PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Italië stemt 2 Juni over de monarchie. Voorontwerp wet op de bedrijf s chappen. Hartelijke ontvangst in de Minahassa. De H.A.R.K. gaat over de tong Uit de provincie. Zeeuwsch-Ylaanderen Walcheren Zuid-Beveland Hoofdredacteur O. BaJUntlJn (met redactjoneele medewerking van dr. W- H, Beekenkanip). Uitgave: Stich ting P.Z-C-, Middelburg. Druk: firma F. van de Vblde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds, M. L. W. Schoeit. Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Dinsdag 19 Maart 1946 189e Jaargang Nummer 66. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, Iranco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADV ER» TENTIEPR1JS 12 cent per mm-, minimum per advertentie f 2. Bureaux gevestigd te Vlissingcn Walstraat 56-60.. telefoon 10 (2 lijnenMiddelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. telefoon 2475- Terneuzen :NieuwedlepstraatJ3;J>ostrekenin£_35930l)J->^ Het Wereldgebeuren Niet alleen in Indonesië, ook elders hervormingen Rulnariia wiisl Enaeland en heett nl- geantwoord, dat z<J PUigarije WIJS! cngeianu en verband alleen waarde de V. S. terug Er vertrekt deze week een Engelsehe regeeringsdelegatie naar Britsch-Indië, welker taak Is Indië te helpen om zoo spoe dig mogelijk vrij te worden. Door diegenen in Nederland, die het onbegrijpelijk blijven vinden, dat onze regeering aan Indië de vrijheid wil laten bij het bepalen van zijn eigen lot, zal dit bericht ongetwijfeld met voldoening zijn begroet. Engeland neemt tegenover Br- Indië een zelfde houding aan, als door ons ten opzichte van Indonesië wordt aangenomen en als door Frankrijk wordt aangenomen jegens de over- zeesche deelen van het Fran- sche rijk, die voor zelfbestuur in aanmerking komen. Attlee, de Britsche premier heeft verklaard te hopen, dat Britsch-Indië vrijwillig zal be sluiten deei te blijven van het Britsche gemeenebest Fransch Indo-Chipa is reeds uiteengevallen bi verschillende republieken, maar deze repu blieken big ven een onderdeel van het Fransche wereldrijk. Hel is te hopen, dat in ons Indië dezelfde weg zal worden bewandeld. Daardoor zal een samenwerking kunnen ont staan, die zoowel voor de In dische volkeren, als voor de Europeesche staten vruchtdra gend kan zijn. In ieder geval ls het bemoe digend, dat Nederland met zijn hervormingen niet alleen staat, maar dat zich elders dezelfde enoderniseering voltrekt. De Bulgaren hebben op een merkwaardige manier gerea geerd op de stappen, die En geland en Amerika verleden week hebben ondernomen ten gunste van de opneming van feden van de oppositie in de Bulgaarsche regeering. De Bulgaarsche regeering hecht aan hetgeen Rusland wenscht en niet aan hetgeen Engeland en Amerika wen- schen. Botter kon het moeilijk wor den uitgedrukt Maar het bewijst weer, dat Rusland in het Oosten aardig wat in de melk te brokken heeft. In Italië is nu definitief vastgesteld, dat op 2 Juni a.s. beslist zal worden over de vraag, of het land een repu bliek zal worden of een mo narchie zal blijven. Kroonprins Umberto heeft reeds een verklaring afgelegd, dat hij zich zal neerleggen bij den uitslag van de volksstem ming, die hierover beslissen zal. Dat kan een spannende strijd worden, want de opvat tingen loopen nog al sterk uiteen en het staat dus geens zins bij voorbaat vast, dat Umberto de kroon zal behou den Dr. Petiot voor zijn rechters. Maandag is te Parijs