PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT HONGER EN ELLENDE IN OOSTENRIJK Nationalisten wenschen accoord met Nederland. Bladerend in den Provincialen Almanak. Uit de provincie. Hoofdredacteur O. Batllntfjn "(niet redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van dc Velde Jr., VHsslngen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuyven. Ds. M. L. W. Schoch, Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Vrijdag 22 Maart 1946 189e Jaargang Nummer 69 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pe? week, 3.20 per kwartaal, franco per post, S 3.45 per kwartaal. Losse inummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2.-— Bureaux gevestigd te VHsslngen Walatraat 58-60,, telefoon K <2 lijnen Middelburg Londenscbe Kaal 29. telefoon 20H en 202-1. Ooes Tutlk.de 15. leleloon 2475. Ternereen Nleu»edieps1n»t 23. Po.Heltenlng 359300 Ptov. Zeeuwache Courant Middelbar;. ONDERWIJS VERNIEUWING. Dat ons onderwas niet zon der gebreken, was de besten onder de onderwijsmenschen waren de eersten om het toe te geven. De leerlingen verlieten de lagere en vooral ook de mid. delbare scholen met een vaak verbluffende dosis parate ken nis, maar zy bezaten- practisch geen levenservaring. Zij waren allerminst voorbereid op den strijd om het bestaan, dien zy in de maatschappij hadden te voeren. De onderwijskrachten schonken in het verleden te weinig aandacht aan de pae- dagogiek. Zij waren in veel te sterke mate kennis-bybrengers, in veel te geringe mate ka raktervormers. Voeg daar nog bij. dat in Nederland de licha melijke opvoeding op de scho len schromelijk verwaarloosd werd en men heeft een zy 't onvolledige samenvatting van hetgeen ook volgens de leerkrachten zelf aan ons on derwijs mankeerde. Er zal nu vernieuwing ko men. De minister van O, K. en W.. prof. dr. G. van der Leeuw heeft in een onlangs te Gronin gen gehouden rede, die helaas buiten onderwijskringen te wei. nig de aandacht heeft verwor ven, welke zy verdiende, aan gekondigd, aat ons onderwijs op de helling' gaat. Wat de minister vertelde, was weinig minder dan revolutionnair. Zoo zal de o.l. school haar kleur- en beginsellooze karak ter verliezen. Zonder dat ook maar in eenig opzicht getornd zal worden aan de rechten en de plaats van het bizonder on- aerwys, zal toch ook o)> de o.l. school aan het godsdienston derwijs een plaats worden in geruimd. Daarnaast zal meer dan tot dusver aandacht wor den geschonken aan de resul taten van onderwijsexperimen ten van verschillenden aard. Men zal, steunende op deze re- sultaten, trachten aan het on derwijs zijn „vervelende" ka rakter te ontnemen, er zal meer activiteit in de school uren komen, meer aan handen arbeid worden gedaan en op de middelbare scholen zullen de leerlingen geoefend worden in het spreken, in het houden van vergaderingen, in het ma ken van notulen en rapporten. Belangrijker evenwel dan dit aJles is, dat veel meer dan tot dusver gestreefd zal worden naar geestelijke opvoeding. Leerlingen, die een school ver lieten. waren veel te weinig mensch. Zy moesten de harde leerschool van het leven door- loopen om levensinzicht te ver. werven. Voortaan zal er naar gestreefd worden, dat dit le vensinzicht in bescheiden mate verworven is voor de leerling de school verlaat, dat er jonge menschen worden afgeleverd, die niet slechts over voldoen de kennis beschikken, maar te- yens sociaal begrip, aesthetisch