PHOVIHCiALE ZEEUWSCHE COURAHT Zullen de Indonesiërs wapenstilstand voorstellen 60 NEDERLANDERS WERDEN OPGEHANGEN Fransche schepen in Indo-China beschoten. Een keizer degradeert tot symbool UIT DE PROVINCIE Zuid-Bereland Walcheren Hoofdredacteur O- Bafllntljn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P-Z-C-, Middelburg. Druk: iirma F. van de Velde Jr„ Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. m. L. W. Schoch, VIls- eingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Vrijdag 8 Maart 1946 189e Jaargang Nummer 57 AHoNNfcMfcMM'KlIS 25 veni pei week. t 3-20 per kwartaal, tranco per oost. 1 S 45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. AL>\ ER- TENTIEI'RIJS 12 cent per ma., minimum Der advertentie 2- Bureaux Eevealigd Ie VII.»Ineen W.IMie.l M-6U. teleloei. II) 12 hine.l MiJUclbur. Luujensel.e Keel .29. lelulucn 2077 en 2924- Goee Turlk.Ue li. telelo.... 2-TO Terneueen N.eu.eU.epeue.l 23 PW........ OTMUU KINDERSPEL Er is ter wereld niets ont roerender, dan een spelend kind. Het doet er niet toe, dat het speelgoed nog altjjd duut la. Het kind maakt speelgoed van stukjes karton en snippers papier en blokjes hout en is er gelukkig mee, gelukkiger vaalt, dan met speelgoed, dat de volwassenen hebben uitge dacht Wie voor een speelgoedeta lage staat, ziet daar vaak wonderlijke dingen. Er staat een menigte jeeps en tanks. Er staan halve divisies van tinnen soldaten in slagorde op gesteld. Er staat infanterie en paardenvolk en natuurlijk zijn er parachutisten Er zijn volle dige luchtvloten, met stuka's en vliegende forten en de ma rine is vertegenwoordigd met alle mogelijke typen oorlogsbo dems. Er ls nu echter weer iets nieuws, een geheel nieuw spel. Of het hier in Zeeland al is- ls ons onbekend, maar in het Westen, staan de kleuters er reeds met begeerige oogen naar te reikhalzen. Het is geen flauw spel, inte gendeel het is hyper-modern en het heet „Invasie". U voelt al weL dat het een variatie is op ons onvolprezen ganzenbord. Maar het is veel attractiever. Het wordt namelijk gespeeld met 32 projectielen en een van deze projectielen iseen atoombom! Natuurlijk is dat het belangrijkste projectiel en de spelregels deelen zelf mede. dat de atoombom de beslissing brengt in dit „gezelschapsspel". De jagers, de bommenwerpers, de vlammenspuiten. de bom men. het luchtdoelgeschut en allerlei oorlogstuig meer, zijn van veel geringer- beteekems. De atoom, die is het belang rijkste En zoo zullen dan over een paar weken onze kinderen spe len. Niet met simpele prullen- die in hun handen en in hun onbedorven kinderbrein worden omgetooverd tot het speelgoed van hun droomen, maar met atoombommen, die zij met wel lust uit zullen werpen „om al les te vernietigen" Tenzg de Zeeuwsche speel goedhandelaren wijs zjjn en dit ..Invasiespel" uit Zeeland weg houden en de ouders hun hoop en toekomst te goed achten voor dezen rommel. De perszuivering. De heer G. Polak Daniëls, die als oud voorzitter van den Ned. Journalistenkring deel uitmaakt van de Perszuive ringscommissie. heeft den mi nister van binnenlandsche za ken ontslag als lid van deze commissie verzocht. In een uitvoerigen brief aan den minister zet de heer Po lak Daniëls uiteen, dat de felle actie van belanghebbende dag bladen om de regeering verder te drijven dan het tijdelijk pers besluit 1945 toelaat, tot on rechtvaardigheden moet leiden waaraan hij niet wil medewer