PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Spannende zitting van Veiligheidsraad verwacht Een staartje van de inundatie. Buitengewesten trouw aan Nederland. Waar blijft 't varkensvleesch Ifoofdredacieur G. Balllntijn (met ipdactioneele medewerking van dr. W. H. Beckenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg, Druk: firma l". van de Velde Jr., VH'SJngetr. kommissie van Bijstand J. L. van Leeuwen» Ds, M. L. \V. Schccli, Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdageu. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 23 Maart 1946 189e Jaargang Nummer 70 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pet week, 3.20 per kwartaal, franco per post. 3 45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent - per rem.* minimum per advertentie Bureaux gevestigd te VHssingen Walstraat i tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londcnsche K«„i 29, UT. 2077 en 2921, One. Tn,lk.de 15, lel. 2475. Oontbu.g Orelemeetre.l 3, Tefnemen; BreuwerllMre.t 2. Postrekening nr. 3»3<»_P£:&:_MMMbnrt- BOUWPLAN 1946. De minister van openbare werken, dr. ir. J. A. Ringers, heeft op 14 Maart het „bouw plan 1946" gepubliceerd, een plan. waaruit wij onze lezers de voornaamste feiten reeds hebben medegedeeld. Dit bouwplan beteekent niets meer of minder, dart dat de geheele bouwnijverheid door de over heid geregeld wordt, dat de re geering al die maatregelen neemt, welke noodzakelijk zijn om te bereiken, dat de be schikbare, te weinige arbeids krachten, op doelmatige wijze I worden ingezet en dat ook de beschikbare bouwmaterialen en het aanwezige kapitaal zooveel mogelijk daar worden ingezet, waar zulks het drin gendst is geboden. Dit zeer diep ingrijpen der regeering in een zoo belang- i-jj^e bedrijfstak als de bouw nijverheid, doet misschien sommigen wat vreemd aan. Maar Nederland ziet zich' ger plaatst tegenover zulk een ontstellend woningtekort, voor een zóó ontzaglijke oorlogs schade en voor zulk een be hoefte aan tallooze openbare werken* dat leiding van bo venaf inderdaad een gebieden de eisch mag heeten. Het be sluit der regeering om een bouwprogram op te stellen, dat een tijdsbestek van niet minder dan 10 jaren omvat, mag dan ook een. initiatief worden genoemd, dat van gansoher harte toegejuicht dient te worden. Het bouwplan 1946 zal wel licht niet ieder getroften ge bied datgene brengen, wat het gaarne had gezien. Men hun kert nu eenmaal naar volledig herstel en terugkeer van het oude comfort. Maar het heeft niettemin een respectabelen omvang en vergfc een. bedrag. Het vergt bovendien een offer van vele bouwvakarbeiders uit ïicht getroffen gebieden, die zullen worden ingezet in de zwaar getroffen gebieden. Dit offer zal vrijwillig gebracht moeten worden. Laat ons ho pen, dat het inderdaad ge bracht wordt l Zeeland zal zeer veel arbei ders van bujten de provincie 3crijgen. West Zeeuwsch Vlaan deren spant de kroon en krijgt van alle gebieden, waar ar beiders van elders te werk zullen worden gesteld. de meeste werkkrachten, ni. 2600. Walcheren volgt daarop met 2550 werkkrachten, Zeeland Noord krijgt er 430, Zeeland staat wat dit betreft' vooraan vergeleken bij alle andere zwaar getroffen gebieden en provincies. De schade was hier trouwens ook procentsgewjjze het grootst en werd op 1 Jan. '46 feraamd voor Walcheren op 7.6 millioen gulden, voor W. Zeeuwsch Vlaanderen op 30 millioen gulden, voor Noord Zee'and op 11 millioen gulden en voor de rest van Zeeland' oy muxiotsu guiten, totaal bedrag dus voor