PROVINCIALE ZEEUWSGHE COURANT Revue der Argeloozen Besprekingen te Batavia begonnen Toestand voor den landbouw weinig verbeterd. Uit de provincie. NIEUWE BONNEN Hoofdredacteur G. BalHntljn (met redactioneele medewerking van dr- W. H. Beekenkamp), Uitgave: St-.ch. ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Dp. M. L- W. Schoen, Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Donderdag 14 Mrt '46 Nummer 62 189e Jaargang ABONNEMhN ISHKIJS Z5 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post. 3-45 pet kwartaal. Lcsse nummers 5 cent. ADVER» TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie t 2.— telefoon IC <2 lijnenMldddbure Londensche Kaal 2» telefoon 2077 en 2924. üoea Tntlkade 15. telefoon 2479. Terneneen iNlenwedlepalta.f 23. Po.fteteninn 3MTOI Pmv. Zeeuwsen. uioian^_MuK^^. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 53-60, Hst Wereldgebeuren De nazi-leiders wisten van niets en wilden alleen het beste.— v i -.rJ heeft niemand het meer. over Kesselring: Kotterdam werd HiUer spreekt niemand meer „planmassig" gebombardeerd. Maarschalk Kesselring is nu in Neurenberg als getuige ge hoord. Hy kwam met een paar voor ons Nederlanders belan- wekkende mededeelingen voor den dag. Hij gaf toe. dat hij bevel had gegeven voor he. bombardeeren van Warschau, van Rotterdam en later ook van Belgrado. Over Rotterdam zeide de maarschalk onder meer. dat dit bombardement op een ver gissing berustte en dat deze vergissing te wijten was aan het ontbreken van radiocon tact met de vliegtuigen, die waren uitgezonden om de stad te bombardeeren. De capitu latie van Rotterdam vond na melijk plaats, toen de vliegtui gen reeds waren vertrokken en het was niet mogelijk om hen nog tijdig van de capitulatie der stad in kennis te stellen. Overigens zeide Kesselring, dat de verwoestingen grootendeels een gevolg waren, niet van het bombardement zelf, maar van de branden, die daarna woedden en die moesten op re kening worden geschoven van het uiterst gebrekkig function- neeren van de Rotterdamsche brandweer, die volkomen in haar taak tekort schoot. Ove rigens werd Rotterdam „plan massig" gebombardeerd en als de stad zich niet had overge geven, zouden de bombarde menten herhaald zijn. Kesselring deed verder de merlcwaardige mededeeling, dat de verhouding tusschen de Duitschers en de Russen in de door hen bezette gebieden uit stekend was geweest. Geen Russische vrouw behoefde be. vreesd te zijn, dat zij door een Duitscher zou worden aange rand. Als verdere getuige is dezer dagen voor het hekje versche nen kolonel v. Brauchitsch, de zoon van den vroegeren Duit; flehen opperbevelhebber. Hij verklaarde onder meer, dat zijn vader vele malen met Hitler in conflict was geraakt over reli gieuze en militaire aangelegen heden en ten slotte in 1941 was afgetreden. Jackson, de Ame- rikaansche prosecutor, merkte in dit verband op. dat kol- v. Brauchitsch alle reden had om trotsch te zyn op zulk een va der. Het is overigens merkwaar dig om te constateeren, hoe dc vroegere leidende figuren van Duitschland zich thans stuk voor stuk trachten schoon te wasschen van hetgeen hen ten laste wordt gelegd en hoe hun naaste medewerkers zicv beijveren om hen voor te stellen als tegenstanders van hetgeen Hitier eigenlijk: wilde. Er is er tot dusver nog geen een geweest, die ge tracht heeft de grootheid van Hitier, waarover zij destijds den mond zoo vol hadden, te verdedigen, nog niemand heeft partij gecrokke. Voor den Fiihrer, Ai