Nederland weer ter walvischvangst. TRIBUNAAL TE GOES UIT ÖE PROVINCIE ZuH-Beve!and Het landarbeiderstekort in Zeeland. Noord-Beveland Michfel de Ruyter begon er zijn loopbaan mee Plannen van groote economische beteekenis. Zooals bekend, zullen wel dra weer Nederlanders deel. nemen aan de walvisch vangst. Pogingen om een wal- vischvaarder uit te rusten zyn ln vollen gang en hun welsla gen is verzekerd. Daarmede herleeft eed oflde traditie. Gedurende twee eeuwen zyn wy het belangrijkste walvisch- v arende volk geweest en maakten wfl jacht op deze grootste zoogdieren, die tot 30 m. lang kunnen worden en een gewicht van 150.000 kg. kunnen bereiken. Een zui geling is nog altijd 7 m. lang en groeit 4*£ cm. per dag! Een walvisch bestaat vcror 50 pet. uit vet. Elke walvisch le vert evenveel vet op als 350 koeien in een jaar of als 500 vette varkens. In 1612 is de Nederlandsche walvischvaart begonnen. Het deelnemen aan zulk een jacht eischte in dien tijd grooten moed, zoodat het niet vreemd is, dat de meeste zeehelden, onder wie Wichiel de Ruyter, bij de walvischvaart hun zee- m.ansloopbaan begonnen. Van 1614 tot 1642 had de Noor- sche of Groenlandsche Cie het octrooL Nieuws in een notedop In verband met de weige ring van de Rotterdamsche ha venarbeiders om het s.s. „Or pheus" met sinaasappelen uit Spanje te lossen, heeft burge meester Oud vrijwilligers op geroepen, teneinde bederf van de sinaasappelen te voorko men. Den eersten morgen had den de vrijwilligers reeds 3000 van de 16.000 kisten gelost. H.M. de Koningin heeft aan den Amerikaanschen ma rine-attaché in Nederland, kapt. ter zee D. Frothinghanr uit erkentelijkheid voor zijn verdiensten by de bevrijding het commandeurskruis van de Orde van Oranje-Nassau ver leend. Twee leden van de kamp leiding van het kamp voor politieke geïnterneerden Roosendaal zyn in arrest ge steld wegens diefstal van goe deren van en bestond voor de geïnterneerden. .Ter voorziening van de 150 geroofde tramwagens heb ben B. en W. van Amsterdam voorgesteld een crediet van 6.700.000 beschikbaar te stel len om het gemeénte-ver- voerbedryf 60 motorwagens en 50 bijwagens te doen vervaar digen. Het centraal distributie kantoor deelt mede, dat de „rantsoenbonnen artikel K' welke aan repatrieerenden uit ons Indië worden uitgereikt voor het koopen van schoenen, ook na 16 Maart a.s. geldig blijven. De vrouwen van Cana- deesche militairen kunnen zich voor hun overtocht naar Cana da wenden tot het Canadian Wives bureau, Civilian Re patriation Section, p.a. Cana- deesche legatie te Den Haag. De voltallige Rucphen- ache gemeenteraad heeft bij den minister van Binnenland- ache Zaken aangedrongen op 'n herneuw onderzoek inzake het ontslag van hun burge meester, waarbij minstens gezorgd wordt, dat deze in de gelegenheid wordt gesteld zich persoonlijk te verdedigen. De invoer in Januari be droeg in totaal 782.149 ton. De uitvoer bedroeg 139.847 ton met een totale waarde van 18.400.000. De in Engeland herdrukte serie z.g. „bevrijdingszegels" zal. met een zestal waarden aangevuld, van 1 April af in beperkte mate op de postkan toren verkrijgbaar worden ge steld. Slechts in de noodzake lijkste gevallen zal er door de gemeentebesturen toe worden overgegaan dispensatie te ver- leenen van het persoonlijk op roepen van de kiesgerechtig den. Voor het eerst na den oor. log is Maandagmiddag een Finsch schip de haven van Rotterdam binnengeloopen. Vanochtend 9 uur begint te Amsterdam de ontscheping van de met de „Sibajak" aan gekomen repatrieerenden van net m.s. „Oranje" Ongeveer 125 Frans cho, Zwltsersche en Belgische stu denten zullen op 21 Maart een bezoek aan ons land brengen. Behalve 38.000 reizigers treinkilometers per dag, wor den door de Ned spoorwegen ook dagelijks 30,000 goederen en kolen treinkilometers afge legd waarvan 10.000 voor spe- eialen kolen treinen. Er worden ruim 12,000 ton kolen per et maal vervoerd. Toen dit niet meer verleend werd en de reeders vry' ter vangst konden gaan, bereikte tegen het eind van de 17de eeuw deze nationale wal-, vischjacht haar grootsten bloei. 