PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COUPAMT Geen vredesconferentie in Mei Indische besprekingen uitgesteld. Uit de provincie. Reeds een leening van 800 millioen verzekerd. Het landarbeiderstekort in Zeeland. Hoofdredactenr O. Bafllntljn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z-C-. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlisaingen. Commissie van Bijstand J. L, van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoch. Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalva op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Donderdag 21 Mrt '46 189e Jaargang Nummer 68. ABONNEMENTSPRIJS «nt p«C week, 3.20 per kwartaal, Iranco per post, S 3.45 per kwartaM. I.osse nummers 5 cent. ADVEK- TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie j Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60.. tdeloon 10 (2 lijnenMiddelbare: Londen.cbe Kaal 29. teleloon 2017 en 2924. Qoes Tnrlkade 15. telefoon 2475. Temeneed :Nleuwedlep«jml 23. Postrekening 3593C0 Prov. Zeenwsche Courant. Middelburg. SPELLINGSCHAOS. Dit moet men onze regeering nageven. De spelling3chaot duurt in ieder geval tot het laatste oogenblik voort. Het moge internationaal nog zulk een algemeen geldend ge bruik zijn, dat overeenkomsten tusschen twee landen gelijk tijdig in beide hoofd^ecien worden gepubliceerd, nu Ne derland en België tot een ac- coord over de spelling zijn ge komen, gaat België vóór. In Brussel is de nieuwe re- Seling bekend gemaakt. In Ne erland zal zij „binnen afzien- baren tijd worden gepubli ceerd". Wij vragen ons af, welk nut deze ohgelyktydigheid kan hebben. Heel Nederland snakt naar het einde van den spel lings chaos. Wie genoodzaakt is, zooals wij, om oude spelling te schrijven, omdat in Neder land de regeering de oude Spelling blylt volgen, hoewel e scholen de nieuwe onder wijzen en de meeste gemeente besturen de nieuwe spelling volgen, weet welke ellende de ze chaos medebrengt. Dag in dag uit ontvangen wij brieven en manuscripten in de nieuwe spelling. Hoeveel kostbare tijd is al niet ver knoeid met het terugbrengen van deze manuscripten uit de nieuwe naar de oude spelling Nog erger is het, als men nieuw personeel aan moet ne men. De jongelui hebben de nieuwe spelling geleerd. Zij hebben hun H.B.S.-diploma maar zijn niet in staat de oude spelling te schrijven. Re sultaat: nieuwe tydverknoeie- Tij Alle copy, afkomstig van de nieuwelingen, moet nage lezen, gecorrigeerd worden De meeste zijn zelfs genood zaakt les te nemen in het schrijven van de oude spelling En waarom Alleen omdat de regeering de door haar zelf voor het onderwijs voorgeschre ven spelling niet verplicht heeft gesteld Nu is er een accoord met België gesloten. En even koes terden wij de hoop, dat dit het einde zou zijn van den spel- llngschaos, dat er nu eindelijk een uniforme schrijfwijze van onze taal zou worden inge voerd. Het was slechts een vage hoop. En het is gelukkig, dat wij niet' al te optimistisch, zijn ge weest. Immers: het schijnt, dat er een overgangsperiode >zal worden ingevoerd van 3 jaar, waarin men naar believen de oude spelling of de nieuwe mag schrijven. De chaos zal, als difc wer kelijk geschiedt, dus nog minstens drie jaar voortduren, met alle daaraan verbonden ellende. De Nederlanders blijven het oenige volk, dat zijn taal op twee manieren blijft schrijven. Een wettelijke spelling zal er zjjn, die op de scholen onder wezen wordt. En een