ken. De meerderheid van de perszuiveringscommissie streeft in dezelfde richting als ge noemde belanghebbenden. Men wil de mogelijkheid scheppen om den naam van bladen, die gedurende de bezetting bleven verschijnen, te verbieden en om dergelijke bladen te verplichten tot liquideeren. Een belangrijk deel van ons volk verlangt big kens de erva ring met herrezen bladen naar zijn oude courant terug. „Maar de nieuwe heeren willen dit niet", aldus besluit de heer Polak Daniëls zfln brief. „In dien dit democratische ver nieuwing wordt geheeten, zul len velen eerder aan neo-fas- cisme denken. Omdat ik hier van afkeerig ben verzoek ik tiwe Excellentie eerbiedig m^j van het lidmaatschap der pers. zuiveringscommissie ontheffing te willen verleenen." BIJ GEBREK AAN TREINEN. Op 1 April zal er een geregelde autobusdienst tusschen Zweden en Zwitserland worden ge- jpend. De rit zal 2 »/2 dag duren. Kleine Soenda-eilanden door Nederlanders bezet Soekarno naar Kerr? Donderdagmiddag heeft Sjahrir als zün verwachting uitgesproken, dat de Indone siërs spoedig aan de Britten het voorstel zullen doen, voor den duur der komende onder, handelingen regelingen te tref fen voor een algemeenen wa penstilstand met betrekking tot alle militaire operaties tusschen de republikeinen en dr. van Mook. Sjahrir verwacht, dat zulk oen voorstel binnen veertien dagen zal worden gedaan. Een Britsche officier is naar Soerakarta vertrokken, ten einde Soekarno te bewegen, toe te stemmen in een end er houd met Kerr. Men verwacht een spoedige beslissing in Indonesië. De aanstaande terugtrek king der Britsch-Indische troc- oen heeft de volgende kwestie [oen rijzen: Wie zal de ge allieerde verplichtingen hier, om de uitgewekenen te be schermen en de Japanneezen te evacuee ren, overnemen Ge schat wordt, dat 30.000 uitge wekenen en het grootste deel van de twee Japansche divi sies over republikeinach Java zgn verspreid. D« kleine Soenda-eilanden Soembawa, Flores, Soemba en Roti zün nu alle door Neder- landsche troepen, politie-for- matiee en Nicadetachementcn „vreedzaam bevrijd". Medegedeeld wordt, dat 2500 Japanneezen in Loppo, Zuiden van de hoofdstad van Soembawa, Soembawa Besar, zullen worden geconcentreerd. DAGORDERS. Majoor Bnienen, d© com mandant van het 3e bataljon stoottroepen, acht het in een dagorder een groote eer, dat zg'n manschappen als eersten voet aan wal hebben gezet in Indië. Hij dringt aan gematigd ->p te treden tegen de bevol- ang. Vice-adm. Pinke heeft «mi dagorder uitgevaardigd, waar in hjj waarschuwt tegen slap heid van moreel. AUSTRALIË EN NEDERLAND. De vroegere Australische minister-president Menzies heeft scherpe critiek uitge oefend op de regeering van zijn land, omdat 2ij goedvond, dat de arbeiders weigerden Nederlandsche schepen te los. sen. Terwijl duizenden blanken in Indië verhongerden, bleven daardoor vele schepen met vceding en geneesmiddelen in de Australische havens lig gen. Dit is niet de manier, waarop men bondgenooten be handelt. Dat de invloed van den collaborateur Soekarno toegenomen ls, is mede de schuld van Australië en diens invloed is ook voor Australië gevaarlijk. Bovendien zijn or ders voor een millicen pond serling voor Australië verlo ren gegaan als gevolg van deze verkeerde poUtiek van de -igeering. In tusschen hebben de Au stralische vakbonden ook ge weigerd herstellingen te ver richten aan Nederlandsche schepen. Candidaatstelllngen