Nederland weer ter walvischvangst. UIT DE PROVINCIE De oorlogsschade in den landbouw. Het landarbeiderstekort in Zeeland. Michiel de Ruyter begon er zijn loopbaan mee Plannen van grooie economische beteekenis. Zooals bekend, zullen wel dra weer Nederlanders deel. nemen aan de walvisch vangst. Pogingen om een wal- vischvaarder uit te rusten zijn in vollen gang en hun welsla gen is verzekerd. Daarmede herleeft een oude traditie. Gedurende .twee eeuwen zijn wy het belangrijkste walvisch. varende volk geweest er maakten wy jacht op deze grootste zoogdieren, die tot 30 m. lang kunnen worden en een gewicht van 150.000 kg. kunnen bereiken. Een zui geling is nog altyd 7 m. lang en groeit 4*£ cm. per dag! Een walvisch bestaat voor 50 pet. uit vet. Elke walvisch le vert evenveel vet op als 350 koeien in een jaar of als 500 vette varkens. In 1612 is de Nederlandsche walvischvaart begonnen. Het deelnemen aan zulk een jacht «ischte vin dien tyd grooten moed, zoodat het niet vreemd is. dat de meeste zeehelden, onder wie Wichiel de Ruyter, bij de walvischvaart hun zee mansloopbaan begonnen. Van 1614 tot 1642 had de Noor- sche of Groenlandsche Cie het octrooi. Toen dit niet meer verleend werd en de readers vrij ter vangst konden gaan, bereikte tegen het eind van de 17de eeuw deze nationale wal- vischjacht haar grootsten bloei. 260 zeilvaartuigen, be mand met 14.000 koppen, ope reerden regelmatig in de Pool- gebieden. Toen volgde een tijd van verval, tot in 1870 ons land in het geheel niet meer deelnam aan deze grootvis- schery. Ia de helft van de vorige eeuw bereikte Amerika den top met 700 zeilvaartuigen, bemand door 70.000 koppen. Niegvvs in een notedop In verband met de weige ring van de Rotterdamsche ha venarbeiders om het s.s. Or pheus" met sinaasappelen uit Spanje te lossen, heeft burge meester Oud vrijwilligers op geroepen, teneinde bederf van de sinaasappelen te voorko men. Den eersten morgen had den de vrijwilligers reeds 3000 van de 16.000 kisten gelost. - H.M. de Koningin heeft aan den Amerikaanschen ma rine-attaché ln Nederland, kapt. ter zee D. Frothingham, uit erkentelijkheid voor zijn verdiensten bij de bevrijding het commandeurskruis van de Orde van Oranje-Nassau ver leend. Twee leden van de kamp leiding van het kamp voor Êoli lieke geïnterneerden te oosendaal zijn in arrest ge steld wegens diefstal van' goe deren van en bestond voor de geïnterneerden. Ter voorziening van de 150. geroofde tramwagens heb ben B. en W. van Amsterdam voorgesteld een crediet van y 6.700.000 beschikbaar te stel- len om het gemeente-ver- voerbedryf 60 motox*wagens en 50 bijwagens te doen vervaar digen. Het centraal distributie kantoor deelt mede, dat de „mutsoenbonnen artikel K", welke aan repatrieerenden uit ons Indië worden uitgereikt voor het koopen van schoenen, ook na 16 Maart a.s. geldig blyveni De vrouwen van Cana- deesche militairen kunnen zich voor hun overtocht naar Cana da wenden tot het Canadian Wives bureau, Civilian Re patriation Section, p.a. Cana- deesche legatie te Den Haag. De voltallige Rucphen- sche gemeenteraad heeft by den minister van Binnenland se he Zaken aangedrongen op 'n herneuw onderzoek inzake het ontslag van hun burge- meester, waarby minstens gezorgd wordt, dat deze in de gelegenheid wordt gesteld zich persoonlijk te verdedigen. De invoer in Januari be droeg in totaal 782.149 ton. De uitvoer bedroeg 139.847 ton met een totale waarde van 18.400.000. De in Engeland herdrukte serie z.g. „bevrijdingszegels" zal. met een zestal waarden aangevuld, van 1 April af in beperkte mate op de postkan toren verkrygbaar worden ge steld, Slechts in de noodzake- iyleste gevallen zal er door de gemeentebesturen toe word» overgegaan dispensatie te ver- leenen van het persoonlijk op roepen van