Nederland weer ter walvischvangst, TRIBUNAAL TE GOES UIT DE PROVINCIE Zeeuwsch-Vlaanderen Walcheren Het landarbeiderstekort in Zeeland. Michlel de Ruyter begon er zijn loopbaan mee j Plannen van groote economische beteekenis. Zooals bekend, zullen wel dra weer Nederlanders deel. Bemen aan de walvisch vangst. Pogingen om een wal. Vischvaarder uit te rusten zyn in vollen gang en him welsla gen is verzekerd. Daarmede herleeft een oude traditie. Gedurende twee eeuwen zjjn Wij het belangrijkste walviscn- varende volk geweest en maakten wij jacht op deze frootste zoogdieren, die tot 0 m. lang kunnen worden en een gewicht van 150.000 itg. kunnen bereiken. Een zui geling is nog altijd 7 m. lang en groeit éVa cm. per dag! Een walvisch bestaat voor 50 pot. uit vet. Elke walvisch le vert evenveel vet op als 350 Itoeien ln een jaar of als 500 vette varkens. In 1612 is de Nederlandsche tvalvischvaai't begonnen. Het deelnemen aan zulk een jacht eischte in dien tijd grooten Snoed', zoodat het niet vreemd is, dat de meeste zeehelden, onder wie Wichiel de Ruyter, bij de walvischvaart hun zee- Snansloopbaan begonnen. Van 1614 tot 1642 had de Noor- pche of Groenlandsche Cie het octrooL Nieuws in een notedop In verband met de weige- ïing van de Rotterdamsche ha venarbeiders om het s.s. „Or pheus" met sinaasappelen uit Spanje te lossen, heeft burge meester Oud vrijwilligers op geroepen, teneinde bederf van Üe sinaasappelen te voorko men. Den eersten morgen had den de vrijwilligers reeds 3000 yan de 16.000 kisten gelost. H.M. de Koningin heeft ©an den Amerikaanschen ma rine-attaché in Nederland, kapt. ter zee D. Frothingham, uit erkentelijkheid voor zijn verdiensten bij de bevrijding het commandeurskruis van de Orde van Oranje-Nassau ver leend, Twee leden van de kamp leiding van het kamp voor politieke geïnterneerden te Roosendaal zijn in arrest ge steld wegens diefstal van goe deren van en bestond voor de geïnterneerden» Ter voorziening van de 150 geroofde tramwagens heb ben B. en W. van Amsterdam voorgesteld een crediet van f 6.700.000 beschikbaar te stel len om het gemeente-ver voerbedrijf 60 motorwagens en 60 bijwagens te doen vervaar, digen. Het centraal distributie kantoor deelt mede, dat de „rantsoenbonnen artikel K", welke aan repatrieerenden uit ons Indië worden uitgereikt voor het koopen van schoenen, ook na 16 Maart a.s. geldig blijven. De vrouwen van Cana- deesche militairen kunnen zich voor hun overtocht naar Cana da wenden tot het Canadian Wives bureau, Civilian Re patriation Section, p.a. Cana- deesche legatie te Den Haag. De voltallige Rucphen- Ecbe gemeenteraad heeft bij den minister van Binnenland- sche Zalcen aangedrongen op 'n herneuw onderzoek inzake het ontslag van hun burge meester, waarbn minstens gezorgd wordt, dat deze in de gelegenheid wordt gesteld zich persoonlijk te verdedigen. De invoer in januari be droeg in totaal 782.149 ton. De uitvoer bedroeg 139.847 ton met. een totale waarde van 18.400.000. De in Engeland herdrukte serie z.g. „bevrijdingszegels" aal. met een zestal waarden aangevuld, van 1 April af in beperkte mate op de postkan toren verkrijgbaar worden ge steld, Slechts in de noodzake lijkste gevallen zal er door de 'gemeentebesturen toe worden overgegaan dispensatie te ver- leenen van het persoonlijk op roepen van de kiesgerechtig den. Voor het eerst na den oor log is Maandagmiddag een Finsch schip de haven van Rotterdam binnengeloopen. Vanochtend 9 uur begint te Amsterdam de ontscheping van de met de „Sibajak" aan gekomen repatrieerenden van het m.s. „Oranje" Ongeveer 125 Franscho, Zwitsersche en Belgische scu- denten zullen op 21 Maart een bezoek aan ons land brengen. Behalve 38.000 reizigers treinkilometers per dag, wor den door de Ned spoorwegen ook dagelijks 30,000 goederen- en Kolentreinkilometers afge legd. waarvan 10.000 voor spe- cialen kolentreinen. Er worden ruim 12,000 ton kolen per et maal vervoerd. Toen dit niet meer verleend werd en de reeders vrtf ter vangst konden gaan, bereikte tegen het eind van' de l7de eeuw deze nationale wal- vischjacht haar grootsten bloei. 