onderscheidingsvermogen, be sef van de waarden van het le. ven, kortom, dat in de maat schappy hun intrede doen jopge menschen, die ook sociaal en cultureel geschoold zyn. Min. van der Leeuw heeft een wetsontwerp aangekon digd, dat ten doel heeft, dit al les mogelijk te maken. Het zal zeer spoedig na de verkiezin gen worden gepubliceerd. Wij zijn zeer benieuwd naar den inhoud. En kunnen de goede voorne mens, die op het departement van O. K. en W. leven, niet anders dan toejuichen. Eén wensch willen wfl ech ter daarby uitspreken. De sa- larieering der onderwysmen- schen is tot dusver bedroevend geweest. Als ons onderwijs nu toch vernieuwd wordt, laat men dan ook de salarisproblemen eens onder de loupe nemen. Het is noodig. Want onderwijsver nieuwing zal ook aan de leer krachten zware eischen stel len. En zonder hun volledige medewerking en hun volledige concentratie op hun nieuwe taak mag men er waarlyk geen hooge yerwachting van koeste len. Welnu: wie kan zich con- centreeren op een taak, als de zorg voor het materieele meer dan den. halven. mensch op- eischt? De „Warspite" naar den slooper. Het 31.000 ton meten de Britsche slagschip „Warspite", dat in den vorigen oorlog reeds deelnam aan den zeeslag bij Jutland' en in dee en oorlog aan den slag by Kaap Matapan en vele andere acties in de Mid- dellandsche Zee, zal ge sloopt worden. Het schip mat 31.000 ton en heeft 2% millioen pond ster ling gekost. Onverbrekelijk zal de naam van de /Warspite" verbonden blyven ««n de geschiedenis van de bevryding van Zeeland. Het slagschip nam na melijk deel aan den aan val op Walcheren in het najaar van 1944 en zyn scheepsgeschut bombar deerde o.m. Westkapel- le en omgeving, ter dek king van de landings operaties, Het Wereldgebeuren I De Schrijver opnieuw Belgisch kabinets-formateur Roolsche legers worden ontbonden. Het simpele feit, dat de Russen om uitstel hebben ge vraagd van de zitting van den Veiligheidsraad, waarin de Perzische kwestie zou worden behandeld, bewijst, hoeveel waarde de Russen in hun hart toch hechten aan het oordeel van den Raad en hoezeer zij er tegen op zien om met hun optreden in Iran voor het forum der wereldopinie te ver. schijnen. Het uitstel is intus- schen niet verleend en zal ook niet verleend worden. En de vraag rijst dus. wat de Rus sen nu zullen doen! In België is Spaak in de minderheid gebleven voor het parlement, en h# trekt de consequenties uit dit geval. Hg is afgetreden en gunt de eer om België te regeeren aan anderen. Hetgeen te begrypen is. De Prins-regent heeft De Schrijver, voorzitter van de Chr. Volkspartij thans op nieuw belast met een Infor matieopdracht. Een ander feit van betee- kenis is, dat Bevin nu in het Lagerhuis officieel heeft me degedeeld, dat de Poolsche le gers in Engeland en Italië ont bonden zullen worden en dat de soldaten naar hun vader land terug kunnen keeren, zon der dat hen óok maar eenig gevaar zal bedreigen. Dit pro bleem wordt dus uit de wereld geholpen. Verder valt alleen melding te maken van het kruisver hoor, waaraan Goering bloot staat. Goering heeft zich onder meer moeten verantwoorden voor het feit, dat in April 1944 50 Britsche piloten, dié uit een gevangenenkamp ontvlucht waren, werden doodgeschoten. Goering bestreed ten stellig ste. dat hij de order daartoe had gegeven, maar de docu menten, die hem getoond wer den, bewijzen, dat hij wel de gelijk op de hoogte moet zijn