PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vredelievende verklaring van Sialin De nieuwe schoenendistributie begint Derde ontmoeting tusschen Van Mook en Sjahrir Duiische industrieën naar Zeeland Uit de provincie. *ooTdredacteur 0. Bnllintljn (met fèjactioneelc medewerking van V. H. Beekcnkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk; firma van de Velde Jr-, Vlis&ingen. Commissie van Bijstand J. L. van leeuwen, Ds. M. L. W. Schocb, Vis- slngen. 1WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Maandag 25 Maart '46 lS9e Jaargang Nummer 71 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 1 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie f 2. gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen): Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924, Goes: Turf kade 15, tel- 2475. Oostburg: Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 35S300 P.Z.C-, Middelburg. Het Wereldgebeuren. Spaansche beschuldiging tegen Frankrijk. Stalin is Vrijdag plotseling Voor den dag gekomen met een ©ven sensationeel© ais vredelievende verklaring. in -antwoord op een hem 'door een vertegenwoordiger van Associated Press gestelde vraag, heeft hij onder moer eezegd, dat hg een zeer groot ibelang hechtte aan de organi satie der Vereenigde Volkeren, omdat deze aan alle volkeren gelijke rechten toekent en niet berust op het principe van de souvereiniteit van en kele sterke volkeren. Stalin verklaarde verder van oordeel te zijn, dafc eigenlijk niemand fcorlog wil en dat de tegen woordige vrees voor een nieu wen oorlog te wijten is aan belanghebbende groepen, die tweedracht zaaien en onzeker heid wekken. Ten slotte ver klaarde Stalin, dat om den vrede te bewaren de regeenn- gen en de openbare meening ©en krachtige propaganda moeten voeren tegen de voor standers van een oorlog en er voor moeten waken, dat de [vrijheid van het woord niet misbruikt wordt om onrust te Stichten. De verklaring van Stalin heeft over het geheel genomen ©en zeer goede pers. Men is van meening, dat Stalin een dergelijke verklaring niet zou hébben afgelegd, als hrj met voornemens was om het ge schil met Perzië door den Vei ligheidsraad tot oplossing te toten brengen. Ook de ïraansche premier heeft een sensationeele ver klaring afgelegd. Hij zeide Za terdagavond nl., dat het niet uitgesloten moet worden ge acht, dat de Russische troepen nog voor den aanvang van de slitting van den Veiligheids raad een begin zullen maken met die ontruiming van Perzië. Zondagavond was echter mog niets officieels bekend over een terugtrekken der Russische troepen uit Iran, zoodat men het in Now York en Londen zeer onwaarschijn lijk acht, dat de terugtrek king een aanvang zal hebben genomen voor de zitting van den Veiligheidsraad begint. Overigens moest de ïraansche Sremier Sultaneh Zondagmid- ag tegenover journalisten toegeven, dat er nog geen di recte onderhandelingen met Rusland waren begonnen. Het ïraansche geschil zal dus normaal voor den Veilig heidsraad komen, ondanks de tegenkanting van Rusland. Vermoedelijk zal het Dinsdag worden, eer de debatten over deze kwestie beginnen. He denavond om half 9 begint de vergadering, maar daar Byr nes vermoedelijk een groote rede zal houden, zal het wel {Dinsdag worden, eer de eigen lijke debatten beginnen. Intusschen wijst men er in Londen op, dat AJoskou nog steeds niet geantwoord heeft de Britsche nota van 3 Maart betreffende de