PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT f790 MILLI0EN VOOR HERBOUW IN 1945. STALIN DIENT ZIJN VRIEND CHURCHILL VAN ANTWOORD Huisvesting gevraagd voor 6000 werkkrachten Hoofdredacteur G. Ballintijn (met redactloneele medewerking van dr- W. H. Beekenkamp). Uitgave: St-.ch- ting P.Z-C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds, M. L. W. Schoen. Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Vrijdag 15 Maart 1946 189e Jaargang Nummer 63 ABUNNEMtN IbPKlJS tent per week. 1 3.20 per kwartaal, tranco Eer post, t 3-45 per kwartaaL esse nummers S cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum oer advertentie 1 2.-= Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60,, telefoon 10 (2 lijnenMiddelburg: Londensche Kaai 20 telefoon 2077 en 2924. (ioes Turlkade 15. telefoon 2475. Terneuzen-.Nieuwediepsiraat 23. Postrekening 35P3Q., Prov. ZeeuwscUe toui.mi MiJdciimrg. Algeheele mobilisatie van de bouwvakarbei ders. Eind van dit jaar 10.000 woningen klaar! Bouwplan 1946 gepubliceerd. Het college van algemeene commissarissen voor den we deropbouw is thans overgegaan tot publicatie van het „Bouwplan 1946". In een inleiding op deze publicatie deelt de minister van openbare werken en wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers o.m. mede, dat meer dan ooit thèns een ver antwoordelijke leiding en beheersching der bouwbedrijvigheid noodzakelijk is, nu wij aan het begin staan van de uitvoering van een ontzaglijk groot, vele jaren omspannend bouw- program, dat voorzien wil in bet ontstellende woning ekort. Deze taak moet volbracht worden met een wiinlr. i aan materialen, met efficiënt gebruik van arbeidskracn.en en met zoo weinig mogelijk verspilling van kapitaal. Dit bouwircgram mac- zich uitstrekken over minstens 10 jaren en d" bouwbedry%igheid zal grooter moeten zijn dan ooit tevoren. De uitvoering van het bouw plan voor 1946 vraagt van velen offers. In verschillende der zwaarst getroffen gebieden zullen arbeiders van elders tewerk worden gesteld. Dwang ligt niet op onzen weg, aldus dr. Ringers. Er wordt hier een offer voor de gemeenscii-P van hen gevraagd. Voor een belangrijk deel hebben zij dat zelf reeds gebracht. Duizen den hunner werken reeds op Walcheren, In Z.-Vlaanderen enz. Het plan moet lukken er het zal lukken! de grondbeginsele: Het college van algemee- commissarissen stelt als ec der grondbeginselen voor het bouwplan '46: inschakeling van alle bouwvakarbeiders. In de zwaarst getroffen ge bieden zullen arbeiders van elders te werk worden ge steld, ca. 25 van het aan tal arbeiders in de gebieden vanwaar zij komen. Eenzelfde aantal arbeiders zal dagelijks tusschen huis en werk heen' en weer moeten reizen. De herbouw, c.q. nieuwbouw wordt als volgt verdeeld 25 woningbouw; 55 c/0 indus triebouw, boerderijen en ove rige bedrijfsgebouwen; 20 overige gebouwen. Het open. bare wecken program (bestra tingen, havens enz.) wordt nog slechts in ruwe trekken paald. Op grond van het boven staande worden de materiaal behoeften bepaald. Komt een der benoodigae primaire mate rialen niet voldoende beschik baar, dan wordt het totale bouwprogram evenredig ver kleind'. Naast het groote pro gram wordt een aanvullend program opgesteld van wer ken die als Duffer voor event, vrijkomende arbeidsmogelijk- heid bij stagnatie in de af werking van het materiaal programma voor de normale herstel- en herbouwwerken omstaat. de schade in cijfers. Op 1 Januari 1848 werd de schade aaa geuouvvea op 1054,2 millioea