De vaststelling der prijzen van landbouwproducten UIT DE PROVINCIE Politieke spanning in Berlijn. Tribunaal te Middelburg. Ritthem aan het water ontworsteld Stichting voor den Landbouw wil uitstel Tot overeenstemming over Ioonen is bereikt. De stichting voor den land bouw te 's-Gravenhage, deelt mede: Reeds van half November 1945 af hebben besprekingen plaats gevonden over de vast stelling van de prijzen der ak- Nieuws in een.notedop Voor de Roermondsche kamer van het Bijz, Gerechts hof werd de doodstraf geëischt met uitsluiting van het recht van cassatie tegen den politie man Joh. Berendsen. eertijds „de.schrik van Venlo ,,die o.m. een 'joodsch echtpaar ver moordde en voorts de streek door razzia's op onderduikers enz. onveilig maakte. De advocaat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof heeft 20 jaar Rijkswerkinrichting geëischt tegen den 20-jarigen S. G. Vlierman, die, als jongen van 15 jaar, zijn medestrijders van een communistische ver zetsgroep had verraden en na dien zijn illegalen arbeid had voortgezet Het bijzonder gerechts hof te Amsterdam heeft H* J. v. Wijk, die als controleur op de zg. „dienststelle Rosen berg" den dood van 9 Neder landers had veroorzaakt, ter dood veroordeeld. De Amsterdamsche en Rotterdamsche politie zyn op het spoor gekomen van een vcrvalsching van tabaksbon nen, zoowel te Rotterdam en te Amsterdam zijn arrestaties verricht. De centrale van de vervalsching moet in Amster dam worden gezocht. De po litie hoopt thans een einde aan deze practyken te kun- nxen maken. Te Rotterdam Is Zater dagavond ëen echtpaar om het leven gekomen door den uit stroomenden walm van eenpe- troleumvergasser. Mr Dr. A. D. v. Rijn, Mr. M. Ch. de Jong en de heer J. M. Krijger jr. heb ben in het besluit van de alge- meene vergadering der C.H. Unie, om contact te sluiten met de A.R.-parttj, aanleiding gevonden om te bedanken voor het lidmaatschap van de C. H.Unle. De kosten van de wer ken', die door de gemeente den Haag ten behoeve van de Duitsche weermacht zijn uit gevoerd, bedroegen in het ge heel rond ƒ6.481.500, waarvan tot dusverre 5.602.500 van het Rijk terug is ontvangen. Bij het uitladen van de instrumenten van het Con- ceitgebouworkest te Londen viel een der kisten uit de ta kel. Verschillende violen wer den zwaar beschadigd. De leden van het Londensche Philharmonlsche orkest heb ben spontaan hun violen afge staan aan hun Nederlandsche collega'a Er is. thans een gedeelte van het door de Duitschers in den winter 19441945 ont voerde archief van het K.N. M.I. terugontvangen en wel 8 millioen ponskaarten van het Hollerithsyeteem, bevat tende gegevens uit de scheeps- metereologische journalen van 1845 tot 1938. Het geschenk ter waarde van 4 millioen gulden, dat dorr de Bataafsche aan de re- geering is aangeboden ten be hoove van ons -hooger onder wijs, is door de regeering on der dankzegging aanvaard, Enkele personen hebben zich vereenigd in een comité van initiatief en een partij van de vrijheid opgericht. Zij heb ben zich met een manifest tot het Nederlandsche •volk ge richt. - Volgens radio-Moskou is in West-Siberië een belangrijke goudader ontdekt, Het broodrantsoen in Bel gië, een van de hoogste in Europa, zal van 450 op 400 §ram per dag worden terugge raclxt. Het vleeschrantsoen van 60 gram per dag wordt met 10 gram meat and vege tables verhoogd. In Oostenrijk worden de rantsoenen verlaagd tot 1200 calorieën voor normale gebrui kers, 1400 \'opr kinderen en 1850 voor arbeiders. De lokaliteiten, van de club van Nederlandsche strij ders Russel Square te Londen, welke na afloop van den oorlog gesloten werden, zijn in ver band met de aanwezigheid van een groot aantal Nederlandsche strijdkrachten in Engeland weer opengesteld. De Tsjechoslowaaksche regeering heeft aan de nati onale vergadering de eerste na-oorlogsche begrooting voor gelegd. die een tekort aan toont van 26,208 millioen kro nen. 