verdrag- schending, die de Russen te genover Perzië hebben ge pleegd. Tenslotte zorgde ook Spanje voor een sensatie. In een Zondag gepubliceer de nota van Spanje aan de V.S. en Engeland wordt nl. de Fransch© regeering ervan be schuldigd, dat zij troepen con centreert aan de Spaansche grens. Zooals bekend werd eenige weken geleden van Fransche zijde gemeld, dat Spanje tïb®Peh concentreerde aan de Fransche grens. De Spaansche regeering heeft nu echter verklaard, dat zij alle verantwoordelijkheid van zich af wijst voor de eventueele ge volgen dèr Fransche troepen concentraties. Reuter meldt, dat zich regelmatig schermut selingen voordoen aan de Fransch-Spaansche grens tus- Bchen republikeinen uit Zuid- Frankrijk en de aanhangers van Franco. De nota wordt algemeen beschouwd als een brutale Spaansche poging om twee dracht te zaaien tusschen Frankrijk en Engeland en Amerika en te voorkomen,* dat de kwestie voor den Veilig heidsraad komt. Nieuws in een notedop Minister van Kleffens is benoemd tot vertegenwoordi ger van Nederland in de atoomcommissie van de Ver eenigde Volkeren, Onder groote belangstel ling is Vrijdag te Amsterdam de tentoonstelling <van mees terwerken uit Belgische mu sea en kerken „van Jan van Eyck tot Rubens", officieel geopend. De advocaat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te Rotterdam heeft de doodstraf- geëischt tegen H. Luyendijk die een groep Engeland-vaarders aan de S.D. had verraden. - Door het ministerie van justitie, af deeling politie, is, in overleg met Scotland Yard, een internationaal ere* min eel voorlichtingsbureau op gericht, dat thans in den Haag zetelt. De proeven met de atoombommen op de Mars halleilanden zijn uitgesteld tot Juli, daar op den oor spronkelijk vastgestelden da tum, 15 Mei, verscheidene Congresleden niet aanwezig zouden kunnen zijn. Op 75-jarigen leeftijd is te Haifa overleden Friedrich Jung, een van de voornaam ste volgelingen van Freud en diens psychoanalitische theo rieën. In 1938 was Jung hoogleeraar geworden aan de Hebreeuwsche hoogeschool te! Haifa. Harriman zal Wynant opvolgen als Amerikaansche ambassadeur in Londen. Hij was vroeger ambassadeur in Moskou en vertegenwoordig de van 1941 tot 1943 Roose velt in Londen in verband met aangelegenheden betref fende de leem en pachtwet. Tweederdedeel van alle levensmiddelen, die ter be schikking stonden van de Ja- pansche regeering om den zwarten handel te bestrijden en de schaarschteperiode te overbruggen, aOn spoorloos verdwenen, Moskou geeft toe! Zondagavond heeft Radio Moskou medegedeeld, dat de Russische troepen, indien zich geen onvoorziene om standigheden voordoen, Per zië binnen vijf a zes weken hebben ontruimd. Zondag zou reeds met de ontruiming begonnen zijn. Moord te Den Haag. Te Den Haag heeft men Vrijdagmiddag de 43-jarige vrouw S. M. dood in haar woning aangetroffen. De vrouw lag in een groote plas bloed en na onderzoek werd geconstateerd, dat de halsslag ader met een scherp voor werp was doorgesneden. De moord heeft op de beneden verdieping plaats gehad, waarop de vrouw bloedend naar boven is 'gerend, en in een kamer is neergevallen waar zij is doodgebloed. De 59-j. W. F. C. wordt ver dacht van dezen moord, maar omtrent de motieven t&st de politie in het duister. Dr. Aljechin overleden. Dr. Aljechin, de wereldkam pioen schaken, is op 54-jarigen leeftijd te Lissabon overleden. Hij verloot, na reeds op jeug digen leeftijd een groot scha