De Duitschers plunderden onze laboratoria. SPORT Het magisch vierkant. De belangen van W. Z.-Vlaanderen. UIT DE PROVINCIE Walcheren TRIBUNAAL TE GOES Zuid-Beveland 4 Slechts weinig van het geroofde terug gevonden. Hoe de Nederlandsche uni versiteiten ooit haar weteru Bchappelijke uitrustingen, die Üoor de Duitschers werden ge stolen, zullen terugkrijgen, is een groot vraagstuk. Het wetenschappelijk leven Sn Nederland is door net ont breken van de meest noodza kelijke hulpmiddelen zeer ver traagd, Hèfc totaal bedrag van wat aan wetenschappelijke Uitrustingen behalve de boe ken verloren ging, bedraagt ongeveer een millioen gulden. En ondanks alle hulp, welke de Enge lachen en .Amerikanen in de door hen bezette gebie den van Duitschland verleenen, is het bijna onmogelijk om iets terug te vinden. Een Nederlandsche commis sie heeft maanden lang door (Duitschland gereisd, op zoek naar de gerodfde zaken. Zij had daarbij het geluk dr. •Boettcher en een aantal van zijn medewerkers in een kamp te ontdekken. Deze dr. Boett cher heeft uit de laboratoria te Leiden, Delft, Amsterdam XVrrje Universiteit) en Philips enorme hoeveelheden appara ten, machines en boeken naar iDuitsche laboratoria laten brengen. Hoewel dr. Boettcher en zijn helpers om zichzelf te ontlas ten alle inlichtingen hebben verstrekt, waarover zij be schikten, heeft men, naar het farool meldt, van 2000 voor werpen, welke op een bepaal de lijst voorkwamen, slechts 3 teruggevonden. Een van die drie voorwerpen was een groote magneet uit het Ka- merlingh Onnes laboratorium te Leiden, welke nooit was ge bruikt en die totaal verroest In een kelder werd aangetrof fen. En dat was dan nog de ge organiseerde roof. Daarnaast Was er de ongeorganiseerde Waarvan bijv. Wagenlngen zoo Beer te lijden heeft gehad, dat- do Landbouw Hocgeschool practised niet meer kan wer ken. STAATK. GEREF. PARTIJ. Onder presidium van ds. G. H. Kersten van Rotterdam, werd Utrecht de algemeene vergadering gehouden van de Staatk. Gerei, partij in Ne derland. Op de candidatenlijst voorde komende Kamerverkiezingen komen voor als no„5 D. Kodde te Zoutelande en als no. 13 A. J. Schofc te Middelburg.- Aangenomen werd een voor- stel-Zeeland om een protest te zenden aan den ministerraad inzake de uitsluiting van het Kamerlidmaatschap van ds. Kersten, zonder nadere moti veering. Ds. Kersten deelde mede, dat hij om gezondheidsredenen, geen Kamerzetel meer kon ambieeren en als partijvoor zitter moest aftreden. Ds. Zandt sprak als nieuwe partij leider ds. Kersten toe, waarna de vergadering hem tot eere- voorziter benoemde. Nieuws in een notedop Het gerechtshof van Am sterdam heeft het faillisement Uitgesproken over den kunst schilder Han van Meegeren. Eyn gescheiden vrouw is als belanghebbende in cassatie ge ltomen, welk beroep door den Jioogen raad is verworpen. De heer J. F. Gugelot, Jee raar aan de „De Ruyter- pchool" is als derde geplaatst S> de voordracht ter voor- ening in de vacature van di recteur aan de zeeyaartschool te Scheveningen. De Amerikaansche stad 'Albany heeft Nijmegen ge adopteerd, De Amerikaansche mili taire attaché heeft aan jhr. W. ÏJoreel, kapitein ter zee, het „legion of Merit" uitgereikt. De advocaat-fiscaal van liet bijzonder gerechtshof te Amsterdam heeft tegen den collaborateur H. C. Visee. 10 jaar gevangenisstraf geëischt. Te Amsterdam is een pro- pagandacommissie gevormd contra 'Franco. In deze com missie hebben vertegenwoórdi- gers van verschillende organi saties, groepeeringen en week bladen zitting. Vanaf 1 Mei zal de K.L. M. de luchtlijn Amsterdam Maastricht geregeld gaan be vliegen met Dakota vliegtuigen die plaats bieden aan 24 per ponen en 300 kg. bagage. Het hoofdbestuur der P. fT.T. overweegt om de bevor dering van verschillende P.T. A.