260 zeilvaartuigen, be- mand met 14.000 koppen, ope reerden regelmatig in de Pool gebieden. Toen volgde een tijd van' verval, tot in 1870 ons iand in het geheel niet meer deelnam aan deze grootvis- scherij. In de helft van de vorige eeuw bereikte Amerika den op met 700 zeilvaartuigen, bemand door 70.000 koppen. De ongeremde jacht op den walvisch, die zich slechts iangzaam voortplant en circa 20 jaar noodig neeft om vol wassen te worden, dreigde in middels althans de langzaam ste van de in 4 soorten onder ie brengen walvisschen in de Noordpoolgebieden uit te roeien. De nog aanwezige snelle, slanke en, in tegen stelling tot de gevangen soor ten, na den dood zinkende walvisschen stelden aan de vangst hooger eischen. In 1903 bracht Noorwegen het eerse moderne fabrieksschip in de vaart, en in 1906 werd voor het eerst de Zuidelijke IJszee als jachtterrein ge ëxploreerd. Men was teen nog aan den wal gebonden en die wal begrensde de Brit sche dominions in de au tare- tische gebieden. Engeland be dong wel geringe rechten, maar stelde bijzondere eischen, welke dienden om den visch- stand te beschermen tegen de uitmoording, die in Noor delijke wateren was geschied. DE ECONOMISCHE BETEEKENIS. Technische verbeteringen voerden de traanopbrengst per walvisch van 50 vaten in 1910 op tot- 120 vaten even voor den (was het maar) laatsten oorlog. Traan bleef wel het belangrijkste maar niet, zooals eeuwenlang het geval wa?, het eenige product dat de walvischvaart renda bel maakte. Tegenwoordig wordt bijna niets weggegooid. Vleesch, beerider- en bloed meel, pharmaceutische prepa raten bereid uit de organen, baleinen, tanden enz. verhoo- gen de rentabiliteit maar be reiken toch tezamen niet de belangrijkheid, die de traan heeft nu deze, gehard, de voor naamste, om niet te zeggen eenige grondstof is voor de margarine. Noorwegen fabri ceerde voor den oorlog 70 pet. van de werledtraanproductie, d.w.z. 400.000 ton. Het expor teerde daarvan 20 pet naar Nederland. De margarine Unie kocht 80 van de Noorsche productie vooruit. Toen in 1931 de economische verhou dingen den prijs van de plant aardige vetten onder den traanprijs brachten, hebben de Noren hun vloot gedurende een heel seizoen moeten op leggen. Deze moeilijkheden zijn voorshands niet opnieuw te verwachten en de omstan digheid, dat traan 1/10 deel van den internationalen vet- handel beheerscht en even be langrijk is als de boterhandel, maakt de walvischvaart ook voor ons land van zoo hooge beteekenis. EXPORT? Wij hadden een groote traanconsumptie en verhandel den niet minder dan een derde vair de totale productie. Mits goed geleid zal een Neder landsche walvischvaart econo misch volkomen verantwoord blijken, vooral nu de toepas sing van het moderne snel- vriesprocedé nieuwe mogelijk-' heden schept Met 2 fabrieks- schepen voorzien wij in onze nationale behoefte voor de margarine-industrie. Met 4 schepen, waarin 60 k <0 mil- lioen gulden zullen moeten worden geïnvesteerd, bereiken wij 20 pet van de totaalpro- iuctle en ls een voor onze ieviezenpositie zeer beduiden de expert mogelijk- REGELING VOOR GEÏNTERNEERDEN. De minister van justitie heeft bepaald, dat de geïnter neerden in bewaringskampen verplicht zhn arbeid te ver richten ten behoeve van de gemeenschap. Eenmaal per maand mogen zij een brief schrijven en eenmaal per maand mogen zij bezoek ont vangen. Het opleggen van lijf straffen en collectieve straf fen is verboden. KALININ AFGETREDEN. Kalinin heeft verzocht