niet-wet- telijke, die door de regeering wordt gebruikt We zouden het kabinet- Schermerhorn dankbaar zijn geweest, als het een einde had gemaakt aan het spellings wee. Er is echter kennelijk zeen minister, die de knoop door durft te hakken Hel Wereldgebeuren Veiligheidsraad krijgt harde noot aan iraansch probleem Ministerie Spaak in de minderheid. Het is nu bijna een jaar ge leden. dat de oorlog in Europa eindigde en steeds meer men- schen beginnen zich af te vra gen, wanneer er nu eindelijk eens vrede zal worden geslo ten. Als antwoord moge dienen, dat er regelmatig overleg over dit probleem plaats vindt tus schen vertegenwoordigers van de ministers van buitenland- sche zaken van de V. S.t Groot Britannië en Sowjet Rusland, maar dat de vorderingen, die daarbij worden gemaakt, be droevend zijn. Men hoopte een paar maan den geleden, dat de onderhan delingen in Mei zouden kunnen beginnen, maar die mogelijk heid schynt nu practisch uitge sloten te zijn. Zooals bekend zouden eerst de verdragen met Italië en de Duitsche vazalsta ten. die tijdig afvielen, behan deld worden. Welnu: zelfs over de voornaamste punten van de vredesverdragen met Italië en Roemenië bestaat nog geen overeenstemming, zoodat men wel aan mag nemen, dat er nog heel wat water naar de zee zal vloeien, eer de zaak in kannen en kruiken is. Het eenige, waarover wel overeenstemming bestaat, is dat de bijeenkomsten van de vredesconferentie geheim zul len zijn! De Perzische kwestie is nu officieel voor den Veiligheids raad gebracht De Perzische ambassadeur in de V. S. heeft officieel geprotesteerd tegen de schending door Rusland van het in 1942 gesloten driemo gen dhedenverdrag en tegen de Russische inmenging in Per zische binnenlandsche aangele. genheden en nu helpt er dus niets meer aan: de Veiligheids raad zal zich met de kwestie bezig moeten houden. Perzië verklaart, dat de wereldvrede bedreigd wordt door de han delwijze der Sowjets. Nü Is het eén voordeel, dat in den Veiligheidsraad niet de mi nisters van buitenlandsche za ken zelf de debatten zullen voeren, maar de permanente vertegenwoordigers der mo gendheden. Daardoor zullen de jesprekingen Wat soepeler ver. loopen. dan destijds in Londen. Dit neemt echter niet weg dat het Iraansche probleem buiten gewoon ernstig is en heel wat hoofdbrekens zal kosten. De Sowjetpers valt Iran fel aan en beschuldigt dit land van het moedwillig schaden van de Russische belangen. Directe onderhandelingen zijn verder uitgesloten tusschen beide par tijen. De Veiligheidsraad komt reeds in zyn tweede zitting voor een schier onoplosbaar probleem te staan! In België is Spaak Dinsdag voor de Kamer verschenen en toen Woensdag tot stemming over een motie van vertrouwen werd overgegaan^ waren er 89 voor, 90 tegen en 15 blanco (afkomstig van de liberale partij). Het ministerie Spaak is dus in de minderheid. Met spanning wacht men nu den loop der gebeurtenissen af. Zullen er nieuwe onderhande lingen beginnen of zal men den knoop doorhakken en be sluiten tot het uitschreven van nieuwe verkiezingen, in de hoop. dat er dan gezondere parlementaire verhoudingen ontstaan Zooals de verhoudingen nu liggen, is de toestand onhoud baar. Fraude en nog eens fraude. Te Hilversum ia een onder zoek aan den gang naar een fraude, die zou zijn gepleegd door eenige ambtenaren van het Bureau voor Rechtsherstel en Beheer aldaar. Ruim 110 coupons stoffen zouden hier ten nadecle van 'n tijdelijk ge detineerden kleermaker in be- slag zyn genomen en onder de ambtenaren tegen den prns van 25 per coupon znn verkocht, aldus meldt „Het vrye Volk". De chef van den P.O.D. te Drachten wordt ervan beschul, digd een partij sieraden ter waarde van 50.000 te hebben verduisterd, ten nadeele van •en Joodsch ingezetene van Zandvoort, die hem deze siera den ter bewaring had gegeven. De P.O.D.