PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Russen ontruimen Oost-Duitschland en Bornholm. Vier divisies moeten worden gevormd. Nieuwe besprekingen in Indië De H.A.R.K. gaat over de tong! Uit de provincie. Hoofdredacteur O. Ballintijn (met redactioneele medewerking van dr. W- H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C-. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Scboch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Maandag 18 Maart '46 189e Jaargang Nummer 65 ABONNEMENTSPRIJS 25 tent per week, 3.20 per kwartaal, Iranco Kr post. 3 45 per kwartaal- isse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walatraat 58-60.. telefoon 10 (2 lijnenMiddelburg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goee Turikade 15. telefoon 2475- Terneuzen Meuwcdieps.raat 23. Postrekening 359300 P.ov. Zeeuwsche Courant. Middelburg. Het Wereldgebeuren Maar blijven in Perzlë. Internationaal perspectief verbeterd. Het internationaal perspec tief. dat aan het einde der vo rige week wel buitengewoon ongunstig scheen, is weer wat gunstiger geworden. Allerlei factoren hebben daartoe bij gedragen. Zoo heeft Churchill na zijn alarmeerende rede in de Ver. Staten thans wat olie op de golven gegoten. Hij verklaarde ditmaal,dat men maar dapper vast moest hou den aan de organisatie der Vereenigde Volkeren en dat alles dan wel mee. zou val len. Militaire allianties wilde hn in ieder geval niet direct. Bevin, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, heeft voor de havenarbeiders van Zuid Wales, zijn vroegere collega's, een rede gehouden, waarin hij zich eveneens tegen agressie en voor internatio nale samenwerking verklaar de en ook Byrnes, de Ame- rikaansche minister van bui tenlandsche zaken, heeft zün vertrouwen in de U.N.O. nog eens met grooten nadruk uit gesproken en zich een tegen stander van agressie ver klaard. Alle drie de heeren gaven echter toe, dat het wel tijd zou kosten om de mensch- heid tot ware, oprechte sa menwerking te kunnen bren gen. In afwachting blijven er natuurlijk allerlei gevaren. Een van deze gevaren is de Iraansche kwestie. Nog altijd zy'n de roode troepen niet weg Uit Perzië en de berichten zijn zoo tegenstrijdig, dat niemand precies kan nagaan, of de roode troepen nu verviervou digd zyn, of niet. De Perzi sche premier had al een woe dende verklaring de wereld ingestuurd na het mislukken van de onderhandelingen met Moskou en verklaard, dat Per zië de kwestie voor dèn Vei ligheidsraad zou brengen en dat de Perzen tot den laat- eten ademtocht zouden vech ten, als de hoofdstad Teheran zou worden bezet. Maar ach teraf beweert hij, dat de tolk dit allertiaal verkeerd ver staan heeft en dat hij in te gendeel de kat nog eens uit dén boom wil kijken. Lastig, een tolk die de dingen ver keerd verstaat...... Het eind van het lied Is nu, dat Perzië dp kwestie niet eens voor den Veiligheidsraad brengt, omdat de Russen medegedeeld heb ben, dat zij dit niet prettig zouden vinden. Geprotesteerd heeft Perzië intusschen wel in Moskou. En wel tegen de verdrag, schending door Rusland er tegen de roode Inmenging in de Perzische binnenlandsche aangelegenheden. De kwestie is dus in ieder geval de we reld nog niet uit...... Voor het overige hebben de Russen op sensationeele wijze blijk gegeven van hun goeden wil. Zij zijn namelijk volko men onverwacht begonnen het Deensche eiland Born holm, dat zij