PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT HONGER EN ELLENDE IN OOSTENRIJK Nationalisten Menschen accoord met Nederland. Bladerend in den Provincialen Almanak. Uit de provincie. Ifootorttfactttir O. Battintijn (met yedactloneele medewerking vin dr, W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.Cr Middelburg. Druk: lirma F. van de Velde Jn, Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L, van Leeuwen, Ds. M. L W. Schoeit, Vlis singen. Veracliijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Vrijdag 22 Maart 1946 189e Jaargang Nummer 69 ABONNEMENTSPRIJS 2» tent per week, 3.20 per kwartaal, tranco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 1 Bureaux gevestigd te Vllssingen Watstraat 58-60,. telefoon IG (2 lijnen Middelburg Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuzen iNleuwedlepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant^Uddeltmrg. ONDERWIJS VERNIEUWING. Dat ons onderwgs niet zon der gebreken was de besten onder de onderwgsmenschen waren de eersten om het toe te geven. De leerlingen verlieten de lagere en vooral ook de mld. delbare scholen met een vaak verbluffende dosis parate ken nis, maar zïj bezaten practtsch geen levenservaring. 2g waren allerminst voorbereid op den atrgd om het bestaan, dien zy in de maatschappij hadden te voeren. De onderwijskrachten schonken in het verleden te weinig aandacht aan de pae- dagoglek. Zij waren in veel te sterke mate kennis-bijbrengers, in veel te geringe mate ka raktervormers. Voeg daar nog bij. dat in Nederland de licha melijke opvoeding op de scho len schromelijk verwaarloosd werd en men heeft een zij 't onvolledige samenvatting van hetgeen ook volgens de leerkrachten zelf aan ons on derwijs mankeerde. Er zal nu vernieuwing ko men. De minister van O, K. en W.. prof. dr. G. van der Leeuw heeft in een onlangs te Gronin gen gehouden rede, die helaas buiten onderwijskringen te wei. mig de aandacht heeffc verwor ven, welke zn verdiende, aan gekondigd, aat ons onderwijs op de helling gaat. Wat de minister vertelde, was weinig minder dan revolutionnair. Zoo zal de o.L school, haar kleur- en beginsellooze karak ter verliezen. Zonder dat ook maar in eenig opzicht getornd zal worden aan de rechten en de plaats van het bizonder on derwijs. zal toch ook op de o.l. school aan het godsdienston derwijs een plaats worden in geruimd. Daarnaast zal meer dan tot dusver aandacht wor den geschonken aan de resul taten van onderwijsexperimen ten van verschillenden aard. Men zal, steunende op deze re sultaten, trachten aan het on derwijs zjjn vervelende'' ka rakter té ontnemen, er zal meer activiteit in de school uren komen, meer aan handen arbeid worden gedaan en op de middelbare scholen zullen de leerlingen geoefend worden in het spreken, in het houden van vergaderingen, in het ma ken van notulen en rapporten. Belangrijker evenwel aan dit alles is, dat veel meer dan tot dusver gestreefd zal worden naar geestelijke opvoeding. Leerlingen, die een school ver lieten. waren veel te weinig mensch. Zg moesten de harde leerschool van het leven door kropen om levensinzicht te ver. werven. Voortaan zal er naar gestreefd worden, dat dit le vensinzicht in bescheiden mate verworven is voor de leerling de school verlaat, dat er jonge menschen worden afgeleverd, die niet slechts over voldoen de kennis beschikken, maar