PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT „ER OP OF ER Sjahrir heeft onderhandelings-bevoegdheid Italië heeft een nieuwen Dace DUITSCHE WREEDHEID NIET ONGESTRAFT Fabrikant van moordgas verdiende 92.000 mark Deining rondom Hoofdredacteur O- Ballintljn (met redactidneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk. firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, De, M. L. W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Dinsdag 5 Maart 1946 189e Jaargang Nummer 54 ABONNEMENT SPR1JS .25 cent per week, 1 3.20 per kwartaal, franco per post. ƒ3.45 per Losse nummers 5 cent. aijv r.k- TENTIEF'RIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. telefoon 10 '2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade j5^jelefonn 2475- Terneuzen Nieuwediepstraat 23 RnstreKening 359300 Hr-v. Zecuwsche Cnuran^Middelburg. WEDEROPBOUW VAN BOERDERIJEN Op 1 Jan. 1946 was de Stand der werkzaamheden bij den bouw van noodwoningen voor boeren en noodstallen in Zeeland aldus, dat van de be- noodigdé 553 noodwoningen er 195 gereed waren en 66 in aanbouw, terwijl van de 642 noodstallen er 340 gereed en 62 in aanbouw waren. Vergelijkt men deze cijfers met die van de andere provin cies, dan lijkt het, dat Zeeland hopeloos achteraan komt suk kelen. Dat men in Friesland en Groningen, waar weinig vernield was. in Overijssel en Utrecht, in Noord- en Zuid- Holland waar hetzelfde het geval is, bijna gereed is met het landbouwherstel, behoeft niet te verwonderen. Maar ook elders, waar veel meer noodig was, dan in onze provincie, is men veel verder. In Gelderland waren 1515 noodwoningen voor landbouwers noodig. Er waren er 1 Jan. 946 voltooid en 485 In aanbouw. Er waren 1738 noodstallen noodig, daarvan waren er 1071 gereed en 451 in aanbouw. In Noord-Brabant waren 1953 van bedoelde noodwonin gen noodig. Hiervan waren er 1312 gereed en 462 in aanbouw Er waren 2245 noods allen noodig, waarvan er 1176 vol tóoid en 743 in aanbouw wa ren. In Limburg waren 952 nood woningen ncodig. waarvan er 608 voltooid en 266 in aan bouw waren. Er waren 1061 noodstallen noodig, waarvan er 561 waren voltooid en 348 in aanbouw. Zeeland staat er dus in alle opzichLen het slechtste voor en het behoeft niet te verwen' deren, dat ons de vraag bS' reikte, of dit speciale oorzaken heeift. Het anwoord is niet moeilijk te vinden. Het Bureau Wederopbouw is in Zeeland niet minder actief geweest dan elders. De resul taten. waren hier zelfs zeer goed te noemen, want wat er in Zeeland op dit gebied ge daan kon worden, was medio December geheel gereed. De zwaarste schade aan boerderijen liep Zeeland ech ter cp Walcheren op en Walcheren stond onder water en er ONRUST IN ATJEH CHAOS IN DELI De toestand op Sumatra. By zijn terugkeer in Batavia heeft Sjahrir verklaard: „Ik ben teruggekomen In een veel sterker positie, dan toen Ik vertrok. Ik heb volledige be voegdheid om met de Neder landers onderhandelingen te ren welke onderhande lingen nu kunnen beginnen zonder steeds met Djokjakarta ruggespraak behoeven te hou den". DE TOESTAND OP SUMATRA. In gematigd nationalistische kringen aan Sumatra's Oost kust is men de Nederlandsche voorstellen in het algemeen gunstig gezind, doch men is met groote zorg vervuld ten aanzien van de steeds groei ende activiteit der extremisten in dit deel van het land. Doze activiteit schijnt haar centrum te hebben in Tarietoeng, een plaats in de hooglanden, waar Japansche instructeurs voort gaan met het trainen van ex tremistische elementen en hun van de noodige