geweest. Trouwens wat doen 50 dooden meer of minder er toe voor iemand met een „strafblad" als Goering! Ook van tal van anti-Jood- sche maatregelen wist Goering zich niet vrij te pleiten. Het verhoor duurt intusschen voort. In Oostenrijk heersclien er barmelijke toestanden. Overal openbaren zich ondervoeding en daarmede verband houden de ziekten. De kindersterfte, die voor den oorlog 67 per duizend pas geborenen bedroeg, bedroeg terstond na de bevrijding 250 en is thans 140. De kinderen zijn echter veel beter af dan de ouden van dagen. Zij krij gen nog behoorlijk melk. Jein- deren beneden zes jaar ontvan gen nooit minder dan 1000 cal. De ouden van dagen daarente gen zijn volkomen hulpbehoe vend. „Oostenrijk, en speciaal Weenen, staan achteraan in de Europeesche broodry". Aldus een rapport aan de Unrra over den toestand in Weenen. En dat was eenmaal het la chende, vroolijke Weenen! Dominee Niemoeller pessimistisch. Dominee Niemoeller heeft voor zijn terugkeer naar Duitschland van de conferentie van protestantsche orthodoxe kerkleiders te Genève ver klaard, dat de „werkelijke ramp" in Duitschland zich nog zal voordoen en dat de ware ellende in den Duitschen toe stand slechts in haar beginsta dium verkeert. Politiek, eco nomisch en moreel is het meest critieke punt in Duitschland nog niet bereikt, aldus Nie moeller. Ten aanzien van de Duitsche schuld zei Niemoeller: „De menschen van middel baren' leeftijd staan open voor het idee van een schuld van het Duitsche volk maar de jon geren zullen, voorzoover zij nog geen doel in hun leven heb ben gekregen, ontvankelijk zijn voor het gif van het nazisme". Prinses naar Zwitserland vertrokken. Donderdagmorgen is geheel onofficieel, H. K. H. Prinses Juliana met het passagiers vliegtuig van de K. L. M., waarin zich allerlei andere rei zigers bevonden, naar Zwitser, land vertrókken. Naar men weet bevindt Z. K. H. Prins Bernhard zich reeds eenigen tijd in de bergen voor herstel van krachten. De Prins en Prinses zullen in Zwitserland verblijven tot 't tijdstip, waar op zy de reis naar Scandinavië aanvaarden. DE PRINSESJES BEZOEKEN TORPEDO BOOTJAGEB. Woensdagmiddag hebben H. K. H. prinses Beatrix en Prin ses Irene, vergezeld van Jkvr. Feith en den luitenant ter zee Goosens, adjudant van H. M. de Koningin, een bezoek gé bracht aan Hr. Ms. torpedo- bootjager „Tjerk Hiddesz", in reparatie bij Wilton Feyenoord te Schiedam. Nieuwe peiroleumbonnen. Van 25 Maart t.m. 20 April zyn de bonnen 140 en 639 der bonkaarten K 604 geldig voor 2 liter petroleum. Timor weer onder Nederlandsen bewind Eerste Britten heden vertrokken. De eerste politieke raads man van Sjanrir heeft aan een correspondent van AFP over den huidigen politleken toestand in Indonesië het vol gende medegedeeld: „Indonesië voelt zich thans volkomen in staat met de Ne derlanders doeltreffend samen te werken. Le Nederlanders moeten dezelfde gevoelens koesteren. Indien beide par tijen tot een samenwerking konden komen, zou dit verre de voorkeur verdienen boven het mengen van een derde hierin. Alleen een vreedzame oplossing is voor beide par tijen wenschelyk. De tegenstanders van Sjah- r.'r vormen slechts een kleine roerige minderheid onder de nationalisten. Tot het doen van concrete voorstellen zyn zij nooit in staat geweest en zy zijn verder verzwakt door het feit, dat de partij der nationalistische jeugd niet meer aan hun kant staat". De politieke „sadsman wees nog op de omstandigheid, dat „terwijl de Congresparty in Indië gesteund wordt door financiers en grondbezitters in dat land, het Indonesische nationalisme geen enkele fi- nancieele nlacht achter zich heeft". Heden zullen de eerste Brit sche troepen Indië verlaten. Dit is een begin van de vol ledige ontruiming. Te Batavia is officieel me degedeeld, dat Nederlanusch Timor niet meer onder bestuur van de Australiërs staat, maar weer onder Nederlandsch be stuur is geplaatst. De invoering van het nieu we geld heeft in Indië voor de burgerbevolking geweldige moeilijkheden met zich meege bracht. De nationalisten ver bieden het gebruik van dit geld ep de bevolking weet niet, wat beginnen moet. Er zal naar een oplossing worden gezocht. NIEUW AMSTERDAM BESMET. Niemand mocht aan boord de Nieuw Amsterdam, dit schip gistermorgen uit Singapore te Colombo was aangekomen, daar er eenige gevallen van waterpokken en kinkhoest geconstateerd wa ren. Ongeveer 800 Nederlandsche vluchtelingen, uit het kamp Kandy zyn te Colombo aan boord van de „Nieuw Amster dam" gegaan, op welk schip zich reeds 3000 passagiers be vonden. De „Nieuw Amster dam" is Donderdagmorgen zijn reis naar Nederland, begonnen. GEÏNTERNEERDEN WERDEN BESTOLEN. In de zaak van de diefstal len ten nadeele van de geïn terneerden van het Lagero- kamp te Roosendaal, zijn twee nieuwe arrestaties verricht, nl. een vroegere ondercomman dant en een bewaker. Bij huis zoekingen werd een groot aan tal lakens, kleedingstukken, lappen stof, gouden horloges vulpennen, e.d. alles afkomstig van de geïnterneerden, gevon den. Nog meer arrestaties zul len volgen. DE KIESLIJST DER PARTIJ VAN DEN ARBEID. De partijraad van de Partij van <4n Arbeid heeft beraad slaagd over de candidaatstel- ling voor de Tweede Kamer. De partyraad is hierbij uitge gaan van de overweging, dat de toekomstige Tweeede Ka merfractie zal moeten worden gekenmerkt door een breede samenstelling. De volgende lijstaanvoerders treden op: Amsterdam: K. Vorrink, Rotterdam: prof ir. W. Schermerhorn, Den Haag.' Leiden: w. Drees, Haarlem,: Den Helder: S. L. Mansholt, Dordrecht/Middelburg: mr. J. A. W. Burger, Den Bosch/Til burg/Maastricht prof. ir. W. Schermerhom, Friesland: mr. A. M. Joekes, Groningen en Assen: K. Vorrink. Zwolle: H. Vos, Arnhem/Nymegen: mr. M. v. d. Goes van Nat ex-s en Utrecht: prof. mr. P. Lieftinck. Toiletzeep voor babies. Binnenkort zal 90 gram toi letzeep beschikbaar worden ge. steld voor kinderen geboren na 31 Dec. 1944. Men moet hiertoe bon E 32 der bonkaart KE 604 uiterlijk op 30 Maart a.s. bij een winkelier, die gewoon was toiletzeep te verkoopen, voor inleveren. tegen ontvangstbe wijs. Voedselrelietjes in Hamburg. In Hamburg is het Woensdag tot relletjes gekomen. Slechts met moeite kon de politie plundering van een der stationsemplacementen voorkomen. Een aantal bakkerswinkels werd echter leeggehaald. In de Amerikaansche bezettingszone legt men een toenemende be zorgdheid aan den dag met het oog op de toe komst. Men vreest ook daar ongeregeldheden en verwacht bovendien, dat slechte voedingstoe standen remmend zullen werken op de democra tiseering van Duitsch land. Verder zou een ge spannen toestand ver sterking van de bezet tingstroepen noodig ma ken en daar voelt men niet veel voor. Intusschen zhn In Ham burg spoedgerechtsho- ven opgericht om plun deraars van goedereai- en kolentreinen terecht te