te- yens sociaal begrip, aesthetisch onderscheidingsvermogen, be sef van de waarden van het le. ven. kortom, dat in de maat schappij hun intrede doen jonge menschen, die ook sociaal en cultureel geschoold zgn. Min. van der Leeuw beeft een wetsontwerp aangekon digd; dat ten doel heeft, dit al les mogelijk te maken. Het zal zeer spoedig na de verkiezin gen worden gepubliceerd. Wy zg'n zeer benieuwd naar den inhoud. En kunnen de goede voorne mens, die op het departement van O. K. en W. leven, niet andera dan toejuichen. Eén wensch willen wij ech ter daarby uitspreken. De sa- larieering der onderwgsmen schen is tot dusver bedroevend geweest. Als ons onderwgs nu toch vernieuwd wordt, laat men dan ook de salarisproblemen eens onder de loupe nemen. Het is noodig. Want onderwijsver nieuwing zal ook aan de leer krachten zware eischen stel len. En zonder hun volledige medewerking en hun volledige concentratie op him nieuwe taak mag men er waarlijk geen hooge verwachting van koeste ren. Welnu: wie kan zich con- centreeren op een taak, ais de zorg voor het materieele meer dan den halven mensch op eischt De ..Warspite" naar den slooper. Het 31.000 ton meten de Britscho slagschip „Warspite", dat in den vcrigen oorlog reeds deelnam aan den zeeslag bg Jutland en in dezen oorlog aan den slag bij Kaap Matapan en vele andere acties in de Mid- dellandsche Zee, zal ge sloopt worden. Het schip mat 31.000 ton en heeft 2% millioen pond ster ling gekost. Onverbrekelijk zal de naam van de „Warspite" verbonden blgven aan de geschiedenis van de bevrgding van Zeeland. Het slagschip nam na mely k deel aan den aan val op Walcheren in het najaar van 1944 en zgn scheepsgeschut bombar deerde o.m. Weetkapel- le en omgeving, ter aek- king van de landings operaties. Hel Wereldgebeuren Belgis weer zonder regeering Poolsche legers worden ontbonden. Het simpele feit, dat de Russen om uitstel hebben ge vraagd van de zitting van den Veiligheidsraad, waarin de Perzische kwestie zou worden behandeld, bewijst, hoeveel waarde de Russen in hun hart toch hechten aan het oordeel van den Raad en hoezeer zg er tegen op zien om met hun optreden in Iran voor het forum der wereldopinie te ver. schijnen. Het uitstel is intus- schen niet verleend en zal ook niet verleend worden. En de vraag rijst dus. wat de Rus sen nu zullen doen! In België Is Spaak in de minderheid gebleven voor het parlement, en hg trekt de consequenties uit dit geval. Hg is afgetreden en gunt de eer om België te regeeren aan anderen. Hetgeen te begrijpen is. Maar wie zal hem opvolgen na het falen van de vonge kabinetsformateurs! Een ander feit van betee- kenis is, dat Bevin nu in het Lagerhuis officieel heeft me degedeeld. dat de Poolsche le gers in Engeland en Italië ont bonden zullen worden en dat de soldaten naar hun vader land terug kunnen keeren, zon der dat hen ook maar eenig gevaar zal bedreigen. Dit pro bleem wordt dus uit de wereld geholpen. Verder valt alleen melding te maken van het kruisver hoor, waaraan Goering bloot staat. Goering heeft zich onder meer moeten verantwoorden voor het feit. dat in April 1944 50 Britsche piloten, die uit een gevangenenkamp ontvlucht waren, werden doodgeschoten. Goering bestreed ten stellig ste. dat hij de order daartoe had gegeven, maar de docu menten, die hem getoond wer den, bewgzen, dat hy wel de- gelgk op