-man, S., bekende tenslotte de sieraden te hebben verkocht en de opbrengst met Canadeezen te hebben ver brast. Het schijnt ook dat het gilde der zwarthandelaren by voor keur gebruik maakt van het militaire uniform ter dekking van hun „operaties". Btf den Maastunnel te. Rotterdam werd een militaire' vrachtauto ge controleerd die 139 kg. Belgi sche shag bleek te vervoeren. Ook bij stationscontróles te Amsterdam en te Lage Zwa Juwe werden een tweetal mili tairen aangehouden die by na der onderzoek geen militairen bleken te zijn doch burgers, die gToote partijen sigaretten shag vervoerden. De smokkelhandel met Bel- fië beperkt zich niet alleen tot e bekende artikelen van shag tot vulpennen toe. maar ook paarden worden den laatsten tijd vrij veel clandestien via België vanuit Nederland naar Frankrijk vervoerd. Het merkwaardige is dat kapitaalkrachtige zwarte pie ten de waar per vrachtauto la ten vervoeren en daarbij het liefst gebruik maken van mi litaire vrachtauto's. Zoowel Ne- derlandsche als geallieerde chauffeurs schijnen aan dit spelletje mee te doen, B.B.C. gaat in het Russisch zenden. De B.B.C. heeft me degedeeld, dat weldra nieuwsuitzendingen Inde Russische taal zullen worden ingevoerd. Meh beoogt daarmede om een einde te maken aan de verdraaiing van het En- gelsche nieuws door de Russische radio. Tijdens den oorlog werd geen nieuws uitgezonden, om dat het toen aan de Russen verboden was naar buitenlandsche zenders te luisteren. „Help Holland Council" staakt den arbeid. Na een kort overleg met de Nederlandsche autoriteiten heeft de „Help Holland Coun cil" besloten het werk stop te zetten. Gedurende het laatste jaar werd meer dan 23.000 gegeven. De gaven in natura waren enorm groot Er werden 2,250.000 artikelen naar Neder land verscheept, w.o. kleeding- stukken. ambulance-auto's, mo torfietsen, kachels, timmer mans. en tuinmansgereed schappen, huishoudelijke be- noodigdheden, ziekenhuisarti kelen benevens de bevoorrading van de Britsche bibliotheken te Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, alsmede negen an dere bibliotheken met boeken. ALLEEN SHAG OP DEN BON Ingaande 22 Maart zal gedu rende eenige weken alleen shag- of rooktabak op den bon verkrijgbaar gesteld worden, teneinde de voorraad op te rui men. Daarna komen er weer sigaretten, sigaren, en pakjes tabak van 50 gram. Zwitserland en de Sowjet-Unie. Zwitserland heeft officieel medegedeeld, dat het bereid is de diplomatieke betrekkingen met Rusland te hervatten. Se dert de omverwerping van het tsaristisch regime in 1917 be stonden er tusschen beide sta ten geen normale betrekkin gen. Sultans werken samen met Soekarno Geen „waarnemers op Nederlandsche schepen. De besprekingen te Bata via, die Woensdagmiddag voortgezet zouden worden, moesten worden uitgesteld, omdat de subcommissies nog niet met hun werk gereed waren. De Nederlandsche parle mentaire commissie van on derzoek is Woensdag te Ba tavia aangekomen. Australische bladen vesti- ?en er de aandacht op, dat de sultans van Java, w.o. die van Soerakarta en Djokja karta, de