om gezondheidsredenen ontheven te worden van zijn functie van president van de Sowjet Unie. Kalinin lijdt aan een oogziekte. Besloten werd Kalinin tot lid van den hoogs ten raad der Sowjet Unie te benoemen, zoo dat men van zijn ervaring en kennis kan blijven gebruik ma ken. Vervolgens werd Nikolai Sjverniek tot opvolger van Kalirün gekozen. RUSSEN UIT MANDSJOERIJE. Volgens den stafchef van den Russischen opperbevelheb ber in Mandsjoerije, zijn thans alle Sowjettroepen terugge trokken uit het gebied van Mandsjoerije, ten Zuiden van Tsjangtsjoen. plm. 300 km. ten N.W. van Moekden'. GRIEKSCHE REGENT VRAAGT UITSTEL VERKIEZINGEN. Aartsbisschop Damaskinos, de regent van Griekenland, heeft een boodschap gezonden aan minister Bevin, waarin hij „om technische redenen" een uitstel der verkiezingen met 14 dagen aanbeveelt. De Russen nemen aan de Baltische kust thans op groote schaal proeven met de V 1 en de V 2, waarvan nog enorme voorraden in Dyitschland wer den gevonden. Geheime overeenkomst over Italië. De diplomatieke correspon dent van de New-York Herald Tribune heeft publicaties ge daan over een geheime over eenkomst omtrent Italië, wel ke op de conferentie van Te heran tusschen Roosevelt, Churchill en Stalin gesleten zou zijn. Deze overeenkomst zou drie punten omvat heb ben: ten eerste: Italië zal voor altyd zijn koloniën moeten missen; ten tweede: Italië zal geen vloofcmacht in de Mid- dellandsche Zee meer mogen bezitten; ten derde: de stad Triest zal tot internationaal gebied worden verklaard. iiiiniiiHiiiaiiiHiiiiniiniiiniiiiniiBii HOE KOERIERS ONiy 31 DO KEN. Koeriers van de Noor- B sche ondergrondsche be ll weging begaven zich ge il durende den oorlcg vrij wel zonder risico van Noorwegen naar Zweden en terug. Zij staken zich daartoe in duikerspak- ken en doken in den meest letterlijken zin van het woord, onder in de watertanks van de locomotieven der trei nen, die de verbinding tusschen de belde landen onderhielden. B IIIIUIII iiiniiiniiiniiiiwiuaiiiiniinin De 34-j. landbouwersknecht J. M. Vermaire uit Nieuwdorp zei. dat hij door de Duitsche propaganda tot de NSJ3. was gebracht in 1941. Hij bekende ook lid van de W. A. te zyn geweest toen er in Goes rel letjes waren, maar verzekerde niemand letsel te hebben toe gebracht. Hij gaf toe de 10 maanden, die hij reeds geïnter neerd is, zeker te hebben ver diend! De vrouw meende des tijds dat haar man er beter van zou worden. De werkge- •er van V., de heer de Vlieger, ei, dat z.i. V. door onlogisch denken tot toetreden is geko men. De 42-j. E- Rottier uit Bors sele zei onder druk van haar echtgenoot symph. lid van de N.S.B. te zijn geworden. Haai zoons gaf zij nooit toestemming bij het N.S.K.K. te gaan. Dat haar dochtertje van 13 jaar bij den Jeugdstorm ging, had zij niet zoo erg gevonden Van po litiek had zij geen verstand, doch de voorz- wees haar or een foto, waarop zij gearmd met Mussert is afgebeeld. Verd.. mr. v. Hasselt wees op den droeven toestand, waarin de vrouw verkeert. Al haar eigendommen zijn nagenoeg geroofd, haar man is in 1944 door een granaat getroffen eb gedood. De 25-j. Chr. Verschuure, onderwijzeres te 's-Heer Hen drikskinderen, werd in 1941 symph lid, sloot zich in 1942 aan by den N-V.D., en had om gang met leden van de weer macht en met N.S.B.-e»s. Ca. M. Overbeeke. 46 j., te Baarland, werd in 1943 lid van den N.V.D., ging met N-S B.