PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zonder boerenarbeiders geen suiker en aardappelen. En zonder loonsverhooging geen landarbeiders Sjahrir bezocht Clark Kerr. Ambon wil los van Indonesië. CHURCHILLS KNUPPEL /IV HET HOENDERHOK. De Herstelwenschen van Zeeland. Volledig recht voor getroffenen gevraagd. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN .BRESKtNSCHE COURANT Hoofdredacteur O. BatTInHJn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting PZC., Middelburg. Druk: firma P. van de Velde Jr„ Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Sclioch, Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. telefoon 10 '2 lijnen); Middelburg l.nndensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. teletonn 2475- Terncuicn NteuwcUirpaitaai Donderdag 7 Maart '46 189e Jaargang Nummer 56 ABONNbMbNIM'Kllb 23 cent pet week. f 3-20 per kwartaal, franco per post. 1 3-43 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum ner advertentie 2- 'uMi.-K. mug «MKMO Prov. Zeeuwsche Courant Mlddeltiurg. OP DE FIETS TEGEN DEN DOOD. Er is reeds by herhaling op gewezen, dat bij de verstrek king van auto's de artsen recht hebben op voorrang. Niet al leen omdat de Nederlandsche dokters zich tijdens de moei lijke bezettingsjaren uitstekend hebben gedragen, daarnaast en vooral echter omdat menschen- levens afhankelijk kunnen zijn van de vraag, of een arts zich snel kan verplaatsen of niet. Het tijdschrift Arts en Auto houdt er een klachtenboek op na, dat belangwekkende lec tuur bevat. Men vindt er het bewjjs in, dat er inderdaad mensch^nlevens verloren gaan, omdat de dokter zich alleen loopend, of op een oude fiets, soms met massieve banden, naar den patiënt kon begeven. Daar komt nog bij, dat de art sen overbelast zgn. Er heerseht nog altijd een griepepidemie. De „bevrijdingsbabies" zijn op komst en zij arriveeren bij voorkeur des nachts. De dok ters, die soms 40 k.m. per da*, fietsen, kunnen er dan bij nacht en ontij nog eens op uit. Ten deele zrjn de artsen Teeds geholpen. Maar er wach ten er nog altijd 1500 op een auto en daar er in Amsterdam nog maar 150 noodig zijn en ln Rotterdam nog naar 80, leert een eenvoudig rekensom- pietje, dat de dokters die nog niet geholpen zijn, voornamelijk ln de kleine gemeenten huizen. Waarom genieten deze artsen geen voorkeur boven allerlei Instellingen, die wel auto's toe gewezen krijgen? De regeering kan hier nuttig werk doen. Zij zou desnoods 1500 auto's extra moeten aan- koopen boven de 10.000, die wij ln 1946 zullen importeeren. Als dat geschiedt, zal men te-minste in de wachtkamers der artsen geen platen meer zien hangen, waarop een dok ter op de fiets een snelheids- race houdt men den dood! Loonsverhooging zal 100 millloen per jaar kosten. De voorzitter van de sociale commissie van de Stichting voor den Landbouw, ir. G. J. Heijmeyer, heeft een uiteen- zitting gegeven over loonén. prijzen en arbeidt oorziening in den landbouw. Spr. w?es er. op, dat door tekort aan mest de opbrengst van de landbouw, gronden tijdens den oorlog sterk is gedaald. Een H.A. grond brengt thans 7000 kilo fabrieksaardappelen en 11.000 kilo suikerbieten minder op. dan voor den oorlog. Bovendien bestaat er bij de boeren, verband met het tekort aan boerenarbeiders, een neiging om deze bewerkelijke gewas sen niet meer te verbouwen, maar granen te zaaien. Het gebrek aan landarbeiders spruit voort uit de lage loonen. speciaal ten opzichte van de bouwbedrijven. Bn Wederop bouw en DUW kunnen ae landarbeiders met aanzienlijk geringere prestatie belangrijk meer verdienen. Wel zijn de landbouwloonen verhoogd van 50 tot 60 cent per uur, maa: de bouwvakarbeiders blijven meer verdienen, nL tusscher. 