Zeeland van 107.300.000, Van welke beteekenis de aanvoer der bovengenoemde werkkrachten zal zijn, blijkt het duidelijkst, als men nagaat, hoeveel arbeidskrachten er in deze gebieden zelf beschikbaar zijn. Walcheren beschikt over 1125 bouwvakarbeiders, het krijgt er 2550 bij W. Zeeuwsch Vlaanderen heeft er 295. Het krijgt er 2600 bij. Noord Zee- lana heeft er 489 en krijgt er 430 bij. Men ziet, het zijn res. pectabele aantallen, die ge wicht in de schaal leggen en het wederopbouw tempo aan zienlijk zullen verhoogen. In drukwekkend zijn ook de hoe veelheden materiaal, die in 1946 in Zeeland verwerkt zul len worden. Aan cement zal in -W. Zeeuwsch Vlaanderen 14.853 ton, op Walcheren 19.411 ton, in Zeeland Noord 1277 ton en .in de rest van Zeeland 3888 ton verwerkt worden. Aan kalk in W. Zeeuwsch Vlaanderen 1760 ton, op Walcheren 2175 ton, in Noord Zeeland 347 ton, in de rest van Zeeland 604 ton. Overweldigend zijn de hoe veelheden metselsteen. W. Zeeuwsch Vlaanderen zal er 14.576.000 stuks verwerken. Walcheren 19.050.000. Aan dakpannen krijgt W. Zeeuwsch Vlaanderen 1.632.000 stuks, Walcheren 2.122.000Aan gezaagd naaldhout wordt in W. Zeeuwsch-Vlaanderen 9671 m3, op Walcheren 12.549 m3, in N. Zeeland 2038 m3 en in de rest der provincie 3415 m3 verwerkt. Een ander cijfer, dat tot de verbeelding spreekt is, dat voor W. Zeeuwsch Vlaanderen 41.000 rollen be hang, voor Walcheren 52.000 rollen, voor N. Zeeland 7000 rollen en voor de rest van Zeeland 13.000 rollen noodig zullen zijn in 1946! Dit alles wijst er op, dat er 5n Zeeland in 1946 een enorme bouwbedrijvigheid zal heer- schen. Het bewijst tevens, dat Zee land in het bouwplan 1946 al lerminst vergeten is, ook al komt het wat de woningen, waarvan de bouw in 1946 zal worden begonnen, pas op de 7e plaats met 60u woningen. Fier in Zeeland staat het herstel Voorloopig nog op den voorgrond. Nieuwbouw bomt later aaa de beurt. Hel Wereldgebeuren Rusland kreeg ditmaal zijn zin niet Truman tegen conferentie met Stalin en Attlee. Donderdag werd in de late avonduren te New-York be slist, dat de bijeenkomst van den Veiligheidsraad op Maan dag 25 Maart niet zal worden uitgesteld. Wil de Raad daar na besluiten om de behande ling van de Perzische kwestie uit te stellen, dan staat hem dat natuurlijk vrij. Op 't ver zoek van Moskou evenwel om de bijeen komst zelf uit te stel len is niets uitgedaan. De algemeene verwachting is, dat Rusland een nieuw ver zoek zal indienen om de be handeling van de Iraansche kwestie uit te stellen. Of daaraan voldaan zal worden is echter de vraag, want Per- zië heeft inmiddels Donderdag avond een nl euw verzoek ge richt tot de Vereenigde naties ■ora het conflict met Rusland in behandeling te nemen. De Russen vinden den gang van zaken kennelijk onaange naam, Gromyko, de Sovjet ambassadeur in de V.S. heeft Donderdag een „beleefdheids bezoek" aan minister Byrnes gebracht, waarbij natuurlijk uitsluitend over de Iraansche problemen is gesproken. Na aifloop verklaarde Gromyko tegenover journalisten, dat een optreden van de Vereenigde volkeren inzake Iran de zaak alleen maar ingewikkelder zal maken. Het schijnt inmiddels, dat de Russen nog eens willen probeeren, de zaak door direc te onderhandelingen in het reine te brengen. Moskou zou bereid zyn, nieuwe voorstellen te doen. Daar de Sovjetpers de laatste dagen een ongezou- en critiek op Iran uitoefent, staat echter wel bij voorbaat vast, hoe die voorstellen er uit zullen zien. Iran past overigens goed op, dat het de Russen niet