PR0VIHCIA1E ZEEUWSCHE COURANT De Bevelanden en Walcheren één? KORlz PREDICATIE Kabinet Sjahrir vrijwel gereed Soekarno niet naar Clark Kerr. Amerika zond een nota naar Moskou. Sovjet-reactie op ChurchiUs rede. De vijfde co onne der toekomst Hoofdredacteur O. Battlntljn (met redaclioneete medewerking van dr W. H. Reekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schocb, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKvtNSCHE COURANl Zaterdag 9 Maart 1948 189e Jaargang Nummer 58 AHONNPMfcMM'KlIb CCOI PCI week. t 3-20 per kwartaal. Iranco per oost. 1 3.45 per kwariael. Losse nummers b cent AUVER» TENTIEI'RIIS 12 cent per mm., minimum nei advertentie 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen: Wolstraat 58-60. telelnnn 10 >2 Hjnent. Middelburg Londensche Kaai 29. tcleloon 2077 en 2924- Goes lurlkade IS. teleln.m "4475 Terneim-n Nuuwediepstraai 23 Hostiek-n.ng Hrov /eeuwMlir Het drie-eilandenplan Kosten vormen geen onoverkomelijk bezwaar. Wij hebben reeds bij herha ling de aandacht gevestigd op de brochure ,,Er op of er on der" van jhr. ir. J. de Ranitz en ir. M. de Vink en laten hier thans volgen, wat belde schrij vers over een der belangwek kendste toekomstprojecten, het Drie-eilanden-plan, in het mid den brengen. In het centrum van Zeelano liggen de drie eilanden Zuid- Beveland, Noord-Beveland er Walcheren. Zuid-Beveland er Walcheren, slechts door een dun strengetje, de Sloedam met elkaar verbonden; een kwetsbaar punt zooals wij nu weten. Voor het uitbreken van den oorlog was een plan gereed om Zuid-Beveland en Noord Beveland met een brug te ver binden. Reeds toen was men dus bereid om groote kapitalen in deze eenwording van beide eilanden te steken. Echter ook een brug ter hoogte van het Katsche Veer over de Zand kreek beteekent nog maar een eerste stap in de goede rich ting. De werkelijke oplossing, de volledige éénwording van de drie eilanden is slechts te be reiken door de Zandkreek aar, beide einden af te dammen en droog te leggen. De Westelijke dam zou dan ten Noord-Westen van Veere moeten worden gelegd. de Oostelijke dam tusschen Kats- hoek én de Oostelijke punt van den Oost Beveland Polder, waarmede de Oostelijke oever van Noord-Beveland met vloeiende lijn in die van Zuid- Beveland zou overgaan. DE EERSTE DROOG MAKING. Deze afdamming van de Zandkreek zou de eerste droogmakerij in Zeeland betee- kenen, daar de bodem in de Zandkreek beneden Amster- damsch peil is gelegen. De af watering zou dus door middel van een gemaal moeten ge schieden, wat landbouw-tech- tiisch een voordeel beteekent. Bij de bepaling van de capa citeit van dit gemaal is echter rekening te houden met de pol ders, welke op de Zandkreek en het Noord-Sloe uitwateren. Daar het kanaal door Walche ren zijn voortzetting zal moe ten bleven houden door de Zandkreek. zal op de plaats van de oude vaargeul de bed ding van een kanaal moeten worden gebaggerd. In verband met het normale kanaalpeil in Walcheren van 0,90 m N.A.P., dat in het Zandkreek-kanaal plm. 2\'7 m. lager zal zijn, zal dit kanaal door een sluis in de Ooster- Schelde moeten uitmonden. Deze droogmakerij, waarbij tusschen 2500 en 3000 ha grond kan worden drooggelegd, zal gedeeltelijk goede klei en za velgronden opleveren, doch ook gedeeltelijk uit zand bestaan. Dit behoeft echter allerminst een bezwaar te beteekenen. Ook op zandgrond is landbouw zeer goed mogelijk, maar afge zien hiervan zouden deze ge deelten uitmuntend