De Duitschers plunderden onze laboratoria. SPORT Het ijnagisch vierkant. UIT DE PROVINCIE De belangen van W. Z.-Ylaanderen. Walcheren TRIBUNAAL TE GOES Siechts weinig van het srooroujos geroofde terug gevonden. Ho© de Nederland sche uni versiteiten ooit haar weten schappelijke uitrustingen, die door ae Duitschers weiden ge stolen, zullen terugkrijgen, is een groot vraagstuk. schi Het wetenschappelijk leven in Nederland is door het ont breken van de meest noodza kelijke hulpmiddelen zeer ver traagd. Het totaal bedrag van wat aan wetenschappelijke uitrustingen behalve ae boe ken verleren ging, bedraagt ongeveer een mülioen gulden. En ondanks alle hulp, welke de Engelschen en Amerikanen in de door hen bezette gebie den van Duitfechland verleenen, is het bijna onmogelijk om iets terug t© vinden. Een Nederlandsehe commis sie heeft maanden lang door Ouitschland gereisd, op zoek naar de geroofde zaken. Zij had daarby het geluk dr. Boettcher en een aantal van zijn medewerkers ln een kamp te ontdekken. Deze dr. Boett cher heeft uit de laboratoria te Lelden, Delft, Amsterdam (Vrije Universiteit) en Philips enorme hoeveelheden appara ten. machines en boeken naar Duitsche laboratoria laten brengen. Hoewel dr. Boettcher en zijn helpers om zichzelf te ontlas ten alle inlichtingen hebben verstrekt, waarover zij be- schikten, heeft men, naar het Parool meldt, van 2000 voor werpen, welke op een bepaal de lijst voorkwamen, slechts 3 teruggevonden. Een van die drie voorwerpen was een groote magneet uit het Ka rn arllngh Onnes laboratorium to Leiden, welke nooit was ge bruikt en die totaal verroest ln een kelder werd aangetrof fen. En dat was dan nog de ge organiseerde roof. Daarnaast wan er de ongeorganiseerde waarvan bijv. Wageningen zoo zeer te lijden heeft gehad, dat de Landbouw Hoogeschool practiach niet meer kan wer ken. VER D WENEN. De oorzaak van het spoor loos verdwijnen van al deze zaken ligt ln 'hefc telkens ver- sleepen, dat de Duitschers hebben gedaan, aan de ver nielingen en beschadigingen tengevolge van deze transpor ten, maar ook aan het in grootè getale vea-zenden van boeken en instrumenten, waar van de herkomst nie£ direct aanwijsbaar was, door de En gelschen en Amerikanen naar hun eigen land. Wij Willen slechts een kleine greep doen uit de lange lijst van alles wat onze Universi teiten en Laboratoria moeten missen. Daarop staan o.a. 500 accu's. 22.000 stuks laborato riumglas, 100 camera's, 1000 microscopen, 500 electrische meetinstrumenten, 50 electro- motorèn, 50 hoogfrequentie- apparaten, 800 gram platina, 5 ton koper, meer dan 31.000 boeken en meer dan 50.000 foto's. Nieuws in een notedop Het gerechtshof van Am sterdam heeft het faillisement uitgesproken over den. kunst schilder Han van Meegeren. Zijn gescheiden vrouw is als belanghebbende in cassatie ge komen, welk beroep door den Hoogen raad is verworpen. De heer J. F. Gugelot, leèraar aan de „De Ruyter- school" is als derde geplaatst op de voordracht ter voor ziening in de vacature van di recteur aan de zeevaartschool te Scheveningen. De Amerikaansche atad Albany heeft Nijmegen ge adopteerd. De Amerikaansche mili taire attaché heeft aan jhr. W. Boreel, kapitein ter zee, het „legion of Merit" uitgereikt. De advocaat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam heeft tegen den collaborateur H. C. Visee, 10 jaar gevangenisstraf geëischt. Te Amsterdam is een pro- pagandacommissie gevormd contra Franco. In deze com missie hebben vertegenwoordi gers v.an verschillende organi saties, groepeeringen en week bladen zitting. Vanaf 1 Mei zal de K.L. M. de luchtlijn Amsterdam Maastricht geregeld gaan be vliegen met Dakota vliegtuigen die plaats bieden aan 24 per sonen en 300 kg. bagage. Het hoofdbestuur der P. T.T. overweegt om de bevor dering van verschillende P.T. A.