deze „kop stukken". die rondliepen met reeksen onderscheidingen op hun pralerige uniformen en die per slot van rekening dan toch maar twaalf jaar lang vorste lijke salarissen ontreken, bin ken kleinmoedigen, die, nu het duizendjarig rijk ineengestort is, zichzelf trachten te redden. Over Duitschlands grootheid met eenig respect Is dit niet beschamend voor de Duitschers zelve? Als het zoo doorgaat, als het thans is begonnen, zullen we weidra tot de slotsom moeten komen, dat van alle kopstukken in Duitschland eigenlijk niemanc. wist. dat er in Duitschland on gerechtigheden gebeurden, wat de geheele wereld wel wist en dat er in Duitschland al leen maar tegenstanders van Hitier waren Het voorontwerp wet op de bedrijfschappen. De Stichting van den Arbeid heeft een brief gericht aan de ministers van handel en nij verheid, landbouw, visschery en voedselvoorziening, sociale zaken, verkeer en energie, openbare werken en wederop bouw, scheepvaart, en financi en, naar aanleiding van de vele opmerkingen en critieken, over het voorontwerp van we, op de bedrijfschappen geuit, in dezen brief worden eenige algemeene conclusies getrok ken van meer opbouwender. aard, waarover vrijwel alge meene overeenstemming za bljjken te bestaan, zoowel in kringen van ondernemers als in de georganiseerde arbeiders beweging. 0.m, worden de Volgende practische suggesties naar voren gebracht. Men x late het bedrijfsleven vrij zich te organiseeren, mits aan de overheid ter samen werking worden aangeboden organen, die op sociaal en/of economisch gebied representa tief zijn voor bepaalde, door de overheid aan te wijzen gebieden der volkshuishouding. Komt een dergelijk orgaan binnen een daarvoor naar redelijkheid te stellen termijn niet tot stand, dan behoudt uit den :ard de overheid de bevoegd heid een orgaan in te stellen. Aan dergelijke bedrijfsorganen worden, binnen bij de wet te stellen normen, door de over heid bevoegdheden toe-gekend resp. opdrachten verstrekt. Aan de overheid komt een recht van veto toe t.a.v. be- sl'ssingen, die naar haar mee ning onvoldoende rekening houden met het algemeen be lang. Het bedrijfsorgaan regelt ;Tjn eigen financiën, bestuurs- nrichting, bestuur enz. Uitstel van dienstplicht voor me kknechis. Gelet op het tekort aan geoefende arbeidskrachten do veehouderij, overweegt de regeering uitstel van vervul ling van dienstplicht te ver- leenen aan vaste melkknechts en boerenzoons van de lich ting 1945, die dagelijks ten minste 5 koeien melken. Verzoeken daartoe dienen met den meesten spoed 'door tusschenkomst van de plaat- selijke bureauhouders te wor den Ingediend. Russen trekken verder Iran binnen. De Ver. Staten hebbetn Rus land in een nota verzocht mede te deelen in hoeverre de be richten over groote Russische troepenverplaatsingen in Iran juist zyn. Volgens Amerikaansche en Fransche berichten zouden Russische tanks en pantser wagens in Noord-Iran in be weging zyn, terwijl ook een nieuwe eolenne cavalerie het land zou binnenkomen. Be weerd wordt, dat volledig uit geruste troepen de stad Mia- nehm, 152 km. Z.O. van Te- bris en plm. 400 km. van Te heran alsmede Maragheh en Miandoeab zijn binnengerukt. Miandoeab ligt 112 km. van het punt waar de. grenzen van Turkije, Irak en Iran samen komen. Ook zou de colonne cavalerie Astara aan de Kas pische Zee zijn binnengedron gen. Volgens een ander oericht zouden de troepen met tanks, artillerie en cavalerie reeds op minder dan 40 km. van Teheran zyn genaderd. DE „SPREKENDE STRAAL". Op een tentoonstel ling van Duitsche oor logsuitvindingen te Lon den wordt o.a. een „spre kende straal" gedemon streerd- Een lichtstraal van gewoon wit licht, of zooals in de practijk werd gebruikt, van on zichtbaar infra-rood, door uitfiltering verkre gen, wordt in zijn inten siteit gemoduleerd door de trillingen, welke door de stem worden ver oorzaakt. De aldus ge moduleerde straal wordt opgevangen door een lichtgevoelige cel, welke de flikkeringen omzet in electrische impulsen van varieerende sterkte, zoo dat deze impiilsen mid dels een telefoon-ontvan ger als geluidstrillingen gereproduceerd kunnen worden. De Duitschers maakten van dit systeem o.a. gebruik tijdens den oorlog in de woestijn. Zij konden er een af stand van ongeveer 15 kilometer mede over bruggen. Goering zou voorstander van vrede zijn geweest. Verklaring van Lord Halifax. He' te München verschijnen- i blad „Die Neue Zeitung" heeft, wat door dit blad wor den genoemd: Extracten uit antwoorden van lord Halifax op vragen, welke hem door dr. Stahmer, den verdediger van Goering te Neurenberg zijn gesteld, gepubliceerd. Op vra gen, of hij afwist van pogin gen van Goering om in direct contact met hem en den Brit- schen minister-president, des- tyds Chamberlain, te komen, buiten het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken om, antwoordde lord Halifax, des tijds Britsch minister van buitenlandsche zaken, dat hy daaromtrent alleen kennis had van mededeelingen van Dah- lerus, den Zweedschen indus trieel, die als vertegenwoordi ger van Goering optrad. Hali fax verklaarde den indruk ge kregen te hebben, dat Goering ongetwijfeld liever een oorlog zou voorkomen hebben, indien hij dit had kunnen bewerken. Aidus „Die Neue Zeitung". Het bezoek van het Prinselijk Paar aan Denemarken. Prinses Juliana en Prins Bemhard worden 5 April Kopenhagen verwacht. Een of- ficieele ontvangst wordt hun bereid. 6 April wordt te hun ner eere een galadiner gehou den, 7 April zal het Neder- landsch Concertgebouworicest een uitvoering geven. 8 April vertrekt het Prinselijk Paar uit Krpenhagen voor een be zoek aan Stockholm. Noorsch schip op mijn geloopen. Dinsdagnacht is het ruim 2500 ton metende Noo^sche Betty" ter hoogte an Zand- voort op een myn gelocpen. Het schip werd zwaar bescha digd, doch is niet gezenken. 11 opvarenden zijn aan land ge bracht. 12 anderen bleven aan boord om te trachten het schip te bergen. EEN VERSCH El VOOR VOLWASSENEN. Van 17 tot 31 Maart zal voor de leeftijdsgroep boven 20 jaar een bon woraen aan gewezen voor een versch ei. Aangezien de productie van versche eieren eerst langzaam op gang komt en de bevoorra ding dus eenige moeilijkheden kan ondervinden, zullen de de taillisten niet altijd terstond kunnen afleveren. AANKOMST M.S. „ORANJE" Het m.s. „Oranje" wordt 16 dezer te Southampton ver wacht. De eerste passagiers zullen met het hospitaalschip „Oxfordshire" vermoedelijk 18 of 19 Maart in Amsterdam aankomen. De overige passa giers zullen met de „Sibajak" vermoedelijk 19 Maart in de hoofdstad arriveeren. DE OPROEPING VAN DIENSTPLICHTIGEN. De lichting 1945 zal. zooals bekend, begin Mei onder de wa penen komen. De dienstplich tigen van de lichtingen 1940 1944 zullen voorloopig niet worden opgeroepen. De toestand in Indië. Nederlandsche mariniers naar Soerabaja. Onrust te Merauke. Woensdagmiddag 17.15 u. pl. tijd zijn te Batavia de for- meele onderhandelingen tus schen de Ned. delegatie onder dr. Van