260 zeilvaartuigen,. be- mand met 14.000 koppen, ope reerden "regelmatig in de Pool gebieden. Toen volgde een tijd van verval, tot in 1870 ons land in het geheel niet meer deelnam aan deze grootvis- gcherjj. In de helft' van de vorige eeuw bereikte Amerika den top met 700 zeilvaartuigen, bemand door 70.000 koppen. De ongeremde jacht op den walvisch, die ^ich slechts langzaam voortplant en circa 20 jaar noodig heeft om vol wassen te worden, dreigde in middels althans de langzaam ste van de in 4 soorten onder te brengen walvisschen in de Noordpoolgebieden uit te roeien. De nog aanwezige snelle, slanke en, in tegen stelling tot de gevangen soor. ten, na den dood zinkende walvisschen stelden aan de vangst hooger eischen, In 1903 bracht Noorwegen het eerse moderne fabrieksschip in de vaart, en in 1906 wera voor het eerst de Zuidelijke IJszee als jachtterrein ge ëxploreerd. Men was teen nog aan den wal gebonden en die wal begrensde de Brit- sehe dominions in de au tare- tische gebieden. Engeland be dong wel geringe rechten, maar stelde bijzondere eischen, welke dienden om den visch- stand te beschermen tegen de uitmoording, die in Noor delijke wateren was geschied. DE ECONOMISCHE BETEEKENIS. Technische verbeteringen voerden de traanopbrengst per walvisch van 50 vaten in 1910 op tot 120 vaten even voor den (was het maar) laatsten oorlog. Traan bleef wel het belangrijkste maar niet, zooals eeuwenlang het geval was, het eenige product dat de walvischvaart renda bel maakte. Tegenwoordig wordt bijna niets weggegooid. Vleesch, beender- en bloed meel, pharmaceutische prepa raten bereid uit de organen, baleinen, tanden enz. verhoo- gen de rentabiliteit maar be reiken toch tezamen niet de belangrijkheid, dfe de traan heeft nu deze, gehard, de voor naamste, om niet te zeggen eenige grondstof is voor de margarine. Noorwegen fabri ceerde voor den oorlog 70 pet. van de werledtraanproduetie, d.w.z. 400.000 ton. Het expor teerde daarvan 20 pet naar Nederland. De margarine Unie kocht 80 van de Noorsche productie vooruit. Toen in 1931 de economische verhou dingen den prijs van de plant aardige vetten onder den traanprjjs brachten, hebben de Noren hun vloot gedurende een heel seizoen® moeten op leggen. Deze moeilijkheden zijn voorshands niet opnieuw te verwachten en de omstan digheid, dat traan 1/10 deel van den internationalen vet- handel beheerscht en even be langrijk is als de boterhandel, maakt de walvischvaart ook voor ons land van zoo hooge beteekenis. EXPORT? Wtf hadden een groote traaneonsumptie en verhandel den niet minder dan een derde van de totale productie. Mits goed geleid zal gen Neder landsche walvischvaart econo misch volkomen verantwoord blijken, vooral nu de toepas sing van het moderne snel- vriesprocedé nieuwe mogelijke heden schept. Met 2 fabric ks- schepen voorzien wij in onze nationale behoefte voor de margarine-Industrie. Met 4 schepen, waarin 60 k 70 mil- lioen gulden zullen moeten worden geïnvesteerd, bereiken wij 20 pet van de totaalpro- ductie en is een voor onze deviezeaipositie zeer beduiden de expert mogelijk» REGELING VOOR GEÏNTERNEERDEN. De minister van justitie heeft bepaald, dat de geïnter neerden in bewaringskampen verplicht zijn arbeid te ver richten ten behoeve van de gemeenschap. Eenmaal per maand mogen zij een brief schrijven en eenmaal per maand mogen zij bezoek ont vangen. Het opleggen van lijf straffen