het proces begonnen te gen dr. Petiot, die be schuldigd wordt van moord op 27 personen, maar er volgens eigen bekentenis 63 van het leven heeft beroofd. Zijn slachtoffers waren meestal Joden, die hij had wijsgemaakt, dat hij hen naar Spanje kon brengen. Op 31 October 1944 werd Petiot gear resteerd. Er worden sensationeele onthullin gen verwacht. Nederland betaalt mee aan de UNRRA. Nederland heeft zijn contri butie aan de U.N.R.R.A. vol ledig betaald. Tot 31 Dec. 1945 had Nederland 262.500 dollar gestort. Nederland heeft slechts bij te dragen in de ad ministratiekosten. De bedrijfs kosten worden gedekt door de landeD die niet door den vij and zijn overweldigd. Naast deze contributie heeft Nederland nog 50.000 in Ned. valuta ter beschikking van de U.N.R.R.A. gesteld, ter bestrij. ding van de kosten van de U.N.R.R.A-missie in ons land. De U.N.R.R.A. zal zich niet bezig houden met hulpverlee ning aan Ned.-Indië en even min met de personen die uit Ned.-Indië naar Malakka r~ Siam zijn uitgeweken, PROF. JHR. MR. B. C. DE SAVORNIN LOHMAN OVERLEDEN. Zondag is te Utrecht prof. Sir. B. C. de Savornin Lohman, oogleeraar in het Nederland- sche staatsrecht aan de Rijks universiteit te Utrecht, op 62 jarigen leeftijd overleden. De overledene bekleedde oinda 1912 het ambt van hoog leeraar aan de Utrechtsche universiteit. Hij was lid van de legercommissie en niet mi litair lid in den raad van defen sie. Sinds 1926 was prof. De Savornin Lohman lid van de Eerste Kamer der Staten Ge neraal. Hij was ook lid van de commissie Max van Pol, wel-i kc voor eenige dagen naar Indië vertrokken is. Wegens het overlijden van prof. De Savornin Lohman zul len de diës-feestelijkheden van de Utrechtsche vrouwelijke studentenvereeniging niet door gaan. De toestand In Perzlë, Omtrent den toestand in Perzie kan nog nader worden medegedeeld dat alle wegen naar Teheran thans streng bewaakt schijnen te worden, terwijl ook de radiozender van Teheran sinds Zondagmiddag niet meer in den aether moet Zijn. Het zelfbestuur van de Philippijnen. President Truman heeft ver klaard, dat de berechting van Durger-collaborateurs in de Philippijnen overgelaten zal worden aan de burger-autori teiten en dat het Philippijnsche volk volledig in staat is om op 4 Juli zelfbestuur te aan vaarden. President Truman verzeker de het Philippijnsche volk, dat Amerika alle vertrouwen heeft, dat de Philippijnen in staat zijn om hun eigen politieke beslissingen te nemen zonder interventie of aanwijzingen van de Vereenigde Staten. JAPANSCHE VULKAAN IN WERKING. De vulkaan Sakoerayima op 't Japansche eiland Kioesjoe is in werking getreden. De stad Kagosjima is met ascï» en rook bedekt. Uit den krater stggt een vuurgloed op. Des kundigen achten echter geen onmiddellijk gevaar aanwezig. INVOER VAN ARBEIDSKRACHTEN IN ENGELAND. De „Evening Standard' meldt, dat hehoudens goedkeu ring van het Britsche ministe rie van binnenlandsche zaken en indien er een overeenkomst tot stand komt tusschen het Britsche département van ar. beid en de belanghebbende vak- vereenigingen, Belgische, Fran sche en Nederlandsche arbeiders naar Engeland zullen komen om mee te helpen aan den bouw van permanente wo ningen. Prof. mr. G. W. J. Bruins candidaat gesteld voor de functie van directeur van de Internationale bank voor her stel en wederopbouw en van het Internationale monetaire fonds. Met steun van Z.