PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT kinderspel. Zullen de Indonesiërs wapenstilstand voorstellen 60 NEDERLANDERS WERDEN OPGEHANGEN Fransche schepen in Indo-China beschoten. Een keizer degradeert ioi symbool UIT DE PROVINCIE Walcheren Hoofdredacteur O. Balllntljn fmet redactioneele medewerking vsn dr. W- H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.» Middelburg. Druk: firma F- van de Velde Jr., Vliasingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Da, M. L. W. Schoch. Vlia singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Vrijdag 8 Maart 1946 189e Jaargang Nummer 57 AHUNKbMbN I al'Kl |S O went PCI week. 1 3-20 per kwartaal, Iranco Eer oost. 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 «nt per oiOh minimum oer advertentie t 2-— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walst raat 58-60, telefoon 10 '2 lijnen i, Middelburg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turikade 15, teletoon 2475 Terneuzcn Nieuwcdiepstra»! 2d Hugitekemng 3S93UU Htm Zeeuw-chc t Er is ter wereld niets ont roerender, dan een spelend kind. Het doet er niet toe, dat het speelgoed nog altijd duur is. Het kind maakt speelgoed van stukjes karton en snippers papier en blokjes hout en is er gelukkig mee, gelukkiger vaak dan met speelgoed, dat de volwassenen hebben uitge dacht Wie voor een speelgoedeta- lage staat, ziet daar vaak wonderlijke dingen. Er staat een menigte jeeps en tanks. Er staan halve divisies van tinnen soldaten in slagorde op gesteld, Er staat infanterie en paardenvolk en natuurlijk zijn er parachutisten Er zijn volle dige luchtvloten, met stuka's en vliegende forten en de ma rine is vertegenwoordigd met alle mogelijke typen oorlogsbo dems. Er is nu echter weer iets nieuws, een geheel nieuw spel. Of het hier in Zeeland al iS' is ons onbekend, maar in het Westen staan de kleuters er reeds met begeerige oogen naar te reikhalzen. Het is geen flauw spel, inte gendeel het is hyper-modern en het heet „Invasie". U voelt al wel. dat het een variatie is op ons onvolprezen ganzenbord. Maar het is veel attractiever. Het wordt namelijk gespeeld met 32 projectielen en een van deze projectielen iseer. atoombom! Natuurlijk is dat het belangrijkste projectiel en de spelregels deelen zelf mede. dat de atoombom de beslissing brengt in dit „gezelschapsspel". De jagers, de bommenwerpers, de vlammenspuiten. de bom men, het luchtdoelgeschut en allerlei oorlogstuig meer, zijn van veel geringer beteekenis. De atoom, die is het belang rijkste En zoo zullen dan over een paar weken onze kinderen spe len. Niet met simpele prullen- die in hun handen en in hun onbedorven kinderbrein worden omgetooverd tot het speelgoed van hun droomeu. maar mei atoombommen, die z$ met wel lust uit zullen werpen „om al les te vernietigen" Tenzg de Zeeuwsche speel goedhandelaren wijs zijn en dit ..Invasiespel" uit Zeeland weg houden en de ouders hun hoop en toekomst te goed achten voor dezen rommeL De perszuivering. De heer G. Polak Daniëls, die als oud voorzitter van den Ned. Journalistenkring deel uitmaakt van de Perszuive ringscommissie. heeft den mi nister van binnenlandsche za ken ontslag als lid van deze commissie verzocht. In een uitvoerigen brief aan den minister zet de heer Po lak Daniëls uiteen, dat de felle actie van belanghebbende dag bladen om de regeering verder te drnven dan het tijdelijk pers besluit 1945 