Mook en de Indonesi sche delegatie onder Sjahrir begonnen, onder voorzitter schap van Sir Archibald Clark Kerr. De besprekingen die zijn in geleid door een nuttige uit wisseling van standpunten, zullen in den loop van de eerst, volgende dagen worden voort gezet. Volgens een republikeinsch woordvoerder zal Sjahrir te genvoorstellen doen, „daar de Nederlandsche voorstellen om. Lrent tfen gemeenebesf onaan vaardbaar zyn". Naar een Britsch zegsman verklaarde zullen de Britfiche Britsch-Indische troepen zoo snel worden te ruggetrokken als er maar schepen voor het vervoeren der troepen gevonden kunnen worden. Binnen eenige weken vernacht men, dat de Britsche strijdkrachten op Java met tweederde verminderd zullen zijn. De Nederlandsche troepen zullen onder het opperbevel van luit.-gen. Dempsey staan, die na zijn bezoek aan Bata via verleden Zondag het bevel heeft gegeven: „Haal onze troepen weg". Tegen eind April zullen er meer Nederlandsche roepen op Java zijn dan er ooit Britsche en Britsch-Indi sche waren. De eerste groote stad welke ontruimd zal wor den is Soerabaja. De zware uitrustingsstukken zullen voor de Nederlanders achtergela ten worden, die in Soerabaja voornamelijk uit mariniers zullen bestaan. Eenheden van ae Nederlandsche luchtmacht zullen de R.A.F. vervangen. De 40.000 Japanneezen krij gen opdracht zich naar enkele zeehavens te begeven. Worden zy' onderweg door Indonesiërs aangevallen, dan moeten zij zich met alle mogelijke wape nen die zij voor de Indonesiërs hebben achtergehouden, ver dedigen. Wanneer de Britten zijn weggegaan, zal de Indonesi sche kwestie, aldus de offici- eele Britsche zegsman, een probleem van internen aard geworden zijn en de Neder landers zullen gerechtigd zyn eiken stap te ondernemen, die zij voor de behandeling daar van noodig zullen oordeelen. AANVALLEN OP CONVOOI BIJ SOEKABOEMI GEËINDIGD. De aanvallen op het Brit; sche convooi bij Soekaboemi schijnen te zijn geëindigd. Men verwacht, dat het convooi van daag in Bandoeng zal aanko men. Op het einde waren drie bataljons Britsch-Indische troopen, ondersteund door tanks, in den strijd gemengd. Volgens de meening in Indone sische kringen zyn de aanval len op last van Sjahrir ge staakt. Tevoren hadden vliegtuigen pamfletten uitgeworpen met de mededeeling, dat alle wapens zouden worden ge bruikt om den tegenstand te onderdrukken. ONRUST OP MERAUKE. Op Merauke (Z. Nieuw Gui nea) is de toestand gespannen tengevolge van activiteit van aanhangers van de Indonesi sche onafhankelijkheidsbewe ging. Staking bij Gen. Motors geëindigd. De staking b\j General Mo tors te Detroit, welke 113 da gen heeft geduurd en waarbij 175.000 arbeiders waren be trokken is Woensdag opgehe ven, daar een loonsverhooging van 18% Am. ets. per uur (1 ct, minder dan werd geëischt) aan de arbeiders is toegestaan Parlij van den Arbeid. In de vergadering van het partijbestuur van de Partij van den Arbeid werd hét defi nitieve voorstel voor de can- didaatstelling van de Tweede Kamer, zooals dat aan den partijraad zal worden voorge legd, gereed gemaakt. Nadat enkele aanvullingen waren goedgekeurd, werd de redactie van het urgentieprogram vast. gesteld. Per ingang van April a.s. zal de Party van den Ar beid een eigen weekblad uit geven. Het partijbestuur, dat de gevoelens van de leden der partij omtrent de terechtstel ling van tegenstanders van de regeering-Franco volledig deelt, nam met instemming kennis van de mededeeling van den algemeen voorzitter van