PRDVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT DEZE WEEK BESPREKINGEN IN INDONESIË Bali door Nederlandsche troepen bezet België in een politiek moeras FRANCO ZIT OP DE BLAREN.... Uit de provincie. Vernielde kabe's.... toch telefoon. Hoofdredacteur O. Ballintfjn (met rtdactiiineele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Atiddelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Maandag 4 Maart 1946 189e Jaargang Nummer 53 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. f 3-20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.» minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 <2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Tuffkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwedicpstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zceuwsche_Couran^ DE MARTELAARS VAN 1NDIE Wij, Nederlanders, zijn dik wijls merkwaardige menschen, met een voorliefde om gering schattend te spreken over hetgeen wij tot stand brach ten. Een „officieus" blad als Pen Gun bevatte onlangs een reeks van artikelen, welke ten doel had te bewijzen, dat de Nederlanders, die ons ge zag in Indië vestigden, eigen lijk niet veel zaaks waren. Dat die Nederlanders zich onder de tropenzon vaak ont popten als figuren van for maat, deed blijkbaar weinig ter zake. Evenmin, dat zij het waren, die Nederland een koloniaal verleden en een ko loniale reputatie gaven, waar tegen zelfs Engeland bewon derend opziet. Thans is er een Indisch deskundige in de Nederland- sche journalistiek aan het woord, die zich tot taak stelt om de gruwelen, door Indone sische extremisten begaan te genover Nederlandsche weer- looze mannen, vrouwen en kinderen, niet alleen goed te praten, maar zelfs voor te stellen als de meest gewone aangelegenheid ter wereld. In de „Baanbreker" schrijft namelijk de heer J. de Kadt, een zwager van Sjahrir, dat men weliswaar deernis kan hebben met de martelaressen van Ambawara en Soerabaja, maar dat het gelijk toch, goed beschouwd, aan den kant van de Indonesiërs was. De heer de Kadt schry'ft verder, dat de gruwelen en massamoorden, die begaan werden tijdens de Fransche revolutie, eigenlijk een bewijs zijn, dat deze revoiutie toch wel heel erg noodig was en hij maakt de maat vol, door te voorspellen, dat als de Ne derlanders er thans in sla gen, de Indonesische beweging met wapengeweld te onder drukken, er over vijf of tien jaar een moordpartij zal plaats vinden, waarbij alles wat we tot nu toe beleefd hebben, een onschuldig spelletje zal lijkenHet is jammer voor de volwassenen, die nu ge dood worden of dooden betreu- Ten, aldus de heer de Kadt, maar het waren volgens hem meest menschen met leege harten en nog leeger hoofden. Hoe kan een Nederlander zoo schrijven over Nederlan ders, die vier jaren van af zichtelijke Japansche terreur achter den rug hebben, die als skeletten uit de Japansche onderdrukking te voorschijn kwamen, die ten deele thans nog zuchten onder gevangen schap en gebrek, ten deele op beestachtige wijze vermoord werden door Indonesische ex tremisten, wier optreden aller minst goedgekeurd wordt door de meerderheid van de Indi sche bevolking? Door extre misten die opgeleid en ge traind werden door de Jappen, die collaboreerden met de Jappen hetgeen overigens in Indonesië niet eens straf baar is gesteld door de Nedei*. landsche regeering en die in de binnenlanden van Java nog steeds door de Jappen militair worden opgeleid en van wapens worden voorzien! Getuigen uitlatingen als de ze niet van een onbegrijpe lijke geestesgesteldheid En toch zijn zij in bepaalde krin gen geen uitzondering Dat Indonesië nog aller minst den staat van rijpheid bereikt heeft, die noodig is, om zich zelfstandig te kunnen handhaven, schijnt eenvoudig vergeten te worden. Eveneens, dat niet van verantwoordelijk heidsgevoel gespeende Indone siërs, Indonesiërs, wier men taliteit niet cloor de Japansche propaganda is vergiftigd, sa menwerking met Nederland extremisten drijven naar vol- onmisbaar achten, olechts de ledige afscheiding en verwer ping van het overal ter we reld als zeer vooruitstrevend betitelde Nederlandsche aan bod. Maar zooiets telt in een beschouwing als die van de „Baanbreker" blykbaar niet mee. Vrijdagavond werd de heer ir. F. H. E. Gulje te Leiden, door een tot nu toe onbekend persoon vermoord. Kort na de bevrijding werd hrj door den P.O.D. gearres teerd, verdacht van collabo ratie, doch weer op vrije voe ten gesteld. Het is niet uit gesloten dat men hier met een politieken moord »te doen heeft. Er zyn geen redenen aanwezig, om de aardbeien teelt aan beperkingen te on derwerpen. In verband met het administratief overzicht is het echter noodzakelijk een vergunning voor het kweeken van aardbeien aan te vragen. °P ffrond van net zuive ringsbesluit 1945 is, gerekend met ingang van 5 Mei 1945, aan den heer ir. W. L. Z. v. d. Vegte, directeur-generaal der P.T.T., door den minister van binnenlandsche zaken, ont slag