eenige vier vorsten zijn, die Soekarno's Indonesi sche republiek hebben erkend en met hem in zee zijn ge gaan. Zy dragen de generaals uniform van het Indonesische leger. Tot ernstige Incidenten is het de laatste dagen in Indië nergens gekomen. Alleen ont stond er op Banka een botsing met een menigte Chineezen, die weigerde uiteen te gaan en daarna door Nederlandsche soldaten werd beschoten. De anti-Westersche activi teit der Japanness duurt in middels voorti Byna lederen dag worden er Japanners aan gehouden, die Indonesiërs van wapens voorzien. RUST VOOR BATAVIA. Te Batavia is nu een begin gemaakt met de distributie van' rijst aan 850.000 men- schen, in hoofdzaak Indone siërs. Ieder krijgt 200 gram rijst per dag. Voorts wordt 300 gr. bloem per maand be schikbaar gesteld. De Ned.-Indische regeer in ga de, dat de evacuatieregeling geen verlofsregeling is. Later zal worden beoordeeld, of ge- repatrieerden voor heruitzen ding in aanmerking komen. De repatrieerende zieken, die Dinsdag met de Oxfordshire en de Sibajak terugkeerden in Amsterdam werden met bloe men van de kweekers en han delaars verwelkomd. DE NEDEKLANPSOÜI!; SCHEPEN IN AUSTRA LIË. De Australische vakvereeni- glngen der havenarbeiders stemden er in toe de 8 Neder landsche schepen met levens middelen en medicamenten voor Ned.-Indië te laden, mits de Australische regeering en de Nederlandsche autoriteiten aan twee „waarnemers", w.o. een communist, zouden toe staan de schepen te vergezel len. Namens de Ned. regeering is thans medegedeeld, dat zulks wordt geweigerd. KONINGIN BEZOEKT STED. MUSEUM TE AMSTERDAM. H. M. de Koningin heeft Woensdagmorgen een bezoek gebracht aan het Sted. Mu seum te Amsterdam en in het byzonder de Engelsche Fransche tentoonstellingen van schilderwerken en teekeningen bezichtigd. PRINSES JULIANA EERE-VOORZITSTER U.V.V. Woensdagmorgen werd H.K. H. Prinses Juliana in het hoofdkwartier van de U.V.V. te Amsterdam als eere-presidente van de U.V.V. geïnstalleerd en het insigne van deze organtsa- Ivoorlichtingsdienst deelt me- tie overhandigd. Cassatieberoep Mussert verworpen. Hij zal geen gratie aanvragenAj De bijzondere raad van cas satie heeft Woensdag in hoog ste instantie uitspraak gedaan in de zaak tegen ir. A. A. Mus sert, die door het byzonder ge rechtshof te VGravenhage ter dood ls veroordeeld wegens hulpverleening aan den vijand. De raad van cassatie heeft het door Mussert tegen de sen. tentie van het hof ingestelde cassatieberoep verworpen. Mus sert is niet voornemens gratie aan te vragen. Toen Mussert werd binnen geleid, zag hy er goed verzorgd uit en was gekleed in 'n don kerblauw costuum. Hy maakte by het binnentreden een bui ging voor den raad, këek om zich heen en scheen uiterlijk volkomen onverschillig. Tij dens het voorlezen van het vonnis toonde hy weinig inte resse, alhoewel zijn gezicht af en toe teekenen vertoonde van innerlyke spanning. Toen er door een fotograaf gefotogra feerd werd keek hy in diens richting. By het verlaten van de rechtszaal draaide Mussert zich naar het publiek, glim lachte en verdween door de deur, zyn onzekere bestem ming tegemoet gaande. Aan de uitspraak wordt nog ontleend, dat Musserts mis- dryven behooren tot de zwaar ste welke ons strafwetboek kent, terwyl zy werden ge pleegd in een tijd, waarin ons land om zijn voortbestaan streed. Mussert is tot zijn hou ding slechts kunnen komen doordat hy, de oogen sluitend voor de verwerpelykheid van