stellen. Reeds zijn 450 personen gearres teerd. Nieuwe aanwinst voor de Nederlandsche Marine. Het eerste vllegkampschip van onze vloot DE „KAREL DOORMAN-' OVERGENOMEN. Met een eenvoudige plechtig heid is in Schotland de jongste aanwinst der Nederlandsche marine, het eerste vliegkamp- schip van onze vloot, de „KareJ Doorman", door den comman dant kapitein ter zee A. de Booy, overgenomen. Zyn En- gelsche voorganger, comman der M. H. Le Mare overhandig de hem, by wijze van symbool, het scheepsboek waarin* de lot- fevallen van het schip, dat tot usverre Hr. Ms. „Nairana" St. Laurens heeft officieel 53 inwoners! Vogelwaarde de grootste, Hulst de kleinste Zeeuwsche gemeente. In 23 gemeenlen geen de volgende gemeenten o.l. school. De Provinciale Almanak voor Zeeland voor het jaar 1946 biedt by de lectuur geen adembenemende spanning. Het tegendeel is waar, maar dit neemt niet weg, dat hij een on misbare verschijning is en dat men. al bladerend in dit lijvige boekje, toch tal van belang wekkende gegevens tegen komt Als men bijvoorbeeld de ge gevens over de Zeeuwsche ge meenten eens napluist, reali seert men zich weer eens ter dege, hoezeer Zeeland vóór al les een landbouwende provin cie is. Groote steden treft men er niet aan. De groote bevol kingscentra, die er zijn, zijn zonder uitzondering „provinci aal" van omvang gebleven. Geen enkele gemeente heeft meer dan 20.000 zielen. De Al manak bevat de bevolkingscij fers van 1 Ocober 1945 en daar uit blykt. dat slechts 8 gemeenten in Zeeland een zie lental hebben, dat de 5000 te boven gaat en dat slechts 4 de 10.000 fiverschryden. Het zyn Middelburg 19.798 Vlissingen 13.168 Goes 12.484 Terneuzen 12.056 Axel 6715 Zierikzee 6139 Oost- en W.-Souburg 5235 Yerseke 5161 Als men eenmaal weet, welke gemeenten van Zeeland de meeste inwoners hebben, is men vanzelfsprekend ook be nieuwd naar de kleinste ge meenten wat het zielental aan gaat. In dat opzicht spant in den Provincialen Almanak Sint Laurens de kroon. Deze ge meente mocht zich op 1 Oc tober '45 verheugen in het be zit van 53 inwoners, waarvan 22 mannen en 31 vrouwen. Sint Laurens was toen nog ge ëvacueerd en 't bevolkingscij fer zal inmiddels al wel weer gewyzigd zyn. Trouwens naar mate Walcheren droog komt, veranderen speciaal daar na tuurlijk de bevolkingscijfers in sterke mate. Maar de Prov. Almanak geeft in ieder geval voor Sint Laurens 53 inwoners. Op St, Laurens volgt wat het inwonertal aangaat Seroosker- ke op Schouwen, met 182 in woners, nL 85 mannen en 97 vrouwen. Dan volgen Overslag met 311, Duivendyke met 351, Noordwelle en Grijpskerke elk met 371 inwoners. In totaal telt Zeeland precies 10 ge meenten met minder dan 500 inwoners. Wat de oppervlakte aangaat is Vogelwaarde de grootste gemeente en wel met 6501 H.A.. De kleinste gemeente Hulst, dat slechts 189 H.A. meet Daarop volgen Brou wershaven met 225 en Seroos kerke op Schouwen met 333 H.A. Andere gegevens, die be langwekkend mogen heeten zyn o.m. dat hl 31 van de 101 Zeeuwsche gemeenten de bur gemeester tevens secretaris is en in 18 gemeenten de secre taris tevens ontvanger. In 23 gemeenten is het aantal leer lingen, dat daar openbaar on derwijs ambieert, zoo gering dat het niet de moeite loont een o.L school in stand te hou den. In betrekkelijk veel gemeen ten blijven de markten in zwang. In 24 gemeenten wor den weekmarkten gehouden voor granen, boter, eieren etc. Tien Zeeuwsche gemeenten