bij verkiezingen. De data der candida&tstel- ling en de as. verkiezingen zyn officieel als volgt vastge steld: Tweede Kamer: candi daatstelling 9 April, verkiezin. gen 17 Mei. Provinciale Staten: candl- daatstelling 9 April, verkiezin gen 29 Mei. Gemeenteraden: candldaat- 8telling 11 JunL verkiezingen 26 JulL De candidaatsteliing voor de verkiezingen van de Eerste Kaïner vindt op 9 Joll plaats. De gemeentebesturen zullen de kiezerslijsten uiterlijk 5 April &.s. vaststellen. Russen bezetten banken in Berlijn. Gewapende Russische troe pen hebben alle belangrijke banken ln den Rnssischen sector van Berlijn bezet Zij arresteerden de vooraanstaan de persoonlijkheden en plun derden de rest van het perso neel ter plaatse uit Dit wordt beschouwd als een verbreken van de viermogendhedenover. eenkomst en men gelooft, dat hiertegen een zeer krachtig protest la Ingediend op de bij eenkomst der geallieerde be velhebbers, welke Donderdag is gehouden. Fransche schepen werden, toen ze Donderdag bij Hai phong wilden deelnemen aan ontschepingsoperaties, door vuur van Chineesche batterijen, bestookt. Eerst nadat deze kanonnade 'n half uur aan den g was, kregen de Fransche onnlers bevel het vuur te beantwoorden. Aan Fransche zjjde waren toen reeds verlie zen geleden. Daarna werd ech ter snel contact verkregen met het plaatselijk opperbevel der Chlneezen. (Volgens een vroeger bericht van Reuter hadden de Fran- schen het vuur geopend. Reu ter vult zjjn bericht thans aan met de mededeeling, dat vol gens oudere Chineesche verkla ringen de Franschen het eerst vuurdexy) VEERTIEN OORLOGSMISDADIGERS UEC NEUENGAMME STAAN TERECHT. Zestig Nederlandsche zg. Nacht und Nebel''-gevangenen werden het vorige jaar Febru ari in liet concentratiekamp Neuengamme bij Hamburg zonder vorm van proces opge hangen. Zij behoorden tot een groep van 78 Nederlandsche leden van de verzetsbeweging, die op speciale order van Kei tel, zonder dat hun familie er iets van wist naar Neuen gamme gebracht werden. 18 waren er inmiddels al gestor ven, voordat de moord ge schiedde. Dit is slechts een greep uit de beschuldigingen, waarvoor binnenkort te Hamburg te recht moeten staan veertien voormalige leden van den staf van het concentratiekamp Neuengamme, dat gedurende de jaren van zijn bestaan niet minder dan een kleine 83.000 gevangenen heeft geherbe w en bovendien nog 12.000 vrou wen. Onder hen waren vele Ne derlanders, wier getalsterkte in April 1945. vlak voor de totale evacuatie van het kamp nog ongeveer 1600 bedroeg. Min. Vos aan het woord Woensdag heeft minister Vos naar aanleiding van zijn bezoek aan Amerika onder meer verklaard, dat wfl voor 3 millioen per Jaar uit Ameri ka invoeren en voor 1 mil lioen daarheen exporteeren. Dit verschil moet natuurlijk overbrugd worden. Nederland wordt als credietwaardig be schouwd, maar de omvang van de credieten, die men ons verstrekken wil, is afhanke lijk van de algemeene politieke situatie. Amerika zal aan Ne derland metaal, textielgrond- stoffen, half-fabrikaten, olie, steenkolen, chemische artike len en vet leveren. Nederland aan Amerika bloembollen, kaas, jenever, kunsLnij ver heidsartikelen'. Scherp keerde spreker zich tegen de artsen, die voor 80 al hun auto-wenachen zagen ingewilligd en In alle opzichten voorkeur genieten. Minister Vos wees er nog op, dat in Amerika het suiker rantsoen lager ls dan hier en dat ook textiel er moeilijk te