's Lands nationale schuld bedraagt 97 milliard 641 mil lioen kronen. De vier Duitsche demo cratische partijen zullen een ■beroep doen op al die Duit schers, die tijdig het land ver lieten, toen Hitier de macht m kerbouwproducten voorden oogst 1946. Begin Dec. was er aanvan kelijk overeenstemming be reikt om op korten termijn bepaalde verhoudingsprijzen vast te stellen, terwijl later, wanneer meer zekerheid zou bestaan omtrent den invloed van bepaalde factoren, zooals kunstmestvoorziening, loon peil, e.d.), de definitieve prijzen bekend zouden worden ge maakt. Hierbö werd door de stichting voor den landbouw als voorwaarde gesteld, dat bij het bekend maken van deze verhoudingsprijzen een clausu le werd opgenomen, waarin ver meld stond, dat. bepaalde wij zigingen in eerdergenoemde on zekere factoren volledig ver disconteerd zouden worden bij de definitieve prijsbepaling. Van regeeringszyde voelde men niet voor de publicatie van een zoodanig bericht, doch helde men steeds meer over naar het thans reeds bekend maken van de geldende pryzen. Hierover zyn gedurende de maanden Januari en Februari onderhandelingen gevoerd. De stichting voor den landbouw heeft hierby steeds het stand punt ingenomen, dat in feite de prijsvaststelling niet kan plaats vinden, zoolang niet vast staat op welken Joon- grondslag de prijzen gebaseerd moeten zyn. Hieraan lagen twee motle ven ten grondslag: 1. Dat, wanneer niet gelijk, tijdig overeenstemming wordt verkregen omtrent het loon en de prijzen, een prijsstelling op het thans officieel geldende loonniveau het gevaar inhoudt, dat om. bepaalde redenen la ter geen .prijsverhooging zal worden toegepast, met als ge volg, dat de landbouwers het gelag zouden betalen; 2. Dat een eventueel later, dus na een vaststelling op dit oogenblik, in te voeren prijs verhooging opnieuw een ver storing zal brengen in het in middels vastgestelde loonni veau, met alle gevolgen Van dien. Het is daarom, dat de stich ting voor den landbouw thans niet accoord kan gaan met het aanvankelijk voórnemen /an de regeering tot publica tie van de- prijzen, louter met de mededeeling, dat deze ge baseerd zijn op een uurloon van 60 cent. Inmiddels Is de Stichting voor den Landbouw,1 in over leg met de Stichting van den Arbeid, doende om overeen stemming te verkregen over een loonpolitiek, waarbij er evenwicht bestaat tusschen het landarbeidersloon en de overige ioonen. Hierdoor alleen kan immers bereikt worden, dat aan den eisch van de soci ale rechtvaardigheid wordt te gemoet gekomen, terwyl an- lerzijds niet alleen de arbeids- rede in den landbouw als zoo danig bewaard wordt, doch bovendien een verdere onttrek king van de landarbeiders aan de werkzaamheden van het landbouwbedrijf voorkomen kan worden. De Stichting voor den Land bouw heeft nu nogmaals bij de regeering erop aangedrongen geen pryzen vast te stellen, voordat eerdergenoemde po gingen om overeenstemming te verkrijgen terzake van het loonpeil zoo volledig mogelijk gedaan zijn. De stichting vertrouwt hier bij echter, dat met dit over leg nog slechts enkele weken gemoeid zullen zijn. Hoezeer de stichting ook begrijpt, dat de boer de prij zen voor den oogst 1946 thans zou willen weten, is z\j ervan overtuigd, dat. gezien het uitermate groote belang van de arbeidsvoorziening ten plat- telande en den invloed, welke dit hoeft op de productiekos ten, het begrijpelijk geoordeeld wordt, dat de stichting, in verband met de door de over heid ingenomen houding, geen anderen weg kan bewandelen dan zij gedaan heeft. Naar het oordeel der Stich ting zou vaststelling van de uyzen op dit oogenblik, ge- jaseerd op de huidige omstan digheden, zonder dé toezeg ging, dat wijziging in bepaalde productiefactoren later verre kend zal worden, gezien