PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Franco wilde Gibraltar veroveren „ER OP OF ER ONDER' DR. CARP VOOR ZIJN RECHTERS De opdracht aan Sjahrir Deining rondom Engelsche bewondering voor ons volk. „Noeste, solide, harde werkers" Hoofdredacteur G. Balllntfln (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkainp), Uitgave: Stich ting P.Z.C.» Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlis- •ingen. Verrcliijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Woensdag 6 Maart '46 189e Jaargang Nummer 55 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post. ƒ3.45 per kwartMb Losse nummers 5 cent. ADV bK» TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum oer advertentie 2.—. MUCimug K..I 29. Hlefpon 2077 2924- T-lk.d. 15. ..l.i™. 2473. T.,n.„.n 23 Po.U.K.-Mn, 35M.» P.o., Cr.-..-. M'J Vll"i[£. WANNEER BEZUINIGING? Minister Lieftinck heeft be lastingplannen aangekondigd, die niet alleen degenen, die» tij dens den oorlog op minder lraaie wijze hun beurs in om vang deden toenemen, maar ook anderen, die hun bezit op normalen weg zagen vermeer deren, zwaar zullen treffen. De v&rmogensaanwasbelasting is geen peuleschil en de andere belastingplannen, die ons te wachten staan, zullen dat evenmin zijn. We zien de publicatie van deze belastingplannen met groote belangstelling tegemoet en we mopperen niet eens, want we zijn ervan overtuigd, dat Nederland om er compleet bovenop te komen een harden, harden strijd zal moeten voe ren, dat de generatie, die thans leeft, groot zal moeten zijn, niet alleen door hetgeen zij presteert, maar ook en voor. al door hetgeen zij zich, ten bate van toekomstige geslach ten, ontzegt. Toch zou het 't Nederlandsche volk zonder eenigen twijfel aangenaam zijn, als het ook de tegenhanger van deze belas tingplannen nu eens onder oogen kreeg. Wat doet de staat om te be- zuinigen Op welke uitgaven wordt besnoeid, inplaats van dat zij worden opgevoerd We hebben nog altijd niet veel gemerkt van de eenige maanden geleden aangekondig de inkrimping van het reus achtige ambtenarenapparaat in tegendeel, we hebben zoo den indruk, dat hun aantal nog immer groeiende is. We stik ken in de bureaucratie en bren. gen aardig wat tijd zoek met net invullen van allerlei for mulieren, formulieren en nog eens formulieren. Vraag er de zakenmenschen maar eens naar Het is daarom te hopen, dat we binnenkort van minister Lieftinck een overzichtelijk do cument tegemoet mogen zien, waaruit duidelijk blijkt, op welk© wijze er bezuinigd wordt en welke plannen er te dien aanzien voor de toekomst wor den uitgewerkt. De minister zou er de be- ïaslingbetalers een dienst mee bewijzen Want offeren en ontzeggen is goed, mits het over de ge- heele linie geschiedt. En als iedereen het besef kan hebben, dat het geschiedt voor een groote zaak. Maar als het ge schiedt voor een financieel topzwaar staatsapparaat zooals volgens velen het geval is zal de aardigheid er spoedig af zijn. Als tengevolge daarvan ons volk tekort zou schieten in grootheid, aan wie dan de schuld Nieuws in een notedop Het Nederlandsche schip „Caribia", dat verleden week Dinsdag bij Falmouth aan den grond liep, is verloren gegaan. Alle pogingen om het schip vlot te krijgen, mislukten. De kapitein die als laatste aan boord bleef, moest in een zie kenhuis worden opgenomen, daar hg' gewond was. Er worden thans regel matig goederen uit Duitsch- land teruggevoerd. Voor zoo ver de vroegere eigenaars van deze geroofde goederen niet bekend zijn, wordt van deze goederen regelmatig een lijst gepubliceerd in het orgaan „Economische Voorlichting'" en in de vakbladen. H. Bontsema, tegen wie de advocaat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te Am sterdam, wegens het verraden van joden, de doodstraf had geëischt, is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. J. B. Keyman die, we- fens het vrijwillig dienstnemen ij het legioen „Nederland", de doodstraf tegen zich had hooren eischen, is door het bijzonder gerechtshof te Am sterdam veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, waarvan 10 jaar door te brengen een Rijkswerkinrichting. Het verkeer over de draai brug over het Merwedekanaal in den omgelegden stations weg te Nieuwersluis (gem. L:enen) is met ingang van 4 Maart, voor den vermoedelij- ken duur van 4 weken, ge stremd. Van officieele zijde worden de geruchten, volgens welke grutterswaren, die sedert 1 Jan. zonder bon verkrijgbaar zijn, binnenkort weer gerant soeneerd zullen worden, te gengesproken. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der Open bare Hoogere Burgerscholen zal dit jaar gehouden worden op 3, 4, 5, 6 en 7 Juni. Het voormalige staats hoofd van Slowakije, mgr. Ti- eo, zal weldra terecht staan. Naar verluidt heeft Ti so als geestelijke de bescherming van het Vaticaan ingeroepen. In Egypte is Maandag een treurdag gehouden ter eere van de slachtoffers van de jongste anti-Britsche inciden ten. Het kwam in Alexandrië tot nieuwe botsingen, waarbij 2 Engelsche' oöldaten en een aantal demonstranten werden gedood, terwijl Britsche hotels in brand werden gestoken. Het Wereldgebeuren Woelingen in Duitschland niet uitgesloten De Perzische kwestie, NEDERLANDSCHE GROENTEN IN ENGELAND. De Sunday Chronicle" be richt, dat reeds aan het einde van deze week versche Hol- landsche groenten, zooals sla, komkommers en tomaten, in de Engelsche etalages zullen lig gen. Zooals reeds gemeld is de Driemogendhedenverklaring over Perzië Maandagavond toch nog losgekomen. Tegelij kertijd zyn door het Ameri- kaansche departement van Ouitenlandsche zaken docu menten gepubliceerd over de houding van Franco geduren de den oorlog. En het merk waardige is nu, dat de Drie mogendhedenverklaring niet veel om het lijf heeft en de documenten juist dubbel en dwars de moeite waard zgn. De verklaring bevat den goe den raad aan de Spanjaarden om te breken met Franco en een democratisch regime in te stellen, dat dan door de mo gendheden erkend zou worden. Een vlammend protest tegen ae jongste daden van geweld van Franco ontbreekt er ech ter in en het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat deze verklaring in de geheele we reld zeer veel teleurstelling heeft gewekt. Men had wat beters verwacht. Vreezen de groote mogend, heden voor een al te rood Spanje na de verdwijning van Franco? Men zou het kunnen gaan denken, vooral als men weet, dat toen Maandag in het Lagerhuis vele vragenstel, iers het woord voerden over Spanje, minister Noel Baker er practisch het zwg'gen toe deed De documenten, die door Washington worden gepubli ceerd, zijn uitermate belang wekkend. Onomstootelijk blijkt eruit, dat Franco tot in den treure aan Duitschland en Italië beloofd heeft om mee te doen aan den oorlog en wel aan de zijde van de As. Bo vendien had Franco het plan om Gibraltar te veroveren. Pas toen hrj inzag, dat de oorlog voor Berlijn en Rome verloren was, veranderde zijn opvatting en hield hg' zich wer kelijk neutraal. Dit neemt niet weg. dat hij Duitsche oorlogsschepen, waaronder duikbooten, toegestaan heeft zich in Spanje te bevoorraden en daarmede de geallieerde oorlogvoering niet bepaald een dienst heeft bewezen. Overigens moet toegegeven worden, dat Franco in 1940 aan zeer sterke Duitsche Italiaahsche pressie heeft bloot gestaan om Engeland den oorlog te verklaren en dat hij daarvoor niet is bezweken., Maar bewonderenswaardig is zijn houding als geheel toch niet. Als Hitier een recht, streekschen aanval op Enge. land had gewaagd, zou Spanje maar al te graag in den buit hebben gedeeld en Gibraltar daarbij een oegeerens- waardig bezit. De Perzische kwestie blijft sleepen en Perzië heeft officieel geprotesteerd tegen het feit, dat Rusland zijn troepen niet terugtrekt. Om- gekeerd schijnt Rusland van Perzië geëischt te hebben, dat het aan Moskou verzoeken zal zijn troepen niet terug te trekken en