ker te zgn geworden, in 1935 den wereldtitel 1 aan onzen landgenoot dr. Euwe, maar heroverde dien in 1937. Hg was den laatsten tijd in dis- crediet, omdat hij tijdens den oorlog in de Pariser Zeitung anti-Joodsche artikelen publi ceerde. Er bestaan nu betreffende den wereldtitel drie mogelijk heden: le. dat dr. Eeuwe den titel terugkrijgt, 2e. dat er een tournooi wordt uitgeschreven om den wereldschaaktltel en 3e. dat Rusland den titel op- eischt, omdat Botwinnik de laatste uitdager van Ad je chin was. Staatsgreep In Praag verijdeld. In Tsjecho Slowakije is een complot tegen de regeering ontdekt en een staatsgreep - ver edeld. Er werden meer dan 100 personen ge arresteerd. De actie richtte zich voorname lijk tegen de vriend. schapspolitiek, die door de regeering jegens Rusland wordt gevolgd. GRENSWIJZIGINGS VOORSCHRIFTEN. Er Is een wetsontwerp In vergevorderden staat van voorbereiding, waarbij de voor schriften tot grenswijziging van gemeenten worden gewij zigd en rekening wordt ge houden met de belangen van den wederopbouw. DISTRIBUTIEREGELING VOOR HUWENDEN. Het is niet mogelgk geble ken om hen, die voor den 18den Februari in het huwelijk zijn getreden in aanmerking te doen komen voor het aanvra gen van textiel, serviesgoed, keukengerei en meubelen. Voor April cijfer 3 aangewezen. Kinderen van 10 maanden krijgen direct een bon. Regeling voor beroepsschoenen vervalt. Aanvragen werkschoenen onveranderd. Zg, wier stamkaartnumioer eindigt op het cijfer 3, en die na 1 Januari 1945 geen bon hebben ontvangen voor gewo ne- of beroepsschoenen komen in April 1946 in aanmerking voor een schoenenbon. Voortaan zal op den 25sten van elke maand het nummer voor de uitreiking in de vol gende maand worden bekend gemaakt. Op nader door de plaatselij ke distributiediensten bekend te maken dagen zullen deze 'bonnenaan de betrokkenen worden uitgereikt. Het afha len mag slechts geschieden door de betrokkenen of door het gezinshoofd of diens echt- genoote onder overlegging van de stamkaart, in de gemeente van inwoning. Zij, die na 1 Jan. 1945 een schoenenbon ontvingen, krij gen er in 1946 geen meer. Heeft men recht op een schoenenbon, dan mag men desgewenscht in plaats van een bon voor zichzelf, een bon Bandoeng door Indonesiërs ontruimd Nadai met traangas was gedreigd. De besprekingen tusschen de Nederlanders «n de Indonesiërs rijn Zaterdagmiddag hervat. Deze derde ontmoeting tus schen dr. van Mook en Sjahrir begon om 3.15 uur en eindigde om kwart over zes. Het resul taat was, dat er een nieuwe subcommissie' is gevormd, die aangelegenheden met betrek king tot het opstellen van de niieuwe grondwet zal behande len. Vandaag zon deze commis sie met haar werk beginnen. Dinsdag of Woensdag zou dan eren vierde ontmoeting tusschen van Mook en Sjahrir plaats hebben Er schijnen langzaam maar zeker vorderingen te worden gemaakt. BANDOENG „GEZUIVERD". De Britsche opperbevelheb ber in Ned. Indië heeft aan den onderbevelhebber in Bandoeng order gegeven om ten spoedig ste het Zuidelijk gedeelte van Bandoeng te zuiveren- Vanuit Zuid-Bandoeng werd Noord, en Midden-Bandoeng met mortie ren beschoten, waardoor vrou wen en kinderen en Britsche soldaten werden getroffen. In veertien dagen trjds heeft de activiteit der extremisten 100 slachtoffers geëischt onder de Britsche troeepen, de geïnter neerden en de bevolking. Aan de plaatselijke bevolking werd mededeeling gedaan vai de op handen zijnde