verheugen zich in het bezit van een veemarkt. Het zyn geen schokkende ge gevens, die de Prov. Almanak biedt Maar toch zijn ze niet oninteressant. Wie wist er nu bijvoorbeeld, dat Zeeland een gemeente tel de, waarvan het aantal inwo- wers officieel 53 bedraagt! heette, zyn opgeteekehd. Met Engeland, Amerika Frankrijk hoort Nederland thans tot de de eenige landen die over vliegkampschepen be schikken. Dit is een feit van groote beteekenis want vlieg kampschepen die men als dry- vende vliegvelden kan beschou wen, spelen by de samenstelling van een moderne vloot een heel belangrijke, zoo niet centrale rol. De Nederlandsche marine heeft tijdens den oorlog al er varing opgedaan met vliegdek schepen, want zij beschikte toen over twee hulpvlieg- npschepen en bovendien is Ierlandsch personeel werk zaam geweest aan boord van Engelsche schepen. TECHNISCHE GEGEVENS. De „Karei Doorman", die in bruikleen in ontvangen, is 120 m. lang en heeft een standaard waterverplaatsing van 14.000 ton. Het is bedoeld als licht escorte vaartuig voor con-' vooien. Het echip zal worden uitgerust met ongeveer 20 „Fire flies", een alzydig type Ëchtverkenner, dat .uitgei-ust met mitrailleurs doch ook bommen en rackets kan ihee- voeren Het schip heeft een snelheid van 17 mijl per uur. De vliegtuigbemanmng is vo.or een gedeelte nog in opleiding in het Schotsche vliegkamp Fearn. De bemanning zal ge leidelijk worden opgevoerd tot 700 koppen, waarvan er 200 deel uitmaken van vliegesca- drilles. In het begin van den zomer zal het schip koers zet ten, naar Nederland en ver moedelijk te Rotterdam wor den gestationneerd. Het schip is in 1943 in En geland gebouwd en heeft voor namelijk dienst gedaan als be schermer van de voor Rusland bestemde convooien. De „Karei Doorman" is goed onderhou den en ziet er gloednieuw uit. N.S.B.'ers ONTVLUCHT. Het komt den laatsten tijd regelmatig voor, dat N.S. B.'ers uit het interneerlngs- en werkkamp te Hoogerhei- de, nabij Bergen op Zoom, ontsnappen. Maandagavond was weer een drietal N.S. B.'ers, waarvan twee boven dien nog lid waren van de S.S., het kamp ontvlucht. 15 TON KLEEDING EN 16 TON VOEDSEL. De Friends Relief Service, de Quaker organisatie voor hulpverleening aan getroffen gebieden, die ook sedert enke le maanden met een team op Walcheren werkt, heeft thans opnieuw de beschikking gekre gen over een zending van 15 con kleedrng, ditmaal afkom stig van de-' Amerikaansche Friends Relief Service, Bij deze zending, die nieuw of zoo goed als nieuw goed bevat en binnen enkele dagen zal aan komen, schijnt ditmaal meer onderkleeding te zijn, echter nog niet voldoende om aan al le aanvragen te kunnen vol doen. Bij de uitdeeling door de H.A.R.K. wordt van de reeds verzamelde opgaven opnieuw gebruik gemaakt, waarby ech ter is genoteerd wat reeds ontvangen werd. Uit Engeland ontving men 16 ton voedsel voor zieken (rijst, suiker> levertraan, ha vermout, enz.). Met de;.uit. reiking hiervan ia het Roode- Kruis belast. Deze voorraad, waarvan iedere plaats zyn hoeveelheid toegewezen kreeg, bedoeld als nood-reserve voor de komende maanden. De ze extra-voeding zal alleen aan die zieken verstrekt worden, die op korten termijn met iets extra's geholpen moeten wor den en voor wie de weg via de distributie, in hun geval te lang zou zijn of die niet in een bepaalde categorie onder te brengen, zijn In Middelburg werd op advies van den schoolarts aan 300 