bij de capitulatie van Duitschland bezetten, te ontruimen. De Denen zijn den koning te rijk, hoewel de Rus sen zich voorbeeldig hebben gedragen. Maar weg ls weg, zullen de Denen wel denken en men kan hen geen ongelijk geven. De Russen ontruimen echter nog meer. Zij zijn ook bezig Oost-Duitschland te ontrui men. 75 van hun troepen is daar volgens de Britsche pers reeds ingerukt en ver vangen door een kleine, model bewapende politiemacht. Het leger zou teruggeroepen zijn, omdat de soldaten zich slecht gedroegen en daardoor het Russische prestige schaadden. Maar de Duitschers lachen natuurlijk in hun vuistje. En West-Europa vraagt zich wederom af, of de Rus sen om de een of andere po litieke redpn graag een wit voetje bij de Germanen halen, We vertrouwen de Duitschers nog niet al te best. En dat is geen wonder, als men leest, dat er nu in Frankfurt a. Main weer een sterke nazi organisatie is ontdekt, die het met alle niet nationaal socia listische Duitschers waarlijk niet zoo heel goed voor had Laat men de Duitschers maar klein houden. Anders zijn ze weer groot voor we het weten. Spaak in gevaar. De door Spaak gevormde Belgische regeering dreigt ten val te worden gebracht nog voor zij zich Woensdag aan het parlement zal hebben voor gesteld De R. K. blijven na melijk voorstander van een driepartijen regeering van so cialisten. liberalen en Katho lieken. Zij meenen, dat de te genwoordige regeering niet over voldoende gezag beschikt. In Rusland is de Raad van Volkscommissarissen veranderd in een raad van ministers. Verhooging loongrens voor Ziektewet enz. WETSONTWERP INGEDIEND. De minister van sociale za ken, de heer W. Dreés, heeft bg de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wij ziging der Invaliditeitswet, der Ongevallenwet 1921, der Land en Tuinbouwongevallenwet '22, der Ziektewet, der Kinderbij slagwet en van het Ziekenfona- senbesluit. In de memorie van toelich ting hierop wordt gezegd, dat thans vele arbeiders de loon grens van 3000, die in de Ziektewet en de Invaliditeits wet wordt genoemd, hebben overschreden. Zij zijn daardoor buiten de werking van deze wetten komen te vallen, hoe wel zij maatschappelijk zijn blijven behooren tot diegenen, voor wie de in deze wetten ge troffen voorzieningen bedoeld De minister is van meening dat de loongrens daarom tot 3750 verhoogd moet worden, doelt meent, dit niet te moeten doen gelden ten aanzien van de verzekeringen van de arbeiders ingevolge het Ziekenfondsenbesluit en wenscht hier de loongrens van 3000 te behouden. In verband met bovenstaan de moet het max. dagloon van 8 waarnaar ingev. de Onge vallenwet '21, de Land- er, Tuinbouwongevallenwet '22, de Ziektewet en de Kinderbijslag wet ten hoogste een uitkeering kan worden berekend, worden gebracht op 10. Voor de toekenning van uit keering van kraamgeld werd vereischt dat de verzekerde in het jaar voor den dag der be valling, ten minste 156 werk dagen verplicht verzekerd is geweest. Voor hen, die door de stijging van de loongrens ook onder de verzekering worden gebracht, wordt deze eisch verlicht. Max Blokzijl terecht gesteld. Een vuurpeloton van 12 man heeft Zaterdagochtend op de schietbaan van de Waalsdor perheide het doodvonnis aan Max Blokzijl voltrokken. De handel In groente komt vrij. Daar in het voorjaar een zoo danige aanvoer van versche groenten verwacht kan wor den, dat iedereen voldoende groenten zal kunnen