-ambtenaren, die, zooals uit hun illegaal werk is gebleken, voor bevordering in aanmer king komen op den nationalen feestdag bekend te maken. Ook de journalisten H. v. Randwijk en H. G. Hermans, zijn thans uit Amerika terug gekeerd. t In den nacht van Dins dag op Woensdag zijn te Am sterdam 960 kruiken jenever en 2400 flesschen likeur van de firma Bols gestolen. Te Amsterdam zijn den Saatsten tyd enkele valsche - bankbiljetten vah 10 aan de circulatie onttrokken. De Italiaansche coalitie van socialisten en communisten heeft thans 6136 gemeente raadszetels voor 348 gemeen, ton tegen 5063 zetels in 275 gemeenten voor de Christen- Democrateil, Laguardia, de vroegere burgemeester van New York, volgt Lehmann op als voorzit ter van de Unrra. 40 inwoners van Weissen- burg zullen voor het eerst in de Amerikaansche zone vol gens het Duitsche strafrecht en door Duitschers te Neuren berg worden berecht wegens het in brand steken van de sy nagoge te Weissenburg. In Klagenfurt (Oosten rijk) is het proces begonnen tegen dr. Niedermoser en 12 van zyn assistenten, die er van beticht worden 5000 tot ,7000 patiënten door injecties te hebben gedood. De beklaagden zeiden op last gehandeld te hebben van het Beiiynsche ml. nisterie van binnenlandsche zaken en niet geweten te heb ben, dat zjj een strafbare daad verrichtten. Da Amerikaansche Se naat acht het gewenscht, om met het oog op den interna tionalen toestand, de 15 Mei a.s. afloopende dienstplichtw jnet een jaar te verlergen. Na een bespreking tusschen de vertegenwoordigers van het K.N.G.V. en de N.C.G.V. is overeengekomen, dat de sa menwerking. die voor 1940 tus schen beide organisaties be stond, weer moet worden her vat. SPOORLOOS VERDWENEN. De oorzaak van het spoor loos verdwijnen van al deze zaken ligt in het telkens ver- sleepen, dat de Duitschers hebben gedaan, aan de ver nielingen en beschadigingen tengevolge van deze transpor ten, maar ook aan het groote getale verzenden van •boeken en instrumenten, waar van de herkomst niet direct aanwijsbaar was, door de En- gelschen en Amerikanen naar hun eigen land. Wij willen slechts een kleine greep doen uit de lange lijst van alles wat onze Universi teiten en Laboratoria moeten missen. Daarop staan o.a. 500 accu's. 22.000 stuks laborato riumglas, 100 camera's, 1000 microscopen, 500 electrische meetinstrumenten, 50 elektro motoren, 50 hoogfrequentie- apparaten, 800 gram platina. 5 ton koper, meer dan 31.000 boeken •foto's. en meer dan 50.000 VIJFTIG JAAR HOLLANDS GLORIE. De doksleepvaart viert dit jaar een gouden ju. bileum. Het is namefyk vijftig jaar geleden, dat voor den eersten keer Nederlandsche zeesleep- booten, de Oostzee en de Noordzee, van L. Smit Co., met een machinevermogen van 750 pk een groote zee reis ondernamen met een drijvend droogdok, dat van Rotterdam naar San Paul de Lo- - anda op de Westkust X van Afrika moest wor- den gebracht Politierechter te Middelburg. De 34-j. P. J. van I., meubel maker te Kloetinge, nam meer dere malen te Goes een of meer stukken speelgoed weg van A. P. van 't Veer. Uitspr.: 1 mnd. gev. str. voorw. met 3 jaar proeftijd en 30 b.s. 15 dJi. De 51-j. J. v. H., gemeente werkman te Goes, nam aldaar een 2-wielig motorrijtuig weg, althans hij had dit gevonden als achtergelaten door de Duit sche Weermacht en zich toen wederrechtelijk toegeëigend Uitspr.: 1 mnd. gev. str. voorw. met 3 jaar proeftijd. Het ministerie van finan ciën vestigt er nogmaals de aandacht van de werkgevers op, dat de afdracht van de in den loop van 1946 reeds inge houden loonbelasting uiterlijk op 10 April moet geschieden. le kl.: Willem H—NOAD, LongaRBC, Baronie DNL Helmond, VlissingenEind hoven, BW-RKTW. In de Tilburgsche derby zul