wapens voor zien. Hoe-vel er in Atjeh geen Eu ropeanen zyn, komen er af en toe betrouwbare berichten door, welke er met zekerheid op wijzen, dat daar chaotische toestanden heerschen. Ver scheidene groepen der berucht fanatieke Atjehers zijn heftig gekant tegen de Nederland sche voorstellen en, naar men zegt, zijn eenige plaatsolijke hoofden van wie bekend was, dat zij gematigd waren of die daarvan verdacht werden, ver moord. In Medan verblijven 3000 Europeanen. De voedselpositie baart zorg en er wordt ge plunderd In het beroemde ta baksgebied Deli heerscht hon gersnood. Hoe de plantages er uit zien is nog steeds niet be kend. BETAAL NIET TE VEEL. De vastgestelde prijs voor suiker is 55 cent per kg. en wie toch meer betaalt maakt zich mede schuldig aan prijs opdrijving. VLIEGRAMP IN AMERIKA Het vlaggeschip van de American Airlines is op een berghelling b|j San Diego naar beneden gestort en volkomen vernield. Alle inzittenden 27 personen kwamen om het leven. Het is de ernstigs! e ramp, die tot dusver in de Amerikaansche civiele lucht vaart heeft plaats gevonden. Het Wereldgebeuren IS OORLOG MET RUSLAND ONVERMIJDELIJK? NO£? freen verklaring dat eerstdaags met Italië zal 6 - worden gesloten. Het blijkt, De vrijlating van Musserts echtgenoote. De officier-fiscaal fce Utrecht deelt mede, dat de vrijlating van Musserts echtgenoote is geschied op gronden, welke zijn ontleend aan de overwe ging, dat de gedetineerde reeds 69 jaren oud en ernstig ziek is en haar eigen nat.-socialis- x-, kon dus mets worden tische activiteit niet van dien gedaan. Nu dit eiland vrijwel |aartj is geweest, dat een voor- droog is. gaat men opnieuwL^cht, hetwelk aan andere ge- aan den arbeid en zullen dedetineerden in soortgelijke om- getroffen boeren tut Gen erg-standigheden pleegt te worden sten nood worden geholpen. i ver}een(j haar zou moeten Ideaal Ml net ook daarna vorden onthouden. niet zijn. Want- het blijft be helpen met nood-boerderijen on noodstallen. Maar daar staat tegenover, dat ook het land nog onbruikbaar is en dat er dus tijd noodig zal zijn eer Walcheren op landbouwgebied weer volledig op dreef is. Conferentie over Duitschland? In Parijs verwacht men bin nenkort het bijeenkomen van een viermogendhedenconferen- tie, waaraan zal worden deel genomen door Engeland, Ame rika, Rusland en Frankrijk, waarop de Duitsche aangele genheden zullen worden be sproken en wel met name de bestuurskwestie. Verklaard wordt, dat het Fransche stand punt ongewijzigd is en dat Pa rijs geen bezwaar heeft tegen centralisatie van het bestuur, maar dat voor Frankrijk de vaststelling van de Westgrens van Duitschland primair is. Aardbeving in Zwitserland. In geheel Spitser] and heb ben zich Zondagmiddag twee zware aardschokken voorge daan, de hevigste, die tot dus ver hier zijn waargenomen. Nadere gegevens ontbreken nog. Afgelasting carnaval gevraagd. De classicale vergadering en de Nederl. Hervormde ge meente te Maastricht, in dezen handelende namens 22 her vormde gemeenten in Lim burg, heeft een verzoek ge richt aan den bisschop van Roermond, den Commissaris der Koningin en de burge meesters der provincie Lim burg, waarin zij vraagt om, wegens den ernst van dezen tijd, den grooten nood in de geteisterde gebieden, de ern stige beslissingen voor ons vclk, o.a. ten aanzien van In donesië, en den diepen rouw en de knagende onzekerheid in vele gezzinnen, alle maatrege len te treffen tot het afgelas ten van de carnavalsvieringen en voor tot het ingrijpend be perken van het aantal bals tot ten hoogse