zuivering, die naar men vermoedde, met behulp van traangas zou ge schieden. Aan de bevolking werd den raad gegeven thuis te blijven. De gewapende eenhe den kregen den raad om de wapens neer te leggen, pok Sjahrir werd opde hoogte gebracht van de op handen zijnde zuivering- Hg deelde mede, dat nog steeds po. gingen worden gedaan om con tact op te nemen met de Indo nesische extremisten in Ban doeng. Hij sprak verder de hoop uit, dat de zuivering menschenlevens zou eiscl Zaterdag schijnt er intus schen contact ontstaan te zijn tusschen vertegenwoordigers van Sjharir en de extremisten. Een verzoek van de Indone siërs om de ontruiming van Bandoeng tien dagen uit te stellen, werd door de Engel- schen afgewezen. Zij verklaar den dezen tijd noodig te hebben om hun uitrusting weg te kun nen voeren. Zondagmiddag werd door de Indonesiërs daarna medege deeld, dat in de avonduren Bandoeng ontruimd zou wor den- De Britten hebben alle maatregelen genomen om te voorkomen, dat de Indonesiërs gijzelaars medenemen. DEPOK BEZET. Depok bij Batavia is Zondag ochtend door Nederlandsche troepen bezet. Er werd slechts weinig tegenstand ondervon den, daar de Indonesiërs twee dagen tevoren de plaats had den ontruimd. Regeering bereid tot medewerking Vijl Walchersche boeren kregen landbouwbedrijven op Rozenburg. BESTUURSVERGADERING STICHTING HERSTEL ZEELAND 1915. Het bestuur der Stichting Zeeland 1945 kwam Vrijdag jl in Middelburg bijeen. De voornaamste kwesties die be handeld werden, hadden be trekking op de Zeeuwsche verkeersproblemen, de vesti ging van nieuwe industrie en het ng'pend gebrek aan, leerkrachten bij het L.O. in Zuid-Zeeland. DUITSCHE BEDRIJVEN NAAR ZEELAND Wat medegedeeld werd over de mogelijkheid van nieuwe industrievestiging, is zeer be langwekkend en belangrijk. Door bemiddeling van Ge deputeerde Staten werd nl. kennis genomen van de me dedeeling van deh minister van handel en nijverheid, dat deze gaarne bereid is zijn bijzondere aandacht te schen ken aan de verdere industri alisatie van Zeeland. Indien zulks door Zeeuwsche onder nemers kan worden bevorderd, bijv. door de overbrenging van Duitsche industrieën, kan op de medewerking van den minister worden gerekend. By den minister is thans in onderzoek de vraag, in hoe verre door bevorderende maat regelen de aantrekkelijkheid van industrieY.efitigipg ia be paalde streken dient te wor den gestimuleerd. Het be stuur besluit af te wachten, of in Zeeland of elders in den lande gegadigden aan wezig blijken to zp om Duit sche industrie naar Zeeland over te brengen. HET VERKEER. Ten. aanzien van het ver keer blijken bij velen wen- gchen te bestaan. In Noord- en Midden-Zee land wordt aangedrongen op vrjje overtocht over de Oos- terschelde en de overige veer- verbindingen. Voorts werd aangedrongen op betere ver bindingen op de eilanden zelf. De verbinding tusschen Oost en West-Zeeuwsch Vlaanderen oer openbaar middel van ver voer neemt thans niet min der dan 6 uur ttjds in be slag Ook rezen ernstige be zwaren tegen de zeer ge brekkige accommodatie aan boord van het veerschip tus schen Zijpe en Rotterdam. Ten slotte werd de wensche- lijkheid betoogd om in onder ling overleg een geordende dienstregeling van alle open bare verkeersmiddelen in Zeeland tot stand te brengen en deze in één gids vast te icggen. Vooral dit laatste Is van onmiddellijk practisch belang. Het is thans immers een on mogelijkheid om een tocht naar een