koopen tegen redelijke prijzen, zal met ingang van een nog nader vast te stellen datum vrije handel en vrije prijsbeweging voor groenten worden toegestaan. Z.g. „primeurs" mogen reeds thans vrij verhandeld worden. Er zal van overheidszijde nauwlettend worden toegezien hoe de groenteprgzen zich ont wikkelen. Hoogere richtprijs voor tarwe. Daar de tarweverbouw zooveel mogelijk moet worden uitge breid zal de richtprijs van de tarwe 1 hooger zijn dan van geist. De definitieve ricütpry- zen kunnen nog niet bekend gemaakt worden. Minister Meynen sprak: Mooyman gearresteerd. G. L. Mooyman, die aan het Oostelijk front met een stuk pantseraf- weergeschut 13 Russi sche tanks vernietigde en daarvoor door Hitier onderscheiden werd mël het ridderkruis van het IJzeren kruis, is Zater dag by Bodegraven ge arresteerd. Hij was in Duitschland ondergedo ken, maar verlangde naar Nederland terug. Toen hij bij Bodegraven den weg vroeg, kreeg men argwaan en waar schuwde de politie, die hem arresteerde. De beruchte SS-man Ludwig Heinemann. die vooral in Arnhem, Gor- sel en Vorden slachtof fers maakte, is in Hamm (Dl.) gearres teerd. Rusland en de Dardanelles Churchill heeft tgdens zijn jongste rede Vrijdag onthuld dat Rusland niet tevreden is met vrije doorvaart door de Dardanellen, maar 'n vestiging aan deze zee-engte verlang. Het oefent daartoe druk uit o'- Turkye. Het is niet ultgeslo ten, dat deze zaak voor der. Veiligheidsraad komt De minister van oorlog, mr. J. Merjnen, heeft voor de radio antwoord gegeven op verschillende vragen n.a.v. de oproeping in werkelijken dienst van reserve-officieren en -on derofficieren. Het oproepen van res-officieren en -onder- officieren, die in 1939 ook reeds onder de wapenen wa ren, noemde de minister niet onbillijk. Wij moeten voor de rust in ons eigen imperium opkomen, en mogen die°.niet langer dan noodig is, laten doen door de geallieerde solda ten, die reeds 6 jaar in dienst zgn. Oproeping van legerperso- neel is niet strgdig met de Grondwet, omdat in 1944 een wetsbesluit dienaangaande is uitgevaardigd. De minister is voorstander van algemeenen dienstplicht, omdat hij het ook onbillijk vindt dat altgd dezelfde men- schen worden opgeroepen en an deren die vrij lootten of door broederdienst vrij kwamen, thuis kunnen blijven. Niette min zullen de officieren en onderofficieren steeds de zwaarste jasten te dragen hebben. Er zijn Inderdaad zooveel mannen noodig, omdat binnen nu en een jaar 4 divisies moe ten worden gevormd, d.w.z. 4 maal 2400 onderofficieren en maai ruim 900 officieren. Wil men de oudere jaar klas sen vrijstellen en de jongere 'rlassen in de hardste geval len vrijstelling geven, dan moet over alle overige krach ten kunnen worden beschikt. De tijdsduur hangt ten deele af van den toestand in Indië. Nadat een divisie daarheen gezonden is, zal de minister in staat z\jn haar binnen twee iaar door een nieuwe divisie te vervangen, zoo dit nog noo dig is- De jongste klassen worden Len dccle bestemd voor enca- dreering van 2 lichte divisies, voor een ander deel voor de encadreering van 2 divisies waarvoor de recruten ia Sept.