geraamd, ui. gcuiOtit in geaL>./.lur<le 1959, n.L "<<3.5 miiiiGca ver woest, 5si4.7 z..aar en 6oX licht beschadigd. De scliauo aan openbare weruen wordt ruw geso.,aü op ÏIui. f 500 miilioen op Dasas 939. ■t.en aantal in het rapport opgenomen tabellen gevén de benoodigae hoeveelheden ma teriaal aan. Rekening worat gehouden met het geb.uik van vervangingspr ouuc ten vo or hout Het bouwp;an 1946. Het bouwpian 19-16 wordt veroeeld in twee deelen: een gebouwenplan; b. een openbare weraenpian. Het aantal timmerlieden wordt maatgevend geaent voor het bepalen van het mo gelijke bouwvolume voor het g: ^oawenpxan. xn to^aa. 2a.- len 14.000 arbeiders elders moeten worden onw.ergejr.-cUt om te werken, terwijl een zelfde aantal dagelrjks heen en weer zal moeten reizen. In Zeeuwsch-Vlaanderen worden 2600, in Walcheren 2550 en in Zeeland-Noord 430 arbeiders van elders gehuisvest Het gebouwenplan vergt tge-uswaa- d 3 ii/ia—ltoa loofdplan.- herstel lichte scha de 38.75 milt; herstel zware schade 49.08 mill, en her bouw 95.83 mill., totaal 183.69 mill. Het reserveplan: herstel zware schad8 2.85 mill., herbouw 10 mill. Voor het openbare werken- plan zyn ca. 20.000 grond werkers beschikbaar. Hierdoor kan worden uitgevoerd 58 mill, nieuwbouw, 58 mill, onderhoud enz. (geldswaarde '88—'39). de woningbouw. 25 woningbouw betee- kent plm. 26 mill, (gelds waarde *39) overeenkomende met 10.000 woningen. In 1946 komen er o.m. 600 in Zee land, 4550 in Z.-Holland (nl. 1000 voor Den Haag en 2500 voo tterdam) en 1500 in IN. ant (w.o. 600 voor E en). Verondersteld wo.-.at van de 12.500 wo ningen in '46 aan te vangen, er eind 1946 10.000 voltooid zijn. OPENBARE WERKEN. apenbare werken pro- vordt als volgt v '.ijkswaterstaat 80, .erstaat 8, water. 8, gemeenten 40, nutsbedrijven 10, -gen 20 mill., totaal 116 mill, (geldswaarde '39). TOTALE ARBEID SBEZETTIN G. Voor het bouwplan 1946 zijn in totaal noodig 32.842 tim merlieden, 15.216 metselaars, 8459 opperlieden, 12.167 schil ders, 1143 grondwerkers, 2858 betonwerkers enz., 7330 stu- cadoors, 10.776 overige arbei- ders, totaal 90.791. Hiervan komen er naar W.-ZVlaan deren resp. 857, 469, 270, 431, 40, 92, 214 en 319; naar Wal cheren 1093, 600, 345, 5-19, 51, 117, 272, 405; Zeeland Noord 321, 56, 24. 55, 2, 4, 43, 79; overig - Zeeland 389, 126, 68, 118, 8, 19, 70, 115. Voor het plan alg. res. zijn totaal 6883 arbeiders noodig en voor openbare werken to taal 46.947, totaal dus 144.621. Er zijn totaal beschikbaar 130.491 arbeider.". DE KOSTEN. Rekening houdende met de verhooging van de bouwkos ten is voor het gebouwenplan in 1946 in totaal 500 miilioen noodig herstel lichte schad 95 mill., zware schade 128 mill., herbouw 216.55 'm:li., re- -erveplan: herstel zware scha de 7.4 mill., herbo-.r-v 25.50 mill. De verwezenlijking van het openbare werksnprogramma LÖ48 zal 290 miilioen elschen. Het totale bouwplan is dus tezamen rond 790 miilioen ^'dswarde 1916). De deviezenbehoefte wordt voor 1946 geraamd op rond 234 milL CONSEQUENTIES VAN DE PLANNING. Voor de planning voor vol gende jaren wordt op een duidelijke registratie van vak lieden aangedrongen. Voor stu kadoors zal overwerk-arbeid bevorderd moeten worden. De opleiding van vaklieden, spe ciaal timmerlieden, metse- laars, stucadoors en betonijzer- vlechters moet op groote schaal ter hand worden ge nomen. Geen nieuws over de besprekingen te Batavia. De besprekingen tusschen dr. Van Mook en Sjahrir wa ren op de eerste bijeenkomst van Woensdag in hoofdzaak aan protocol-aangelegenheden gewijd. Tydens de bijeenkomst, welke ternauwernood een half uur duurde, werden in geen enkel opzicht saillante onder werpen te berde gebracht. Vóór de bijeenkomst had Sjahrir een tweede protest bij generaal Stopford ingediend tegen de invoering van het nieuwe Ned.