toelaat, tot on rechtvaardigheden moet leiden waaraan hij niet wil medewer ken. De meerderheid van de perszuiveringscommissie streeft in dezelfde richting als ge noemde belanghebbenden. Men Wil de mogelijkheid scheppen om den naam van bladen, die gedurende de bezetting bleven verschijnen, te verbieden en om dergelijke bladen te verplichten tot liquideeren. Een belangrijk deel van ons volk verlangt blijkens de erva ring met herrezen bladen naar ztJn oude courant terug. „Maar de nieuwe heeren willen dit niet", aldus besluit de heer Polak Daniëls zijn brief. „In dien dit democratische ver nieuwing wordt geheeten, zul len velen eerder aan neo-fas- cisme denken. Omdat ik hier van afkeerig ben verzoek ik uwe Excellentie eerbiedig mij van het lidmaatschap der pers. zuiveringscommissie ontheffing te willen verleenen." Donderdagmiddag heeft Sjahrir als zyn verwachting uitgesproken, dat de Indone siërs spoedig aan de Britten het voorstel zullen doen, voor den duur der komende onder handelingen regelingen te tref fen voor een algemeenen wa penstilstand met betrekking tot alle militaire operaties tusschen de republikeinen en dr. van Mook. Sjahrir verwacht, dat zulk oen voorstel binnen veertien dagen zal worden gedaan. Een Britsche officier is naar Soerakarta vertrokken, ten einde Soekarno te bewegen, toe te stemmen in een onder houd met Kerr. Men verwacht een spoedige beslissing in Indonesië. De aanstaande terugtrek king der Britsch-Indische troe pen heeft de volgende kwestie doen rijzen: Wie zal de ge allieerde verplichtingen hier, om de uitgewekenen te be schermen en de Jap&nneezen te evacuee ren, overnemen Ge schat wordt, dat 30.000 uitge wekenen en het grootste deel van de twee Japansche divi sies over republüceinsch Java zijn verspreid. De kleine Soenda-eilandcn Soembawa, Floree, Soemba en Roti zijn nu alle door Neder landsche troepen, politle-for. ma ties en Nica detachementen .vreedzaam bevrijd". Medegedeeld wordt, dat 2500 J&panneezen In Loppo, ten Zuiden van de hoofdstad van Soembawa, Soembawa Besar, zullen worden geconcentreerd. DAGORDERS. Majoor Bruenen, de com mandant van het 3e bataljon stoottroepen, acht het in een dagorder een groote eer, dat zijn manschappen als eersten voet aan wal hebben gezet in Indië. Hij dringt aan gematigd ojj» te treden tegen ae bevoi- -adm. Plnke heeft een dagorder uitgevaardigd, waar in hij waarschuwt tegen slap heid van moreel. BIJ GEBREK AAN TREINEN. Op 1 April zal er een geregelde autobusdienst tusschen Zweden en Zwitserland worden ge opend. De rit zal 2'/2 dag duren. Nieuwe C-A.O. in scheepvaartbedrijf op komst. Op 2 Maart is de vaarplicht voor de zeevarenden opgehe ven en de scheepvaartmaat schappijen krqgen thans hun schepen terug. Zij gaan dan ook nu weer hun personeelforma- ties samenstellen. Daarbrj zijn eenige moeilijkheden gerezen omdat de zeelieden, die tijdens- den oorlog noodgedwongen aan den wal moesten blijven, nu htm rangnummer terugwen- schen en de zeelieden, dié tij dens den oorlog op zee voe ren en hoogere rangen kregen, die hoogere rangen willen be houden. Er worden thans* on derhandelingen gevoerd over een nieuw collectief arbeids contract in het scheepvaartbe drijf. Tot zoolang zullen de oude oorlogsvoorwa arden dus ook b.v de oorlogspremie blijven gelden. Kleine Soenda-eilanden door Nederlanders bezet Soekarno naar Kerr? AUSTRALIË EN NEDERLAND. De vroegere Australische minister-president