het regime van den bezetter en den weerzin daartegen van het Nederlandsche volk, eigen gerechtigd een rol heeft willen vervullen, welke hem maakte tot een valsch, doch voor ve len verleidelyk symbool van toenadering en zelfs vriend schap met den vijand, terwyl hy deze rol nog is blijven ver vullen in een tyd, toen de door den bezetter begane gruwelen iedere zopdanige toenadering zelfs voor hem onaanvaard baar moest maken. Al hetgeen requirant, zy het ook wellicht zonder - laagharti ge gezindheid tegen het ko ninklijk en het Nederlandsche volk heeft misdaan, rechtvaar digt de doodstraf volkomen. PARTIJ VAN DEN ARBEID. Dinsdagavond kwam de afd. Goes van de Party van den Arbeid voor de eerste maal in ledenvergadering bijeen. De voorzitter kon in zijn openings woord o.a. mededeelen dat bet ledental der afd. reeds 130 bedraagt. De vergadering ver eenigde "zich met het voorstel om het bestuur zooals reeds voorloopig gevormd, tot na de verkiezing onveranderd te la ten. Dit bestuur is thans als volgt samengesteld: J. S. Vis- scher, voorz., L. v. Hoek, le secr., Ph. Haverhoek, penning meester, A. van Uxem, 2de voorz., M. Rijn, 2de secr., mei. Beekman, A. Buys, H. J. v. d. Veen, P. Teske en B. de Munck, leden. Hierna werd de te voeren verkiezingsactie besproken bracht de afgevaardigde naar den Partijraad verslag uit. Een en ander had een levendige discussie ten gevolge. Aan het eind der vergadering werd een collecte gehouden als grond slag van het verkiezingsfonds, welke 80,57% ombracht. Dinsdagmiddag hield de ver- eeniging van oud-leerlingen der R.L.W.S. te Goes haar tienden praatmiddag. De heer C. den Engelsen uit Middel burg hield een inleiding over „Paarden- of motortracti© in onzen landbouw". Op deze in teressante uiteenzetting volgde een opgewekte discussie. ONTSLAG BURGEMEESTER VAN VERSERE, By beschikking van den mi nister van Binnenlandsche Za ken d.d. 12 Maart 1946 is. met ingang van denzelfden datum, na ingewonnen advies van de commissie van advies, bedoeld in artikel 5, 4de lid. van het Zuiveringsbesluit 1945, aan den heer H. C. J. Gunning, eervol ontslag verleend als burge meester van de gemeente Yer* seke. zulks met toepassing van het bepaalde in Artikel 1, sub. A van het K. B. van 10 Octo ber 1945, gepubliceerd in het Staatsblad no. F 221. TEWERKSTELLING VAN GEÏNTERNEERDEN OP „DE SCHELDE"? Er zyn momenteel bespre kingen gaande tusschen de di rectie van de Schelde en een delegatie van arbeiders uit de gietery en vertegenwoordigers van 't dagelyksch bestuur valï de fabriekskern, over het bjj wn'ze van proef te werk stellen, van N.S.B.-ers en collabora teurs in de gietery. Mocht het experiment slagen, dan zou het in de bedqeimg liggen over het geheele bearyf geinter- neerden in te schakelen. D« tot dusver gehouden besprekin gen hebben nog geen positief resultaat gehad. De arbeiders schynen niet veel voor deze proefheming te voelen. De directie heeft de arbeiders aangeraden de zaak op de af* deeling nogmaals te bespre ken. DOODELIJK ONGELUK BIJ MIJNENRUIMEN. Te Domburg waar 4-1-2 R.L met Duitsche krijgsgevangenen aan het mijnenruimen is, heeft Woensdagochtend een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbjj een Nederlandsche militair, de 25-j. soldaat H. van der Gun ster uit Velp, en een Duitscher werden gedood. De Duitscher was onmiddellyk dood, terwtjl v. d. G. tijdens het transport naar het Gasthuis 'te Middel burg overleed. NOG EENS „WALCHEREN