len ook nu de punten wel bij de thuisclub blijven. Longa zal RBC zeker geen gelegenheid geven de hatelijke nul in de kolom der overwinning weg te werken. Baronie en Helmond zouden hefi meest gebaat zijn met een puntenverdeeling, waar het o.l. niet ver van af zal blijven. De rood-witten zul len, naar wij vreezen, ten tweede male de meerderheid van Eindhoven moeten erken nen, terwijl BW haar nog goede kans zeker tegen RK TW niet zal verspelen. NAC 13 8 3 2 26—10 19 Longa 11 7 3 1 32—6 17 BVV 11 8 0 3 23—9 16 Willem H 11 7 2 2 28—13 16 Eindhoven 11 5 4 2 21—8 14 NOAD 10 6 1 3 21—13 13 RKTW 11 2 3 6 9—31 7 Helmond 11 1 4 6 9—23 6 Bar. DNL 12 1 4 7 14—82 6 Vlissingen 10 1 2 7 7—29 RBC 9 0 2 7 10—26 2e kl. C.: De ZeeuwenAxel, BreskensGoes, Middelburg- Terneuzen. Het eerste treffen fcusschen Axel en De Zeeuwen zou te vens wel eens de eerste over winning van de Vlisslngers kunnen beteekenen. Willen laatstgenoemden niet in het hoekje blijven waar de slagen vallen, dan is dit noodig ook. De beslissing voor de bovenste ONS PÜZZLEHOEKJE Piet Pienter ontdekt, als hij in zijn hoedanigheid als butler bezig is met het opruimen van Prof. Denkers studeervertrek, op het bureau van den hoog. geleerden puzzelaar een kladje van een merkwaardig cijfer, vierkant, 8 6 6 7 9 6 6 7 3 2 5 7 12 7 7 3 2 4 9 9 2 7 9 8 In zijn hoedanigheid van as sistent van den prof. voelt hij zich geroepen dit kladje nauw keurig te bestudeeren. Zijn geoefend ook ontdekt natuur lijk terstond eenige merk waardigheden en hij komt tot een heel aardige ontdekking. Zoo verrast Prof. Denker hem en terwijl hij enthousiast op hem komt toeloopen ver. telt de prof., dat dit een hoogst merkwaardig vierkant is, waarin de cijfers van 1 L.m. 9 zijn verwerkt. Piet Pienter onderbreekt den professor en vertelt den pfof., dat elk cijfer door een bepaalde letter kan worden vervangen. Als deze letters geplaatst worden op de plaats van de correspondeerende cij fers vanzelfsprekend wordt een zelfde cijfer telkens door dezelfde letter vervangen ontstaat een nieuw -vierkant van woorden, dat eveneens heel merkwaardig is. Indien men nu bijv. de cij fers 2, 3, 1, 4, vervangt door hun letters, ontstaat de naam van een bittere vloeistof; de correspondeerende letters van de combinatie 9, 7, 5, 9, 8 duiden een karaktereigen schap aan; 6, 7, 3, 2, 8, 9, 2, 7 wordt op deze, wijze een geestelijke; 4, 5, 2 is een be kende herkauwer; de cijfers 8, 9, 2, 2, 1, 8 door letters vervangen geven een ander woord voor voortdurend en tenslotte vindt men het mid del van personen en briefver- voer uit de vorige eeuw in dien men de cijfers 6, 5, 8, 9, 4, 6, 2, 9, 8 door hun let ters vervangt... Toen prof Denker *dit alles aandachtig had aangehoord, is hy aan zijn nog niet geheel schoon gemaakt bureau gaan zitten en wist hy vlug het merkwaardig woorden vier kant te vinden. Ook onze lezers zullen met deze opgave niet zoo heel veel moeite hebben. Inzendingen tot uiterlyk 1 April, aan de redactie van de „Prov. Zeeuw- sche Crt.", Walstraat 5860, Vlissingen onder het~ïnotto Puzzle", Voor de goede inzenders worden ook ditmaal weer 9 pryzen beschikbaar gesteld, waarvan drie voor de WaL chersche, drie voor de Beve- landsche en drie voor de Z.