PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Soekarno keurt a.s. onderhandelingen goed. NEDERLAND WINT MET 6-2 VAN LUXEMBURG Epidemie van scheepsbranden in Engelsche havens. DE WERELD-VOEDSELCRISIS. De verdediging van Goering begonnen. Veerdiensten hadden met tegenslag te kampen. Uit de provincie. Hoofdredacteur G. BatHntfln (met redactioneele medewerking vin dr- W. H. Beekenkamp). Uitgave: St ch- ting P.Z-C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr-, Vlissingcn. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoen, Vli«- •ingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Maandag 11 Maart '46 189e Jaargang Nummer 59 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per weck, 3.20 per- kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADV ER» TENT1EPRIJS 12 cent per mm.r minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Viissingen Wnlstraat 58-60,. telefoon IC (2 lijnenMiddelburg: Londensche Kaai 2'J. telefoon 2077 en 2924. Goes: Turikade 15. telefoon 2475. Terneuzen :NieuwedieP3traat 23. Postrekening Verloor Engeland vertrouwen in Indonesiërs? Geen incidenten. Soekarno heeft naar Zondag bericht werd, S.jahrir's nieuwe kabinet goedgekeurd. Eveneens hoeft hy de a.s. onderhandelin gen met de Nederlandsche re geering goedgekeurd. Zooals wij reeds Zaterdag in het grootste deel van onze oplaag nog konden melden, zijn Zaterdagochtend in alle vroeg te 3000 man Nederlandsche troepen te Batavia aan land gezet. Deze vier bataljons vor men slechts het begin van een grootere troepenmacht, die de taak van do Britsche en Britsch-Indische troepen over zal nemen. Het Nederlandsche marine- bataljon, dat, sinds ongeveer zes weken wachtdienst ver richtte in het gebied ten .Zuiden van Batavia, is Zondag ochtend te Tandjong Priok aan boord gegaan om naar Soerabaja te vertrekken. Waarschijnlijk zal het batal jon versterkt worden door an dere detachementen van de brigade mariniers, wier voor naamste taak het zal zijn technische reparaties aan de scheepswerven van Soerabaja te verrichten. Door deze landingen is de situatie in Indië plotseling ten «enenmale veranderd. Sommi gen vreezen, dat de landingen der Nederlandsche troepen een zeer ongunstigen invloed zal hebben op de onderhande lingen. Anderen echter nemen aan, dat het weinig te beteekenen heeft. Sjahrir was tevoren Vrijdagmiddag door sir Archibald Clark Kerr op de hoogte gebracht. Men ver wacht, dat hij officieel zal pro. testeeren tegen het landen der Nederlandsche troepen. Van Britsche ztfde wordt te verstaan gegeven, dat men het vertrouwen in het republi- keinsche bewind verloren heeft en '<le moeilijkheden in Indo nesië meer en meer is gaan beschouwen als een zuiver binnenlandsche aangelegenheid van Nederland en Indonesië. Langzamerhand zullen daar om vermoedelijk verdeeld ovefr een tijdsverloop van 6 maanden alle Britsche en Britsch-Indische troepen door Nederlandsche worden vervan en. Voorlooplg behouden de Sritten het oppercommando. De eerste 800 Britsch-Indiërs zouden Zondag vertrekken. Tot het toestaan van Neder landsche troepenlandingen werd besloteh, nadat duidelijk gebleken was, dat de landingen op andere eilanden nergens tot ongeregeldheden aanleiding ga ven en er overal vreedzame samenwerking ontstond. Tot Zondagmiddag hadden zich nergens ongeregeldheden voorgedaan als gevolg van de Nederlandsche troepenlandin gen op Java. JAPAN SCHE OVERGAVE OP BALL Gen.