geschikt zijn voor weiland, waardoor het grasland-arme Noord-Beveland vlak bij huis over goed weiland zal kunnen beschikken en de boeren uit dit gebied voor hun jong- en mestvee niet langer aangewezen zullen zijn op de weiden van de Poel (ten Zuiden van Goes) en van Coudorpe (bij Ellewoutsdijk). Voor de Poel en Ooudorpe opent dit weer perspectieven voor een intensieve herontginning, ge paard gaande met omzetting van weiland in bouwland. In de brochure wordt dan de mogelijkheid besproken om een centraal vliegveld te scheppen op de Oranjeplaat, juist ten Noorden van den Sloedam. Ook als dit vliegveld er komen zou, blijven er nog 2000 k 2500 H.A. grond over voor nieuwe land bouwbedrijven. Dat dit voor Zeeland van de grootste betee- kenis zou zijn, behoeft nauwe lijks gezegd. DE KOSTEN. En de kosten zult U vragen Wel. de ontworpen brug over de Zandkreek, welke door den oorlog is tegengehouden, was op ongeveer anderhalf millioen geschat. Voor vier maal dat be drag kan de Zandkreek aan beide zijden zijn afgedamd met een sluis in den Oostelijken dam. van een gemaal zijn voor zien en geheel compleet opge leverd met een bevaarbare eul, begrensd door rietboor- den en lage kaden, die door zijn natuurlijk verloop een oase aan natuurschoon en vogelrijk dom kan gaan beteekenen. Ook een brug over de vaargeul bii Kortgene, een weg over den dam bij Veere en voorzieningen ;n de afwatering van de op de Zandkreek en het Sloe loozende nolders, zijn bij dit bedrag in begrepen. Een groot zoetwaterbassin dat voor Veere zal blijven be staan- zal ten slotte de zoo zeer gemiste gelegenheid voor het beoefenen van de water sport b'eden. Stelt U zich verder voor wel ke economische voordeelen dit drie eilandenplan kan opleve ren. zooals het vervoer van landbouwproducten, kunstmest levensmiddelen en verdere han delswaren, mede met het ooc op doorvoer nsar Brabant. Holland of België. En de mo gelijkheden, welke voor de be woners van Noord-Be veland schuilen in een rechtstreeksche verbinding met Middelburg er. Goes van ten hoogste een half uur met auto of bus. De vereenvoudiging van de bootverb'nding met Zierikzee door de inlegging van een mo derne veerverblnding tusscher ColHnsplaat en de monding van de Nieuwe Haven in Zierikzee. 's hierboven reeds genoemd er is trouwens een oud plan. dat eker ook doorgang zou heb ben gevonden, Indien de brup bii het Katsche Veer tot stand was gekomen. Wat een perspectieven van samengaan en samenwerken en éénwording doemen hier voor ons oog op. Is dit niet iets voor de jongp Zeeuwsche eeneratTe, om zich 'n vast te bijten en niet meer 'os te laten, voord" met de oude Zeeuwsche volhardend heid en grondigheid het werk is volbracht? Raadsverkiezingen in Londen. In Londen zrjn Donderdag gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Vrijdagochtend zijn de volgende resultaten be kend gemaakt: Labour 34 ze tels, Conservatieven 8, Libe ralen 2. Winst en verlies: Labour wint 6 zetels en verliest er 2. De conservatieven verliezen er 6 en winnen niets. De li beralen boeken een winst van 2 zetels zonder verliezen. (De llberaal-nationalen en de ver tegenwoordigers der volkspar tij zijn hier onder de conser- vatieven gerangschikt). VON PAPEN WIL KONING GU STAAF VRAGEN STELLEN. Von Papen, een der leidende diplomaten der nazi's, heeft gisteren het tribunaal ver zocht vragen te mogen stel len aan den 87-jarigen koning Gustaaf van Zweden, teneinde zijü beweringen, dat hij