- Oct. opkomen. Na hun ver trek in April 1947 naar Indië, nemen de oudere officieren en onderofficieren him plaatsen in bii de, Ned. eenheden. Wan neer bijv. in den loop van het jaar de gezagstroepen gede mobiliseerd worden, kunnen ook deze officieren en onder officieren gedemobiliseerd wor. den. Een klein deel der onder officieren wordt bestemd om de kaderscholen te bemannen. •Jok deze groep blijft in Ne derland. De betaling zal zoo spoedig mogelijk afdoende geregeld moeten worden. Er is wette lijk geregeld dat een gedemo- bihseerde bij zijn terugkeer in zijn vroegere betrekking moet worden teruggenomen. - Goering besluit zijn verdediging. Ook Nederland nog genoemd. In Neurenberg heeft Goering zich Zaterdag beijverd om de schuld van velen van zgn me- debeklaagden op zich te ne men. Hg trachtte vooral zich zelf als een hoofdfiguur voor te stellen, de anderen als figuren van het tweede plan, wat zg vergeleken by Hitler, Goering en Goebbels dan ook ongetwij feld waren. Goering verklaar de o.m., dat von Papen zgn best had gedaan om de terecht stellingen van personen uit de verzetsbewegingen te voorko men. Ook over Seyss Inquart liet hg zich niet ongunstig uit. Vrgdag heeft Goering onder meer nog getracht den Duit- schen inval in Nederland" en België te verontschuldigen en wel met de mededeeling, dat als Duitschland Nederland niet binnen was gevallen, Engeland dit zeker zou hebben gedaan. Hg beweerde, dat de Duitschers tydens den opmarsch in Fran- rijk documenten hadden gevon den. die bewezen, dat Neder land en België niet werkelijk neutraal waren. Goering is nu met zyn verde diging gereed. Prinses Juliana naar Zwitserland. Prinses Juliana, die thans nagenoeg hersteld is, zal zich deze week naar Zwitserland begeven, om aldaar in gezel schap van Prins Bernharö, die daar" reeds vertoeft, nog een korten tijd volledig rust te ne men, alvorens haar werkzaam heden geheel te hervatten. Twee explosies. De Alexanderkazerne te Berlijn is Vrijdag g door een explosie geheel B verwoest. Er vielen hier- by 50 dooden en ge- wonden. Onvoorzichtig- g heid met explosieven g schgnt de oorzaak. In den nacht van H Vrgdag op Zaterdag werd het bekende Belgi- jg sche oorlogsmonument te Dixmuiden in België B verwoest door een ont- H ploffing. De toren werd jj geheel vernield. De da- j£ ders zgn onbekend. Er is een fonds gevormd voor uitzending van uit Indië repatrieerenden naar Zwitser land. De eerste uitzending zal reeds 12 April geschieden. Wat valt onder den naam Indonesië NIEUW PROTEST VAN SJAHRIR. Zaterdagmiddag heeft ten huize van sir Archibald Clark Kerr te Batavia een tweede ontmoeting plaats gehad tus- schen de Nederlandsche en de Indonesische delegatie. Over de te volgen procedure overeenstemming bereikt. Er ign subcommissies gevormd om de bijzonderheden te be handelen. Zoodra deze verslag uitgebracht hebben, naar ver wacht wordt begin deze week, zal de conferentie worden voortgezet. Een officleele woordvoerder verklaarde na afloop: „lk ge- toof, dat er een werkelijke voortgang gemaakt is". Sjahrir heeft geprotesteerd tegen de invoering van nieuw Ned. Indisch geld, welke hg een schending van door de Nederlanders vrgwillig aange gane overeenkomsten noemde. Voorts protesteerde hg tegen het volgens hem tuchteloos ge drag van Ned. troepen. Een gedeelte van de aan hangers van Sjahrir wenscht onafhankelijkheid voor Indië na een tgdsverloop van 3 jaar. Een ander deel wenscht onmiddellgke onafhankelgk- heid. Intusschen bestaat er ook bi) de Indonesiërs verschil van meening over de vraag, wat men onder Indonesië moei verstaan. In ieder geval tekenen de meesten er Java, Sumatra, Borneo en Celebes onder, evenals Bali, terwgl over de andere gebieden de meeningen uiteen loopen. COMMISSIE-VAN POLL VERTROKKEN. De departementale commis sie— van Poll is Zaterdag ochtend van Schiphol vertrok ken. zy zal 5 weken in Indië blijven. DE LANDINGEN OP JAVA. In Semarang zgn thans 2500 Nederlandsche militai ren ontscheept, rii. van 2-13 R.l. 2-6 R.L en een bataljon stoottroepen, voorts 100 nan intendance. 