Menzies heeft scherpe critiok uitge oefend op de regeering van zijn land, omdat zij goedvond, dat de arbeiders weigerden Nederlandsche schepen te los sen. Terwijl duizenden blanken in Indië verhongerden, bleven daardoor vele schepen met vceding en geneesmiddelen in de Australische havens lig gen. Dit is niet de manier, waarop men bondgenooten be handelt. Dat de invloed van den collaborateur Soekarno toegenomen is, is mede de schuld van Australië en diens Invloed is ook voor Australië gevaarlijk. Bovendien zijn or ders voor een millicen pond serling voor Australië verlo ren gegaan ais gevolg van deze verkeerde politiek van de regeering. Intus3chen hebben de Au stralische vakbonden ook ge weigerd herstellingen te ver richten aan Nederlandsche schepen. y Candidaatstellingen bij verkiezingen. De data der candidaatstel- ling en de a.s. verkiezingen zijn officieel als volgt vastge steld: Tweede Kamer: candi- daanstelling 9 April, verkiezin gen 17 Mei. Provinciale Staten: candL daatstelling 9 April, verkiezln gen 29 Mei. Gemeenteraden: candidaat- steiling II Juni, verkiezingen 26 Juli. De candidaatstelling voor de verkiezingen van de Eerste Kamer vindt op 9 Juli plaats. De gemeentebesturen zullen de kiezerslijsten uiterlijk April a.s. vaststellen. Russen bezetten banken in Berlijn. Gewapende Russische troe pen hebben alle belangrijke banken in den Rnsslschen sector van Berlin bezet. Zij arresteerden de vooraanstaan de persoonlijkheden en plun derden de rest van het perso neel ter plaatse uit. Dit wordt beschouwd als een verbreken van de viermogendhedenover- eenkomst en men gelooft, dat hiertegen een zeer krachtig protest is ingediend op de bjj- eenkomst der geailieerde be velhebbers, welke Donderdag is gehouden. VEERTIEN OORLOGSMISDADIGERS UIT NEUENGAMME STAAN TERECHT. Zestig Nederlandsche zg. ..Nacht und Nebel"-gevangenen werden het vorige jaar Febru ari in het concentratiekamp Neuengamme bij Hamburg zonder vorm van proces opge hangen. Zij behoorden tot een groep van 78 Nederlandsche leden van de verzetsbeweging, die op speciale order van Kei tel, zonder dat hun familie er iets van wist- naar Neuen gamme gebracht werden. 18 waren er inmiddels al gestor ven, voordat de moord ge schiedde. Dit is slechts een greep uit de beschuldigingen, waarvoor binnenkort te Hamburg' te recht moeten staan veertien voormalige leden van den staf van het concentratiekamp Neuengamme, dat gedurende de jaren van zjjn bestaan niet minder dan een kleine 83.000 gevangenen heeft geherbergd en bovendien nog 12.000 vrou wen Onder hen waren vele Ne derlanders, wier getalsterkte in April 1945. vlak voor de tctale evacuatie van het kamp nog ongeveer 1600 bedroeg. Fransche schepen werden, toen ze Donderdag b\J Hai phong wilden deelnemen aan ontschepingsoperaties, door vuur van Chineeeche batterijen bestookt. Eerst nadat deze kanonnade 'n half uur aan den gang was, kregen de Franselie kanonniers bevel het vuur te beantwoorden. Aan Fransche zijde waren toen reeds verlie zen geleden- Daarna werd ech ter snel contact verkregen met bet plaatselijk opperbevel der (Volgens een vroeger bericht ran Reuter hadden de Fran schen het vuur geopend. Reu ter vult zijn bericht thans aan met de mededeellng, dat vol gens oudere Chlneesche verkla ringen de Franschen het eerst vuurden.) Min. Vos aan het woord Woensdag heeft minister Vos naar aanleiding van zijn beesoek aan Amerika