in 1939 en 1940 pogingen deed om den Europeeschen vrede te herstellen en een eind te ma ken aan de kerk- en Joden vervolging. te bevestigen. De kwestie van een persoonlijke verschijning werd niet aan geroerd en de prosecutie had er geen bezwaar tegen, dat koning Gustaaf ondervraagd zou worden. HITLER HAD GEEN KINDEREN. Kolonel Nicolaas von Below, Hitlers adjudant en persoonlijke vriend, heeft verklaard, niet te gelooven, dat er kinde ren van Eva Braun en Hitier geboren waren. Hij had Eva Braun tus schen 1937 en 1945 her haaldelijk en geregeld ontmoet en hem was nimmer iets opgeval len. Hitier zelf had ge zegd: „Het ls voor mij onmogelijk en verkeerd nakomelingen te heb ben, zoowel om persoon lijke als om andere re denen". Paardenpositie in Nederland gunstig. De verliezen, die de Neder- landsche paardenstapel tijdens de bezetting heeft geleden bloken na de gehouden inven tarisatie niet zoo hoog als werd gevreesd. Het aantal paarden ouder dan drie jaar liep weliswaar terug van 240.000 tot 190.000 stuks, evenwel heeft de aanfok van veel jong materiaal een groo teren achteruitgang voorko men. Bovendien konden door den invoer van paarden ook de geteisterde gebieden voor een groot deel van werkpaar den worden voorzien. Hoewel vóór de geldsanee- ring de handel in paarden geen levendig beeld vertoonde, wijzigde de situatie op de paardenmerkt grondig na de maatregelen van minister Lieftinck. Het aanbod van paarden, vocral van jonge aieren, nam sterk toe en of schoon aan de vraag naar vol wassen paarden nog niet kon worden voldaan, waren de vooruitzichten toch zzoodanig, dat met ingang van 19 No vember 1945 de taxatiemark- ten voor paaarden konden worden afgeschaft. In Decem ber '45 zijn v:orts de aankoop vergunningen vervallen en bo vendien zal zoo spoedig moge lijk een aanvang gemaakt wor den met het vrijgeven van de cauties ten bedrage van f2000. Na de bevrijding van het Zuiden van ons'land werd daar een acuut tekort geconsta teerd aan paarden-trekkracht. Mede met het oog op het belang van een spoedig her stel van den Nederlandschen landbouw werden in Canada ongeveer 1800 paarden aan gekocht. Bovendien schonk de Iersche regeering driehonderd werkpaarden en wordt er een gelijk aantal paarden in Ier land aangek:cht. Deze laat ste zijn echter uitsluitend rij paarden. Ook werden reeds vóór de bevrijding van het ge- heele land een 1000-tal paar den in België gekocht. Voorts werden eenige Olden- burger fokhengsten ten behoe ve van de fokkerij naar Ne derland gebracht, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat in de nabije toekomst nog eenige duizenden fokmerriën uit Ol denburg en Oost-Friesland zu'len volgen. Nu door deze gunstige ont wikkeling binnen afzienbaren tijd niet meer gesproken zal kunnen worden over een te kort aan werkpaarden, acht men het gewenscht thans vol ledige aandacht te besteden aan de fokkerij. Moeilijkheden doen zich evenwel voor bij het terugha len van de uit Nederland ge roofde paarden. Verwacht mag worden, dat in den loop van 1946 de minder bruikbare werkpaarden zullen kunnen worden opgeruimd en vervan gen door volwaardig mate riaal. Minder brood in Amerikaansche zone. De Amerikaansche pers dienst in Duitschland meldt, dat in een persconferentie verlaging van het broodrant soen in de Amerikaansche zóne van Duitschland met 2400 gram per maand is aan gekondigd. De overblijvende 9600 gram moeten door het verhoogde groenterantsoen worden aangevuld. De