- Vlaamsche abonné's. Oplossing: De verborgen - wapenspreuken. De verborgen wapenspreuk Het was ditmaal niet zoo'n erg makkeiyke opgaaf, waar voor prof Denker zyn puzze laars had geplaatst Het aan tal inzendingen was dan ook niet zoo groot als de vorige malen, al dwarrelden er ook nu nog heel wat brieven neer op het bureau van Prof. Den ker. De dplossing volgt hieron der. De woorden zyn in de juiste volgorde geplaatst. Jirreël. Elsemeu, Meilhac, Asphalt, In dubio. Nazomer, ten bate, inborst, energie, Noordam, Drachme, Reinier, analoog en in facto. De woor den in facto en in dubio kon den van plaats worden verwis seld. De ontstane wapenspreu ken zyn dus: Je Mamtiendrai en Luctor et Emergo. Na loting werden de pryzen toegewezen aan: M de Kam, Nieuwe Vlis- singsche weg 375, Souburg; A. Kunst, Lange Noordstraat 48, Middelburg; J. Houmes, Zuidstraat A 175, Westkapel- le; J. Klompe, H 127e, Lewe- dorp; M. A. de Jonge, Nieuwe KerKstraat D 159, Biezelinge; J. L. Herkenq, Wilhelmlnastr. B 166, Wemeldinge; J. Trom- Set, Straatweg 36, ,Zuidzande; A. de Smidt, Willemsweg 53, Schoondijke, en P. Wael- put, Voorstraat A 173, Groede. Het hoofdbestuur van de kleermakerspatroons heeft zich met een adres tot den minister an handel en nyverheid ge rend, waarin geklaagd wordt i' cr de geringe toewijzing vaiv Itfen en .voeringen', plaats kan Zondag practisch vallen als Goes er m slaagt van Breskens te winnen. Blij ven de punten echter aan den •overkant, dan wordt het nog even afwachten. Nu de groen- witten het eerste schaap over de brug hebben, volgen misschien meer, waardoor te vens revanche kan worden ge* nomen voor de ln Terneuzen geleden nederlaag. De stand is Goes 7 6 1 0 29—8 13 Breskens 5 4 0 1 15—13 8 Terneuzen 5 2 0 3 811 4 Axel 7 2 0 5 9—17 4 Middelburg 6 114 16—21 3 De Zeeuwen 4 0 2 2 10—17 2 3e kl. G: Goes H—EMM, Vlis singen IIDe Zeeuwen n, ZeelandiaMiddelburg II, RCSYerseke. De blauw-witte Vlissingers zyn wel in staat den buit mee te nemen, terwyi in de plaat selijke ontmoetingen in Vlie- singen en Middelburg de thuis clubs de beste papieren heb ben. Van beslissend belang kan de returnmatch tusschen RCS en Yerseke zyn. Slagen de Souburgers er niet in de overwinning te behalen, dan kan de titel den oestermen- schen hoegenaamd niet meer ontgaan, getuige den stand. Yerseke 10 9 1 0 57—16 19 RCS 5 4 0 1 23—7 8 Vllss. H 5 3 0 2 13—16 Zeeuwen H 4 2 0 2 9—17 4 Zeelandia 8 1 2 5 21—31 4 E\r\y 3 111 88 3 Goes H 7 115 16—31 3 Midd. n 8 116 17—38 3 3e kl. ClingeCorn Boys, Sluiskil—Terneuzen IL De strijd aan de grens zal wel op revanche voor de Clin- geploeg uitdraaien, die in Sas van Gent indertyd het loodje moest leggen. Sluiskil zal ze ker raad weten met de Ter neuzen - reservesdie nog steeds op een overwinning .wachten. D© stand is hier: Steen 9 8 0 1 40—15 16 Clinge 8 5 0 3 25—14 10 Sluiskil 7 3 13 19—16 7 Corn Boys 6 3 0 3 616 6 Hulst 8 3 0 5 19—23 6 Terneuz. IE S 0 1 7 1237 1 3e kL I: Biervliet-Schoondijke, OostburgHoofdplaat, Aar denburgBreskens n. De leiders zullen ongetwij feld korte metten maken met Schoondyke, Hat der gewoonte getrouw, zwak voor den dag omt, hoewel Biervliet in Schoondijke maar juist met de hakken over de sloot kwam. Hoofdplaat zal zeker niet met een gerust hart Oostburg- waarts trékken. In Hoofdplaat moest reeds een veer worden gelaten, dus is oppassen ge boden. Aardenburg zal de re serves wel met leege handen huiswaarts sturen. De stand is hier thans: Biervliet 8 7 1 0 48—8 15 Hoofdplaat 7 5 1 1 24—14 11 IJzendyke 8 3 1 4 24—23 7 Oostburg 6 2 2 2 15—24 6 Aardenb. 6 114 12—30 3 Breskens n 4 1 0 3 820 2 Schoondijke 7 1 0 6 14—26 2 De stand van de zesdaagsche Donderdagmiddag 1 uur was als volgt: 1. BruneelDe Bruy- cker 68 p.; 2. GraussGior- getti 19 p., met 1 ronde ach terstand; 3. KaersKint 28 p., met 2 ronden achterstand; 4. SchulteBoeyen 56 p. Het koppel PratPellenaars lag op de 7e plaats met 3 ronden ach terstand en 42 punten. Vergadering ie Oostburg. In een dezer dagen te Oost burg gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Ver. ter Behartiging van de Belan gen van West-Zeeuwsch-Viaan- deren, heeft de heer Hoolhorst o.m. medegedeeld, dat de ver- eeniging reeds meer dan 1000 leden telt en voortgaat met in woord, beeld gn geschrift in het geheele