te kwaad maakt. Het heeft nu weer ve,rklaard. dat ondanks het tegenwoordige geschil tus. schen beide landen de meest vriendschappelijke verhouding dient te blyven bestaan en dat Moskou het voor den Veilig heidsraad brengen van het conflict niet moet beschouwen als een vijandige daad! Met dat al wordt het aan staanden Maandag een be langrijke dag! In Engeland en Amerika heeft men zich den laatsten tijd, in verband met de toe nemende internationale span ning, afgevraagd, of het geen tijd wordt, dab Truman, Attlee en Stalin weer eens persoonlijk bij elkaar komen. President [UjHiiiniiiniiMiiiniiiiaiiiiaiiiniiHiiiili NURMI EXIT De naam van den le- gendarischen Finschen hardlooper Nurmi is. thans verdwenen van de lijst der wereldrecords- athletiek. De Int. Athle- tiek Federatie heeft nl. het door den Fin Heinó verleden jaar gevestigde wereldrecord over 10 km. officieel erkend. Het was het laatste we reldrecord, dat nog in het bezit van Nurmi was en wel sedert 1924. Truman heeft in dit verband verklaard, dat zulk een be spreking weliswaar nuttig zou zyn. maar dat hij niet bereid is het initiatief daartoe te ne men... De toestand is dus nog niet zoo gespannen, dat men naar dit redmiddel wil grijpen. In verband met de Perzi sche kwestie is nog van betee kenis, dat de Koerden den laatsten tijd opstandige neigin gen aan den dag leggen en dat 't gevaar niet denkbeeldig is, dat. deze opstandige bewe- ;ing naar Iran over zal slaan. Jovjettroepen, die zich in de nabijheid van de oproerige ge bieden zouden bevinden, zou den bereid zijn, zulk een revo lutie te steunen... Daarbij zouden echter de Amerikaan- sche en Engelsche oliebelangen in het gedrang kunnen komen. Kans op nieuwe internationale verwikkelingen dus! Dyphtherie, typhus en paratyphus dreigen Gevaar voor Walcheren moet worden afgewend I IIIIIHIinilllBIIIIBIIIIBIlIHlUBIIII 1 IIIIIM1 Werkte Petiot voor de Maquis? De 49-jarige dr. Petiot, die er van beschuldigd wordt tij dens de Duitsche bezetting 27 menschen te hebben vermoord, verklaarde heden, dat hij een verzetsgroep, 't „Vliege 'eleid heeft. Hy verklaarde, lat Ivan Dreyfus, naar zijn zeggen 'n Gestapo-agent, door :ijn groep gedood werd. Petiot gaf in een monoloog van een half uur een overzicht van zijn ondergrondsche werkzaamhe den te Parijs. De eerste getui ge, eertijds inspecteurgeneraal van den recherchedienst, Lu- cien Pinaud, verklaarde, dat hö in het Bois de Marly, daar waar Petiot's verzetsgroep had aangeduid, drie Gestapo- agenten geliquideerd te heb ben, inderdaad de drie lijken aantrof, die als zoodanig wer den geïdentificeerd. De weduwe van de Gaulle's vertegenwoordiger in bezet Frankrijk, Broseolette, ver klaarde nimmer iets van Pe- tiofc te hébben afgeweten. Ook de verzetsleider, „Regenboog", kende hem niet. feulgaarsche regeering afgetreden. De Bulgaarsche regeering is afgetreden. Of het ontslag zal worden aanvaard, is nog on zeker. Het aftreden houdt ver band met het feit, dat Enge land en de Ver. Staten de re geering niet willen erkennen, als geen vertegenwoordigers van de'oppositie in het kabi net worden opgenomen. DUITSCHE U-BOOTEN VERRAADDEN ZICHZELF. Een geheim radio aflulster- apparaat," dat tijdens den slag op den Atlantischen Oceaan in de escorteerende Engelsche schepen was aangebracht, on derschepten veelvuldig radio boodschappen, welke Duitsche onderzeeërs naar het hoofd kwartier in Duitschland zon den. Zoodoende werd in een paar minuten de positie van den vijand bij het convooi be kend. Op deze wijze werden