een bal per paro chie en per maand. Nieuws in een notedop Op 8 Maart zal de Stoomvaart Mij. „Nederland" een buitengewone aandeelver gadering houden, met het doel den heer F. de Boer, die tot 28 Februari het ambt van burgemeester te Amsterdam waarnam, weder tot directeur der maatschappij te benoemen. De zes toestellen van de K.L.M. hebben van Juli 1940 tot December 1945 in totaal 2926 vluchten gemaakt. De uitgesloten arbeiders van het hoogovenbedryf te Velsen hebben zich op het standpunt gesteld, dat zij recht hebben op hun loon, daar zjj bereid zijn hun normale werkzaamheden uit te voeren. Daar onderhandelingen niet gewenschte succes hadden, zal over deze kwestie Dinsdag voor de rechtbank te Haarlem een kort geding worden ge- Yoerd. De leider van de s:ciaal democratische partij in de Britsche zóne in Duitschland, dr. Schumacher, heeft te Iser- lohn verklaard, dat een fusie der sociaal-democratische par tij met de communisten niet kan worden aangegaan. Op 26 Mei zal in Italië een volksstemming worden ge houden over de vraag, of Italië een republiek zal worden, of èen. koninkryk zal blijven. SABOTAGE TEGEN ENGELAND? Politie en detectives zjjn naar de Brifcsche ha vens gezonden, daar men een sabotagecomplot op het spoor meent te zijn, dat tot doel heeft Brit sche schepen te vernie tigen. De branden aan boord van twaalf Brit sche schepen gedurende de laatste weken ziet men als het werk van een wijdvertakte organi satie. Haar activiteit zou zich ook uitstrekken over door Engeland be zette Duitsche havens. Men vermoedt, dat dweepzuchtige nationaal- socialistcn dit alles op touw hebben gezet. i ii RUIM 1200 REPATRIANTEN MET DE „SIBAJAK" TERUG. Zondagmiddag zijn met het m.s. „Sibajak" van de Rotter- damschen Lloyd 1210 passa giers uit Indiè in de Ainster- damsche haven aangekomen, Vanmorgen om 10 uur is een aanvang gemaakt met het de- barqueeren. OVERAL SNEEUW! In Brussel moest in de bin nenstad Zaterdag het tramver. keer worden gestaakt. In En geland zijn vele wegen onbe gaanbaar geworden, doordat hier en daar meer dan een halve meter sneeuw ligt. In Parijs heeft de regeering meer dan 5000 man aan het sneeuw, ruimen moeten zetten om de straten weer begaanbaar te ms'-en. over Spanje. Tegen de verwachting in heeft de driemogendhedenver- klaring ever Spanje Maandag nog op zich laten wachten, hoewel zij Zondag vrij positief was aangekondigd. Het blijkt, dat de drie regeeringen het er in principe over eens zijn, dat de verklaring er komen moet, maar dat Engeland voorzich tigheid in acht wenscht te ne men en den tekst van de ver klaring punt voor punt nauw keurig wil bestudeeren, eer dit voor Europa zoo uitermate be langrijke staatsstuk de wereld in gaat. Thans wordt medegedeeld, dat het wel Woensdag zal worden, eer Franco officieel te weten komt, hoe de groote mogendheden over hem den ken. De reeks van conflicten, die zich trjdens de conferentie der Vereenig-de Volkeren vcordeed tusschen Engeland en Ame rika aan den eenen en Rus land aan den anderen kant, blijft nog steeds een onder werp voor beschouwingen van vooraanstaande personen. Ge voegd immers bij de jongste verklaring van Stalin op den verjaardag van het roode le ger, dat dit leger sterker moet blijven, dan dat van eenige an dere natie en gevoegd bij de herhaalde Amerikaansche uit latingen, dat de vrede alleen veilig is, a.s Amerika de sterkste weermacht heeft, hebben zij zoo hier en daar het vermoeden doen rijzen, dat uiteindelijk een oorlog tus schen de Anglo-Amerikanen en Rusland onvermijdelijk is. Harriman, de