krijgen is. De boter is er niet op den bon, maar ook niet te krijgen. Partij ran den Arbeid. Het bestuur van de Partij van den Arbeid is aangevuld en thans als volgt samenge steld presidium: K. Vorrink, algemeen voorz., R. v. d. Brug, voorz., mr. A. M. Joekes, voorz, G. Ruygers, voorz. Secretariaat: C. Wouden berg, alg. secretaris, J. Wil- lems, secretaris, W. Thomas sen, secretaris, een vacature. LedenJ. Coenraads, W. Drees, mr. M. v. d. Goes van Naters, J. Harmsen, mr. ir. B. W. Haveman, J. v. d. Kieft C Kleywegt, prof. mr. R. Kra nenburg, C. J. van Lienden, mr. P. J. Oud, L. N. Palar, mevr. mr. A. E. RibbiusPele- tier, prof. ir. W. Scherm er- horn, mr. N. Stufkens, J. Tuin, mr. G. E. van Wal sum en F. Goedhart. Het werkverband op katho lieken grondslag heeft zijn werkzaamheden reeds aange vangen. Het secretariaat van dit werkverband is gevestigd te Nijmegen: dr. V. A. M. Beermann. Het protestants- christelijk werkverband zal staan onder leiding van mr. G. E. van Walsum te Rotter dam. De contributieregeling werd door het partijbestuur vastge steld. Het partijbestuur zal het radiovraagstuk in studie nemen. Het overleg met ver schillende politieke par tij en, in verband met de komende ver kiezingen en het later te pu- bliceeren urgentieprogram is nog gaande. He» Wereldgebeuren Maar Japan blijft toch gevaarlijk Bevln wordt populair. Nieuwe C-A.O. In scheepvaartbedrijf op komst. Op 2 Maart is de vaarplicht voor de zeevarenden opgehe ven en de scheepvaartmaat schappijen krijgen thans hun schepen terug. Zij gaan dan ook nu weer hun personeelforma- ties samenstellen. Daarbij zijn eenige moeilijkheden gerezen omdat de zeelieden, die tijdens den oorlog noodgedwongen aan den wal moesten blijven, nu hun rangnummer terugwen - schen en de zeelieden, die tij dens den oorlog op zee voe ren en hoogere rangen kregen, die hoogere rangen willen be houden. Er worden thans on derhandelingen gevoerd over een nieuw collectief arbeids contract in het scheepvaartbe. drijf. Tot zoolang zullen de oude oorlogsvoorwaarden dus ook b.v. de oorlogspremie blijven géiden. Japan heeft een nieuwe grondwet gekregen en gene raal Mac Arthur, de opper bevelhebber van de geallieerde bezettingstroepen, heeft het 5000 woorden omvattende ont werp aan de openbaarheid prijs gegeven. Het ia een indrukwekkend staatsstuk, dat voor Japan niets meer of minder betee- kent dan een omwenteling. De oppermachtige, de Mikado, de zoon des hemels, die door zijn volk als een godheid werd ver eerd en wiens woord wet was, nog voor het soms was uitge sproken, is van zijn voetstuk gestooten. De keizer zal voort aan slechts symbolische macht bezitten, de werkelijke macht zal bij net volk berusten, Ja pan wordt van een autocrati sche mogendheid eensklaps een democratische staat De woorden: „De keizer is heilig en onschendbaar", zg'n eenvoudig uit de oude grond wet geschrapt. De keizer wordt nog slechts omschreven in de nieuwe grondwet al? „symbool van den staat en de eenheid van het volk". Er gaat door deze grond wetswijziging weer een brokje romantiek verloren in onze steeds soberder wordende wereld. De geisha's zjjn al ver dwenen, de riksja's „zullen spoedig volgen, nu verdwijnt ook de laatste als een god vereerde vorst in het Verre Oosten. Ja, zelfs de huwelijks- zeden in Japan worden door de nieuwe grondwet veranderd Was het tot nu toe zoo, dat de ouders htm dochters ge meenlijk verkochten