-Afri ka is zijn benoeming vrg'wel zeker Nederland krijgt vliegkampschip. De Kon. Marine zal zeer binnenkort de beschikking krijgen over een vliegkamp schip, in biuikleen afgestaan door de Britsche marine. Het betreft hier Hr. Ms. „Waira- na", een z.g. esccrtecarrier, welke na de overname den naam Hr. Ms. vlieigkampschip Karei Doorman" zal dragen. Uitkeering aan mobilisatie- slachtoffers. Op vragen van het Tweede Kamerlid van Sleen betreffen de de financieele positie van de zg. mobilisatieslachtoffers, heeft de minister van oorlog medegedeeld dat maatregelen in voorbereiding zijn om aan deze personen over 1945 een uitkeering ineens ad 25 te verleenen. Ook wordt overwo gen in hoeverre een verder gaande verbetering van hun positie mogelijk is. GIFHANDEL. Bij een te 's-Hertogenbosch gehouden stationscontröle wer den 12 lósten ongebanderolleer- de sigaren aangetroffen en in beslag genomen. Een bijzonder stuitend geval deed zich voor bg een wijnhandelaar, tevens functionnaris van het Roode Kruis. Bij hem werden 440 „ge allieerde" sigaretten en 22.340 z.g. Roode Kruis-sigaretten aangetroffen. Dit wijst wel op ergerlijk misbruik van vertrou wen. Het onderzoek duurt nog voort. Ook op het station te Lage Zwaluwe werd een groo- te hoeveelheid artikelen in be slag genomen- Viervoudig vliegongeval. Vier Zwitsersche militaire vliegtuigen zijn Zondag tegen de bergen te pletter gevlogen. Zij maakten deel uit van een eskadrille van 9 vliegtuigen. Slecht weer en dichte mist worden als oorzaak van het ongeval genoemd. Er worden reddingspogingen in het werk gesteld. Advies van de hoofdgroep industrie. Critiek en richtlijnen. De hoofdgroep industrie heeft haar advies inzake het voorontwerp van de wet op de bedrijfschappen aan minister Vos verzonden. Zij acht sa menwerking tusschen de over heid en het bedrijfsleven nood zakelijk. In dit advies betreurt de hoofdgroep, dat het voor ontwerp in geen enkel opzicht tegemoet komt aan den wensch van de Industrie om ingeschakeld te worden bij de voorbereiding van het bedrijfs leven rakende wettelijke maat regelen. De hoofdgroep is dan ook van meening, dat door de vor ming van deze bedrijfschappen een erkenning van een in het bedrijfsleven zelf gegroeide gedachte der bedrijfsgemeen- schap niet plaats vindt. Hoewel ae hoofdgroep het voorontwerp niet kan aan vaarden, verklaart zij zich toch bereid mee te werken aan de verdere uitwerking van een regeling, die een doel treffende samenwerking tus schen overheid en bedrijfsleven waarborgt. Zij geeft dan ook eenige richtlijnen in opbou- wenaen zin voor deze samen werking. Zij is van meening, dat er een schelding gemaakt dient te worden tusschen de taak van de overheid en dat gene, dat door het bedrijfsle ven zelf kan worden gedaan. Zij adviseert zoo spoedig mo gelijk een sociaal-econcmische raad in te stellen, waarin worden opgenomen werkge- PQOLSCH LEGER IN ENGELAND ONTBONDEN. De Poolsche legers in Enge land zullen thans werden ont bonden. Er ligt reeds een schip klaar om de eerste 2000 Polen naar Dantzig te ver voeren. De toestand In Indië Geen evacuatie naar Australië en Nw. Zeeland meer. Luit.