HERWONNEN". Het door Jef Last, met me dewerking van Abraham vani der Vies, geschreven hoorspel „Walcheren Herwonnen", wordt op verzoek van de re geering opnieuw uitgezonden. Deze uitzending, voorbereid door den regeeringsvoorlich. tingsdienst en het ministerie van openbare werken en we deropbouw, zal op Woensdag 27 Maart a.s., des avonds om. 20.05 uur, over Hilversum plaats vinden. BENOEMING BURGEMEESTER VAN GROEDE EN MEUWVLIET. By BLB. van 18 Maart 1946, is met ingang van 1 April <La» v. benoemd tot burgemeester der gemeente G roede en Nieuwvllet, de heer J. C. Everaars, thans hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg. Liquidatie van particuliere goederen? Financieele positie ernstig. Minister Lieftinck heeft tij dens een bijeenkomst van df Nederlandsche studiegroep te New York verklaard, dat de Nederlandsche regeering zich reeds verzekerd heeft van lee ningen tot en bedrag van 800 millioen gulden van de 2000 millioen, waartoe zy de Neder landsche vertegenwoordigers gemachtigd had. Met betrekking tot zyn ver klaring te Savannah over de liquidaties zeide de minister „wanneer wy geen of slechts onvoldoende leeningen kunnen krygen, is onze toevlucht een liquidatie van particuliere te goeden". De minister verklaar, de, dat de consternatie op de Amsterdamsche beurs over het nieuws der liquidatie zeer be grijpelijk is. maar dat men klaarblijkelijk de ernstige fi nancieele positie van Neder land nog niet geheel onderkent en hy zeide ten slotte, dat wanneer er drastische maat. regelen noodzakelyk waren de Vereenigde Staten eerder be reid zouden zijn credieten te verleenem wanneer die maat regelen inderdaad ook geno- ipen werden. Mechanisatie van land- en tuin bouw kan oplossing brengen Hulp van Walcheren aan Beveland? te veel heeft, omdat daar de fruitteelt zoo'n vlucht heeft genomen. Het is bekend, dat fruit- en groenteteelt meer werkkrachten dan de landbouw vragen,, zoodat ook hierdoor in het Goesche land de moeiiyk- heden op de arbeidsmarkt nog zyn toegenomen. Toch is men op het Arbelds bureau van meening, dat de Zuid-Bevelandsche boeren zich voor wat het gewone werk be treft, wel zullen kunnen behel pen. Straks by den seizoen-ar beid zal echter weer tydelyk versterking noodig zyn, vooral in het fruitbedrijf. HULP VAN WALCHEREN AAN BEVELAND? Vorigen zomer zijn eerst per autobus en later per trein werkkrachten uit Middelburg en vooral uit Arnemuiden naar Kapelle e.o. aangevoerd. Ook zijn .enkele ploegen Arnemui- aènaars in den erwtenpluk te Krabbendijke te werk gesteld. Vooral te Kapelle is dit alles naar wensch verloopen, ook al moet helaas worden opgemerkt dat sommige werkgevers zich aan laakbare practyken hebben schuldig gemaakt en op unfai re manier werkkrachten van hun collega's wegkochten. Het is evenwel gelukt om het werk en alles was verleden jaar vroeger dan normaal Hoe staat het nu met het te kort aan arbeidskrachten in de verschillende deelen van onze provincie? Het is het grootst in de ge troffen gebieden. WH noemden reeds Schouwen-Duiveland- Maar ook in West Zeeuwsch- Vlaanderen zyn vele landarbei ders verdwenen. Sommige zyn helaas door oorlogshandelingen om het leven gekomen, andere gingen in militairen dienst, werden bewaker by een inter- neeringskamp of werden zelf geïnterneerd, gingen bij de D.U.W., enz. Het tekort aan arbeidskrachten is hier zóó groot, dat maatregelen, die men elders neemt, hier niet toerei kend zullen zyn, zoodat men er