-maj. B. Mansbergh, ge allieerd opperbevelhebber op Oost-Java, heeft Vrijdagoch tend in de residentie Bali en Lombok de samurai-zwaarden van den Japanschen kolonel Kobungo Tsunuha, ten teeken van de onvoorwaardelijke over. gave van alle Japansche strijd krachten op Bali ontvangen. Men verwacht dat de toestand op Bali spoedig normaal zal zyn. a Nieuws In een notedop De minister van financiën heeft een investeeringscom- missie benoemd, die erover zal hebben te beslissen in hoe verre de financiering van het herstel van de productie, de wederopbouw en het ontwik kelen van den handel, kan worden togelaten uit geblok keerd te goed. Er is een Unie van Ne derlandsche ambtenaren opge richt, die den strijd wil aanbin den tegen alle corruptieve toe standen en overtollige ambte narij en bureaucratie. Zij wil tevens een eind maken aan de sgn. „vriendjespolitiek". Mr. Trip heeft medege deeld, dat hij met 1 Mei a.s. zhn ambt als president der Nederlandsche Bank zal neer leggen. Door den minister van verkeer en energie is een wetsontwerp ingediend: „tijde lijke maatregelen ter verzeke ring van eej» doelmatig ge bruik van tot zeehavens be- hoorer.de werkkrachten er hulpmiddelen". De Nederlandsche mln.- pres. prof. dr. Schermerhom is benoemd tot doctor honoris causa aan de Universiteit te Gent. In een tijdsverloop van 10 jaar zal een millioen Joden in Palestina worden toegela ten, aldus werd dezer dagen in het Britsche Hoogerhuis medegedeeld. Tien Grieksche ministers zón afgetreden omdat zy zich niet kunnen vereenigen met het plan van den premier om de verkiezingen in iederge val op 31 Maart te laten door gaan. Zij vinden den toestand nog niet rustig genoeg. De Hongaarsche regee ring heeft besloten alle Hon gaarsche vliegvelden aan de Sovjet-Unie te verpachten. De leden van de Labour - partij hebben voorgesteld al bij Voorbaat het denkbeeld van Churchill van een Engelsch Amerikaansche alliantie af te wyzen, daar Engeland anders de 49ste staat der V.S. zou worden. Tegen eind Juni zullen de Britsche en tegen eind Maart van het volgende jaar zullen de Fransche troepen de Liba non verlaten hebben. Volgens oüficieele gege vens zullen omstreeks half Juni alleen te Tokio omstreeks 14.000 „fraternisation"-kinde- ren, afstammelingen van Ame rikaansche soldaten, geboren worden. HET NEDERLANDSCH ELFTAL EISCHT NOG VELE VERBETERINGEN. De Oranjehemden hebben Zondag in het Luxemburgsche stadion hun eersten interland wedstrijd na den oorlcg ge speeld en hierbjj een 62 over winning op Luxemburg be haald. Een grooten indruk heeft deze wedstrijd niet achterge laten. Het spel was zeer matig en kan het beste gekarakteri seerd worden met een uitdruk king van Lotsy na afloop van deze ontmoeting: „Een twee de klasse wedstrijd". Er zal nog veel in het elftal gewij zigd en verbeterd moeten wor den om tegen een sterkeren tegenstander een goed figuur te kunnen slaan. Vooral voor de rust klepte het niet erg in de verdediging. Zoo werd bijv. Wilders her haalde malen gepasseerd. Ook aan het verband tusschen de linies haperde nogal het een en ander. Hoewel linksbinnen Rijvers (NAC) verscheidene keeren goed werk deed, moest Alleen 20 kaas in begin April. Door verschillende omstan digheden is de voorraad 20-plus kaas bij fabrikanten en han delaren belangrijk grooter, dan verwacht werd. Daarom is ber sloten, in de eerste helft van April het kaasrantsoen uit sluitend in 20-plus kaas te verstrekken. Paasikivi premier in Finland. Als, opvolger van Manner- helm is Paasikivi tot president van Finland gekozen. Paasiki vi is 75 jaar oud en heeft een eervolle politieke carrière achter zich. Franco houdt voet bij stuk. De Spaansche ministerraad is Zaterdag bijeen geweest. Na afloop werd een communiqué gepubliceerd, waaruit blijkt, dat iedere buitenlandsche in menging zal worden afgewe zen en dat de gedragslijn van Franco onveranderd blyft. De afdeeling Over-Betuwe van de G.O.LW. heeft met klem geprotesteerd tegen het in vrijheid stellen van mevr. O. da Ruiter-van Lankeren Matthes, tot in 1943 leidster van de Nat.