de roeds eerder genoemde bezwa ren, funest voor den landbouw zijn; kreeg, om terug te ledr handen H| WtL-,- Iteercn en mede te helpen aan den wederopbouw. Na de verlaging van de Duitsche rantsoenen in de Britsche bezettingszone is de steenkoolproductio der Duit schers met 10 gedaald. Vestigingsvergunning voor oud-illegalen. Naar wij vernemen is by het flfcpartement van handel en nijverheid een maatregel in werking getreden, waardoor voor net verkrijgen van een vestigingsvergunning tydeiyke ontheffing kan -worden ver leend van de daartoe gestelde voorwaarden aan diegenen, die tengevolge van hun ille galiteit niet in staat waren het middenstandsdiploma of 't betreffende vakdiploma te be halen, vèreischt voor het ver krijgen van een vestigingsver gunning. Aan betrokkenen worden dan echter zekere voorwaar den gesteld bijv. met betrek king tot den termijn waarbin nen zy als nog het diploma In kwestie moeten behalen. ADRES AAN DE REGEERING. Ruim 2000 studenten aan, Nederlandsche universiteiten en hoogescholen hebben een adres aan de regeering gezon den over de Indonesische kwestie. Zij spreken hun ver trouwen uit in het beleid van de regeering en dringen ook aan op samenspraak met an dere groepen dan Soekarno en Sjahrir. Tevens doen zij een beroep op de regeering om be tere voorlichting, ook voor het buitenland en meenen, dat een rijksconferentie, waar op ook Suriname en Curacao verte genwoordigd zullen zijn, en waar o.m. de regeeringsvoor- stellen van 10 Febr. '48 defini tief moeten worden uitgewerkt de oplossing van dit probleem is. ATLLEE OVER CHURCHILL'S REDE, Atllee heeft in het Lager huis-met de betrekking tot de rede van Churchill, verklaard, dat het niet op den weg der regeering ligt om haar oordeel uit te spreken over een rede. In een ander land door een particulier uitgesproken. De- politiek van de regeering is in het Lagerhuis volkomen duide lijk uiteengezet door den mi nister van buitenlandsche za ken. TENTOONSTELLING Z.V.U. Na de tentoonstelling „Be houden Schoonheid" in het Museum aan de Wagenaar- str. te M'burg is zeker by ve len het verlangen gerezen nu ook eens kennis te maken mei: uitingen van moderne beelden de kunst. De expositieruimte in Middelburg 'is zeer beperkt, vooral ook omdat genoemd museum weer voor eigen be stemming moetv worden inge richt en het „Kunstmuseum" nog niet beschikbaar is. De Communisten willen fusie met soc. dem. partij forceeren. Concentratiekampen door schen te ondersteunen. Dit werd gedaan door intimidatie, de Kussen heropend, - De politieke spanning in Berlyn, veroorzaakt door de communistische aansporing tot een onverwylde fusie van de twep linksche partyen, heeft nu een dusdanige hoog te bereikt, dat zy het karak ter begint aan te nomen van een internationale crisis, al dus schrijft een speciale cor respondent van dé „Manches tér Guardian" uit Berlijn. In bovengenoemd blad was leeds eerder gemeld, dat van buitenaf druk werd uitgeoefend op leiders en leden van de Sociaal Democratische partij n de Russische zóne, ten einde de communistische wen- Het Tribunaal to Middel- burg behandelde in de zitting van Vrijdag, j.l. de volgende zaken: Pa M. de Ryk, zonder be roep. wonende te Middelburg, werd ten laste gelegd, dat zij van 1941 tot 1943 omging en samenleefde met een Duitsch militair, den S.S.