en collectieve straf fen is verboden. RUMOER RONDOM DE AMSTERDAMSCHE OPERA. Het rumoer rondom de Am- ster damsche opera is nogf steeds niet bedaard en bij de première van „Fidello" kwam het opnieuw tot incidenten. Voor den schouwburg stonden jongelui pamfletten uit te dee- ien waarin werd aangespoord de voorstelling niet te bezoe ken. Gedurende de voorstelling dééd zich een incident voor waarop een zestal mannen door de rechercheurs uit de zaal verwijderd zijn. De voor stelling verliep verder zonder incidenten. Het zelfbestuur van de PhlHppijnen. President Truman heeft ver klaard, dat de berechting van ourger-collaborateurs in de Philippijnen overgelaten zal worden aan de burger-autori teiten en dat het Philippijnsche volk volledig in staat isom op 4 Juli zelfbestuur te aan vaarden. President Truman verzeker de het Philippijnsche volk, dat Amerika alle vertrouwen heeft, dat de Philippijnen in staat zijn om hun eigen politieke beslissingen te nemen zonder interventie of aanwijzingen van de Vereenigde Staten. Geheime overeenkomst over Italië. De diplomatieke correspon dent van de New-York Herald Tribune heeft publicaties ge daan over een geheime over eenkomst omtrent Italië, wel ke op de conferentie van Te heran tusschen Roosevelt, Churchill en Stalin gesleten zou zjjn. Deze overeenkomst zou drie punten omvat heb ben: ten eerste: Italië zal voor altijd zijn koloniën moeten missen; ten tweede: Italië zal geen vlootmacht in de Mid- dellandsch© Zee meer mogen bezitten; ten derde: de stad Triest zal tot internationaal gebied werden verklaard. BiiiimiiniiiHiiiHiiiHimiiiMiiHiii HOE KOERIERS 1 ONDTRDOKEN. 1 Koeriers van de Noor sche ondergrondsche be weging begaven zich ge- durende den óorlcg vrij- a wel zonder risico van g Noorwegen naar Zweden 3 i en terug. Zij staken zich g daartoe in duikerspak- ken en doken in den gg meest letterlijken zin j= van het woord, onder in §j !s de watertanks van de g locomotieven der trei- tien, die de verbinding m tusschen de beide landen jg onderhielden. H IIIIWIIIWIIIWIIIBIIIIHIHIIMIIimiini De 34-j. landbouwersknecht J. M. Vermaire uit Nieuwdorp zei, dat hij door de Duitsche propaganda tot de N-S.B. was gebracht in 1941. Hij bekende ook lid van de W. A. te zijn geweest toen er in Goes rel letjes waren, maar verzekerde niemand letsel te hebben toe gebracht. Hij gaf toe de f10 maanden, die hij reeds geïnter neerd is, zeker te hebben ver diend! De vrouw meende des tijds. dat haar man er beter van zou worden. De werkge ver van V., de heer de Vlieger, zei, dat z.i. V. door onlogisch denken tot toetreden is geko men. De 42-j. E- Rottier uit Bors- sele zei onder druk van 'haar echtgenoot symph. lid van de N.S.B. te zijn geworden. Haar zoons gaf zij nooit toestemming bij het N.S.K.K. te gaan. Dat haar dochtertje van 13 jaar bij den Jeugdstorm ging, had zjj niet zoo erg gevonden. Van po litiek had zij geen verstand, docJf.de voorz- wees haar or een foto, waarop zij gearmd met Mussert is afgebeeld. Verd.. mr. v. Hasselt wees op den droeven toestand, waarin de vrouw verkeert. Al haar eigendommen zjjn nagenoeg geroofd, haar man is in 1944 door een granaat getroffen en gedood. De 25-j. Chr. Verschuure,. onderwijzeres te 's-Heer Hen drikskinderen, werd In 1941 symph lid, sloot zich in 1942 aan bij den N.V.D., en had om gang met leden van* de weer macht en met N.S.B.-ers. Ca. M. Overbeeke. 46 j,, te Baarland, werd in 1943 lid van den N.V.D.. ging met N-S.B.