamerleden klagen dat zy er weinig van kunnen constateeren. Blykens het voorloopig ver slag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot heffing van een vermogensaanwas be lasting hebben verscheidene leden geconstateerd, dat van saneering van overheidsuitga ven naar buiten tot nu toe bit ter weinig is gebleken. Verscheidene leden merkten op dat nog steeds auto's, veel al met chauffeur, gehouden worden, uitsluitend om hooge- re militairen van huis naar hun kantoor te brengen. Eveneens worden nog steeds tijdelijke be trekkingen gehandhaafd waar in nauwelijks nuttige arbeid wordt verricht. De leden merken op dat dit alles doorgaat, zonder dat de Staten Generaal gelegenheid wordt geboden zich van een en ander nauwkeurig op de hoog te stellen. Eenige leden achtten dezen toestand zoo bedenkelijk dat zij meenden hun stem ten aanzien van het onderhavige ontwerp te moeten voorbehouden, indien door de regeering niet tijdig* door indiening van de volle dige begrooting voor 1946 opening van zaken zou wor den gedaan. STICHTING „PUTTENS JEUGD". Zondagavond heeft de minis ter-president, prof. ir. W. Schermerhorn, voor de radio een woord gewijd aan de jeugd van Putten, waar van in Oc tober 1944: 675 mannen naar Neuengamme werden gevoerd en waarvan er slechts 40 te rugkeerden. Voorts werden 150 huizen platgebrand. Putten telt thans door deze Duitsche schanddaad 1000 weezen, die jeholpen moeten worden. Hier, oe werd de Stichting „Put- tens jeugd" opgericht De mi nister-president wekte iedereen op deze stichting krachtig te steunen. Gaven zijn welkom op postgiro 877 van de Kas- vereeniging te Amsterdam on der vermelding „Voor Putten"* CORRESPONDENTIE VOOR DE „O 21" EN „O 21". Hr. Ms. „024" zal op 2 April Gibraltar aandoen, terwlij Hr. Ms. „O 21" van 14—18 April Port Said en op 26 April even eens Gibraltar aandoet.. Correspondentie voor de „O 24" moet uiterlijk 27 Maart a.s. gepost zijn. voor de „O 21" od 10 April om het schip in Port Said en op 17 April om het in Gibraltar te bereiken. Brieven en briefkaarten moe ten volgens binnenlandsch ta rief z\jn gefrankeerd en voor zien rijn van twee elkaar snij dende lijnen over het geheele adres.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1