62 c. voor ongeschoolden tot 72 c. voor geschoolden. De landarbeidersloonen zul- len dus opnieuw verhoogd moeten worden. Voorstellen in die richting heeft de Stichting van den Landbouw reeds bij de regeering ingediend. Zij zullen een offer vragen van 10C millicen per jaar, maar brengt men dit niet, dan zal men ook een verhooging van de sui ker, en aardappelrantsoenen mogen verwachten en blijven Hoofdstad van Ball bezet. Naar te Batavia verluidt heeft Sjahrir Dinsdag een be Roek aan, Sir Archibald Clark Kerr gebracht: Bij het onder houd heeft Sjahrir hem per soonlijk over de te Soerakarta gehouden vergadering mede- deeling gedaay. Volgens een republikeinsche woordvoerder heeft Sjahrir de voornaamste besprekingen met de politieke leiders beëindigd en is hij nu druk bezig zijn kabinet te completeeren en de daarvoor bestemde persooni.jK- heden bij elkaar te zoeken. Som migen van hen vertoeven thans buiten Batavia. De verdere ontwikkeling in de onderhan delingen met de Nederlanders wordt verwacht, noodra het k°- binet is gevormd en de politiek van het Kabinet is bekend ge maakt. OVERZICHT VAN DEN TOESTAND. Ervaren, neutrale waarne mers te Batavia, die de recen te gebeurtenissen in de repu- blikeinsche politiek op den voet hebben gevolgd, zijn in het algemeen van meening, dat het oo gen blik nu is aangebro ken om den loop der gebeur tenissen, welke moet leiden naar een oplossing van het In donesisch probleem, in belang rijke mate te versnellen. Hoe wel men er zich in deze klin gen van bewust is, dat de vol machten. welke nu aan Sjahrir Zijn gegeven, ongetwijfeld een stap in die richting betee kenen, vreest men niettemin, dat de samenstelling van het •leuwe kabinet een werkelijk Snelle ontwikkeling naar een beslissing toch nog zal kunnen remmen. Daar de economische toe stand steeds slechter wordt, is spoed echter meer dan ooit ge- wenscht. Volgens de radio van New Delhi heeft de Indonesische „ministerpresident" Soetan Sjahrir heden aan de pers medegedeeld, dat het Indonesi sche „kabinet" een voorstel tot het sluiten van een wapenstil stand op Java en Nederlandsch Indië. zal dóén. Op Ambon Is een nieuwe po litieke beweging gevormd, die Ambon denzelfden status wil geven als Suriname, los van overig Indonesië. De hoofdstad van Ball is thans door de Nederlanders be zet. De Japanners zullen zich Donderdag formeel overgeven. Uit betrouwbare bron ver neemt men. dat de Indonesiërs bezig zijn de Britsch-Indische troepen aan te sporen tot de sertie, door hun goede voeding en een goede benandeling te oeloven. OPROEP VAN DE INDONESISCHE KERKEN. De kerken der Hervorming in Indonesië hebben zich met een boodschap tot alle Christe nen gericht. Hierin wordt de Christenheid opgeroepen te bidden, opdat de begonnen be sprekingen mogen uitloopen tot heil van Indonesië. Nieuw geld in Indië. De bevelhebber van de geal lieerde strijdkrachten in Ned- Indië heeft het Ned. Indische geld ingevoerd. Het Japansche geld komt daardoor te verval len, evenals het oude Indische eld. DE MELKDISTRIBUTIE. In de Tweede Kamer is een nieuwe regeling van de