-gen. Spoor, de opper bevelhebber van het K.N.I.L., bracht per vliegtuig een be zoek aan de Minahassa, Hg werd evenals de hem begelei dende officieren door de be volking hartelijk toegejuicht. H9 heeft hierbij de vroegere muiters toegespreken en ver klaard, dat de misstap van velen, die uit zwakheid zich hebben aangesloten bij de muiterij, vergeten en vergeven zou worden, hoewel de aan stokers gestraft én blijken van goed soldaat zijn beloond zouden worden. Vice-admiraal Pinke be zocht Menado. De autorit naar de stad werd 'n ware fcriomph- tocht. Met Hr. Ms. „Kinsber- gen" is de vice-admiraal weer vertrokken. In Tandjong Priok is een Amerikaansch vrachtschip met 7000 ton goederen, w.o. mun ten en papiergeld, aangeko men. Het is de grootste lading sinds de Japansche capitulatte, die met een schip tegelijk werd aangevoerd. Door gebrek aan geldmid delen heeft de Ned. regeering besloten de evacuatie uit Ned. Indië naar Australië en Nieuw Zeeland stop te zetten. Na 15 April zullen daar geen eva- cué's meer arriveeren. Alleen zij die dit zelf kunnen bekos tigen, zullen nog naar Austra lië en Nieuw Zeeland mogen evacueeren. Zij, die niet meer naar Australië kunnen, zullen evacuatie paar Nederland kunnen aanvragen. DE „TABINTA" OP WEG NAAR NEDERLAND. Het m.s. „Tabinta" is 14 Maart met 856 repatrièerenden van Priok vertrokken wordt 29 Maart a.s. te Suez verwacht. Tot dusver kregen Zeeuwsche eilanden 52.000 stuks textiel. Toch slechts 10 der behoefte gedekt. Het door de Prov. H.A.R.K. ontvangen goed wordt dus in Middelburg verdeeld over de verschillende Zeeuwsche ge meenten en van daar uit ge distribueerd, behalve voor Zeeuwsch Vlaanderen, dat zijn goederen rechtstreeks ont vangt. De plaatselijke distributie der HA.RK.-goederen ge schiedt verder ,door de plaat selijke comité's; die zich over het geheel genomen goed van hun taak schgnen te kwijten. VVq hebben de verdeeling in Middelburg gecontroleerd en konaen daarbij tot de conclusie komen, dat bevoordeeling van vrienden en kennissen en frau de er practisch tot de onmo gelijkheden behooren. Ieaer, die in aanmerking wenscht te komen voor H.A. R.K.-goederen, dient een for mulier in, waarop hq noteert wat hij van noode heeft. Wordt er nu een zending goederen ontvangen, dan komt daarvoor een deel der gegadigden in aanmerking, Is er dan nieuw goed, dan boffen de aanvra gers. Is er oud goed, dan moet men vanzelfsprekend daarmede genoegen nemen. Maar alles wat wordt uitgereikt wordt genoteerd op de registerkaart, die van iedereen wordt bgge- houden en waarop nauwkeurig staat aangegeven, of iemand zwaar getroffen is of niet, uit hoeveel personen zijn gezin be staat en wat hij b(j vorige ge legenheden reeds heeft ont vangen. Ieder krijgt voor een be paald aantal punten per ge zinslid. Het is dus eveneens uitgesloten, dat iemand meer krijgt dan een ander. Wel zal het voorkomen, dat menschen met groote gezinnen zich ge makkelijker in het bezit kun nen stellen van zgn. groote stukken, dan by kleine ge zinnen het geval is. De plaatseiyke H.A.RJL- comité's weten uit ervaring, waai hulp het meest van noo de is en over het algemeen, zoo werd ons van de zgde van de H.A.R.K. medegedeeld, zgn de menschen dan ook te vreden. In Vlisslngen gaat de ver deeling volgens hetzelfde prin cipe. Alleen is het hier niet net paatseiyke H.A.R.K.