of ander niet aan de spoorign gelegen deel van Zeeland in korten tgd uit te stippelen I De toeven ffimattomen schen zullen ter kermis van Gedep. Staten worden ge bracht. HET GEBREK AAN LEERKRACHTEN IN ZEEUWSCH VLAANDEREN. Wg hebben verleden week reeds melding gemaakt van het in Zeeuwsch Vlaanderen opgekomen denkbeeld om jongelui met diploma 5-j. H.B.S. door middel van een spoedcursus op te leiden tot onderwijzer. Er blgkt voor dezen cursus voldoende be langstelling te bestaan. Ook zal de behoefte aan gymnasi aal onderwgs in de buitendee- len" der provincie onder oogen worden gezien. Voorts zal te bevoegder plaatse worden gewezen op de noodzakelijkheid van het teniet-doen in de geteisterde gebieden van den standplaats aftrek voor het onderwijzend en het overige rijkspersoneel en het daarvoor in de plaats stellen van een „noodtoelage". De vlucht uit de geteisterde gebieden is thans van een ontstellenden omvang. Ter beoordeeling van zaken op onderwijsgebied, beslodt het bestuur tot oprichting van een Raad van Bgstand voor Onderwgsaangelegenheden. WALCHERSCHE BOEREN NAAR ROZENBURG. Ten slotte vermelden wg hier nog, dat uit mededee- liugen van den heer Geschie- re bleek, dat aan een vijftal gedupeerde landbouwers op Walcheren kort geleden land bouwbedrijven zijn toegewe zen gelegen op de staatsdo- meingronden op het Zuid-Hol- landsche eiland Rozenburg. Er werd op deze vergade ring nog een groot aantal an dere punten behandeld, waar van wg morgen in het kort rosl&Fg sullen maken, voor een van zijn gezinsleden aanvragen. Op zijn eigen stamkaart wordt evenwel de uitreiking genoteerd. BIJZONDERE REGELINGEN a. Voor personen in gemeen schappelijke voeding gelden alle bovenstaande bepalingen. Alle aanvragen voor instellin gen en kampen moeten collec tief worden ingediend. b. Kinderen van 010 maan den ontvangen in geen geval een bon voor schoenen. Zoodra zij den leef tgd van 10 maan den bereikt hébben, wordt on afhankelijk van het stam kaartnummer een bon uitge reikt. Ook dan is keuze mo gelijk. Kinderen geboren op of na 1 Jan. 1945, die den leef tijd van 10 maanden bereikt hebben, en nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen, kunnen eveneens onmiddellijk onafhankelijk van het etam- kaartnummer een schoenenbon ontvangen. c. Schippers en andere per sonen, die ingeschreven zijn in het centraal bevolkingsregis ter, moeten zich, wanneer hun nummer aan de beurt is. wen den tot den distributiedienst der gemeente, waar zij ver blijven. WERKSCHOENEN. Bovenstaande regeling geldt niet voor werkschoenen. Deze moeten, zooals gebruikelijk, op een aanvraagformulier bij de plaatselijke distributiedien sten worden aangevraagd. De reeds ingediende aanvragen voor werkschoenen blijven gel dig. BEROEPSSCHOENEN. De tot dusverre bestaande regeling voor, beroepsschoenen vervalt geheel. Bijzondere bon nen voor beroepsschoenen wor den niet meer uitgereikt. HET FRAUDEHOEKJE BONNEN. VERVALSCHINGEN. Controleurs van den C.C.D. hebben reeds eenige honderden processen-verbaal opgemaakt waarvan 65 alleen in de provincie Utrecht! tegen kleinhandelaren in groenten en fruit, die distributiebonnen vervalscht hebben om zoo in het bezit te komen van blik- groenten en sinaasappelen, met de bedoeling deze in den gifhandel te laten verdwijnen. De „heeren" overplakten oude nooit aangewezen bonnen met een combinatie van cijfers en codenummers, waardoor ze „net echt" leken en leverden deze