de du ik booten, welke zich onbe wust hadden verraden, opge spoord en vernietigd. KORTE PREDICATIE ZORGEN De patiënt, die tegenover mij zat, uxts mét zijn verhaal klaar. Het was een lang relaas ge- toorden. Het ging heelemaal niet over anderen, alles uit- sluitend over hemover zijn werk, over zijn situatie, zijn zorgen, zyn tekort aan door. zicht en uitzicht en inzicht, zijn bezorgde kijk op de groo- te, onbezorgde wereld. Hij zei mij: het güat> zoo niet goed. De bereidheid tot gemeenschappelijke opbouw, waarover wy zoo met animo en zoo eensgezind spraken in de'jaren van dreiging en druk, is nu als het ware verlamd. Zeker, men wil in geen geval terug naar 'dien tijd van angst en alarm. En toch: wij zouden onszelf vandaag aan den dag anders willen maken. Het ■moest anders. Maar hoe? Ik wü anders. Maar het kan niet. Ik. kan niet. Het gaat niet. Er zijn groote zorgen. Hoe kom ik er door en er uit Ik wil mijn bezorgde lezers van dit Zaterdagsche preekje ditmaal herinneren aan een woord van Chr. Blumhardt: „Wij mogen nooit van iets zeggen: Dat kan men niet veranderen. Wie dat zegt, is ver van Gods rijk. Zij die te vreden zyn met de wereld zooals die reilt en zeilt, die altijd zeggen: „Ja, daar kan men niets aan doenzijn de genen, die het Gods-rijk niet laten opkomen. Deze taal is de grootste vijand van Gods Koninkrijk; door haar wordt verlamd datgene wat levend moet zijn op aarde." Blumhardt wist het. Hoe Hij kende Jezus, den leiden den Heiland. Hij had Hem ge volgd op zijn weg van smaad en smart. Gelukkig dat Jezus nooit gezegd heef t, dat het niet ging en dat Hij het niet kon. De allerbenauwdste benauwenis doorstond Hij. Voor het meest hoopelooze geval wist Bij een afdoende geneeswijze. Hy trekt ons vanonder het juk van- al onze zondige zorgen vandaan. Op den weg naar het kruis roept Hij ons toe: Ik kom er door. En Hij haalt ons er ook door. Hij tilt het ontilbare. Hij draagt het ondragelijke. Voor ons. Voor onze patiën tenVoor deze aarde. B. Uitbreiding corps mariniers. Bij het corps mariniers kan op korten termijn beroepsper- soneel aangenomen worden. De aanmelding kan. geschieden bij alle aanmeldingsbureaux voor oorlogsvrijwilligers. De aan neming bij event, geschiktheid geschiedtin den stand van marinier derde klasse. Het dienstverband strekt zich uit over zes jaar. Uitsluitend on- fehuwden in den leeftijd van 7 tot en met 24 jaar komen in aanmerking. Alle dienst plichtigen van de lichting 1945 d.w.z. zij die geboren zijn in 1925, kunnen zich eveneens op- even voor dit dienstverband. _)e aanmelding kan met in gang van 21 Maart geschieden. Onderwijzersgebrek in Schoondijke. Twee leerkrachten voor 145 leerlingen! Elders in dit nummer vindt men nog eens de aandacht gevestigd op het nijpend gebrek aan onderwijzend personeel in W.-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Hoe moeilijk de toe stand vaak is, blijkt in Schoondijke. Aan de o.l. school aldaar moest on langs het onderwijs on derbroken worden. Het hoofd der school moest onder dienst, er bestond een vacature, de beide onderwij zex-essen waren ziek. 145 leerlingen za ten dientgevolge zonder onderwijs! Momenteel is een der onderwijzeressen her steld, terwijl in de va cature voorzien is. Twee leerkrachten geVen thans les aan 145 leerlingep. Allerminst een Ideale toestand! VRIJSTELLING VOOR HOOFDONDERWIJZERS. Op desbetreffende vragen van het Kamerlid van Bocho- ve, is medegedeeld, dat aan hoofden van scholen beneden den rang van officier en in zeer bijzondere