-Hauptsturm- führer Streich. Voor een kind van dezen Streich had zy van het N.S.V. bureau in Middel burg 6000 ontvangen. Ook zou zij werkzaam zijn geweest op de Hausrat ErfaSsung te Amsterdam waar haar werk voornamelijk bestond uit het alphabetisch rangschikken van een kaartsysteem van Joodsche families en de van deze men seden in beslag genomen goe deren. Haar verd., Mr. Anne Bolle, béschreef besch. als een meis je met meegaand zacht ka rakter, wier omgang met Streich ais een liefdesaffaire was te beschouwen. Zij was onontwikkeld en zich niet be wust, Waaruit haar werk in Amsterdam eigeniyk' bestond. Toen zy bemerkt had, wat zy deed, had ze ontslag genomen. Van bewuste Jodenvervolging was bij haar dan ook geen sprake J. de Ridder, timmerman te Middelburg zou op een avond in Januari 1941 toen een groep je spitters al zingend door de Lange Delft in Middelburg ilep, op deze menschen zijn toegestapt met de woorden: „Weten jullie wel, dat je geen liedjes mogen zingen' in groepsverband? He ben van de Gestapo". En toen de agent van politie Kouw zich met het geval bemoeide kreeg deze te hooren: „Ik ben van de Ges tapo en je hoeft niet naar myn persoonsbewya te vragen, want ik ben Ryks-Duitscher", waarop de agent zyn gummi stok had getrokken en een flinke klap had uitgedeeld, üe Ridder eb zyn kameraad waren toen spoedig vertrok ken, maar kwamen terug met twee Duitschers. Besch. ontkende deze feiten niet, evenmin dat hy 4 weken in een weersportskamp van de S.S. was geweest. Zijn verd., mr. A. H. Kui pers. kon het voorval in *de Lange Delft niet anders zien dan een, zy het ook zeer misplaatste, grap, die uitge haald was op initiatief van den metgezel van de Ridder en voor de betrokkenen in het geheel geen kwade gevolgen had gehad. G.m. In verband met den jeugdigen leeftijd van besch. en het feit, dat hy nooit vrijwillig voor de Duit schers had willen werken, be- fleitte verd. uiterste clemen- ie. In de zitting van 11 Maart j.l. stond als eerste, ter-echt A. J. Diergaarde, behanger stoffeerder te Gent, die er. van beschuldigd werd zich in Sept. '43 als symp. lid der N.S.B, te hebben laten inschrij. ven en tot April 1944 lid te zijn gebleven. Bovendien haa hij gedurende vier jaar vrij willig in Duitschland gewerkt. Hij verklaarde tot dezen stap te zijn gekomen door dat voortdurende ziekte van zijn vrouw hem in geldnood had gebracht. In België zag hy geen kans een goed betaalde betrekking te krijgen en dus ging hij naar Duitschland. Later ver-ergerde de ziekte van zijn echtgenoote zoodanig, dat hij niet naar Duitschland terug wilde en daar men hem voorspiegelde, dat dit als symp, lid mogelyk zou zijn, liet hy zich inschryvén. Mr. A. H. Kuipers legde nadruk op de moeilijke omstandig heden en vroeg uiterste cle mentie. A. N. de Boer, kantoorbe diende te Middelburg was of 17-jarigen leeftyd lid van de N.S-B. geworden, werd we- fens wangedrag echter uit de ieweging ontslagen. In 1934 schreef hy aan de Arbeids beurs dat hy weer lid was en vroeg op 'grond daarvan oen baan by N.S.B. of Wehr. macht. Het verhoor ontaardde in een waar gegoochel met data en feiten, zoodat ten slotte noch het Tribunaal, noch de verdediger er wys uit kon den worden. Zyn verd., mr. A. H. Kuipers wees op de jeugd van verdachte en het feit, dat hy nooit iemand schade heeft berokkend. A. M. Schipper, grondwer ker te Domburg, was lid van de N.S.B. geworden en be gunstiger van den Jeugd- torm. Besch. gaf dit alles oe. Ook was hij vrywilllg naar Duitschland gegaan, maar de oorzaak daarvan was zijn vrouw, die met Duitschers op stap ging! Hy vond het toen maar beter van huis weg te gaan. T RADIO-UITZENDING ALS GENEESMIDDEL! Een brilliante pianist, die al sinds jaren krank zinnig is. heeft een ra dio concert gegeven voor geheel Amerika. Hy, speelde op correcte wijze en vrywel zonder fouten. Psychiaters zyn van meening dat deze uit-' zending de eerste stap kan beteekenen op den weg naar genezing. Waar de radio al niet goed voor is! BUITEN DE KOM WEINIG MEER DAN PUINHOOPEN OVER. Ook de Oude Middelb. weg grootendeels vernield. EXTRA BON VAN 2 KG. AARDAPPELEN. Tot en met 16 Maait is op bon 027 ..aardappelen" 2 kg. aardappelen verkrijgbaar. De laatste dagen zakt het water op Oostelyk Walcheren snel. De wegen zijn reeds drooggevallen zoodat men thans weer van Souburg uit door de Ritth. straat naar Ritthem kan loopen. Voor het verkeer is dit nog onmoge- ïyk, daar een der bruggen over een watergang is weggesla gen Er wordt echter reeds aan een nieuwe verbinding gewerkt, zoodat binnenkort Ritthem geheel en al uit haar isolement zal zyn verlost. 