de Tweede Kamer-iractie, da. deze fractie met kracht zal opkomen voor de eischen, die een democratische ontwikke ling thans stelt. De Spaansche kwestie. De Fransche regeering heeft een nieuwe nota over de Spaansche kwestie gericht tot Engeland en de Ver. Staten, waarin zij tracht aan te too- nen, dat de Spaansche kwestie wel degelijk geschikt is om aan de Vereenigde Volkeren te worden voorgelegd. Intusschen heeft de Fransche regeering aan niet minder dan 11 Spaansche republikeinsche bladen toestemming gegeven om in Frankryk te gaan ver schijnen. Kring W. Z.-Vlaanderen van de Z.L.M. bijeen Vele problemen besproken. Dat de boeren in W. Z. Vlaanderen tevreden zijn was niet bepaald de indruk die. men kreeg op de dezer dagen gehouden vergadering van de afd. W. Z. Vlaanderen van de Z.L.M., doch de voorzitter, de heer M. de Bruine, wees er in zijn openingswoord op, dat de boeren in dit district, hoewel pessimistisch gestemd, toch den moed niet verliezen. Mededeeling werd gedaan dat de tuindersbedryven aan sluiting hebben verzocht bij het Kon. Ned. Lanabouwcomi- té; dat er wordt overwogen de pachten te verhoogen; dat van den vermogensaanwas :en bedrag zal worden vrijge steld voor den landbouw; dat een mogelijke verpachting van land aan buitenlanders de vol le aandacht heeft en dat er een redelijke kans bestaat da' de aardappelen te velde zul len mogen worden verkoch. aan het buitenland; dat wa betreft de dienstplicht zooveel mogelijk rekening met den landbouw zal worden gehou den; dat voor dit district een extra huisslachting is toege staan, zulks in verband met de aanwezigheid van de vele vreemde arbeiders, DE RICHTPRIJZEN. Volgens nog niet bevestig de geruchten zouden o.a. d( volgende richtprijzen (dus gee- garantienriizen) voor de la"d bouwproducten worden vast gesteld; tarwe 19.50; rrgge 19.25; gerst 19.25; haver 17.00; froene erwten 22.00; lijnzaad 0.00; alles bij een uurloon van 60 cent. Naar verluidt gaat de landbouwscichting niet accoord met deze pryzen, omdat men garantieprijzen wil. Er blijkt thans groote verwarring te beerschen over de loonpolitiek en men vraagt zich af, of de loonen voor de landarbeiders zullen worden gelijkgesteld met het minimum loon van de bouwvakarbeiders, dus 66 cent of 71 cent De heer v. Cruijnincen hle'd een lezing over de volkshooge- school en wekte de landbou wers] eugd op ueze scnool te bezoeken. Nu men doende is om ook in Walcheren een volkshoogeschool te stichten, verwacht spr. daarvoor alle medewerking. Ir. DORST SPREEKT. Ir. Dorst beantwoordde een aantal vragen en zei dat de toestand voor den landbeuw er nog niet veel beter op ge worden is. Nog steeds is de landbouw het stiefkind van onze volkshuishouding. Ter wijl er in de steden reeds dui zenden werkloozen zyn, wor den werkwilligen op het plat teland naar andere werken weggezogen. Terwijl er bijv. voor de mynweikers alles wordt gedaan, wordt de land bouw in c -n hoek gedrukt. De bepaling, da4- gee" Pndarb"1- ders meer bij de D.U.W. en den wederopbouw mogen werken, is gunstig, doch er zijn reeds veel landarbeiders bedorven. Zeker zal er nog jaren een tekort zyn aan landarbeiders. Hier wreekt zich de politiek van voor den oorlog, nl. dat de landarbeiders steeds voor .de laagste loonen het meeste werk moesten verzetten. De mechanisatie zal noodig zijn om zooveel mogelijk resultaat met zoo weinig mogelyk ar beidskrachten te verkrijgen. Ook voor het rooien van aard appelen en bieten zal meer mechanisatie moeten