- ers en Duitschers om en las Vova. Door dit alles mocht zij haar radiotoestel hoüden. W. Mieras, 30 jaar, fabrieks. arbeider te Wolphaartsdijk, werd in 1944 symph. lid der beweging; later lid van het' N.A.F- en den N.V.D.. was o.a. oenningmeester èn bode van het N.A.F. en ging met N.S.B. ers om en las Volk en Vader land. Uitspraak in alle zaken 26 Maart. iiimimiimiimiimiiiMiwiiwiwiiiifl TE VEEL VISCHI I i S s De bemanning van g 2 Noorsche visschers- booten, die vergeefs ge- tracht had op de Lofo- f> ten-eilanden koopers te vinden voor een partij 2 van achttienhonderd kilo versche kabeljauw, zag zich tenslotte genood- zaakt de heele partij wederom in zee te wer- I Pen- ©iiii®iiii©!iii©iiii#iiii€iiii©iiii©iiii#iiii#iiii< De 62-j. polderwerker H. C. Noussen uit Kapelle stond terecht wegens het hulpver. leenen aan den vijand als op zichter bij de palenzetterij. N. zei door den toenmaligen loco burgemeester aangesteld te zijn' en hiertoe gedwongen te zjjn. Mr. F. W. Adriaanse wees erop dat de opzichters over het algemeen goed wa ren. Spr. legde enkele verkla ringen ten gunste van zijn cliënt over. Het Tribunaal deed uitspraak en verklaarde de beschuldiging vervallen. De 55-j. Pa. Huigevan der Weele te Wïssekerke ont ving Duitschers, was lid van den N.V.D., deed wasch voor weermachtsleden, en deed aan gifte dat de schoenmaker van Halst weigerde een drijfriem voor de Duitschers te her stellen, waarop deze hiertoe gedwongen werd. Besch. had nog geen spijt van haar wijze van handelen. De man zei, dat hti zijn vrouw deed blij ken dat hij tegen haar wijze van handelen was. Mr. F. W. Adriaanse voerde verzachten de omstandigheden aan en vroeg de vrouw niet verder te straffen. De zaak tegen den 41-j. koopman A. Harinck uit Hein- kenszand, die met N.S.B.-ers en Duitschers zou zijn omge gaan en aan cantines hebben geleverd, werd voor nader on derzoek uitgesteld, nadat een vroegere werkgever, Noom, was gehoord en mr. P. C. Adriaanse enkele opmerkingen had gemaakt. De 69-j. kleermaker en con- fectiehandelaar B. G. H. Rab- bers te Goes, werd ervan be schuldigd hulp te hebben ver. .eend aan den vijand, door uniformkleeding te hebben vervaardigd en hersteld. Besch., die. 6 maanden ge ïnterneerd is geweest en na dien nog huisarrest heeft ge had, werd bijgestaan door zijn vrouw. Hij was zeer onder den Indruk. Verzekerd werd dat R. reeds tijdig voor de N.S.B. had bedankt en zich niet meer met de zaak te Vlissin- gen bemoeide. Hij zag ook niet in door de leveringen hulp aan het leger te hebben ver leend. Met het verdiénde geld heeft hij hypotheekschuld af gelost. Hrj ontkende Vova te hebben gelezen. De echtgenoote verklaarde niet te weten of haar dochters lid waren van de N.S.B. Wel de beide schoonzoons. Volgens den verdediger, mr. P. C. Adriaanse zou men bijna eiken winkelier en eiken kleermaker voor het Tribunaal moeten da gen, als men R. moet straffen omdat zijn zaak wel eens voor de bezetters werkte. Spr. be- WAT ZEELAND VAN DE H.A.R.K. KREEG. Abusievelijk werd in den kop van ons artikel over de H.A. R.K. van gisteren medege deeld, dat Zeeland tot dusver 52.000 stuks textiel kreeg. In het artikel zelf werd gespro ken van 72 groote partijen en de bedoeling was te vermel den, dat zich daaronder vele partijtjes bevonden van 50 k 52.QOO stuks tex'tdelgoed. We kenlang gingen dergelijke enorme hoeveelheden bij de Prov. H.A.R.K. de deur uit. Volledigheidshalve vestigen wjj hier nog de aandacht op het feit, dat ook het adoptie- werk, dat de verstrekking van meubelen, serviesgoed etc. van de eene plaats aan de andere omvatte, goeddeels via de H.A.R.K. geschiedde. Ook hierbij kwamen zeer groote partijen goederen beschikbaar voor de Zeeuwsche eilanden. CHR. «lEUGDVEREENIGING. De Chr. Jeugdvereeniging te Nieuwvliefc hield een geslaagd jaarfe&st in d« Evang. kerk. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer A. Ver gouwe, werd een programma van voordrachten, samenspra ken en zang uitgevoerd. Voorts hield ds. Derlcsen een toespraak. ORANJE-COMITÉ. Het- Oranje-comité te Nieuw- vüet ko:s in haar algemeene vergadering tot nieuwe_ be stuursleden mej. H. B. Wijten- burg en den heer A. de Hudu- Leenhouts. Op 4 Mei züi.en eenige kinder- en volksspelen worden georganiseerd. Het bestuur heeft later de functies als volgt verdeeld: de heer A. de Hullu-Leenhouts, voorz., de heer D. Luteiin Verhage, vice-voorz., de heer L. F. Kaijser, secr.-penningm., de heeren P. I. de Keuninck en D. P LuteijnVerstrate ent de dames M. D'HontProvoost en H. B. Wijtenburg, leden. CERES". Onder voorzitterschap van mevr. van CruijningenEras mus kwam de Plattel. Vrou- wenvereeniging „Oeres" ln de zaal-de Vuyst te Oostburg, in vergadering bijeen. Na een kort woord van mej. Sikkens, prov. secretaresse van den Plattelandsvrouwenbond, sprak mej. Boekei, algemeen secretaresse van dezen bond. Zij wees op de noodzakelijkheid van aaneensluiting van de plattelandsvrouwen en gaf een overzicht van doel1 en werk; zaamheden van den bond. Na de pauze hield mej. Boekei een interessante lezing met lichtbeelden over Portugal. In de pauze en na afloop werden nog eenige geschonken goede ren uitgedeeld. ZILVEREN JUBILEUM. Dezer dagen herdacht de heer W. A. Duren te Oostburg zijn zilveren jubileum bij P.T. T. De jubilaris werd van ver schillende zijden gelukge- wenscht,, onder aanbieding van feSchenken. Tevens werd de eer van Duren tot chef-mon teur bevorderd. KNAAP DOOR AUTO GEGREPEN. Maandagavond had op den Rijksweg te Nvv. en St. Joos- land, even buiten de kom van het dorp een ernstig ongeluk olaats, dat wonder boven won der nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Twee jongens wa ren aan het spelen op het fietspad, toen een dezer jon gens plotseling den Rijksweg opliep, waarbij hij door een Dasseerenden auto werd gegre pen. De knaap B. If. werd in den' grasberm geworpen. Dr. de Weerd was spoedig ter olaatse en de getroffene kon naar huis worden vervoerd. De jongen had eenige ont vellingen en kneuzingen aan het gelaat en heeft een lichte hersenschudding opgeloopen De kinderen dienen op dezen drukken verkeersweg wel ter dege op te letten en vooral voorzichtig te zijn. SOLISTENCONCOURS TE VLISSINGEN. Zaterdag werd in de Schel- dehal te Vlisslngen het solis tenconcours voortgezet. Tn den avond gaven de burgemeester van Vlissinggn, mr. B. Kolff en de wnd. gemeente-secretaris, de heer A. de Beyl, van hun belangstelling blijk. Opmerke lijk was het optreden van de vele jeugdige solisten, die veel al uitstekend hun nummers vertolkten. De eerste prijzen werden dezen dag behaald: In dé derde afdeeling solis ten door M. J. de Leeuw en Jac. Meyaard, beiden O.K.K. te Wemeldinge, D. Verhulst, E. M.M. te Kortgene en W. Leem- poel-. Excelsior te Middelburg. In de tweede afdeeling so listen door: R A. Visser, Ex celsior te Middelburg en J. Zuidweg, O.K.K., Wemeldinge. In de eerste afdeeling sons- ten door: P. v. d. Welle. Apol lo, Domburg, M. Blok, W. Tref. fers en A. Blok, allen van Rii- landia. Rilland, H. de Rijke, O. K.K., te Wemeldinge en D. Zuidweg, Ons Genoegen, Ka pelle. In de eerste afdeeling duet ten door D. Goedhart en C. M. v. Dijke, Arne's Genoegen, *Ar. nemüiden. In de afdeeling uitmuntend heid solisten door: K. de Rooy, Ons Genoegen. Vlisslngen, M. C. Stokman. Apollo, Wisseker- ke, P. J. Scheffer. O.K.K., We meldinge en D. Goedhart, Ar ne's Genoegen, Arnemuiden. In de eere afdeeling solisten door: A. Verburg en C. M.Stok- man, beiden van Apollo te Wis- sekerke en beiden met lof. In de hoogste eere-afdeellng solisten door: P. v. d. Walle, (met lof), W. VerspriPe en J. W. Zwart, met lof, allen van O.K.V. te Schoondijke en J. J- Laroes, met lof, Excelsior te Middelburg. Zaterdagavond wepden en kele prijzen uitgereikt, die na loting werden toegewezen aan: J. W. Zwart, medaille, beschik