dat het bovendien zelfbestuur aan Aserbeidsjan zal geven Engeland en ook Amerika overwegen nu wat zij zullen doen. En de spanning duurt voort. In Londen is men van meening, dat door het ge lijktijdige van de Spaansche crisis en de Perzische kwestie de ernstigste crisis sedert den oorlog is ontstaan en er heerscht een recorddrukte in de diplomatieke brouwerij. Heeft Bevin, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, zich in verband met den ernst van de situatie bij het jongste Lagerhuisdebat op den achtergrond gehouden? Attlee was gelukkig wel aanwezig en toen er aange drongen werd op vermindering van de Britsche troepenmacht in Duitschland deed hij inte ressante mededeelingen. Hij verklaarde namelijk, dat het allerminst uitgesloten is, dat er woelingen van ontevre den Duitsche bevolkingsgroe pen ontstaan en dat het daarom absoluut noodzakelijk is, dat Engeland een flink be zettingscorps op de been houdt, wil het de vruchten van dezen oorlog niet verloren zien gaan. Inderdaad: de ontevreden heid in het zich nog steeds van geen schuld bewuste Duitschland neemt toe, spe ciaal nu de rantsoenen ver. minderd zijn. De Britten kunnen niet or- ganiseeren, schreeuwen de Ger manen. Dat de Germanen het wel konden, hebben wij, Ne. derlanders, aan den lijve ge voeld BETAAL NIET TE VEEL. Zuurkool met spek is heel erg lekker, maar toch mag U voor de zuurkool niet meer dan 26 cent per kilo beta len! DE KOERS VAN DEN INDISCHEN GULDEN. De door de Nederlandsche bank genoteerde koers van den Indischen gulden is, naar wij van officieele zgde vernemen, op pari gesteld. BIJNA 4 TON AAN BOETEN In de maand Januari werden bij de ambtenaren voor de tuchtrechtspraak voor de voed selvoorziening 4043 processen- verbaal ontvangen, terwijl in die maand 1292 einduitspraken werden gewezen en 113 zaken in hooger beroep werden be slist. Aan boeten en beschik- kingsgelden werd in totaal 368.255 ontvangen, terwijl 20.700 aan waarborgsommen werd gestort Hij was president van het Vredegerechtshof. Wat Indonesië wil. De volledige tekst ran de vijf punten tellende opdracht, die Sjahrir van het Centraal Na tionaal Comité gekregen heefr, is thans geublicecrd. a) De onderhandelingen, moeten worden gevoerd op den grondslag van erkenuing van de republiek; b) er moeten voorbereidingen, voor de verdediging van de In donesische republiek getroffen worden op het stuk van defen sie, economie en sociale zaken; c) een democratische grond- slag voor het centrale en het provinciale bestuur zal worden gevestigd d) ontwikkeling van een zoo groot mogelijke productie en van een billijke distributie van voedsel en kleeding; e) onontbeerlijke onderne mingen en industrieën moeten, onder het toezicht van de re geering worden gebracht. Lyken van vermiste zeeofficieren gevonden? Naar de correspondent van Aneta uit Palembang bericht, zijn op 28 Februari de ver minkte lijken der vermiste zee officieren gevonden. Verdere bijzonderheden zijn niet be kend. (Het officieel® commun®. qué van heden uit Batavia zegt daarentegen, dat de lijken nog niet gevonden zHn). De iPalembangsche correspon dent vermeld eveneens, dat ge durende de laatste dagen geen bijzondere onrust onder de Pa- lembangsche bevolking merk baar is. „ONTHULLINGEN" IN NEURENBERG. Rosenberg was geen nazi I In Neurenberg is thans de verdediging van de 21 be- klaagden aan het woord. Men hoort nu de merkwaardigste verhalen. Zoo heeft de advo caat van Alfred Rosenberg, ae tneoreticus van het natio- naal-socialisme, verklaard, dat Rosenberg in zijn hart geen nazi was. Hij wenschfce slechts een beperkt Führerpraicine, vreedzame regeling der ge schillen, en het afzien van ge weld tegen de Jcden. De be ruchte Kaltenbrunner zou ge tracht hebben via Zwitserland vredesonderhandelingen san re knoopen met den Amerikaan- sehen geheimen dienst. Emmy Sonneman-Goering is in vrijheid gesteld, evenals de echtgenoote van Baldus von Schirach, den voormalige» Duitschen