onder meer verklaard, dat wn voor 3 millioen per jaar uit Ameri ka invoeren en voor 1 mil lioen daarheen exporteeren. Dit verschil moet natuurlijk overbrugd worden. Nederland wordt als credietwaardig be schouwd, maar de omvang van de credieten, die men ons verstrekken wil, is afhanke lijk van de algemeene politieke situatie. Amerika zal aan Ne derland metaal, textielgrond- stoffen, half-fabrikaten, olie, steenkolen, chemische artike len en vet leveren. Nederland t Amerika bloembollen, kaas, jenever, kunstnjjver- heidsartikelen. Scherp keerde spreker rich tegen de artsen, die voor 80 al hun auto-wenschen zagen ingewilligd en in alle opzichten voorkeur genieten. Minister Vos wees er nog op, dat in Amerika het suiker rantsoen lager is dan hier-en dat ook textiel er moeilijlr te krijgen is. De boter is er niet op den bon, maar ook niet te krijgen. Partij van den Arbeid. Het bestuur van de Partij van den Arbeid is aangevuld en thans als volgt samenge steld presidium: K. Vorrink, algemeen voorz., R. v. d. Brug, voorz., mr. A. M. Joekes, voorz. G. Ruygers, voorz. Secretariaat: C. Wouden berg, alg. secretaris, J. Wil- lems, secretaris, W. Thomas sen, secretaris, een vacature. LedenJ. Coenraads, W. Drees, mr. M. v. d. Goes van Naters, J. Harmsen, mr. ir. B. W. Haveman, J. v. d. Kieft, C Kleywegt, prof. mr. R. Kra nenburg, C. J. van Lienden, mr. P. J. Oud, L. N. Palar, mevr. mr. A. E. RibbiusPele- tier, prof. ir. W. Schermer- horn, mr. N. Stufkens, J. Tuin, mr. G. E. van Wal sum en F. Goedhart. Het werkverband op katho lieken grondslag heeft zijn werkzaamheden reeds aange vangen. Het secretariaat van dit werkverband ia gevestigd te Nijmegen: dr. V. A. M. Beermann. Het protestants- christelijk werkverband zal staan onder leiding van mr. G. E. van Walsum te Rotter dam. De contributieregeling werd door het partijbestuur vastge steld. Het partijbestuur zal het radio vraagstuk in studie nemen. Het overleg met ver schillende politieke partijen, in verband met de komende ver kiezingen en het later te pu- bliceeren urgentieprogram is nog gaande. Hei Wereldgebeuren Maar Japan blijft toch gevaarlijk Bevin wordt populair. steeds soberder wordende wereld. De geisha's zijn al ver dwenen, de riksja's zullen Japan heeft een nieuwe grondwet gekregen en gene raal Mac Arthur, de opper bevelhebber van de geallieerde bezettingstroepen, heeft het 5000 woorden omvattende ont werp aan de openbaarheid prijs gegeven. Het is een indrukwekkend staatsstuk, dat voor Japan niets meer of minder betee- kent dan een omwenteling. De oppermachtige, de Mikado, de zoon des hemels, die door zijn volk als een godheid werd ver eerd en wiens woord wet was, nog voor het soms was uitge sproken. is van zijn voetstuk gestooten. De keizer zal voort, aan slechts symbolische macht bezitten, de werkelijke macht zal bij het volk berusten, Ja pan wordt van een autocrati sche mogendheid eensklaps een democratische staat De woorden: „De keizer ls heilig en onschendbaar", zijn eenvoudig uit de oude grond wet geschrapt. De keizer wordt nog slechts omschreven in de nieuwe grondwet als „symbool van den staat en dc eenheid van het volk". Er gaat door deze grond spoedig volgen, nu verdwijnt ook de laatste als een god vereerde vorst in het Verre Oosten Ja, zelfs de huwelijks zeden in Japan worden door de nieuwe grondwet veranderd Was het tot nu toe zoo, dat de ouders hun dochters ge meenlijk verkochten