gevallen, ook aan ondex-wijzers van bijstand vrijstelling van opkomst on der de wapenen kan worden verleend. Do toestand In Indiè. Schermutselingen op Java. De nieuwste Aaronderstel ling, geopperd omtrent de ge heimzinnige onderzeebooten, is, dat bet Japansche bodems kunnen zyn, die door de In donesische marine zijn over genomen. Spitfires voerden verkenningsvluchten uit op zoek naar deze, naar aanvan kelijk vermoed werd Russi sche onderzeebooten. De onderzoekingen lever den echter geen resultaat op. DE TOESTAND OP JAVA. Bij een onderzoek in het gebied van Klender (ten O. van Batavia) werden 2 Ne- dcrlandsche militairen ge wond. In Bandoeng is het thans rustig. Op de Goodyear- fabrieken te Buitenzorg werd weer gevuurd. Een patrouille die een Indo-Europeesche fa milie moest bevryden, werd Een ongezonde modderlaag over het geheele eiland, be dorven regenbakken, een nog slecht functlonneerende rlolee ring en nog niet geheel her stelde waterleiding; in vele plaatsen puin en een abnor maal groot aantal ratten muizen Het is werkelijk geen over dreven zwartkykerij, wanneer men hierin de dreigende moge lykhetd van een ernstige epi demie ziet. „Het is een wonder dat we die nog niet hebben" zei on langs een deskundige. En tot nn toe is het nog koel geweest; maar straks, wanneer het war mer wordt? DIPHTHERIE IN DOMBURG. Reeds zijn er heel wat diphtherie-gevallen in de streek Oostkapelle-Domburg- Westkapelle, geconstateerd, waarvan alleen in Domburg 6 met doodeiyken afloop. In de genoemde plaatsen werd reeds de mogelijkheid geopend tot. inenting, maar er wordt nog te weinig gebruik van gemaakt. Wanneer er een categorie on der de bevolking Is, die wegens overwegende gewetensbezwa ren zich niet laat inenten er hiervan straks ook de conse quenties wü aanvaarden, is het voor alle anderen, die tegen vaccinatie niet zulke ernstig» bezwaren hebben, des te meer een plicht zich te laten inenten om zoodoende de uitbreidings mogelijkheid van de ziekte zoo klein mogelyk te maken. Het is waar, dat men in Domburg verleden jaar op dit gebied minder prettige ervaringen heeft opgedaan met de toen maals beschikbare Engelsche vaccinatiestof. Thans beschikt men echter weer over de ge wone entstof, bij gebruik waar van hoogstens een stijfheid in den arm optreedt. Dit is ech ter van weinig belang bij het niet denkbeeldige gevaar van besmetting, dat afgewend wordt. INENTING TYPHUS EN PARATYPHUS. Een niet minder groot ge vaar zullen echter typhus en paratyphus dezen zomer vor men. Bedraagt de tijdsduur, waarin men onvatbaar is bij ihtherie, na volledige inen- lyphl ing, w, eenige jaren, de periode van immuniteit voor typhus en' parathyphus is veel korter, n.l. ongeveer 8 maanden. Indien men blijvend onvatbaar wil zijn tegen deze twee ziekten, zou men zich dus ieder jaar moe ten laten inenten. Binnen zeer afzienbaren tijd zal dan ook in de dorpen en steden op Walcheren de moge lijkheid tot inenting tegen ty phus en parathyphus weer ge opend worden. Men wordt zeer dringend aangeraden fzich aan deze inenting niet te onttrek ken. Tijd en plaats van behan deling zullen nog verder be kend gemaakt worden. TRANSPORT GEEN BEZWAAR. Voor vele zwakken en ouden van dagen zou het bereiken van een kliniek of consultatiebu reau een bezwaar kunnen zijn. Ook dit is echter opgelost. Men behoeft slechts te schrijven aan de „Friends Relief Service", Seissingel 4, Middelburg, en de ze Engelsche hulpploeg, waar van de leden overigens Hol- landsch spreken, brengt hen die daarvoor in aanmerking