PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Geen vredesconferentie in Mei Indische besprekingen uitgesteld. Uit de provincie. Zeeuwsch-Ylaanderen Walcheren Reeds een leening van 800 millioen verzekerd. Het landarbeiderstekort in Zeeland. hoofdredacteur G. Balllhtljn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Bcckenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z-C-, Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch. Vlis- slngen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Donderdag 21 Mrt '46 189e Jaargang: Nummer 68. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 Bureau» gevestigd te Vlissingen Walslraat 58-60,, telefoon 10 (2 lijnenMiddelburg Londensche Kajl 29. telefoon 2077 en 2924. Goes: Tutlkade 15. teleloon 2475. Ttnwmn :Nlenwediepelr.»t 23. Posttekenln, 359300 P,ov. Zeettwsch, Contant. MiddelOntg. SPELLINGSCHAOS. Dit moet men onze regeering mageven. De spellingschaos duurt in ieder geval tot het laatste oogenblik voort. Het moge internationaal nog zulk een aigemeen geldend ge bruik zijn, dat overeenkomsten tusschen twee landen gelijk tijdig in beide hoof ebreuen worden gepubliceerd, nu Ne derland en België tot een ac- coord over de spelling zijn ge komen, gaat België vóór, In Brussel is de nieuwe re geling bekend gemaakt. In Ne derland zal zij „binnen afzien- baren tijd worden gepubli- Wij vragen ons af, welk nut deze ongelgktgdigheid kan hebben. Heel Nederland snakt naar het $nde van den spel lingschaos. Wie genoodzaakt is, zooals wij, om oude spelling te schrijven, omdat in Neder land de regeering de oude spelling blijrt volgen, hoewel de scholen de nieuwe onder wijzen en de meeste gemeente besturen de nieuwe spelling volgen, weet welke ellende de ze chaos medebrengt. Dag in dag uit ontvangen Wij brieven en manuscripten in de nieuwe spelling. Hoeveel kostbare tijd is al niet ver knoeid met het terugbrengen van deze manuscripten uit de nieuwe naar de oude spelling Nog erger is het, als men nieuw personeel aan moet ne men. De jongelui hebben de nieuwe spelWng geleerd. Zij hebben hun H.B.b.-diploma maar zijn niet in staat de oude spelling te schrijven. Re sultaat: nieuwe tijdverknoeie rij Alle copy, afkomstig van de nieuwelingen, moet nage lezen, gecorrigeerd worden De meeste zijn zelfs genood zaakt les te nemen m het schrijven van de oude spelling En waarom Alleen omdat de regeering de door haar zelf voor het onderwijs voorgeschre ven spelling niet verplicht heeft gesteld Nu is er een accoord met België gesloten. En even koes terden wij de hoop, dat dit het einde zou zijn van den spel lingschaos, dat er nu eindelijk een uniforme sèhrijfwijze van onze taal zou worden inge voerd. Het was slechts een vage hoop. En het is gelukkig, dat wij niet al te optimistiscu zijn ge weest. Immers: het schijnt, dat er een overgangsperiode zal werden ingevoerd van 3 jaar, waarin men naar beueven de oude spelling of de nieuwe mag schrgven. De chaos zal, als difc wer kelijk geschiedt, dus nog minstens drie jaar voortduren, met alle daaraan verbonden ellende. De Nederlanders blijven het eenige volk, dat zijn taal op twee manieren blijfc schrijven. Een wettelijke spelling zal er zijn, die op de scholen onder wezen wordt. En een niet-wet- telgke, die door de regeering wordt gebruikt 1 We zouden het kabinet Schermerhorn dankbaar zijn geweest, als het een einde had gemaakt aan het spellings wee. Er is echter kennelijk geen minister, die de knoop door