aan den man, die op hun bezit prils stelde, voortaan zal ook in Japan het huwelijk moeten plaats vinden op grond van wederzijdsch goedvinden der huwende partijen zelf. Een omwenteling. Maar voorloopig nog een uiterlijke omwenteling. Men meene niet. dat Japan door een nieuwe grondwet minder gevaarlijk zal worden, dan voorheen Want zooals in Duitschland de stemming langzamerhand oproeriger wordt en in Italië duizenden en duizenden zich reeds scharen rondom den nieuwen „Duce", is er innerlijk ook in Japan nog niet zoo heel veel veranderd. Nog altijd droomen de Jappen hun .Groot Aziatische" droomen In Indonesië zaaien zij niet' voor niets onrust. Zij hopen straks in troebel water te kunnen visschen en gullen de kans daartoe als zij die krij gen, niet ongebruikt laten. Het is daarom goed, dat in Tokio een man als Mac Arthur de lkkens uitdeelt, een man, die de teugels strak houdt en er voorloopig nog wel voor zal waken, dat ae Jappen met een democratische grondwet een allesbehalve democratische ex pansiepolitiek gaan voeren. Bevin wordt een populair man in Engeland. De feiten wijzen het uit. In December van het vorige jaar heeft een opinie-onder zoek aangetoond, dat slechts 47 van de Engelschen vond, dat hij een goed minister van buitemandsche zaken was. Achttien procent vond, dat Eden het heel wat beter deed en 35 procent wist niet, wat men eigenlijk van hem moest zeggen. Na de vergadering van de Vereenigde volkeren, waarin Bevin het Britsche standpunt manmoedig tegenover de Rus sen verdedigde, heeft men een nieuwe opiniepeiling verricht. Nu vond 73 van de Britten, dat hij een beste minister van buitenlandsche zaken was. slechts 12 procent vond, dat hij er niets van terecht bracht En slechts 15% had geen oor deel In drie maanden is de popu-^ lariteit van Bevin dus met 26 gestegen. Bevin maakt carrière en laat ons eerlijk zijn: hjj breng het er beter af, dan bij zijn debuut verwacht werd. Jhr ir. de Ranitz in Uno-architecten- commissie. Jhr. ir. J. de Ranitz is aan gewezen, als Nederlandsch af gevaardigde in de internationa le commissie, welke den bouw van het centrum van de nieu we organisatie der Vereenigde Volkeren (U.N.O.) in de buuri van New York moet voorbe reiden. Met de benoeming van jhr. De Ranitz, die in 1934 te Delft zijn diploma als bouwkundig ingenieur behaalde, zal Ne derland ongetwijfeld door een alleszins bekwaam man in de ze internationale commissie vertegenwoordigd zijn. Kort na het behalen van zijn ingeni eurs-diploma werd jhr. De Ranitz verbonden aan het ar chitecten-bureau Roosenburg en maakte eenige uitbreidings plannen voor Zeeuwsche dor pen, o.a. Kloetinge. In 1938 werd hij benoemd tot inspec teur voor de volkshuisvesting in Zeeland en West-Bra bant. Direct na de oorlogsda gen van 1940 maakte hij de eerste plannen voor den ste debouwkundigen wederopbouw van Middelburg. Dat ir. De Ranitz, die langen tijd in Mid delburg woonde, de talrijke Zeeuwsche problemen ook ver der ter harte gaan blijkt wel uit de brochure „Er op of er onder". Jhr. de Ranitz bewoog zich verder op velerlei gebied en heeft ritting in tal van commissies. Hij heeft tijdens de bezetting 1% jaar in St. Michelsgestel als gijzelaar doorgebracht, waarna hem voor den verderen duur van de bezetting het verblijf Zee~ land werd ontzegd. HAAST ONGELOOFLIJK. De heer Duymaer van Twist stelde aan den mi nister van oorlog vra gen over de legeruitrus ting en