ko men, gratis met een auto van en naar huis. ARBEIDERS VAN BUITEN ZEELAND! Ten slotte heeft men, juist in de getroffen gebieden, met nog een factor rekening te houden, n.l. het heen en weer trekken van hen. die juist veel in het drooggékomen gebied werkzaam zijn; de arbeiders uit andere deelen van het land. Voor hen is, niet in de laatste plaats rinenting van belang er. men kan hen slechts aanraden om niet, zooals dat in West- kapelle in een kamp plaats had, met inenten te wachten tot een deel van de bewoners al ziek is. Laat men, om een ramp voor Walcheren te voorkomen, de oude wijsheid in practnk bren gen, dat voorkomen beter is ,dan genezen! beschoten. Ten Z. van Sema- rang beschoot Britsche artil lerie het hoofdkwartier der Indonesiërs. In Medan vonden schietpartijen plaats. Volgens niet bevestigde be richten is de communistenlei der Tan Malaka, de organisa tor van het invloedrijke „Volksfront" door de TJRi gearresteerd. TR OU WBETUI GINGEN AAN NEDERLAND. De leider van de nationalis- ten op Timor, op welk eiland thans nog uitsluitend Neder- landsche troepen zijn, heeft verklaard, dat samenwerking met de Nederlanders noodza kelijk is, omdat de republiek Indonesia in haar huidigen vorm voor de meeste gebieden buiten Java onaanvaardbaar is. De Minahassers en de Am- boneezen zonden H.M. de Ko ningin telegrammen waarin trouw betuigd werd. Ook de sultan van West- Borneo heeft zijn vertrouwen in Nederland uitgesproken. Hoewel nationalist, is hij be reid tot samenwerking. Het toongevende Engelsche blad „de Times" laat optimis tische geluiden hooren t.a.v. het uiteindelijke resultaat der ondex-handelingen. DE TOESTAND VAN DE GEREPATRIEERDEN. De regelmatig binnenkomen de repatrieeringsschepen geven een scherp en duidelijk beeld van de toestanden gedurende de Japansche bezetting. Het is niet mogelijk een juist cijfer te geven van het aantal i zieken dat zich onder de gerepatxdeer. den bevond, daar er ook ver schillende loopende patiënten onder zijn die later toch in een ziekenhuis moesten werden op genomen. Er zijn wel schepen binnen gekomen die uitsluitend pa tiënten aan boord hadden. Dit waren: „De „Nieuw Amster dam" met 900, de „Oxfordshi re" met 376 en de „Sibajak" met 493 patiënten. Van de 376 patiënten die de „Oxfordshire" aan boord had waren er 100 met open t.b.c.: 40 waren er krankzinnig. Dit zijn wel teekenende cijfers voor den toestand van onze gere- patrieerden. Veestapel nog niet op peil 500.000 huisslachtingen Verhooging vleeschrantsoen voorloopig niet waarschijnlijk. Toen Nederland pas bevrijd was, werd ons voorgespiegeld, dat het rundvleesch weliswaar schaars zou blijven, maar dat het ons aanvarkensvleesch niet al te lang ontbreken zou. Immers: varkens plegen zich in een lofwaardig snel tempo voort te planten. Het zijn bo vendien dieren, die aan hun maaltijden geen al t© hooge eischen stellen. Het leed zou snel geleden zijn en na een goed jaar dat leed geen twijfel zouden op onze ta fels weer varkenslapjes en carbonaden prijken, zouden we weer naar hartelust bruine boonen en zuurkool met spek kunnen eten en onze hagel witte boterhammen met rozi ge ham kuxyien stoffeeren. Nu zijn we een jaar bevrijd. Maar van het varkensvleesch zyn we nuchter gebleven. En dat fendanks het feit, dat het weekblad „De Vee- enVleesch- handel" heeft uitgerekend, dat er na de bevrijding toch maar eventjes 1.800.000 varkens geboren moeten zyn. Het is heel gemakkelijk om uit te rekenen, dat dit aantal varkens geboren „moet" zyn. Maar beteekent dit