40 M.P.'s en 160 man verbindingstroepen. De reactie van Indonesische zgde op de aankomst van Ne- aerlandsche troepen is in het algemeen weinig fel. Slechts de „Banteng Hitam", een der Indonesische strijdor ganisaties, heeft verklaard Se marang koste wat kost, te zullen „heroveren". Voorts zouden republikeinen geprotesteerd hebben tegen de tanding van Ned. troepen op Banka Het leger der Indonesische epubliek gaat een grooi aan- lai interneeringskampen in, binnenlanden van Java op heffen en alle geïnterneerden in een gebied in Midden-Java samenbrengen. Mac Arthur heeft bevel ge geven tot arrestatie van lui*, gen. Kumakichi Harada, die in 1942 commandant van het 16di Jap. leger op Java was. De bewoners van Tabanan (Z.W. Bali) hebben om een Nederlandsch garnizoen ge vraagd vanwege hun afkeer van de Japanneezen, die daar Lhans vertoeven. Op Java en Sumatra be staat een ernstig tekort aan rijst. Op Borneo bij Tarakan en Balik Papan wordt met ca. 6000 man gewerkt om de oliegebieden weer op te bou wen. De eerste tankschepen nebben Tarakan reeds Kunnen verlaten. Tijdens de Japan- 'Che bezetting is van net Eu- rop. personeel van de B. P. M. 2u gestorven en van het inheemsche personeel ca 4Ü Amerikaansch oordeel: In Zeeland voorbeeldig geregeld! Hoe de goederen provinciaal worden verdeeld De H.A.R.K. gaat over de tong den laatsten tijd! Er be reiken ons regelmatig vele klachten. En nu er in Amster dam een schandaal aan het licht is gekomen, dat inderdaad meer dan schandalig is dag in dag uit verschenen daar employé's van de H.A R.K. des ochtends in oude plunje, om 's avonds piekfijn uitgedost naar huis te gaan! zullen de klachten wel toenemen. Het is echter te hopen, dat die klachten dan juist zullen zgn. Het is onver mij delg k, dat de eene juffrouw iets krggt, dat haar buurvrouw mooier vindt, dan wat zg zelf krggt. Er is niet altijd voor iedereen genoeg enmet nieuw goed wordt de Zeeuwsche H.A.R K niet al te ruim bedeeld. Maar wè.t er komt i3 van uitsteken de kwaliteit en als men dus goed goed krijgt, dan ook niet mopperen, dat een ander iets gekregen heeft, dat men zelf graag had willen hebben. Niet zeggen, dat men oud spul heeft gekregen, als proef ondervindelijk kan worden aan. getoond, dat men nieuw heeft gekregen. En niet komen ver tellen, dat dr. Die en Die nieu we meubelen heeft gekregen fgn spul, meneer! terwijl men zeïf mst tweedehandse! goedeven is ..afgescheept", ter. wijl bg onderzoek blijkt, dat dr. Die en Die niets van de H.A.R.K. heeft gekregen, maar zyn meubeltjes op een doodge wone vergunning heeft ge kocht Heeft men echter klachten over de H.A.R.K., wg zien ze gaarne tegemoet. En als ze gegrond zgn, zullen ze worden opgeheven. HOE GAAT HET IN ZEELAND In afwachting daarvan heb ben wy ons licht eens opge stoken over de werking van de H.A.R.K. in Zeeland. Tweemaal achter elkaar zyn hier nu vertegenwoordigers van het Amerikaansche Roode Kruis geweest en tweemaal verklaarden zg, dat de zaak hier by ons model geregeld is Dat wil nog al wat zeggen! Maar