de hoogte moet zgn geweest. Trouwens wat doen 50 dooden meer of minder er toe .voor iemand met een „strafblad" als Goering! Ook van tal van anti-Jood- sche maatregelen wist Goering zich niet vrij te pleiten. Het verhoor duurt intusschen voort. In Oostenrgk heerschen er- barmelglue toestemden. Overal openbaren zich ondervoeding en daarmede verband houden de ziekten. De kindersterfte, die voor den oorlog 67 per duizend pas geborenen bedroeg, bedroeg terstond na de bevrijding 250 en is thans 140. De kinderen zgn echter veel beter af dan dé ouden van dagen. Zg krg- gen nog behoorlgk melk, kin deren beneden zes jaar ontvan gen nooit minder dan 1000 cal. De ouden van dagen daarente gen zgn volkomen hulpbehoe vend. „Oostenfyk, en speciaal Weenen, staan achteraan in de Europeesche broodrij". Aldus een rapport aan de Unrra over den toestand in Weenen. Ens dat was eenmaal het la chende, vrooiyke Weenen! Timor weer onder Nederlandsch bewind Dominee Niemoeller pessimistisch. Dominee Niemoeller heeft voor zijn terugkeer naar Duitschland van de conferentie van protestantsche orthodoxe kerkleiders te Genève ver klaard, dat de „werkelgke ramp" in Duitschland zich nog zal voordoen en dat de ware ellende in den Duitschen toe stand slechts in haar beginsta dium verkeert. Politiek, eco nomisch en moreel is het meest critieke punt in Duitschland nog niet bereikt, aldus Nie- moeler. Ten aanzien van de Duitsche schuld zei Niemoeller: „De menschen van middel baren leeftgd staan open voor het idee van een schuld van het Duitsche volk maar de jon geren zullen, voorzoover zg nog geen doel in hun leven heb ben gekregen, ontvankclgk zgn Ivoor het gif van het nazisme". Prinses naar Zwitserland vertrokken. Donderdagmorgen ls geheel onofficieel, H. K. H. Prinses Juliana met hot passagiers vliegtuig van de K. L. M., waarin zich allerlei andere rei zigers bevonden, naar Zwitser, land vertfrokken. Naar men weet bevindt Z. K. H. Prins Bemhard zich reeds eenigen tgd in de bergen voor herstel van krachten. De Prins en Prinses zullen in Zwitserland verblgven tot 't tgdstip, waar op zg de reis naar Scandinavië aanvaarden. DE PRINSESJES BEZOEKEN TORPEDOBOOTJAGER. Woensdagmiddag hebben H. K. H. prinses Beatrix en Prin ses Irene, vergezeld van Jkvr. Feith en den luitenant ter zée Goosens, adjudant van H. M. de Koningin, een bezoek ge bracht aan Hr. Ms. torpedo- bootjager „Tjerk Hiddesz", in reparatie bg Wilton Feyenoord te Schiedam. Nieuwe petroleumbonnen. Van 25 Maart Lm. 20 April zgn de bonnen 140 en 639 der bonkaarten K 604 geldig voor 2 liter petroleum. Eerste Britten heden vertrokken. De eerste politieke raads man van Sjahrir heeft aan een correspondent van AFP over den huidigen politieke» toestand in Indonesië het vol gende medegedeeld: „Indonesië voelt zich thans volkomen in staat met de Ne derlanders doeltreffend samen te werken. De Nederlanders moeten dezelfde gevoelens koesteren. Indien beide par ty en tot een samenwerking konden komen, zou dit verre de voorkeur verdienen boven het mengen van een derde hierin. Alleen een vreedzame oplossing is voor beide par ty en wenschelgk. De tegenstanders van Sjah rir vormen slechts een kleine roerige minderheid onder de nationalisten. Tot het doen van concrete voorstellen zgn zn nooit in staat geweest en zij zgn verder verzwakt door het feit, dat de party der nationalistische