wenschte ant woord op zijn vragen of het juist is dat er in het leger op onverantwoor delijke wijze met mate riaal en werktuigen wordt omgesprongen. Militairen zouden her haaldelijk militaire goe deren wegschenken dan wel te eigen bate ver- koopen of verruilen. In de vriesperiode zouden tientallen nieuwe vracht wagens kapot gevroren zijn tengevolge van ge brek aan zorg en in de militaire „dumps" zou voor een kapitaal aan materiaal liggen te ver roesten en te vergaan. Met belangstelling zien wij het antwoord van den minister tegemoet. Het bezoek der Kamerleden Woensdagavond rijn de Ka merleden na een bezoek aan Schouwen in de Zeeuwsche hoofdstad aangekomen. Nog denzelfden avond werden be sprekingen gevoerd met auto riteiten over wederopbouwpro blemen. Gisteren werd een tocht over Walcheren gemaakt O.m. werd een bezoek gebracht aan Westkapelle, waar door de Waterstaat een maaltijd werd aangeboden, naar Vlissingen voor haven- en verkeerspro blemen, en naar O.- en W Souburg. Vandaag stond een tocht voor W. Zeeuwsch Vlaanderen op het programma. BENOEMING. Bij K.B. is benoemd tot Ud van den rechterlijken zuive ringsraad in het ressort van het gerechtshof te 's-Graven- hage mr. J. H. F. Bloemers, rechter in de arrondissements rechtbank te Middelburg. Vlissingen INSTALLATIE BURGEMEESTER. Dinsdag 12 Maart wordt, des middags om 2 uur, mr. B Kolff, als burgemeester van Vlissingen geïnstalleerd, sturen van corporaties en ver- eenigingen, alsmede particu liere personen, die zulks wen- schen, kunnen daarna van 3.305 uur n.m. kennis ma ken met den nieuw benoem den burgemeester. V.V.V. VLISSINGEN. Voor een aandachtig gehoor heeft de heer C. Ouwehand, di recteur van gemeentewerken, in een algemeene vergadering van V.V.V. te Vlissingen ver teld van de toekomstplanner van Vlissingen. Aan ae hand van een tiental gekleurde tee- keningen, die in een der zalen van het Concertgebouw waren opgehangen, heeft spreker op de hem eigen onderhoudende wijze ons ingeleid in de uit breidingsplannen der gemeen te, welke zijn aangepast aan den gewijzigden toestand der stad na de invasie, en de nieu we verbindingswegen naar de omringende gemeenten. Hei geheeie uitbreidingsplan is eigenlijk een voort bordure' geweest op het ontwerp, dat de heer J. G. van Niftrik, des tjjds wethouder der gemeente, geleden vele tientallen jaren heeft opgezet. Met -groote belangstelling beluisterden de leden van V.V.V. deze interessante cau serie en het was niet te ver wonderen dat uit de vergade ring een reeks van vrager w#rd gesteld, welke door den heer Ouwehand uitvoerig zeer ten genoege der sprekers werden beantwoord. De heer N. Priester, die den heer J. L. Verhagen als voor zitter verving, leidde den spr. in, de heer Ad. Mets dankte hem namens alle aanwezigen Bjj de bestuursverkiezing werden de aftredenden her kozen. Een jaarverslag kon niet worden uitgebracht omda het archief van den secretaris na de bezetting van zijn wo ning vernietigd is. Dë kas sloot met een voordeelig saldo van 375,08. De verdere agen. dapunten móesten wegens het late uur worden aangehouden. VLISSINGSCHE SPORTMENSCHEN NAAR RUGBY. Feestavond ter financiering. De contact-commissie voor de uitwisseling van sportmen- schen te Vlissingen organi- seert op 20 April een grooten feestavond met cabaret, boks en turndemonstratie, bal met diverse attracties, zooals een Amerikaansche verkooping, grabbelton, rad van avontuur