land aandacht te vragen voor dit zoo zwaar ge troffen gebied. Medegedeeld werd onder meer, dat binnen kort de „Koningin Emma" •weer in devaart zal komen tusschen Vlissingen en Bres kens, alsmede, dat de bootver binding de laatste dagen aan zienlek Is verbeterd. Er zal getracht worden te voorko men, dat personen die leidende functies bekleeden, worden op geroepen voor militairen dienst en om te bereiken, dat het wel dra mogelyk zal worden om op een persoonsbewys naar Bel gië te reizen. De heer Hoolhorst deelde ter vergadering mede, dat er naar gestreefd zal worden, dat op de dezen zomer'te Ziirich te houden Hollandweek en op de Landbouwtentoonstelling te Goes de aandacht ook voor Zeeuwsch Vlaanderen zal wor den gevraagd. Voorts, dat de Stichting Hulpactie Schelde- monden onder meer overweegt om een cultuurcentrum in Z. Vlaanderen te stichten en dat de Prov. Bibliotheek te Middel burg veimoedelyk nog in dit najaar een boekendepot in Z. Vlaanderen zal vestigingen. By acclamatie werd hierna de heer Everwy'n benoemd tot afgevaardigde der vereeniging in de commissie, die belast is met het voeren van besprekin- geh over den aanleg van een vliegveld in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer Hoolhorst deed ver volgens mededeelingen over het gebrek aan onderwijzend per soneel in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Hy bepleitte in stelling van «een spoedcursus voor onderwijzer in aansluiting op het eindexamen H.B.S. De ze cursus zou gegeven kunnen worden in de H.B.S. en uit kunnen groeien tot een perma nente opleiding. Reeds is voor dit alles de aandacht van den Minister van O. K. en W. ge vraagd, evenals voor de wen- scheiykheid van de stichting van een gymnasim in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Nadat nog verschillende pun ten van minder belang waren besproken, werd de druk be zochte vergadering gesloten. Provinciale vergadering detaillisten groenten en irolt. Voor een provinciale verga dering van detaillisten in aard- pelen, groenten en fruit te iddelburg sprak Donderdag jl. de heer Tj. Reitsma, secr. van den Ned. bond van klein handelaren in groenten fruit, over de „Richtlynen voor toekomstige organisatie". Spr. drong er met klem op aan, dat men zich weer by de drie oude bonden, de algemeene, chris telijke of R. Katholieke, zou aansluiten, daar de vakgroep de belangen van den detaillist niet zoo kan behartigen als de bonden dat doen en organisa tie met het oog op de groot winkelbedrijven en invloed bij de regeering ook zeer noodza kelijk is. Van een eenheids organisatie, zooals die thans o.m. in Middelburg bestaat, waar deze organisatie 50 le den telt, was spr. in het al gemeen een tegenstander. Vele vragen omtrent de pro. blemen van handel en veiling van groenten en fruit werden besproken. Vlissingen DE TEWERKSTELLING VAN GEÏNTERNEERDEN. De kwestie van het tewerk stellen van geïnterneerden op de Kon. My „De Schelde" te Vlissingen is nog niet tot een oplossing gekomen. De arbei ders stellen zich voomamelyk op het standpunt, dat de gede tineerden eerst gezuiverd moe ten worden of hun straf hebben ondergaan, vooraleer men met hen werken wil. FILMAVOND. Donderdagavond werd in het „Luxor-theater" te Mis singen in het kader der mari tieme week een filmavond ge houden over de marine. De avond werd geopend door den secretaris van het voorberei dend comité van de mari tieme tentoonstelling, drs. H. Sinnema, die mededeelde, dat er plannen bestaan om te ko men tot de oprichting van een sanatoriumfonds voor ma rinemannen. Voor dit doel werd een collecte gehouden. Hierna werd een film over de „Jan van Galen" vertoond, waarna luit. t. z. 2e kl. D. Meeldyk, van den M. V. D. een causerie hield over vlag vertoon. Met het