de kiesgerechtig den. Voor het eerst na den-oor log ls Maandagmiddag een Finsch schip de haven van Rotterdam binnengeloopen. Vanochtend 9 uur begint te Amsterdam de ontscheping- van de met de „Sibajak" aan- gekomen repatrieerenden van et m.s. „Oranje" Ongeveer 125 Franseho, Zwltserscne en Belgische stu denten zullen op 21 Maart een bezoek aan ons land brengen. Behalve 38.000 reizigers- treinkilometers per dag, wor den door de Ned spoorwegen ook dageiyks 30.000 goederen en. kolentreinkilonfeters afge legd waai-van 10.000 voor spe- cialen kolentreinen. Er^worden ruim 12,00(1 ton kolen per et maal vervoerd, IDe ongeremde jacht op den walvisch, die zich slechts langzaam voortplant en circa 20 jaar noodig heeft om vol wassen te worden, dreigde in middels althans de langzaam ste van de in 4 soorten onder te brengen walvisschen in de Noordpoolgebieden uit te roeien. De nog aanwezige snelle, slanke en, in tegen stelling tot de gevangen soor ten, na den dood zinkende walvisschen stelden aan de vangst hooger eischen. In 1903 bracht Noorwegen het eerse moddme fabrieksschip in de vaart, en in 1906 werd voor het eerst de Zuidelijke IJszee als jachtterrein ge ëxploreerd. Men was teen nog aan den wal gebonden en die wal begrensde de Brit- sche dominions in de autarc- tische gebieden. Engeland be dong wel geringe rechten, maar stelde byzondere eischen» welke dienden om den visch- stand te beschermen tegen de uitmoording, die in Noor- delyke wateren was geschied. DE ECONOMISCHE BETEEKENIS. Technische verbeteringen voerden de traanopbrengst per walvisch van 50 vaten in 1910 op tot 120 vaten even voor den (was het maar) laatsten oorlog. Traan bleef we) het belangrijkste maar niet, zooals eeuwenlang het geval was, het eenige product dat de walvischvaart renda bel maakte. Tegenwoordig wordt byna" niets weggegooid, yieesch, beender- en bloed meel, pharmaceutische prepa raten bereid uit de organen, baleinen, tanden enz. verhoo- gen de rentabiliteit maar be reiken toch" tezamen niet de belangrijkheid, die de traan heeft nu deze, gehard, de voor naamste, om niet te zeggen eenige grondstof is voor de margarine. Noorwegen fabri ceerde voor den oorlog 70 pet. van de werledtraanproductie, d.w.z. 400.000 ton. Het expor teerde daarvan 20 pet naar Nederland. De margarine Unie kocht 80 van de Noorsche productie vooruit. Toen in 1931 de economische verhou dingen den prys van de plant aardige vetten onder den traanprys brachten, hebben de Noren hun vloot gedurende een heel seizoen moeten op leggen. Deze moeilijkheden zyn voorshands niet opnieuw te verwachten en de omstan digheid, dat traan 1/10 deel van den - internationalen, .v.et- handel beheersch't en even be- iangryk ia als de boterhandel, maakt de walvischvaart ook voor ons land van zoo hooge beteekenis. EXPORT? Wy hadden een groote Iraanconsumptie en verhandel den niet minder dan een derde van de totale productie. Mits goed geleid zal een Neder landsche walvischvaart econo misch volkomen verantwoord blyken, vooral nu 'de toepas sing van het moderne snel- vriêsprocedé nieuwe mogelyk- heden schept. Met 2 fabrieks- schepen voorzien wij in onze nationale behoefte voor de margarine-industrie. Met 4 schepen, waarin 60 10 mil- lioen gulden zullen moeten- worden geïnvesteerd, bereiken wy 20 pet van de totaalpro ductie en is een voor onze iviezenpositie zeer beduiden de'expert mogelijk. MIMIIIWIIIIMIIMMIIIIMiWiWUiS: TE VEEL V1SCH I 1 1 I De bemanning van s 2 Nocrsche visschers- g J booten, die vergeefs ge- tracht had op de Lofo- g ten-eilanden koopers te vinden voor een party f§ van achttienhonderd kilo 9 versche kabeljauw, zag zich tenslotte genood- zaakt de heele partij wederom in zee te wer- pen. •iiimiimiimiiitiiimiiwiimnmiim KALININ AFGETREDEN. Kalinin heeft