durft te hakken Fraude en nog eens fraude. Te Hilversum is een onder zoek aan den gang naar een fraude, die zou zijn gepleegd door eenige ambtenaren van het Bureau voor Rechtsherstel en Beheer aldaar. Ruim 110 coupons stoffen zouden hier ten nadeele van 'n tijdelijk ge detineerden kleermaker in be slag z\jn genomen en oncier de ambtenaren tegen den prijs van 25 per coupon zijn verkocht, aldus meldt „Het Vrije Volk". De chef van den P.O.D. te Drachten wordt ervan beschul. digd een partij sieraden ter waarde van 50.000 te hebben verduisterd, ten nadeele van een Joodsch ingezetene van Zandvoort. die hem deze siera den ter bewaring had gegeven. De P.O.D.-man, S.. bekende tenslotte de sieraden te hebben verkocht en de opbrengst met Canadeezen te hebben ver brast. Het schijnt ook «dat het gilde der zwarthandelaren bij voor keur gebruik maakt van het militajre uniform ter dekking van hun „operaties". Bij den Maastunnel te Rotterdam word een militaire vrachtauto ge controleerd die 139 kg. Belgi sche shag bleek te vervoeren. Ook bij stationscontröles te Amsterdam en te Lage Zwa- luwe werden een tweetal mili tairen aangehouden die bij na der onderzoek geen militairen bleken te zijn doch burgers, die groote partijen sigaretten er shag vervoerden. De smokkelhandel met Bel- fië bepei-kt zich niet alleen tot e bekende artikelen van shag tot vulpennen toe. maar ook paarden worden den laatsten tijd vrij veel clandestien via België vanuit Nederland naar Frankrijk vervoerd. Het merkwaardige is dat kapitaalkrachtige zwarte pie ten de waar per vrachtauto la ten vervoeren, en daarbij het liefst gebruik maken van mi litaire vrachtauto's. Zoowel Ne derlandsche als geallieerde chauffeurs schijnen aan dit spelletje mee te doen. Het Wereldgebeuren „Help Holland Council" Veiligheidsraad krijgt harde noot aan Iraansch probleem Toch nieuwe verkiezingen in België? Het is nu bijna een jaar ge leden, dat de oorlog in Europa eindigde en steeds meer men- schen beginnen zich af te vra gen, wanneer er nu eindelijk eens vrede zal worden geslo ten. Als antwoord moge dienen, dat er regelmatig overleg over dit probleem plaats vindt tus schen vertegenwoordigers van de ministers van buitenland- sche zaken van de V. S., Groot Britannië en Sowjet Rusland, maar dat de vorderingen, die daarbij worden gemaakt, be droevend zgn. Men hoopte een paar maan den geleden, dat de onderhan delingen in Mei zouden kunnen beginnen, maar die mogelijk heid schynt nu practisch uitge sloten te zijn. Zooals bekend zouden eerst de verdragen met Italië en de Duitsche vazalsta ten. die tijdig afvielen, behan deld worden Welnu: zelfs over de voornaamste punten van de vredesverdragen met Italië en Roemenië bestaat nog geen overeenstemming, zoodat men wel aan mag nemen, dat er nog heel wat water naar de zee zal vloeien, eer de zaak in kannen en kruiken is. Het eenige, waarover wel overeenstemming bestaat, dat de bijeenkomsten van de vredesconferentie geheim "zul len zjjn! De Perzische kwestie is nu officieel voor den Veiligheids raad gebracht De Perzische ambassadeur in de V. S. heeft officieel geprotesteerd tegen de schending door Rusland van het in 1942 gesloten driemo- gendhedenverdrag en tegen de Russische inmenging in Per zische binnenlandsche aangele, genheden e» nu helpt er dus niets meer aan: de Veiligheids, raad zal zich met de kwestie bezig moeten houden. Perzië verklaart, dat de wereldvrede bedreigd wordt door de han delwijze der