inderdaad, als men zgn licht by de H.A.R.K. op steékt, dan komt men tot die con clusie. Provinciale H.A.R.K. en Ned Volksherstel afd. Zeeland heb ben zich belast met de verdee ling van alle goederen, die x>r onze provincie beschikbaar ko men over de verschillende ge meenten Welnu: Iedere gemeente krijgt een hoeveelheid goederen naar ver. houding van haar aantal inwo ners, plus de evacuees. die er verblijf houden. Bovendien zgn de gemeenten verdeeld In licht getroffen, middenzvvaar getrof. fen en zwaar getroffen ge meenten en de ücht getroffen gemeenten staan een bepaald oercertage af aan de zwaai getroffen p'aatsen. terwijl bo vendien het aantal getroffenen !;!?.chten! de aard der schade mede het percentage bepalen. Zoo wordt een volkomen bil ljjke verdeeling over de ver schillende gemeenten bereikt. Niemand zal hier iets tegen in het midden kunnen brengen Het personeel van de Prov H.A.R.K. in Middelburg sor teert de goederen, maakt dus uit wat bgvoorbeeld naar Vlis singen, wat naar Zierikzee wat naar Bruinisse en wat naar Rilland gaat. Het ligt voor de hand, dat dit perso neel geen enkele voorkeur heef i en men zal dus wel met ons willen aannemen, dat de ver deeling over de gemeenten rechtvaardig is en juist. Klach. ten ontvingen wij daarovei niet. Daarna echter komen de goe deren in de verschillende meenten terecht. ER WORDEN FOUTEN GEMAAKT. En worden daar nu geen fou. ten gemaakt en geen onbillgk heden begaan? Er kan hier maar één enkel antwoord worden gegeven. Waar gehakt wordt, vliegen spaanders en waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt En ze worden ook bg de H.A. R.K. gemaakt. En het komt inderdaad wel eens een enke len keer voor. dat' er In de eene of andere plaats onregelmatig heden geschieden. Wordt dit echter geconsta teerd, dan wordt er onverbid delijk ingegrepen. En we kre gen dan ook niet den indruk, dat er in Zeeland van ..Hulp aan ryke kennissen" kan of raag worden gespróken. Wij willen hier echter geer. party kiezen. Wg zullen.in een volgend artikeltie uiteenzetten hoe in enkele plaatsen het H. ARK.-verdeelsysteem werkt En staan daarna, zooals ge zegd, volkomen open voor GESNEUVELDE NOREN TERUG NAAR EIGEN LAND. Bg de gelieerde troepen, die Walcheren bevrgdden, be vond zich ook een aanlai No ren Verschillenden van hen oe taalden deze operatie met nun leven. Op een kerknof te Zoutelande vonden zij hun laatste rustplaats. Dezer dagen zyn eepige Noorsche officieren Walcheren komen bezoeken teneinde nauwkuerig te registreeren noeveel Noorsche jongens in Nederlandschen bodem oegra- ven liggen. Het is n.L de be doeling dat al deze soldaten naar hun vaderland zuilen worden overgebracht. Een Rot- L'erdamsche begrafenis-onder neming zal zeer binnenkort mei dit werk beginnen. STAPPEN IN DE GOEDE RICHTING. Langs de verschillende ka den van Middelburg, de Hee rengracht en den Seisdam worden thans de opengevallen plekken in de boömenrij met jonge boomen aangevuld, waarvoor niet minder dan 300 jonge boomen noodig zijn! Ook op ander terrein wordt aan het herstel van Middelburg ge werkt. Bij de bruggen was men reeds bezig met de nood-kaden en -dijken op te ruimen. Het ligt in de bedoeling de kaden in hun geheel te verwijderen, zoodra men voor de daarbg verwerkte zware klei, die bo vendien ziltig is. een bestem ming heeft gevonden. Een ver betering voor het verkeer is het ingrijpende herstel van het brugdek van