aan der man, die op hun bezit prijs stelde, voortaan zal ook in Japan het huwelijk moeten plaats vinden op grond van wederzijdsch goedvinden der huwende partjjen zelf. Een omwenteling. Maar voorloopig nog een ulterlnke omwenteling. Men meene niet. dat Japan door een nieuwe grondwet minder gevaarlijk zal worden, dan voorheen. Want zooals in Duitschland de stemming langzamerhand oproeriger wordt en in Italië duizenden en duizenden zich reeds scharen rondom den nieuwen'„Duce", is er innerlijk ook in Japan nog niet zoo heel veel veranderd. Nog altijd droomen de Jappen hun .Groot Aziatische" droomen. In Indonesië zaaien zij niet voor niets onrust. Zij hopen straks in troebel water te kunnen visschen en zullen de kans daartoe als zfl die krij gen, niet ongebruikt laten. Het is daarom goed, dat in Tokio een man als Mac Arthur de lakens uitdeelt, een man, die de teugels strak houdt en er voorloopig nog wel voor zal waiken, dat de Jappen met een democratische grondwet een allesbehalve democratische ex pansiepolitiek gaan voeren. Be vin wordt een populair man in Engeland. De feiten wijzen het uit. In December van het vorige jaar heeft een opinie-onder zoek aangetoond, dat slechts 47 van de Engelschen vond, dat hjj een goed minister var. buitenlandsche zaken was. Achttien procent v>nd, dat Eden het heel wat beter deed en 35 procent wist niet, wat men eigenlijk van hem moest zeggen. Na de vergadering van de Vereenigde Volkeren, waarin Bevin het Britsche standpunt manmoedig tegenover de Rus sen verdedigde, heeft men een nieuwe opiniepeiling verricht. Nu vond 73 van de Britten, dat hij een beste minister var: buitenlandsche zaken was. slechts 12 procent vond, dat hij er niets van terecht bracht En slechts 15% had geen oor deel In drie maanden is de popu lariteit van Bevin dus met 26 gestegen. Bevin maakt carrière en laat ons eerlijk zijn: hij brengt het er beter af, dan bij zijn debuut verwacht werd. Jhr Ir. de Ranitz ln Uno-architecten- commlssle. Jïy. ir. J. de Ranitz is aan gewezen, als Nederlandsch af gevaardigde in de internationa le commissie, welke den bouw van het centrum van de nieu we organisatie der Vereenigde Volkeren (U.N.O.) in de buurt van New York moet voorbe reiden. Met de benoeming van jhr. De Ranitz, die in 1934 te Delft zijn diploma als bouwkundig ingenieur behaalde, zal Ne derland ongetwijfeld door een alleszins bekwaam man in de ze internationale commissie vertegenwoordigd zijn. Kort na het behalen van z\jn ingeni eurs-diploma werd jhr. De Ranitz verbonden aan bet ar chitecten-bureau Roosenburg en maakte eenige uitbreidings plannen voor Zeeuwsche dor pen, o.a. Kloetinge. In 1938 werd hg benoemd tot inspec teur voor de volkshuisvesting in Zeeland en West-Bra bant. Direct na de oorlogsda gen van 1940 maakte hij de eerste plannen voor den ste- debouwkundigen wederopbouw, van Middelburg. Dat ir. De Ranitz, die langen tijd in Mid delburg woonde, de talrijke Zeeuwsche problemen ook ver der ter harte gaan blijkt wel uit de brochure „Er op of er onder". Jhr. de Ranitz bewoog zich verder op velerlei gebiea en heeft zitting in tal van commissies. Hij heeft tijdens de bezetting 1'/, jaar in St. Michelsgestel als gijzelaar doorgebracht, waarna hem voor den verderen duur van de bezetting het verblijf in Zee land werd ontzegd. HAAST ONGELOOFLIJK. De heer Duymaer van Twist stelde aan den mi nister van oorlog vra gen over de legeruitrus- Üng