-Ind. geld. Donderdag zijn te Batavia de Nederlandsche banken her opend. Volgens radio-Djokjakarta heeft het „revolutionnaire le ger", zich niet stoorend aan de regeering, besloten om in W. en Midden-Java een „be hoorlijk georganiseerde revo lutie te beginnen". Aan de Oostkust van Sumatra zijn be halve de sul .n van Deïi, alle sultans gearresteerd. De toe stand op Sabang is rustig. Het Kandy-kamp op Ceylon zal zoo spoedig mogeltfk geli quideerd worden. De „Nieuw Amsterdam" zal na zijn mili taire reis minstens 500 Neder landers vandaar aan boord ne men voor Nederland. Gratieverzoek Max Blokzijl afgewezen. De minister van justitie maakt bekend, dat door H. M. de Koningin het gratieverzoek van Max Blokzijl is afgewezen. Het cijfer van den schoenenbon. Zooals bekend is. zal te be ginnen met 1 April 1946 het laatste cijfer van het stam kaartnummer bepalen, wie in de desbetreffende maand een schoenenbon ontvangt. Dit cij fer wordt vastgesteld op den 25sten van de voorafgaande maand. Dit beteekent, dat op 25 Maart a.s. gepubliceerd zal worden welk cijfer voor de maand April aangewezen is. fraude bij de h.a.r.k. te amsterdam. De politie te Amsterdam heeft bjj de H.A.R.K. een groo te fraude ontdekt. Een groot aantal goederen is in beslag genomen en een 6-tal personen werd in arrest gesteld. Het schijnt dat het personeel bij de verdeeling der H.A.R.K.-goede- ren in de eerste plaats aan zich zelf gedacht heeft. De gear resteerde personen beroepen zich alle op instructies van hun hoogste chefs. Het schijnt dat zij oude kleeren inleverden en daarvoor nieuw terug kregen: de oude kleeren van de em ploye's werden waarschijnlijk aan Volltsherstel gegeven. Het verdere onderzoek zal vermoe delijk niet tot Amsterdam be perkt blijven. Het Wereldgebeuren Iraansche kwestie dreigt wereldprobleem te worden BOEKJES LUCIFERS VRIJ. De aflevering van boekje: lucifers mag thahs zonder in ontvangstname van bonnen ge schieden. Met nadruk wordt ei cp gewezen, dat deze regeling niet geldt voor houten doosjec lucifers en voor zoogenaamde ïtuishouddoozen. edelweisspir aten In het Beiersche hoog gebergte maken jeugdi ge nat. socialisten die in bendenvorm optreden onder den naam van Edelweisspiraten de om geving onveilig door een bloedige tefreur uit te oefenen en rooftochten te organiseeren. Hun optreden wordt geweten aan de te snelle demobi liseering in de Ameri kaan sche zóne. De ben den beweren, dat zij in contact staan met ver schillende van de oude leiders, onder meer met Martin Bormann. Goerïng getu'gt voor zichzelf. Tijdens zijn verrlere verhoor heeft Goering Woensdag o.m. verjclaard, dat als in Dultsch- land de kieswetten van Enge land of Amerika hadden be staan, de nat.-socialisten in Duitschland al in 1931 op vol komen wettige wijze de macht in handen z'oudeh hebben ge kregen. By het begin van zijn verhoor deelde Goering mede, hoe zyn levensloop was ge- wel'ce onderscheidingen; hij tijdens den eersten wereld oorlog had ontvangen om daarna te komen tot de machtovername door de nat.