jeugd niet meer aan hun kant staat". De politieke laadsman wees nog op de omstandigheid, dat „erwijl de Congresparty in Indië gesteund wordt door financiers en grondbezitters in dat land, het Indonesische nationalisme geen enkele fi- nancieele macht achter zich heeft". Heien zullen de eerste Brit sche troepen Indië verlaten. Dit is een begin van de vol ledige ontruiming. Te Batavia is officieel me degedeeld, dat Nederlandsch Timor niet meer onder bestuur van de Australiërs staat, maar weer onder Nederlandsch be stuur is geplaatst. De invoering van het nieu we geld heeft in Indië voor de burgerbevolking geweldige moeiiykheden met zich meege bracht. De nationalisten ver bieden het gebruik van dit geld en de bevolking weet niet, wat zg beginnen moet. Er zal naar een oplossing worden gezocht. NIEUW AMSTERDAM BESMET. Niemand mocht aan boord van de Nieuw Amsterdam, toen dit schip gistermorgen uit Singapore te Colombo was aangekomen, daar er eenige gevallen van waterpokken en kinkhoest geconstateerd wa- Ongeveer 800 Nederlandsche vluchtelingen, uit het kamp Kandy zgn te Colombo aan boord van de „Nieuw Amster dam" gegaan, op welk schip zich reeds 30Ó0 passagiers be vonden. De „Nieuw Amster dam" is Donderdagmorgen zgn reis naar Nederland begonnen, ren. Nieuwe DC4 naar Nederland onderweg. Het eerste' DC 4 transport vliegtuig van de vier bestelde toestellen is van New York vertrokken naar Amsterdam niét 10 passagiers en een groo te hoeveelheid onderdeden voor de 18 vliegtuigen van de lijnAmsterdam-Batavia. Het vliegtuig staat onder 'com mando van Parmentier. Twee vliegtuigen zullen, zoodra deze worden afgeleverd, op de lijn AmsterdamNew York wór den geplaatst. DE KIESLIJST DER PARTU VAN DEN ARBEID. De partijraad van de Party van dèn Arbeid heeft beraad slaagd over de candidaatstel- ling voor de Tweede Kamer. De partgraad is hierby uitge gaan van de overweging, dat de toekomstige Tweeede Ka merfractie zal moeten worden gekenmerkt door een breede samenstelling. De volgende lijstaanvoerders treden op: Amsterdam: K. Vorrink, Rotterdam: prof W. Schermerhom, Den Haag- Leiden: W. Drees, Haarlem.' Den Helder: S. L. Mansholt, Dordrecht/Middelburg: mr. J. A. W. Burger, Den Bosch/Til burg/Maastricht: prof. ir. W. Schermerhom, Friesland: mr. A. M. Joekes, Groningen Assen; K. Vorrink, Zwolle: H. Vos, Amhem/Ngmegen: mr. M. v. d. Goes van Naters en Utrecht: prof. mr. P. Lieftinck. Toiletzeep voor babies. Binnenkort zal 90 gram toi letzeep beschikbaar wordén ge. steld voor kinderen geboren na 31 Dec. 1944. Men moet hiertoe bon E 32 der bonkaart KE 604 uiterlgk op 30 Maart a.s. bg een winkelier, die gewoon was toiletzeep te verkoopen, voor- inleveren. tegen ontvangstbe wijs. Voedselrelletjes hi Hamburg. In Hamburg is het Woensdag tot relletjes gekomen. Slechts met moeite kon de politie plundering van een der stationsemplacementen voorkomen. Een aantal bakkerswinkels werd echter leeggehaald. In de Amerikaan sche bezettingszone legt men een toenemende be zorgdheid aan den dag met het oog op de toe komst. Men vreest ook daar ongeregeldheden en verwacht boyendien, dat slechte voedingstoe standen remmend zullen werken op de democra tiseering van Duitsch land. Verder zou een ge- Siannen toestand ver- erking van de bezet tingstroepen noodig ma ken en daar voelt men niet veel voor. Intusschen zgn in Ham-- burg