C.D.K. niet betrokken bij de Unileverfraude. Wel ernstige fouten gemaakt Tribunaal te Middelburg. OP REIS NAAR DE MAAN Voorloopig zijn excursies nog te duur. UIT DE PROVINCIE. Zeeuwsch-Vlaanderen De Goessche Middenstand Zuid-Beveland Walcheren NIET ALTIJD WORDT ER GEKANKERD Voor me, op myn bureau, ligt een stapeltje brieven van een van onze Zeeuwsche jon gens bij de stoottroepen ergens m Indië. Op zich zelf is dat niets bijzonders. Er hebben meer brieven op dat bureau gelegen. Brieven van stoot- troepers, vol verbittering over de teleurstelling, die zij in Indië hebben ondervonden, brieven vol grieven, en meer dan eens heeft men in ons blad kennis kunnen nemen van den inhoud van deze brieven. Zoo langzamerhand weet ieder dan ook wel, dat beusch niet alles koek en ei is ginds. Ook in deze brieven komt dat tot uiting. Zwaar zyn by voor beeld de jongens ginds gegriefd door het lezen, dat in Middelburg de Duitsche „krijgsgevange nen" nog vry over straat kon den loopen. Maar toch is de toon uit deze brieven een an dere en ik geloof wel een hetere Veelal was in die andere brieven de toon louter nega tief. zy' gaven uitsluitend de grieven, op zichzelf gegronde grieven, die echter niet kon den verhinderen, dat het ge heel vaak een typischen „kan-I ker-indruk" gaf. Hier echter is dat anders. Uit deze brie ven spreekt in de eerste plaats de geest onder onze jongens, de geest van het ide alisme en kameraadschap, die, ondanks alle teleurstellingen, niet ten gronde gaat De brieven vertellen van de tochten die de jongens maken, van de schoonheid van het landschap waar ze doortrek ken, den geest van Kameraad schap, die er onder hen heerscht, de vriendschap, die 2e gesloten hebben met Se- napan. een twaalfjarig Jonge tje uit Madras, dat niet by de stoottroepen is' weg te slaan, de brieven vertellen van moordende tochten onder de brandende „Koperen Ploert" endaarnaast ook van de teleurstelling nog steeds niet op Java te mogen landen. Maar deze brieven eindigen niet met den elsch, dat hierin verandering moet komen, neen, zy eindigen met de doelbewus te leuze: Indië moet vrjj en wij zullen het vry maken, wat er ook gebeurt! En zoo kan het ook, neen,, zoo moet het. Want het is deze geest, die Nederland zal doen herrijzen uit de pulnhoo- pen en niet de geest, die al leen maar naar de schaduw zijde van de dingen ziet, zon der daarbij trouw te blijven aan de eigen idealen. de Na de arrestatie by Unilever Verkoopcentrale i£ ook tegen een zestal verant woordelijke ambtenaren van het Centraal Distributiekan toor proces-verbaal opge maakt Er bestaat echter tus- schen deze beide zaken geen direct verband. Aanvankelijk nam de politie dit verband wel aan en vermoedde, dat de con trole van de 106 millioen rant- soenbonnen margarine, boter en vet die de Unilever ter con tróle aanbood aan het distri butiekantoor te Rotterdam, op zettelijk achterwege was ge bleven. Na een diepgaand onder zoek. dat een week heeft ge duurd, is komen vast te staan, dat het C.D.K. niet betrokken bij de malversatie bij de Unilever. Wel zijn ook door het Distri butiekantoor fouten gemaakt. De controle van de aangeboden bonnen schijnt achterwege te zyn gebleven. En ook de af- deeling na-contróle en vernieti ging te Hattum schijnt geen HORST-CONFERENTIE Ruim 100 predikanten, le den, jeugdleiders, sociale werk sters en a.s. hulppredikanten van Hervormde gemeenten na men deze week deel aan de le Conferentie op de nieuwe Her vormde Academie ..Kerk en wereld" op het buiten „De Horst" in Driebergen. Ook Walcheren en Zuid Beveland hadden hun vertegenwoordiger onder de aanwezigen. Deze Conferentie bedoelde te zijn de eerste aanraking tusschen hen, die vooral in de stadsge meenten en op het groote dorp bezig zyn met den vanuit de kerk ais meer en meer noodza