toe zal moeten overgaan Bel gische arbeiders op de boerde ryen b.v. als paardeknechts, te plaatsen en krijgsgevangenen te werk te stellen. In Zuld-Beveland znn er na- tuurlyk ook moeilijkheden, vooral, omdat op vele bedry- ven de vaste kern te klein is. In Rilland-Bath bv. komt men wel 200 300 vaste landarbei ders te kort. In tegenstelling met vroeger komen daar nu uit Noord-Brabant geen arbeiders meer werken, terwijl Krabben dyke ook geen arbeiders meer gedaan te krijgen. Er ia geen reden om aan te nemen, dat dit dezen zomer niet zou kun nen. al zal er nog een beetje harder aangepakt moeten wor den, omdat vele jongens nu elders bezig zyn. Men zal in elk geval met de voorbereidende maatregelen vroeg beginnen. Reeds nu wordt een enquête te Arnemuiden ingesteld, ten einde te weten te komen op hoeveel menschen men straks ongeveer kan rekenen. Op de leerlingen van onder- wijs-inrichtingen zal pas in het uiterste geval een beroep wor den gedaan, omdat het bekend is, dat het onderwijs door den oorlog al zooveel heeft gele den en omdat hiervoor de me dewerking van het Departe ment van Onderwijs noodig is. Wel zullen de werkgevers het zeker op prys stellen, indien dc leerlingen van U.L.O. en Mid delbare Scholen in hun vacantie een handje willen helpen. Op ieder weldenkend Neder lander mag zeker straks een beroep worden gedaan. Ieder moet meehelpen om te voorko men, dat land- of tuinbouwpro ducten verloren gaan. Voor wieden, oogsten, aard appels en suikerbieten rooien zal men ongetwyfeld ook dit jaar wel weer aangewezen zijn op geïnterneerden uit de ver schillende kampen. GEEN AFDOENDE OPLOSSING. Men voelt echter, dat dit al les geen definitieve afdoende oplossing brengt Veel meer dan noodmaatregelen of wil men lapmiddelen zyn het niet. Van meer belang is, wat er ge daan kan worden, om te zor gen, dat elk bedrijf een vaste kern van personeel krygt, die behoorlyk wordt beloond, niet lager dan ongeschoolde bouw vakarbeiders en D.U.W.-arbei, ders. Kort geleden is een beschik king gepubliceerd van de we- deropbouw-autoriteiten, waarin bepaald wordt, dat de aanne mers de landarbeiders weer moeten ontslaan. Afgedacht zal moeten worden, in hoeverre hieraan gevolg zal worden ge geven. Zou het lukken, om de land arbeiders weer op hun oude plaats terug te brengen, dan zou dit meer beteekenen dan het plaatsen van ongeschoolde krachten in den landbouw. Im mers een landarbeider heeft ook al wordt dit maar al te vaak vergeten vakbe kwaamheid noodig. Vertrouwd wordt, dat de re geering alle mogelijke mede werking zal' verleenen. Zy toch vraagt meer suikerbleten, pootaardappelen, enz. en deze producten vragen mesj werk krachten dan b.v. graan. Ook is er op bevel van de regeering in den oorlogstijd veel weiland gescheurd. Alles roept om een hoogere opbrengst. Welnu, dan moeten, ook als men aan de vervuiling der landeryen een einde wil maken, de noodige arbeiders er zyn. De boeren worden nu wel ge. dwongen om tot mechanisatie over te gaan. De vlasplukma- chlnes bv. schynen goed te vol doen. Ook de proeven in andere streken van ons land genomen met machines, die het loof van de pootaardappelen af trekken, schynen goed geslaagd te zyn. Wie weet, of we binnen afzien- baren tijd geen machines zullen zien werken, die de aardappe len rpoien en schoon in den zak brengen! Aanvallen van Koerden op Perzische garnizoenen? Volgens een Perzische staf officier zouden ongev. 