-Soc. vrouwen. ZEER MATIGE WEDSTRIJD De haring is opl Binnenkort zullen we het zonder haring moe ten stellen. De haring- voorraden zijn zoo goed als verwerkt, ten deele tot bokking, ten deele door de inleggerijen. Het grootste deel is op de binnenlandsche markt verbruikt, slechts een klein deel werd geëxpor teerd naar Luxemburg, Tsjecho-Slowakye en Pa lestina. Eind April, be gin Mei zullen de eerste schepen weer uitvaren. het in de voorhoede toch voor namelijk van den rechtervleu gel HollemanWilkes komen. Abe Lenstra op de midvoor- plaats maakte weinig klaar. Wilkes en doelman Kraak wa ren wel* de beste spelers van het veld. Van de backs bracht zooals gezegd, Wilders er wei nig van terecht. Zijn collega v. d. Linden had een goeden wedstrijd. De middenlinie speelde verdienstelijk, maar buitengewcon spel gaven deze spelers niet te zien. De Luxemburgsche ploeg speelde beter dan tegen Bel gië. De wedstrijd was nog slechts 5 minuten oud, toen Wilkes uit een voorzet van Holleman doelpuntte. Drie minuten later was de stand echter weer ge lijk toen Wilders miste, waar van de linksbuiten Lahure keurig gebruik maakte. Even Ja ter was het weer Wilkes, die door toedoen van Holleman Nederland opnieuw de leiding gaf. Vijftien minuten voor de rust maakte Wilkes er op zijn eentje S1 van. Onmiddellijk na de rust vielen er kort na elkaar neg twee doelpunten, waarvan een door Rijvers en een door Bergman. De Luxem burgers hielden kranig voL Holleman geraakte nog ge- t'esseerd, zoodat hij op halve kracht verder moest spelen, doch met'een voorhoede van vier jnan slaagden de Oranje hemden er nogmaals in de score od te voeren tot 61 deoi Wilkes, die met een hoog schot zrjn vierde doelpunt in dezen wedstrijd maakte. Kraak moest daarna nog en kele malen handelend optre den, doch kon niet voorkomen, dat Luxemburg in de laatste minuut nog met een zeer har den kegel van den rechtsbui ten Feller den achterstand tot 6—2 inliep. Het Wereldgebeuren De controverse met Rusland. De sabotage in de Engelsche havens heeft thans ongekende afmetingen aangenomen. Za terdag is een groote brand uitgebroken aan boord van het vliegtuigmoederschap Victori ous in de haven van Devon- port, terwijl ook aan boord van de Queen Elisabeth brand ontstond. In Liverpool braken in 3 dagen tijds 5 scheeps branden uit, terwijl ook in de haven van Southampton bran den uitbraken. In Dover is een mijnenveger in de lucht gevlogen. De politie heeft het signale ment verspreid van drie vreemdelingen, die van de brandstichtingen verdacht wor. den. Er zijn troepen nahr de haven van Southampton ge zonden, waar zich niet minder dan 5 groote passagierssche pen bevinden, w.o. de Alcan tara, de Acquintania, de He de France en de Queen Mary. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, bestaat het ver moeden, dat men hier te doen heeft met een actie van Duitsche nationaal-socialisten, die op deze wijze Engeland blijvende schade trachten toe te brengen. De feiten klinken tamelijk fantastisch: ze doen aan een detective-roman denken. He laas zijn ze echter harde wer kelijkheid en het is geen won der, dat de publieke opinie in Engeland er geheel en al door beheerscht wordt. De Britsche Geheime Dienst werkt op volle toeren om dit mysterie te ont sluieren 1 De voedselcrisls in de ge- heele wereld blijft de gemoe deren bezig houden. De orga nisatie der Vereenigde Volke ren heeft een Raad voor voed- selaangelegenheden in het le ven ,geroepen en daarin heeft thans Ben Smith, de Britsche minister voor voedselvoorzie ning, zich verzet tegen het toe. slaan van extra voorraden aan Japan en Duitschland. Zeer fel heeft Smith zich verzet tegen de plannen van Mac Arthur om de Japansche rantsoenen te ga randeeren, daar dit zou betee kenen, dat de Jappen 500 cal. per dag meer zouden krijgen, dan de Britsch-Indiërs. Enorm hoog gestegen is de nood in China. In de provin cie Honan bevinden zich millioen vluchtelingen zonder onderdak en voedsel. Er zou den reeds mer dan 49.000 doo- den te betreuren zijn De stekeligheidjes over en weer tusschen Rusland eener- en Engeland en Amerika an derzijds duren voort. De Britsche regeering heeft nu aan de Bulgaarsche regee ring medegedeeld, dat ey eich aansluit by het protest van de V.S., dat eischt, dat met we- derzydsch goedvinden leden van de oppositie in het Bul gaarsche kabinet moeten wor- den opgenomen. Radio Moskou heeft hierop gereageerd met de verklaring, dat Engeland en de V.S. de Bulgaarsche oppositie ophitsen en in Londen beschouwt men difc weer als een Russische tegenzet op de Amerikaansche en Britsche critiek op de aan wezigheid van Russische troe pen in Iran. Engeland heeft zich Inmid dels ook aangesloten by het protest der V.S. tegen de aan wezigheid van Russische troe pen in Mandsjoerije. Deze protesten schjjnen ove rigens vrucht af te werpen. Uit China komen namelijk be richten, waaruit blykt, dat de Russen doende aijn hun troe pen terug te trekken. Reeds zouden 22 troepentreinea ver trokken zijn. 33 dooderi bij een voetbalwedstrijd. In het Engelsche stadje Bol ton kwam het Zaterdag tij dens den cup-wedstrijd Bolton Wanderers—Stoke City tot zulk een gedrang rond het voetbalveld, dat twee hekken bezweken en een enorm men- schenkluwen voorover viel. Er werden 33 personen gedood en meer dan 500 gewond. De scheidsrechter liet na 20 mi nuten doorspelen en daarop werd nog al critiek uitge oefend. De scheidsrechter ver klaarde echter, dat hy daar door een kalmeerenden invloed had uitgeoefend en de hulp verleening had vergemakke lijkt Dit ia het grootste onge val van dezen aard. dat zich ooit in Engeland heeft voor gedaan. De Rijksmaarschalk wilde slechts vrede.... Zooals werd gemeld is Vry. dag de verdediging van Goe- ring begonnen. Goering betrad de zaal met veel bombarie en voelde zich het middelpunt als in zyn beste dagen. Als eer ste getuige decharge werd gehoord de generaal der Luft waffe von Bodenschatz, die onder meer verklaarde, dat Goering in 1943 by Hitler uit nog verklaard, dat Goering zyn best had gedaan om het lot KruiningenPerkpolder drukker dan VllssingenBreskens. Slechte kolen en slechte schepen Er heeft de laatste weken nog al eens iets niet geklopt met de veerdiensten. De Prov. Sboombootdiensten beschikten voor de schepen slechts over kolen van inferieure kwali teit en daardoor kon herhaal delijk niet voldoende stoom verkregen worden. Als gevolg daarvan moeten verschei dene malen de vaarten ver