melk distributie aangekondigd. De melk zal in flesschen worden verstrekt, wat goedkooper komt. dan de aflevering van losse melk. Meer melk voor kinderen Als gevolg van de vergroo ting van de melkproductie zul len de kinderen van 0 t.m. 4 jaar weer 6 liter melk per week toegewezen krijgen. Zoo. dra de melkproductie dit toe laat, zullen ook de rantsoenen van de andere consumenten groepen weer worden ver hoogd. De jaarbeurs die van 2 tot 11 April te Utrecht ge houden zal worden, wordt één der grootste die ooit door het jaarbeursinstituut is inge richt. Op 5 April zal er voor Zeeland en West-Brabant een extra trein loopen naar de jaarbeurs te Utrecht. TOCH VAN VERMEERT Het is nog steeds niet uitgemaakt van wie de „Emmaüsgangers" nu precies is. De Belgische deskun dige Jean Decoer houdt vol, ondanks de bewe ringen van van Meege ren, dat het doek van Vermeer moet zijn en vraagt een uitspraak van internationale ex perts. Het laatste woord ovor deze kwestie is dus nog steeds niet geval len. de landarbeiders in een sociaal onrechtvaardige positie. Daar om wordt een loonsverhooging van 10 cent per uur voorge steld. Deze zal tevens neer- komen op een verhooging van den prijs van het levensmidde len pakket van 10 per hoofd per jaar. Wil men binnenkort niet voor een ook voor onzen export fnuikend gebrek aan boeren arbeiders komen te staan, om dat steeds meer landarbeiders het bedrijf verlaten, dan zal ingrijpen noodzakelijk zrjn Ook dienen de arbeidsvoor waarden verbeterd te worden, gters werden er 4 gered. Een tweede Java in Perzië? Alle Moskousche bladen pu- bliceeren een bericht van Tass uit New York, waarin een ar tikel wordt geciteerd van Sjah Ahakhanani. die genoemd wordt de vroegere chef van het Perzische bureau voor militai re voorlichting in de Ver. Sta ten. Deze beschuldigt Enge land van de poging om „een tweede Java in Perzië te stich ten". Engeland, zoo zegt hij, steunt de reactionnaire elemen ten en mengt zich uitvoerig in de Perzische aangelegenheden. WEER EEN VLIEGRAMP. Boven het vliegveld te Praag is een Tsjechisch passagiers vliegtuig ontploft en brandend neergestort. Van de elf passa Het Wereldgebeuren Het Russische gevaar denkbeeldig of niet? Amerika voelt niet voor militaire alliantie. Churchill heeft met zijn re de in Fulton (Missouri) de knuppel in het internationale hoenderhok geworpen. Hij heeft met bijna verbijsterende openhartigheid de aandacht van de geheele wereld geves tigd op het Russische gevaar en zonder terughouding de Russen ervan beschuldigd, dat zg expansieplannen smeden er. de communistisphe partgen in alle landen tot vijfde colonnes, tot gevaarlgke instellingen uit bouwen en dat zij. vooral in Oost en Midden Europa, de de mocratie zoo ongeveer ver moorden. Hij drong aan op versterking van de U.N.O en op een mili taire en politieke samenwer king tusschen de V. S. en het Britsche Rijk. die desnoods een gemeenschappelijk staatsbur gerschap in zou kunnen slui ten. Churchill is nooit een elegan te figuur geweest. Hij was al tijd een krachtmensch. Zooals er een noodig was om den oor log te winnen. Maar al was hjj dan nimmer een diplomaat,' hij heeft het toch nog al eens bg het rechte eind gehad. De menschheid heeft het tot haar schade ervaren. Heeft hij het ook nu bij het rechte eind? Laat ons eerlijk zrjn.en vast stellen. dat de Russen, gedre ven door wantrouwen jegens Engeland én Amerika, de