kelijk gezienen arbeid der zending rondom eigen erf. De Conferentie stond onder leiding van den voorzitter van het Directorium van ..Kerk en wereld", Ds. F. J. Pop. De ge houden voordrachten en dis cussies hielden zich voorname lijk met 3 groepen bezig: de Sntellectueelen. de, jeugd en de arbeiders. Allen waren het er over eens, dat er aan den in- nerlijken bouw van de Christe lyke gemeente ontzaglijk veel moet veranderen. Menige band. waaraan de gemeenteleder vast zitten, zal moeten worden losgemaakt. Het dringe nog veel dieper tot de Christenen, ja tot iedereen door in welk uiterst levensgevaar wy in de huidige wereld leven. En de ri- elco voor de eeuwigueid is groot. Anderzijds weten wy, dat deze wereld het domein van den levenden Heer is. Bij alle verlies van normbesef als gevolg van den oorlog trilt in menige prediking een innerljj- ke bewogenheid ten opzichte van de schare schanen. die van de kerk vervreemd zijn. Jezus wil het ongeneeslijke genezen en het onuitwischbare uitwlsschen en het onherstel bare herstellen. De door Hem feroepen en uitgezonden zen- elingen mogen het heil uitroe pen onder menschen. die zelf nooit naar het Evangelie vroe gen of zullen vragen. Pref. dr. K. G. Miskotte hield een voordracht over de noodzaak van theologische be zinning voor eiken werker in kerkelijk verband. Mej. J. van Hoboken vertelde over erva ringen van het jeugdwerk in Amsterdam. Ds. J. J. Buskes gaf een overzicht over de ont moeting tusschen de arbeider? en de kerk in de laatste 10. 15 jaar, voornamelijk in Am sterdam. Prof Dr. W. Banning belichtte fel de crisis in tal van kerkelijke kringen, nu een reeks van scheidslijnen radicaal doorbroken zijn. 's Avonds maakten de con ferentiegangers kennis met 2 moderne Amerikaansche ge luidsfilms van de Bybelscbe verhalen over Maria Magda- lena en Zachëus. VLOOTBASIS HOLLAND LA AANGEKOCHT. De Nederlandsche autoritei ten te Hollandia op Nieuw Guinea hebben voor 17 mil lioen gulden van de Amerika nen de complete marinebasis overgenomen, met tal van ma chines en voorraden. meer arrestaties. Nog contróle te hebben uitge oefend. De ambtenaren, tegen wie proces-verbaal is opge maakt, zullen zich dan ook wegens nalatigheid te verant woorden hebben. Na 21 Februari zijn in de zaak van de Unilever nog ver schillende arrestaties verricht. De 44-jarige G. v. P., chef van de M.V.C. te Maastricht en broer van den directeur, is in arrest gesteld, verdacht van malversaties met van het Rot- terdamsche kantoor afkomsti ge toewijzingen. Ook de 34-j, A. P. K., de beheerder van de bonnen-administratie van de van den Bergh en Jurgens fa brieken. verrichtte manipula ties met toewijzingen, waar door de beruchte bonnenpot telkens weer kon worden aan gevuld. K. verkocht zijn toewij zingen aan den importeur in Ochten, M. S. v. W., die aan dit handeltje naar schatting een paar ton verdiende. Beiden zijn aangehouden en in arrest gesteld. Nog een aantal perso nen zijn eveneens in hechtenis genomen. nkdeklandsch-indiê gaat zenden Naar wij vernemen zullen de eerste officieele Nederlandsche radio-uitzendingen op 8 Maart, den verjaardag van den val van Java, van 't radio-station te Tjioemoeliewit bij Bandoeng uit aanvangen. De golflengte zal 99,5 meter bedragen en de uitzendingen zullen in het begin vier uur per dag duren; men zal deze in den geheelen archipel kun nen belusteren. Proef-u i tzendin gen hebben reeds met succes plaats gehad en het is mogelijk, dat ook andere golflengten in gebruik zullen worden gesteld. Kerknieuws De. A Postma te Schore heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. te N ooi dg ouwe. Zondag 7 April as. doet Ds. Baks, de nieuw benoemde pre dikant te Yerseke, zyn intrede. Kapper noteerde wat klanten zeiden. Lichte gevallen Geen zware gevallen. Het Tribunaal