bij de grossiers-combina tie in, waar tenslotte het be drog werd ontdekt. Ook de ge lijk gekleurde bonnen van de vischkaart werden op deze wgze bewerkt. De distributie van blikgroenten is door de, practijken van deze zwende laars deerlijk ontwricht en tal van huisvrouwen in Holland wachten voorloopig vergeefs op hun groenten in blik! Behalve in Utrecht kwamen deze vervalschingen ook voor in Amsterdam, den Haag, Arnhem en Ede. NOGMAALS DE XLAJLK. Na Amsterdam en Rotter dam zijn thans ook te Den Haag arrestaties verricht van een aantal ambtenaren van de H.A.R.K. Het zijn een hoofd inspecteur, een magazijnmees ter en een lid van het noogere personeel, allen werkzaam bij ae H.A.R.K. te Amsterdam. In verband met de arresta tie te Rotterdam wordt thans nader bericht, dat nu ook de heer H. J. v. d. B., inspecteur van district Z.-Holland 2. op vrije voeten is gesteld. HOE DE UNILEVER KON FRAUDEEREN Een der malversaties bg de Unilever vond plaats door bg inlevering bg de contröle van den distributiedienst een groo te hoeveelheid coupures te zenden, waarbij er op gespecu leerd werd, dat het Centraal Distributiekantoor deze groote hoeveelheid niet kon contro leeren. De contröle is inder daad ook onvoldoende ge weestwaardoor de malversa ties niet aanstonds zgn ont dekt, Dit kwam niet doordat het contrólesysteem gebrek kig was, doch slechts door de moeilijkheden, die het Centraal Distributiekantoor bij den we deropbouw van zijn organisa tie ondervond, zoo deelde minister Vos op een vraag van een Kamerlid mede. De con tröle zal door het plaatsen van een tweede bijkantoor te Nij megen nog intensiever worden. MUZIEK. De Amsterdamsche telefoon dienst zal weldra met de grootste strengheid optre den tegen de ontelbaren, die clandestien aangesloten zijn op de radiodistributie. Per week worden 100 200 menschen betrapt. Tal van storingen zijn van het aanbrengen van deze aansluitingen het gevolg. Van af 1 April zullen de fraudan- ten met vrijheidsstraffen wor- den gestoft, I VOORSCHOTTEN OP HUISRAAD SCHADE. De sectie oorlogsgetroffenen van de Ver. ter behartiging der belangen van W. Z.-Vlaan deren schrijft ons over de voorschotten op huisraad scha de. Hoewel geenszins twijfe lend aan de coulante mede werking van de instanties met de afwikkeling gemoeid, wordt geconstateerd, dat het sys teem te ingewikkeld is en daardoor vertraging wordt on dervonden. Om uit de impasse te gera ken wordt aanbevolen: de vcorschotregeling geheel bij de Schade-Enquête Commissie (S.E.C.) te doen berusten; de bureaux Verzorging Oorlogs slachtoffers zich uitsluitend te doen bemoeien met het daadwerkelijk verleenen van bgstand aan de gedupeerden, vooral in het geven van ad viezen enz. en deze bureaux te ontheffen van goederen- verdeeling; het overtollig ge worden personeel van de B.V. O. worde overgeplaatst naar de S.E.C.iedere gedupeerde, die een voorschot wenscht te ontvangen, worde in de gele genheid gesteld binnen de eerste 10 dagen van elke maand daarvan opgaaf te doen; het algemeen Commis sariaat voor Oorlogsschaden te 's-Gravenhage machtige de S.E.C. tot hef verstrekken in eens van een behoorlijk be drag aan voorschot. De huis- raadschadeboekjes worden door de S.E.C. verstrekt; alle banken tot het verrekenen met de leveranciers te doen in schakelen. Op onze bureaux te Middel burg, Vlissingren en Goes ligt thans ook de passagierslijst van het m.s. Japara ter inzage. Het schip heeft 784 repatriee^ renden aan boord en zal ver moedelijk 29 Maart te Amster dam arrlveeren. DE HUURWAARDE VERGOEDINGEN VOOR WALCHEREN. Het Tweede Kamerlid de heer Mes heeft aan de minis ters van binnenl. zaken er van financiën de volgende vra gen gesteld: Is het juist, dat door de pro vinciale bureaux verzorging oorlogsslachtoffers in Decem ber 1945 aan de gemeentebestu ren is medegedeeld, dat per 1 December 1945 alle huurwaar devergoedingen worden stopge. zet en worden omgezet in een afloopende vergoeding? Geldt deze btpaling eveneens voor woningen in het geïnun deerde gebied van Walcheren gelegen? Zoo ja, zgn de ministers dan niet van oordeel, dat hierdoor de eigenaars van woningen, in bovenbedoeld, gebied gelegen, bijzonder worden gedupeerd, daar pas in het eind van 1945 of in het begin van 1946 een aanvang kon worden gemaakt met het herstel van deze wo ningen? Zgn de ministers derhalve bereid om voor het geïnun deerde gebied van Walcheren een lateren datum van stop zetting der huurwaardevergoe- dingen vast te stellen en de af- loopende schaal vanaf dien da- tm toe te passen? CHARITÊ EN AMUSEMENT. In de laatste weken werd te Biervliet een filmvoorstelling gegeven met de film „Vrij On- verveerd" ten bate van Ned. Volksherstel. Een gezelschap uit Sluis gaf een tooneeluitvoering met het stuk „Marjatta" ten bate van het Roode Kruis. En Donderdagavond, 21 Maart, werd door de Biervllet- sche tooneelclub opgevoerd het blijspel „Trouwen is niet mak kelijk" ten bate van „Neder land helpt Indië". De heer Evers opende met een beroep op de liefdadigheid en sloot met dank voor het succes. Het stuk werd goed ge speeld door de oude club, die zich belangrijk aan het ver jongen is, wat hoop geeft voor de toekomst Bij besluit van 13 Maart 1946 is Daniël de Putten, klerk ter secretarie der gemeente Ter- neuzen, geschorst op grond van de bepalingen van het Zuive ringsbesluit 1945. Voor de vierde maal gaf 'de harmonie „Concordia" te Axel een winteruitvoering in het Centrum. Na het muzikale fedeelte werd opgevoerd het ooneelspel ,,In het gouden Haantje", dat grooten bijval oogstte. De belangstelling voor deze uitvoering was weer groot. Donderdagavond hield de Chr. meisjesvereeniging „Try- fena" te Axel haar drukbe zochte jaarvergadering. Nadat het huishoudelijk gedeelte was afgewerkt, volgde een pro gramma vol rijke afwisseling, o.a. voordracht, reciteerwed- strgd, samenspraken, enz. CANDID AATSTELLING R.K. VOLKSPARTIJ TWEEDE KAMER, Voor de Tweede Kamerver kiezingen is voor de R.K. Volkspartg in de kieskrin gen Haarlem, Den Helder, Leiden, Dordrecht en Mid delburg de volgende can- didatenlgst vastgesteld: 1. Prof. mr. C. P. M. Romme; 2. M.. P, van dcf Weyden; 3. J. Groen Azn.; 4. W'. Stein- metz; 5. Mr. dr. A. J. J. M« Mes; 6. Th S J. Hooy; 7« Dr. Jos. de Boer; 8. H," Bh Vink; 9. J. W. Lefeber; 10„ Dr. W. Dgsselbloem; 11 P« B. M. Alberts; 12. A. L. S. Lockef eer. BROODRANTSOEN WORDT VERLAAGD. Ernstig, waarschuwend woord van Min. Mansholt. In de radioserie „Op de Brug" heeft minister Mans- holt yrgdagavond gesproken over de vooruitzichten van de voedselvoorziening. Hierbij deelde hy o.m. mede dat met ingang van 31 Maart a.s. in verband met de wereldvoedsel positie het broodrantsoen van 2800 gr. per week verlaagd zal worden tot 2400 gr. De rantsoenen van alle kin" dergroepen en bijzonderen ar beid blijven onaangetast. Ook deed de minister een beroep op allen, zoo zuinig mogelijk met voedsel