Amerikanen hebben in hun oezettingszóne 33 Duit- sche bankiers gearresteerd. De Amerikaansche nieuws dienst in "Duitschland meldt, dat in Thüringen 168.000 ha. land verbeurd zijn verklaard en verdeeld onder boeren, uit gewekenen en arbeiders. Radio Miinchen meldt, dat duizenden tonnen zaad naar Duitschland worden gezonden om het land te helpen zgn voedselcrisis te overwinnen. WERELDGEBEDSDAG. In alle landen dezer aarde zyn gisteren jonge vrouwen, moeders en weduwen samen geweest voor den Weréld-ge- uedsdag (World Day of Pray er). in geloof vereenigden zij zich met de groote wolk der getuigen, die vanaf overoude Lijden tof op dezen dag God hebben geëerd, zijn Naam heb ben geheiligd en den hemel- schen vrede in hun harten heb ben bewaard. En zij hebben ge zegd: de lof en de heerlijkheid, de wijsheid en de dank, de eer en de macht en de sterkte is onzen God tot in alle eeuwig heden. keering en overgave ligt uw redding, in stilheid en vertrou- ■n ligt uw kracht; 3) een liefhebbend hart. Want Johannes, de apostel dei- liefde, schreef: Kinder kens, laten toy elkander liefhebben, want de liefde is uit God en God is liefde; 4) een goedwillende daad. Want alle handen, die vandaag tot gebed gevouwen z\)n, ope nen zich morgen om Gods hei lige ontferming door te geven. De vraag van het onderwerp van den Wereld-geoedsdag van 19^6 wasWat kan tot onzen vrede dienen f De in gebed verbonden vrou wen antwoordden 1) een kinderlijke geest. Want Jezus nam een kind en plaatste dat in het midden en zeidei indien gij u niet veran dert en wordt als de kinderen, zoo kunt gij zeker niet ingaan in het koninkrijk der hemelen; 2) een stü vertrouwende ziel. Want de Heilige Israels sprak door middel van Jesaja: in be- Vader der vaderloozen, hoor ons, als wij U bidden voor de ontwortelde volken van de ze aarde; de mülioenen in Eu ropa en Azië, die tot slaven en gevangenen zijn geworden; al len, die ver van huis te werk ijn gesteld, alle studenten en beroofde families in China; alle vluchtelingen in de landen, waar de oorlog alles wat hun dierbaar was, heeft vernield; alle legers van alle volkeren; allen, die in eenzaamheid lijden. Doop ons allen opnieuw met den levenwekkenden geest van onzen Heer Dat Uw Koninkrijk komt op deze aarde, te beginnen bij ieder van ons." Amen. B. Wat het Roode Kruis doet. Vrijdagochtend heeft Sjah rir verklaard, dat zijn nieuwe kabinet practisch reeds is ge vormd. Hij wacht alleen nog op de telefonische bevestiging van eenige nieuw benoemde functionarissen. Soekarno's secretaris, Pringgodigdo, heeft Sjahrir een bcischap van Soe karno overgebracht, om hem te verzoeken onmidelljjk naar Djokjakarta .e gaan. Sjahrir die verlangend schgrtt te zijn om ieder verder uitstel te voorkomen heeft dit gewei gerd, doch hij zond verschillen de van zMn ministers, met in begrip van Soedarsono, min. van soc. zaken, naar Djokja karta. Volgens verklaringen van Sjahrir hebben de te Djok jakarta aanhangige aangele genheden niets met de vorming van het nieuwe kabinet te NOTA BENE l Besturen van bonden en ver- eenigingen zijn bezig den da tum te bepalen van haar (hun uitvoering of jaarvergadering of openbare samenkomst onge veer het midden van de maand April. Vorige jaren is het voorge komen, dat tal van feestcom missieleden er niet aan dach ten, dat er zoo iets be6taa. als een stille of heilige week en dat het voorkeur verdient nu juist in die week niet een reeks van luidruchtige, over- vroolijke avonden te gaan or- ganiseeren. Het Interkerkelijk Overleg (IJC.O.) men bedenke, dat alle Prot. kerken en de R.