en wenschte ant woord op zijn vragen of het juist is dat er in het leger op onverantwoor delijke wijze met mate riaal en werktuigen wordt omgesprongen. Militairen zouden her haaldelijk militaire goe deren wegschenken dan wel te eigen bate ver- koopen of verruilen. In de vriesperiode zouden tientallen nieuwe vracht wagens kapot gevroren zijn tengevolge van ge brek aan zorg en in de militaire „dumps" zou voor een kapitaal aan materiaal liggen te ver roesten en te vergaan. Met belangstelling zien wfl het antwoord van den minister tegemoet. Hei bezoek der Kamerleden Woensdagavond zijn de Ka merleden na een bezoek aan Schouwen in de Zeeuwsche hoofdstad aangekomen. Nog denzelfden avond werden be sprekingen gevoerd met auto riteiten over wederopbouwpro blemen. Gisteren werd een tocht over. Walcheren gemaakt. O.m. werd een bezoek gebracht aan Westkapelle, waar door de Waterstaat een maaltijd werd aangeboden, naar Vlissingen voor haven- en verkeerspro blemen, en naar O.- en W. Souburg. Vandaag stond een tocht voor W. Zeeuwsch Vlaanderen op het programma. BENOEMING. BiJ K.B. is benoemd tot lid van den rechterlijken zuive ringsraad in het ressort van het gerechtshof te 's-Graven- hage mr. J. H. F. Bloemers, rechter in de arrondissements rechtbank te Middelburg. Gom KON. NEP. MIJ. VOOR TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. Dinsdagavond hield de af- deeling Goes en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw- en plantkunde een bijeenkomst in hotel de Land bouw. Terwijl enkele huishou- lijke zaken werden afgehan deld. begon de jury met de keuring van een elftal door de leden gekweekte bolgewassen. Een keur van narcissen, tul pen en chrysanten waren bij eengebracht en ook enkele kasplanten waren geëxpo seerd. De jury kende den eer sten prijs toe aan den heer K. Goudswaard, met 47 punten, den tweeden aan M. Faarde- kooper met 43 punten, den derden aan C. J. Dagevos met 42% punten en den vierden aan J. A. v. d. Guchte met 41 punten. Besloten werd in den a.s. zomer wederom een wed strijd te organiseeren en zoo mogelijk een excursie te doen plaats hebben boven de rivie ren. De heer ir. Ph. F. v. d Plassche hield voor de pauze een lezing over de thee cultu res op Sumatra en ichtte deze na de pauze met een prachtige collectie gekleurde lichtbeel den toe. In de .zaal Krijger te Goes, had Dinsdagavond een inter kerkelijke Jeugdbijeenkom8t plaats, die vcor de pauze on der leiding stond van den heer Fossen, en na de pauze onder leiding van den heer Crucq. Verscnillende vereeui- gingen werkten mede met muziek, zang en voordracht. D3. J M. v. Krimpen, üeref. predikant te Rotterdam, sprak over „Welke taak legt God aan ons jongeren op?" Zijn woorden werden door de on geveer 600 aanwezigen, met groote aandacht gevolgd. Het was een-mooie en goede avond. JAARVERGADERING ORANJEVEREENIGJNG. Woensdagavond hield de Oranjevereeniging haar alge meene jaarvergadering Schuttershof te Goes De voor zitter, de heer van Ballegooyen de Jong, herdacht het overle den bestuurslid W. t ia ooi c, aan wiens nagedachtenis de vergadering staande een stille hulde bracht. Het jaarverslag van den secretaris, waarin ge wezen werd op de hulp bg het organiseeren der feestelijkhe den in 1945 van de buurtver- eenigingen ondervonden, werd goedgekeurd. Er waren twee Destuursvacatures. terwijl het bestuur voorstelde het aantal bestuursleden op 10 te bren