baar gesteld door Ons Genoe gen te Vlissingen,; Ver burg, metalen aschbak, beschik baar gesteld door de Schelde); C. M. Stokman, 25, beschik baar gesteld door het gemeen tebestuur van Vlisslngen); W. C. Kempe, (2 kandelaars, be schikbaar gesteld door de Schelde); C. Joose. (medaille, beschikbaar gesteld door Ons Genoegen); J. Zuidweg, (me daille, beschikbaar gesteld door den bond van buurtvereenigin gen te Vlissingen)A. L. v. Wallenburg, (boekensteunen, beschikbaar gesteld door de Schelde) en M. J. de Leeuw, medaille, beschikbaar gesteld door dembond van Harmonie en Fanfare Gezelschappen in Zee. land) GEMEENTERAAD. De tijdelijke gemeenteraad van Nieuw- en St. Joosland vergaderde onder voorzitter schap van burgemeester van Randwijck. Adhaesie wed be tulgd aan de adressen van Standdaarbuiten en Kortgene. Het vermenigvuldigingscijfer schoolgeld lager onderwijs werd vastgesteld op 3, terwijl de ver ordening L. O. conform het voorstel van B. en. W. werd aangenomen. Met 4 tegen st. werd besloten om 'n maand extra salaris aan ambtenaren; en werklieden uit te keeren, het zg. invasie-loon. Een voorstel van B. en W. tot toetreding tot de Stichting Herstel Zeeland 1945 werd aangehouden tot dé volgende vergadering. Een bouwverbod werd uitge sproken over 2 perceelen in de kom der gemeente, daar hier een straat zal worden gepro jecteerd volgens het nieuwe Lage toonen en slechte kleeding de oorzaak. Loonsverhooging eerste vereischte. Het zal niet zoo lang meer duren of de voorjaarsdrukte op den akker en in den boom gaard komt weer aan. Als het weer wat milder wordt, zitten we ér. zóó midden in. En het is geen wonder, dat de boer, de tuinder en de fruitkweeker over hefc vraagstuk van de ar beidskrachten zich bezorgd maken.en zich afvragen: hoe kr(jg ik straks het werk ge daan, vooral als misschien dcor de stagnatie van den laten winter verschillende werkzaamheden tegelijk moe ten gebeuren? Over de geheele provincie bestaat er een tekort aan vaste kernen op het bedrijf. En daarbij komt dan nog het seizoenwerk, waarvoor nu vrij wel geen reserves aanwezig zijn. We staan hier vcor 'n vraag stuk, dat voor de volkshuis houding van enorm belang is. Immers de kwestie van de voedselvoorziening is nog steeds primair. Daarcrn. heb ben we ons oor eens te luiste ren gelegd in land- en tuin- bouwkringen en zijn daarna op informatie getogen naar een der ambtenaren van het Aibeidsbureau, die op dit ge bied ter zake kundig genoemd mag worden. HOE IS HET TEKORT ONTSTAAN? Hoe is het tekort aan ar beidskrachten in land- en tuin bouw ontstaan? Men kan en mag niet zeggen, dat 't in de eerste plaats veroorzaakt is door een afkeer van het wérk zelf. Zeker, er zijn knechts en arbeiders, die per sé verande ring van werk wilden en daar toe vooral na de bevrijding de kans sch:on zagen. Maar hun aantal is niet zoo groot. Ja, er zijn zelfs arbeiders, die weer naar hun ouden baas te rug willen, als de materieele Omstandigheden maar gewij zigd werden. Dezer dagen nog wilden drie Walchersche landarbeiders bij hun baas, btf wien ze het goed gehad hadden, weg, enkel en alleen, omdat ze bij de M.U.Z. enz. belangrijk m,eer konden verdienen. DE KERN Hier komen we bij „des Pu- dels Kern". De Ioonen van de ongeschoolde bouwvakarbei ders, van de puinruimers, van de arbedders bij de D.U.W. enz. zijn alle hocger dan die bij den landbouw, ook na de laatste verhooging. Het loon van de landarbeiders is 60 cent per uur, dat van den ongeschool den bouwvakarbeider 66 cent en van diens geoefenden col lega 72 cent. Ook de D.U.W. betaalt hoogere loonen uit. In sommige streken, zooals bijv. in Schcuwen-Duiveland en in andere getroffen gebieden, za ten dan ook vrijwel alle land arbeiders b(j de D.U.W. Ook moet er nog op gewezen worden, dat de arbeiders, die in ploegen werken, allerlei voordeelen genieten, die de arbeider bij den boer niet kent. Zoo worden daar soms werkpakken, werkschoenen of rubberlaarzen en jekkers, groepsgewijze verstrekt,, ter wijl ze in verschillende geval len naar het werk gebracht en weer afgehaald worden. ONVOLDOENDE KLEEDING. Daartegenover staat de land arbeider met onvoldoende schoeisel en werkkleeding, hoewel het werken in de zwa re klei hun minstens evenveel récht geeft als de D.U.W.