vallen. Er ?yn echter onmid- deliyk pogingen gedaan om betere kolen te krijgen en deze pogingen zijn met succes bekroond, zoodat het nu wel beter zal gaan. De schepen zyn echter nog steeds niet in goe de conditie. Vele nachtelyke herstellingen aan de machine- installaties waren noodig om de veerdiensten gaande te houden en de „Koningin Wil- helmina" moest zelfs een kor ten tyd uit de vaart werden genomen, omdat een herstel ling niet in een nacht kon wor den uitgevoerd. Terecht is er geklaagd, over het onvoldoende zijn van het s.s. „Koningsplaat" voor het veer VlissingenBreskens. Op 13 Febr. is het s.s. „Zuiderzee*' op deze lijn gaan varen. Zoo dra de „Koningsplaat" is her steld. zal zy als tweede schip op deze Ujn dienst doen. Op de veren Vlissingen Breskens en Kruiningen-Perk- polder zyn verkeerstellingen uitgevoerd. Gedurende de eer ste 15 dagen van Februari '46 zijn cp de lijn Vlissingen Breskens vervoerd 10.952 pas sagiers en- op de iyn Kruinin genPerkpolder 14.230. Het aantal vervoerde auto's be droeg gedurende dien termyn onderscheidenlyk 456 en 1325. Het aantal achtergebleven auto's gedurende dien termyn onderscheidenlyk 29 en 603. Onder achtergebleven auto's worden verstaan de wagens, welke tydig aanwezig: waren, doch door de te geringe ver voerscapaciteit der schepen niet met de eerst vertrekkende boot konden worden overgezet. Door het inleggen van extra vaarten wordt getracht aan de verkeersdrukte tegemoet te komen. Deze cyfers zijn zonder meer niet voor vergelyking vatbaar. Op de lyn Vlissingen—Bres kens moet by zwaren storm de vaart spoediger worden ge staakt dan op de lyn Kruinin genPerkpolder. Ook zyn vaarten uitgevallen als gevolg van de slechte kolen. Voorts richt het vervoer in het' by- zonder van zware wagens zich noodgedwongen cp de lijn Kruiningen-Perkpolder. Daar tegenover staat echter dat naar ruwe schatting ongeveer de helft van de auto's, welke van O.-Zeeuwsch-Vlaanderen naar overig Nederland ryden de route over België nemen. Dit laatste zal pas kunnen veran deren, wanneer tusschen Krui ningenPerkpolder een ferry boot in de vaart is. Het provinciaal bestuur is allerminst voldaan over het geen tot dusver is bereikt ten aanzien van het verkeer over de Wester-Schelde. Te zeer is dat bestuur overtuigd, dat een aanzienlijke verbetering van de verkeersrmcgelykheid van Zeeuwsch-Vlaanderen met ove rig Nederland noodzakelyk is voor den wederopbouw van W. Zeeuwsch-Vlaanderen en voor het opleven van handel en be- dryf. Schepen. Motorferry booten. In verhand met een ver slechtering van de positie van het wradc van bouwnummer 215 ls nogmaals de aandacht der regeering op het lichten van het wrak gevestigd. Dosr een deskundige is een onder zoek ingesteld. Daarby is vry- wel komen vast te staan, dat het door eon bedryfsleider van de Kon. My. „de Schelde" ge opperde idee om het schip met behulp van tanks te lichten onder de huidige omstandig heden alleen tot het gestelde doel kan voeren. Sterke aan drang is uitgeoefend om spoed te betrachten. Een verdere achteruitgang van de positie van het schip dcor de jongste stormen heeft ook dit onmo gelijk gemaakt. Er rest slechts het wrak te lichten door ber gingsvaartuigen. Ten aanzien van de wrak ken van de „Prinses Juliana" en de „Prins Hendrik" is geen verandering te melden. Het herstel van de motor- ferryboot „Koningin Wilhel- mina" is met kracht voortge zet By den voortduur wordt aandrang uigeoefend om het voor herstel van de motorin- staliatie