gen. Na lange discussie werd er besloten, dat er naast het bestuur een commissie uit de buurtvereenigingen zal komen, die bij feestelijkheden regelend zal optreden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren K H. van Vaassen, J. J. Domini. K. v. Ginkel, M, Zwartepoorte en E. van Riessen. Het bestuur had reeds eenige plannen gereed voor de feesten op 4 Mei, o.m. een ringrijderij, een gedichten wedstrijd. een levend schaak spel, zang en muziek. Een vuurwerk werd in verband met de kosten verworpen. De fees ten op 31 Aug. zullen trouwens de hoofdzaak blijven. Woensdagavond heeft het muziekgezelschap „Euphonia" te Goes een serenade gebracht aan het lid, den heer L. J. J, Verbeemen in de Schenge- straat. die dien dag 25 jaar werkzaam was op de wassche- rg „De Zon", waar hg thans chauffeur is. Het korps bracht den jubilaris en familie naar het Slot Ostende, waar het jubileum werd gevierd. De buurtvereeniging 's-H. Hendriksstraat te Goes heeft Dinsdagavond een goed ge slaagde, feestelijke bijeenkomst voor haar leden gehouden, waarbij vooral de conferencier, den heer de Conincq, een groot aandeel in het succes had. Ook de tractatie en de ver loting werden zeer op prijs gesteld. Op 6 Maart 1946 viert de heer L. Verbeemen. Schen ge- straat 20 tè Goes, zgn zilveren jubileum als chauffeur-besteller in dienst van StoomwasEchery „De Zon", te Goes. Borssele BRANDWEER. Tot commandant van de brandweer te Borssele is be; noemd de heer A. J. Melis Pz., tot ondercommandant de heet A. v. d. Ende en tot chauffeur monteur. de heer M. Karelse Pz. 's-Gravenpo!der JAARVERGADERING. Woensdagavond had in de Geref. kerk te 's-Gravenpolder de gecombineerde jaarverga, dering plaats van de Meisjes ver. op G.G. ..Irene" en de Jong. ver. op G.G. „Ps 111 10a". Na opening door dén heer Clarisse werden de jaarversla gen der beide vereenigingen uitgebracht, terwijl de avond verder gevuld werd met ta bleaux, inleidingen en voordrachtenwedstrgd. De bij eenkomst was matig bezocht. Hoedekènskerke Te Hoedekenskerke kwam Je Steenkolenver. „E.M.M." in algemeene ledenvergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer J. Hoekman. Tot bestuurslid werd herko- zen de heer J. Hoekman. Tot id contrólecommissie werd in de plaats van den heer j. Hol leman. die niet herkiesbaar was, benoemd de heer M. la Grand. Voor het lossen der kolen zal de heer A. Jaco- busse zorgen, terwijl het ver voer geregeld zal worden aoor den heer J. Schout Azn. Met ingang van 1 Mei komt de klantenbinding te verval- •en. IndieD mogelijk zal ge tracht worden om ook sloffen te verkrijgen. EEN BENOEMING. Benoemd tot len ambtenaar ter secreatrie te Heinkenszanc heer J. Traas te 's Mee» Arendskerke, thans le amb tenaar te Nieuw- en St. Joos .and. STREEK VERG ADERING. In hotel ..Centraal" te Goes had Dinsdagmiddag een streekvergadering .Zuid- en Noord-Bevelaod plaats, vanwe ge het departement van soci ale zaken. Het doel van dezr .ergaaering was. evenals dat van de vorige, het bespreken van moeilijkheden, welke men ondervindt op de gemeente der sociale regelingen Aange zien er zich weinig gevallen van werkloosheid voordoen was er weinig stof tot besprekingen en beperkte men zich tot en kele algemeene beschouwin gen. Over de kwestie van het laten stempelen van werkloo- ze arbeiders deelde de heer van Nunen nogmaals mede, dat iedere gemeente vrij is, dit con- tröle systeem al of niet toe te passen. Voorts