in ternationale samenwerking niet bepaald bevorderen, dat zij nuttige plannen dwarsboo- men en er .een nog al eigenaar dige politiek op na houden. Er zal wel niemand ter we reld gevonden worden, die meent, dat Finland, de Balti- sche staten, Roemenië, Bulga rije. of de bezette gebieden zich kunnen zonnen in de zegenin gen der democratie Democra tie is volgens Westersche be grippen nu eenmaal iets an ders, dan Sowjetdictatuur. Maakt Iemand een aanmerking op de toestanden daar, dar kruipen de Russen op de kast. maar omgekeerd zijn de Rus sen uitermate begaan met het lot van de Indonesiërs, de Grie ken en de bewoners van het Perzische landsdeel Azerbeids- jan.. Als Engeland 40.000 man in Griekenland op de been houdt, op verzoek van de Grieken, dan schreeuwen de Russen moord en brand. Maar de Russen heb ben nog a -ijd het Deensche eiland Bomholm bezet, houden in Bulgarije 200.000 man op de been, in Hongarge 750.OQ0. in Roemenië e veen eens 750.000. in Oostenrijk een paar honderd duizend en in Duitschland een paar millioen mapEn wie zegt er wat van? En met well, doel doen de Russen dit? In de landen., waar Engeland troepen heeft, in Griekenland in Indonesië, in het nabije Oos. ten dreigen twisten. Maar in Europa zouden de verschillen de regeeringen ook bij een veel geringer Russische bezettings macht de teugels in handen kunnen houden. Er zrjn niet veel woorden noodig om het Russische poli tieke plan te omschrijven. Rus land wil hetzelfde als vroeger het tsarenrgk. Het dringt op naar de oceanen. Het zoekt zgn dïracht in isolement handhaaft dit, hoewel het weet. dat het juist daarom door iedereen gevreesd wordt. En omgekeerd vreest het de ande ren, wantrouwt het hen er schuwt het internationale bin dingen omdat het daardoor zijn expansieplannen in gevaar ziet komen, kortom, het is de eeni- ge mogendheid ter wereld, die doelbéwust op expansie aan stuurt en daardoor een moei- lgk element is in de internati onale samenleving. Overigens dient opgemerkt, dat Churchills suggestie van een blijvende Britsch-Ameri- kaansche alliantie in Amerika weinig instemming vindt, en in Engeland wel meer. Maar ook in Engeland ziet men zeer goed in, dat door zulk een alliantie de wereld in twee kampen zou worden ver deeld en een ideologische oor log een feit zou worden. Vandaar dat noch in Ameri ka. noch ln Engeland de rede van Churchill de algemeene instemming heeft. LAAT MIJ MAAR LOOPEN. Een surveilleerende po. 'tie-auto pikte Maan dagavond in Bloemen- daal twee „lifters" op en leverde de heeren netjes afop het politiebureau! Zij hadden namelijk tasschen by zich, gevuld met juwee- len, 'die, zooals na onder zoek bleek. afkomstig waren van diefstal! De komende verkiezingen. Officieus wordt gemeld, dal de vermoedelyke data voor de komende verkiezingen de vol gende zyn: Tweede Kamer 17 Mei, Prov. Staten 29 Mei, ge meenteraden 26 Juli. Amerikaansche hulp voor Europa. President Trumhn heeft ex- president Hoover verzocht, naar Europa te gaan en daar de voedselsituatie te bestudee- ren. Hoover organiseerde ook na den vorigen oorlog een hulpactie. Hij heeft reeds toe gestemd. In Amerika neemt de campagne om voedsel uit te sparen ten bate van Europa en Azië steeds groóter afmetin gen aan. Gevecht aan de Spaansche grens. Een aantal „Roode mili ciens", dat een week geleden clandestien de grens was overgetrokken, werd in de bergstreek ten Zuiden van