verzocht om gezondheidsredenen ontheven te borden van zyn functie van president van de Sowjet Unie. Kalinin lydt aan een oogziekte. Besloten werd Kalinin tot lid van den hoogsten raad der Sowjet Unie te benoemen, zoo dat men van zyn ervaring en kennis kan blijven gebruik ma ken. Vervolgens werd Nikolai Sjvernielc tot opvolger van Kalinin gekozen. RUSSEN UIT MANDSJOERIJE. Volgens den stafchef van den Russischen opperbevelheb ber in Mandsjoerye, zijn thans alle Sowjettroepen terugge trokken uit het gebied van Mandsjoerije, ten Zuiden van Tsjangtsjoen, plm. 300 km. ten N.W. van Moekden. GRIEKSCHE REGENT VRAAGT UITSTEL VERKIEZINGEN. Aartsbisschop Damaskinos, de regent van Griekenland, heeft een boodschap gezonden aan minister Bevin, waarin hij „om technische redenen" een uitstel der yerkiezingen met 14 dagen aanbeveelt. BR1TSCHE EN FRAN SCHE TROEPEN VERLATEN SYRIË. Officieel is te Damascus me. degedeeld dat de Britsche en Fransche troepen op 8 Juni Sy zullen verlaten hebben. Geheime overeenkomst over Italië. De diplomatieke correspon dent van de New-York Herald Tribune heeft publicaties ge daan over een geheime over eenkomst omtrent Italië, wel ke op de conferentie van Te heran tusschen Roosevelt, Churchill en Stalin gesleten zou zijn. De«ze overeenkomst zou drie punten omvat heb ben: ten eerste: Italië zal voor altyd zyn koloniën moeten missen; ten tweede: Italië za; geen vlootmacht in de" Mid- dellandsch© Zee mee>r mogen bezitten;' ten derde: de stad Triest zal tot internationaal gebied werden verklaard., ■IIIMII 1 iiiiniiiwiuiiin HOE KOERIERS OND RDOKEN. IIIMII! I Koeriers van de Nodr- I sche ondergrondsche be- weging begaven zich ge- durende' den oorlcg vrij- wel zonder rffeico van Noorwegen naar Zweden 1 en terug. Zij stake.n zich daartoe in duikerspak- I ken en doken in den jj meest letterlyken zin van het woord, onder in I de watertanks van de locomotieven der trei- I nen, die de verbinding tusschen de beide landeD onderhielden. iBiiiiniiniiiiBiiiiniiMiiiBiiiniiHiiiii Afwikkeling der vergoedingen. Van vele zyden zyn bij den rijksdienst voor Land- bouwherstel vragen binnenge komen over de wyze waarop de afwikkeling van vergoedin gen van oorlogsschade in den land-, tuin- en boschbouw zal plaats hebben. De volksverte genwoordiging zal over een wet dienaangaande binnenkort moeten beslissen. In principe zal voor dè rijksbijdrage in de schade de basis van de waar de in Mei 1940 worden aan- ;ehouden. De heer ir. J. Sevenster, directeur van den rijksdienst voor landbouwherstel, heeft in een radiovoordracht hier over o.m. medegedeeld: De pachtvergoedingen voor de door de .Duitschers gevor derde landerijen loopen door tot het einde van den beta lingstermijn, die liep op het moment van de afkondiging van het besluit. Ook voor de gronden, die in het komende pachtjaar geen opbrengst op leveren, is voorzien in de mo gelijkheid van een verminder de pachtvergoeding, waardoor de helft van de pacht in deze gevallen over net bedoelde jaar nog kan worden vergoed. Deze pachtvergoeding geldt ook voor Walcheren. In het besluit is een belang- rijke aanvulling opgenomen, welke de pachtvergoeding voor deze gebieden mogelyk maakt. De pachtvergoedingen zullen worden uitgekeerd aan de ge bruikers. De pachters kunnen uit deze vergoeding de pacht voldoen aan de eigenaren. Aan de gebruikers wordt in deze en de volgende maanden het grootste deel van de pachtvergoeding als voorschot uitgekeerd. De eigenaren zul ten dus geleidelijk de achter stallige pachten kunnen invor deren. De vergoedingen voor le vensonderhoud zijn geëindigd op 15 Mei 1945. Met ander werk verdiende gelden moeten voor 3/4 nog in mindering worden gebracht, evenals bijv. de event. evacuatie-vergoe ding. de uitkeering. er van zal nog wel geruimen