-comi- té, dat de verdeeling ter hand heeft genomen, maar het ge- meentelgk bureau voor sociale zaken. Ook hier weinig klach ten, naar ons werd medege deeld Werden er in het verleden hier en daar al eens onregel matigheden geconstateerd, dan werd daar tegen met kracht opgetreden. De geëvacueerden. Een groep die er tot dusver wel eens minder goed is afge komen, is die der evacuée's. Aanvankelijk was de toestand zoo, dat geëvacueerdengeholpen werden door de plaats waar heen zg geëvacueerd waren. Dit functionneerde echter niet naar wensch en thans is het zoo, dat er in de plaats, waar de geëvacueerden thuis behooren, goederen voor hen worden be waard, die dan kunnen worden opgehaald, als de betrokkenen Je plaats van hun oorspronke- Jgke inwoning bezoeken, het geen regelmatig geschiedt. Ontevredenen. Ontevredenen biyven er al tijd. Voor een deel ligt het echter aan de menschen zelf, als zg niet ontvangen, wat zg gaarne zouden hebben. Er heersc'ht nog altijd onkunde en wie verkeerd aanvraagt, wordt daar natuurlgk de dupe van. Ontevredenheid is er ook, omdat de enorme hoeveelheden goederen, die via de H.A.R.K. voor Zeeland beschikbaar zijn gekomen, toch altijd nog maar 'n druppel op 'n gloeiende plaat vormen. Niet meer dan 10 van de behoefte kon worden i gedekt en er zijn plaatsen, die nog altijd totaal onvoldoende zijn geholpen, zooals Westka- pelle, Souburg, Ritthem en Bruinisse, waar de schade ook wel buitengewoon zwaar was. Maar als men weet, dat er tot dusver twee en zeventig groote partijen textiel zijn verdeeld, hetgeen neerkomt op 50 A 52.000 stuks textiel, dan blijkt daaruit, dat er toch inderaaad wel iets geschied is, evenals het feit, dat de Prov. H.A.R.K. in Zeeland voor het feit staat, dat er per jaar niet minder dan 40.000 aan ver voerkosten voor de goederen moet worden betaald 1 Wg volstaan met deze mede- deelingen. En houden ons nu aanbevolen voor gedocumen teerde klachten. Want als er iets niet zou kloppen by de H.A.R.K. in Zeeland, dan moe ten de misstanden de wereld uit. Klopt de zaak daarentegen wel, dan is het ook billgk, dat men eere geeft wlen eere toe. komt en dat ongerechtvaardig, de critiek1 achterwege blgft. vers, werknemers, deskundi gen en overheidspersonen. Voorts moet de mogelijkheid worden geopend, dat uit de bedrgfstakken, indien daartoe behoefte wordt gevoeld, zelf organen worden gevormd, die door de overheid worden er kend. Zoolang d'e rgksbureaux gehandhaafd moeten blgven, dient hieraan een commissie van advies te worden toege voegd. WEES VOORZICHTIG! Hoewel de Nederland sche kust en de duinen door den Waterstaat en de Kon. Marine van ex plosieven gezuiverd zgn, wijst de Marine Voor lichtingsdienst er op, dat nimmer de garantie kan worden gegeven, dat het betreden van het strand zonder ge vaar kan geschieden. Wie dus het strand be treedt, ook al is dit vry- gegeven, doet .dit geheel op eigen verantwoor ding. Uiterste voorzich tigheid is nog steeds ge boden en men wage zich Executie Max Blokzijl. Omtrent de terechtstelling van Max Blokzgl meldt het U.K.D. nog nader dat de te rechtstelling Zaterdagmorgen om 6.55 uur plaats vond op de Waalcorper vlakte en werd uitgevoerd door een vuurpelo- Lon van 12 man. Om half acht werd het lijk op de algemeene begraafplaats ter aarde be steld. Toen Max Blokzgl Donder dagavond werd meegedeeld dat het gratieverzoek was afge. wezen was hij zeer zenuw achtig. doch hg herstelde zich vrij spoedig. Vrijdag heeft hg den geheelen dag door bezoek ontvangen van zijn vrouw, die ook geïnterneerd is. Vrijdag avond heeft Mussert hem een half uur bezocht en ook ds. Veldkamp heeft dien avond ruim anderhalf uur met Blok zgl gesproken. Bg de executie was Max Blokzgl op zyn verzoek niet ge- blindoekt. De procureur-fiscaal was bg de executie aanwezig. MOEILIJKHEDEN VAN DE GRENSARBEIDERS. De zgn. grènsarbeiders heb- ben met vele moeilijkheden te