komen. Reeds nu is dit probleem ge deeltelijk opgelost. Helaas mag ons land voorloopig op niét te veel landbouwwerk tuigen rekenen. Spr, waarschuwde voor een te groote vrijheid voor den landbouw én merkte op dat het aantal ambtenaren reeds sterk is ingekrompen, zelfs zoo sterk dat daardoor groote moeilijkheden ontstaan. Spr. herinnerde in dit verband aan den toestand van voor 1930 met de droevige gevolgen daarvan. Wil de boer weer die vrijheid, dan moet hij ook de consequenties daarvan durven aanvaarden. De wereldgraan. positie is ongunstig, evenals die voor het veevoeder, doch spr. geloofde dat dit met een jaar overbrugd zal zijn. Het gevolg zal zijn, een moordende concurrentie. Onze zuivelprij- zen zijn nu reeds in 't buiten land veel te hoog. Spr. gaf nog andere voorbeelden, met de conclusie dat men met te jroote vrijheid zeer voorzich tig met zijn. De boerenstand zal er het meeste belang bij hebben, wanneer men de ker nen van de bepalingen, die hans ge'de-, b:h uc' en da deze bepalingen worden ge naakt door de boeren zelf. Uit de vergadering moest "r. Dorst over dit onderwerp nogal wat critiek verduren Men wau in het bijzonder ont stemd over de zeer vele bepa lingen en dc papierlawine waar j boer zich doorheen moet erken. DE HERBOUW VAN BOERDERIJEN. De heer ir. Herweyer gaf een serie uiteenzettingen over de vergoeding van materieele oorlogsschade. Spr.' verwacht dat de vernielde boerderijen tusschen 1946 en 1952 zullen worden heroouwd. De rijKsoij- drage zal bepaald worden naar de waarde 1940. De ver hoogde bedrijfswaarde zal de boer zelf moeten betalen, even als eventueele overbodige luxe Het restant tusschen de bouw kosten en de vernoogde be- dryfswaarde, zal worden be taald door het rijk in rente- looze voorschotten. Kan men dat rentelooze voorschot zelf foumeeren, dan zal daarover een hoogere rente worden be taald. Wat betreft het probleem der arbeidskrachten, momen teel zyn hier in dit district 400 krijgsgevangenen te werk ge steld. Daarmede zal worden voortgegaan om te helpen in den -landbouw en bij den weder opbouw. De transportkosten van deze krijgsgevangenen zyn zeer hoog eu deze moeten worden betaald, terwijl de boer ook hef geldende tarief zai moeten betalen. Bevorderd zal worden dat er ook Belgen ko men. Deze zullen zooveel mo gelijk ingekwartierd moeten worden. Getracht zal worden op deze wijze de teelt van sui kerbleten én vroege aardappe len te bevorderen. Er voigde nog een levendige gedachten- wisseling, waarbij tal van pro blemen naar voren kwamen Zoo werd o.a. felle, veront waardigde critiek u'(geoefend op de brochure „Er op of er onder". DE VERDWENEN MEISJES UIT AXEL. Na de verdwijning van mej. M. Antheunis en mej. D. van Es uit Axel, die sedert Dol len Dinsdag onvindbaar wa ren, is een nader onderzoek ingesteld. Dit heeft uitgewezen, dat beide meisjes, die in de oor logsdagen van Sept. '44 door den O. D. gevangen werden genomen omdat zij zich ver dacht ophielden in de buurt van het staf kwartier, zijn ge- executeerd toen de vijand zich weer wat herstelde en opnieuw overal opdrong. Ook om de verblijfplaats van de gevangenen, achtten hun be wakers, die geen contact meer hadden met hun com mandant, een toestand van uiterst gevaar gekomen en Jaar de meisjes teveel wisten van de werkzaamheid van den O. D. en tot geen prijs in handen der Duitschers mochlen vallen, zijn zy tot executie overgegaan. Naar wy nader vernemen zai deze zaak door de Justi tie worden overgedragen aan de militaire