spoedgerechtsho- ven opgericht om plun deraars van goederen en kolenfcreinen terecht te stellen. Reeds zijn 450 personen gearres teerd. Nieuwe aanwinst voor de Nederlandsche Marine. Het eerste vliegkampschip van onze vloot DE „KAREL DOORMAN'' OVERGENOMEN. Met een eenvoudige plechtig heid is in Schotland de jongste aanwinst der Nederlandsche marine, het eerste vliegkamp- schip van onze vloot, de „Karei Doorman", door den comman dant kapitein ter zee A. de Booy, overgenomen. Zyn En- gelsche voorganger, comman der M. H. Le Mare overhandig de hem, by wijze van symbool, het scheepsboek waarin de lot gevallen van het schip, dat tot dusverre Hr. Ms. „Nairana" St. Laurens heeft officieel 53 Inwoners! Vogelwaarde de grootste, Hulst de kleinste Zeeuwsche gemeente. In 23 gemeenten geen o.l. school. De Provinciale Almanak voor Zeeland voor het jaar 1946 biedt bg de lectuur geen adembenemende spanning. Het tegendeel is waar, maar dit neemt niet weg, dat hgeen on- misbare verschgning is en dat men, al bladerend in dit hjvtge boekje, toch tal van belang wekkende gegevens tegen komt Als men bgvoorbeeld de ge gevens over de Zeeuwsche ge meenten eens napluist, reali seert men zich weer eens ter dege, hoezeer Zeeland vóór al les e^n landbouwende provin cie is. Groöte steden treft men er niet aan. De groote bevol kingscentra, die er zgn, zgn zonder uitzondering „provinci aal" van omvang gebleven. Geen enkele gemeente heeft meer dan 20.000 zielen. De Al manak bevat de bevolkingscij fers van 1 Ocober 1945 en daar uit blgkt. dat slechts 8 gemeenten in Zeeland een zie lental hebben, dat de 5000 te boven gaat en dat slechts 5 de 10.000 overschreden. Het zgn de volgende gemeenten: Middelburg 19.798 Vlissingen 13.168 Goes 12.484 Terneuzen 12.056 Axel 6715 Ziexikzee 6139 Oost- en W.-Souburg 5235 Yerseke 5161 Als men eenmaal weet. welke gemeenten van Zeeland de meeste inwoners hebben, is men vanzelfsprekend ook be nieuwd naar de kleinste ge meenten wat het zielental aan gaat. In dat opzicht spant in den Provincialen Almanak Sint Laurens de kroon. Deze "ge meente mocht zich op 1 Oc tober '45 verheugen in het be zit van 53 inwoners, waarvan 22 mannen en 31 vrouwen. Sint Laurens was toen nog ge- evacueerd en 't bevolkingscg- fer zal inmiddels al wel weer gewgzigd zijn. Trouwens naar mate Walcheren droog komt veranderen speciaal daar na- tuuriyk de bevolkingscgfers in sterke mate. Maar de Prov. Almanak geeft in ieder geval voor Sint Laurens 53 inwoners. Op St Laurens volgt wat het. inwonertal aangaat Seroosker- ke op Schouwen, met 182 in woners, nl. 85 mannen en 97 vrouwen. Dan volgen Overslag bet 311, Duivendgke met 351, Noordwelle en Grijpskerke elk met 371 inwoners. In totaal telt Zeeland precies 10 ge meenten met minder dan 500 inwoners. Wat de oppervlakte aangaat is Vogelwaarde de grootste gemeente en wel met 6501 H.A.. De kleinste gemeente is Hulst, dat slechts 189 H.A. meet. Daarop volgen Brou wershaven met 225 en Seroos- kerke op Schouwen met 333 H.A. Andere gegevens, die be langwekkend inogen heeten zgn o.m. dat in 31 van de 101 Zeeuwsche gemeenten de bur gemeester tevens secretaris is en in 18 gemeenten de secre taris tevens ontvanger. In 23 gemeenten is het aantal leer-- lingen. dat daar openbaar on derwijs ambieert, zoo gering dat het niet de moeite loont een o.l. school in stand te hou den. In