-K kerk hierin elkander vinden zal er goed aan doen via onze dagbladpers voor de zoo zeer gewenschte stilte in de heilige passieweek aandacht te vra gen. En gaarne gaat de P.Z.C nierin voor. De stille week begint met Palmzondag 14 April en daarin vallen Witte Donderdag, Goede -ijdag en Stille Zaterdag. WJH.B. VREEMDE HEERSCHAPPEN. Reeds 14 dagen lang wor den de bewoners van Haarlem en omgeving des avonds op eenzame plaatsen door tot nu toe onbekende personen aan gehouden, die op de wijze waarop een struikroover zjjn slachtoffers toefluistert: „je geld of je leven", vragen „bent u bereid te sterven" Als de aangesprokene niet op bevredigende wijze op deze vraag ingaat, wordt hij be. dreigd en als dit geen indruk maakt, dan wordt hem vrien delijk, doch beslist de verze kering gegeven, dat men in het water zal worden gewor pen. De aanranders moeten zich in verschillende gevallen uitgeven voor „Getuigen van Jehova". De zonnevlekken. De groote groep zonnevlek ken, die op 6 Febr. op de mid denmeridiaan der zon ver scheen. is op 27 Febr. opnieuw aan den Oostelijken rand op gedaagd en werd door talrgke lichtvlekken voorafgegaan. De groep is verdeeld: zij omvat talrgke halflichte haarden en is tusschen 5 en 6 Maart over gegaan naar den middenmeri diaan der zon, op een Noorder. lengte die tusschen 21 gr. en 30 gr. gelegen ia. Het Wereldgebeuren Franco houdt vol. De Amerikanen hebben Don derdagavond hun nota aan dc Sovjetregeering gepubliceerd en deze nota is voor de Rus sen een bittere pil. De Ameri kanen dringen er namelijk met klem op aan, dat de Russen hun troepen uit Perzië terug zullen trekken, zooals ook de Britten hebben gedaan en dat de V.S stipt zullen worden in gelicht over hetgeen de Sovjet- Unie besluit te doen. Duidelijk wordt verder gezegd, dat het handhaven van troepen in Iran in strijd is met de met Iran gesloten verdragen en ook strij dig met de beginselen der Ver. Volkeren. De Amerikanen zijn in hun nota, naar men gelooft verder gegaan, dan de Britten, die alleen maar informeerden naar de reden, waarom de Russer hun troepen niet terugtrokken De formuleering is bovendier zoodanig, dat men als Rusland zijn troepen niet terugtrekt. nieuwe stappen zoowel van Engeland aJs de V.S. mag ver wachten. De Russische reactie op de ze nota is nog niet bekend. vVel is nu de eerste reactie bekend geworden op de sen satierede, die Churchill deze week in de V.S. heeft uitge- sproken. Het commentaar is zeer voorzichtig. Stalin voelt er blgkbaar niet veel voor, om eeu debat met Churchill aan te gaan en geeft zich blijkbaar rekenschap van het feit, dat Churchin wel een gezagheb- oend man is, maar toch geen deel meer uitmaakt van de Britsche regeering. Vandaar, dat de Russen volstaan mei het citeeren van Britsche cri- tiek op de rede van Churchill er o.m. de vragen aanha len, die Laski, de voorzitter van de Britsche Labourparlij gesteld heeft in een toespraak tot studenten. Laski vroeg daarin, of als Churchill er naar streeft „het schadelijke onkruid van het communisme" uit te roeien, de beste methode niet is het wegnemen van de grieven, waarüit dit commu nisme voorkomt. Inderdaad een nog al kalme reactie. Kalmer, daui eigenlgk verwacht had mogen worden. Neen, dan is de reactie van Franco in .Spanje op de stap pen, die de mogendheden deze week tegen hem h.bben onder