16 maanden lang was dit dorpje alleen per roeiboot te berei ken. Nu het water zakt, ziet men ook de verwoestingen welke het heeft aangericht. Het aardige kleine rustige dorpje met zijn mooien „boom- /Inïf" tl.-oor ri n I- 'o ,ntnn.b taa heérlyk rusten was heeft dus danig geleden dat er niet veel meer van over is. Tal van huizen zyn êoor den stroom geheel weggeslagen. Waar vroeger b'oerderyen stonden Is een puinhoop overgebleven. Waar weilanden en vrucht bare akkers waren, liggen nu diepe kreeken en massa's zand van wel 1.50 m. hoogte, die by het dichten van den dijk landinwaarts zyn ge spoeld. Tot zelfs in de stra ten gaat het heuvel op en heuvel af, over al het zand dat hier ligt. Het zal veel tyd kósten voor dat alles hier een beetje geordend ls. De boeren, die straks weer gaan begin-, nen. staan nog met de handen in het haar omdat ze niet weten waar het eerst te be ginnenHun huis, hun schuur, hun vee, hun mate riaal, alles is weg. Ook zal liet werken op de landeryen dijk", waar het 's zomers Van gevaar ontbloot zyn, daar zich hier vele mynen- velden bevinden die nu door het zand zyn overdekt en mis schien wel door het water zyn weggespoeld. Ook Ritthem heeft zyn tol aan den oorlog wel duur betaald, r Ook de oude Middelburg- sche- en Vlissingsche weg zijn droog, zoodat men ook weer over „den ouden weg" naar en van Vlissingen en Middelburg kan. In den Ouden Vlissingschen weg is echter ook een gat gespoeld en waar schuwt een bord voor moge lijk aanwezige mynen. Men zi1 gewaarschuwd. De prachtige oude Middel- burgsche weg met zyn aan weerszyden prachtige kastanie- boómen en struikgewas is to taal van zyn luister berooid. Niet alleen dat boomen en struiken straks in de lente niet met het mooie jonge groen zullen prijken, maar van den Abeele tot den molen zyn haast alle woningen ver dwenen. De huizen die niet ver dwenen zyn, zyn zoo toege takeld dat de meeste toch ge sloopt zullen moeten worden omdat zy door het water geheel zyn ondermynd. door verplaatsing van perso nen naar andex^e districten en door arrestaties, welke doen denken aan de methodes van de vroegere Gestapo. Er zijn menschen, die eenvoudig van het- tooneel verdwynen, zonder bekendmaking van de reden cn zonder dat hun families eenig nieuws ontvangen. Dit gebeurt zoowel met vooraan staande leden als met minder belangryke figuren. De com munisten beschikken bijna overal over ledenlijsten van de plaatselijke groepen. Documen ten en feitenmateriaal bevin den zich thans in geallieerde handen en wanneer zij gepu bliceerd worden, zullen zy een gedetailleerd beeld geven, van de door de communisten toe- gépaste methoden, zoo sehrUft de „Manchester Guardian". Hoewel niet officieel, hebben de communisten in feite de volledige controle over geheel Berlyn. dus ook buiten de Russische zóne. De „geallieer de supervisie" wordt vrywel enegeerd, Het Duitsche administratie- e bestuur van Berlijn is hoofdzakelijk in communisti sche handen. De 80-jarige Oberbürgermeister, dr. Karl Werner, is alleen een symbo lische leider. Zijn rechterhand is Karl Maron, een bekend communist en andere sleutel posities, zooals Arbeidszaken en OnderwysT worden ingeno men door de communisten Hans Jendretzky en Otto Win- zer. Ook de politie staat voor het grootste gedeelte onder communistische contröle. De methoden van het Ber- lynsche administratieve be stuur berusten op het totali taire principe,vervolgt de „Manchester Guardian". Arres taties worden, zonder bevel tot inhechtenisneming, ver richt. De concentratiekampen in Sachsenhausen en Buchen- wald zijn door de Russen her opend. In