vroegere Ame. rikaansche ambassadeur ir Moskou, heeft zich nu dezer dagen over dit probleem uit gelaten. Hij was gelukkig niet al te pessimistisch. Rusland heeft tijd noodig voor herstel van de zware slagen, die het van Duitsch land te incassseven kreeg, zoo meende hij en als de Ver. Sta ten zoowel als Rusland nu maar inzien, dat men moet leven en laten leven, dan loopt' het allemaal wel los. Laat ons hepen, dat Harri man gelijk heeft En dat Rusland in ieder ge val in de Vereenigde Volkeren het vredesirstrument voor de toekomst blijft zien. Volgens de Britsche pers zijn de Britsche, Fransche, Russische en Amerikaansche diplomaten het- in beginsel eens geworden over de grond slagen van het vredesverdrag. dat de Italianen er nog ai goed afkomen. Zij worden toe gelaten tct de Ver. Volkeren, zij moeten Albani en Abessinlë weer als onafhankelijke staten erkennen, zij moeten een beetje grond aan Frankrijk en Joego slavië afstaan, maar behou den wellicht Triëst, en zij krijgen van hun koloniën Tri- politanië terug. Rusla .d zou het bestuur over Benghasi verlangen en daardoor vasten voet krijgen op de Noordkust an Afrika... Als de Italianen nu maar accepteeren. En dat is niet zeker. De Ita lianen hebben namelijk een nieuwen Duce ontdekt. Hij was een tweederangs politicus, heet Güglielmo Gianmni, slaat dezelfde Caesarentaai uit als Mussolini en is leider van de Uomo Qualunquebeweging, de beweging „voor den gewonen mr.n". Duce, Duce, Duce! brullen de Italianen als hij ergens spreekt en de man is omringd door generaals met vele deco raties. De geschiedenis schijn;, zich dus te herhalen. Zijn de geallieerde bezetters in Italië niet een beetje al te lankmoedig, als zij zulke din gen toestaan? Heeft de menschheid neg niet genoeg geleerd? WEEST OP UW HOEDE/ Een laatste mager stroompje zoekt zijn weg door de modder, hier en daar blinkt nog wat water, maar het land is weer boven gekomen Naakt. geteisterd land. maarland! Men zou het weer kunnen betreden, weer bewerken, wanneer er in dit land niet een nieuw onheil broeide. In lange rijen, keurig geordend, in het laatste moment voor de vlucht nog in het wilde weg neergelegd, lig gen daar mijnen 1 Mijnen voor tanks en mijnen voor personen Groote mijnen, kleine mijnen. Groen in het gras. geel in de duinen, bruin in de aarde. Gecamoufleerde mijnen. En ook misleidende mijnen, De laatste zal men mogelijk aantref fen in de weer boven gekomen bun kers. Misschien zullen ze het voor komen hebben van een onschuldig jampotje, van een flesch sla-olie ol frambozenlimonade met passend eti ket. Mogelijk treft men ze aan in den vorm van een sigarenkistje of zelfs als bloempot met een werkelijke plant, gesteld, dat die de overstroo ming overleefd heeft. Maar altijd mij nen I Mijnen in de velden, mijnen in de verlaten bunkers, mijnen misschien ook in de huizen, waar de Duitscherr hebben gehuisd. Mijnen onder der dremnel: Richelmïncn. Mijnen op de meest onverwach.e en onschuldige jilaatsen, die wachten op een ge wcontehandeiing van den terugkceren den evacué om te ontploffen. Mijnen onder de traptreden, de tafel, al of niet verbonden roet contactdraden, struikeldraden. ..Ge-booby-trapped". De burgerbevolking zal er het slachtoffer van worden, maar dat is ook de bedoeling. We hebben de Duitschers nooit kunnen vertrouwen, wantrouwt ze nu nog. Want als het eiland droog zal zijn gevallen, hebben ze nog een aanval in petto met hun mijnen van metaal, mijnen van hout, mijnen van bakelier, mijnen van glas, die geen van allen van het water