Scwjets. Nu is het een voordeel, dat in den Veiligheidsraad niet de mi nisters van buitenlandsche za ken zelf de debatten zullen voeren, maar de permanente vertegenwoordigers der mo gendheden. Daardoor zullen de besprekingen wat soepeler ver. loopen, dan destijds in Londen. Dit neemt echter niet weg. dat het Iraansche probleem buiten. B.B.C. gaat in het Russisch zenden. De B.B.C. heeft me degedeeld, dat weldra nieuwsuitzendingen in de Russische taal zullen worden Ingevoerd. Men beoogt daarmede om een einde te maken aan de verdraaiing van het En- gelsche nieuws door de Russische radio. Tijdens den oorlcg werd geen nieuws uitgezonden, om dat het toen aan de Russen verboden was naar buitenlandsche zenders te luisteren. gewoon ernstig is en heel wat hoofdbrekens zal kosten. De Sowjetpers valt Iran fel aan en beschuldigt dit land van het moedwillig schaden van de Russische belangen. Directe onderhandelingen zijn verder uitgesloten tusschen beide par tgen. De Veiligheidsraad komt reeds in zgn tweede zitting voor een schier onoplosbaar probleem te staan! In België is Spaak Dinèdag voor de Kamer verschenen en met spanning wacht men nu af cf zijn kabinet inderdaad on middellijk door de liberalen en de R. K. en de communisten ten val zal worden gebracht. Wellicht is het Belgische kabi net. reeds ter ziele op bet mo ment, waarop deze regels den lezer onder oogen komen. Dan beginnen in België de onder handelingen opnieuw. Tenzij mP.n de knoop doorhakt en be sluit tot het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, in de hoop, dat er dan gezondere parlementaire verhoudingen ontstaan. Zooals de verhoudingen nu liggen, is de toestand onhoud baar. staakt den arbeid. Na een kort overleg met de Nederlandsche autoriteiten heeft de „Help Holland Coun cil" besloten het werk stóp te zetten. Gedurende het laatste jaar werd meer dan 23.000 gegeven. De gaven in natura waren enorm groot. Er werden 2,250.000 artikelen naar Neder land verscheept, w.o. kleeding- stukken. ambulance-auto's, mo torfietsen, kachels, timmer mans. en tuinmansgereed schappen, huishoudelijke be- noodigdheden, ziekenhuisarti kelen benevens de bevoorrading van de Britsche bibliotheken te Den Haag! Amsterdam en Rotterdam, alsmede negen an dere bibliotheken met boeken. ALLEEN SHAG OP DEN BON Ingaande 22 Maart zal gedu rende eenige weken alleen shag- of rooktabak op den bon verkrijgbaar gesteld worden, teneinde de voorraad op te rui men. Daarna komen er weer sigaretten, sigaren, en pakjes tabak van 50 gram. Zwitserland en de Sowjet-Unie. Zwitserland heeft officieel medegedeeld, dat het bereid is de diplomatieke betrekkingen met Rusland te hervatten Se dert de omverwerping van het tsaristisch regime in 1917 be stonden er tusschen beide sta ten geen normale betrekkin gen. Sultans werken samen met Soekarno Geen „waarnemers" op Nederlandsche schepen. Woensdagmiddag zouden te Batavia de besprekingen tus schen de Indonesische en Ne derlandsche delegatie voortge zet worden. Zij zijn echter om nog onbekende redenen uitge steld. Dinsdagavond had dr. van Mook met zgn echtgenoote ge dineerd bjj Sir KeTr. Australische bladen vesti- fen er de aandacht op, dat de sultans van Java, w.o. die van Soerakarta en Djokja karta, de eenige vier vorsten zijn, die Soekarno's Indonesi sche republiek hebben erkend en met hem in zee zijn ge gaan. Zij dragen de generaals uniform, van het Indonesische leger. Tot ernstige incidenten is het de laatste dagen