tijd in be slag èemen. Degenen, die nog niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien, kunnen te recht bij den „dienst verzor ging oorlogsslachtoffers" via den burgemeester van hun woonplaats. Boeren en tuinders kunnen dit via de inspecties van Landbouwherstel in orde la- ten. maken. VERGOEDING. HERSTELKOSTEN. De vergoeding voor de her- stelkosten vormt eveneens een deel van het noodige le- ensonderhoud. De schadever- goeding voor den grond wordt n.l. direct aangewend voor het herstel, de bewerking, het schoonhouden en het beteelen van den grond. Deze vergoe dingen worden alleen gegeven voor de eerste periode, wan neer de opbrengsten nog on voldoende zijn om de bewer- kings- en andere kosten te dekken. Het verstrekken van graszaad, gips en lucernezaad voor herstel van de met zout water geïnundeerde gebieden vormt eveneens een onderdeel van deze vergoeding. De regelingen vormen ech ter geen volledige schadeloos stelling, want de slechte op brengsten van deze gronden zullen winstmogelijkheid in de eerste jaren uitsluiten en na het afloopen van de pachtver- goedingsregelingen zullen de d'e/l oh co b engs ten ver. band houdende billyke pacht- remissies een groote scha depost voor de eigenaren- be- teekenen. Voor boerderyen zal vergoeding op basis van de waarde in Mei 1940 in de gunstigste gevallen 25 van de her bouwkosten bedragen, want. bouwkosten zijn meer dan tweemaal zoo hoog en de verkoopwaarde van de gebou wen was in 1940 meestal niet meer dan de helft van de nieuwbouwwaarden. In den bouw van boerde rijen zal de overheid deelne men met rentelooze credie- ten die zullen varieeren naar de draagkracht van het be drijf. Voor de werktuigen en de boomgaarden op de zwaar ge troffen bedrijven zal de ryks- bijdrage eveneens gebaseerd zyn op de basis Mei 1940. Voor oroducten, handelsvoorraden gewassen te velde zijn de productiekosten of de oogst- waarde de basis. Het zal mogelijk zy'n den veestapel te ver góeden tot on geveer van de huidige offi- cieele aankoopprijzen, de ver goeding van deze schade heeft 3chter voor het grootste ge deelte reeds in natura plaats gehad. De overige 25 pet. zul len moeten worden by gefokt of op eigen kosten worden aange kocht. De verloren gegane landbouwproducten en gewas sen te velde worden tegen den kostprijs vergoed. WAT ZEELAND VAN DE H.A.R.K. KREEG. Abusievelijk werd in den kop van ons artikel over ^e H.A. R.K. van gisteren medege deeld, dat Zeeland tot dus/er 52.000 stuks textiel kreeg. In het artikel zelf werd gespro ken van 72 groote partijen en de bedoeling was te vermel den, dat zich daaronder vele partytjes bevonden van 50 £l 52.000 stuks textielgbed. We kenlang gingen dergelijke enorme hoeveelheden by de Prov. H.A.R.K. de deur uit. Volledigheidshalve vestigen wy hier nog de aandacht op het feit, dat ook het adoptie- werk, dat de verstrekking van meubelen, serviesgoed etc. van ie eene .plaats aan de andere omvatte, goeddeels via de H.A.R.K. geschiedde. Ook hierbij kwamen zeer groote partijen goederen beschikbaar voor de Zeeuwsche eilanden. Walcheren SOLISTENCONCOURS TE VLISSINGEN. Zaterdag werd in de Schei dehal te..Vlissingen het solis tenconcoürs vooregezet. Tn den avond gaven de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff en de wnd. gemeente-secretaris, de heer A. cie Beyl, van hun belangstelling blyk. Opmerke- lyk was het optreden van de vele jeugdige solisten, die veel. al uitstekend hun nummers vertolkten. DeMBerste prijzen werden dezen dag behaald: In de derde afdeeling solis ten door M. J. de Leeuw en Jac. Meyaard, beiden O.K.K. te Wemeldinge, D. Verhulst, E. M.M. te Kortgene en W. Leem- poel. Excelsior te Middelburg. In de tweede afdeeling so listen door: R A. Visser, Ex celsior te Middelburg en