Santander door de Spaansche politie by verrassing overval len. Zij waren van wapens en uitrustingsstukken voorzien. Het schijnt, dat er een gevecht -•eleverd is, want de in Madrid ontvangen berichten maken gewag van dooden en gewon den. Nieuwe hulp uit Amerika Het s.s. .,Edam" is-met een groote lading voedsel, klee ding, schoeisel en speelgoed uit de Ver. Staten op weg naar Nederland. Het brengt vleesch, melk, groenten en fruit, voorts garen, naalden en vingerhoeden. Het s.s. „Wa terland" zal 9 Maart vertrke- ken met de onderdeelen voor 100 auto's, die in de Neder landsche Forfabriekenzullen worden gemonteerd. Voorts komen er deze week 30 dok terauto's en voortaan zullen er iedere week 30 k 50 ko men, totdat het er in totaal 500 zijn. DE NIEUWE GRONDWET VAN JAPAN. Volgens de nieuwe grondwet van Japan wordt de oorlog voorgoed alsmiddel tot rege ling van geschillen verworpen. Ook de keiztr wordt gedegra deerd tot een staatssymbooi, die nooit macht zal bezitten met betrekking tot de regee ring De souvereiniteit berust bg net volk. In ons blad van gisteren heb ben wg vermeld dat de vastge stelde prijs voor zuurkool 2G ct. per kg. was. Dit moet zgn 30 cent. Uit IJmuiden is Dinsdag het eerste schip met visch voor Engeland vertrokken. Het ver voerde in hoofdzaak schol en tong. Uit de provincie. VERGETEN? Vorige week is den dijkwer- kers hulde gebracht voor hun taaien en volhardenden ar beid. Volkomen terecht natuur, lgk, maar toch is er een groep personen, die reeds vanaf vo rig jaar Paschen geregeld hebben meegevochten in den strgd tegen de golven en die bij deze huldiging niet eem genoemd zgn. wy doelen hier op de stuk werkers van „de Schelde", die evenals de dijkwerkers, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hebben gewerkt op de kranen en perszuigers om deze in orde te maken en te houden. Ook zg trokken er, weer of geen weer, bij nacht en oniy op uit naar den Nolledgk of Rammekens. En ook hun Komt. na de droogmaking, een woord van lof toe, ook al deden zg het niet om „dank je" te hooren, Wy willen vanaf deze plaats hun dien lof bij dezen toezwaaien. Ook hun deel in de droogmaking van Walche ren is niet vergeten Zondag j.l. hield de Federatie van de kanariekweekersver eecigingen Middelburg. Goes, Bergen op Zoom en Roosen daal haar jaarlijksche verga dering en wel aeze keer tt Middelburg. De vergadering had een prettig verloop en er werden vruchtbare besprekin gen gevoerd. De Fed. Tentoon stelling zal dit jaar worden gehouden te Bergen op Zoom De grieven der slagers. Naar aanleiding van hetgeen het A.N.P. dezer dagen mede deelde over de grieven der sla gers inzake de vleeschdistribu. tie, ontvingen wg van de Vak groep Slagers Gewest Zeeland èen schrijven, waarin tot uiting wordt gebracht, dat de sla gersgrieven door het A.N.P. niet ontzenuwd worden. De slagers wenschen, dat w versch vleesch in de vleesch- fabrieken in blik verpakt zai worden, zoolang het vleesch- rantsoen geen 300 gram pei week bedraagt en verder, dat een einde wordt gemaakt aan den hi. abnormalen toe stand, dat zooveel vleeschwaren naar de kruidenierswinkels gaaan, terwijl de verdienste der slagers slechts een -vierde van normaal is. Hedenavond zal te Rilland de film worden gedraaid „Vry en Onverveerd". De ze film is destijds gemaakt op last van den regeeringsvoor- lichtingsdienst, destgds te Lon. den. De opbrengst van deze film is bestemd