schoolkin deren een extra voedselpakket verstrekt. GIFTEN VOOR WALCHEREN. De heer G.' H. Luyendijk te Middelburg ontving een gift van 200U, te bestemmen voor het zoo zwaar getroffen Wal cheren De helft bestemde hy voor de Stichting Nieuw Wal cheren en de tweede 1000 voor de Stichting Concert- en Gehoorzaal 1945 te Middel burg. Voor de Stichting Nieuw Walcheren zijn giften als deze zeer welkom voor de finan ciering van de verschillende projecten ten bate van Wal cheren. Ook bjj de Stichting Con cert- en Gehoorzaal 1945 kun nen giften als deze goed wor den gebruikt. Omstreeks Oc tober wil men de Concertzaal^- weer in dienst stellen van het Middelburgsche muziekleven. Er moeten echter aan het zeer beschadigde gebouw veel repa raties geschieden, terwijl het meubilair geheel opnieuw za) moeten worden aangeschaft. De stoelen e.d. opgeslagen in het O. Ind. huis gingen nl. op 17 Mei 1940 verloren met dit gebouw. Het is te hopen, dat nog zeer velen dit goede voorbeeld zul len volgen. GRENSWIJZIGING VAN VLISSINGEN Gedeputeerde Staten van Zeelana hebben een commissie ingesteld, welke tot taak zal hebben voorstellen te doen met betrekking tot de even- tueele grenswijzigingen der ge meente Vlissingen. De com missie is als volgt samenge steld: J. M. van Bommel van Vloten, lid van de Ged. Staten te Goes, voorzitter, mr. dr. A. J, J, M;..Mes, lid van de Ged. Staten, ir H. D. J. Swaters, hoofdingenieur bij den Prov. Waterstaat, ir. M. de Vink, directeur van den Prov. Pla- nologischen dienst, mr. J. M. Pilaar, referendaris, chef 2e af- deeling van de Prov. Griffie J. van Tuinen, referendaris, chef van de le afdeeling der Prov. Griffie. De commissie zal binnenkort met haar werk zaamheden een aanvang ma ken. VLISSINGSCHE NUTS-SPAARBANK. Tot directeur der Vlissing- sche Nutsspaarbank is be noemd de heer mr. J. A. Heij- se te Middelburg. De heer C. Kamermans blijft tot 1 November a.s. als ver antwoordelijk directeur aan de Spaarbank verbonden. De tentoonstellingen te Vlissingen. Het aantal bezoekers van de maritieme tentoonstelling te Vlissingen, dat in de week van 13 t.m. 19 Maart in to taal 6500 bedroeg, kan met recht een bewijs voor het sla gen van deze expositie worden genoemd. Op den openings avond alleen reeds telde men 1300 bezoekers, terwyl Zater dag bijv. 1200 personen deze tentoonstelling bezochten. Het bezoek aan de expositie van maritieme boeken in de openbare leeszaal is daaren tegen heel gering. En toch verdient ook deze belangwek kende tentoonstelling in lui men kring belangstelling. Er bevind a zich werken onder die bereidwillig zijn afgestaan door het Ned. Hist. Scheep vaart Museum, het Instituut voor Scheep- en Luchtvaart en de K.M. „de Schelde". Natuur, ljjk is er o.a. een collectie van De Ruyter-boeken. Wij kunnen ieder dan ook aanraden een bezoek te brengen aan deze tentoonstelling. De Stichting „Nieuw Wal cheren" dï~ exposeert in het winkelpand „Corlas" in de Walstraat heeft, hoewel ook deze tentoonstelling niet druk bezocht genoemd kan worden, toch niet over gebrek aan be langstelling te klagen. Gemid deld komen 40 50 menschen per dag een kijkje nemen. Op deze laatste expositie is ook een aantal schilderstukken van. de hand van den heer Lr van der Steen in een etalage uit gestald. Naast een aantal stadsgezichten, is speciaal de dichting van den Nolledijk in beeld gebracht. Deze stadge noot heeft hiermede een mooie bijdrage geleverd tot