in Indië nergens gekomen. Alleen ont stond er op Banka een botsing met een menigte Chineezen, die weigerde uiteen te gaan en daarna door Nederlandsche soldaten werd beschoten. De anti-Westersche activi teit der Japanners duurt in middels voort. Bgna iederen dag worden er Japanners aan gehouden, die Indonesiërs van wapens voorzien. RIJST VOOR BATAVIA. Te Batavia is nu een begin gemaakt met <ie distributie van rgst aan 850.000 men- schen, in hoofdzaak Indone siërs. Ieder krggt 200 gram rijst per dag. Voorts wordt 300 gr. blcem per maand be schikbaar gesteld. De Ned.-Indische regeerings- voorlichtingsdienst deelt me de, dat de evacuatieregeling geen verlofsregeling ia. Later zal worden beoordeeld, of ge- repatrieerden voor heruitzen ding in aanmerking komen. De repatrieerende zieken, die Dinsdag met de Oxfordshire en de Sibajak terugkeerden in Amsterdam werden met bloe men van de kweekers en-han delaars verwelkomd. DE NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN AUSTRA LIË. De Australische vakvereeni- gingen der havenarbeiders stemden er in toe de 8 Neder landsche schepen met levens middelen en medicamenten voor Ned.-Indië te laden, mits de Australische regeering en de Nederlandsche autoriteiten aan twee „waarnemers", w.o. een communist, zouden toe staan de schepen te vergezel len. Namens de Ned. regeering is thans medegedeeld, dat zulks wordt geweigerd. RUSSEN UIT MANDSJ OERIJE. Volgens den stafchef van den Russischen opperbevelheb ber in Mandsjoerije, zgn thans alle Sowjettroepen terugge trokken uit het gebied van Mandsjoerge, ten Zuiden van Tsjangtsjoen. plm. 300 km. ten N.W. van Moekden. BRITSCHE EN FRANSCHE TROEPEN VERLATEN SYRIË. Officieel is te Damascus me degedeeld dat de Britsche en Fransche troepen op 8 Juni Sy rië zullen verlaten hebben. Cassatieberoep Mussert verworpen. Hij zal geen gratie aanvragen. De bijzondere raad van cas satie heeft Woensdag in hoog ste Instantie uitspraak gedaan in de zaak tegen ir. A. A. Mus sert, die door het bijzonder ge rechtshof te VGravenhage ter dood is veroordeeld wegens hulpverleening aan den vijand. De raad van cassatie heeft het door Mussert tegen de sen. teutie van het hof ingestelde cassatieberoep verworpen. Mus sert is niet voornemens gratie aan te vragen. Toen Mussert werd binnen geleid, zag hg er goed verzorgd uit en was gekleed in 'n don kerblauw cosiuum Hij maakte bij het binnentreden een bui ging voor deu raad, keek om zich heen en scheen uiterlijk volkomen onverschillig. Tg- dens het voorlezen van het vonnis toonde hij weinig inte resse, alhoewel zjjn gezicht af en toe teekenen vertoonde van innerlgke spanning. Toen er door een fotograaf gefotogra feerd werd keek hij in diens richting. Bij het verlaten van de rechtszaal draaide Mussert zich naar het publiek, glim lachte en verdween door de deur, zijn onzekere bestem ming tegemoet gaande. Aan de uitspraak wordt nog ontleend, dat Musserts mis drijven behooren tot de zwaar ste welke ons strafwetboek kent, terwijl zij werden ge pleegd in een tgd, waarin ons land om zijn voortbestaan 3treed, Mussert is tot zijn hou. ding slechts kunnen komen doordat hij, de oogen sluitend voor de verwerpelijkheid van het regime van den bezetter .en den weerzin daartegen van het Nederlandsche volk, eigen gerechtigd een rol heeft willen vervullen, welke hem maakte tot een valsch, doch voor ve len verleidelgk symbcol van toenadering en zelfs vriend schap met den vgand, terwijl hij deze