behandelde in zijn zitting van 1 Maart te Middelbur- de volgende za ken Bernardus Pluymers, boek houder te Vlissingen, werd ten laste gelegd, dat h\j zich in 1939 bij de N.S.B. had opge geven. Hij was dit tot 1941 gebleven. In het strafkamp van de O.T. in Souburg wae hy Rechnungsführer ge weest, vervolgens had hij ge werkt bij de marine Baudienst- stelle in Vlissingen en ten slotte als commandant bij den CHURCHILL VALT MOSKOU AAN. Churchill, die thans in de V. S. verblijft, heefr te Fulton in Missouri een rede gehouden, waarin h\j het Russische gevaar In de zwartste kleuren afschil derde en een bedreiging voor den wereldvrede noemde. „Nie. mand weet wat Sowjet-Ruslanu en zijn communistische inter nationale in de naaste toekomst zullen doen of wat de grenzer. zyn van hun neigingen tot ex- >ansie of prosellerenmakerij. laarom moet de Uno onmid dellijk een sterk Internationaal leger krijgen. Overal tracht Rusland een politieregimo te vestigen en met uitzondering van Tsjecha- Slovvakije bestaat er In Oost en Midden Europa geen ware democratie. Overal /-Un de conum*i is'risehe partijen. of vflfde colonnes een bedreiging voor den vrede. Ik geloof niet. dat Rusland oorlog wil. slechts een onbeperkte uitbreiding van haar macht. Alleen voor kracht hebben de Russen ech ter blijvend respect. LANDARBEIDERSLOONEN IN ZEELAND. By beschikking ged. 20 Fe bruari 1946, heeft het College van Ryksbemiddelaara voor Zeeland vastgesteld, dat de geldende loonregeling is ver lengd tot 30 April 1946, en dat vanaf 1 Maart het loon van paardenknechts weer 36 per week bedraagt. Het loon voor vaste en losse arbeiders bly'ft 60 cent per uur. 1 APRIL NIEUWE SCHOENENBONNEN. Het Centraal distributiekan toor deelt mede, dat met in gang van I April a.s. nieuwe schoenenbonnen in gebruik zullen worden genomen. Om trent de wijze waarop deze bonnen zullen worden uitge reikt zullen nog nadere me- dedeellngen volgen. In verband hiermede zullen de thans in omloop zijnde schoenenbonnen na 16 Maart a-s. hun geldigheid verliezen. Zy zullen nog tot en met 9 Maart a.s. worden uitgereikt. Ruiling der oude bonnen te gen nieuwe zal in geen enkel geval plaats kunnen hebben. Men dient dus op de oude bon nen zoo spoedig mogelijk schoenen te koopen. Maar over 50 jaar. ,,Het is droevig te zien hoe wéinig er op het gebied van vooruitstrevend wetenschap pelijk onderzoek in Engeland gedaan wordt", vertelde pro cessor A. M. Low, lid van de „British Interplanetary So ciety", te Londen m een ge sprek met een A.N P.-redac- teur. „Niet, dat er geen gToote uitvinders in Engeland zijn, maar de toepassing van de ontdekkingen wordt meestal door anderen gedaan. De Ro bot, de V 2, de accoustische mijn, de radar-glider, de racket-glider zijn alle Britsche uitvindingen, die reeds lang geleden gedaan zyn, maar door de Duitschers werden toegepast". Professor Low woont in een rustige buurt in West Lon den. Zijn groot huis draagt bet karakter van een biblio theek-laboratorium, waar hy als een der grootste uitvinders van Engeland zich ononder broken wijdt aan onderzoekin gen op elk terrein van de natuurwetenschap. Het eerste pilootooze vlieg tuig werd door professor Low uitgevonden en in 1916 maak te de professor, in gezelschap van den bekenden wereldre cordhouder majoor Segrave, de eerste vlucht als passagier te Salisbury. Het vliegtuig werd van een lorry afgeschoten door middel van geperste lucht. In hetzelfde jaar verscheen professor Low's eerste publi catie over visueele telegrafie. Hij bracht daarmede de ge- heele wetenschappelijke wereld ui beroering maar men ge loofde hem niet. Toen professor Low 30 jaar geleden sprak over de moge lijkheid projectielen af te schieten naar de maan, werd hij door de geheele Britsche pers uitgelachen. „Thans", zoo zeide hij, „hebben