jeugdleider. Zij zou aan het derde Amerikaansche leger belangrijke diens-er hebben bewezen en tegen standster zijn geweest van Hitier. Dit bleek onder meer uit een brief, dien zij geschre ven heeft na een bezoek aan Nederland in 1943, waarin zij zich zeer verontwaardigd toonde over de deportatie van Joden, die zij gezien had, over de terechtstelling van ggze- laars en over de hongerpoli- tiek. Zij had verklaard, dat zy hiertegen bij Hitier protestee ren zou. MATIGE PUBLIEKE BELANGSTELLING. In bezettingstijd is Neder- lang „gezegend" geweest met een zgn. Vredegerechtshof. De bedoeling van den bezetter was duidelgk. De rechterlijke macht in Nederland moest worden ingeschakeld in de pogingen, het nationaal-socia- lisme hier ingang te doen vin den. En men kon al spoedig zien, dat de uitspraken van dit college spotten met de geldende rechtsbegrippen van ons volk. Gelukkig voor het college, dat meer het karakter van een bloedraad had, was door den bezetter bepaald, dat van zijn uitspraken geen cassatie mogelijk was. Hier mede was de deur voor rechts verkrachting wagenwijd open gezet en men heeft iankbaar gebruik gemaakt. De uitspraken waren in de wonderlijkste philosc- phische beschouwingen vervat en verrieden het auteurschap van den president van dit ge zelschap, dr. J. H. Carp. Deze had zich Dinsdag voor zijn daden te verantwoorden. Hem was ten laste gelegd, dat hij de geestelijke ontwikkeling in Nederland in nationaal-socia- i;stischen zin heeft bevorderd door middel van de recht spraak, waarbij een nieuw be sef van recht en onrecht moest worden gewekt. De publieke belangstelling voor deze zaak was matig. De president van het Hof, mr. van Berckel, vroeg den verdachte of hij toegaf, dat Nederland in oorlog was met Duitschland. Verdachte gaf dit niet toe. Hij heeft in alles wat er gebeurde een uiting gezien van een internationale revolutie. De president vroeg, of ver dachte niet kon toegeven, dat het Nederlandsche nationaal- soclaiisme Duitschland ge steund heeft door het afstaan van vrijwilligers. Verdachte gaf dit niet toe Het ging hier om den strijd tegen Rusland. Wat de Vrederechtspraak betreft, geeft verdachte toe, in Augustus 1941 president te zg'n geworden van het vrede- r Augustus 1941 president te zijn geworden van iet vri gerechtshof. Hij heeft dit ambt aanvaard om te voor komen, dat deze rechtspraak door Duitsche organen zou vorden uitgeoefend. Zelf was hij van meening, dat deze vrederechtspraak pas zou moe ten worden uitgeoefend als het tijdperk van de Duitsche macht in Nederland voorbij zou zijn. De procureur-generaal, mr. Zaayer, die daarna het woord nam, behandelde uitvoerig de functie van dr. Carp en de diensten die hg" als zoodanig aan den vijand bewees. Ook wees mr. Zaayer op het tekort aan moreelen moed dat de Hooge Raad heeft ge toond, door menschen als Carp te beëedigen en toe te laten. Mr. Zaayer schrok er voor terug de doodstraf te eischen, doch vroeg levenslange ge vangenisstraf, levenslange ont zegging van het recht als ambtenaar werkzaam te zijn en ontzegging uit de kies rechten. Carnavalsviering in het Zuiden. Het Zuiden heeft Carnaval gevierd, voor het eerst sinds zes ja ren, zij het dan ditmaal ook zonder maskers. Weer echt, ouderwets Carnaval gevierd. In Maastricht, Kerkrade, Roermond, Venlo, den Bosch en Bergen op Zoom, werd door de burgemeesters het stads bestuur voor drie da gen overgedragen aan Prins Carnaval en zijn grootministers en ex cellenties uit het nar- renrijk. Overal was de feest stemming buitengewoon goed en ondanks het slechte weer werden in verschillende steden groote optochten geor ganiseerd. Overal is 'de Carnavalsviering onder het motto „adde moar leut et", dat Prins Wil lem I van Bergen op wachtwoord dagen had uitstekend Zoom tot voor deze verklaard, geslaagd. Te Hoogezand vierde me vrouw M. T. AllenStrabbinj_. vorige week haar honderdsten verjaardag. Te Deventer zijn verschil, lende