Buchenwald kunnen vroegere nazileiders een op leidingscursus van zes maan den volgen, waarna het hun is toegestaan tot de communis tische party toe te treden. De onder Russisch toezicht verschijnende bladen staan on der strenge censuur: zij mo gen niets publiceeren ten na. deele van het voorgestelde .eenheidsfront". De Britsche en Amerikaansche bladen zijn verboden in de Russische zóne. maar zy worden clandes. tien verhandeld voor den prijs van 3.50. Redactioneele in menging, metterdaad komt ook voor. In Rostock werd het sociaal-democratische orgaan gedwongen om een artikel op te nemen tegen de leiders van een massabijeenkomst, welke tot het besluit gevoerd had, dat slechts een Rijkspartijdag over een evontueele fusie zou mogen, beslissen. Het was niet toegestaan do bron van het artikel te vermelden. In het algemeen is, vol gens de „Manchester Guardi an", de toon van de door de communisten gecontroleerde pers cn radio in Berlijn nau welijks te onderscheiden van de propaganda van Göbbels. Een „Cultureele week" te houden van 24 tot 31 Maart, zal een uiting worden van „Germaansche cultuur als de grondslag der Germaansche eenheid". De door de commu nisten overheerschte vakbon. den werden aangekondigd als niet-politiek, waardoor zij 300.000 leden kregen in Ber lijn, dat in de \;ler politieke partyen slechts 100.000 leden Lelt. Maar nu worden de vak bonden als politiek werktuig gehanteerd en het is veelzeg-' gend, dat de sociaal-democra tische beslissing, om aan de plaatselijke groepen het vraag stuk der fusie voor te leggen, aangekondigd werd op het vakvereenigingscongres. De fusie is er echter nog niet. Kort geleden is dr. Kurt Schuhmacher, leider der so ciaal-democraten in de Brit sche zöne, en de felste tegen stander van fusie, onder be scherming* van vier Britsche officieren, op bezoek geweest in de hoofdkwartieren van zyn party. Hij bepleitte hand having van de party in de drie niet-Russische zónes, óf ont binding plus vrij stemrecht voor de individueels leden. Maar de Beriynsche partij leiders zyn timide en sommi gen zyn te verwikkeld in de Russische manoeuvres om on afhankelijk te blijven. Schuh macher gelooft, dat een fusie het eind van de politieke kracht der partij zal zijn. Hij verklaarde, dat er in de Wes telijke zones in geen geval een scheuring zal ontstaan, en dat in het Oosten in de plaatse lijke groepen, waar de leden lijsten zich niet in Russiche handen bevinden, vele leden de nieuwe partij links zullen laten liggen. Zeeuwsche Volksuniversiteit is daarom gelukkig in het ge bouw der C.J.M.V., Lange Sin gelstraat Middelburg, de ge legenheid gevonden te heb- oen om van 1629 Maart a.s, een tentoonstelling te orga- niseeren van teekeningen cn grafief van den Veerschen kunstenaar Dirk van Gelder. De heer van Gelder heeft voor deze gelegenheid een groot aantal van zyn werken bijeen gebracht, zoodat den bezoekers een zeldzame gele genheid geboden wordt om het voornaamste werk van deze belangryke figuur uit de we reld de moderne grafiek by een te zien. Vrijdag 22 Maart houdt de heer Van Gelder een causerie over „Oorsprong, taak en tech niek der grafische kunst". Vooral ook, omdat de kunste-i naar dien avond zyn hoorders wil laten kennis maken met de materialen, welke in de grafische kunst gebruikt wor den, bëlooft deze voordracht zeer leerzaam te worden. Op onze bureaux te Middel burg. Vlissingen en Goog Ugt "hans ook de passagierslijst van he>t m. s. Oranje", die met ruim 800 repatrieeronden op weg is naar het vaderland, ter Inzage. Walcheren ALGEMEEN® VERGADERING POLDER WALCHEREN. Millloenenwerk aan de Zuldwatering. In de dézer dagen gehouden zitting van de algemeene ver gadering van den Polder Wal cheren werd mededeeling ge daan van de ontslagneming door den commissaris A. Mal- jaars wegens h'oogen leeftijd en door den commissaris