nomen, heel wat feller. Franco houdt de eene redevoering na de andere en nergens blijkt iets van een voornemen of af te treden of zelfs maar de re geering te reorganiseeren. Het tegendeel is waar, Franco is vastbesloten om aan te blijven, zoo lang c maar mogelijk is... Over de botsing tusschen Fransche troepen, die in Indo- China aan land werden gezet en Chineesche troepen, Is wei nig nader nieuws bekend ge worden De Franschen hebben zich later teruggetrokken en er zijn aan beide kanten eeni ge tientallen dooden te be treuren. Gevolgen schijnt het incident niet te zullen hebben. Wel blijkt er uit, dat de rust in Tndo-China nog allerminst is teruggekeerd en dat Neder land niet de eenige stemt is die met moeilijkheden in Azië heeft te kampen. Binnenkort de zevende kolenbon? Naar verluidt zou in de tweede helft van deze maand de 7de kolenbon aangewezen worden. OUDE SCHOENENBONNEN INLEVEREN. Met ingang van 1 April a.s. worden nieuwe schoenenbonnen in omloop gebracht, terwijl oude bonnen na 16 Maart a.s. hun geldigheid zullen verlie zen. In aansluiting hierop deelt men mede, dat evenals zij, voor wien geen passende schoenen bij den schoenenhan- óel voorradig zijn, ook zij, die een bon hebben ontvangen, doch niet over de noodige mid delen beschikken om dezen bon te besteden, in afwachting van het consumenten-crediet hun bon op de voorgeschreven wij ze tegen ontvangstbewijs bij een schoenhandelaar moeten mleveren. Rotterdam uitgeschakeld? „La Dernière Heure" ver neemt, dat het transito-verkeer van de UNRRA naar Hamburg tegenwoordig zal plaats vinden via Antwerpen. „Netherlands house" verdwijnt. „The Netherlands Hou se". dat van de oprich ting in Juni 1943 geves tigd is in het fraaie 18e eeuwsche heerenhuis Charlesstreet 16, Londen zal einde Maart ver dwijnen. aangezien het pand dan in gebruik zal worden genomen door de „Guards club". De directeur, de Engelsch- man, H. S. Banner, doet zijn uiterste best om zoo spoedig mogelijk, een nieuw onderkomen voor deze nuttige instelling te vinden, hetgeen echter zeer moeilijk is. Zeker is het niet eenvoudig om op een gebouw de hand te leggen dat het Nether lands House kan vervan gen, omdat daar een speciale sfeer heerschte .,The Netherlands Hou se" was tevens een be langrijk cultureel cen trum, een stukje Ne derland in den besten zin des woords in het centrum van de groote wereldstad. 20.000 DUITSCHE VROUWEN WILLEN NAAR NEDERLAND. EEN PROBLEEM. De regeering heeft nog steeds haar standpunt niet be paald'tegenover de 10 èi 20.000 Duitsche vrouwen, die na 9 Mei 1940 met Nederlanders gehuwd zgn, evenmin trouwens als t.o.v. de duizenden Neder- landsche meisjes die tijdens de bezetting met een Duitscher in het huwelijk zijn getreden. Het wachten is op het advies van de door den minister van Justi tie ingestelde regeeringscom missie. Zooals men weet heeft de regeering de wettigheid van de deels nog na de bevrijding ge sloten huwelijken niet; willen ontkennen, doch heeft er voor gezorgd, dat deze vrouwen de Nederlandsche nationaliteit niet verkrijgen. Aangezien zij door haar huwelijk de Duit sche nationaliteit hebben ver loren, zijn zij dus statenloos. Naar schatting verblijft 75 van deze vrouwen reeds in ons land en vormt daar. zooals wij door verschillende deskundigen hoorden verzekeren, een poten tieel gevaar voor de veiligheid van den Nederlandschen staat. Het is gebleken, dat heel veel Nederlanders, die 'id van de N.S.B. zijn geworden, heb