J. Zuidweg, O.K.K., Wemeldinge. In de eerste afdeèling sous- ten door: P. v. d. Welle. Apol lo, Domburg, M. Blok, W. Tref. fers en A. Blok, allen van Ril- la'ndia. Rilland, H. de Rijke. O. K.K., te Wemeldinge en D. Zuidweg, Ons Genoegen, Ka- pelle. In de eerste afdeelïhg duet ten door D. Goedhart en C. M. v. Dijke, Arne's Genoegen, Ar. nemiiidem. In de afdeeling uitmuntend heid solisten door: K. de Rooy, Ons Genoegen, Vlissingen, M. C. Stokman. Apollo, Wisseker- ke. P. J. Scheffer. O.K.K., We meldinge en D. Goedhart, Ar ne's Genoegen, Arnemuiden. In de eere afdeeling solisten door: A. Verburg en C. M. Stok man, beiden van Apollo te Wis- sekerke en beiden met lof. In de hoogste eere-afdeeling solisten door: P. v. d. Walle, (met lof), W. Versprille en J- W. Zwart, met lof, allen van O.K.V. te Schoondijke en J- J- Laroes. met lof, Excelsior te Middelburg. Zaterdagavond werden en kele pryzen uitgereikt, die na loting werden toegewezen aan- J. W. -Zwart, medaille, beschik baar gesteld door Ons Genoe gen te Vlissingen,; Verburg, (metalen aschbak, beschik baar gesteld door de Schelde); C. M. Stokman, 25, beschik baar gesteld door het gemeen tebestuur van Vlissingen); W. C. Kempe, (2 kandelaars, be schikbaar gesteld door de Schelde); C. Joose. (medaille, beschikbaar gesteld door Ons Genoegen); J. Zuidweg, (me daille, beschikbaar gesteld door den bond van bimrtvereemgin gen te Vlissingen); A. L. v. Wallenburg,i boekensteunen, beschikbaar' gesteld door de Schelde) en M. J. de Leeuw, (medaille, beschikbaar gesteld door den bond van Harmonie en Fanfare Gezelschappen in Zee land). Zaterdagmiddag was door de afdeeling Vlissingen van de Z.V.U. een middag georgani-, seerd vcor de jeugdleden. Er werden een drietal schimmen spelen, Bakkertje, Jantje in Modderstad en de Kwantjes, vertoond, die bii het jeue-dis-e publiek zeer in den smaak vielen. Het is een middag geworden waarvan de kinderen volop hbben genoten en die, gezien het succes, zeker voor herha ling in aanmerking komt. Lage loonen en slechte kleeding de oorzaak. Loonsverhooging eerste vereischte. Het zal niet zoo lang meer duren of de voorjaarsdrukte op den akker en in den boom gaard komt weer aan. Als het weer wat milder wordt, zitten we er zóó midden in. En het is geen wonder, dat de boer, de tuinder en de fruitkweeker over het vraagstuk van de ar beidskrachten zich bezorgd maken en zich afvragen: hoe krijg ik straks het. werk ge daan, vooral als misschien dcor de stagnatie van den laten winter verschillende werkzaamheden tegelijk moe ten gebeuren? Over de geheele provincie bestaat er een tekort aan vaste kernen op het bedrijf. En daarbij komt dan nog het seizoenwerk, waarvoor nu vrij wel geen reserves aanwezig zijn. We staan hier vcor 'n vraag stuk, dat voor de volkshuis houding van enorm belang is. Immers de kwestie van de voedselvoorziening is nog steeds primair. Daar cm heb ben we ons oor eens te luiste ren gelegd in land- en tuin- bouwkringen eh zijn daarna op informatie getogen naar een der ambtenaren van het Arbeidsbureau, die op dit ge bied ter zake kundig genoemd mag worden. HOE IS HET TEKORT ONTSTAAN? Hoe is het tekort aan ar beidskrachten in land- en tuin bouw ontstaan? Men kan en mag niet zeggen, dat 't in de eerste plaats veroorzaakt is door een afkeer van het werk zelf. Zeker, er zijn knechts en arbeiders, die per sé verande ring van werk wilden en daar toe vooral na de bevryding de kans scluon zagen. Maar hun aantal is niet zoo groot. Ja, er zijn zelfs arbeiders, die weer naar hun ouden baas te rug willen, als de materieele omstandigheden maar gewy- zigd werden. Dezer dagen nog wilden drie Walehersche landarbeiders bij hun baas, bij wien ze het g gehad hadden, weg, enkel en. alleen, omdat ze by de M.U.Z. enz. belangryk meer konden