-ambtenaren. die, zooals uit hun illegaal werk is gebleken, voor bevordering in aanmer king komen op den nationalen feestdag bekend te maken. Ook de journalisten H. v. Randwijk en H. G. Hermans, zyn thans uit Amerika terug gekeerd. t in den nacht van Dins dog op Woensdag zyn te Am sterdam 960 kruiken jenever cn 1100 flesschen likeur van de firms Bols gestolen. Pe Amsterdam zyn den laatst in tyd enkele valsche bankbiljetten van 10 aan de circulatie onttrokken. De Italiaansche coalitie van socialisten en communisten heeft thans 6136 gemeente raadszetels voor 348 gemeen ten tegen 5063 zetels in 275 gemeenten voor de Christen- Democraten. Laguardia, de vroegere burgemeester van New York, volgt Lehmann op als voorzit ter van de Unrra. 40 inwoners van Weissen- burg zullen voor het eerst in de Amerikaansche zone vol gens het Duitsche strafrecht en door Duitschers te Neuren berg worden berecht wegens het ln brand steken van de sy nagoge te Weisaenburg. In Klagenfurt (Oosten rijk) is het proces begonnen tegen dr. Niedermoser en 12 van zjjn assistenten, die er van beticht worden 5000 tot 7000 patiënten door injecties te hebben gedood. De beklaagden zeiden op last gehandeld te hebben van het Berlijnsche mi nisterie van binnenlandsche zaken en niet ge-weten te heb ben, dat zij een strafbare daad verrichtten. De Amerikaansche Se naat acht het gewenscht, om met het oog op den jnterna- tlonalen toestand, de 15 Mei a.s. afloopende dienstplichtwet met een jaar te verlengen. STAATK. GÈREF. PARTIJ. Onder presidium van ds. G. H. Kerstin van Rotterdam, werd t© Utrecht de algemeene vergadering gehouden van de Staatk. Geref. party in Ne derland. Op de candidatenlflst voorde komende Kamerverkiezingen komen voor als no. 5 JS. Kodde te Zoutelande en als no. 13 A. J. Schot te Middelburg. Aangenomen werd een voor- stel-Zeeland om een protest te zenden aan den ministerraad inzake de uitsluiting van het Kamerlidmaatschap Van ds. Kersten, zonder nadere motl- veei'lng. Ds. Kersten deelde mede, dat hij om gezondheidsredenen geen Kamerzetel meer kon ambieeren en als partijvoor zitter moest aftreden. Ds. Zandt sprak als nieuwe partij leider ds. Kersten toe, waarna de vergadering hem tot eere- voorziter benoemde. Na een bespreking tusschen de vertegenwoordigers van het K.N.G.V. en de N.C.G.V. is overeengekomen, dat de sa menwerking. die voor 1940 tus schen beide organisaties be stond, weer moet worden her vat. VIJFTIG JAAR HOLLANDS GLORIE. De doksleepvaart viert dit jaar een gouden ju bileum. Het is namelijk vijftig jaar geleden, dat voor den eersten keer Nederlandsehe zeesleep booten, de Oostzee en de Noordzee, van L. Smit Co., met een machinevermogen van 750 pk een groote zee reis ondernamen met een drijvend droogdok, dat van Rotterdam naar San Paul de Lo- anda op de Westkust van Afrika moest wor den gebracht Politierechter te Middelburg. De 34-j. P. J. van L, meubel maker te Kloetinge, nam meer dere malen te Goes een of meer stukken speelgoed weg van A. P. van 't Veer. Ultapr.: 1 mnd. gev« str. voorw. met 3 jaar proeftijd en 30 b.8. 15 d.h. De 51-j. J. v. H., gemeente werkman te Goes, nam aldaar een 2-wielig motorrijtuig weg, althans hij had dit gevonden als achtergelaten door de Duit sche Weermacht en zich toen wederrechtelijk toegeëigend Uitspr.: 1 mnd. gev. str. voorw. met 3 jaar proeftijd. Het ministerie van finan ciën vestigt er nogmaals de aandacht van de werkgevers op, dat de afdracht van de in! den loop van 1946 reeds inge houden loonbelasting uiterlijk op 10 April moet geschieden le KL: Willem IINO AD, LongaRBC, Baronie DNL Helmond, VlissingenEind hoven. BW-RKTW. In de Tilburgsche derby zul len ook nu de punten wel bh' de thuisclub blijven. Longa zal RBC zeker geen gelegenheid feven de hatelijke nul ln de olom der overwinning weg te werken. Baronie en Helmond zouden het meest gebaat zijn met een puntenverdeeling, waar het o.i. niet ver van af zal blijven. De rood-witten zul len, naar wij vreezen, ten tweede male de meerderheid van Eindhoven moeten erken nen, terwijl BW haar noj goede leans zeker tegen Rf NAC Longa BVV Willem II Eindhoven NOAD RKTW Helmond Bar. DNL Vlissingen RBC niet zal verspelen. 