kampen. Oppervlakkig gezien levert hun werken in België vele voordeelen op, maar het is eerst sinds 24 Jan. moge- ig'k voor deze arbeiders hun ,oon in te voeren en dat op de Ned. Bank te wisselen in Ned. geld. -Voor dien tgd kon den zg hun geld niet invoe- evenmin als de artikelen die" zij daar op in België kochten. Zg moeten nu echter van hun loon in België 4 loonbelasting betalen en wor den bovendien in Nederland vooi inkomstenbelasting aan geslagen. In België wordt ook van het loon ingehouden voor sociale verzekeringen, waarvan de Nederlanders ech ter geen uitkeering kunnen krijgen. Bepaald voordeelig is deze toestand toch zeer zeker niet te noemen. Gelukkig hebben de Neder landsche en Belgische regee ringen thans contact opgeno men om te komen tot een re geling inzake de sociale ver zekeringen. I ogelg'k zal ook de belastingkwestie onder de loupe worden genomen. Overval op j'uwelierswinkel Zaterdagmiddag heeft in de Zwartjanstraat te Rotterdam een brutale overval plaats ge had op den juwelierswinkel van P. Terwijl de eigenaar zich achter in zgn werkplaats be vond kwamen 3 jongemannen naar binnen. Een hunner ging er met plateau met 80 gou den ringen, ter waarde van 4000 gulden vandoor- Op het gerucht ging de winkelier jens kijken. De andere twee inbre kers vluchtten daarop naar buiten, maar de juwelier zag kans den laatsten te grgpen. Er ontstond een worsteling, die door den indringer gewonnen werd. De juwelier liep hem achterna. Dit werd opgemerkt door een kennis van den juwe lier, die op de fiets was. Er begon een wilde jacht en de achtervolgde voelde zich op den Noordsingel ten slotte zoo in het nauw gedreven, dat hij zgn revolver trok en twee schoten loste in de richting van den fietser, echter zonder hem te raken. Op den, hoek van den Walen- burgerweg en Schiekade sprong de jongeman op een rijdende tram- Geholpen door een poli tieagent kon de boosdoener aan de halte Bergschelaan van de tram worden gehaald. Men bleek te doen te hebben met den 23-jarigen meubelbeeldhou wer C. van D uit Vlaardingen. Hij had een revolver met 6 scherpe patronen en 8 reserve patronen. De andere twee daders kon den in Vlaardingen worden aangehouden. Zg bleken nog m het bezit te zyn van de ringen- Aardenburg In plaats van den heer B. W. F. Haaksman de Koster, die bedankt heeft, werd tot ontvanger der diaconie der Ned. Herv. kerk te Aarden- burg benoemd, de heer J. P. Slager. Zondag jl. gaf de tooneel- vereeniging „Sluis" in het so ciëteitsgebouw te Aardenburg een tooneeluitvoering. Opge voerd werden „Marjatta" en „De Bandiete". Axel Ds. P. L. D. J. van Oeveren, hoopt op Zondag 24 Maart a.s. in den namiddagdienst zgn afscheidspredikatie te houden in de Ned. Herv. kerk te Axel. In de Geref. kerk te Axel aeeft Zondagavond ds. W. Lut- jeharms, Herv. predikant te Antwerpen, een spreekbeurt gehouden voor de Chr. Vereen, voor Klnderzorg te Moerbeke (B.) Getracht zal worden dcor middel van een comité steun te verleenen aan een tehuis voor deze vereeniging. Middelburg CHR, HIST. UNIE. In verband met de verwer ping van het voorstel van mr. dr. van Rhijn, oud-minister van landbouw c.s. in de alge meene vergadering van de C. H. Unie en het besluit tot sa menwerking met de Anti-rev. partg, waardoor zg art 8 van het Program van Beginselen dier Unie, hetwelk zich ver zet tegen een groepeering van het volk in twee deelen naar godsdienstige onderscheiding, zooal niet principe dan tooi stellig in