geleden hebben. Bewoners van de vesting Walche ren, weest op Uw hoedel Geen studenfenstaking te Amsterdam. Geen studentenstaking te Am- De tegen Maandag afgekon digde studèntenstaking in ver band met de kwestie-Wibaut gaat niet door, daar er een compromis gesloten is. Er is namelijk besloten om aan do Amsterdamsche universiteit naast prof. Wibaut nog een docent in de chemie aan te ^tellen, waardoor de studenten die geen college bij prof. Wi baut wenschen te loopen, bij den anderen docent kunnen stu- deeren. Hoewel de studenten het beleid aan de Amsterdam sche universiteit gedurende de oorlogsjaren afkeuren, hebben zij zich met deze oplossing ac- coord verklaard. Officieel is te Washington verklaard, dat Rusland geen toestemming heeft om indus- trieeie installaties uit Mands- joerrje weg te sleepen. In Neurenberg heeft de sen vervaardigde, waarmede Sovjetaanklager Rudensko, Za terdag het misdadig Karakter van de Nazi-organisaties aan de kaak gesteld. Hij bestreed de opvatting, dat alle leden van de nazi organisaties moesten worder. vervolgd. Wel echter moeten de fanatici die voor geen en kele misdaad terugdeinsden, worden bestraft. Vrydag had Jackson, de Amerikaansche aanklager, dezelfde opvatting verdedigd. Hij vroeg onder meer aan' de verdediging, die aanvoerde, dat de nazi-organi saties niet strafbaar waren, omdat de Duitsche mentaliteit nu eenmaal een andere is, dan de Britsche. waar of wel de 6 millioen Joden waren gebleven, die uit de bezette gebieden naar Duitschland waren ge sleept. In Hamburg is thans een proces aan den gang tegen een zekeren dr. Tesch, die de gas- Auschwitz de gevangenen werden vermoord. Uit de ver- hooren bleek, dat de gevan genen slavenarbeid moesten verrichten, nauwelijks gevoed en nauwelijks gekleed, letter lijk opgezweept door de S.S. Ook 1(1000 kinderen, waaron der Nederlandsche, werden te werk gesteld. Waren zij uit geput, dan werden zij naar het kamp Birkenau gebracht, waar 5 gaskamers en 4 cre matoria waren. Soms werden hier 15.000 personen per dag- gegast, Andere gevangenen werden gedwongen om de slachtoffers, die van alle be zittingen en hun kleeren be roofd waren, met zwepen de gaskamers in te drijven. In totaal werden hier 4 millioen menschen, voornamelijk Joden, gegast. Dr. Tesch verdiende aan de levering van het gas 92.000 mark Zeeuwen achten de critiek onjuist En meenen dat juist de import laaide. De brochure van Ir. de Vink en ir. de Ranitz heeft in Zee land nog al wat deining veroor zaakt. En het merkwaardige daarbij is, dat men, voorzoover men zich geroepen voelt cm te reageeren op dit vlugschrift, minder druk maakt over de pro. jecten, die hier nog eens onder de aandacht van de Zeeuwen en vooral de niet-Zeeuwen worden gebracht, dan wel qver de critiek, welke de bei de schrijvers hebben uitge oefend op de bevolking van deze provincie. Tal van menschen hebben zich tot ons gewend met be zwaren tegen deze brochure. Het waren middenstanders, die de vraag stelden h:e zij actief kunnen zijn in een pe riode, waarin nog bijna niets te krijgen is, in steden, die tot de zwaarst getroffen woon- centra van ons land behooren, in winkels, die vaak ten deele ruïnes zijn, of in noodwinkels met een veel te kleinen om vang. Het waren bestuurderen van dit gewest, die erop we zen, dat de critiek op de Zeeuwen onrechtvaardig is. De Zeeuwen zelf zijn reeds jaren geleden vcor den dag gekomen met inpolder ingspro- jecten, met plannen voor sa menvoeging van gemeenten, polders en waterschappen. Maar wie torpedeerden deze plannen? Juist