13 8 3 2 26-—10 19 11 7 3 1 32—6 17 11 8 0 3 23—9 16 11 7 2 2 28—13 16 11 5 4 2 21—8 14 10 6 1 3 21—13 13 11 2 3 6 9—31 7 11 1 4 6 9—23 12 1 4 7 14—32 10 1 2 7 7—29 9 0 2 7 10—26 2e kl. C.: De ZeeuwenAxel, BreskensGoes, Middelburg— Terneuzen. Het eerste treffen tusschen Axel en De Zeeuwen zou te ens wel eens de eerste over winning van de Vlissingers kunnen beteekenen. Willen laatstgenoemden niet in het hoekje blijven waar de slagen vallen, dan is dit noodig ock. De beslissing voor de bovenste ONS PUZZLEH0EKJE wel geploeg van Ge: 7 9 3 2 7 Plet Pienter ontdekt, als hij in zijn hoedanigheid als butler bezig is met het opruimen van Prof. Denkers studeervertrek, cp het bureau van den hoog. geleerden puzzelaar een kladje van een merkwaardig cijfer- vierkant, 8 6 5 6 5 7 3 5 7 12 7 3 2 4 9 9 2 7 9 8 In zijn hoedanigheid van as sistent van den prof. voelt hy zich geroepen dit kladje nauw keurig te bestudeeren. Zijn geoefend ook ontdekt natuur lijk terstond eenige merk waardigheden en hij komt tot een heel aardige ontdekking. Zoö verrast Prof. Denker hem en terwijl h\j enthousiast op hem komt toeloopen ver telt de prof., dat dit een hoogst merkwaardig vierkant is, waarin de cijfers van 1 L.m, 9 zijn verwerkt. Piet Pienter onderbreekt den professor en vertelt den prof., dat elk cijfer door een bepaalde letter kan worden vervangen. Als deze letters geplaatst worden op de plaats van de correspondeerende cij fers vanzelfsprekend wordt een zelfde cijfer telkens door dezelfde letter vervangen ontstaat een nieuw vierkant van woorden, dat eveneens heel merkwaardig is. Indien men nu bijv. de cij fers 2, 3, 1, 4, vervangt door bun letters, ontstaat de naam van een bittere vloeistof; de correspondeerende letters van de combinatie 9, 7, 5, 9, 8 duiden een karakter-eigen schap aan; 6, 7, 3, 2, S, 9, 2, 7 wordt op deze wyze een geestelijke; 4, 5, 2 is een be- kende herkauwer; de cijfers 8, 9, 2, 2, 1, 8 door letters vervangen geven een ander woord voor voortdurend en tenslotte vindt men het mid del van personen en briefver- voer uit de vorige eeuw, in dien men de cijfers 6, 5, 8, 9, 4, 5, 2, 9, 8 door hun let ters vervangt... Toen prof Denker dit alles aandachtig had aangehoord, landsche en drie voor de Z.- Vlaamsche abonné'a. Oplossing: De verborgen wapenspreuken. De verborgen wapenspreuk Het was ditmaal niet zoo'n erg makkelijke opgaaf, waar voor prof Denker zijn puzze laars had geplaatst. Het aan tal inzendingen was dan ook niet zoo groot als de vorige malen, al dwarrelden er ook nu nog heel wat brieven neer op het bureau van Prof. Den ker. De oplossing volgt hieron der. De woorden zyn in de juiste volgorde geplaatst. Jirreël. Elsemeu, Meilhac, Asphalt, In dubio. Nazomer, ten bate, inborst, energie. Noordam, Drachme, Reinier, analoog en in facto. De woor den in facto en in dubio kon den van plaats worden verwis, seld. De ontstane wapenspreu ken zijn dus; Je Maintiendrai en Luctor et Emergo. Na loting werden de prijzen toegewezen aan: M. do Kam, Nieuwe Vlia- singsche weg 375, Souburg; A. Kunst, Lange Noordstraat 48, Middelburg; J. Houmes, Zuidstraat A 175, Westkapel- le; J. Klompe, H 127e, Lewe- dorp; M. A. de Jonge, Nieuwe Kerkstraat D 159. Biezelinge; J. L. Herkeny, Wilhelminastr. B 166, Wemeldinge; J. Trom- get, Straatweg 36, Zuidzande; A. de Smidt, Willemsweg 