- ers en Duitschers om en las Vova. Door dit- alles mocht zij h£a.r radiotcestel houden. W. Mieras, 30 jaar, fabrieks arbeider te „Wolphaartsdijk. werd in 1944 symph. lid der beweging; later lid van het N.A.F. en den N.V.D.. was o.a oenningmeester en bode van het N.A.F. en ging met N.S.B. srs om en las Volk en Vader land. Uitspraak in alle zaken 26 Maart. TE YEEL VISCH i - S De bemanning van 2 Nocrsche visschers- 0 booten, die vergeefs ge- tracht had op de Lofo- B B ten-eilanden koopers te vinden voor een partij B van achttienhonderd kilo 0 versche kabeljauw, zag zich tenslotte genood- zaakt de heele partij wederom in zeo te wer- B pen. Hlll#llll#llll#ll!l#llll#llll#llll#llll#llll#lll De 62-j. polderwerker H. C. Noussen uit Kapelle stond terecht wegens het »hulpver- leenen aan den vijand, als op zichter bij de palenzetterrj. N. zei door den toenmaligen loco burgemeester aangesteld te zijn en hiertoe gedwongen te zyn. Mr. F. W. Adriaanse wees erop dat de opzichters over het algemeen goed wa ren. Spr. legde enkele verkla ringen ten gunste van ztjn cliënt over. Het Tribunaal deed uitspraak en verklaarde de beschuldiging vervallen. De 55-j. Pa. Huige—van der Weele te Wissekerke ont ving Duitschers, was lid van den N.V.D., deed wasch voor weermachtsleden, en deed aan gifte dat de schoenmaker van Halst weigerde een drijfriem voor de Duitschers te her stellen, waarop deze hiertoe gedwongen werd. Besch. had nog geen spijt van haar wijze van handelen. De man zei,- dat hij ztjn vrouw deed blij ken dat hrj tegen haar wijze van handelen was. Mr. F. W. Adriaanse voerde verzachten de omstandigheden aan er vroeg de vrouw niet verder te straffen. De zaak tegen den 41-j. koopman A. Harinck uit Hein. kenszand, die met N.S.B.-ers en Duitschers zou ztjn omge. gaan en aan cantines hebben geleverd, werd voor nader on derzoek uitgesteld, nadat een vroegere werkgever, Noom, was gehoord en mr. P. C. Adriaanse enkele opmerkingen had gemaakt. De 69-j. kleermaker en con- fectiehandelaar B. G. H Rab- bers te Goes, werd ervan be schuldigd hulp te hebben ver- .eend aan den vijand, door uniformkleeding te hebben vervaardigd en hersteld. Besch., die 6 maanden ge- interneerd is geweest en na dien nog huisarrest heeft ge had werd bijgestaan door zijn vrouw. Hij was zeer onder den ■ndruk. Verzekerd werd dat R. reeds tijdig voor de N.S.B. had bedankt en zich niet mee» met de zaak te Vlissin. gen bemoeide. Hij zag ook niet in door de leveringen hulp aan het leger te hebben ver leend Met het verdiende geld heeft hij hypotheekschuld af gelost. Hrj ontkende Vova te hebben gelezen. De echtgenoote verklaarde nie- te weten of haar dochters lid waren van de N.S.B. Wel de beide schoonzoons. Volgens den verdediger, mr. P. C. Adriaanse zou men byna eiken winkelier en eiken kleermaker voor het Tribunaal moeten da gen, als men R. moet straffen omdat zijn zaak wel eens voor de bezetters werkte. Spr. be- oleilte verder clementie. WAT ZEELAND VAN DE H.A.R.K. KREEG. Abusievelijk Werd in den kop van ons artikel over de H.A. R.K. van gisteren medege deeld, dat Zeeland tot dusver 52.000 stuks textiel kreeg. In het artikel zelf werd gespro ken van 72 groote partijen en de bedoeling was te vermel den, dat zich daaronder vele party tjes bevondenv van 50 k 52.000 stuks textielgoed. We kenlang gingen dergelijke enorme hoeveelheden, bij de Prov. H.A.R.K. de deur uit. Volledigheidshalve vestigen wy hier nog de aandacht op het feit, dat ook het adoptie- werk, dat de verstrekking van meubelen, serviesgoed etc. van de eene plaats aan de andere omvatte, goeddeels via de H.A.R.K. geschiedde. Ook hierby kwamen zeer groote partijen goederen beschikbaar voor de Zeeuwsche eilanden. SOLISTENCONCOURS TE VLISSINGEN. Zaterdag werd in de Schel- dehal te Vlissingen het solis tenconcours voortgezet. Tn den avond gaven de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff en de wnd. gemeente-secretaris, de heer A. de Beyl, van hun belangstelling blyk. Opmerke lijk was het .optreden van de vele jeugdige solisten, die veel. al uitstekend hun nummers vertolkten. De eerste prjjzen werden dezen dag behaald: In de derde af deeling solis ten door M. J. de