vestigde hg er de aandacht op dat boeren, die voorzien over eenigen tgd geen voldoende arbeidskrachten tot hun beschikking te hebben, goed doen zich reeds nu met het Gew. Arbeidsbureau in ver binding te stellen, dat dan één of meer arbeiders van de D. U.W. naar hun bedrijf zal be middelen. Spr. gaf toe, dat de ze arbeiders, ten aamzien van het loon, er niet steeds op zul len vooruitgaan, doch merkte op. dat een arbeider, die aan gewezen is ln 't vrije bedrijf te werken, niet meer aangenomen zal worden bij de D.U.W.. en ook niet voor overbruggings- gelden in aanmerking komt, wanneer hij door zijn toedoen wederom werkloos wordt. De gemeente Borssele telde op 1 Jan. 1945 834 m. en 772 vr., totaal dus 1606 inw. Op 1 Jan. 1946 bestond de bevol king uit 1684 inw. (872 m. en 812 vr.). UITSPRAKEN TRIBUNAAL GOES. J. Paauwe, 40 j., distributie ambtenaar Kruiningen, 3 mnd. intern, en ontz. rechteD. K. van Koe veringen, 37 klein-landbouwer, Waarde: S j. intern, en ontz. rechten. J. Leys, 53 j., koopman. Goes: 6 mnd. intern, en ontz. rechten. M. Schipper, 28 j., ambten. bJnnenvisseherij, Nisse. 1 j„ in tern.. verb. verkL verm. tot 200 en ontz. rechten. Vlissingen INSTALLATIE BURGEMEESTER. Dinsdag 12 v Maart wordt, des middags om 2 uur, mr. B„ Kolff, als burgemeester van Vlissingen geïnstalleerd. Be sturen van corporaties en ver eenigingen, alsmede particu liere personen, die zulks wen- schen, kunnen daarna van 3.30—5 uur n.m. kennis ma ken met de® nieuw benoem den burgemeester. Aagiekerke „NUT EN GENQEGEN". Na een rustpauze van ander half jaar is de zangvereeni- ging ,,Nut en Genoegen" te Aagtekerke, onder leiding van haar directeur, den heer F. Bakker, met aanvankelijk 12 leden haar repetities weer be gonnen. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Drietal te Amsterdam-N. S. J. M. Hulsbergen te Hoedekensker- ka P. C. Vermeulen te Laren en W. Volger te Harlingen. Laatste nieuws Amerika doet beroep op Rusland inzake Perzië. De regeering van de Ver. Staten heeft een beroep gedaan op Sowjet-Rusland, zgn troepen uit Perzië terug te trekken. Zg weet» er op, dat groote staten in het licht van het handvest der vereenigde volkeren een .zware verantwoordelijkheid" dragen wat betreft het respec- toeren van de souvereine rech ten van andere landen. Spaak opnieuw, kabinetsformateur. Nadat de Schrgver, voorzit ter van het C.V.P.. had gewei gerd, heeft Spaak een tweede opdracht tot kabinetsformatie aanvaard. De communisten hebben verklaard niet deel te zullen nemen aan een regeering van nationale eenheid waarm ook de katholieken zitting zouden, hebben. Zou Spaak ook thans niet slagen, dan' wordt ver wacht dat de Prinsregent tot Kamerontbinding zal overgaan, waarna een nieuwe verkiezing zal moeten plaats vinden. De parlementaire commissie naar Indië. De parlementaire commissie zal Dinsdag a.s. per vliegtuig uaar Batavia vertrekken. Ztf is voornemens ca. 4 weken in Indië te blgven. REP ATRIEER ENDEN ARRIVEEREN. De „Sibajak" is gisteren avond te Y muiden aangeko men. Vandaag wordt te Am sterdam ontscheept. De „Bloemfontein" wordt 9 of 10 Maart en de „Tegelberg" 11 Maart te Amsterdam ver wacht. De „Oranje" is te Suez aangekomen met 869 repatri* eerenden. Het schip wordt plm. 13 Maari te Southampton ver- wacht, van waar met andere secretarieën bfl de toepassing schepen verder wordt gereisd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3