rol nog is blijven ver vullen in een tgd, toen de dooi den bezetter begane gruwelen iedere zoodanige toenadering zelfs voor hem onaanvaard baar moest maken. Al hetgeen requirant, zij het ook wellicht zonder laagharti ge gezindheid tegen het ko ninkrijk en het Nederlandsche volk heeft misdaan, rechtvaar digt de doodstraf volkomen. BENOEMING BURGEMEESTER VAN GROEDE EN NIEUWVLIET. By K.B. van 18 Maart 1946, is met ingang van 1 April <La- v. benoemd tót burgemeester der gemeente Groede en Nieuwvliet, de heer J. C. Everaars, thans hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg. Johannes Carel Everaars is geboren te Vlissingen op .10 Maart 1901. Sedert 1 Juni 1919 was hg achtereenvolgens als klerk, adjunct-commies, com mies en hoofdcommies ter Pro. vinei ale Griffie, afdeeling ge- meentefinanciën werkzaam. Uit hoofde van zijn functie, als ook voorheen als secretaris van de Commissie van de Prov. Staten inzake de kapitaals re organisatie van de N.V. Zeeuwsch Vlaamsche Tram- wegmaatschappg, thans nog als secretaris van de commissie inzake de fusie tusschen het tram. en autobussenbedrgf ei secretaris der Stichting „Zee land 1945" is hij van zeer nabij met de Zeeuwsch-Vlaamsche problemen op de hoogte. De nieuwe functionaris is gehuwd en heeft 2 kinderen. Hij is Ned. Herv. (vrijzinnig) en de gedachte van de Party van den Arbeid toegedaan. Reeds sedert 6 Nov. 1911 zijn de functies van burgemeester en secretaris der gemeenten Groede en Nieuwvliet door één persoon bekleed. Hierin is ook door de benoeming van den lieer Everaars geen verande ring gekomen. In Het Centrum te Axel is Dinsdag een plattelandsavond gehouden, georganiseerd door de Landbouw-Jeugd-Gemeen- schap, Zeeuwsche Plattelands meisjes, afd. Axel. Voor dezen avond bestond gTOote belangstelling en het rijk gevarieerde programma bestaande uit tooneel, voor drachten, declamatie, muziek en zang viel zeer in dén smaalt. TEWERKSTELLING VAN GEÏNTERNEERDEN OP „DE SCHELDE"? Er zijn momenteel bespre kingen'gaande tusschen de di rectie van de Schelde en een delegatie van arbeiders tilt de Liquidatie van particuliere goederen Financieele positie ernstig. Minister Lieftinck heeft tij dens een bijeenkomst van ut Nederlandsche studiegroep tt New York verklaard, dat de Nederlandsche regeering zich reeds verzekerd heeft van lee ningen tot en bedrag van 800 millioen gulden van de 2000 millioen, waartoe zg de Neder landsche vertegenwoordigers gemachtigd had. Met betrekking tot zijn ver klaring te Savannah over de liquidaties zeide de minister „Wanneer wg geen of slechts onvoldoende leeningen kunnen krggen, is onze toevlucht een liquidatie van particuliere te- Mechanisatie van land- en tuin bouw kan oplossing brengen Hulp van Walcheren aan Beyeland? Hoe staat het nu niet het te kort aan arbeidskrachten in de verschillende deelen van onze provincie Het is het grootst in de ge troffen gebieden. Wh noemden reeds Schouwen-Duiveland- Maar ook in West Zeeuwseh- VTaanderen zijn vele landarbei ders verdwenen. Sommige zijn helaas door oorlogshandelingen om het leven gekomen, andere gingen in militairen dienbt, werden bewaker bij een inter- neeringskamp of werden zelf geïnterneerd, gingen bij de D.U.W., enz. Het tekort aan arbeidskrachten is hier zóó groot, dat maatregelen, die men elders neemt, hier niet toerei kend zullen zgn, zoodat nien er toe zal moeten overgaan Bel gische arbeiders op de boerde- rnen. b.v. als paardeknechts, te plaatsen en