Leeuw en Jac. Meyaard, beiden O.KLKi, te Wemeldinge, D. Verhuist, E. M.M. te Kortgene en W. Leem- poel. Excelsior te Middelburg. In de tweede afdeeling so listen door: R A. Visser. Ex celsior te Middelburg en J. Zuidweg, O.K.K., Wemeldinge. In de eerste afdeeling sous ten door: P. v. d. Welle, Apol lo, Domburg, M. Blok, W. Tref. fers en A. Blok, allen van Ril- landia. Rilland, H. de Rtjke. O. K.K., te Wemeldinge en D. Zuidweg, Ons Genoegen, Ka pelle. In de eerste afdeeling duet ten door D. Goedhart en C. M. v. Dijke, Arne's Genoegen, Ar. nemuiden. In de afdeeling uitmuntend heid solisten door: K. de Rooy, Ons Genoegen. Vlissingen, M. C. Stokman. Apollo, Wisseker ke. P. J. Scheffer. O.K.K., We meldinge en D. Goedhart, Ar ne's Genoegen, Arnemuiden. In de eere afdeeling solisten door: A. Verburg en C. M. Stok man, beiden van Apollo te Wis sekerke en beiden met lof. In de hoogste eeoe-afdeeling solisten door: P. v. d. Walle, (met lof), W. VersDril'e en J. W. Zwart, met lof, allen van O.K.V. te Schoondijke en J- J- Laroes, met lof, Excelsior te Middelburg. Zaterdagavond werden en kele prijzen uitgereikt, die na loling werden tosgewezen aan: J. W. Zwart, medaille, beschik baar gesteld dóór Ons Genoe gen te Vlissingen,; Verburg, metalen aschbak, beschik baar gesteld door de Schelde); C. M. Stokman, 25, beschik baar gesteld door het gemeen tebestuur van Vlissingen); W. C. Kempe, (2 kandelaars. be* schikbaar gesteld door de Schelde); C. Joose. (medaille, beschikbaar gesteld- door On? Genoegen); J. Zuidweg, (me daille. beschikbaar gesteld dooi den bond van buurtvereemgin gen te Vlissingen); A. L. v. Wallenburg, (boekensteunen, beschikbaar gesteld door de Schelde) en M. J. de Leeuw, (medaille, beschikbaar gesteld ■*oor den bond van Harmonie en Fanfare Gezelschappen in Zee land). DE GEVAREN VAN VERSPP 'T~> T"GKN'DE MUNITIE, Dinsdagmorgen had te Goes in het Schuttershof een sa-, menkomst plaats, uitgaande van de Rijksinspectie voor luchtbescherming en brand weerwezen. Aanwezig waren jolltie. en brandweerpersoneel, loofden van scholen en andere belangste'lenden uit Zuid- en Noord-Beveland. De .heer ir. J. C. van Ooyen. inspecteur bij dr genoemde instantie, hield een Lage loonen en slechte kleeding de oorzaak. Loonsverhooging eerste yereischte. Het zal niet zoo lang meer duren of de voorjaarsdrukte op den akker en in den boom gaard komt weer agn. Als het weer wat milder wordt, zitten er zóó midden in. En het geen. wonder, dat de boer, de tuinder en de fruitkweeker over het vraagstuk van de ar beidskrachten zich bezorgd maken en zich afvragen: hoe krfc'g ik straks hel werk ge daan, vooral als misschien door de stagnatie van den laten winter verschillende werkzaamheden tegelijk moe ten gebeuren Over de geheele provincie bestaat er een tekort aan vaste kernen op het bedrijf. En daarbjj komt dan nog het seizoenwerk, waarvoor nu vrij wel geen reserves aanwezig zijn. We staan hier vcor *n' vraag stuk, dat voor de volkshuis houding van enorm belang is., Immers de kwestie van de voedselvoorziening is nog steeds primair. Daarcm heb ben we ons oor eens te luiste- gelegd in land- en tuin /kringen en zijn daarna bouwfcringen op informatie getogen naar een der ambtenaren van het Arbeidsbureau, die op dit ge bied ter zake kundig genoemd mag worden. HOE IS HET TEKORT ONTSTAAN? Hoe is het tekort aan ar beidskrachten in land- en tuin bouw ontstaan? Men kan en mag niet zeggen, dat 't in de eerste plaats veroorzaakt is door een afkeer van het werk zelf. Zeker, er zijn knechts en arbeiders, die per sé verande ring van werk wilden'en daar- toe vooral na de bevrijding de kans sch:on zagen. Maar hun aantal is niet zoo groot. Ja, zijn zelfs arbeiders, die weer naar hun ouden baas te rug willen, als de materieele omstandigheden