- arbeiders. By de distributie- burêaux kan men deze men- schen niet of niet voldoende helpen. De Stichting van den Landbouw kreeg een zeer be perkt aantal schoenen te dis- tribueeren, dat lang niet in de behoefte voorziet. Ook fiets banden zijn er voor den land arbeider niet genoeg. Hij moet in vele gevallen naar en van zijn werk op zijn fiets met massieve banden, als hij nog zoo gelukkig is een berijdbare fiets te hebben. De arbeiders bij de D.U.W. enz. krijgen regelmatig toe slag cp hun levensmiddelen bonnen. De landarbeider kreeg dit dezen winter tot 1 Maart niet. LOONSVERHOOGING NOODZAKELIJK. In land'bouwkringen (het Ai'beidsbureau staat hier na tuurlijk buiten, omdat dit zich alleen met 'de arbeidsbemidde ling; en nieO met de loonen bezighoudt) staat men dan ook wel op het standpunt, dat de regeering maatregelen dient te nemen, dat de loonen van de ongeschoolde bou wvak arbeiders en van de D.U.W- arbeiders niet hooger dienen vastgesteld te werden dan die van de landax-beiders, terwijl deze voor wat voeding, klee ding en schoeisel betreft ook niet bij: de genoemde groepen ai'beidex's achtergesteld xnogen worden. uitbreidingsplan. De A.P.V. werd aangevuld met een nieuw artikel over het los laten loopen van honden, behoudens eenige uitzonderin gen, buiten de openbare wegen e.n voetpaden eifwde onmiddel lijk aan woningen grenzende erven en afgeslotn terreinen. De hondenbelasting wordt thans f 10 voor een luxe nond f 3 voor een waakhond. De begrooting 1946 werd na uitvoerige beschouwingen be sprekingen en verandexmgen vastgesteld met een nadeelig slot van 30.592,64. Het ophalen van huisvuil in de toekomst na goedkeux-ing door de betreffende autoritei ten verplicht worden gesteld, terwijl de bewaarschool ook in den vei*volge door de gemeente zal worden bestuurd. De uit- keering overbruggingssteun werd ter behandeling aange houden tot de volgende verga dering. Bij de rondvraag vroeg de heer Polderdijk de aandacht van B. en W. voor het opknap pen van den Ouden Dijk, het onbeheerd staan in den nacht van onverlichte aüto's en of het sloopersterrein bij Elen- bdas niet wat kan worden op- gexoximd- De heer Moens maak te aanmerking op het dansen op den feestavond van de tCorfbalvereeniging „S. I. W.", hetgeen door wethouder Kwek- keboom werd ondersteund en ook over het dansen op Zater dagavond, hetgeen door voor zitter. wethouder v. Nimwe- en en Polderdijk werd bestre. den. Toulelande UITVOERING „ST PAULUS". Dezer dagen werd te Zouïe- lande door de R.K. Ver. „St. Paulus" te Middelburg, een tooncelstulc opgevoerd getiteld Zwarte Willem". De avond ging uit van de Ver. Cultureele en Geestelijke Verzorging Wederopbouw Zee land. Het stuk liet zien hoe een mijnwerker, door propaganda voor 't communisme gewon nen, ten slotte tragisch ten on: der gaat Den spelers kom alle lof toe voor de prachtige op Het talrijke publiek steldé het gebodene op zeer hoogea prijs; RECHTBANKZITTING MIDDELBURG. De 45-j. J. H., chefliok te Haarlem, thans gedetineerd te Middelbux-g, nam samen met den 46-j. S. M., marmerbewer ker, toen hulpkok t© Haarlem, eveneens thans gedetineerd» in Aardenburg een hoeveelheid margaxine, boter, kaas en kof fie weg. toebehoorende aan de Vennootschap Mulder en van der Monde. Eisch: H. 9 mnd. gev. str. met aftrek. Eisch M., 1 j. gev. str. met aftrek. Kerknieuws Ned Herv. kerk. Bedankt voor Biezelinge, (toez.) H, A. van Loon te Grypskerke; voor Wissekerke J. v. d. Berg te Vlijmen (N.