- socialisten. Hy achtte deze volkomen normaal en wettig, omdat Hitier door den Rijks- president was belast met de vorming van een kabinet. In ieier ander land z:u zu'ks bij de stemverhoudingen, zooals die in den Rijksdag waren, reeds veel eerder zrjn geschied. Toen zij de macht eenmaal in handen hadden, namen zij alle maatregelen, die zij noodig achtten om te voorkomen, dat ie hen weer ontglippen zou. Zij deden dit trouwens niet om de macht zolve, maar slechts omdat zij zich ten doel "tePr-i e"-i pro - ika.; Du:tschland te scheppen. Voor G'ering aan het woord kwam, had Kesselring nog verklaard, dat hij voorstander was geweest van een invasie in Engeland en er met klem op had aangedrorgen. dat de ze nlaats zou vinden onmid dellijk na Duinkerken. Het bleek echter onmogelijk, om dat men niet over voldoende schepen beschikte. Directe onderhandelingen warden niet hervat Stalin heeft zijn vriend int den wereldoorlog Churchill van antwoord gediend op diens rede in Fulton. En de stukken zijn er af gevlogen. Hij ver klaarde, dat Churchill zich hier ontpopte als een tweedracht zaaier en oorlogsophitser en dat men het allerminst uitge- s1 moet achten, dat de we re de door zyn verklarin- ge.. jenadeeld is. Stalin heeft deze verklarin gen afgelegd in den vorm van een interview, waartoe ditmaal een redacteur van de Prawda was uitgekozen. Radio Moskou zond dit interview Woensdag avond uit. Churchill, zoo verklaarde Stalin, wil, dat wij ons neer leggen bij een Engelsch-Ame- rikaansche wereldheerschappij; en daar denken wy natuurlijk niet over. Onder die omstan digheden voelden wij ook niets voor een verlenging van het verdrag met Engeland voor een periode van 50 jaar. Langdurig stond Stalin stil by het gedeelte van de rede van Churchill, dat handelde over de heerschappij der Rus sen in Oost Europa. Dat de Russen in Weenen en Eerlijn zouden overhserschen is alleen al hierom onjuist, omdat in die steden een geallieerd bestuur bestaat, waarin Engeland, Amerika, Frankrijk en Rus land dezelfde positie beklee- den Dat Rusland in Finland. Roemenië. Bulgarije, Polen, Tsjecho Slowakije en Honga rije een domineërende positie inneemt, is eigenlijk logisch, omdat dit gebieden zijn, die on- ler invloed van Duitschland waren geraakt en waardoor heen het roode leger zich strij dend een weg heeft moeten banen ten koste van millioenen menschenlevens. Wie zou an ders durven verwachten, dan dat de Russische regeering er naar streeft, hier een regime vestigen, dat vriendschap pelijk staat tegenover Sowjet- Rusland Onjuist Is het, dat Rusland Polen ertoe zou hebben opge zet. te vergaande eischen no lens zijn Westelijke grenzen te stellen. Churchill vergeet blijk baar, dat de Westelijke gren zen van Polen met algemeene "temmen od de conferentie van Potsdam zijn vastgesteld. Stalin bestreed ten slotte dat de communistische partij Heen in Oost Europa in om vang is toegenomen. Dit Is in alle landen het geval. Deze ont wikkeling waardeert Churchill echter niet- evenmin als hij na den vorigen oorlog het ont staan van de Sowjetunie waar deerde. Toen organiseerde hij een militaire expeditie tegen Rusland, waaraan veertien verschillende landen deelna men. Nu tracht hy wederom een gewapend conflict met Rusland in het leven te roepen. Mocht hij daarin slagen, dan zal het echter onherroepelyk in een nederlaag eindigen. Aldus in samenvatting de reactie van Stalin op de rede van Churchill. Het is krachtige taal, waarbij men de zaak van de andere zijde belicht ziet. Waartoe echter de Russische opvattingen kunnen leiden, ziet men aan Perzië De Iradnsche premier heeft nl. bij zijn terugkeer uit Mos kou verklaard, dat de onder handelingen met de Russen op niets waren uitgeloopen. De Russen verklaarden, dat zij er tot hun spijt niet toe konden besluiten- Perzië mT—u' men. Wel stelden zij aan Per- ■z-'è eischen.