inbraken gepleegd in op slagplaatsen van meubilair van oorlogsslachtoffers. Voor tien. duizenden guldens aan goe deren zijn verdwxien. De da ders zijn reeds gearresteerd. Dinsdag is, na het bekend worden van de voorstellen van den loco-burgemeester van "•■"isterdam, weth. F. C. ice, de staking op Schip hol or; Wie zal dat betalen.... Industrie of landbouw? Vermoedelijk omdat zij ge prikkeld waren door de vry scherpe critiek, die in de bro chure „Er op of er onder" door de heeren de Vink en de Ranitz was uitgeoefend op de Zeeuwen, hebben verschillende lezers, die hun hart kwamen luchten over dit vlugschrift, de opmerking gemaakt dat de meeste projecten, die door de schrgvers worden vermeld, niet nieuw zijn. maar reeds vroeger door anderen, en dan Zeeuwen, werden opgeworpen. Wij nemen onmiddellijk aan, dat dit juist is, maar houden er ons aan den ande ren kant van overtuigd, dat de schrijvers zich ook niet ver beelden uitsluitend met novi teiten voor den dag te zijn gekomen. Zij hebben zonder Ewijfel bedoeld, hier een op somming te geven van al die groote werken, die uitvoerbaar zijn en in de toekomst voor Zeeland van zeer groot nut kunnen blijken. Het is goed, dat die opsomming nog eens gegeven wordt enonder de aandacht werdt gebracht, daardoor van alle 'nstanties, wier taak het is, ook de be langen van Zeeland te behar tigen. Van meer beteekenis is dan ook de critiek, die zegt, dat al deze projecten heel wat simden. Wie zal dit alles be talen? Dit is inderdaad een vraag, die terecht wordt gesteld en waarop het antwoord niet zon der meer kan worden gege ven. Maar heeft men de Zui derzeewerken onuitgevoerd la- ten liggen, omdat zij milliar- óen kostten? En neeft men zich van de droogmaamg van Walcheren laten afhouden door de vraag, wie dat beta len zou? De doorgraving van het schiereiland bij Walsoorden wordt in de brochure bepleit. Maar, vragen de critici, heeft men al eens begroot, welke Een artikelenreeks In de Daily TeL De „Daily Telegraph" publi ceert op haar voorpagina een serie van drie artikelen over Nederlands weg naar herstel. De artikelen zijn over drie kolommen opgemaakt en ge schreven door Collin R. Coote, die juist van een bezoek aan ons land in Engeland is te ruggekeerd. Het eerste artikel behandelt de oorlogsverwoes tingen in Nederland. „Er is een groot verschil tusschen de Engelsche moeras sen en de Hollandsche poL- ders", schrijft Coote. .,In En geland zijn de beschermende dijken nimmer door een bar- baarschen vijand opgeblazen en is het werk van tientallen iaren en de bestaansmogelijk heid van duizenden menschen nooit in den tijd van enkele minuten vernield. Nederland had in geen drie eeuwen oor- iog gekend, doch toen de oor log kwam, was het verschrik kelijk. Het was alsof een rijke en stralende schoonheid zich plot seling op een kale rots zag achtergelaten, want de he- mei weet, dat dit land rijk was. De overdaad van zijn leven voor den oorlog sche mert zelfs nu nog door de sluiers van de verwoestingen heen. Het contrast van voor heen en thans verklaart den bitteren haat tegen alles, wat Duitsch is. een haat, die wel niet zoo explosief is, doch veel aieper geworteld dan, voor- 1 zoover ik weet, overal elders". Coote zegt, dat geen land van Europa grondiger door de Duitschers is uitgeplunderd. „Ook de bombardementen van de geallieerden", schrgft. Coote, „kwamen hard aan, doch nimmer heb ik er een klacht over liooren uiten, zelfs niet over het stuk bombar deeren van de dijken van Wal cheren of over den verschrik- kelijken luchtaanval van 3 Maart 1945, toen een kleine vergissing de oorzaak werd van de verwoesting van een, uitgestrekt gedeelte van Den Haag". Coote schrgft verder, dat de Nederlanders over het alge meen tegenover de Duitschers een bokkige, koppige houding aannamen, zooals nun voor vaderen zich tegen Alva ver» zetten. Het is niet onjuist, te zeggen, verklaart nrj, dat oe helft van de Nederlanders den tijd heeft