vertoonen van enkele films werd deze interessante avond, waarvoor veel belangstelling bestond, besloten. Middelburg DIEF AANGEHOUDEN. Te Middelburg is door de po litie aangehouden de 23-jarige J. B., typograaf van beroep, zonder vaste woonplaats, die zich had schuldig gemafekt aan diefstal van een pantalon en na verhoor hier voor derge- lyke misdrijven o.m. zal wor den voorgeleid in Den Haag, Apeldoorn en Hoensbroek. GESTOLEN FIETSEN TERUGGEVONDEN. Ook de vyfde fiets, waarvan de onlangs te Middelburg ge arresteerde „grossier in fiet sen", B. P. uit Delft, zich in deze gemeente had meester gemaakt, is thans door de po litie opgespoord. De rywielen zullen aan de rechtmatige eigenaars worden teruggege. ven. VERKEER SONGEVAL. Op den Kanaalweg nabij de Stationsbrug te Middelburg kwam de wielrijder B. by het passeeren van een auto te val len Hy kwam hierbij in aan raking met een anderen auto en liep daarby lichte kneuzin gen op. O.- en W.-Souburg PARTIJ VAN DEN ARBEID. Deze week vond te Souburg de definitieve oprichting plaats van een af deeling van de Par ty van den Arbeid. Deze op richting werd voorafgegaan door een goed bezochte open bare vergadering, waar air spreker optrad de heer W. v Deelen De lieer de Priester Sr. me moreerde de moeilykheden wel ke in Souburg het eerder by- eenroepen van een vergadering onmogelijk maakte. Na over leg van S.D.A.P., V.p. en Po litiek dakloozen was deze ver gadering uitgeschreven. De heer v. Deelen gaf een beschouwing over den wereld toestand voor 1940 om tot de slotsom te komen dat de 100 millioen slachtoffers welke de ze wereldbrand gekost heeft, niet gevallen mogen zyn, om nu weer maar te het oude spoor van vóór 1940 verder te gaan. Spr. behandelde voorts het urgentie program van de Par ty van den Arbeid. Staande de vergadering gaf zich een 50 tal aanwezigen op als lid. Het bestuur dat hierna werd gekozen bestaat uit: J. de Priester, A. W. Bouff H. K. v. Duyvenvoorde, J den Boer, J. Goedbloed F. Leenhouts en Lies de Priester. NIEUWE BRUG TE SOUBURG. Toen de brug over het ka naal te Souburg door de Duitschers werd vernield, zyn de brokstukken later opge- vischt en naar een werkplaats in Holland gezonden voor re paratie. De brug is echter zoodanig vernield, dat ze niet meer te repareeren is. Naar wy thans vernemen, ligt het in de bedoeling er nu een andere te leggen, die elec- trisch zal draaien, terwyi één hek electrisch gesloten zal worden. In Juni of Juli zou ze klaar zyn. Het overzetveer te Souburg heeft al heel wat ellende ver oorzaakt. Wanneer er enkele menschen pp staan (niet het toegestane maximum) komt het zoo diep te liggen dat men den overkant niet kan berei ken zonder natte voeten. Nu is het twee keer achtereen in reparatie geweest. Maar nog ligt het veel te diep en te wan kel Dezer dagen is het gekan teld waardoor 2 personen te water geraakten en de rest met natte voeten naar huis ging. Gelukkig lag het nog aan den kant andersLaten we hopen dat er spoedig verande ring intreedt en de put wordt gedempt voor eenmensch verdronken is. Nu is het le- vensgevaariyk. Toen de heer S. dezer da gen te Souburg zyn tuin op ruimde, vond hy een kruik met schroefdeksel. Toen hy deze verwyderde, kwam er een gasachtige stof uit. die hem bijna deed bedwelmen. Toch kon hy dé kruik nog dicht krygen, waarna hy haar by de politie deponeerde. De 43-j. J. Verstelle, koop man te Wolphaartsdyk, was eerst lid en toen sympathi- seerend lid van de N. S. B. lid van den N.V.D. Hy bekende verkeerd te hebben gehandeld. Van het N.A.F. is hy geen lid geweest. Wel waren twee zoons soldaat in Duitschen dienst. De 21-j. landarbeider te 's- Heer Abtskerke, Th. v. d. Wee- Ie ontkende sympathiseerend lid te zyn geweest. In 1943 moest by naar Duitschland. doch kwam wegens een maag zweer terug. Later moest hij dezen tusschen weer naar Duitschland en aansluiten by het N.S.K.K. Hy koos hei laatste. Mr, Kuipers wees er op, dat beschuldigde een zwakke ge zondheid heeft. De 50-j. J. dé Smit geb. Ver- stelle uit Wolphaartsdyk, liet zich overhalen lid te worden van de N.S.B. en zoo kwam ze ook in de N.S.V.O. en heeft daarvoor gebreid en genaaid. Mr. Kuipers bepleitte clemen tie. De 57-j. Wa. Ruijsaardv. d. Most uit Hansweert ont kende symptathie voor de N.S. B.