betrekkelgk veel gemeen ten blgven de markten in zwang. In 24 gemeenten wor den weekmarkten gehouden voor gragen, boter, eieren etc. Tien Zeeuwsche gemeenten verheugen zich in het bezit van een veemarkt. Het zyn geen schokkende ge gevens, die de Prov. Almanak biedt Maar toch zgn ze niet oninteressant Wie wist er nu by voorbeeld, dat Zeeland een gemeente tel de. waarvan het aantal inwo- wers officieel 53 bedraagt! heette, zgn opgeteekend Met Engeland, Amerika Frankrijk hoort Nederland thans tot de de eenige landen die over vliegkampschepen be schikken. Dit is een feit van groote beteekenis want vlieg kampschepen. die men als drg vende vliegvelden kan beschou wen, spelen bg de samenstelling van een moderne vloot een heel be) angryke, zoo niet centrale roL Dé Nederlandsche marine heeft tgdens den oorlog al er varing opgedaan met vliegdek schepen, want zg beschikte toen over twee hulpvlieg- kampschepen en bovendien is Nederlandsch personeel werk zaam geweest aan boord van Engelsche schepen. TECHNISCHE GEGEVENS. De „Karei Doorman", die in bruikleen in ontvangen, is 120 m. lang en heeft een standaard waterverplaatsing van 14.000 ton. Het is bedoeld als licht escoi'te vaartuig voor con- vooien. Het schip zal worden uitgerust met ongeveer 20 „Fire flies", een alzgdig type jachtverkenner, dat uitgerust is 'met mitrailleurs doch ook bommen en rackets kan mee voeren Het schip heeft een snelheid van 17 nxgl per uur. De vliegtuiebemanning is voor een gedeelte nog in opleiding in het Schotsche vliegkamp Feaxn. De bemanning zal ge leidelijk worden opgevoerd tot 700 koppen, waarvan er 200 deel uitmaken van vüegesca- drilles. In het begin van den zomer zal het schip koers zet ten naar Nederland en ver moedelijk te Rotterdam wor den gestationneerd. Het schip is in 1943 in En geland gebouwd en heeft voor namelijk dienst gedaan als be schermer van de voof Rusland bestemde convooien. De „Karei Doorman" is goed onderhou den en ziet er gloednieuw uit. N.S.B.'ers ONTVLUCHT. Het komt den laatsten tgd regelmatig voor, dat N.S. B/ers uit het lntemeerings- en werkkamp te Hoogerhei- de, nabg Bergen op Zoom, ontsnappen. Maandagavond was weer een drietal N.S. B.'ers, waarvan twee boven- dien nog lid waren van dé S.S., het kamp ontvlucht Met ingang van Zaterdag wordt ons bureau te Terneu zen overgeplaatst naar Oost burg, Gratamastraat S. Toestanden op de D.U.W.- De voorzitter van de lande- lgke bedrgfsgroep bouiXwak van de E.V.C., de heer M. Boe laart, heeft in een persconfe rentie een uiteenzetting gege ven over wat hg noemde de nu al negen maanden voort durende tragedie op de objec ten van den D.U.W, Hierbg deelde hij o.a. mede dat te Breskens waar 2000 menschen werken tegen looxien van 23 tot 27 (28 arbeiders kregen 21.90, een enkele 30, geheel willekeurig volgens spr.) om liggende beestenstallen de schuil- en schaftgelegenheid zijn. Deze liggen bovendien tot 20 minuten gaans van. het werk. De Friends Relief Service, de Quaker organisatie voor hulpverleening aan getroffen gebieden, die ook sedert enke le maanden met een team op Walcheren werkt, heeft thans opnieuw de beschikking gekre gen over een zending van 15 ton kleeding, ditmaal afkom stig van de Ameiikaansche Friends Relief Service. By deze zending, die nieuw of zoo goed als nieuw goed bevat en binnen enkele dagen zal aan komen, schijnt ditmaal meer