verdienen. DE KERN Hier komen we bij „des £u- dels Kern". De loonen van de ongeschoolde bouwvakarbei ders, van de puinruimers, var. de arbeiders bij de D.U.W. enz. zijn alle hocger dan die bij den landbouw, ook na de laatste verhooging. Het loon van de landarbeiders is 60 cent per uur, dat van den ongeschool den bouwvakarbeider 66 cent en van diens geoefenden col lega 72 cent. Ook de D.U.vV. betaalt hoogere loonen - uit. In sommige streken, zooals byv. in Schcuwen-Duiveland en in andere getroffen gebieden, za ten dan ook vrijwel alle land arbeiders bij de D.U.W. Ook moet er nog op gewezen worden, dat de arbeiders, die in ploegen werken, allerlei voordeelen genieten, die de arbeider bij den boer met kent. Zoo worden daar soms werkpakken, werkschoenen of rubberlaarzen en jekkers, groepsgewijze verstrekt, ter- wyl ze in verschillende geval len naar het werk gebracht en weer afgehaald worden. ONVOLDOENDE KLEEDING. Daartegenover staat de land arbeider met onvoldoende schoeisel en werlïkleeding. hoewel het werken in de zwa re klèl hun' minstens evenveel recht geeft als de D.U.W.- .arbeiders. Bö de distributie- bureaux kan men 'deze mén- schen niet of niet voldoende helpen. De Stichting van den Landbouw kreeg een zeer be perkt aantal schoenen te dis- tribueeren, dat lang niet in de behoefte voorziet. Ook fiets banden zijn er voor den land arbeider niet genoeè- Hij moet in vele gevallen naar en van zijn werk op zijn fiets met massieve banden, als hij nog zoo gelukkig is een berijdbare fiets te hebben. De arbeiders bij de D.U.W enz. krygen regelmatig toe slag op hun levensmiddelen bonnen. De landarbeider kreeg dit dezen winter tot 1 Maart niet. LOONSVERHOOGING NOODZAKELIJK. In lanctbouwkringen (het Arbeidsbureau staat hier na tuurlijk buiten, omdat dit zich alleen met de arbeidsbemidde ling en niet met de loonen bezighoudt) staat men dan ook wel op het standpunt., dat de regeering maatregelen dient te nemen, dat de loonen van de ongeschoolde bouwvak arbeiders *en van de D.U.W - arbeiders niet hooger dienen vastgesteld te werden dan die van de landarbeiders, terwyl deze voor wat voeding klee ding en schoeisel betrert ook niet bij de genoemde gioepen arbeiders achtergesteld mogen worden. Het bestuur van de Ruyter- school ,te Vlissingen is voor nemens om met ingang van September 1946 de geheele opleiding uit Nymegen terug ie brengen naar Vlissingen. Er moeten dan echter 200 leerlingen behoorlylte huis vesting hebben. De terugkeer van deze school is niet alleen een. provinciaal belang, doch komt vooral ook Vlissingen ten goede. Het bestuur van de school doet dan ook .een dringend beroep op alle inge zetenen o'm t.z.t. één of meer leerlingen tegen normale ver goeding op te nemen. Met ingang van Zondag j.l. is het telegraafkantoor te Vlissingen ook op Zondagen open van 622 uur. TENTOONSTELLING DIRK VAN GELDER. In het C.J.M.V.-gabouw te Middelburg wordt momenteel door de Z.V.U. een tentoonstel, ling gehouden van werk van Dirk van Gelder uit Veere. Het is een betrekkelijk kleine, maar belangwekkende -exposi tie, die gelegenheid biedt om kennis te maken met een 40- tal werken van dezen Zeeuw- schen grafischen kunstenaar Het beste achtten wy van Gelder in zijn houtgravures waarin hij, styleerend, vaak buitengewoon fraaie effecten weet te- bereiken. Ook zijn bloemen in waterverf ge daan zyn zeer mooi, evenals de stillevens, die Van Gelder doen kennen als een uiterst kundig en fynzinnig tëekenaar B. PAARD OP HOL. Maandagavond zag een bij de Stationsbrug tö Middelburg gestationneerde agent van po litie langs den Kanaalweg, van de richclng Nieuwiana. een groote wagen met melkbussen op zich af komen, waarvan de bestuurder ontbrak. Door met beide armen te zwaaien wist hij het rennende paard voor de brug tot