53,, Schoondijke, en P. Wael- put, Voorstraat A 173, Groede. is hij aan zijn nog niet geheel schoon gemaakt bureau gaan zitten en wist bij vlug het merkwaardig woorden vier kant te vinden. Ook onze lezers zullen met deze opgave niet zoo lieel veel moeite hebben. Inzendingen tot uiterlijk 1 April, aan de redactie van de „Prov. Zeeuw- sche Crt.", Walstraat 5860, Vlissingen onder het motto „Puzzle", Voor de goede inzenders worden ook ditmaal weer 9 prijzen beschikbaar gesteld, waarvan drie voor de WaL chersche, drie voor de Beve- Het hoofdbestuur van de kleermakerspatroons heeft zich met een adres tot den minister van handel en nijverheid ge wend, waarin geklaagd wordt over de geringe toewijzing van stoffen en voeringen. plaat© kan Zondag practisch vallen als Goes er in slaagt van Breskens te winnen. Blij ven de punten echter aan den overkant, dan wordt het nog even afwachten. Nu de groen- witten het eerste schaap over de brug hebben, volgen er misschien meer, waardoor te vens revanche kan worden ge nomen voor -de in Terneuzen geleden nederlaag. De stand is: Goes Breskens Terneuzen Axel Middelburg 7 6 1 0 29—8 13 5 4 0 1 15—13 8 5 2 0 3 8—11 4 7 2 0 5 9—17 4 6 114 16—21 De Zeeuwen 4 0 2 2 10—17 2 3e kl. G: Goes II—EMM, Vlis singen IIDe Zeeuwen n, ZeelandiaMiddelburg n, RCSY erseke. De blauw-witte Vlissingers zijn wel in staat den buit mee te nemen, terwijl in de plaat selijke ontmoetingen in Vlis singen en Middelburg de thuis clubs de beste papieren heb ben. Van beslissend belang kan de returnmatch tusschen RCS en Yerseke zijn. Slagen de Souburgers er niet in de overwinning te behalen, dan kan de titel den oestermen- schen hoegenaamd niet meer ontgaan, getuige den stand. Yerseke 10 9 1 0 57—16 19 RCS 5 4 0 1 23—7 8 VI is», n 5 3 0 2 13—16 6 Zeeuwen II 4 2 0 2 917 4 Zeelandia 8 1 2 5 21—31 4 EMM 3 111 8—8 Goe» H 7 115 16—31 Midd. n 8 116 17—38 3e kl. H: ClingeCorn Boys, SluiskilTerneuzen II. De strijd aan de grens zal el «fp reva revanche voor de Clin- uitdraaien, die in Sas ent indertijd het loodje meest leggen. Sluiskil zal ze ker raad weten met de Ter- neuzen-reserves, die nog steeds op een overwinning wachten, De stand is hier: Steen 9 8 0 1 40—15 16 Clinge 8 5 0 3 25—14 10 Sluiskil 7 3 13 19—16 7 Corn Boys 6 3 0 3 6—16 6 Hulst 8 3 0 5 19—23 Terncuz. II 8 0 1 7 12—37 1 3e kl. I: Biervliet-Schoondijke, OostburgHoofdplaat, Aar denburgBreskens IL De leiders zullen ongetwij feld korte metten maken met Schoondijke, dat der gewoonte getrouw, zwak vcor den dag komt, hoewel Biervliet in Schoondijke maar juist met de hakken over de sloot kwam. Hoofdplaat zal zeker niet met een gerust hart Oostburg- waarts.trekken. In Hoofdplaat moest reeds een veer worden C'iten, dus is oppassen ge en. Aardenburg zal de re serves wel met leege handen huiswaarts sturen. De stand is hier thans: Biervliet 8 7 1 0 48—8 15 Hoofdplaat 7 5 1 1 24—14 11 IJzendijke 8 3 1 4 24—23 Oostburg 6 2 2 2 1524 Aardenb. 6 114 12—30 Breskens H 4 1 0 3 8—20 2 Schoondijke 7 1 0 6 14—26 2 De stand van de zesdaagsche Donderdagmiddag 1 uur was als volgt: 1. BruneelDe Bruy- cker 68 p.; 2. Graussr^ior- getti 19 p., met 1 ronde ach terstand; 3. KaersKint 28 p., met 2. ronden achterstand; 4. SchulteBoeyen 56 p. Het koppel PratPellenaars lag op de 7e plaats met 3 ronden ach terstand en 4.2 punten. Vergadering te Oostburg. Tn een dezer dagen te Oost- burg gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Ver. ter Behartiging van de Belan- ;en van West-Zeeuwsch-Vlaan- .eren, heeft de heer Hoolhorst o.m. medegedeeld, dat de ver- eeniging reeds meer dan 1000 leden telt en voortgaat met in woord, beeld en geschrift in het geheele land aandacht te vragen voor dit zoo zwaar ge troffen gebied. Medegedeeld werd onder meer, dat binnen kort de „Koningin Emma" weer in de vaart zal komen cusschen Vlissingen en Bres kens, alsmede, dat de bootver binding de laatste dagen aan zienlijk is verbeterd. Er zal getracht worden te voorko men. dat personen die leidende functies bekleeden, worden op geroepen voor militairen dienst en om te bereiken, dat het wel dia mogelijk zal worden om op een persoonsbewijs naar Bel gië te reizen. De heer Hoolhorst deelde ter vergadering mede, dat er naar gestreefd zal worden, dat op de dezen zomer te ZUrich te houden Hollandweek en op de Landbouwtentoonstelling te Goes de aandacht ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen zal wor den gevraagd. Voorts, dat de Stichting Hulpactie Schelde monden onder meer overweegt om een cultuurcentrum in Z. Vlaanderen ie stichten en dat de Prov. Bibliotheek te Middel burg vermoedelijk nog in dit najaar een boekendepot in Vlaanderen zal vestigingen. By acclamatie werd hierna de heer Everwijn benoemd tot afgevaardigde der vereeniging in de commissie, die belast is met het voeren van besprekin gen over den aanleg van een vliegveld in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer Hoolhorst deed ver volgens mededeelingen over het gebrek aan onderwijzend per soneel in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij bepleitte in stelling van een spoedcursus voor onderwijzer in aansluiting op het eindexamen H.B.S. De ze cursus zou gegeven kunnen worden in de H.B.S. en uit kunnen groeien tot een perma nente opleiding. Reeds is voor dit allës de aandacht van den Minister van O. K. en W. ge vraagd, evenals voor de wen- scheiykheld van de stichting van een gymnasim in West Zeeuwsch-Vlaanderen Nadat nog verschillende pun ten van minder belang waren besproken, werd de druk be zochte vergadering gesloten. Provincial© 'vergadering detaillisten groenten en fruit. Voor een provinciale verga dering van detaillisten in aard appelen, groenten en fruit te Middelburg sprak Donderdag Jl. de heer Tj. Reitsma, secr. van den Ned. bond van klein handelaren in groenten fruit, over de „Richtlijnen voor toekomstige organisatie". Spr. drong er met klem op aan, dat men zich weer by de drie oude bonden, de algemeene, chris telijke of R. Katholieke, zou aansluiten, daar de vakgroep de belangen van den detaillist niet zoo kan behartigen als de bonden dat doen en organisa tie met het oog op de groot winkelbedrijven en invloed bij de regeering ook zeer noodza kelijk is. Van een eenheids organisatie, zooals die thans o.m. in Middelburg bestaat, waar deze organisatie 50 le den telt, was spr. in het al gemeen een tegenstander. Vele vragen omtrent de pro blemen van handel en veiling van groenten en fruit werden besproken. Vlissingen DE TEWERKSTELLING VAN GEÏNTERNEERDEN. De kwestie van het tewerk stellen van geïnterneerden op de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen is nog niet tot een oplossing gekomen. De arbei ders stellen zich voornamelijk op het standpunt, dat de gede tineerden eerst gezuiverd moe ten worden of hun straf hebben ondergaan, vooraleer men met hen werken wil. In de St. Jacobskerk te Vlissingen werd Woensdag avond een herdenkingssamen komst gehouden ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de afd. Vlissingen van de Nationale Christen Geheelont houders Vereeniging. Na ge meenschappelijk zingen werd de bijeenkomst geopend door ds. C. W. Korevaar uit Goes, die sprak naar aanleiding van Luc. 11 vs. 24 t.m. 26. De feestrede werd uitgesproken door ds. G. Voorhoeve uit Ter* winselen (L.), dl© vertelde over zijn ervaringen inzake drankmisbruik. By ontstente nis van ds. W. Reus werd ook het slotweord door ds. Voor hoeve gesproken. De Christe lijke zangv. „Hoop op Zogen',' onder leiding van den heer J Kwist verleende aan deze by- eenkomst haar