de practgk geschon den achten, hebben jhr. mr. Schorer, vice-voorzitter, A. P. Stufkéns, secretaris, B. C. Geers en H. J. Ikkink, leden van het bestuur der afdeeling Middelburg, als zoodanig en als lid der C.H. Unie bedankt Vlissingen Pater J. van Wezel, referen daris voor de interneerings- kampen, sprak Zondagavond te Vlisslngen, uitgaande van de Kath. Actie, over „Recht- herstei". Deze lezing zou eerst Zaterdagavond gehouden zyn doch moest, door omstandig heden, een dag worden uitge steld. In het eerste deel van zyn lezing toonde spreker aan hoe moeilgk het is juiste vorm van rechtspraak te vin den om over dé ruim 140.000 politike delinquenten, die in Nederland in 120 kampen ge ïnterneerd zijn, recht te spre ken. Het tweede gedeelte van de lezing was gewfd aan den toestand in de kampen, die pater Van Wezel slecht noem de. De gezondheidstoestand laat veel te wenschen over en de t.b.c. neemt steeds toe. Ook voeding, legering, klee ding en tewerkstelling vormen een probleem voor de Ned. re geering, die voor deze politieke delinquenten jaarlgks vele mil joenen noodig heeft. Spreker wees ook op de verbetering in Jen toestand en de sociale en geestelijke verzorging. Het Kath. dameskoor, onder leiding van A. Hollaers, zórgde voor •Ie muzikale omlgsting,.waarbg mej. F. Bukkens als soliste op- crad. Er bestond voor dezen avond groote belangstelling. Zaterdagmiddag was door de afdepling Vlisslngen van de Z.V.U. een middag georgani seerd vcor de jeugdleden. Er werden een drietal schimmen spelen, Bakkertje, Jantje in Modderstad en de Kwantjes, vertoond, die bg het jugdige publiek zeer in den smaak vielen. Het is een middag geworden waarvan de kinderen volop hbben genoten en die, gezien het succes, zeker voor herha ling in aanmerking komt. Het vereenigingsleven te Vlissingen is zoo langzamer hand weer in normale banen gekomen. Tal van vereenigin- gen zgn weder opgericht en af en toe komt er nog een „onderduiker" boven water. Zoo worden thans op muzikaal gebied pogingen aangewend om te komen tot weder-op- richtlng van de Vlissingsche Orkestvereeniging. In het ver leden heeft deze haar sporen reeds verdiend, o.m. door haar medewerking te verleenen bg uitvoeringen van zangvereeni- igen. De vroegere directeur, heer J. Kuiler, is bereid gevonden de leiding weder op zich te nemen. kerke eindigde de drukbezoch te vergadering mot dankge» bed. Hoedekenskerke Te Hoedekenskerke gaf het muziekgezelschap ,.Con Arno» re" voor het eerst na de bevrij ding zyn jaarlgksche uitvoe ring en wel Donderdagavond voor de jeugd en Vrijdagavond voor donateurs en verdere be langstellenden. Na enkele ver» diensteiyk uitgevoerde muziek nummers werd de vroolgk© drieacter „De gebroeders Kal koen" op voor dilettanten zee? te waardeeren wijze ten 6oo® neele gebracht. Met een gezel» lig bal .werd besloten. Xruiningen Uit de 14 sollicitanten voor hoofd van de O.L. school to Kruiningen is de volgende voordracht opgemaakt: 1. A. Jt Goedbloed, H. d. S. te Ril» land-Bath. 2. W. Pieksma, voorheen H.d.S. te Rilland» Bath; 3. D. C. Steur, H. d Si te Noordwelle. Yerseke De Chr. Mandolineclub „Ex celsior" uit Kruiningen hield een geslaagde uitvoering in de zaal Nolet te Yerseke. Na en kele muzieknummers, werden eenige tooneelstukjes en het spel „Ronkende motoren" op" gevoerd. Dezer dagen werd te Ove- xande de eindles van den. tuinbouwcursus gehouden. De heer van Soest, die namens den Rgkstuinbouwconsulent