C. A. van Woe-lderen wegens vesti ging buiten den polder. De voorzitter sprak een woord van dank aan beiden uit. De hoeren L. Janse de Jonge en mr. J. A. Dumon Tak werden als commissaris geïnstalleerd. Het dykgeschot werd even- s voor 1945 vastgesteld op 27 per ha schotbaar- en 18.80 per ha vryland en op 5.per 100 belastbare op. brengst van de gebouwde eigendommey, Se begrooting werd vastge- 1 trt een bedrag van f 587.800-57 voor den gewonen en 117.560.97 voor den bui tengewonen dienst. Het belangrijkste punt van de agenda was een voorstel van het dageiykse.h bestuur tot het. uitvoeren van zink- en bestortingswerken aan de Zuidwgtering, waajjmede een bedrag van naar raming f 2.000.000 gemoeid zal zijn. Nadat de ingenieur een uit voerige mondelinge toelichting had gegeven en de voorzitter eenige vragen had beantwoord, werd het voorstel met alge meene stemmen aangenomen. Bij de behandeling van het voorstel bleek, dat het Dage- lyksch bestuur met Ged. Sta ten in overleg zal treden ten einde de financiering van het werk onder oogen te zien. AMERIKANEN BEZOEKEN WALCHERSCHE DORPEN. Dinsdag hebben de autoritei ten \*an het Amerikaansche Roode Kruis, die thans Wal cheren Voor de tweede maal binnen korten tijd bezochten, een tocht over fret eiland ge maakt. Nadat men in Middel burg een zeepui tdeeling had bygewoond en de treffendste momenten had vereeuwigd, zette het gezelschap den tocht voort naar Veere, waar den nieuwen dijk werd bezichtigd. In Westkapelle had uitrei king van kleeding van het Amerik. Roode Kruis pl$"ts door het H.A.R.K.-comlté. lunch werd gebruikt in de di rectiekeet van den Rijkswater staat. Tenslotte maakte m©n In Meliskerke een tweede zeep- jitdeeling mee. BERUCHTE N.R.B.-ERS AANGEKOMEN. De politieke recherche-dienst te Middelburg heeft Zaterdag avond de beruchte N.S.B. fa milie Brakman, bestaande uit de wed- J. C. Brakman- Snoep, H. A. Brakman en Me. Ca. Ma. en Ma. Aa. E. Brak man te Middelburg binnenge bracht. Ook kwam mee de N.S.B.-er S. Blok en zyn vrouw C. M. M. BlokBrakman. Al len trachten zich in Vorder schuil te houden, doch dit is niet doorgegaan. KOLEN VOOR GEÏNUNDEERDE GEBIEDEN. Aan de bewoners van de perceelen, die tijdens de inun datie onder water hebben ge staan, zullen extra eenheden brandstof worden verstrekt. Naar gelang deze perceelen meer of minder diep in het water hebben gestaan, wordt ook meer of minder brandstof toegewezen. Ten hoogste zul len drie eenheden cokes en twee eenheden cokesbriets en ten minste een eenheid cokes en twee eenheden cokesbrlets, worden verstrekt. Middelburg FEESTAVOND COÖPERATIE „DE BROEDERBAND", In het kader van de feeste lijkheden ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, geeft de coöperatie „de Broeder band" te Middelburg deze week voor 'haar leden een reeks feestavonden in de Schuttershofzaal, die voor deze gelegenheid smaakvol werd versierd. Maandag was de eerste van deze avonden. Na een welkomstwoord van den voorzitter der vereeniging, de heer P. C. Muller, bezorgde een cabaretgezelschap, o.l. v. Albert de Booy, de zaal eenige feestelijke uren by vroolyke en ernstige liedjes van Albert de Booy zelf, het optreden van de cabaretière Annie Kaats, Piet Leenhouts met zijn dwaasheden, de accordeonist Wim Koppenare, last but not least Bavola, vingervlug en verbazingwekkend. In de pauze werd bekend gemaakt, dat de coöperatie het plan heeft, binnen niet al te langen tyd een herstellings oord voor zwakke en zieke eoöperatrices in te richten. Een verloting voor dit doel was in het program van den geslaagden feestavond opge nomen. ALG. MIDDENSTANDS ORGANISATIE. Voor de afd. Middelburg van de Alg. Middenstands-organi satie hield Maandag jl. de heer M. J. Ackerstaff, secretaris" van het Centr. Bureau van het Instituut voor Middenstands- ontwikkeling te Den Haag een. causerie over