myn woorden zich bewaarheid. De beste geleerden van Amerika en Rusland bestudeeren thans ijverig de mogelijkheden van een raketverbinding met de maan". Professor Low heeft 30 iaar geleden een vliegende bom uitgevonden, die volgens het zelfde principe werkt als de V 2. De drijfkracht van deze bom was alcoholoxygeen, de zelfde samenstelling die de professor ook wilde gebruiken als drijfkracht voor de maan- raketten, hoewel hij het lang niet uitgesloten acht, dat atoomkracht zal kunnen wor den toegepast, wanneer het gelukt zal zijn deze te be dwingen. „we moeten eerst raketten afschieten naar de maan en zien hoe ze daar aankomen. Met behulp van de moderne telescopen zou men zelfs een huis op de maan kunnen waarnemen. Toch zal het nog wel 50 jaar duren voor wij naar de maan kunnen reizen. De apparaten die men voor een dergeiyken tocht noodig heeft, zijn enorm duur en op het oogenblik verslinden onze wereldsche belangen te veel geld om groote kapitalen te besteden aan maan-excursies". Sprekende over de atoom kracht zei professor Low dat dit een typisch voorbeeld is van den technischen vooruit gang als gevolg van den oor log. „Ik heb een boek ge schreven", zoo zeide fly, „waar in ik een groot aantal belang, rijke uitvindingen bespreek, die direct als gevolg van den oor log zijn gedaan. Het boek heet „Benefits of War". Over de reis naar de maan "ertelde professor Low nog. dat deze in theorie thans reeds mogelijk is. Een groot aantal prominente geleerden van de „British Interplanetary So ciety" heeft medegewerkt aan het uitwerken van de onder- deelen. De brandstof, die noo dig zal zijn, de kleeding van de maanreizigers, welke hitte noch koude mag geleiden, de methode van leven op de maan. en (wat wel zeer be langrijk is) de wijze waarop de teruchtocht geregeld moet worden dit zyn alles fac toren, die reeds uitgewerkt zyn en verwerkelijkt kunnen worden, zoodra het benoodig- de kapitaal ervoor beschik baar zal zyn. B. G. ter Horst, tegen wlen door de Groninger kamer van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden de doodstraf was geëischt, is tot levenslan ge gevangenisstraf veroor deeld. Technischen Dienst in Sou burg. Zyn nat.-soc. gezindheid zou ten overvloede gebleken zijn uit een brief aan den N.S.B.-burgemeester van Vlis singen, dien hij met „kame raad" aanspreekt en 't volgen de schrijft„Het gesprek, dat zich ontspon, deed mij in U n man met den juisten N.S.B. geest ontdekken, heigeen na al wat ik in de laatste jaren had moeten meemaken, weer een riem onder myn hart was" Hij eindigde aldus: „Met nat.- °oc, groet: Heil HiUer". Besch. gaf de feiten toe, maar merkte op, dat hjj den brief geschreven had, terwyl ny zènuwziek was. Zijn verdediger was mr. A. H. Kuipers. Hendrik van den Erink, kap per té Middelburg, keurde ue s.appe houding van de defen sie af en was daarom lid van de N.S.B. geworden en land wacht. men legde hem een no titieboekje voor, waarin hy aanteexeningen had gehouden van de anci-Duitsche uitlatin gen van zijn klanten. Bésch umkende évenwei, dat hij van deze aanteekeningen misbruik zuu hebben gemaakt, hy be schouwde het als een soort oag boekje. Up de vraag, hoe hy op 't oogenblik tegenover de N.S.B. stond, antwoordde hij: „vol- Komen afgedaan". De verd. mr. F. VV. Adriaan. se zag geen enkel geval, waar in bescn. het iemand moeilijk zou hebben gemaakt en be pleitte clementie. Wilhelmina Vv'armoeskerke dienstbode te Middelburg, gai toe dat zy omgang had gehaa met verscneideue Duitsche mi. litairen en als kokkin voor de weermacht werkzaam was ge weest. Voorz. noemde haar de „ergste vrouwefiguur van Mid- delDurg". Besch. bekende er nu spijt van te hebben. Ze had ,een raadsman, Adriaan Wattel, veldarbei. der te St. Laurens, werd er van beschuldigd sinas 1940 lid van de