maar gewij zigd werden. Dezer dagen nog wilden drie Walchersche landarbeiders bij hun baas, bij wien ze het goed gehad hadden, weg," enkel en alleen, omdat ze bij de M.U.Z. enz. belangrijk meer konden verdienen. DE KERN Hier komen we bij „des Pu- dels Kern". De loonen van de ongeschoolde bouwvakarbei ders, van de puinruimers, van de arbeiders bij de D.U.W. enz. zijn alle ho:ger dan die bij den landbouw, ook na de laatste verhooging. Het loon van de landarbeiders is 60 cent per uur, dat van den ongeschool den bouwvakarbeider 66 cent en jpn diens geoefenden col lega 72 cent. Ook de D.U.W. betaalt hoogere loonen uit. In sommige streken, zooals bijv. in Schcuwen-Duiveland en in andere getroffen gebieden, za ten dan ook vrijwel alle land arbeiders bij de D.U.W. Ook moet er nog op gewezen worden, dat de arbeiders, die in ploegen werken, allerlei voordeelen genieten, die de arbeider bij den boer niet kent. Zoo worden daar soms werkpakken, werkschoenen of rubberlaarzen en jekkers, groepsgewijze verstrekt, ter wijl ze in verschillende geval len naar het werk gebracht en weer afgehaald worden. ONVOLDOENDE KLEEDING. 'Daartegenover staat de land arbeider met onvoldoende schoeisel en werkkleeding, hoewel het werken in de zwa re klei hun minstens evenveel recht geeft als de D.U.W.- arbeiders. Bjj de distributie- bureaux kan nfèn deze men- schen niet of niet voldoende helpen. De Stichting van den Landbouw kreeg een zeer be perkt aantal schoenen te dis- tribueeren, dat lang niet in de behoefte voorziet. Ook fiets banden zijn er voor den land arbeider niet genoeg. Hij moet in vele gevallen naar en van zijn werk op zijn fiets met massieve banden, als hij nog zoo gelukkig is een berijdbare fiets te hebben. De arbeiders bij de D.U.W. enz. krijgen regelmatig toe slag cp hun levensmiddelen bonnen. De landarbeider kreeg dit dezen winter tot 1 Maart niet. LOONSVERHOOGING NOODZAKELIJK. In landfoouwkringen (het Arbeidsbureau staat hier na tuurlijk buiten,- omdat dit zich alleen met de arbeidsbemidde ling en niet met de loonen bezighoudt) staat men dan ook wel op het standpunt, dat de regeering maatregelen dient te nemen, dat de loonen van de ongeschoolde bou.wak arbeiders en van de D.U.W - arbeiders niet hooger dienen vastgesteld te werden dan die van de landarbeiders, terwijl deze voor wat voeding, klee ding en schoeisel betreft ook niet bij de genoemde groepen arbeiders achtergesteld mogen worden. inleiding over de groote ge varen, die nog steeds bestaan, als gevolg van het nog aan wezig zyn van munitie enz. Op 1 Maart waren er alleen in het Zuiden van het land nor 125.000 ton munitie en 1001 bemmen, die nog niet waren opgeruimd. Het zal volgens spr. nog wel één jaar duren, eer dit het geval is. Hy wees op de gevaren btf kampeeren enz. en raadde het oewaren van oorlogs^ouvenirs af. Spreker-drong met klem b(j ouders en opvoeders en onder wijzend personeel er op aan, toch vooral de kinderen op de ze gevaren te wijzen. Er vallen maandelijks nog een 100-tal slachtoffers door onvoorzich tigheid met dit oorlogstuig. NED. REIS VEREENIG ING. Maandag hield de afd. van de Ned. Reisvereeniging in het Schuttershof te Goes een by- eenkomst, welke werd geopend door den heer C. C. Mantz, consul te Goes, die herinnerde aan het 40-jarig bestaan der NJLV. op 24 Maart a.s De vereeniging begon met 20 le den en telt nu byna 60.000 le den. In 1906 werden twee rei zen gemaakt met 26, in 1938 711 met 20.865 deelne mers. Deze laatste kostten 1.494.486, in 40 jaar werd 24.800.000 aan reizen uitge geven. Hierna voerde de heer Lode van Gent de aanwezigen naar Bretagne, het Sprookjesland en deed hen genie.en van zyn groote kennis van dit land, van mooie, gekleurde licinoeelden en van Bretonsche liederen die op gramofoonplaten waren op genomen. Natuur, volksge woonten, olies passeerde de revue. Het was een geslaagde, doch niet druk bezochte N.R. V.