3000 Koerden een aanval doen op drie garnizoenen, ten Oosten van de PerzischIraansche grens. De garnizoenen staan al eenige weken aan aanvallen bloot en de verdedigers heb ben hulp ontvangen van zeven Perzische vliegtuigen. NIEUWE BONNEN Van 17 tm. 30 Maart. BONKAARTEN KA KB, KO 604. Jam: 137 Alg. 250 gr. jam, stroop enz. Thee: 138 Alg. 50 gr. Lucifers: 139 Alg. 3 doosjes. BONKAARTEN LA, LB, LC 604. Melk: A20 Melk 1% liter: B20 C20 Melk- 3 liter. Aardappelen: 088 Aard. 2 kg. BONKAARTEN KD, KE 604. Jam: 637 Alg. 250 gr. jam, stroop enz. Lucifers: 638 Alg. 3 doosjes. BONKAARTEN LD, LE 604. Melk: D20, E20 Melk 6 liter; Aardappelen: 588 Aard. 1 kg. TABAKSKAARTEN ENZ. T20 2 rants, rook- of shagtabak (geen sigaren of sigaretten) V20 100 gr. choc, of suikerw. X20 100 gr. choc, of suikerw. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrydag 22 Maart a.s. worden gebruikt met uit zondering van de bonnen voor melk en 1 aardappelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 25 Maart mag worden afgeleverd. By deelneming aan maalty- den van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen 092 of 592 vleesch voor vleesch en 088 aardappelen voor aardap pelen worden ingeleverd. Laatste nieuws Ruslandy verzoekt uitstel bijeenkomst Veiligheidsraad. Gromyke, de Russische ver- tegenwoordiger ln den Veilig heidsraad, heeft verzocht de bijeenkomst van den raad nifc te stellen tot 10 April, omdat het Perzische protest „onver wacht was". Stettintus, de Amerikaan- sche gedelegeerde heeft ech ter medegedeeld dat de Ver, Staten eischen dat de Veilig heidsraad op 25 Maart zal bijeenkomen. Voorts verzocht Stettinius de Perzische kwestie bovenaan de agenda te plaatsen en deze zaak met den grootsten spoed in behan deling te nemen. De onregelmatigheden bij de H.A.R.K. ARRESTATIES TE ROTTERDAM, Naar aanleiding van de on regelmatigheden bij de H.A.R, K. hebben te Rotterdam ook reeds 7 arrestaties plaats ge had. Er zyn daar reeds hon derden huisbezoeken gemaakt., In een geval moeten o.m. 27. costumes, die een der gear- resteerden in zijn huis verborg gen had, in beslag zyn gemn men. 850 mariniers vertrokken. Met het nxs. „Boissevain'' zijn Woensdagmorgen van Am, sterdam 850 mariniers en 50 marinespecialisten naar Indië vertrokken. Dit is het eerste transport van in Nederland opgeleide mariniers naar Indië, Min. J. A. de Booy heeft dö manschappen geïnspecteerd terwyl de commandant van het corps mariniers, gen. maj. H. F. J. M. A, von Frytag Drabbe hen heeft toegesproken. Hij wees hen op hun plichten en maakte er o.m. melding van dat de mariniers in Indië he laas geen verschil tusschen mijn en dyn kennen. Dat heeft spr. diep getroffen. Conflict in Rotterdam geëindigd. Het conflict in de Rotter- damsche haven is Woensdag geëindigd, nu de „Orpheus" is gelost. Wanneer weer sche pen uit Spanje komen, zullen de arbeiders hun houding op nieuw bepalen. Bestuurders van de E.V.C. hebben een on derhoud met burgemeester Oud gehad. Op een verzoek van de delegatie de regeering te verzoeken verantwoording af te leggen over haar poli tieke houding tegenover Span je, antwoordde burgemeester Oud dat alleen de volksverte genwoordiging hiertoe het recht heeft. Daar het streven van de werkweigeraars tegen het re- geeringsbeleid was gericht, weigerde de burgemeester ook overbruggingsgeld te geven, aan hen, die door de weige ring de sinaasappelen te los sen hun inkomsten missen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3