N.S.B. te zyn geweest en begunstiger van de Nat. Jeugdstorm. Hy zeide niet pre cies te hebben geweten, wat de N.S.B. behelsde, anders was hy nooit lid geworden; het speet besch. dat hy dit te laai had ingezien. Hy zag het als een scnadepost, dat hy plm. 65 cent voor den Jeugdstorm had gestort. Besch. had geen Verdediger. Uitspraak in deze zaken op 11 Maart a.s. In de zitting van Vrijdag 1 Maart deed het Tribunaal te Middelburg uitspraak in de volgende zaken: Simon A. van Keulen, koop man te Middelburg, Zaak werd verdaagd. Desiré J. Saneel, matroos, wonende te Souburg. Beschul diging werd vervallen ver- klaard. Levinus Koppejan, schipper, Kon. Ned. Marine, wonende te Souburg, werd veroordeeld tol verbeurdverklaring van zyn goederen voor zoover deze reeds aan oorlogsslachtoffers zijn uitgereikt; ontzetting uit actief en passief kiesrecht Elisabeth Hollebrandse, zonder beroep, wonende te Grypskerke. Ontzetting uit ac tief en passief kiesrecht. Oostburg krijgt registratiekantoor. Een compliment Initiatief en koopmansgeest - Gunstige ligging De komende Landbouwdagen. Iets over Handelsbelangen. In hun brochure: ,.Er op of er onder" schrijven de heeren jhr ir. J. de Ranitz en ir. M. de Vink het volgende over den middenstand in Zeeland: „De winkelstand was, behal. in Goes, al evenmin in staat behoorlijk initiatief en koopmansgeest te ontwikkelen. Goes ligt echter te midden van een landbouwgebied met groo tere, meer welvarende bedrij ven. Dit heeft een gunstigen weerslag op den middenstand aldaar. Slapheid in bedrijfs voering, gebrek aan daad kracht, zwakke flnancleele po. sltie, weinig ondernemingslust en koopmansgeest kenmerkten de meerderheid der winkelbe drijven en der ambachtslieden." Dit vonnis voor de Zeeuw sche middenstanders buiten Goes is niet malsch. Het is hier niet de plaats om de vraag te beantwoorden of het al dan niet Juist cn billijk is. Omge keerd zal de lof, die aan Goes wordt toegezwaaid, ook wel niet door iederen middenstan der in de Ganzestad hoofd voor hoofd verdiend zyn. Maar wie in Goes geen onbekende is, zal toch erkennen, dat de win kelstand er „behooriyk initia- teif en koopmansgeest ont- ™wjf hebben vóór Mel 1M0 1 meermalen uit den mond van handelsreizigers en vertegen. woordigers gehoord, dat het in Goes prettig zaken doen was. Er zat durf in de middenstan ders en men viel er niet op een dubbeltje dood. En wat de winkelpanden be treft, ook daarvoor had men wat over. Byna doorloopend hadden de aannemers een of meer winkels te bouwen of te verbouwen. Was het in vele plaatsen zóó, dat vrijwel alleen de filialen van groote zaken schitterend voor den dag kwa men, in Goes zijn we komen haast in de verleiding voor beelden te noemen verschil lende gevallen aan te wyzen, dat een geheel op zichzelf aan. gewezen middenstander een zaak of winkel deed verrijzen, die gerust aan groote plaatseD ten voorbeeld gesteld mag worden, al werd hij daarby ge remd door de smalle straat of geringe gevelbreedte. De Goessche middenstand durfde ook in de portemonr.&ie te tasten om reclame te ma ken. We herinneren maar aan de grootsch opgezette tentoon stellingen in het Schuttershof, aan etalagewedstryden, enz. Er werd dan heusch op geen gulden gekeken en voor de spreek woordelijke kruidenierspolitiek wist men zich te hoeden. Het is nu zaak voor de Goes sche middenstanders om na den oorlog niet op lager niveau te komen Het gevaar daarvoor is inderdaad aanwezig. Evenals elders worden ook hier artike len in grondstoffen nog zeer onvoldoende aangevoerd. Er is te weinig afzet. Sommige za ken teren nog op de winst, in achterliggende jaren gemaakt De prijzen van verscheidene artikelen zijn voor vele beur zen te hoog. Dit alles kan deprimeerend werken en de activiteit verlammen. Maar daartegenover staat, dat Goes