-Br.) Geref. kerken naar art. 31 K.O. Beroepen te Hoek (Z.) L v. Til, cand. te Kampen. DE REIS VAN HET PRINSELIJK PAAR. Vrijdag 5 April a.s. vertrekt het Prinselijk Paar met eigen vliegtuig naar Kopenhagen. Het Prinselijk Paar bezoekt eerst Kopenhagen, vervolgens Stockholm en tenslotte Oslo. Dit laatste bezoek draagt een beleefdheidskax'aker. Het Con certgebouworkest zal tegelij kertijd een tournee door de Scand-'navische landen hoiiden. Churchill naar Nederland. Winston Churchill zal waar schijnlijk omstreeks half Mei gedurende korten tijd de gast zijn van H. RL de Koningin. Tijdens zijn verblhf in Ne derland zal Churchill persoon lijk het hem door den senaat der Leidsche Universiteit aan geboden eeredoctoraat in de rechtsgeleerdheid aanvaarden. DE REPATREEERING. De „Nieuw Amsterdam" is 16 Maart met 2766 repatriee renden uit Singapore vertrok ken en wordt 29 Maart te Suez verwacht. Ook onderzoek bij Unox. in verband met den bonnen* zwendel bij d Unilever, is ook een onderzoek Ingesteld, b(j de Unox-fabrieken te Ostf, een dochteronderneming van de Unilever. De 45-jarige procu ratiehouder V. A. J. van W. werd gearresteerd. FRAUDE BIJ STICHTING KINDERTEHUIZEN 1945. B(j de stichting Kindertehui zen 1945 te Rotterdam is een groote fraude ontdekt. De 49" j. hoofdadministrateur G. W. is» gearresteerd. De fraude werd ontdekt doordat aan den Linker Maasoever duizenden liters melk zonder bon werden verkocht. Maandelijks werden eenige honderden kinderen meer bij de distributie opgege ven dan in werkelijkheid in de tehuizen aanwezig waren. Hierdoor kreeg de stichting een groot overschot rantsoen- toewijzingen waarmee W. wel raad wist. Zoowel personeels leden als meer prominente fi guren, bij de stichting betrok ken, profiteerden er van. In totaal is tegen 13 personen proces-yerbaal opgemaakt, w. o. tegen een 2-tal bestuursle den. Bij den melkleverancier stond o.a. een tegoed van ca. 10.000 liter. Hiervan is veel zonder bon verkocht. BON VOOR ZUIDVRUCHTEN Begin April wordt weer een bon voor 100 gr. Zuidvruchten voor alle leeftijden bekend ge maakt. VERGIFTIGING DOOR ZACHT GEKOOKTE EENDENEIEREN. Door het eten van te zacht gekookte eendeneieren, waarin zich bacillen van paratyphus bevonden, werden twee kinde ten van een boter handelaar te Oostzaan, plotseling onwel. Een meisje van ca. 15 maan- Jen is spoedig overleden, ter wijl de toestand van het oude re meisje zorgwekkend is. Z(j zal vermoedelijk blind blijven. PROTEST STAKING IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. In de Rotterdamsche haven werd Maandagmiddag tot he denochtend 8 uur een protest* staking gehouden. Dit in ver» oand met het uit Spanje ge komen s.s. „Orpheüs" met si naasappels. Men wil voort aan geen schepen uit Spanje meei lossen, wanneer de di plomatieke betrekkingen met dit land niet worden verbro ken. MARINIERS NAAR INDUS. Met de „Boissevain" ver- tx-ekt Woensdag een eerste transport van 800 in Neder land opgeleide mariniers naar Ned. Indië. De kap. luit. ter zee van Ba ning zal 2 April a.s. per vlieg» tuig naar Indië vertrekken om daar de ftxnctie van chef staf van den Commandant Zee macht in N.O.-Indië te gaan bekleeden. Ds. J. van Dorp afgetreden als predikant te Londen. Ds. J. van Dorp, die van 1929 af predikant is geweest van de Ned. Herv. kerk te Lenden,-is als zoodanig afge treden, in verband met zjjn drukke werkzaamheden als legerpredikant. Zijn opvolger is ds. R. H. van Apeldoorn, laatstel yk predikant te Wit- marsum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2