medewerking en bracht op voortreffelijke wyze enkele liederen ten ge- hooren. De bijeenkomst was niet druk bezocht. Donderdagavond hield de afdeeltng Vlissingen van de E.V.C., waarop de heer M. Boellard, landelijk voorzitter van de E.V.C., sprak over de problemen van den wederop bouw. Hij belichtte de toestan den en de loonpositie van de arbeiders bij de D. U. W. De aanwezigen volgden met groo te aandacht zijn betoog. FILMAVOND. Donderdagavond werd in het „Luxor-theater" te Vlis singen in het kader der mari tieme week een filmavond ge houden over de marine. De avond werd geopend door den secretaris van het voorberei dend comité van de mari tieme tentoonstelling, drs. H. Slnnema, die mededeelde, dat er plannen bestaan om te ko men tot de oprichting van een sanatoriumfonds voor ma rinemannen. Voor dit doel werd een collecte gehouden. Hierna werd een film over de „Jan van Galen" vertoond, waarna luit. t, z. 2e kL D. Meeldijk, van den M. V. D. een causerie hield over vlag vertoon. Met het vertoonen van enkele films werd deze Interessante avond, waarvoor veel belangstelling bestond, besloten. Middelburg GESTOLEN FIETSEN TERUGGEVONDEN. Ook de vyfde fiets, waarvan de onlangs te Middelburg' ge arresteerde „grossier in fiet sen". B. P. uit Delft, zich in deze gemeente had meester gemaakt, is thans door de po litie opgespoord. De rijwielen zullen aan de rechtmatige eigenaars worden teruggege ven. VERKEERSONGEVAL. Op den Kanaalweg nabij de Stationsbrug te Middelburg kwam de wielrijder B. by het passeeren van een auto te val len Hg kwam hierbg in aan raking met een anderen auto en liep daarby lichte kneuzin gen op. In tegenwoordigheid van de commissie van toezicht op de Avondschool voor Nijverheids onderwijs en onder leiding van den .voorzitter dier commissie, den wnd. burgemeester mr. A. J. v. d. Weel, werd in een ver gadering de bevordering der leerlingen bekend gemaakt, terwyl ook de eindaiploijia's werden uitgereikt. Tevens ont vingen de leerlingen, die wat hun vorderingen of vlijt be treft daarvoor in aanmerking kwamen, een belooning in den vorm van een boekwerk of ge reedschap. Aan de volgende leerlingen kon het einddiploma worden uitgereikt: S. de Bruijn, W. J. Cornelisse, A. 1© Due, J. C. Geldof, T. P. J. Janse, F. W. Kerkhove, L. Louws, J. Maas, J. L. Moens, A. J. Millenaar, P. Nagtegaal, P. 'Roggeveen, A. Vinke en P. Wielemaker, allen te Middelburg; J. Mesu, te St. Laurens; M. Muizelaar en B M. Wattel, te Seroos- kerke; A. J. Mesu, te Oostka- pelle; J. Kal jouw, te O.- en W. Souburg; J. Meulbroek en P. Meulbroek, te Nieuwdorp. Wegens den stand van het water en de verkeersmoeilijk heden werd een 15-tal leerlin gen gelegenheid geboden op den Zaterdagmiddag onderwijs te ontvangen in enkele vak ken. 14 van deze leerlingen werden voorwaardeiyk tot een hoogere klasse bevorderd, ter wijl één leerling moest worden afgewezen. DIEF AANGEHOUDEN. Te Middelburg ls door de po litie aangehouden de 23-jange J. B., typograaf van beroep, zonder vaste woonplaats, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een pantalon en na verhoor hier voor derge lijke misdrnven o.m. zal wor den voorgeleid !n Den Haag, Apeldoorn en Hoensbroek. O.- en W.-Souburg NIEUWE BRUG TE SOUBURG. Toen de brug over het ka naal te Souburg door de Duitschers werd vernield, zyn cle brokstukken later opge- vischt ,en naar een werkplaats ;n Holland gezonden voor re paratie. De brug is echter zoodanig vernield, dat ze niet meer te repareeren is. Naar wy thans vernemen,. ligt het m de bedoeling er nu een De 69-j. kleermaker en con- fectiehandelaar B. G. H. Rab- bers te Goes, werd ervan be schuldigd hulp te hebben ver. «eend aan den vijand, door uniformkleeding te hebben vervaardigd en hersteld. Besch., die 6 maanden ge ïnterneerd