-ers te hebben gehad, al waren haar man en zoon wel lid. Zij is juist daarom met ruzie van hen weggegaan. Een drietal getuigen kwam verkla ren dat de vrouw gelyk heeft. Na een pleidooi van .mr. Van Hasselt, volgde onmiddellyke vryspraak. De 62-j. machinist A. van den Broecke en de 61-j. de- Ëótchef N.S. afd. tractie, P. J. [oogendonk, werden er van beschuldigd, dat zy niet heb ben voldaan aan het bevel tot het spoorwegpersoneel om in staking te gaan. Bij de sta kers hadden zy briefjes doen bezorgen, waarin hun dienst stond voorgeschreven, terwyi laatstgenoemde zelf een loco motief met water en kolen voorzag. Beiden zijn ontslagen met toekenning van pensioen. Eerstgenoemde ontkende de bezetters in de hand te hebben gewerkt. Hy wist niets van de radio-uitzendteg en kwam daarom op 20 Sept. gewoon in dienst Hy ontkent briefjes te hebben geschreven of te hebben doen rondbrengen.. De tweede beschuldigde had geen orders van hoogere tractie- beambten ontvangen. Hy geeft toé toch op 20 Sept. dingen ce hebben gedaan, die hij niet beslist doen moest. Nadat een tweetal getuigen goede inlichtingen over de be schuldigden hadden gegeven en de beide echtgenooten ver klaard hadden niets met de N.S.B. te maken te hebben ge had, was het woord aan den verdediger mr. F. W. Adriaan- se, die op clementie voor bei den aandrong. De 54-j. opzichter van de fortificatie, R. v. d. Berg, zou hulp hebben verleend aan den vijand, door werkzaam te zyn bij de Bezirkverwaltung op Walcheren, zou arbeiders mei de Duitschers hebben gedreigd als zij niet hard genoeg werk ten en goed hebben gevonden dat zijn dochter met leden van de weermacht omging en werk zaam was by de Standortver- waltung. De man, die reeds sedert 12 Nov. 1944 geïnterneerd is, ontkende o.a. de arbeiders te hebben bedreigd. Hy werd door de Duitschers verplicht met het technisch personeel voor hen te werken. Niet minder dan 5 getuigen, onder wie hoofdofficieren en ook de dochter van v. d. B., kwamen te zyn belang uitvoe rige verklaringen afleggen. Mr. F. W. Adrlaanse drong op cle mentie aan. De 41-j. landbouwer P. D. ik, Domburg GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Dom burg besloot een toeslag van 3.30 per week per scholier te verleenen aan hen, die re gelmatig naar Middelburg reisden gedurende den tyd dat op de autobus geen schoolkaarten werden afgege ven. Het heeft de aandacht fetrokken, dat op de lyn Mid- elburgVlissingen dadeiyk een regeling is getroffen, waarop Domburg ondanks krachtige pogingen van het gemeentebestuur 3 maanden moest wachten. Het oude brandspuithuisje, in den volksmond ,,'t visch- kotje", zal worden gesloopt. Het gemeentebestuur wordt gemachtigd te trachten 9 ar beiderswoningen gebouwd te krygen met steun van 't Ryk. Van de 200 woningen, in 1946 door het Ryk te doen bouwen op Walcheren, rijn er 10 aan Domburg toegekend. Een voorloopig crediet van 4000 wordt toegestaan voor de restauratie van den voor gevel van het gemeentehuis. Het secretarievertrek zal voor den a.s. zomer in gebruik ge geven worden voor een ten toonstelling van schilderyen, toekeningen en andere oorlogs- gedachtenissen. Na den zomer zal het secretariaat weer op de oude plaats kunnen worden gevestigd. Goes, In de „Prins