tevens, dat onze veestapel met 1.800.000 varkens toegenomen moet zijn Het lijkt onwaarschijnlijk, want Nederland heeft zelden of nooit 1.800.000 varkeixs gehad. In 1939 hadden we er 1 mil lioen 553.413 en het aantal daarvan, dat geschikt was voor de slacht bedroeg onge veer een millioen. In 1943 be droeg het aantal varkens 845.691 stuks, thans wordt het op 1.000.000 getaxeerd. Onder dit millioen bevindt zich. echter een zoo groot aantal biggen en fokzeugen, dat het aantal slachtvar-kens niet noe menswaardig toegenomen kan zyn. Maar bovendien hebben ontelbaren een vergunning tot huisslachting. Dit beteekent, dat zij zelf een varken kunnen mesten en laten slachten. De genen, die in deze bevoorrech te positie verkeeren, zijn in hoofdzaak boeren en boeren arbeiders. Hun aantal bedraagt ca. 500.000. Dit beteekent al leen al, dat er een half mil lioen varkens aan de normale consumptie onttrokken blijft en dat 500.000 gezinnen in Ne derland een vleeschrantsoen hebben van ca. 2J,è 3 ons pee week, inplaats van de U/, ons, die de gewone burger ontvangt. Bovendien worden er nog zeer vele varkens clandestien ge slacht in 3 maanden tiids nam de C.CD. circa 24.000 kg. varkensvleesch in beslag en. ook daardoor gaat heel wat vleesch voor de distributie verloren. 24.000 kg. staan nl. gelijk met 160.000 weekrant- soenen! Hiermede is het antwoord op de vraag, waar het varkens vleesch blijft, eigenlijk gege ven'. Onze varkensstapel is nog al tijd te klein en van de beschik bare slachtdieren is 't groot ste deel voor huisslachting be stemd. Wat er overblijft zal wel in de allereex-ste plaats aan de ziekenhuizen ten goede komen. Vandaar, dat ons vleeschrantsoen beperkt is en voorloopig nog wel beperkt zal blyven en dat vooral het varkensvletsch in de naaste toekomst niet royaler gedistri bueerd zal kunnen worden, dan tot dusver geschiedt. HET FRAUDE-HOEKJE In verband met den kleinen omvang van ons blad hebben wij toestem ming ontvangen om des Zaterdags met 4 pagi na's te verschijnen. Weer een 'scheepsbrand le Liverpool. Donderdagmorgen is brand uitgebroken aan. boord van de vijfduizend ton metende „Cape Douglas", die te Liverpool in de Mersey ligt. Aan boord van het schip was een duizendtal krijgsgevangenen, Welke uit San Francisco waren overge bracht. HUISVROUWEN'TE OSLO LOSSEN SPAANSCH SCHIP Duizenden huisvrouwen te Oslo. die banieren meevoer den met de woorden „Wij wenschen geen dictatuur van havenarbeiders" hebben het politiecordon om de haven doorbroken en' zich toegang verschaft tot het Spaansehe schip „Djcto". Zij zijn toen begonnen' met het lossen van de tomaterx. De „Dicto" zou vandaag naar Kopenhagen va ren om daar zijn geluk te be proeven. De leidsters van de huisvrouwen hebben ver klaard, dat zij tot haar daad zijn overgegaan niet uit sympathie jegens Franco, maar om geen voedsel verlo ren te laten gaan. JOEGO-SLAVIË EEN FASCISTENSTAAT. Maarschalk Tito, het staats hoofd van Joego-Slavië heeft een bezoek aan Polen gebracht en vertoeft thans in Tjecho- Slowakije. De Times bevat een be schrijving van den toestand in Joego-Slavië. Daaruit blijkt, dat Tito als een dictator op treedt en dat er in zijn land een zelfde drukkende atmos feer heerscht als vroeger in Duitschland en Italië. Nie mand durft er openlijk zijn meening te zeggen uit vrees voor de geheime/politie. BOODSCHAP VAN DE KONINGIN AAN GEËVACUEERDEN IN SIAM De leider van het Roode Kruisteam, Dr. H. Brugmans. heeft in Bangkok een persoon lijke boodschap van H. M. de Kóningin voorgelezen