en verreweg 't groot ste deel van Zuid- en Noord- Beveland weinig van den oor log geleden hebben, zoodat er behalve in enkele dorpen, wei nig kapitaalverlies is geleden. Goes heeft geografisch nog steeds een uitstekende ligging. Hier kiopt het hart van den Zeeuwschen land- en tuin bouw. Er heerscht druk leven vertier. Van dien voor sprong mag en moet de mid denstand gebruk maken. Maar er zal gewerkt en aan gepakt moeten worden en het enghartig eigenbelang zal het zwijgen opgelegd moeten wor den. Noodig zijn menschen met een breeden blik, die het heel weten te overzien en zich niet tot eigen zaak of bran che beperken. We willen bv. wyzen op de landbouwdagen, die dezen zo mer zullen gehouden worden. Dit is nu weer zoo'n „ouder wetsche" prachtgelegenheid voor den Goesschen winkel stand om het beste beentje voor te zetten. Alle zorgen moeten dan voor een poosje eens wijken en de pessimisten dienen dan eens even te zwy- fen. Zyn de mannen er nog ie voor zoo'n gelegenheid met iets moois voor den dag weten te komen en alle pietluttighe den weten te overwinnen? Natuurlijk willen we in dit artikel de middenstandsver eenigingen Handelsbelanger en de Hanze niet vergeten. De eerste, de grootste, is in Janu ari 1945, na een gedwongen rustperiode van vier jaren, weer tot leven gekomen. Ze Is kerngezond, telt 233 leden en staat onder leiding van een actief .bestuur, waarvan de heer J. Donner voorzitter en de heer S. W. Godfriedt se cretaris is. Er is bericht ont vangen, dat de 1200, waar over de bezetter zich „ont fermd" heeft, terug zullen ko men. Deze vereenlging staat ge heel op zichzelf en is niet aan- feeloten bij den Kon. Ned. Mid enstandsbond. De "vraag kan gesteld worden, of dit organi satorisch juist is en of men zich hierdoor niet te veel iso leert, zoodat men zich prac- tisch beperkt tot plaatselijke of districtsaangelegenheden. Hoe dit ook zy, de vereeniging kim veel doen voor de belan gen van den Goesschen mid denstand. Een verstandig besluit is het geweest, om verschillende groepen in te stellen: kruide niers, textielzaken enz. die ieder onder een eigen voorzit ter en secretaris werken. Kan men in eigen groep de moei- lykheden niet aan, dan wordt het Groote Bestuur te hulp geroepen, dat dan eventueel in combinatie met de Hanze aan het werk gaat. Wij kregen wel den indruk, dat een van de dingen, die men eerst wil aanpakken zal zyn: het uitbannen van alle onnoodige. ambtenary en bu reaucratie, waaronder de bur- gery gebukt gaat en waar door het zakenleven dreigt te verstikken. Als het de groep textiel zou lukken om het tydroovende heen en weer loopen, alvorens men een stuk kleeding in zijn bezit heeft, uit de wereld te helpen (wal toch zeker mogelijk moet zö'n). dan zouden tal van ingezete nen daarvoor ongetwyfeld dankbaar zyn. De minister van financiën heeft d.d. 28 Febr. besloten, dat met ingang van 1 Mei a.s. te Oostburg een kantoor der registratie en successie wordt gevestigd, omvattende de ge meenten Oostburg. Aarden burg. Biervliet- Breskens, Cad- zand, Grocde, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondijke, Wa terlandkerkje, IJzendijke, Zuid zande, Retranchement en Sluis. Het kantoor zal ressorteeren onder de inspectie der belastin gen te Oostburg. Terneuzen Inspectie invoerrechten en accijnzen. Met ingang van 1 April a.s. wordt de subinspectie der in voerrechten en accijnzen te Terneuzen veranderd in een inspectie der invoerrechten en accynzen. Het kantoor te Sluis en de grenskantoren der in voerrechten te Clinge, Eede, Kapellebrug, Koewacht Nieuw Namen, Philippine, Veldzicht en Overslag ressorteeren onder deze inspectie. De inspectie bevat tevens het gebied van de kantoren der directe belas tingen en accynzen te Ter neuzen, Sas van Gent, Hulst en Oostburg. Zuidzande AFSCHEID