krijgsgevangenen te werk te stellen. In Zuid-Beveland zgn er na tuurlijk ook moeilijkheden, vooral, omdat op vele bedrij ven de vaste kern te klein is. In Rllland-Bath bv. komt men wel 200 300 vgfte landarbei ders te kort. In tegenstelling met vroeger kom^n 4aar nu uit Noord-Brabttnt geen arbeiders meer werken, terwijl Krabben- djjke ook geen arbeiders meer te veel heeft, omdat daar de fruitteelt zoon vlucht heeft genomen. Het is bekend, dat fruit- en groenteteelt *meer werkkrachten dan de landbouw vragen, zoodat ook hierdoor in het Goesche land dc moeilijk heden op de arbeidsmarkt nog zgn toegenomen. Toch is men op het Arbeids bureau van meening, dat de Zuid-Bevelandsche boeren zich voor wat het gewone werk be treft, wel zullen kunnen behel pen. Straks bij den seizoen-ar beid zal echter weer tijdelijk versterking noodig zgn, vooral in het fruitbedrijf. HULP VAN WALCHEREN AAN BEVELAND? Vorigen zomer zijn eerst per autobus en later per trein werkkrachten uit Middelburg en vooral uit Arnemuiden naar Kapelle e.o. aangevoerd. Ook zgn enkele ploegen Arnemui- denaars in den erwtenpluk te Krabbendgke te werk gesteld. Vooral te Kapelle is dit alles naar wensch verloopen, ook al moet helaas worden opgemerkt dat sommige- werkgevers zich aan laakbare practijken hebben schuldig gemaakt en op unfai re manier werkkrachten van hun collega's wegkochten. Het is Evenwel gelukt om het werk en alles was verleden jaar vroeger dan normaal gedaan te krijgen. Er is geen, reden om aan te nemen, dat dit dezen zomer niet zou kun nen. al zal er nog een beetje harder aangepakt moeten wor den, omdat vele jongens nu elders bezig zijn. Men zal in elk geval met de voorbereidende maatregelen vroeg beginnen Reeds nu wordt een enquête te Arnemuiden ingesteld» ten einde te weten te komen op hoeveel menschen men straks ongeveer kan rekenen. Op de leerlingen van onder- wijs-inrichtingen zal pas in het uiterste geval een beroep "wor- den gedaan, omdat het bekend is, dat het onderwijs door den oorlog al zooveel heeft gele den en omdat hiervoor de me dewerking van het Departe ment van Onderwijs noodig is. Wel zullen dè werkgevers" het zeker op prijs stellen, indien de leerlingen van U.L.O. en Mid delbare Scholen in hun vacantie een handje willen helpen. Op ieder weldenkend Neder lander mag zeker straks een beroep worden gedaan. Ieder moet meehelpen om te voorko men, dat land- of tuinbouwpro ducten verloren gaan.' Voor wieden, oogsten, aard appels en suikerbieten rooien zal men ongetwijfeld ook dit jaar wel weer aangewezen zijh op geïnterneerden uit denver- schillende kampen. GEEN AFDOENDE OPLOSSING. Men voelt echter, dat dit al les geen definitieve, afdoende oplossing brengt Veel meer dan noodmaatregelen of wil men lapmiddelen zgn het niet. Van meer belang is, wat er ge- daan kan worden, om te zor gen, dat elk bedrijf een vaste kern van personeel krijgt, die behoorlek wordt beloond, niet lager dan ongeschoolde bouw vakarbeiders en D.U.W.