is geweest en na dien nog huisarrest heeft ge- nad werd bygestaan door zijn vrouw. Hij was zeer onder den «ndruk. Verzekerd werd dat R reeds tydig voor de N.S.B. had bedankt en zich niet meet met de zaak te Vliasin- ^en bemoeide. Hg zag ook niet in door de leveringen hulp aan het leger te hebben ver leend Met het verdiende geld heeft hg hypotheekschuld al- gelost. Hij ontkende Vova te nebben gelezen. De echtgenoote verklaarde nlete weten of haar dochters lid waren van de N.S.B. Wel de beidé schoonzoons. Volgens den verdediger, mr. P. C. Adriaanse zou men byna eiken winkelier en eiken kleermaker voor het Tx-ibunaal moeten da gen, als men R.«moet straffen omdat z^n zaak wel eens voor de bezetters werkte. Spr. be pleite verder clementie. De 62-j. machinist A. van den Broecke en de 61-j. de- pötchef N.S. afd tractie. P. J H oogendonk, werden er van beschuldigd, dat zy niet heb ben voldaan aan het bevel toi het spoorwegpersoneel om in staking te gaan. By de sta kers hadden zij'briefjes doen bezorgen, waarin hun dienst stond voorgeschreven, terwijl laatstgenoemde zelf een loco motief met water en koleD voorzag. Beiden zyn ontslagen met toekenning van pensioen. Eerstgenoemde ontkende de bezetters in de hand te hebben gewerkt. Hy wist niets van de radio-uitzending en kwam daarom op 20 Sept. gewoon in dienst. Hij ontkent briefjes te hebben geschreven of te hebben doen rondbrengen.. De tweede beschuldigde had geen orders van hoogere tractie- beambten ontvangen. Hy geeft toe toch op 20 Sept. dingen te hebben gedaan, die hy niet oeslist doen moest. Nadat een tweetal getuigen goede inlichtingen over de be schuldigden -hadden gegeven en de beide echtgenooten ver klaard hadden niets met de N.S.B. te maken te hebben ge had, was het woord aan den verdediger mr. F. W. Adriaan se, die óp clementie voor bei den aandrong. De 54-j. opzichter van de fortificatie, R. v. d. Beig, zou hulp hebben verleend aan den vjjand, door werkzaam te zyn bij de Bezirkverwaltung op Walcheren, zou arbeiders me' de Duitschers hebben gedreigd als zy niet hard genoeg werk ten en goed hebben gevonden dat zyn dochter met leden van de weermacht omging en werk zaam was by de Standórtver- waltung. De man, die reeds sedert 12 Nov. 1944 geïnterneerd is, ontkende o.a. de arbeiders te hebben bedreigd. Hij werd door de Duitschers verplicht met het technisch personeel voor hen te werken. Niet minder dan 5 getuigen, onder wie hoofdofficieren en ook de dochter van v. d. B., kwamen in zyn belang uitvoe rige verklaringen afleggen. Mr F. W. Adriaanse drong op cle mentie aan. De 41-j. landbouwer P. D Lindenberg uit Wolphaartsdijk, bekende in 1937 te hebben be dankt voor de N.S.B., doch later weer lid te zyn geworden De verdediger, mr F. W Adri aanse, vroeg clementie. De 50-j. Jannetje Hoogstra ten uit 's-Heer Abtskerke werd in 1944 lid der N.S.B. Haar kinderen waren het niet, Zij begreep niet fout te hebben gedaan. De verdediger, mr, Terwoert, voerde verzachtende omstandigheden aan. Uitspraak in alle zaken Donderdag 4 April. andere te leggen, die» elec- trJsch zal draaien, terwyl één hek electrisch gesloten zal worden. In Juni of Juli zou ze klaar zijn. PARTIJ VAN DEN ARBEID. Deze week vond te Souburg de definitieve oprichting plaat© van een afdeelifig van de Par ty van den Arbeid. Deze op«= richting werd voorafgegaan door een goed bezochte open bare vergadering, waar als spieker optrad ae heer W. v. Deelen. De heer de Priester Sr. me moreerde de moeiiykheden wel ke in Souburg het eerder by- eenroepen van een vergadering onmogelyk maakte. Na over leg van S.D.A.P., V.D. en Po litiek dakloozen was deze ver gadering uitgeschreven. De heer v. Deelen gaf een beschouwing over den wereld toestand voor 1940 ora tot de slotsom te komen dat de 100 