aan de troepen en de geëvacueerden. In Haar boodschap zegt Hare Majesteit, dat zii dankbaar is voor hetgeen allen voor de Nederlandsche zaak hebben ge daan en dat zy diep getroffen is door hun lijden. Nederland leeft mee en zal zijn best doen voor een sneller terugkeer naar het vaderland. BUITENL AN DSCHE STUDENTEN TE AMSTERDAM. Donderdag zijn te Amster dam de eex-ste 60 buitenland- sche studenten van de univer siteiten van Parys, Brussel en Bern aangekomen. In den loop van de volgende week zullen nog een 60-tal buitenlandsche studenten arxiveeren, -w.o. ook Zweden. Het is de bedoeling dat de gasten 's-morgens de colleges volgen, 's Middags zullen musea worden bezocht, of uitstapjes worden gemaakt. SOBERDER LEVEN! Generaal Mongomery heeft zijn officieren opgedi'agen so berder te leven. Hun maaltrj- ten moeten eenvoudiger worden en er mag geen voedsel meer by Duitschers worden gekocht. Regeerlngsvertegen- woordiger bij Unilever. In verband met de onregel matigheden by de Unilever. Verkoop Centrale beraamt de regeering maatregelen om een meer direct- toezicht te kun nen uitoefenen op die bedrij ven, die in het kader van de distributieregeling voor de voedselvoorziening van ons land van vitaal belang zyn. Zij heeft met instemming van den raad van bestuur van Lever Brothers en Unilever N.V. besloten, in afwachting van een meer algemeene re geling van deze materie, reeds thans bij de Nederland sche bedrijven van Lever Brothers en Unilever N.V. een regeeringsvertegenwoordiger aan te stellen. Deze regee ringsvertegenwoordiger krijgt tot taak de regeering in staat? te stellen zich een volledig inzicht in de goederenbewe ging in die bedryveu te ver schaffen. In hoeverre overheidsorga nen in de uitvoering van hun taak tekort zijn geschoten, wordt op het oogenblik gron dig onderzocht. De regeering niet aarzelen ook daar zoo noodig krachtig in te- grijpen. ONGEREGELDHEDEN TE SCHE VENIN GEN. De centrale recherche heeft den 56-jarigen D. de R., ad junct-directeur bij het gevan geniswezen gearresteerd, die eiwan verdacht wordt zich aan een partij kleeding, deel uitmakende van reliefgoederen welke t©r sorteei'ing en her stelling in de cellenbarakken te Scheveningen waren opge slagen, te hebben vergrepen. Eveneens is een bewaakster gearresteex-d, die een partij da- meskleeding verduisterd heeft. Zij wist n.l. dat de R. een partij goed terzijde had ge legd, die hij bestemd had voor 'n gedetineerde N.S.B.-vrouw, met wie hij eenigen tijd gele den een verhouding had en op grond waarvan hij geschorst werd. Als de vrouw zou wor den in vrijheid gesteld kon zij over die goederen beschik ken. De bewaakster heeft zich toen ook maar over een partij kleex'en ontfermd. DISTRIBUTIEFRAUDE TE DELDEN. De rijkspolitie te Delden De rijkspolitie heeft te Del den een uitvoerig onderzoek ingesteld naar een fraude op het distributiekantoor aldaar. Vier ambtenaren zijn gear resteerd. Een van hen was in het bezit van 20 inlegvellen. Het ondèrzoek wordt voortge zet. GROOTE PARTIJ TEXTIEL ACHTERHAALD. De Prijzencontröle is te Enschede een groote party vooroorlogsche textielgoederen op het spoor gekomen, welke |zlch, ten deele uitstekend ge camoufleerd, bevond in den winkel van A. ter B. Hoewel B. het steeds deed voorkomen alsof hy zijn klanten niet kon helpen kwamen een groote partij luiers, werkbroeken, werkjassen, overhemden, cor- setten, directoire en knotten wol te voorschijn. Voorts werd 681 meter stof aangetroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1