om te springen en voor verspilling te waken. AJs ieder één broodkorst për week weggooit, beteekent dit 10.000 ton kostbaar graan per jaar. Alleen in Amsterdam vinden de schiilenophalers ongeveer 20.000 kg. brood per week tus schen den groente-afval. Dit mag niet voorkomen! Voor het eerste halfjaar '46 is ér een geraamd wereldte kort aan graan van 8 millioen ton. Hiervan zou Nederland 8 jaar brood kunnen eten! Daar wg ook ons steentje moeten bijdragen, zal er dit jaar wei nig van den wereldoogst van tarwe voor ons land te wach ten zijn. Daar onze eigen oogst '45 weinig opleverde, moest on ze tarwebehoefte voor 94 uit import gedekt worden. Door gebrek aan import van voedergranen zijn onze ver wachtingen van de vleeschpro- ductie ook den bodem ingesla gen- De regeering overweegt ook een goede regeling en een juiste bestemming van de pro ductie. Er mag geen voor menschelijke consumptie be-* stemd graan voor veevoeder worden gebruikt. De grootere vrgheden van den boer zullen niet gehandhaafd kunnen blij ven. Er is reeds misbruik van. gemaakt, getuige de vele clan-' destiene slachtingen. Er zullen beperkte maatregelen voor de varkenshouderij moeten ko men. Tenslotte deed de minis ter een beroep op de boeren voor harden arbeid en goede samenwerking, terwijl hij er bij het publiek op aandrong alle zwarte handelpractijken tegen te gaan. Kardinaal Von Galen overleden. Kardinaal von Galen, aarts bisschop van Munster, die kort geleden <^en kardinaalshoed ontving, is Vrijdag te Munster op 6S-jarigen leeftijd overle den, nadat hij nog geopereerd was. Kardinaal von Galen is beroemd geworden om zijn af wijzing van het nat. soc. en de Gestapo. In 1941 zei hij in een predikatie: „Engelsche bommen zijn beter voor. Duitschland dan het nat. so cialism e". Een voornemen van Hitier om hem te fusjlleeren is uit angst voor de uitwer king, door de legerleiders voor komen. Perzië beschuldigd vap fascistische neigingen. Engeland heeft doen weten, dat zij staat op onverwijlde be handeling van de Perzische kwestie in den Veiligheids raad. Rusland zal als een der partgen, niet aan de stemming kunnen deelnemen. De Perzi sche regeering heeft aan Tryg- ve Lie een brief doen toeko men, waarin de toestand in Perzië ernstig genoemd wordt. Medegedeeld wordt, dat de besprekingen in Moskou mis lukt zgn. De Sowjetpers gaat voort met in scherpe bewoor dingen de politiek van Perzië te becritiseeren. De „Iswestia" wgst erop dat in Perzië nog steeds personen die fascistisch geïnfecteerd zijn. belangrijke posten bekleeden. Voorts wijst iet blad erop dat in '41 ca. 3000 Duitsche agenten in Per zië gelegenheid kregen plannen te beramen voor een aanval op de Russische olievelden van Bakoe. Ondanks de Britsche en Russische waarschuwingen werden deze agenten nooit verwijderd en zitten deze er nog. DE VIERING VAN 4 MEI. Vanwege het Nat. Instituut is een regeling ontworpen voor een uniforme viering van 4 Mei in geheel Nederland. Oni 1 uur zullen de vlaggen gehe- schen moeten worden, vervol gens om 2 uur herdenkings plechtigheden, 2.30 een minuut stilte. Het programma dat nog verschillende andere punten, bevat, is ontworpen door een commissie van 19 afgevaardig den van alle richtingen o.l.v« Anton van Duinkerken. HET EERSTE KIVIETSEI. Vrijdag is het eerste kivietsei aan HM- de Koningin over handigd. Het werd gevonden door J. Rooseboom uit Epe .(CUd,).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1