millioen slachtoffers welke de ze wereldbrand gekost heeft» niet gevallen mogen zyn, ora nu weer maar in het' oude spoor van vóór 1940 verder te gaan. Spr. behandelde voorts het urgentie program van de Par ty van den Arbeid. Staande de vergadering gaf zich èen 50 tal aanwezigen op als lid. Het bestuur dat hierna werd gekozen bestaat uit: J. de Priester, A. W. Bouff, H. K. v. Duyvenvoorde, J. den Boer, J. Goedbloed, F, Leenhouts en Lies de Priester» *Het overzetveer te Souburg heeft ai heel wat ellende ver oorzaakt. Wanneer er enkele menschen op staan (niet het toegestane maximum) kojnt het zoo diep te liggen dat men den overkant niet kan berei ken zondér natte voeten. Nu is het twee keer achtereen in reparatie geweest. Maar nog ligt het veel te diep en te wan kel Dezer dagen is het gekan teld waardoor 2 personen te water geraakten en de rest met natte voeten naar huia ging. Gelukkig lag het nog aan den kant andersLaten we hopen dat er spoedig verande ring intreedt en de put wordt gedempt voor eenmensen verdronken is. Nu is bet le vensgevaar lyk. Toen de heer S. dezer da gen te Souburg zyn tuin op ruimde, vond hy een kruik met schroefdeksel. Toen hy- deze verwyderde, kwam er een gasachtige stof uit. die hem by na deed bedwelmen. Toch kon hij de kruik nog dicht krijgen, waarna hij haar bij de politie deponeerde. Te Gr(jpskerke had Woens dagmiddag de 16-jarige zoon van den landbouwer P. het on geluk enkele trappen van een paard te krijgen. Dokter Bom uit Oostkapelle achtte over brenging naar het ziekenhuis noodzakelyk. APOTHEKEN. Vanaf heden zyn t.m. vol gende week Vrijdag de vol gende apotheken des nachts en den geheelen Zondag ge opend: te Middelburg apo theek van Pienbroek; te Vlis singen apotheek v. Ocken- burg (St. Jacobsstraat); te Goee de Goesche apotheek. UITSPRAKEN TRIBUNAAL. In de zitting van 22 Maart deed het Tribunaal te Middel burg uitspraak in de volgende A. J. Diergaarde, behanger stoffeerder, wonende te Gent, ontzetting uit actief en pas sief kiesrecht, met bevel tot onmiddellijke invryheidstelling. A. M. Schipper, grondwerker te Domburg, 3 mnd. internee- ring en ontz. rechten. A. M. de Boer, kantoorbe diende te Middelburg, 1 jaar interneering en ontz. rechten. J. de Ridder, timmerman te Middelburg, ontzetting rech ten. Pa. M. de Ryk, zonder be roep, te Middelburg, Zuster straat 27, 1 jaar interneering, verb, verkl. van deel vermogen 2500), ontz. rechten. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Beroepen (toez.) te Noord wijkerhout R. A. van Loon te Grijps- kerke Het streven naar een nieuwè Schriftuurlijke Kerkorde. Naar wy vernemen, heeft ue classis Middelburg der Ge- cel. Kerken aan de generale synode voorgesteld een ver zoek te richten tot de gene rale synode der Ned. Herv. aerk om mee te mogen spre ken inzake zyn streven te ko men tot een nieuwe Schrif- tuurlyke Kerkorde, aangezien dit voor de gansche Geref, gezindheid van uitnemend ge wicht is en in Gods gunst de weg zou kunnen banen tot meerdere eenheid en samen- oindmg tusschen de kerken. Zy verzoekt dit, gedachtig aan de belofte onzer vade ren. terug te zullen keeren tot de Ned. Herv. kerk, in dien deze terugkeert tot het vVoord van Christus. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Donderdag j.i was de classis Zeeland van Chr. Geref. ker ken in buitengewone zitting saamgeroepen. Tot voorzitter werd verkozen prof. G. Wisse, tot vice-voorzitter Ds. H. Ho- 'jendoorn te Zierikzee. tot scriba Ds. R. Slofstra te Vlis singen Een tweetal kerken uit de oud-Geref. gemeente hadden verzocht in de Chr. Geref. kerk te worden opgenomen, n.l. die van Oud-Vosmeer en die van Thoien. Na ernstige saamspre- king werd met algemeene stemmen tot opname besloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10