van Oranje" te Goes had Donderdagavond een vergadering plaats van den Raad van Overleg, die b(j ontstentenis van den voorzit ter geopend werd door den heer de Rechter, die een korte uiteenzetting gaf van het werk van den Raad van Overleg, die de samenwerking tusschen de Christelyke, de Roomsch-Katholieke en de moderne vakcentrales beoogt. Hy heette ook de sprekers van dezen avond welkom: de heerên Chr. de Bruin en mr. A. C. van Epenhuysen, resp. inspecteur en voorzitter van den Raad van Arbeid te Mid delburg. De heer de Bruin zette op duidelyke wyze het ontstaan van de sociale verzekerings wetten uiteen, terwyl mr. v. Epenhuysen een uiteenzetting gaf over de wijze waarop deze verzekeringen in de toekomst zullen dienen te geschieden. Na de pauze hebben vele aanwezigen een dankbaar ge bruik gemaakt van de gele genheid tot het stellen, van vragen. Wederom hebben enkele per sonen getracht steenkolen weg te halen van de gasfabriek te Goes. De politie betrapte hen daarby en de daders sloegen op de vlucht, alvorens zy iets hadden kunnen buitmaken. Donderdagmiddag reed een vrachtauto den hoek van de Wilhelminastraat en de Jacob Valckestraat te Goes om, toen daar een voetgangster op het midden van den ryweg liep- Om een aanryding te voorko men, week de chauffeur uit en reed tegen een boom aan, waardoor de auto aan de voor- zyde beschadigd werd en een der beide in de cabine ritten de personen liep daarby llchto verwondingen op. Brf beschikking van den Mi- nistér van Openbare Werken en Wederopbouw is op grond van de bepalingen van het Zuiveringsbesluit 1945, over eenkomstig het advies van de commissie van advies, bedoeld artikel 5, lid 4, van ge noemd besluit, gerekend mefc ingang van 1 September 1945, aan P. Warren te Borssele, ontslag verleend uit zijn func tie van waterbouwkundig amb tenaar by de waterkeering van den calamiteuzen polder Borssele, tevens waterbouw kundig ambtenaar by de wa terkeering van dien polder. Lindenberg uit Wolphaartsdijl bekende in 1937 te hebben bi dankt voor de N.S.B., doch later weer Hd te zyn geworden De verdediger, mr. F. W. Adrl aanse, vroeg clementie. 'De 50-j. Jannetje Hoogstra ten uit 's-Heer Abtskerke werd in 1944 lid der N.S.B. Haar kinderen waren het niet. Zy begreep niet fout te hebben gedaan. De verdediger, mr. Terwoert, voerde verzachtende omstandigheden aan. Uitspraak in alle zaken Donderdag -1 April. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Beroepen (toez.) te Noordwijkerhout H. A. van Loon te Qryps- kerke. Het streven naar een nieuwe Schriftuurlijke Kerkorde. Naar wy vernemen, heeft de classis Middelburg der Ge- ref. Kerken aan de generale synode voorgesteld een ver zoek te riohten tot de gene rale synode der Ned. Herv. kerk om mee te mogen spre ken inzake zijn streven te ko men tot een nieuwe Schrif tuurlijke Kerkorde, aangezien dit voor de gansche Geref. gezindheid van uitnemend ge wicht is en in Gods gunst de weg zou kunnen banen tot meerdere eenheid en samen- binding tusschen de kerken. Zy verzoekt dit, gedachtig aan de - belofte onzer vade ren, terug te zullen keeren tot de Ned. Herv. kerk, te- dien deze terugkeert tot het Woord van Christus. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Donderdag j.l was de classis Zeeland van Chr. Geref. ker ken to buitengewone zitting saamgeroepen. Tot voorzitter werd verkozen prof. G. Wisse, tot vice-voorzitter Ds. H. Ho- gendoorn te Zierikzee, tot scriba Ds. R. Slofstra te Vlis singen. Een tweetal kerken uit de oud-Geref. gemeente hadden verzocht in de Chr. Geref. kerk te worden opgenomen. n.L die van Oud-Vosmeer'en die van Tholen. Na ernstige saamspre- king werd met algemeene stemmen tot opname bèslotet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2