MEJ. VAN MALE. In verband met haar vertrek naar Vlissingen nam Zuidzan de Donderdag jl. afscheid van de onderwijzeres aan de o.l. school, mej. J. C. L. van Male. Nadat 's middags de school kinderen door haar getrac- leerd waren en de kinderen een cadeau (schildery) hadden aangeboden verzamelden zich de3 avonds het gemeentebe stuur, de oudercommissie, de afa. Zuidzande van Volkson derwijs, oud-leerlingen en ouders van de leerlingen om op hun beurt afscheid te ne men. Achtereenvolgens spra ken de voorzitter van de oudercommissie, de heer A. LuteijnBruynooge, de burge. meester, de heer Van de Reepe als hoofd der school, collega en namens Volksonderwijs en Commissie Wering Schoolver zuim, en de heeren Iz. Ris- seeuwBrakman en dr. A. J Risseeuw als particulieren Alle sprekers roemden de eigenschappen van mej. Van Male als onderwyzeres en als mensch. De oudercommissie' bood boekensteunen aan en het gemeentebestuur een envelop pe met inhoud. Yerseke raadsvergadering Vry dagavond kwam de ge. meenteraad van Yerseke bij een onder leiding van den wnd. burgemeester, P. de Koeijer. Na opening en voor lezing der notulen, deelde de voorzitter mede. dat de wij ziging begrooting no. 10 is goedgekeurd en dat de riolee- ring in Polen nu perfect func- tionneert en nieuwe buizen ge reed liggen om verbetering aan te brengen. De gaten in de glooiing van den zeedijk zullen zoo spoedig mogelijk gedicht worden. Het gymnas tieklokaal is weer in orde ge maakt en wordt gebruikt door de voetbal-, korfbal- en gym nastiekvereniging; voorts is de commissie Hertel Zeeuw sche Visschersvloot overge heveld naar Stichting Herstel Zeeland. De derde opzichter voor bouw- en woningtoezicht, de heer Stomp uit Enkhul zen. heeft zyn benoeming aan genomen en treedt 1 Maart in functie. 5 woningen zullen dit jaar gebouwd kunnen worden, de plannen hiervoor liggen reeds klaar. Het vermcnlgvuldigingscy. fer schoolgeld 1945/1946 werd vastgesteld op 2. Wriziging gemeentebegroting 1946 no. 1 en 2 werd goedgekeurd. Het voorschot aan de byzondere scholen over 1945 werd vast gesteld op 11.50 oer kind. Het punt toekenning vergoe ding lokte nogal eenige be spreking uit. De heer Koppe merkte hierbij op, dat er wel degelyk rekening dient te wor den gehouden met de finan- cieele gesteldheid der ouders. Besloten werd te wachten tot een volgende vergadering met het nemen van een oesluit. B. en W. zullen dan met een af gerond voorstel komen. Tot leden van de Commissie van Toezicht L.O. werden ge kozen in de vacature wijier M. J. Steketee, de heer J. Glerum cn ln de vacature L. J. de Rtjke, de heer P. Huysse. In de rondvraag vroeg de heer Butyn naar het ge meenteuurwerk, waarop de voorzitter antwoordt, dat nog geen enkel bericht hierom trent binnen is. De heer Ba zen wees op de belangrijkheid van een gemeente-badlokaal zooals in de gemeente Krui- ningen en andere plaatsen. De heer Koppe stelde voor de muziektent; die eigendom is van de vereeniging „Mo zart", op kosten van de ge meente te laten opknappen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel goedgekeurd. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Veere raadsvergadering Vrydag vergaderde, onder voorzitterschap van Jhr. de Beer Poortugael, de tydelyke raad van Veere. De vergade ring werd door den voorzitter geopend, waarna de waarne mend secretaris de notulen voorlas. De voorzitter dankte hem voor de wijze waarop hn in de afgeloopen periode het ambt van secretaris heeft ver vuld. Hierna werd de nieuwe secretaris beëedigd, die door den voorzitter werd toegespro ken. De contróle op de boek houding van den gemeente ontvanger werd accoord be vonden. De commissie van nood adviseerde de pachtsom van diverse kleine pacht jes gras. en tuingrond te verlagen. Op een desbetreffende vraag van den