- die Iran echter weer niet kon accepteeren. De onderhan je'ingen waren daar na afgebroken en zul1 en niet worden hervat voor de Rus sische trcepen Perzië hebben verlaten. Overigens hebben de laatste 48 uur allerlei geruchten de ronde gedaan over troepen verplaatsingen van Rusland in de richting van Iran, ge ruchten, die een zoo alarm ee rend karakter aannamen, dat Amerika het noodig heeft ge acht te 'infarmeeren, of deze troepenverplaatsingen inder. laad plaats vonden. De Rus sen hebben niet geantwoord tot dusver en achteraf wordt gemeld, dat er zeer goed spra ke kan zijn van wissriin? der "•amizoenen in Iran. Garnizoe nen overigens, die de Russen zonder opgave van motief in stand houden dwars tegen de door henzelf aangegane ver dragen in. De kwestie zal op 25 Maart wel behandeld worden voor den Veiligheidsraad, die dan in New York vergadert. Daar Byrnes verklaard heeft, dat Amerika al of niet met goed vinden van Rusland, zijn ver plichtingen jegens de k'eine naties op grond van het Char ter der Vereerigde Volkeren na zal komen, belocft het daar te zullen spannen. Want in derdaad: hier zijn de belangen en de rechten van een kleine mogendheid in het geding! Uit de provincie. Maritieme tentoonstelling te Vlissingen. JAAR VERG ADER1N G B.V.G. Onder voorzitterschap van den heer w. de Buck, hield de Bond van oud-leerlingen der land- en tuinbouwwintercur- sussen in Zeeland haar alge meene vergadering 'on Orflnio" de „Prins van "Oranje" te Goes. In dp morgenvergadering werden reorganisatieplannen, statutenwijziging e.d. bespro. ken en werd een eindrapport uitgebracht betreffende een in de afdeelingen behandeld vraagpunt: „Welke is de plaats en taak van den B.V. G. in heden en toekomst". In de middagvergadering traden als sprekers op de heeren Ir. Geuze, voorzitter der Z.L.M. en ir. van Soest, wnd. Rijks Tuinbouwconsulent voor Zeeland. Ir. Geuze behandelde het onderwerp: „Plaats en taak van den geschoolden landbouw in de naaste toekomst". Spr. schetste de positie van onzen landbouw na den oor log. Exportmogelijkheden en .exportmoeilijkheden werden besproken. De omstandigheden kunnen hier dwingen tot prijs- en afzetregeling, alsook tot productieregeling door de Overheid. Verder behandelde spr. het vraagstuk der mecha nisatie, vooral in verband met Aannemers krijgen ,,ou.j gevaüen" nu spoedig betaald Dr. Z. IJ. van der Meer over de Wederopbouw- problemen. In een Maandagmiddag te Middelburg gehouden be stuursvergadering van de Stichting Herstel Zeeland 1945 heeft dr. ir. Z. IJ. van der Meer, algemeen commissaris van den Wederopbouw, big- kens een ons toegezonden perscommuniqué, een aantal zeer belangwekkende mede- deelingen gedaan betreffende den wederopbouw van Zeeland. De heer van der Meer ver klaarde, dat er door gebrek aan materialen minder kan worden gedaan, dan men gaar ne gewild had, maar dat er niettemin zooveel materiaal voor Zeeland beschikbaar Is gekomen, dat een vlotte ver werking van dit materiaal een groot belang voor de pro vincie! het noodzakelijk zal maken, dat tal van arbeiders uit andere gebieden naar Zee land komen. Dit plaatst de provincie op zichzelf weer voor een nieuw probleem: ging der arbeiders wordt on- huisvesting van deze werk-der oogen gezien. krachten! Op Walcheren alleen al zullen in 1943 voor den Wederopbouw 2500 en voor het Landbouwherstel 1500 arbeiders van buiten onder