de midden- standsbeweging. Na een kort historisch* overzicht kwam de spr. tot de slotsom, dat steeds voor den middensander, die in feite winkelier of ambachts man is verkeerd begrip was getoond. Bovendien was door de vrye concurrentie de eisch tot vakbekwaamheid verdwe nen. Toch is de middenstand van groot belang; Nederland telt ruim 200.000 zaken, die 2 millioen personen bedienen. Ook voor den middenstand is organisatie echter noodzakelijk en op dit laatste drong spr. dan ook aan. Spr. eindigde met het voorontwerp voor de wet op de Bedryfsehappen, dat hij onaanvaardbaar achtte. Na de pauze werd een groot aantal vragen beantwoord. Vlissingen Te Vlissingen is Maandag een ploeg van 20 man gearri veerd van de Amerikaansche graf-registratie. Zjj zullen overal de ïyken van de gesneu velde Amerikanen opgraven en deze naar het groote Ameri kaansche militaire kerkhof te Margraten (L.)* vervoeren. Zy hopen ongeveer in 10 dagen met dit werk in Zeeland klaar te zyn, waarmee dan tevens hun werk in Holland beëindigd is. In verbanl met deze graf- registratie verzoekt Lt. Eedon R. Johnson ieder, die nog lyken van gesneuvelde Amerikanen weet te liggen, waarvan geen opgave is gedaan bij den bur gemeester, of waarover geen verdere Informaties zijn ingewonnen, dit te berichten aan 6893. O. M. Graves Reg. Co. te Roosendaal. De bond van buurtvereeni- gingen „Oranje en Vlissingen" vergaderde Maandagavond in het Concertgebouw te Vlissin gen, Besproken werden de feestelijkheden die op 3 April en 4 Mei a.s. gehouden zullen worden. "Na een uitvoerige dis cussie werd besloten op 4 Mei een openluchtspel of iets der- gelyks te geven. Er is een commissie benoemd, die binnen 14 dagen verslag zal' uitbren gen of dit mogelyk is. Verder wil men op een van deze feest dagen een concert geven en een muzikale wandeling houden. Met vaandels en banieren van alle vereenigingen die zich hiervoor opgeven, hoopt men een. betooging van dank. ver lossing en blijdschap te kun nen houden voor de bevrijding van ons vaderland. De verga dering stond onder leiding van den voorzitter,, den heer A. Schout en had een zeer geani meerd verloop. WEER GROOTE HARINGVANGSTEN. Na, een korte onderbreking nemen thans de haringvang- pien weer toe. In Vlissingen wv"d Maandag 64.000 kg. aan gevoerd, terwyl in Breskens, waar Zonda'g ook gevaren werd, 16 schepen dien dag naar verluidt. 100.000 kg. ha ling hebben binnengebracht. Souburg Eenige "dagen geleden maak te een inwoner /an Souburg de kachel aan om zyn bene denwoning droog te. stoken. Plotseling begon het hevig te knetteren en te knallen. De kachel werd zoo vlug mogelijk gedoofd en het bleek toen dat achter de kachelplaat een aan tal „losse" geweerkogels lagen, die tot ontploffing waren geko men. De woning was destijds door de Duitschers gebruikt voor magazijn. Door de vrjlgemaakte Geref. kerk te Oost- en West-Sou burg, wordt Woensdagavond om 7.30 uur een bidstond ge houden voor 't gewas en de maatschappelyke nooden in hefc muzieklokaal in de Buchtstr. Voorganger Is Ds, J. J. Arnold te Vrouwenpolder. Domburg Onder w.ru voorzitterschap van ds- J. E. Visser vergader de de A. R. kiesver. do Dom burg. Daar het bestuur en bloc aftrad, werden herkozen en gekozen tot bestuursleden de heeren R. Boogaard, J. Francke Lz., J. v. Rotten- ds. J. E. Visser en J- de Visser Lz. Besloten werd zich te wen den tot het bestuur der C.H. en der St. G. kiesver. om by de a.s. gemeenteraadsverkiezing zoo mogelyk %iet één Prot. Chr. lijst uit te komen. De vvenschelykheid werd uitge sproken een goede plaats te verzekeren voor een Zeeuw- sehen afgevaardigde op de cand. lijst voor de Tweede Ka mer. Als bestuursleden treden op als voorz.: J. v. Rotten, vi- ce-voorz.; ds. J. E. Visser, secr.: R- Boogaard; penn.: J. de Visser Lz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10