-vergadering. In de Prins van Oranje te Goes hield Maandagavond de afd. Zuid- en Noor a-Be veland van de Kon. Ver. „Oost en West" onder voorzitterschap van den heer J. Nieutvenhuiijze een algemeene vergadering. Goedgekeurd werden de versla gen van secretaris en penning meester. De verkiezing van het be stuurslid in plaats van den heer J. van Burg, die Goes metterwoon heeft verlaten, werd tot de volgeride vergade ring uitgesteld. Vervolgens vertelde de heer Dirkzwager, die zeer kort ge leden dit Indië is teruggekeerd en die, waar hij zelf geïnter neerd is geweesc, over het le ven onder de Japansche over- heersching en na hun over gave. Op zeer onderhoudende wijze deed de inleider mededee. ling over zyn ervaringen en op zijn inleiding volgde e§n leven dige discussie. Maandagavond hield de af deeling Goes van den Christe- yken bond van fabrieks- en ;ransportarbeiders haar druk bezochte en feestelijke jaarver gadering in het Slot van Osten- de. De afdeeling die in Decern ber 1944 met 35 leden is be gonnen telt thans reeds 106 le den. Nadat de voorzitter, de heer T P. J. Polderman, de verga dering had geopend lazen de secretaris en penningmeestei hun jaarverslagen voor. die van een opgewekt vereeni- fingsleven en verschillende ge voerde loonacties gewag maak. ten. Hierna hield het hoofdbe stuurslid, de heer Braspennick een toespraak over de Christe lijke vakbeweging. De avond werd verder gevuld met too- neelstukjes en voordrachten. De heer A. de Lange, voorzittei. van den Christelijken besturen bond sloot de bijeenkomst. De Hoedekenskerke verga derden de aandeelhouders in de Burgerlijke Mij, tot exploi tatie van weegbruggen. Tot be stuurslid werd herkozen de heer J. Raas te Kwadendamme. Over 1945 wordt 10 dividend per aandeel gegeven. De waar de per aandeel werd vastge steld op 30. Het salaris van den w§ger J. M. van Belzer. werd met 10 verhoogd. Het weegloon wordt 0.25 per 1000 kg. De oesterverzending vanuit Yerseke heeft over Februari bedragen: Nederland: 378.814; België: 863.510; Engeland: 435.000; Duitschland: 10.260: djversen 54.250; totaal 1.741.834 stuks. Dezer dagen is te Yerseke een vergadering belegd van afgevaardigden der Hex'V. Jeugdverenigingen om te spreken over de mogelijkheid een eigen verenigingsgebouw te krijgen. Besloten werd eeD verzoek te richten aan de sy node der Ned. Herv kerk om in het bezit gesteld te worden van een z.g. Zwitsersche ba rak, die te klein is om voor noodkerk te dienen. Vorige week gaf de mu ziekvereniging „Advendo" te Wolfaartsdyk een tooneelavond voor leden, donateurs en be gunstigers en later nog een avond voor het publiek. Door het 'groote aantal begunsti gers en donateurs moest het looneelstuk „De verjongde Professor" 3 avonden achter een worden opgevoerd. Het oogstte telkens een groot suc ces. Muzieknummers konden niet ten gehoore worden ge bracht daar een groot aantal der instrumenten naar de fa briek ter reparatie was op- -ezonden. Te Rotterdam slaagden" voor het diploma Costumière, de da mes A. Katsman en F. v. d. Vliet te WoIphaarTsüijk en T. Versluis te Wissekerke. Onder de gemeente Kortgen® kwam kort na de bevrflding in November 1944 een Engelsche militair, by het opruimen van explosieven. om het leven. Het stoffelijk overschot dat aanv vankelyk ter plaatse begraven was, is Maandag naar de Al- bracht en daar in allen een voud opnieuw ter aarde be steld RECHTBANKZITTING MIDDELBURG. De 29-j. S. A. van der B., oesterkweeker. en de 36-j. D. M. de K.. landarbeider, beiden te Yerseke, namen in Krabben, dyke een aantal kippen en een hoeveelheid appels weg. toebe- hoc-remde aan A. Schrier. Bo vendien nam de K. nog ko nijnen weg in Yerseke van ze keren M. Rottier. Eisch: 2 j. gevan. str. voor, v. d. B. en 4 jaar gev. str. voor de K.,' met onmiddellijke ge vangenneming. Dit laatste werd echter door de Recht bank geweigerd. Kerknieuws Ned Herv. kerk. Bedankt voor Biezelingc, (toez.) H. A. van Loon te Grypskerke; voor Wissekerke J. v. d. Berg te Vlijmen (N.