benoodigde gietwerk tijdig aangevoerd te krygen. Naar het zich laat aanzien zal he+ schip begin April e.k. in de vaart kunnen komen. der Joden te verzachten. Maandag wordt de verdedi ging voortgezet, de gratie raakte. Tot een openlijke breuk kwam het pas In 1945, toen Goering op last van Hitier gearresteerd werd. Goering zou steeds de vrede lievendheid zelf zyn geweest en allerminst naar een oorlog hebben verlangd. Van de toe standen in de concentratie kampen wist hy niets. Goering kende uit den vorigen oorlog de verschrikkingen van het luchtwapen en hy voelde dus niets voor een nieuwen lucht oorlog. De geallieerde lucht macht was, dit moest Boden schatz toegeven, verreweg su perieur aan de Duitsche. Daarna werden de bombar dementen op Warschau, Rot terdam en Coventry ter sprake gebracht Warschau was een vesting, die zich verdedigde, Coventry het hart van de Britsche vliegtuigindustrie, zoo motiveerde van Bodenschatz de bombardementen. Over Rotter, dam sprak hy veiligheidshalve maar niet. Ten slotte werd Kerknieuws GEN. SYNODE NED. HERV. KERK. In de zitting van de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk van Donderdag kwam een schryven van dr. W. F. Dankbaar betreffende stimu leering van de opleiding tot predikant' aan de orde. Er wordt voorgesteld door éen actie de studie in de theologie aan te moedigen. Dit zal zoo wei door publicatie in de pers als door een herziening van het beurzenstelsel moeten geschie den. In de zitting van Vrijdag werd ds. P. Fagel te Enschede benoemd tot jeugdpredikant in algemeenen dienst in de plaats van dr. F. M. Kocy- man, die benoemd is tot leider van het landelijk werk van de A.M.J.V. STILLE OMGANG Zaterdagnacht is te Amster dam weer de Stille Omgang gehouden. Ongeveer 20 25.000 mannen namenhieraan deel. Transportmoeilykheden ver hinderden dat om. uit Zee land niet de anders zoo groote groepen konden deelnemen. Wel waren o.m. uit het Goe- sche land kleine groepen op eigen gelegenheid gekomen, die de .reis tot Zwyndrecht per bus maakten. Er waren 14 extra-trcinaa incelesd. WIJZIGING TREINENLOOP. Met ingang van heden zijn in de spoordienstregeling weei enkele wyzigingen aange bracht. Op de Zeeuwsche lijn vervalt in de richting Roosen daalVlissingen, de trein die op Zondag om 5.58 u. uit Roosen daal vertrekt en te Goes om 7.37 u. aankomt. Wel rydt de ze trein van Goes uit om 7.47 u. naar Vlissingen. Aankomst aldaar 8.47 u. De trein GoesVlissingen op Zaterdag, die tot nu Loe om 10.47 u. vertrok, zal voor taan om 10.25 u. uit Goes ver trekken. Aankomst Vlissingen 11.30 u. De sneltrein van 13.25 u. uit Roosendaal, en 14.41 uit Goes, wordt Zondags vanuit Goes stoptrein. De trein 15.30 u. uit Goes, aankomst Vlissingen 16.34 u. vervalt op Zondagen. In de richting Vlissingen- Roosendaal komt er op Zondag een trein by. Vertrek Vlissin gen 15.50 u.' aankomst Goes 16.49 u. BEZOEK KAMERLEDEN AAN WEST ZEEUWSCH. VLAANDEREN. Het bezoek dat de Kamerle den Vrijdag aan W. Z.