voor Neder landsch Volksherstel. Büjft niet weg, het gaat om het her stel van ons volk. Bij het bezoek der Kamerleden aan Zeeland. Woensdag is een groep le den der Tweede Kamer in Zeeland gearriveerd om zich persooniyk op de hoogte te stellen van aen toestand ln onze provincie. Met dit bezoek valt samen de verschgning van eem be langwekkende brochure, waar in de Kamer van Koophandel, de Zeeuwsche Stichting voor den Landbouw, de Stichting Oorlogsgetroffenen Zeeland 1940, alsmede de Stichtingen Oorlogsgetroffenen Schouwen en Duiveland, Tholen en St. Philipsland, Zuid-Beveland, West Zeeuwsch-Vlaanderen en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, de Stichting Nieuw Walcheren en de Stichting Geïnundeerde grondgebruikers op Walcheren nog eens hun standpunt for muleeren ten opzichte van het schadevergoedingsvraagstuk. Het is, zcoals wy reeds eer der schreven, noodzakelgk, dat op de wenschelijkheid van een zoo billgk mogeiyke schade vergoeding voortdurend geha merd wordt en de verschijning van deze brochure kan dan ook niet anders dan toege juicht worden. Terecht wordt geconsta teerd, dat toen in 1940 Zee land zwaar getroffen werd. de eheele Nederlandsche bevol ing van cordeel was, dat de lasten van het herstel over de Ned. journalisten in de V. S. Een zestal Nederlandsche journalisten, dat thans in de V. S. vertoeft, heeft de dage- lijksche persconferentie van den minister van buitenland- sche zaken Byrnes bijgewoond. Byrnes gaf bij die gelegenheid uiting aan zgn bewondering voor de wyze, waarop het Ne derlandsche volk zich tgdens den oorlog heeft gedragen en bood zgn beste wenschen voor het herstel van ons volk aan. De 6 journalisten, die in persoonlgk contact zgn ge weest met degenen, die een leidende rol hebben gespeeld bij het uitvinden van de atoom bom. hebben voorts een verkla ring afgelegd, waarin wordt aangedrongen op een Interna tionale overeenkomst om de atoomenergie niet voor mili taire doeleinden te gebruiken. geheele bevolking moesten worden omgeslagen. Meer en meer wint echter de opvatting veld, dat dit herstel een on- drageiyke last voor de ge meenschap zou vormen en daarom voor een belangrijk deel door de gedupeerden zelf zullen moeten worden gedra gen. Met diepe bezorgdheid hebben de gedupeerden hier van kennis genomen. Nu de tgd van offers brengen aan gebroken Is, verdwijnt, wat oorspronkelijk als Christen- picht en vaderlandsche plicht aanvaard werd, in nevelen. Dankbaarheid bestaat dat de overheid de dichting van de dgken uit alle macht bevorderd heeft, dat de ver- keersbruggen snel werden her steld. dat alle schade tot 3000 volledig wordt vergoed. Maar daarnaast hoopt men, dat ook de zwaarder getrof fenen op een billijker schade vergoeding zullen kunnen re kenen, dan thans het geval ls. De brochure vat daarna de Zeeuwsche wenschen. toege licht door tal van markante voorbeelden, in 16 punten sa men. Inplaats van de verkoop waarde 1940 wordt verlangd: voor gebouwen, vee- en ande ren inventaris en boomgaarden de vervangingswaarde op het tijdstip van herstel vermin derd met de voor rekening van gedupeerde de do:r des kundigen geschatte gekapita liseerde meerdere opbrengst met inbegrip van de besparing van onderhoudskosten wegens oud voor nieuw. Voorts vergoeding van de verloren handels- en bedrijfs voorraden op basis van wer kelijk besteden koopprijs en vergoeding van te velde staand gewas op