de vele import kopstukken met „wijden blik" en de regeering in den Haag, eveneens bestaande uit niet- Zeeuwen-met-ruime-inzichten. Er zijn particulieren, die op hun beurt het provinciaal be stuur aanvallen. De Commis saris der Koningin, de Grif fier, alle afdeelingschefs op een na, zijn import, hebben de laatste jaren leiding gegever. aan het Zeeuwsche bestuur, met als gevolg, dat nu ver klaard wordt, dat Zeeland „bloedeloos, moe, oud, ver ward en tenslotte vrijwel dood geslagen" is. Moeten we dan werkelijk nog meer import gaan verlangen, zoo vragen zij. En verder: bevorderen al deze import-menschen niet den import van vele minder geschikte functionarissen, terwijl toch de brochure zelf constateert, dat talrijke Zeeu wen elders belangrijke functies bekleeden? Zou het dan niet beter zijn. dat men de Zeeu wen in Zeeland zelf hun capa citeiten liet toonen? Weer anderen ontkennen, Uit de provincie. dat het geestelijk leven slui mert en wijzen op verschijnse len, die integendeel duiden op een bemoedigende activiteit. Ook in landbouwkringen is, naar ons gebleken is, de critiek niet malsch. Men ziet, er is ruime reactie op dit geschrift van de heeren de Vink en de Ranitz. En iat zal ongetwijfeld ook de bedoe ling van de schrijvers zijn ge weest. Het is nuttig, dat men aandacht schenkt aan „wat anderen over ons zeggen" en valt er dan eens een hard woerd, dan is het ook niet erg, dat men zich afgezien nog van de vraag, of de critiek juist is, of onjuist daarte gen verzet. Waar gehakt wordt vallen spaanders, dat is nu eenmaal zoo. En dat de Zeeuwen de critiek, die op hen wordt uitgeoefend, niet zon der meer slikken, dat is ten slotte begrijpelijk. Zooals gezegd wordt echter aan. deze critiek meer aan dacht besteed, dan aan het constructieve gedeelte van de brochure. En dat is jammer. Gelukkig echter ls er cok in dit opzicht toch wel sterke reactie en wij zullen daaraan aandacht besteden in een vol gend artikeltje. Want het ge deelte, waarin de algemeene situatie van Zeeland onder de loupe wordt genomen, mag men niet scheiden van dit constructieve gedeelte. Men zou daardoor deze brochure, die in wezen toch een harts tochtelijk pleidooi is voor het welzy'n van Zeeland, ten eenen. male onrecht doen. Betere sociale verhoudingen op „de Schelde". De directie der Koninklijke Maatschappij „De èchelde" te Vlissingen overweegt momen. teel plannen cm tot betere so. ciale verhoudingen te komen. De in Amerika en Engeland tydens den oorlog opg ervaringen zuilen hierbij tot leidraad dienen. De directie overweegt het rookverbod op te heffen. Met de brandverzekeringsmaat schappijen worden hierover onderhandelingen gevoerd, daar door het opheffen van dit verbcd het brandgevaar aanzienlijk vergroot wordt. Ook ligt het in de bedoeling goede wasch- en badgelegen, heden in te richten. NIHIL SINE LABOR JUBILEERDE. Vrijdag vierde de Middel- burgsche gymnastiekvereeni- ging Nihil sine Labor haar 16de lustrum met een welge slaagden feestavond. De too- neelgroep veerde met veel en- train een eenacter Het spook van Cambrooke Castle op, waarbij het spel van enkele goede krachten opviel, de Ni- hilband zorgde voor muziek, het Nihil-lied en een Lustrum lied werden uit volle borst ge zongen en het bestuur had na tuurlijk gelukwenschen in ont vangst te nemen. Namens de curatoren voerde mr. W. F. E. baren van der Feltz 't woord terwijl voorts gesproken werd door den conrector dr. H. W. Fortgens. Onder het aanbieden van bloemen werden voorts gelukwenschen uitgesproken namens den Chr. G. B. Een bal