stilstand te bren gen. De eigenaar, de melksly- ter D. J., uit Nieuwland, die even later op kwam dagen, vertelde, dat het paard bij de begraafplaats geschrokken was van een stuk papier en toen op hol was geslagen, waarby het lamoen was ge broken. De bestuurder kon tydig van den wagen springen. De melkbussen hadden, merk waardig genoeg, den geheelen rit meegemaakt, zoodat de materieele schade gering ls. Het Ned. Bybelgenootschap organiseert tegen Woensdag 20 Maart t'wee bijeenkomsten, die met den geestelyken arbeid Indonesië nauw verband houden. De jeugdmiddag be gint om 4 uur in de Doopsge zinde Kerk en de avondverga dering om 8 uur in de Hof- Eleinkerk, beide te Mldüel- urg. Sprekers zyn: de heer D. J Coumou, dr. H. J. Hom mes en dr>. W. H. Beekenkamp. Een Indië-film zal het gespro keneen toelichten. KNAAP DOOR AUTO GEGREPEN. Maandagavond had op den Rijksweg te Nw. en St. Joos- land, even buiten de kom van het dorp een ernstig ongeluk olaats, dat wonder boven won der nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Twee jongens wa ren aan het spelen op het fietspad, toen een dezer jon gens plotseling den Rijksweg opliep, waarbij hfl door een oasseerenden auto werd gegre. pen. De knaap B. K. wera in den grasberm geworpen. Dr. de Weerd was spoedig ter olaatse en de getroffene kon naar hu-s worden vervoerd. De jongen had eenige ont vellingen en kneuzingen aan het gelaat en heeft een lichte hersenschudding opgeloopen De kinderen' dienen op dezen drukken verkeersweg wel ter dege op te letten en vooral voorzichtig te zijn. GEMEENTERAAD. De lijdelyke gemeenteraad van Nieuw- en St. JoosLand vergaderde onder voorzitter schap van burgemeester van Randwijck. Adhaesie wed be tuigd aan de adressen van Standdaarbuiten en Kortgene, Het vermemgvuldigingseijfer schoolgeld lager onderwijs werd vastgesteld op 3, terwijl de ver ordening L. O. conform het voorstel van B en W. werd aangenomen. Met 4 tegen st. werd besloten om 'n maand extra salaris aan ambtenaren en werklieden uit te keeren, het zg. invasie-loon. Een voorstel van B. en W. tot toetreding tot de Stichting Herstel Zeeland 19^5 werd aangehouden tot de volgende vergadering. Een bouwverbod werd uitge sproken over 2 perceelen in de kom der gemeente, daar hier een straat zal worden gepro jecteerd volgens het. nieuwe uitbreidingsplan. De A.P.V. werd aangevuld met een nieuw artikel over het los laten loopen van honden, behoudens eenige uitzonderin gen, buiten de openbare wegen en voetpaden en de cnmiddel- lyk aan woningen grenzende erven en afgeslotn terreinen, De hondenbelasting word', thans 10 voor een luxe nond n f 3 voor een waakhond. De begrooting 1946 werd na uitvoerige beschouwingen, be sprekingen en veranderingen vastgesteld met een nadeelig slot van 30.592,64, Het ophalen van huisvuil zal in de toekomst na goedkeuring door de betreffende autoritei ten verplicht worden gesteld, terwijl de bewaarschool ook in den vervolge door de gemeente zal worden bestuurd. De uit keering overbruggingssteun werd ter behandeling aange houden tot de volgende verga dering. Bij de rondvraag vroeg de heer Polderdijk de aandacht van B. en W. voor het opknap pen van den Ouden Dyk, het onbeheerd staan in den nacht van onverlichte auto's en of het sloopers terrein by Elen- baas niet wat kan worden op geruimd De heer Moens maak te aanmerking op het dansen op den feestavond van de Kprfbalvereeniging „S. I. W.", hetgeen door wethouder Kwek- keboom werd ondersteund en ook over het dansen op Zater dagavond, hetgeen door voor zitter, wethouder v. Nimwe- gen en Polderdyk werd bestre den. UITVOERING „ST PAULUS". Dezer dagen werd te Zoute» lande door de R.K. Vér. „St. Paulus" te Middelburg, een tooneelstuk opgevoerd getiteld „Zwarte Willem". De avond ging uit van de Ver. Cultureele en Geestelijke Verzorging Wederopbouw Zee land. Het stuk liet zien hoe een mynwerker, door propaganda voor 't communisme gewon nen, ten slotte tragisch ten on der gaat. Den spelers kom alle lof toe voor de prachtige opvoering. Het talrijke publiek stelde het gebodene op zeer hoogen prijs. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Bedankt voor Biezelinge, (toez.) H. A. van Loon te Grijpskerke; voor Wissekerke J. v. d. Berg te Vlijmen (N.-Br.) Laatste nieuws Perzië heeft protest ingediend. De Perzische ambassade to Washington heeft officieel me. degedeeld,1 dat bij het secreta riaat van de „Vereenigde Vol keren" etui protest van Perzië betreffende de Sowjet-Russi- sehe activiteit in Perzië is in gediend. Dahierus getuigt te Neurenberg. Het grootste deel van de zitting van het Tribunaal te Neurenberg was Dinsdag ge wy d aan het verhoor van den Zweedschen staalmagnaat Bir- ger Dahierus, die in de dagen voor den overval op Polen als bemiddelaar tusschen Goering en de Britsche regeering op trad. Aan den vooravond van den oorlog had hy een gesprek met Hi tier, waarby deze laat ste een van zijn hysterisch© buien kreeg. Wild liep hy de kamer door en riep maar: „Ik zal U-bcoten bouwen" en „Ik zal vliegtuigen bouwen". Toen Dahierus vertrok, riep Hitiers „Ich werde siegen" (Ik zal overwinnen...) Rechter Jackson heeft ge protesteerd tegen de arrogan te" houding van Goering. Hjj ac.ht in dit verband een verder kruisverhoor van Goering nut teloos. De meest opzienbarende be kentenis werd.. 15 Maart afge legd door Hoess, den vroege- ren kampcommandant van. Auschwitz. Deze bekende o# order van Himmler, van Juni '41 tot '43 twee millioen men- schen naar de gaskamers te hebben gestuurd. Hoess was eerst kort geleden gearres teerd. Hij werkte ergens als iandarbeiaer. Na 43 werd hjj stafofficier van den contróle- dienst der concentratiekam pen. Hij gaf toen nog' orders voor het cLoden van een half millioen, doch in' feite werden er nog 2 millioen afgemaakt. Hieronder waren ook vele zi geuners. Belgische regeeringsve, klaring. Dinsdag heeft minister Spaak de regeeringsverklaring aigelegd, waarby hij o.a. op merkte zich ervan bewust te zijn dat de nieuwe regeeriyg een minderheids, en tevens een noodregeering is. „Niemand onder hen, die er deel van uit maken is vermetel genoeg om te denken, dat deze regeering steunt op een ideale formule. Elk van hen vleit zich met de gedachte dat hij zyn plicht doet. Over de Koningskwestie merkte minister Spaak op, dat deze voor veel Belgen re&ds geregeld is bij de wet van 19 Juli 1945., Tal van Bel gen meenen echter dat bedoel de kwestie nog hangende is. De C.V.P., de sterkste in den iande, wenscht hierover een volksraadpleging. De regee- ring wil hierover een wets voorstel indienen. Wordt dit niet goedgekeurd, dan zou dié nen te worden vastgesteld, dat deze oplossing niet, mogelyk is. Aan het slot zei min. Spaak voor alles nauwe betrekkingen met de naaste buurlanden voor te staan. De regeering hoopt dat de Ned.Belgische toL unie eerlang in werking zal ireden. De Liberalen zullen zich van stemming onthouden omdat nun voorzitter niet volgens af. spraak in het bezit van den .ekst der verklaring werd ge steld. De katholieken en com munisten verwachten dat het .;abinet geen lang leven be schoren zal zijn. Tot voorzitter van de Bel- giscne Kamer is gekozen de ieer yan Cauwelaert. GELDIGHEIDSDUUR BRANDSTOFFENBONNKN. De aandacht wordt er nog -ens op gevestigd, dat de on langs aangewezen bon 50 van de brandstoffenkaarten T 509 en T 505 na 23 Maart a.s. niet meer door de brandstotfebhan- delaren zal worden aangeno men. Op dezen datum eindigt eveneens de p-«ld'<rheidsduur van de bonnen 46, 47 en 48.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10