basis oogst waarde. Gevraagd wordt be stendiging van de vergoeding van kosten van levensonder houd by wegvallen der inkom sten of sterken terugval daar van, vergoeding van de nu- ren en pachten, herstel der beschadigde gronden op kos ten der gemeenschap, vergoe ding van de oogstdepressle c-p beschadigde gronden, ver- "reeding van huisraad en lgf- goederen op basis kostprgs min afschrijving etc. Gevraagd wordt de polder- lasten niet op de polders t« doen drukken voor zoover het horstelwerken betreft, het grondverlies in grond te ver goeden, gedupeerden bij her stelwerkzaamheden zooveel mogelijk in te schakelen, be lastingfaciliteiten toe te staan :i ai iiersceive.goeding afhan- -•yUii* te stellen van de welge steldheid van den gedupeerde. Ten slotte wordt gevraagd, de kwestie der molestverzeke- ring aan een nieuw, onderzoek te onderwerpen en de defini tieve herstelregeling met te rugwerkende kracht te doen invoeren, om onbiliykheden te voorkomen tusschen de ver schillende gedupeerden. Het is goed, dat deze bro chure juist thans verschgnt. De Kamerleden nemen aan hun bezoek thans een tastbare herinnering aan de herstel wenschen van Zeeland mee naar huis. NIEUWE BONNEN Van 8 tm. 16 Maart 1946. BONKAARTEN KA, KB, KC 603. Jam: 073 Alg. 250 gr. jam, stroop enz. Thee: 074 Alg. 50 gr. Hui sh.zeep: 075 Alg. plm. 112 gr. huishoudzeep (uitslui tend importzeep). Zachte zeep: 076 Alg. 250 gr. Aardappelen: B18 res. 1 kg. BONKAARTEN LA, LB, IX 602. Melk: All Melk 1% L, Bil, Cll Melk 3 L Aardappelen: 026 Aardappelen 2 kg. BONKAARTEN KD, KE 60S. Jam: 567 Alg. 250 gr. jam. stroop enz. Huish.zeep.: 568 Alg. plm. 112 gr. huishoudzeep (uitslui tend Importzeep) Zachte zeep: 569 Alg. 250 gr. BONKAARTEN LD, LE 602. Melk: Dll, Ell Melk 5 L melk. Aardappelen: 526 Aardapp. 1 kg. TABAKSKAARTEN ENZ. T16 2 rants, shag, of rook tabak (geen eigaretten of sigaren). V 16 100 gr. choc, of suikerw. X 16 100 gr. choc, of suikerw. Bovengenoemde bonnen kun nen reeoa op Vrgdag 8 Mrt. a s worden gebruikt met uitzon dering van d© bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 11 Maart mag worden af geleverd. By deelneming aan de maal- tgden van de centrale keukens moeten adaar de bonnen 030 of 530 vleesch voor vleesch en 026 aardappelen voor aard appelen worden ingeleverd. Sinaasappelen voor allen. In aansluiting aan de aan wyzing van de bonnen B 73, G 73, D 73 en E 73 der bon kaart K 602 voor sinaasappe len, voor personen, geb. in 1926 of later, deelt het C.D.K mede, dat thans ook personen geb. in 1925 of vroeger, in aan merking komen voor 500 gr. sinaasappelen. Zg moeten hier toe bon A 16 der bonkaart KA 603 uiterlijk Zaterdag 10 Maart a.s. bn een detaillist in groente en/of fruit inleveren egen ontvangstbewys. De aflevering zal eerst ln het Zuiden plaats vinden. De Rfleverihg op de bonnen B, C, n E 73 is reeds begonnen. PRIJSVRAAG NIEUW BOERDEltlJ-TYPE IN ZEELAND. Het bureau Wederopbouw boerdergen in Zeeland hee't in samenwerking met de Stich ting van den Landbouw en den Rijksdienst voor Landbouw- herstel een studieprijsvraag uitgeschreven voor het ont werpen van 2 boerdergen, die sassen in het Zeeuwsche land schap en voldoen aan de eischen die in Zeeland ge6teld worden. De jury die de ont werpen zal beoorcleelen bestaat uit: prof. H. T. Zwiers, voorz., dr. ir. J. T. O. Byhouwer, A. D. van Eek, ir. S. Herweyer, I. de HulluBecu. De uitge»- .oofde