dak moeten worden gebracht. In Zeeuwsch-Vlaanderen niet minder dan 2000! Voor een deel zal dit pro bleem moeten worden opgelost door de Arbeidsbemiddeling, voor een deel door den Dienst voor den Wederopbouw, die hel aantal kampen zal uit breiden. Of het tot de taak van de Stichting behoort om de opname van arbeiders door particulieren te stimuleeren, zal nader worden onderzocht. Weliswaar is de huisvesting op Walcheren nog verre van ideaal, maar er is verbetering merkbaar: van de 6300 be schadigde woningen zyn er thans ca. 4000 weer bewoon baar, het restant zal spoedig volgen en het moet dus moge lijk worden geacht, dat parti culieren den wederopbouw helpen bespoedigen door arbei ders onderdak te verleenen. Ook de cultureele verzor- aanne3iersproblemln. Vervolgens behandelde de heer van der Meer de grief van tal van aannemers, dat voor de oude gevallen van herstel en reparatie nog steeds geen verrekening plaats vond. Dr. van der Meer deelde me de. dat aan deze verrekening nu met kracht wordt gewerkt en dat binnen enkele weken betaling tegemoet kan worden gezien, mits ook de eigenaren der hei-stelde panden voor spoedige doorzending derreke- ningen aan den Dienst voor den Wederopbouw zorg dra- ;en. Voor een deel waren de aannemers trouwens zelf schuld aan de trage verreke ning, doordat zij er de voor keur aan gaven de geldzuive- ring af te wachten voor zij' met him declaraties kwamen. Een voorschotregeling achtte spr. In verband met adminis tratieve moeilijkheden onuit voerbaar. Nog een tweede „aanne merskwestie" werd besproken. Doordat de beantwoording van de vraag, of een eigenaar in staat moet worden geacht zelf 25 van de herstelkos- ten te betalen, nog al eens tijd vergt, waren de aannemers genoodzaakt óf wel die 25 zelf voor te schieten, óf alleen aan het werk te gaan voor diegenen, die zich bereid ver klaarden deze 25 direct zelf bij te betalen. Daar beide op- Lossingen ongewenscht zijn, verklaarde dr. van der Mver zich bereid een betere rege ling te helpen bespoedigen. 7500 taxatiegevallen met spoed aan de orde! Ten aanzien van de taxatie der onroerende door oorlogs geweld beschadigde goede ren deelde dr. van der lieer mede, dat deze voortaan geschiedt door een zelfstandig •expertisebureau, dat daarmede door de Streekhureaux van den Wederopbouw is belast. In Zeeland worden thans met spoed 7500 taxatiegevallen at gewerkt. Tenslotte deelde de heer van der Meer mede, dat bin nen zeer afzienbaren tijd een regeling kan worden tegemoet gezien voor de financiering van de schadegevallen, waar in de hersteJkosten meer dan 3000 bedragen. De heer van der Meei ver klaarde zich bereid regelmatig met het b?stuur der Stichting Herstel Zeeland 1945 van ge dachten te wisselen, een toe zegging, welke door het be- stuur ten zeerste werd geap precieerd, daar de Stichting hierdoor gelegenheid krijgt kennis te nemen van het in terne beleid bij den Wederop bouw en antwoord te ontvan gen op vragen, welke bij de Stichting rrjzen op grond van meóedeelingen der gedupeer den zelf. het arbeidsvraagstuk en vraagstukken betreffende het gebruik van den grond als socialisatie en nationalisatie. Tenslotte werd aandacht ge schonken aan de mogelijk heid van het stellen van ves- tigingseischen voor onzen landbouw. Spr. waarschuwde hier vooral tegen overdrijving. Ir. van Soest behandelde het onderwerp: „Plaats taak van den geschoolden tuinbouw ln de naaste toe komst" Spr. kwam tot de conclu sie d?.t zoowel voor groente- als voor fruitteelt de toe komstmogelijkheden