de Langeviele- binnenbrug. Tenslotte kan ter eruststelling van de zwem- liefhebbers nog worden mede- :edeeld, dat dc afvoer van de rioleering, indien eenigszins mo gelijk, buiten het kanaal zal worden gehouden. De watergang langs den dgk MiddelburgVeere, de norma le afvoer, die geheel verstopt was, wordt door den Rgkswa terstaat hersteld. „Verhouding Nederland— Indië." Voor de Z-V.U. te Middel burg hield dr. A. C. van Epen- huysen Zaterdagavond een le zing over de verhouding Ne- derland-Indië in dezen tijd. Spr. begon met het geven van een kort historisch over zicht van de betrekkingen Ne- derland-Indië, die oorspronke lijk aangegaan uit handelspo litieke overweging, allengs overgingen in een algeheele commercieele exploitatie van 't land. Eerst in de 19de eeuw kwam in hèf beleid von de Ne derlanders ook een, op het be lang der Indiërs gericht, stre ven tot uiting, dat echter niet doorzette en tot gevolg had. dat het Nederlandsche beleid in de laatste 20 jaar door een zeker dualisme gekenmerkt werd- Vervolgens belichtte spr. het probleem ook van de zgde der Indiërs, die zich het object van exnloitatie voelen, maar ander zijds het Westersche element dat de Nederlanders in hun sa. menleving brachten, niet meer kunnen missen, zoodat naast het overigens niet nieuwe na tionalistische streven, zich een tendenz van toenadering doet gelden, waaruit tenslotte een evenwichtverband verkregen moet worden. STF.DEN ONTMOETIN G RUGBYVLISSINGEN. Er begint reeds teekening te komen in de plannen van de contact commissie voor uitwisseling van sportmen- schen te Vlissingen, voor de stedenontmoeting Rugby Vlissingen, die men eind Aug. van dit jaar hoopt te houden. Er is een programma vastge steld, dat is samengesteld iiit voetbalwedstrijden tusschen vertegenwoordigende stedelgke elftallen en schoolelftallen Voorts tenniswedstrgden, ath- letiek voor dames en heeren. zwemmen, tafeltennis, touw trekkon voor scholieren, en de monstraties Rugby door En- gelschen en een demonstratie handbal door twee Vlissingsche heerenelftallen. De wnd. Commissaris van politie te Vlissingen verzoekt ieder, die getuige is geweest van de aanrijding tusschen' een auto van de N.V. Stoom tram Walcheren en een wiel. rijder ov Donderdag 14 Maart te plm. 15.30 uur in de Aagje- ^leKenstraat nabij net Beijo wolffplein, zich aan zgn bu reau te willen vervoegen voor net verstrekken van raiichtin- ;en. Zaterdag en Zondag zyn de laatste ronden gespeeld om net biljartkampioenschap van vValcheren 3e klasse kader in het clublokaal van A. B. C. te Vlissingen. Kampioen werd de heer A. Caljouw van de biljartvereen. Cambrinus te Middelburg met 6 gewonnen partgen en 1 ver loren. De heer J. dë'Groot van A. B. V te Vlissingen bezetto de tweede plaats met een ge lijk aantal gewonnen partgen doch een slechter alg. gem. Üe uitslagen waren: W. Smit 100 24 17 A. lie Munck 62 J. de Groot 100 J. Wisse 76 A. Caljouw 100 P. Maas 68 J. Bgleveld 100 D. Sohier 65 100 Kerknieuws Ned. Herv. kerk Aangeno men naar Middelburg ds. F. Don te Oostkapelle. BOODSCHAP VAN DE GEN. SYNODE. De Generale Synode der Ned Herv. kerk heeft zich met een boodschap tot de Evangelische Kirche in Duitschland gericht. In deze boodschap geeft de Synode uitdrukking aan de dankbaarheid waarmee zij ken. nis hëeft genomen van de ver klaring die de raad van Evan gelische kerken in Duitschland in Oct. 1945 aan den wereld raad der kerken heeft doer, toekomen. Verder verkaart de Synode, in gehoorzaamheid des geloofs bereid te zyn, met de Evangelische kerk in Duitsch- 'and een weg te zoeken tot broederiyke hulp in den arbeid en in den strijd, waarin de kerk in Duitschland, te midden van °en verwoeste wereld staat om daarin het woord der verzoe ning te brengen. 