Auditie, aange zien alles zich blijkt te heb ben afgespeeld onder de gel ding van het militaire recht MARITIEME TENTOONSTELLING. Woensdagmiddag had onder groote belangstelling van ma ritieme en burgerlijke autori teiten in het jeugdgebouw der Ger. kerk te Vlissingen de ope ning plaats van de maritieme tentoonstelling, georganiseerd door het comité Onze Marine. Na een openingswoord van den voorzitter van het comité dat met de voorbereiding van deze tentoonstelling was belast, den heer W- Poppe, sprak de nieu we burgemeester. Spr. schetste de verbondenheid van Vlissin gen met de marine in haar historische ontwikkeling. Hij prees het initiatief van het co mité en noemde het een geluk kige gedachte op deze tentoon, stelling alle takken van onze zeevaart, van marine, tot red dingswezen toe, vertegenwoor digd te deen zijn. Na deze oif- ficieele opening maakten alle aanwezigen een rondgang over de tentoonstelling. Wij hopen hierop nader terug te komen. In het jeugdgebouw werd ver volgens nog een consumptie aangeboden door het loodswe zen. Hier voerde de heer W. Poppe nogmaals het woord en wees op het belang van de ma rine in meer algemeenen zin. In het kader van deze mari ne tentoonstelling worden he denavond om 8 uur in het Luxor theater een viertal ma rine films vertoond. Zaterdag middag om 2 uur zal er in het jeugdgebouw der Geref. kerk te Vlissingen een lezing wor den gehouden over explosief- materieel, terwijl er volgende week Donderdag nogmaals in het Luxor theater een lezing met film zal worden georgani seerd- Dezer dagen werd te Utrecht de algemeene vergade ring van den Bond van Prot. Chr. Ziekeninrichtingen gehou den. In het bestuur werd o-m. gekozen Ds. M. L. W. Schoch te Vlissingen. Ter vergadering bleek, dat men bezig is met het herstel van „Bethesda" te Vlissingen en het bestuur verwacht in Mei te kunnen heropenen. In het clublokaal van A.B.C. te Vlissingen werden Woens dagavond de wedstrijden om het biljartkampioenschap van Walcheren 3e klasse kader voortgezet met de volgende resultaten: J. de Groot 100 37 D- Sohier 75 37 J. Wisse 100 37 P. Maas 74 J. de Groot 100 39 13 2.70 2.02 2/< 0 2.00 2.56 39 13 2.30 9 2.04 12 2.00 37 15 10 12 7 A. Caljouw 90 W. Smit 100 49 J. Bijleveld 98 49 Hedenavond worden gespeeld de partijen: J. WisseD. So hier; A. CaljouwW. Smit; J. WisseA. de Munck; A- Cal jouwD, Sohier. CABARET CHIEL DE BOER. Het cabaret-ensemble Chiei de Boer heeft met een op hoog peil staand klein-kunst-pro- gramma. dat een verademing was na veel, wat zich als „kleinkunst" aandient- maar het ondefinieerbare mist, dat het tot kunst maakt, zijn goeden naam in den lande, ook in Zeeland gestand ge daan. Chiel de Boer zelf en Antolne Brusta zongen en speelden, Ev& France toonde zich een uitste kende chansonnière, Jean du Mont zorgde voor muzikaal di vertissement en Bert Botter- man bleek een knap accompag- nateur-componist. De illustratie van Chlel de Boer's liedjes met het Schim- mentheater van mevr. E* Schreuder was origineel en ar tistiek. Aan de N.V, Middel- burgsche Schouwburg mag een woord van dank voor haar initiatief om Chiel de Boer en zyn ensemble naar Zeeland te doen komen niet worden ont houden. Eén dezer dagen bracht een schaap, bij een landbouwer te Aagtekerke zes lammeren ter wereld. Iets wat tot de zeldzaamheden behoort. Te Westkapelle is opnieuw opgericht een afdeeling van den Ned. Chr. Bouwvakarbei der sbond met 53 leden. Laatste nieuws Scherpe critiek van Stalln. OP REDE