ben gehandeld onder invloed van Duitsche familieleden. Wanneer 20.000 Duitsche vrou wen thans voorgoed in ons land zouden worden toegela ten. zouden zich hier over een jaar of twintig tienduizenden personen bevinden, die wel is waar de Nederlandsche na tionaliteit zouden kunnen be zitten, doch mogelijk een Duit sche mentaliteit. Het is dan ook te verwach ten. dat het gros van deze vrouwen niet In Nederland zal worden toegelaten, resp. als statenloos uit ons land zal wor den uitgewezen. Binnenkort is een officieele mededeeling te verwachten, dat alle mannen, die sedert het uitbreken van den oorlog met een buitenlandsche ge huwd zijn, hiervan binnen zes weken aangifte moeten doen. De dan geregistreerde geval len zullen individueel worden bekeken, doch het lrjkt onver mgdelijk, dat uit veiligheids overwegingen een maatregel zal moeten worden getroffen die velen der betrokkenen hard moet toeschijnen. Zij zullen er dan de consequenties van moe ten dragen, dat zij de stem van hun hart meer gehoor heb ben geschonken dan die van hun vaderland. Volharden zij daarbij, dan moeten zij kiezen of deelen, d.w.z. wie zgn hart volgt moet zgn vaderland ver laten. WAREN ZIJ MAAR DUITSCH! Overigens zij opgemerkt, dat de mannen zich in dezen oor log beter hebben gedragen dan de vrouwen. Ondanks de veel grootere gelegenheid tot onder- ungen omgang kwam tijdens de bezettingsjaren circa 20 minder huwelijken tusschen een Nederlandschen man en een Duitsche vrouw tot stand dan vóór 1940. Het aantal hu welijken van Nederlandsche vrouwen met Duitsche mannen daarentegen is in die jaren gestegen Deze vrouwen heb ben de Nederlandsche nationa liteit niet verloren op grond van een K. B. van Nov. '43 dat zijn ontstaan dankt aan den wensch der regeering, de vrou wen na afloop van den oorlog nog onder Nederlandsche juris dictie te hebben. Eigenlgk zit ten wij daar nu een beetje mee: waren zjj maar Duitsch. dan waren wij ze kwijt. Seyss wil Nederlandsche getuigen. Seyss Inquart wil, dat de directeur van museum Boy mans, rïannema, en de secre taris-gen. van het dep. van financiën, dr. Hirschfeld, als getuigen worden gehoord. Ook wil hg schriftelijke ver klaringen, o.a. van den vroe- geren Commissaris der prov. Groningen, J. Linthorst Ho- man, die zou moeten getuigen dat in het gijzelaarskamp te St. Michielsgestel geen gijze laars terecht werden gesteld. Radio-telegraafverkeer met Indië. Voortaan zullen zakentele- grammen van dringenden aard en familieberichten over ern stige ziekte, overigden en der gelijke naar Indië worden t"in gelaten. Afgescheiden hiervan blijft ook het telegrafisch be antwoorden van uit Indië onvangen telegrammen moge. lijk. Dit ls echter een proefne ming, die slechts kans van slagen heeft, indien men al leen in zeer ernstige gevallen een telegram zendt, mede re kening houdende met het feit, dat men de beschikking heeft toede luchtpost! ie viermaal per week wordt onderhouden. maken. Pringgodigdo, heeft ook nog medegedeeld, dat Soe karno er weii.