4.16 2.58 2.63 2.00 3.33 2.06 2.50 1.62 2,22 1,91 2.56 2.28 2.17 2.15 2.63 2.07 P. Maas D. Sohier J. Wisse 100 W. Smit 89 A. Caljouw 100 J. Bij leveld 99 J. de Groot 100 A. de Munck 79 De eindstand was als volgt: A. Caljouw 690 259 21 2.66 J. de Groot 690 266 24 2.52 W. Smit 642 243 17 2.64 A. de Munck 624 252 19 2.48 P. Maas 614 267 19 2.30 J. Wisse 612 268 16 2.28 J. Bijleveld 596 301 15 1.98 D. Sohier 562 270 21 2.08 Een collecte in de Ned. Herv. kerk te Aagtekerke, ten oate van de zending, bracht 62.33 op. Tot bestuurslid van de .School met den Bybel" te Westkapelle werd herkozen de heer P. Hengst, In de plaats van den heer P- Minderhoud, die zich niet herkiesbaar stel de, werd tot penningmeester gekozen de heer K Lievense. Bijna dagelijks keeren thans inwoners van Westkapelle uit Domburg terug. De Mare- chausséekazerne is beschik baar gesteld voor de burgery. Hierin kunnen 5 gezinnen on derdak vinden. KIND DOOR RAT GEBETEN Toen het 7 maanden oude kind van M. van N. te Krui- ningen plotseling hard begon te schreien, snelden de ouders onmiddellgk toe en zagen een rat had in e*n handje van net kind gebeten. Door spoe dige geneeskundige hulp werd erger voorkomen. Vrgdag had in een pand aan. den Heernisseweg te Goes een ontploffing in «een kachel plaats, vermoedelgk doordat een patroon of iets dergelijks in de kolen terecht was -reko- men. De kachej sloeg uit elk aar. De bewoners wisten door krachtig ingrgpen het ontstaan van brand te voorkomen. VLEESCHBONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de vieeschborraen 029, 030, 031, 529, 530 en 531 is verlengd ,m. 30 Maart a.s. DE „ORANJE" IN SOUTHAMPTON. De „Oranje" is Vrydag- avond in Southampton aange komen met 860 repatrieeren den (zieken). Zij zullen met Je „Oxfordshire" en de „Si- oajak" naar ons land worden •■ervoerd. Dinsdagochtend be gint ae debarkatie van de ..Oxfordshire" en waarschijn lijk Woensdag van de „Siba- iak". POST VOOR Hr. Ms. „O 24". Zondag a.s. komt Hr. Ma. ,u 24" op weg naar Neder- >and in Port Said aan. Er kan correspondentie verzonden woroeii, die uiteriyk 19 Maart moet worden gepost. De stuk ken moeten voorzien zyn van de aanduiding a.b. Hr. Ms. „O 24'twee elkaar sngdende iy- nen over het geheele adres en gefrankeerd volgens binnen» iandsch tarief. Reclame vo-r Nederland. Twee kransen werden na mens de regeering Zaterdag overhandigd aan het uit En geland teruggekeerd" Concert gebouworkest, een voor diri gent Ed. van Beinum, een voor het orkest zelve. Het orkest heeft in Engeland een overwel digend succes behaald tydens een reeks van concerten en heeft daar door den Nederland schen muzieknaam in het bui tenland op schitterende wyze hooggehouden. Alle orkestleden kregen in Engeland een rgwieL In April zal nu een tournee door Denemarken, Zweden ea Noorwegen worden gemaakt, terwgl voor Juli Zwitserland op het programma staat. Ook werd een aanbod ontvangen voor een tournee door Noord en Zuid-Amerika. De Zuid- Amerikaansche tournee zal 10 weken duren en in 1947 plaats hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5