heer Kasse, antwoord de de heer Kodde, dat de be graafplaats niet in een verze kering of molestregeling was opgenomenf zoodat de kosten voor een ïykenhuisje met aula niet hierdoor gedekt worden. Op een vraag van den heer Kasse naai- de woningvoorzie ning heeft de voorzitter mede gedeeld, dat men alles doet wat mogelijk is. Ook zal getracht worden in de vacantie den ver- veloozen toestand van het schoolgebouw op te heffen. De heer Kodde deelde nog mede, dat de heer Koole spoedig ver wacht kan worden om de be sprekingen over de verbinding met Borndal te beginnen. De voorzitter deelde nog mee, dat het dagelyksch be stuur van Vrouwenpolder ult- genoodigd was voor een be spreking van een gemeen schappelijke actie voor het dichtspuiten van de kreeken. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Zoutelande raadsvergadering. De raaa van Zoutelande benoemde in de commissie tot wering van schoolverzuim de aftredende leden A. ianse, St. van Slurjs Mz. en J. S. Meijers. Besloten werd subsidie te verleenen voor 2 kookcur sussen en het geven van een cursus in de Landbouwhuis- houdkunde door de My. tot Bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland noodig te achten. Voor tractatie van alle dykwerkers werd een bij drage van 0.03 per inwoner verleend en vooi het Herstel fonds 1945 0.10 per inwoner. Voorts werd besloten een ge allieerde motorbrandspuit aan te koopen en vastgeste.d werd de verordening voor de vryw. orandweer. Het corps zal overeenkomstig de voorschrif ten uit 28 tot 38 personen be staan. De Honden oelasting wordt m.Lv. 1 Jan. 47 ge bracht op 5 per nond per jaar. By niet aangeven van een hond kan de belasting met 50 worden verhoogd. Het huisvuil zal van gemeen tewege worden opgehaald tot een particulier zich hiertoe bereid verklaard. Meer toe zicht werd gewenscht op het wegwerpen van huisvuil in auinen en siooten. De begroo tingen voor 1945 en 1946 wer den gewyzigd. Laatste nieuws GEEN EXTRA VOEDSEL VOOR DUITSCHERS. De Britsche regeering heeft besloten, dat Duitschland ach teraan zal komen in de ry van staten, die recht hebben op veratrekking van vned. Wilde incidenten in Indië. Sjahrir heeft verklaard, dat zyn kabinet over enkele dagen fereed zal zijn en dat het In* onesische standpunt zal wor den gepubliceerd. Het is weer tot eenige inci denten gekomen in Indië. Zoo werden in de Struyswijk te Ba tavia aanvallen met lichte gra naten en wapenen op een Raw- pikamp afgeslagen. Bij Buiten zorg werd een levensmiddelen^ convooi aangevallen. By Tjima- hi by Bandoeng leggen de In donesiërs versterkingen aan. HANDELSVERDRAG NEDERLAND—PORT UG AL. Tusschen Nederland en Por tugal is een handelsverdrag gesloten. Portugal zal ons glas, hout, harsen, was en. olie leveren, Nederland levert Portugal producten van de metaalindustrie. Het Spaansche probleem. De Britsche regeering heeft aan de Fransche regeering medegedeeld, dat zy niet bereid is het Fransche voorstel om de Spaansche kwestie aan de U.N.O. voor te leggen te steu nen. Zy beschouwt de hande lingen van Franco en het eventueel omverwerpen van zyn regeering als een Spaan sche binnenlandsche aangele genheid. De drie-mogendhedenverkla- ring heeft in Spanje een ge voel van opluchting teweeg gebracht, omdat velen meenen, dat een regeeringswisseling slechts met burgeroorlog ge paard zal kunnen gaan. Franco zelf heeft Am^ika Zondag geantwoord met ecu scherpe regeeringsnota, waar in elke inmenging van vreem de mogendheden in Spaansche binnenlandsche aangelegenhe den met kracht wordt afge wezen. De Spaansche ambassadeur te Londen werd Dinsdagmid dag ln het gebouw der ambas sade bedreigd door 16 Britsche vrouwen, die protesteerden te gen het feit, dat in Spanje vrouwen worden gemarteld ea

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6