-Br.) Laatste nieuws Perzië heeft protest ingediend. De Perzische ambassade te Washington iheeft officieel me. degedeeld. dat bij het secreta riaat van de „Vereenigde Vol keren" een protest van Perzië betreffende de Sowjet-Russi- sche activiteit in Perzië Is in gediend. Dahlerus getuigt te Neurenberg. Het grootste deel van de zitting van het Tribunaal te Neurenberg was Dinsdag ge wijd aan het verhoor van dea Zweedschen staalmagnaat Bir- ger Dahlerus, die in de dagen voor den overval op Polen als bemiddelaar tusschen Goering en de Britsche regeering op trad. Aan den vooravond van den oorlog had hy een gesprek met Hitier, waarbij deze laat ste een van zijn hysterische buien kreeg. Wild liep hy de kamer door en riep maar: „Ik zal U-booten bouwen" en „Ik zal vliegtuigen bouwen". Toen Dahlerus vertrok, riep» Hitier: „Ich werde siegen" (Ik zal overwinnen...) Rechter Jackson heeft ge protesteerd tegen de arrogan te houding van Goering. Hij acht in dit verband een verder kruisverhoor van Goering nut teloos. Do meest opzienbarende be kentenis werd 15 Maart afge legd door Hoess, den vroege- ren kampcommandant van Auschwitz. Deze bekende op order van Ejimmler, van Juni '41 tot '43 twee miliioen men- schen naar de gaskamers te hebben gestuurd. Hoess was eerst kort geleden gearres teerd. Hij werkte ergens ala landarbeider. Na '43 werd hjj stafofficier van den contróle- dienst der concentratiekam pen. Hij gaf toen nog orders voor het.cuoden van een half miliioen, "doch in feite werden er nog 2 miliioen afgemaakt. Hieronder waren ook veie zi geuners. 4F BitrrSCHE EN FRANSCHE TROEPEN VERLATEN SYRIË. Officieel is te Damascus me, degedeeld dat de Britsche en Fransche troepen op 8 Juni Sy rië zullen verlaten hebben. Belgische regeeringsvei klaring. Dinsdag heeft minister Spaak de regeeringsverklaring argelegd, waarbij hy o.a. op merkte zich ervan bewust te zyn dat de nieuwe regeering een minderheids, en tevens een noodregeering is. „Niemand onder hen, die er deel van uit maken is vermetel genoeg om te denken, dat deze regeering steunt op een ideale formule. Elk van hen vleit zich met de gedachte dat hy zyn plicht doet. Over de Koningskwestie merkte minister Spaak op, dat deze voor veel Belgen reeds geregeld is by de wet van 19 Juli 1945. Tal van Bel gen meenen echter dat bedoel, de kwestie nog hangende is. De C.V.P., de sterkste in den lande, wenscht hierover een v-olksraadpleging. De regee ring wil hierover een wets voorstel indienen. Wordt dit niet goedgekeurd, dan zou die nen te worden vastgesteld, dat deze oplossing niet mogelijk is. Aan het slot zei min. Spuak voor alles nauwe betrekkingen met de naaste buurlanden voor te staan. De regeering hoopt dat de Ned.Belgische toL unie eerlang in werking zal •reden. De Liberalen zullen zich van stemming onthouden omdat nun voorzitter niet volgens af spraak, in het bezit van don ekst der verklaring werd ge steld. De katholieken en com munisten verwachten dat het Kabinet geen lang leven be schoren zal ziln. Tot voorzitter van de Bel gische Kamer is gekozen de ïeer van Cauwelaert. GELDIGHEIDSDUUR BRANDSTOFFENBONNEN. De aandacht wordt er nog eens op gevestigd, dat'de on langs aangewezen bon 50 van de brandstoffenkaarten T 509 en T 505 na 23 Maart a.s. niet meer door de brandstoffenhan- delaren zal worden aangeno men. Op dezen datum eindigt eveneens de geldigheidsduur van de bonnen 46, 47 en 48.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6