onderkleeding te zijn, echter nog niet voldoende om aan al le aanvragen te kunnen vol doen» Bij de uitdeeling door de ELA.R.K. wordt van de reeds verzamelde opgaven opnieuw gebruik gemaakt, waarbij ech ter is genoteerd wat reeds ontvangen werd. Uit Engeland ontving men 16 ton voedsel voor zieken (rijst, suiker, levertraan, ha vermout, enz.). Met de uit reiking hiervan is het Roode Kruis belast. Deze voorraad, waarvan iedere plaats zgn hoeveelheid toegewezen kreeg, is bedoeld als nood-reserve voor de komende maanden. De ze extra-voeding zal alleen aan die zieken verstrekt worden die op koi*ten termgn met iets extra's geholpen moeten wor den en voor wie de weg via de distributie, in hun geval te lang zou zijn of die niet in een bepaalde caegorie onder te brengen zgn. In Middelburg werd op advies van den schoolarts aan 300 schoolkin deren een extra voedselpakket verstrekt VLISSINGSCHE NUTS-SPAARBANK. Tot directeur der Vlissing- sche Nutsspaarbank is be noemd de heer J. A, Heijse te Middelburg. De heer C. Kamermans biyft tot 1 November a.s. als ver- antwoordelgk directeur aan de Spaarbank verbonden. De tentoonstellingen te Vlissingen. Het aantal bezoekers van de maritieme tentoonstelling te Vlissingen, dat in de week van 13 t.m, 19 Maart in to taal 6500 bedroeg, kan met recht een bewijs voor het sla gen van deze expositie worden genoemd. Op den openings avond alleen reeds telde men 1300 bezoekers, terwgl Zater dag bgv. 1200 personen deze tentoonstelling bezochten. Het bezoek aan de expositie van maritieme boeken in de openbare leeszaal is daaren tegen heel gering. En toch verdiént ook deze belangwek kende tentoonstelling in rui men kring belangstelling. Er bevinden zich werken onder die bereidwillig zijn afgestaan door het Ned. Hist. Scheep vaart Museum, het Instituut voor Scheep- en Luchtvaart en de K.M. „de Schelde". Natuur, lgk is er o.a. een collectie van De Ruyter-boeken. Wy kunnen ieder dan ook aanraden een bezoek te brengen aan deze tentoonstelling. De Stichting „Nieuw Wal cheren" di~ exposeert in het winkelpand ,,Corlas" in de Walstraat heeft, hoewel ook deze tentoonstelling niet druk bezocht genoemd kan worden, toch niet over gebrek aan be langstelling te klagen. Gemid deld komen 40 k 50 menschen per dag een kgkje nemen. Op deze laatste expositie is ook een aantal schilderstukken van de hand van dén heer L. van der Steen in een etalage uit gestald. Naast een aantal stadsgezichten, is speciaal de dichting van den Nolledgk in beeld gebracht. Deze stadge noot heeft hiermede een mooie bgdrage geleverd tot het wel slagen van deze kleine tentoon stelling. BESTRIJDING VAN DEN SMOKKELHANDEL. Het hoofdbedrgfschap voor akkerbouwproduct11 heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat het vervoer in. de grensstrook van de nader aan te wijzen akkerbouwproducten tusschen zonsondergang en zonsopgang- verboden is. Het vervoer over dag is slechts toegestaan langs bepaalde wegen en daarbuitea op geleidebiljet De aan te wijzen producten mogen alleen de grensstrook voorradig zgn als zij van geoorloofde herkomst zgn. Deze maatregel is uitgevaai-digd met het oog op den smokkelhandel int de grensgebieden. Uit vier sollicitanten is als derde leerkracht aan de Chr. school te Domburg benoemd de heer L K. Gaasterland» wnd. hoofd te Amsterdam. POLITIERECHTER MIDDELBURG. De 62-j. I. N., groenten- en