doorgebracht met de andere helft voor de Gestapo, de Groene oolitie en de handlangers van Mussert, die erger waren dan de Ges tapo, te verbergen. Het tweede van deze reeks artikelen draagt tot titel „Goed moreel van net gewon de Nederlandsche volk" en Coote zegt hierin onder meer ..In sommige landen schijnt het herstel niet slechts door gebrek aan materialen, maar ook door moreele moeilijkhe den belemmerd te worden. Do Nederlanders hebben meer te herstellen dan de meesten, en de vraag rijst, of zrj dan ook meer dan anderen den wil be zitten om aan dit herstel te arbeiden. Voor zoover men dit kan beoordeelen aan de hand van, de jongste feiten en gesprek» ken met alle lagen van de be volking, luidt het antwoord: Ja. Ook de, In vergelijking met andere landen, geringen om vang van den zwarten handel» is voor Coote een goede toets steen voor het uitstekende mo reel van het Nederlandsche volk, evenals de houding van de bevolking tegenover de geldzuivering. Vol lof spreekt Coote over de groote dingen, die werden verricht, ook wan neer materialen ontbraken, zooals de dichting van de dij ken op Walcheren. „Men moet daarom eerlijk zeggen", zoo eindigt deze En gelsche journalist dit artikel, dat de Nederlanders nog steeds hun reputatie van noes te en solide harde werkers verdienen. Zij bezitten den wil spoedig te herstellen, wan neer zij den weg daartoe kun nen vinden". Het is niet onze taak op deze vraag antwoord te geven. Maar wanneer het mogelijk zou blijken, de landbouwtoe- standen te verbeteren en tege lijkertijd een gezond industri eel leven in Zeeland tot ont wikkeling te brengen, zooals men in Zeeuwsch Vlaanderen ziet geschieden, een industrie, die het surplus van de boe renbevolking in staat zou stel len brood te verdienen in za kenleven en bedrijf, zou Zee land daar aan niet oij gebaat zijn? En zou dan een opvoe ren ook van de kwantiteit der Zeeuwen r.iet nuttig en nood zakelijk blijken? Tenslotte zgn er critici, die de samenvoègingswenschen der heeren de Vink en de Ra nitz onder de loupe nemen. Zij vinden de in dit opzicht uitge stippelde plannen nog al dras tisch en zouden liever zien, dat in plaats van samenvoe ging samenwerking «wam, pu- onderhoudskosten verbonden bliekrechtelijke samenwerking, zouden zijn aan een ve; l«ui- dingsdam met Zuid Beveland, die de kracht van den Schel- destroom jaar in jaar uit zou moeten trotseeren? Anderen verdiepen zich in net vraagstuk, of het wel juist is, dat Zeeland industrie moet aantrekken en of het te laken valt in de Zeeuwsche meisjes, dat rij niet veel voor fabrieks werk voelen. Zij roepen een tafereel op van industriegebie den met vervelooze huizen, massale armoede, hongersta kingen, sociale wantoestanden en stellen daar. tegenover het liefelijke, agrarische' Zeeland. Is het toch maar niet beter, het zwaartepunt te verleggen naar een grootscheepsche ver betering van de lardbouwtoe- slordige millioenen zullen ver-standep.? vragen zij. tooals geschiedt bij vorming van een districtsbrandweer, schoolartsendienst, een centra- len dienst voor bouw- en wo ningtoezicht enz. Het provin ciaal bestuur zou in dit op zicht. nuttig werk kunnen doen. Bovendien zou op deze wijze bereikt worden, dat de historisch gegroeide bewoonde kommen hun eigen structureel en cultureel karaktei behou den. Ziedaar een reeks van re acties op de brochifre „Er op of er onder". Zij bewijzen, dat het betoog der beide schrijvers de geesten in beroering heeft gebracht. Gelukkig, dat alle critici het echter in zooverre met de schrijvers eens zijn. dat ook zij roepen: Actie moet er komen! Sneeuw ontwrichtte het verkeer. De hevige sneeuwval heeft het geheele verkeer in Z. Vlaanderen ontwricht. Vanaf Vrijdagavond waren zoowel treinen als trams uit geschakeld en was ook het autovervoer zoo goed als on mogelijk. Tientallen auto's zijn langs de wegen blijven staan, ter- wyl er velen in sloten en grep- Dels zijn gereden. Persoonlyke ongelukken