-Vlaan- deren brachten, begon met vertraging. Het gezelschap zou met de „Colynsplaat" van Vlis singen naar Breskens overste ken, maar... de „Colynsplaat" liet verstek gaan, zoodat het gezelschap een uur later met de gewone veerboot in Breskens arriveerde, waar het werd ont vangen door burgemeester Maas en burg. v. Dongen en de heèren Bouwense en Hool- horst, resp. directeur van de Stichting Herstel 1940'45 en van de Ver. tot behartiging van de belangen in W. Z. Vlaanderen. De heer de Baere hield een krachtig pleidooi voor de Bres. kensche visschery. Na de bezichtiging van Bres. _;ns, werd gereden naar Schoondyke, waar o.a. de land. bouwhuishoudschool, gevestigd in een z.g. nissenhut, de cen trale winkel en de bunkerkerk werden bezichtigd. Burgemeester Rosevelt heeft daar speciaal gewezen op de groote behoefte aan landbouw- onderwys. Hoewel er sedert 1941 hier een Rykslandbouw- winterschool is, is een gebouw daarvoor nog niet gesticht. Burgemeester Rosevelt wees verder op het groote tekort aan ambtenaren, waarby thans komt dat door het oproepen in militairen dienst, in deze ge meente een1 noodtoestand is ontstaan. In Oostburg kwam het ge zelschap byeen in restaurant Mabesonne, waar alle burge meesters van hét district, be nevens een aantal bestuursle den van vereenigingen aanwe zig waren. Tydens een maaltyd, deed burgemeester v. Dongen een oproep om steun by den opbouw van het gewest. De heer Hooihorst wees spe ciaal op de ligging van België. Wanneer straks de grenzen naar België open gaan. zullen de mensehen daarheen trekken en zullen onze zakenmenschen de dupe worden. De heer Ramondt besprak de nood en in den landbouw, waar. na de heer Mys de verkeers problemen naar voren bracht. De heer Bols verdedigde de kwestie van de vergoeding der oorlogsschade. Burgemeester Kostense hield een pleidooi voor inpoldering van de Braakman, waarna bur. gemeesten Aernouds de hulp inriep voor zyn zoo zwaar ge troffen Sluis en een lans brak om van Cadzand één der mooi ste badplaatsen van het Wes ten te maken. De voorzitter van de Tweede Kamer, de heer van Schaik. bracht dank voor de ontvangst en zei o.a. dat het op den weg van de regeering ligt hier te helpen. Spr. gaf de verzekering dat dé wenschen naar voren gebracht zullen worden. Het gezelschap bezocht daar na nog Cadzand, -Sluis, Aar denburg en Eede, om vervol gens via Antwerpen, naar Den Haag terug te keeren. MAN DOODELIJK GETROFFEN. Donderdagnacht werd in de Bakkerstraat onder Water landkerkje door kommiezen een auto aangehouden waarin was gezeten de garagehouder H. uit Oostburg en zekere A. B. uit Waterlandkerkje. Toen de inzittenden gesommeerd werden uit den wagen te ko men, moet een gevecht zrjn ontstaan, waarbij schoten werden gelost, die den garage houder troffen. De man is naar het ziekenhuis te Oost burg overgebracht, waar hy later aan de gevolgen is over leden. SCHOENEN VOOR LANDBOUWERS EN LANDARBEIDERS. De commissie van samen werkende landbouworganisaties in W.Z. Vlaanderen heeft ter verdeeling onder landbouwers landarbeiders een party tweedehandsch werkschoenen ontvangen. De verdeeling zal per gemeente geschieden. HERSTEL VAN DE VLASTEELT EN i -INDUSTRIE. In verband met enkele niet geheel juiste publicaties om trent de toewijzingen van stroovlas aan kleine vlassers en den noodtoestand- in de door den oorlog zeer getroffen vlascentra in W. N.-Brabant en W. Z.-Vlaanderen, deelt het bedrijfschap voor vl^ en hen nep mede, dat de getroffen bedryven voor zoover zy daar prys op stelden voor' 70 pet. van de verloren ge= gane hoeveelheden stroovlas opnieuw werden bevoorraad. Tevens hebben alle bedrijven,, uit den oogst 1944 aanvullen de ver3trekkingén ontvangen, voor zoover deze bedrijven al» thans zelf reeds niet over vol doende grondstoffen beschik» ten. In December 1945 is aar. iederen vlasser gelegenheid geboden een aanvraag in te dienen om boven de verstreky te aankoopvergunning van vlasoogst 1945 nog een hoe veelheid vias te mogen on in vangen. Vcor den opbouw van de verwoeste bedryven in West Zeeuwsch Vlaander en en West Noord-Brabant kon door ge brek aan materiaal helaas nog niet veel bereikt worden. Door den invoer van enkele turbines in Zeeu .