enz. Verschillende winkeliers hebben hun medewerking ver leend en gratis prijzen ter be schikking gesteld. De bedoe ling van dezen avend is het bijeenbrengen van de benoo- digde gelden om dezen zomer de uxtnoodiging van Rugby, om met 150 Vlissingsche sportmenschen een bezoek aan deze plaats te brengen, te kunnen accepteeren. Het is onnoodig om hier nogmaals te wijzen op het be lang van deze uitwisseling van sportmenschen voor Vlissingen Wij volstaan dan ook met de zen avond en de geheele actie die door de commissie wordt gevoerd, warm in de algemee ne belangstelling aan te be velen.. Middelburg CONCERT EXCELSIOR. Met een pittig gespeelde Florentinermarsch van Fugik opende de muziekvereeniging „Excelsior" Zaterdagavond in het Schuttershof te Middel burg een met goeden smaak samengesteld programma van zeer uiteenloopend karakter. Er was vóór „elck wat wils" te beluisteren. Na de pauze kwam het „Excelsior-quintet". 5 saxo phones onder leiding van J. J. Laroes, voor het eerst op de planken, terwijl de heeren A. L. van Wallenburg, A. Joosse W. Simonse als solisten optraden. Ook dit alles oogst te zeer veel succes. Een bal besloot den avond. In de Zaterdag te Middel burg gehouden bestuursverga dering van de Vereeniging tot instandhouding van aet Mid- delburgsch Muziekkorps heeft de voorzitter, de heer Chr. J. Mazure er aan herinnerd, dat het juist 25 jaar geleden was, dat de heer P. Luteijn, secre taris der vereeniging werd, terwijl hij ook reeds tal van jaren penningmeester is. Namens bestuursleden directeur van het korps heeft de voorzitter grooten dank ge bracht voor wat de heer Lu tein steeds deed en aog doet voor het korps en hem na mens bestuur en directeur een boekwerk als herinnering aan dit zilveren jubileum aange boden. De heer Luteijn fteett voor de woorden en voor het boek dank gebracht en toegezgd, vooral ook na terugkomst in Middelburg, voort te zullen gaan met zijn werk voor ver eeniging en korps. Het gedicht van den heer H. den Engelsman te Middelburg ,De Koningin van het land der zee" is op verzoek van H. M. door den heer J. H. Caro op muziek gezet. Evenals op vele andere plaatsen zal de eerste Instuif- avond a.s. Zaterdag om 7-30 uur in de sociëteit ,-De Verge noeging" op de Markt in Mid delburg gehouden worden. UITVOERING „MEDIOBURGUM". De gymnastiekvereeniging „Medioburgum" te Middelburg gaf Woensdag haar jaaruitvoe. ring in het Schuttershof. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer Chr. Ma- zure. werden door verschillen de afdeelijigen oefeningen uit gevoerd, o.m. brugoefeningeri door een 12-tal dames onder leiding van den heer J. H. Koers en paaraoéfeningen door de jongsten onder leiding van mei. C. Verheul. Vermeldens waard waren ook de rhythmi- sche oefeningen (zelfbeheer- sching van de dames). VEREENIGING ..OOST EN WEST". Woensdag hield mr. C. Stein- metz, voor de afd. Middelburg van de Vereeniging „Oost en West" een causerie met licht beelden over .,De eerste schip vaart van de Nederlanders tocht die ter wille van de spe cerijen ondernomen werd en 2i/? jaar duurde, gaf spreker interessante bijzonderheden. Dr. A. Snethlage dankte den spreker namens de overigens zeer matig bezochte vergade ring. Vandaag en morgen zullen tr in den Schouwburg te Mid delburg enkele zeer bijzondere uitvoeringen worden gegeven. Het Haagsche operette-gezel schap met Rolf Petersen's sprookjes-ballet zal n.l. de sinds de