-g voor voelt in de huidige omstandigheden nas Batavia treizen. Dit oe- teekent, d ook de tweede po ging, om een samenkomst tusschen Kerr en Soekarno te organiseeren geen succes heeft gehad De eerste poging was mislukt toen Soekarno niet naar Semarang was gekomen, waar hij de vorige week was uitgenoodigd sir Archibald Clark Kerr aan boord van den kruiser „Norfolk" te bezoeken. Wat het Ned. Roode Kruis in Indië doet. De eerste zending supplies verpakt in containers, ver scheept per Johan van Olden- barneveldt, is in Batavia ont vangen. De vruchten in blik zijn onder de babies verdeeld. Het locale Roode Kruis kreeg voor zgn zuigelingen en ba- bies 483 blikjes, het Carolus ziekenhuis 132, het Tjikrni- hospitaal 54 en het militair hospitaal 195. Voorts is. voortbouwend op de op 31 Dec. '45 ondernomen Reliefdropvlucht naar Majang, op 21 Febr. weder een machi ne met medicijnen en voedsel daarheen vertrokken. De toe komstige dropvluchten zijn nu in handen van het Neder landsche Roode Kruis geko men. TRIBUNAAL GOES De eerste zaak, die behan deld werd was die tegen den 39-jarigen caféhouder Frans Rijsberg uit St. Annaland, die lid is geweest van den Volks- dienst, maar die volgens de uiteenzetting van zgn advo caat, mr. Dirven, juist veel illegaal werk heeft verricht, coen hij naar Alphen was uit geweken. De man, die toch al vier maanden geïnterneerd is geweest, werd door het tribu naal direct van alle verdere vervolging ontslagen. De 34-jarige fruitkweeker, Marinus Verburg uit Waarde, was alleen van 1936 tot 1944 lid geweest van de N.S.B., doch heeft zich nooit op den voor grond geplaatst in de bewegJig en hare uitingen. De verdedi ger, mr. F. W. Adriaanse, meende, dat deze jongeman door zijn 16 maanden geïnter neerd zgn reeds voldoende voor zgn misstap heeft geboet. Het was mr. Kuiper, die er op kon wijzen, dat de volgende beschuldigde, Hendrik Ver- schure. een 30-jarige molenaar uit Kruiningen, ook weinig heeft gedaan door één jaar symphatiseerend lid der N.S.B. te zijn, maar daarna werkte in het belang van onderdui kers en den O.D. Ten slotte stond nog voor het tribunaal de 2Y-jarige landbouwer J. v. d. Houten uit Oud-Vossemeer, die in 1941 een half jaar lid der beweging was, maar die nu zeide, dat zgn vrouw hem lid maakte buiten zgn toestemming en dat hij toen gedwongen werd bij een firma in dienst te gaan, welke voor de Duitschers werkte. A. Kole. 60 j., landbouwers- knecht uit Schore, werd in 1941 lid der N.S.B. K. be weert dat een „onbekende" hem fraaie voorspiegelingen deed over den landbouw, ais' nij maai lid werd van de be weging Mr. Kuipers vroeg clementie. Anna C. M. Segers, 34 jaar, uit Kapelle had omgang met Duitschers en N.S.B.'ers. Mr. Vlaming keurde de handel wij zij van besch. scheip af. Mr. Kuipers vindt, dat het hier geen politieke kwestie betreft Haai man was N.S.B.'er en op deze wgze konden Duit schers en N.S.B.'ers aan huis komen. G. J. Maas, 59 i., schrgver bg het hypotheekkantoor te Goes, werd in 1941 lid der N. S.B. en schreef aan Mussert, dat hij de N.S.B. gunstig ge zind was. Uit het verhoor blgkt. dat onder invloed van zrjr. omgeving heeft ge- ntndeld. Mr. Kuipers noemde besch. een idealist. Het tribu naal verklaarde de tenlaste legging bewezen, maar meen de. dat besch. niet doelbewust beeft gehandeld, zoodat de ten laste legging vervallen wordt verklaard. B. Beeke, 22 jaar, trans portarbeider uit 's H. Arends- kerke, r.am deel aan het Lan- gemarkstadium en werd des- weg*-. beschuldigd van ingeno menheid met den vfland. B. verzekerde, dat het instituut alleen de bevordering van sport op het oog had. Mr. Viaming noemde het geheel een militaire opleiding. Mr. Kuiper wees op den jeugdigen leeftgd vaD besch. en vroeg clementie. In verband met den kleinen omvang van ons blad hebben wij toe stemming des Zaterdags met 4 pagina's te ver schijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1