-arbei, ders. Kort geleden is een beschik king gepubliceerd van. de we- deropbouw-autoriteiten, waarin bepaald wordt, dat de aanne mers de landarbeiders weer moeten ontslaan. Afgewacht zal moeten worden, in hoeverre hieraan gevolg zal worden ge geven. Zou het lukken, om de land arbeiders weer op hun oude plaats terug te brengen, dan zou dit meer beteekenen dan het plaatsen van ongeschoolde krachten in den landbouw. Im mers een landarbeider heeft ook al wordt dit maar ay te vaak vergeten vakbe-1 kwaamheid noodig. Vertrouwd wordt, dat de re geering alle mogelijke mede werking zal verlèenen. Zij toch vraagt meer suikerbieten, pootaardappelen, enz. en deze producten vragen meej werk krachten dan d.v. graan. Ook is er op bevel van de regeering in den oorlogstgd veel weiland gescheurd. Alles roept om een hoogere opbrengst. Welnu, dan moeten, ook als men aan de vervuiling der landerijen een einde ivil maken, de noodige arbeiders er zijn De boeren worden nu wel ge dwongen om tot mechanisatie over te gaan. De vlasplukma- chines bv. schgnen goed te vol doen. Ook de proeven in andere streken van ons land genomen met machines, die het loof van de pootaardappelen af trekken, schgnen goed geslaagd te rijn- Wie weet. of we binnen afzièn- baren tijd geen machines zullen zien werken, die de aardappe len rooien en schoon in den zak brengen! goeden". De minister verklaar, de, dat. de consternatie op de Amsterdamsche beurs over het nieuws der liquidatie zeer be grijpelijk is, maar dat men klaarblijkelijk de ernstige fi nancieele positie van Neder land nog niet geheel onderkent en hij zeide ten slotte, dat wanneer er drastische maat regelen noodzakelijk waren de Vereenigde Staten eerder be reid zouden zgn credieten te verleenen, wanneer die maat. regelen inderdaad ook geno men werden. PRINSES JULLANA EERE VOORZITSTER U.V.V. Woensdagmorgen werd in het bestuursgebouw van de U. V.V., H. K. H. Prinses Juliana als eerevoorzitsters van dez-. organisatie geïnstalleerd. Dahlerus getuigt te Neurenberg. Hot grootste deel van de zitting van het Tribunaal te Neurenberg was Dinsdag wijd aan het verhoor van Zweedschen staalmagnaat Bir- ger Dahlerus, die in de dagen voor den overval op Polen als bemiddelaar tusschen Goering en de Britsche regeering op trad. Aan den vooravond van den oorlog had hij een gesprek met Hitier, waarbg deze laat ste een van z\jn hysterische buien kreeg. Wild liep hij de kamer door en riep maar: „Ik zal U-booten bouwen" en „Ik zal vliegtuigen bouwen". Toen Dahlerus vertrok, riep Hitier: „Ich werde siegen" (Ik zal overwinnen...) Rechter Jackson heeft ge protesteerd tegen de arrogan te houding van Goering. Hij acht in dit verband een verder kruisverhoor van Goering nut teloos. De meest opzienbarende be- keutenis werd 15 Maart afge legd door Hoess, den vroege- ren kampcommandant van Auschwitz. Deze bekende op order van Himmler, van Juni '41 tot '43 twee millioen men schen naar de gaskamers te hebben gestuurd. Hoess was eerst kort geleden gearres teerd. Hy werkte ergens als landarbeider. Na '43 werd hg stafofficier van den controle dienst der concentratiekam pen. Hij gaf toen nog orders voor het dcoden van een half millioen, doch in feite werden er nog 2 millioen afgemaakt. Hieronder waren ook vele zi geuners. gieterij en vertegenwoordigers van het dagelijks pestuur van de fabriekskera, over het bij wjjze van proef te werk stenen van N.S.B.-ers en collabora teurs in de gieterg. Mocht het experiment slagen, dan zou het in de bedoeling liggen over het geheele bedrijf geïnter neerden in te schakelen. De tot dusver gehouden besprekin gen hebben nog geen positief resultaat gehad. De arbeiders schijnen niet veel voor deze proefneming te voelen. De directie heeft de arbeiders aangeraden de zaak op de af- deeiing, nogmaals te bespre ken, GIFTEN VOOR WALCHEREN. De heer G. H. Luyendijk te Middelburg ontving een gift van 20OO, te bestemmen voor het zoo zwaar getroffen Wal cheren. De