aanwezig zijn, maar we zullen moeten zorgen voor een prima kwa liteitsproduct in voldoende hoeveelheid. Beperking van hel sortiment fruit tot enkele prima soorten zal noodig zijn. STICHTING HERSTEL ZEELAND 1945. Tot directeur van het bureau Midden Zeeland, tevens secre taris van het Stichtingsbestuur der Stichting Herstei Zeeland 1945, werd benoemd de beer D. van Heyst, thans wnd. secr. en commies ter provinciale griffie ENKELVOUDIGE KAMERS Bij algemeenen maatregel van bestuur is bepaald, dat eenige rechtbanken voor zoo veel betreft de enkelvoudige kamers buiten de hoofdplaats van het arrondissement te rechtzittingen kunnen houden Voor de rechtbank te Middel burg zijn aangewezen Zierik zee, Tholen, Terneuzen Kuist. Benoemd tot hoofd van de U.L O.-afdeeling der Chr. Nat school te Axel. de heer H. Ste- merding, thans onderwijzer aan de Herv. U.L.O. school te Doetinchem. De heer P. Rottier te St. Jansteen. is benoemd tot P.T. T.-kantoorhouder te Koewacht. ZEEUWSCHE AUTO MET HARING AANGEHOUDEN. By den Maastunnel te Rot terdam heeft de C.C.D., die in samenwerking met de militai re politie den tunnel had afge zet, een auto uit Zeeland aan; gehouden, met 55.400 voor den ifhandel bestemde haringen. Tegen den verkooper, een tus- :chenpersoon en den kooper. werd proces-verbaal opge maakt. OPROEP AAN ALLE OUD-VLISSINGSCHE R.H.B.S.-ERS. Een dezer dagen werd te Vlissingen een comité gevormd van oud R.H-B.S.-ers, welk co. mité zich ten doel stelt, wan neer tz.t het gebouw der R.H B.S. aan de Brouwenaarstraat clat door den oorlog zoo deer lijk gehavend werd, na restau ratie,- weer in gebruik wordt genomen, namens alle oud-leer lingen een plaquette of ge denksteen te laten aanbrenger, ter nagedachtenis van die oud leerlingen, die tengevolge van den oorlog het leven lieten. Vele namen zijn reeds be kend, maar helaas ontbreken er nog. Iedereen wordt daarom verzocht de namen van oor logsslachtoffers door te geven aan het correspondentieadres P. Theune. Oprit 65, Vlissin gen. Voor dit doel is heel veel geld noodig. Elke gave, hoe klein ook. is welkom! Bijdrager kan men storten of overschrij ven onder vermelding van de letters H-B.S. op de giro rekening van den penning meester: P. Theune. Vlissin gen, no. 340691 of op de bank rekening van den penning meester: Nederlandsche Han del Maatschappij te Vlissin- ~en. Voorzitter van het comité is de heer J. Verkerk, secretares- ~t: R. de Kat. Benoemd tot onderwijzer aan een opleidingsschool voor U.L. O. te Leiden de heer L. Hack te Heinkensmnd. Het is in alle opzichten eert gelukkig initiatief van het comité „Onze Marine" te Hil versum geweest om juist nu een reizende maritieme teru toonstelling te organiseeren. En het comité van voorlich® óng te Vlissingen dat niet al- ieen deze tentoonstelling in vlissingen heeft voorbereid, maar aeze op alle gebied zelfs uitbreidde, kan met voldoening jp zijn arbeid terugzien, wie, zooals wij enkele dagen te /oren de gymnastiekzaal van de H.B.S. in statu nescendi neeft gezien en nu de tentoon» stelling bezoekt, weet dat hier vc-ei werk is verzet en dat de iaaiste dagen door het comité en het loodswezen dag en nacht is gewerkt om een en ander voor elkaar te krijgen. En het is nu in orde Hier is, met de middelen waarover men de beschikking had, alles be~ reikt wat onder de gegeven omstandigheden te bereiken ,vas. Deze tentoonstelling geeft een beeld van ons leven ter zee, en niet alleen dat, zy geeft een beeld van de gevaren die «ie zeeman in de aigeloopea jaren