VAN CHURCHILL. Maarschalk Stalin heeft te genover een correspondent van Pravda verklaard, dat de door Churchill te Fulton ge» houden rede „gevaarlijk" wan en „er op berekend twee- ilrachc te zaaien en de samen werking tusschen Groot-Brit- tannic en de Sowjet-Unie to verhinderen". Op een vraag, of men aan kan némen, dat de rede van Churchill de zaak van den vrede en veiligheid heeft benadeeld, antwoordde Stalin bevestigend. „Churchill beeft nu de houding van een oorlogsophitser aangenomen"* Hii vergeleek Churchill ver volgens met Hitler, die het oorlogsophitsen was begonnen met het proclameeren van een rassentheorie. „Chruchill en zyn vrienden stellen allen niet-Engelsch- sprekende volken zooiets als een ultimatum". Stalin zeide, dat er geen twy'fel over kan bestaan dat Churchills koers er een is, welke gericht is op een oproep tot oorlog tegen de Sowjet-Unie. „het is ook duidelijk, dat deze koers, wel ke door Churchill wordt aan gegeven, onvereenigbaar is met het bestaande verdrag tusschen Groot-Brittannië en de USSR". In verband hier mede zei Stalin, dat het on- mogelyk is om de valsche verklaringen van Churchills vrienden in Engeland inzake- verlenging van het verdrag tot 50 jaar ernstg op te vat ten. „De verlenging is zinloos, indien een der partijen het verdrag schendt en het tot een waardeloos vodje papier maakt' Geldig van 17 t.m, 30 Maart. BONKAARTEN KA, KB, KC 604. Brood: 119 t-m. 125 Alg. en B 31 Res. 800 gr. Bloem: 126 Alg. 200 gr. Suiker: 127 Alg. 400 gr. Boter: 128 Alg. 125 gr. Margarine: 129 Alg. 250 gr. 130 Alg. 125 gr. marg. Kaas: 131 Alg. 100 gr. Ei: A 31 Res. 1 ei. Aardappelen: B 32 Res. 2 kg. BONKAARTEN LA, LB, LC 604. Vleesch: 091, 092, 093 vleesch 100 gr. Aardappelen: 087 aardapp. 2 kg. Melk: A19 melk 1% L, B19, C19 melk 3 1. BONKAARTEN KD, KE 604. Brood: 619. 620 Alg. 800 gr., D31, D32 Res. 400 gr. Bloem: 621 Alg. 200 gr. Suiker: 622 Alg. 500 gr. Boter: 623 Alg. 250 gr. Margarine: 624 Alg. 125 gr. Kaas: 625 Alg. 100 gr. Ryst: E31 Res. 500 gr. rflst of kindermeel. BONKAARTEN LD, LE 604. Vleesch: 591, 592, 593 vleesch 100 gr. Aardappelen: 587 aardappelen 1 kg. Melk: D19, E19 melk 6 lit. Tabak en Versnaperingen. T19 2 rants, tabaksartlkelen (geen import cigaretten). V19 100 gr. choc, of suikerw. X19 2 rants, tabaksart. (geen. import cigaretten). De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 23 Maart a.s. Bon B 32 is geldig t.m; Zater» dag 30 Maart a.s. In de week van 24 t.m. 30 Maart zal geen bon voor deze groep af zonderlek worden aangewe zen. Voor de week van 24 t.m. 30 Maart zullen nog bonnen wordei aangewezen voor meik, aardappelen, jam, thee, tabak, t/ersi.8 peringen en lucifers. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 15 Maart a.s. worden gebruikt met uit zondering van de bonnen vooi vleesch, melk en aard appelen, waarop eerst met ingang van Maandag 18 Maart mag worden afgeleverd. Op de bonnen voor kaas zal voor de helft magere of 20 -1- kaas en voor de helft vol vette of 40 -f. kaas (waaron der begrepen buitenlandsche kaas. worden geleverd. By deelneming aan maaitij den van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen 091 of 59i vleesch voor vleesch er. de bonnen 087 aardappelen voor aardappelen worden inge- eveia. In de week van 24 t.m. 30 Maan moeten bjj de centraio keiwen worden ingeleverd dc bonnen 092 of 592 vleesch vour vleesch, alsmede de voor die week aan te wyzen aard appel bonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5