helft bestemde hy voor de Stichting Nieuw Wal cheren en de tweede 1000 voor de Stichting Concert, en Gehoorzaal 1945 te Middel burg. Voor de Stichting Nieuw Walcheren zyn giften als deze zeer welkom voor de finan ciering van de verschillende projecten ten hate van Wal cheren. Ook by de Stichting Con cert- en Gehoorzaal 1945 kun nen giften als deze goed wor den gebruikt. Omstreeks Oc tober wil men de Concertzaal weer in dienst stellen van het Middelburgsche muziekleven. Er moeten echter aan het zeer beschadigde gebouw veel repa raties geschieden, terwgl net meubilair geheel opnieuw zal moeten worden aangeschaft. De stoelen e.d. opgeslagen in het O. Ind. huis gingen nl. op 17 Mei 1940 verloren met dit gebouw. Het is te hopen, dat nog zeer velen dit goede voorbeeld zul len volgen. Dinsdagavond, omstreeks 11,30 uur. heeft te Vlissingen een aanrijding plaats gehad tusschen een burger vrachtwa gen, komende uit dé Nieuw- straat en een Amerikaanschen militairen wagen, komende uit de richting van de Kleine Markt De aanrijding had plaats op den hoek van de Walst raat en de Nieuws traat. De burger vrachtwagen liep nogal schade op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De heer A. P. Stufkens, duderling der Herv. Gemeente te Middelburg, Is benoemd tot secundus-lid der Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. kerk. Belgische regeeringsverklaring. Dinsdag heeft minister Spaak de regeeringsverklaring afgelegd, waarbg hg o.a. op merkte zich ervan bewust te zgn dat de nieuwe regeering een minderheids, en tevens een noodregeering is. „Niemana onder hen, die er deel van uit maken is vermetel genoeg om te denken, dat deze regeering 3teunt op een ideale formule. Elk van hen vleit zich met de gedachte dat hy zgn plicht aoet. Over de Koningskwestie merkte minister Spaak op, dat deze voor veel Belgen reeds geregeld is bg de wet van 19 Juli 1945. Tal van Bel- fen meenen echter dat bedoel- e kwestie nog hangende is. De C.V.P., de sterkste in den lande, wenscht hierover een. volksraadpleging. De regee ring wil hierover een wets voorstel indienen. Wordt dit niet goedgekeurd, dan zou die nen te worden vastgesteld, dat deze oplossing niet mogelgk is. Aan het slot zei min. Spaak voor alles nauwe betrekkingen, met de naaste buurlanden voor te staan. De regeering hoopt dat de Ned.Belgische toL unie eerlang ln werking zal treden. De Liberalen zullen zich van stemming onthouden omdat hun vooazitter niet volgens af spraak, ïh het bezit van den tekst der verklaring werd ge steld. De katholieken en com munisten verwachten dat het kabinet geen lang leven be schoren zal znn. Tot voorzitter van de Bel gische Kamer is gekozen* de neer van Cauwelaert, GELDIGHEIDSDUUR BRANDSTOFFENBONNEN. De aandacht wordt er nog eens op gevestigd, dat de on langs aangewezen bon 50 van de brandstoffenkaarten T 509 en T 505 na 23 Maart <t.s. niet meer door de brandstoffenhan- delaren zal worden aangeno men. Op dezen datum eindigt eveneens de geldigheidsduur van de bonnen 46, 47 en 48. KALININ AFGETREDEN. Kalinin heeft verzocht om gezondheidsredenen ontheven te worden van zyn functie van resident van de Sowjet Unie, ;&linin lijdt aan een oogziekte. Besloten werd Kalinin tot lid van den hoogsten raad der Sowjet Unie te benoemen, zoo dat men van zyn ervaring en kennis kan bltjven gebruik ma ken. Vervolgens werd Nikolai Sjvemiek tot opvolger van Kalinin gekozen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1