de eindles bgwoonde, reikte de diploma's uit. Ook de bur» gemeester sprak nog een kern.» achtig woord. De oudste leerling, de heer M. Koens, dankte de onder» wijzers en bood enkele ge» schenken aan. Geslaagd zgn: J. F. Dobbe laar, P. van Eij keren, P. Goense, J. Koens, M. Koens, C. P. Oostdgk, J. Oostdijk Jz^, J. Oostdijk Pz., C. Rgk, J, Ryk Jz., J. Ryk Pz., L. A< Spielier, W. L. Verbeem, Ja Vermue en M. C. Westenveele. De Werkgroep voor Maat» achappelgken Wederopbouw en Vernieuwing te Ril land-Bath, kwam in jaarvergadering bg- een onder voorzitterschap van ds. Aalbers, die een overzicht gaf van de resultaten en plan nen der vereeniging. De secre taris bracht verslag uit over de werkzaamheden. De pen ningmeester zond bericht dat hy als zoodanig ontslag nam. Het kassaldo bedraagt 151, Hierna werden verschillende onderwerpen besproken. Er zal een enquête worden gehou den, waarbg iedereen zgn mee ning over sociale toestanden kenbaar kan maken. - - -g kiesvereeniglngen te Vlissin- ?en vergaderde Zaterdagmid- ag onder voorzitterschap van den heer A. Schout. De candidatenlgst van dezen kring voor de Prov. Staten werd als volgt vastgesteld: 1. A. Schout te Vlissingen, 2. A. Vingerling te Goes, 3. J. Ma rijs te Vlissingen, 4. J. de Buck te Koudekerke, 5, M. A. van de Putte te Souburg, 6. W. Poppe te Vlissingen en 7. Johs. Kodde te Blggekerke. Verder werd de propaganda besproken en de wenschelijk- heid van een urgentie-pro gramma voor de prov. Zeeland oetoogd. Ds. Vreugdenhil van Melis- 'orkn-'euws Geref. kerken. Aangenomen, naar Hoek (Z.) F. M. Ver veen, cand. en hulppred. to> Abbenbroek. Het Ned. Bijbelgenootschap organiseert tegen Woensdag 20 Maart twee bgeenkemsten, 'die met den geestelgken arbeid in Indonesië nauw verband houden. De jeugdmiddag be gint om 4 uur in de Doopsge zinde Kerk en de avondverga dering om 8 uur in de Hof- Èleinkerk, beide te Middel» urg. Sprekers zyn: de heer D. J Coumou, dr. H. J. Hom mes en dr. W. H. Beekenkamp. Een Indië-film zal het 'gespro® keneen toelichten. AFSCHEID PROF. WISSE. Prof. G. Wisse, Chr. Geref. predikant te Middelburg, zal nA 48 dienstjaren, einde April zgn afscheid preeken, om met volledig emeritaat te gaan. STILLE OMGANG. Zaterdagnacht is te Amster dam de tweede nacht van den. Stillen Omgang gehouden. Het aantal deelnemers was nog grooter dan vorige week en bedroeg zeker veertig A vnftig duizend. De spoorwegen had-o den ook ditmaal weer veertien extra treinen ingelegd en er liepen ook extra trams van uit Haarlem en de bollenstreek. HET INSTITUUT DER VELDPREDIKER. Het kan bekend worden ver® ondersteld, dat bg de organi® satio van het leger op ruimer schaal dan het tot dusver ge schiedde, aandacht geschon ken wordt aan de besteding van den vrgen tgd door den soldaat. In het bijzonder wordt daarbij gelet op zyn geestelg- ke verzorging, die wat het Prot. gedeelte betreft, staat onder toezicht van den leger- predikant in algemeenen dienst, kol. ds. A. T. W. de Kluis. Naar wij vernemen zgn er thans by de verschillende on- derdeelen 49 veldpredikers aangesteld, waarvan 47 werk zaam. Deze zyn als volgt in gedeeld: 19 in Ned.-Indië, 8 in Engeland en 22 hier te lande. Uit ingekomen rappor ten biykt dat zg over 't aL femeen zeer tevreden zyn over en geest bg den troep en dc kampcommandanten uitten hun tevredenheid over de wij ze, waarop de veldprediker hun taak verrichten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1