kwamen echter nergens voor. Vele reizigers hebben uren lang door de hooge sneeuw, bergen moeten waden om op de plaats hunner bestemming 'e komen. Andereu hebben onderweg een onderdak moe ten zoeken en menige boerderij heeft gasten moeten herber gen. Vanzelfsprekend ondervond ook het goederenververkeer stagnatie en zoo was het bijv. onmogelyk om onze lezers Zaterdag hun krant te bezor gen. Vreemde ontmoetingen De „Sunday Express" bevat een aantal ..onthullingen" var. den voormaligen Oöstenriijk- schen kanselier Schuschnigg, waarin deze vertelt dat hg bij het begin van het Sow jet-of fensief naar de Oder met an dere gevangenen naar het be ruchte concentratiekamp Flös- senburg bij de Tsjechoslowaak- sche grens werd getransnor- teerd. Op zekeren nacht, aldus Schuschnigg, bevond ik mij te midden van een kleine groep gevangenen, die in een gesloten wagen naar het Zuiden wer den gereden. In het gezelschap bevonden zich Hjalmar Schacht, generaal Halder generaal Thomas. Het Duitsche volk heeft nooit geweten, dat deze mannen waren gear resteerd. Denzelfden dag stap ten achtereenvolgens generaal von Falkenhausen en Wassilyy, luitenant-vlieger en neef van Molotov, In den wagen. LUCHTLIJN GEOPEND ZONDER VLIEGTUIG. De zware mist was de oor zaak dat de D. C. 3. die de eerste vlucht op den nieuwen dienst AmsterdamLonden, zou maken. Maandagochtend niet van Schiphol kon opstij gen. Daar echter de nieuwe dienstregeling dien dag offici eel inging is de lyn ook met een lunch in het Hyde-park hotel. waarbij verschillende autoriteiten aanwezig waren, officieel geopend. Dienzelfden dag werd ook de l\jn AmsterdamParijs of ficieel geopend. Min. Vos is Dinsdagmor gen in ons land teruggekeerd en zal zoo spoedig mogelijk! rijn bevindingen over Amerika publiceeren. GEFORTUNEERDE SOCIALISTISCHE PEERS Het eigenaardige feit doet zich in Engeland voor, dat er geen enkele socialistische peer of parlementslid is, die directeur is van een onderne ming, die genationaliseerd zal worden. Of zulks aan toeval, dan wel aan vooruitziendheid is te danken, moet nog wor den uitgemaakt. Maar zij heb ben zich desalniettemin in tal van varieerende ondernemin gen geïnteresseerd. Socialistische lords staan aan het hoofd van 40 maat schappijen, Lord Southwood is voorzitter en directeur van Oddham's Press, die de Daily Herald drukt; tevens van de Illustrated Newspapers Ltd. (kapitaal 3200.000 pond), van de Illustrated London News en Sketch (468.750 pond) en van Sport and Dramatic (43.058 pond). In totaal heeft lord Southwood een groot aan deel in het beheer van 7.336.808 pond. Lord Lathman, die 57 jaar oud is, accountant en socialis tisch leider van de London. Country Council is, is be stuurslid van de London Pas senger Transport Board en directeur van acht firma's met een kapitaal van ruim 3.600.000 pond (Engfield Fur nishing Manufacturing, Evos, General Warfare Storgae, S. Symonds and Co., Singer Mo tors en Compagnie Indus'1'»' elle maritime dè France). Jeugdig recruut der socialis tische party is de 28-jarige lord St. Davids, die directeur is van vijf maatschappen (1.800.000 pond) Costa Rica Railway, Consolidated Trust, National Dominion and Gene ral Investment, de Rubens Rembrandt Association hotels en A. Lewis, een bekende si garettenzaak met tailooze fi lialen. Lord Piercy is eveneens een welgesteld man. Hij .s make laar en hg is benoemd tot directeur van de Bank of England. Hij is een goed vriend van den Chancellor of the Exchequer, Hugh Dalton. Twee socialistische peers rijn schatrijk, t.w. lord Roth schild, die 35 jaar oud is en hoofd van de bekende ban kiersfamilie. Hij is echter geen deelgenoot in de firma. Voorts lord Faringdon, oud 43 jaar, wiens grootvader 1.021.696 oond en wiens vader 380.809 pond naliet. In verband met den kleinen omvang van ons blad hebben wij toestem, ming ontvangen om des Woensdags met 4 pagi na's te verschijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1