heeit moeten trotseeren. Er bevmdt zich een uitgele zen coüectie mijnen van ver schillende typen, ja zelfs de oeruchte een-manstorpedo ia bezichtigen! Naast diverse icheepsmoaeilen en 't hoekje dat veie curiosa bevat uit het xeven van onzen grooten ad» miraal De Ruyter (zelfs het oekende draaierswiel is aan wezig), valt vooral de stand van net loodswezen op. Deze geeft niet alleen een duidelijk overzicht van de ontwikkeling van het loodswezen, maar be licht ook uitvoerig het werk van den loods. Verschillende modellen zyn ook hier aan wezig, waarby speciaal de loousrinkelaar opvalt. Een aparte hoek is gewyd aan de oodsen die gedurenae den oor» og voor het vaderland geval len zyn. Het is in alle opzichten een .'slaagde tentoonstelling ge worden en wy kunnen die aan ook van harte aanbevelen er een kijkje te gaan nemen. Dinsdagavond hield in het Concertgebouw te Vlissingen den heer C. J. M. v. d. Hidde, secretaris van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, voor het departement Vlissingen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een lezing met lichtbeelden over het voor Zeeland uitermate interessante onderwerp Bergers. Door de storing in het lichtnet. begon deze lezing ruim een half uur later dan aanvankelijk was vastgesteld. Waarschijnlijk was aan deze storing ook de mati ge opkomst te wijten De voor zitter. de heer W. M. v. ALler. opende de vergadering, waarna de heer Hidde een uiteenzetting gaf over het bergen van sche pen en alles wat daaraan vast zit. 'n lezing die hij naderhand door lantarenplaatjes nader oelichtte.1 BRAND TE MIDDELBURG. Donderdagmorgen om onge= veer 7 uur brak er brand uit in een schuurtje van een der huizen aan het Bastion te Middelburg. De brandweer, die via de politie gewaarschuwd werd, kon niet meer verhin deren, dat het schuurtje tot den grond toe afbrandde. Mede sy den gunstigen wind le brand niet over op de nabij gelegen huizen. De oorzaak is waarschijnlijk ge- egen in de 5 petroleumlamp- es die onder een aquarium, brandden. Bij beschikking van den Mi nister van Landbouw, Vissche- ry en Voedselvoorziening van 9 Maart 1946 is mr. P. v. Empel te Middelburg, rechter- in de arrondissementsrechtbank te Middelburg, benoemd tot plaatsvervangend tuchtrechter voor de voedselvoorziening in het arrondissement Middelburg, NEERLANDS SCHEPPEND WERK IN INDUS. Voor de afd. Middelburg 'an de NederI Onderwijzers- vereeniging sprak Woensdag \1. de heer K. van der Veer, chef van het onderwijsbureau van het Indisch Instituut, over ,Neerlands scheppend werk in Indië". Spr. bracht o.m. het isole ment der verschillende Indische eilanden naar voren en de groote onderlinge verschillen, ie daarvan het gevolg zijn. Over de Oostersche mentaliteit die, nog versterkt door gods dienstige opvattingen, in het geheel geen eigen initiatief *.oont en wacht op een leiden de hand. Het is daarom be~ grijpelyk, dat het de Nederlan ders moesten zijn. die bijv. den strijd aanbonden tegen de tro- Jische ziekten en deze afdoend lestreden; die nieuwe niet in- heemsche 'gewassen (koffie, thee, rubber, kina) invoerden en door bevloeiingswerken de levensmogelijkheid van de na beëindiging van dessa-oorlogen en epidemieën snel aangroeien de bevolking, vergrootten. Ten slotte de onderwijsinstellingen, waardoor de Indiërs nu 'lang zamerhand zelf klaar gemaakt werden voor het bekleeden van boogere functies. Met een reeks lantaarn- olaatjes beëindigde de spr. zijn '"vendig betoog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1