fruithandelaar te Breskens. nam aldaar een keukenkachel weg van D. Quaars, althans hg had deze kachel onbeheerd aangetroffen, hem in gebruik genomen en zich wederrechte lijk toegeëigend. Uitspraak: 30 s. 15 d.h. NIEUWE BONNEN Van 17 t.m. 30 Maart. BONKAARTEN KA, KB, KC 604. Jam: 137 Alg. 250 gr. jam, stroop enz. Thee: 138 Alg. 50 gr. Lucifers: 139 Alg. 3 doosjes BONKAARTEN LA, LB, LC 604. Melk: A20 Melk 1% liter; B20 C20 Melk 3 liter. Aardappelen: 088 Aard. 2 kg. BONKAARTEN KD, KE 604. Jam: 637 Alg. 250 gr. jam, sti-oop enz. Lucifers: 638 Alg. 3 doosjes. BONKAARTEN LD, LE 604. Melk: D20, E20 Melk 6 liter; Aardappelen; 588 Aard. 1 kg. TABAK SKAARTEN" ENZ. T20.2 rants, rook- of sliagtabak (geen sigaren of sigaretten) V20 100 gr. choc, of suikerw. X20 100 gr. choc, of suikerw. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vx-gdag 22 Maart a.s. worden gebruikt met uit zondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 25 Maart mag worden afgeleverd. By deelneming aan maal tg- den van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen 092 of 592 vleesch voor vleesch en 088 aardappelen voor aardap pelen worden ingeleverd. De onregelmatigheden bij de H.A.R.K. ARRESTATIES TE ROTTERDAM. Naar aanleiding van de on regelmatigheden bg de H.A.R. K. hebben te Rotterdam ook. reeds 7 arrestaties plaats ge had. Er zgn daar reeds hon derden huisbezoeken gemaakt. In een geval moeten o.m. 27 costumes, die een der gear resteerden in zgn huis verbor gen had, in beslag zgn geno men. 850 mariniers vertrokken. Met het m.s. „Boissevain" zgn Woensdagmorgen van Am» sterdam 850 mariniers en 50 ixiax-inespecialisten naar Indië vertrokken. Dit is lxet eerste transport van in Nederland opgeleide mariniers naar Indië. Mm. J. A. de Booy heeft de manschappen geïnspecteerd terwgl de commandant van het corps mariniers,, gen. maj. H. F. J. M. A. van Frylag Drabbe hen heeft toegesproken. Hg wees hen op hun plichten eu maakte er o.m. melding van dat de mariniers in Indië he laas geen verschil tusschexx. mgn en dgn kennen. Dat heeft spr. diep getroffen. Conflict in Rotterdam geëindigd Het conflict in de Rotter- iamsche haven is Woensdag geëindigd, nu de „Orpheus" is gelost. Wanneer weer sche pen uit Spanje komen, zullen de arbeiders hun houding op nieuw bepalen. Bestuxirders van de E.V.C. hebben een on derhoud met burgemeester uud gehad. Op een verzoek van ae delegatie de regeering te verzoeken verantwoording af .ye leggen over haar poli- ueke houuing tegenover Span je, antwoordde burgemeester Oud dat alleen de volksverte genwoordiging v hiertoe het recht heeft Daar het streven van de werkweigeraars tegen het re- gccringsbcleid was gericht weigerde de burgemeester ook >vex-bruggingsgeld te geven, aan hen, die door de weige ring de sinaasappelen te lós sen hun inkomsten missen. KONINGIN BEZOEKT STED. MUSEUM TE AMSTERDAM. H. M. de Koningin heeft Woensdagmorgen een bezoek gebracht aan het Sted. Mu seum te Amsterdam en in het bgzonder de Engelsche en Fransche tentoonstellingen van schildei-werken en teekeningen bezichtigd. PRINSES JULLANA EERE-V OORZITSTER U.V.V. Woensdagmorgen werd H.K. H. Prinses Juliana in het hoofdkwartier van de U.V.V. te Amsterdam als eere-presidente van de U.V.V. geïnstalleerd en het insigne van deze organisa tie overhandigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1