prijzen varieeren van 2001000. De termijn van inzending eindigt op lo Juni a.s. Nadere bijzonderheden wor den verstrekt door het dis trictsbureau Wederopbouw Boerdergen Zeeland t« Goes. De haven van Vlissingen- MINISTER RINGERS BEANTWOORDT VRAGEN VAN DEN HEER 3IES. Op de vragen van den he<*r Mes betreffende den toestand van de haven van Vlissingen heeft de heer Ringers, minister van openbare werken en we deropbouw, geantwoord dat het hem bekend is dat de ha ven van Vlissingen door ver* nielingen, onvoldoende onder houd, het zinken van schepen en de aanwezigheid van mij nen. in slechten staat verkeert. De havenmond is evenwel niet afgesloten, daar nog een opening met een bodembreedte van 50 m. voorhanden is. Het opruimings. en herstel- werk mag niet buiten verband worden gezien met de oprui mings- en herstelwerken, die op tal van plaatsen voor an dere havens en in de vaarwe gen in het algemeen moeten geschieden. De beperkte hulpmiddelen, de schaarschte aan materialen en het tekort aan geschoolde werklieden maken het onmoge- lgk overal de opruimingen en herstellingen op korten termyn te doen plaats vinden. De opruiming van de vaar tuigen voor den havenmond te Vlissingen vereischt het ge bruik van groot bergingsmate- rieel. Met het oog op de blootge stelde ligging van den haven mond, zou dit materieel, wan neer de bergingswerkzaamhe den gedurende de wintermaan den zouden worden uitgevoerd, gedurende een veel langeren termijn in beslag worden geno men dan wanneer het werk naar een beter seizoen wordt verschoven. Het baggerwerk in de haven is intusschen reeds sinds ge- ruimen tijd in uitvoering, daar bij worden echter nog herhaal- delgk moeilgkheden ondervon den van aanwezige mgnen. Het komt den minister niet waarschijnlijk voor. dat de bootdienst VlissingenEnge land niet te Vlissingen zou te- rugkeeren in verband met den huidigen onbevredigenden toe stand van de haven, waar de ze toestand van tijdelgken aard is. Het is toch reeds nu moge lijk de haven van Vlissingen te bereiken. De minister zal er naar stre ven de haven vgp Vlissingen weer spoedig in orde te bren gen. waarbg evenwel rekening moet worden gehouden met de beperkte mogelijkheden. TRIBUNAAL GOES Dinsdag deed het tribunaal in de zitting te Goes de vol gende uitspraken Marinus Drggers, 52 jaar, '.immerman, 's-Heer Arends- kerke, 6 jaar intern., verbeurd- verkl. van 500 en ontzetting rechten. Johanna L. v. Oeveren. 36 iaar, Wolphaartsdgk, ontzet ting rechten. S. Frelier, fruitkweeker, 48 iaar, te Krabbendijke, 4 jaar intern., verbeurdVerkl. van 5000 en ontzetting rechten. In dè zaak tegen den 49- iarigen tuinier M. Bruel uit Goes werd de beschuldiging vervallen verklaard en in di© van Francina Waterman, echt- gen. van Van Strien, te Goes, werd heropening van het on derzoek gelast. Kerknieuws In het kader van de aige- neege Zendlngsvoorjaarsweek is er Vrijdagavond 8 Maart in de Bogardzaal te Middelburg een zendingsbijeenkomst voor ouderen en jongeren. Laatste nieuws PROTESTEN TE MOSKOU. Iran, zoowel als de V. S.. nebben te Moskou officieel geprotesteerd tegen het niet terugtrekken van de roode troepen uit Iran. China heeft opnieuw aangedrongen op het terugtrekken van dc Sowjet- Uoepen uit Mandsjoeryc. Het int. gerechsthof te Neu renberg heeft zonder opgave van redenen den verdediger van von Neurath gearresteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3