-.schVlaanderen en het bouwen van hiervoor noodigo loodsen zal binnen afzienbarea tyd althans een gedeelte van het vlas in W. Zeeuwsch» Vlaanderen kunnen worden af» gewetkr, terwyl daarnaast door stroomvoorziening van intact gebleven bedryven ook het een en ander kan gebeu=. ren. De ondervakgroep vlasbo= werkende industrie en het be drijfschap vatten iedere gele» genheid om verbetering in den toestand te brengen aan. De vlassers kunnen zich met hun moeilijkheden tot deze ins tan» ties wenden, SOLISTENCONCOURS TE VLISSINGEN. Zaterdag werd in het schaft» lokaal van de Schelde te Vlis» sin gen. ter gelegenheid van het jubileum van „Ons Ge» noegen", door den Bond van Harmonie- en Fanfaregezel- scha,ppen voor het eerst na de bevryaing weer een solisten» concours gehouden, het 14de, dat de bond reeds organiseer de. De wedstryd werd geopend door den 2en voorzitter C. A. Blok, die met den len secre taris, den heer J. C. Maas, het bondsbestuur vertegehwoor» digde. De junr bestond uit de heeren J. li Caro te'Mid delburg^ en C. Schy've te Schoondyke. Als concours-pia» nisten traden de heeren P. de Rooy te Vlissingen en W. Harthoorn te Goes op. Voor de organisatie niets dan lofi De nummers werden vlot ach ter elkaar ten gehoore ge bracht In den namiddag ga ven de wnd. burg. van Vlis» singen, den heer L. P. van singen, de heer L. P. van Oor» schot en wethouders M. van hng blyk. Het was jammer, dat er van de zyde van het publiek voor dit, zoowel muzi kaal als organisatorisch goed geslaagde muziekfeest zoo weinig belangstelling bestond. Te Axel kwam de echtge» noote van den heer de V. door de gladheid van den weg zoo danig te vallen, dat zy zich ernstig bezeerde en genees kundige hulp noodzakelijk bleek. Geref. kerken. Beroepen te Axel ds. D. J. Couvée te Hille- gersberg. Tot brandmeester le klasse van de vrywiliige brandweer te Oostburg is benoemd de heer Ph. A. de Vuijst PARTIJ VAN DEN ARBEID, Vrydagavond vond de op richtingsvergadering van de afdeeling jVnuueiburg der Par ty van den Arbeid plaats. In het voorlooplg bestuur werden gekozen: mr P; C. de Jonge, le voorz.; H.'J. Flierman Jr., Ie secr.; L. A. Schenk, le pen- ningm.P. M. Baijens, 2e voorz.; M. C. Verburg, 2e secr.? mevrouw L. A. Flierman— Korver, A. J. Schuitema, L van Loo en L. Goedbloed, le den. In het bestuur zyn 2 zetels nog gereserveerd voor niet» vertegenwoordigde groepen. Thee inplaats van koffie. Het laatst beschikbaar ge stelde rantsoen koffie zal voor twee weken langer toereikend moeten zijn dan oorspronkelijk het plan was. De eerstvolgen de bon zal pas op 7 April aan gewezen worden en het daarop verkrygbaar te stellen rant soen zal eveneens voor zes weken zijn. Ter compensatie van den over deze twee peri oden van zes weken uitvallen den koffiebon zal op 23 Maart een extra-bon voor 50 gt. thee bekendgemaakt worden. By K.R. is benoemd tot plaatsvervangend-voorzitter van het tribunaal voor het ar rondissement Middelburg, mr P. H. W. F. Teilegen, burge meester van Terneuzen. WILLEN RUSSEN BORNHOLM VERLATEN Naar verluidt, zou de Sow* jet Unie aan Denemarken offi cieel medegedeeld hebben, het eiland Bórnholm te ontruimen, zoodra de Denen de bezetting van het eiland kunnen over nemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1