bevrijding reeds ruim 300 maal met succes opge voerde kinder-operette „Prin ses Margriet" voor het voet» licht brengen. Aagiekerke „NUT EN GENOEGEN". Na een rustpauze van ander half jaar is de zangvereeni- ging „Nut en Genoegen" te Aagtekerke, onder leiding van haar directeur, den heer F. Bakker, met aanvankelijk 12 leden haar repetities weer be gonnen. Het aantal inwoners van. Aagtekerke bedroeg op 1 Jan. 1946 298 mannen en 283 vrou wen, totaal 581 personen. De ze achteruitgang is een gevolg van evacuatie. Thans zijn weer veel personen van evacuatie teruggekeerd. Vrouwenpolder RAADSVERGADERING In de dezer dagen gehouden raadsvergadering van Vrou wenpolder werd besloten, dat nogmaals getracht zal worden een poliaepost- op Gapinge ge vestigd te krijgen. Eveneens zal nogmaals met klem aan Ged. Staten worden verzocht de mogelijkheid onder het oog te rien een busverbinding naar Vrouwenpolder te willen in» leggen. Besloten werd een be drag van 1.03 per inwoner beschikbaar te stellen voor de feesten der dijkwerkers. Een bedrag van 0.10 per inwoner werd ter beschikking gesleld van de Stichting Zeeland 1945. Het vermenigvuldigingscijfer voor den aanslag schoolgeld werd bepaald op twee Een voorstel van B. en vV. werd aangenomen tot aankoop van een brandspuit voor Gapinge. De wenscheliikheid tot het in stellen van een gemeentelijken ophaaldienst voor vuilnis zal nader onder het oog worden gezien. EEN BENOEMING. Benoemd tot len ambtenaar ter secreatrie te Hetnkcnszand de heer J. Traas te 's Heer Arendskerke, thans le amb tenaar te Nieuw- en St. Joos- land. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Drietal te Rotterdam (vac. Wildschut); G. J. H. Gymink. Almelo, Joh. Gerritsen, Arnhem en dr. W. Aalders, Groningen. Laatste nieuws Amerika doet beroep op Rusland inzake Perzië. De regeering van de Ver. Staten heeft een beroep gedaan op Sow jet-Rusland, zijn roepen uit Perzië terug te trekken. Zjj wees er op, dat groote staten in het licht van het handvest der vereenigde volkeren een „zware verantwoordelijkheid" dragen wat betreft het respec* tee ren van de souvereine rech ten van andere landen. Spaak opnieuw kabinetsformateur. Nadat de Schrijver, voorzit ter van het C.V.P.. had gewei gerd. heeft Spaak een tweede opdracht tot kabinetsformatie aanvaard. De communisten hebben verklaard niet deel te zullen nemen aan een regeering van nationale eenheid waarin ook de katholieken zitting zouden hebben. Zou Spaak ook thans niet slagen, dan wordt ver wacht dat de Prinsregeut tot Kamerontbinding zal overgaan, waarna een nieuwe verkiezing zal moeten plaats vinden. De parlementaire commissie naar Indië. De parlementaire commissie zal Dinsdag a.s. per vliegtuig naar Batavia vertrekken. Z\j is voornemens ca. 4 weken in Indië te blijven. REPATRIEERENDEN ARRI VEEKEN. De „Sibajak" is gisteren avond te Ymuiden aangeko men. Vandaag wordt te Am sterdam ontscheept. De „Bloemfontein" wordt 9 of 10 Maart en de „Tegelberg" 11 Maart te Amsterdam ver wacht. De „Oranje" is te Suez aangekomen met 869 repatri- eerenden. Het schip wordt plm. 13 Maart te Southampton ver wacht. van waar met andere schepen verder wordt gereisd. KNOEIERIJEN IN BEWAKINGSKAMP. Wegens knoeierijen in het oewakingskamp aan de Le- vantkade te Amsterdam zijn aezer dagen 8 functionarissen naar Indië in 1595". Over dezen van dit kamp gearresteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5