het wel slagen van deze kleine tentoon stelling. Laatste nieuws Veiligheidsraad komt Maandag bijeen. De Veiligheidsraad van de Vereeirigde naties zal Maan dagavond half negen, (Ned. tyd), bijeenkomen. Russische duikbooten voor Zuidkust van Java? In Londen kwamen gister middag berichten binnen, uit Batavia, als zou een aantal Russische onderzeebooten o/i- der de Zuidkust van Java lig gen. Hoewel deze berichten be trouwbaar schenen, was geen officleele bevestiging hierom, trent te krijgen. Volgens een later Reuter-be- richt hebben officieele bronnen deze berichten tegengesproken. Een Nederlandsch stafofficier te Batavia deelde mee dat het bericht uit Indonesische'- bron nen kwam en dat bij nader on derzoek geen bevestiging kon worden verkregen. In een gisteravond uitgege ven verklaring werd medege deeld dat het vroegere Duitsche duikbooten kunnen zijn. Ia de havens van N. Java werden en kele Duitsche duikbooten aan- aangetroffen. Het is mogelijk dat ook eenige in de havens aan de Zuidkust waren achter- febleven. Ook denkt men adn e mogelijkheid dat een of meer van deze schepen met Japansche of Indonesische be manning zee hebben gekozen. De hoogste regeeringskringen Britsche, Nederlandsche en Indonesische hadden niets omtrent deze aangelegenheid vernomen. Het repalrieeringsschema. De „Kota Agoen" vertrok 20 Maart van Priok met 831 geëvacueerden. „De Bosch fontein" zal midden volgende week met ca. 800 personen naar Nederland vertrekken. Ook de „Klipfontein" wordt te Tandjong Priok verwacht, om evacuee's uit Palembang op te nemen. De „Sommelsdyk" zal begin April 800 evacuee's uit Medan aan boord nemen, terwij: de „Nieuw Holland" omstreeks denzelfden tyd naar Bangkok gaat om evacuee's. De „Ruys" wordt begin April in Tandjong Priok verwacht en zaï dan ongeveer 1800 evacuee's uit Ceylon meene men. Bon 07 voor schoenreparatie Thans is ook bon 07 der lederkaart aangewezen voor schoenreparaties. Nieuwe DC 4 op Schiphol. Donderdagmiddag is het eerste eigen D.C. 4 vliegtuig van de K.L.M. van New York op Schiphol aangekomen. De KL.M. heeft 4 van dergelijke machines gekocht, waarmee in Mei a.s. een eigen dienst SchipholNew-Yorlc wordt geopend. De toestellen zijn veel fraaier ingericht dan de Skymasters van militaire uit voering. Zij bieden plaats aan 40 passagiers. Het toestel had behalve K.L.M.-personeel een groot aantal onderdeelen vóór de Skymasters, die op Indië vliegen, aan boord. Een twee de bemanning is gistermorgen vertrokken om een tweede D.C. 4 naar Schiphol te vlie gen. Die onschuldige Goering...». Goering is Donderdag op nieuw aan een kruisverhoor onderworpen, thans door de Engelsche en Russische aan klagers. Goering had meestal geen ander verweer dan de eentonig geworden frase: „Ik wist het niet". Hij wist niet van den moord op de 50 ge vluchte Britsche officieren. Hij wist „althans niet in details" van de concentratiekampen en den slavenhandel af. Aan alle „Kreisleiter" werd de laatste maanden opdracht gegeven al le gegevens omtrent concen tratiekampen te vernietigen, doch de tweede man van Duitschland „wist het niet". Uit de buitenlandsche radio kon hij ook niet weten, wat er in de kampen gebeurde, omdat hij daar tot vier dageii voor het einde van den oorlog nooit naar luisterde. Tenslotte noemde Goering de cijfers over Auschwitz overdreven. Kortom, Goering wist vrijwel van niets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5