besloot den avond. Van 9 tot 16 Maart zal de Coöp. brood-, banket-, be schuitbakkerij en verbruiks- vereeniging De Broederband te aiiddelburg haar 50-jarig bestaan herdenken. Op 9 Maart wordt een receptie ge houden in het Schuttershof, van 11 tot 16 Maart wordt den eden een groot feest aangebo den. De coöperatie de Broeder band werd in 1896 opgericht als bakkerij en bediende toen ook Vlissingen (wat met hon denkarren geschiedde). Spoe dig begon men uit te breiden. Naast de bakkerij werd een kruidenierszaak en een brand- stoffenhandel gesticht. Jam mer genoeg was in 1903 een deel der leden uitgetreden om- een zelfstandige coöperatie De Vooruit te stichten. In October 1945 kwam het echter weer tot een fusie. Thans telt De Broederhand ruim 2100 leden en zij staat er financieel uitstekend vcor, on danks het feit, dat reeds een half millioen gulden aan overschotten aan de leden is terugbetaald. Tot de toe komstplannen behooren een banketwinkel, een manufac turenzaak en uitbreiding van de bakkerij. CONCERT EXCELSIOR. Met een pittig gespeelde Florentinermarsch van Fuqik opende de muziekvereeniging „Excelsior" Zaterdagavond in het Schuttershof te Middel burg een met goeden smaak samengesteld programma van zeer uiteenloopend karakter. Er was voor „elck wat wils" te beluisteren. Na de pauze kwam her ..Excelsior-quintet". 5 saxo phones onder leiding van J. J. Laroes, voer het eerst op de planken, terwijl de heeren A. L. van Wallenburg, A. Joosse en W. Simonse als solisten optraden. Ook dit alles oogst te zeer veel succes. Een bal besloot den avond. Te Vlissingen werd docr den economischen dienst der poli tie proces-verbaal opgemaakt tegen J. V., die lijkkisten te gen te hoogen prijs had ver kocht. RAAD ZOUTE LANDE. De raad van Zoutelande benoemde in de commissie tot wering van schoolverzuim de aftredende leden A. .lanse, St. van Slujjs Mz. en J. S. Meijers. Besloten werd subsidie te verleenen voor 2 kookcur sussen en het geven van een cursus in de Landbouwhuis- houdkunde door de Mij. tot Bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland noodig te achten. Voor tractatie van alle dijkwerkers werd een brj- drage van 0.03 per inwoner verleend en voor het Herstel- fonds 1945 0.10 per inwoner. Voorts werd besloten een ge allieerde motorbrandspuit aan te koopen en vastgesteld werd de verordening voor de vrijw. brandweer. Het corps zal overeenkomstig de voorschrif ten uit 28 tot 38 personen be staan. De Hondenbelasting wordt m.i.v. 1 Jan. '47 ge bracht op 5 per hond per jaar. Bij niet aangeven van een hond kan de belasting met 50 worden verhoogd. Het huisvuil zal van gemeen, tewege worden opgehaald tot een particulier zich hiertoe bereid verklaard. Meer toe- zicht werd gewenscht op het wegwerpen van huisvuil in auinen en slooten. De begroo tingen voor 1945 en 1946 wer den gewijzigd. In de Zaterdag te Middel burg gehouden bestuursverga dering van de Vereeniging tot instandhouding van het Mid- delburgsch Muziekkorps heeft de voorzitter, de heer Chr. J. Mazure er aan herinnerd, dat het juist 25 jaar geleden was, dat de heer P. Luteijn, secre taris der vereeniging werd, terwgl hij ook reeds tal van jaren penningmeester is. Namens bestuursleden en directeur van het korps heeft de voorzitter grooten dank ge bracht voor wat de heer Lu- lejjn steeds deea en nog doet voor het korps en hem na mens bestuur en directeur een boekwerk als herinnering aan dit zilveren jubileum aange boden. De heer Luteyn heeft voor de woorden en voor het boek dank gebracht en toegezgd, vooral ook na terugkomst in Middelburg, voort te zullen gaan met zyn werk voor ver eeniging en korps. RAADSVERGADERING VEERE. Vrijdag vergaderde, onder voorzitterschap van jhr. de Beer Poortugael, de tijdelijke raad van Veere. De vergade- i .ng werd door den voorzitter geopend, waarna de waarne mend secretaris de notulen voorlas. De voorzitter dankte hem voor de wyze waarop hij in de afgeloopen periode het ambt van secretaris heeft ver vuld. Hierna werd de nieuwe secretaris beëedigd, die door den voorzitter werd toegespro ken. De contróle op de boek houding van den gemeente ontvanger werd accoord be vonden. De commissie van nood adviseerde de pachtsom van diverse kleine pachtjes gras. en tuingrond te verlagen p een desbetreffende vraag van den heer Kasse, antwoord de de heer Kodde, dat de be graafplaats niet in een verze kering of molestregeling was opgenomen, zoodat de kosten voor een lijkenhuisje met aula niet hierdoor gedekt worden. Op een vraag van den heer Kasse naar de woningvoorzie- ning heeft de voorzitter mede gedeeld, dat men alles doet wat mogelijk is. Ook zal getracht worden in de vacantie den ver- veloozen toestand van het schoolgebouw op te heffen. De heer Kodde deelde nog mede, dat de heer Koole spoedig ver wacht kan worden om de be sprekingen over de verbinding met Borndai te beginnen. De voorzitter deelde nog mee, dat het dagelijksch be stuur van Vrouwenpolder uit- genoodigd was voor een be spreking van een gemeen schappelijke actie voor het dichtspuiten van de kreeken. Hierna sloot de voorzitter do vergadering. Vrijdagavond werd In Het Centrum te Axel een extra winteruitvoering gegeven door de harmonie „Concordia", ten bate van het instrumenten fonds. Na het muzikale gedeel te werd een klucht in 3 be drijven: „In 't Gouden Haan tje" opgevoerd. Ook by deze tweede uitvoering van „Con cordia" was de zaal geheel ge vuld. Te Axel is een afdeeling van het Ned. Roode Kruis opge richt, waarin ook zijn opgeno men de gemeenten Koewacht Onverwachte buit. Te Eindhoven werd on. langs wegencontröle ver. richt. Onder meer werd gecontroleerd een P.T.T - auto, waarin vijf zakken varkensvleesch werden aangetroffen, alsmede een auto van het Neder landsche leger, waarin een varken werd ver voerd. Alles werd in be slag genomen. Vastenbrief der Ned. Bisschoppen. DE KATHOLIEKEN' IN HET ORGANISATIELEVEN. In hun jaarlijkschen Vasten brief hebben de Nederlandsche bisschoppen zich gisteren voor namelijk bezig gehouden met de plaats van den R.K. in het organisatieleven. Zij consta teer en in hun schrrjven, dat het de plicht van iederen Katholiek is om mede te wer ken aan den wederopbouw van ons vaderland op den grondslag der Christelijke be ginselen. Organisaties, welker beginselen strijdig zijn met do Christelijke leer, zijn voor Ka tholieken onaanvaardbaar. Dit is onder meer het geval met de Eenheidsvakbeweging, wel ke een communisitsch karak ter draagt. In het N.V.V. eu andere socialistische organi saties mindert het streven om zich los te maken van vde kerk. Het oude standpunt van de R.K. tegenover deze organisa ties moet echter worden ge handhaafd, totdat de feiten bewyzen. dat de beginselen niet meer strijdig zijn met den Christelijken geest. Ook neu trale organisaties zrjn onaan vaardbaar, de R.K. behoort thuis in organisaties, die zich laten lelden door Christelijke beginselen. Samenwerking' is weliswaar niet uitgesloten, maar mag niet zoover gaan, dat zij zou kunnen eiden tot het verdwijnen der R.K. or ganisaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1