uit zijn functie verleend. De destijds aangekondig de voorschotregeling, welke minder kapitaalkrachtigen in staat zal stellen om huisraad en linnenkast aan te vullen, kan nu 'binnenkort tegemoet wor den gezien. Sjahrir vormt een nieuw kabinet. Eindelek komt er in Indië wat meer schot in de dingen. Het staat namelijk vast, dat de besprekingen tusschen de Ned. Indische regeering en de Indonesiërs nog in den loop van deze week zullen begin nen, vermoedclük in de tweede helft daarvan en dat zjj ten deele zullen worden bijge woond door sir Clark Kerr, den buitengewonen ambassa deur van Engeland. Vrydag heeft namelyk het Indonesische nationale comité te Soerakarta een motie van vertrouwen uitgesproken in minister-president Sjahrir. Deze trad hierna af. doch dit was slechts een formali teit. Hij werd n.l. onmiddellijk met de vorming van een nieuwe regeering belast, waar door hij in staat is de naar gemeld wordt, reeds lang door hem gewenschte uitbreiding aan zijn kabinet te geven. De motie van vertrouwen werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen, nadat Sjahrir met grooten nadruk had verklaard, dat onderhan delingen met de Ned. Indische regeering op basis van de door laatstgenoemde gedane voor stellen noodzakelijk moeten worden geacht. Sjahrir ls reeds naar Batavia vertrok ken, BALI BEZET. Op het eiland Bali zijn Za terdag 2000 man Nederland sche troepen aan wal gegaan. Er vonden geen incidenten plaats. De landing geschiedde om 14.30 uur. Naast de Ne derlandsche werd ook de Brit- sche vlag gehesehen, terwijl er ook rood-witte vlaggen ver schenen. Er is blijkbaar 'n in tensieve nationalistische pro paganda gevoerd. De bevolking gedroeg zich evenwel zeer vriendelijk. Command, van de Nederlandsche landingstroepen was luit.-kol. Termeulen. Bin nen enkele dagen zal het ei land geheel bezet zyn. Zondag heeft kolonel Termeulen be sprekingen gevoerd met 6 van de 8 Balineesche vorsten. Al len verklaarden zich bereid tot samenwerking. NEDERLANDERS IN SOERABAJA, Zaterdag zijn voor het eerst sedert de nederlaag van Japan Nederlandsche militairen ver schenen in de straten van Soerabaja. Zij bestonden uit voormalige krijgsgevangenen en waren afkomstig uit Bang kok. Reeds een week geleden waren zij voor de kust ver schenen, doch eerst nu kregen toestemming om aan wal té gaan. Het is onzeker, of zy in Soerabaja in garnizoen zullen komen. De luitenant-generaal Spoor, opperbevelhebber der Neder landsche troepen, heeft er in een dagorder op aangedron gen, dat de Nederlandsche sol daten geen gevoelens van rancune tegen de Indonesiërs aan den dag zullen leggen, omdat goedwillende elementen daardoor afgeschrikt zouden worden en ook ontelbare In donesiërs bloot hebben gestaan aan de extremistische terreur. Amsterdam Batavia in 3 dagen I HEDEN OPENING DIENST OP LONDEN. Een skym aster, onder com mando van den gezagvoerder Groeneveld, startte Vrijdag te Batavia en landde Zondagmid- j te Amsterdam. Dat wil dus zeggen, dat de afstand AmsterdamBatavia in drie dagen werd afgelegd! Vandaag zal de K.L.M in sa menwerking met Britsche lucht, vaartmaatschappijen den dienst AmsterdamLonden weer her. vatten. Er bestaat nu weer een geregelde luchtverbindir.g tus schen Nederland en Scandina vië, Zwitserland, Frankrijk, België Tsjecho Slowakije. Spanje, Portugal en Engeland. Alles wijst erop, dat de K.L.M. nog in den loop van dezen zo mer met een transatlantischen luchtdienst zal kunnen begin nen. 200 molens verwoest. Op den eersten Ned. Molen dag, na de bevrijding, die te Amsterdam werd gehouden, werd medegedeeld, dat ruim 200 van de mooiste Nederland sche molens aan het oorlogs geweld ten offer vielen. De molens hebben tijdens den oor log méér gedaan dan graan malen. Vele werden gebruikt om electrischen stroom te le veren en andere deden dienst om drukpersen voor de illega le bladen in werking te stel len! Atoom-treinen? Volgens een bericht van de „Dailey Tele graph" zal in de V. S. een proef worden, geno men met het laten rij den van een der locomo tieven van de New YorkCentral Railway op atoomkracht. De lo comotief zal worden voorzien van een kwik zilverturbine, waarbij gebruik gemaakt wordt van de splitsing van kwikzilver en staalato- men. Een theekopje vol kwikzilver-atomen, wel ke tot splitsing worden gebracht, zou voldoen, de energie vertegen woordigen om een loco motief met 120 goederen wagons 45 reizen vice- versa te laten maken tusschen New York en San Francisco. DE PRIJS VAN SUIKERBIETEN. De prijs Voor suikerbieten is dit jaar vastgesteld op 37.50 per 1000 kg. Verleden jaar be droeg de pry's 30 per 1000 hg. „Kerel, ga eens een beetje op zij I" Het operagebouw Co- vent Garden, werd her opend, Ook de koninklij ke familie was hierbij aanwezig. Voor den ingang van het operagebouw wilde een fotograaf de aan komst van de prinsessen Elizabeth en Margeret kieken. De fotograaf zakte op een knie en wilde juist knippen, toen een paar mannenbeenen voor zijn lens schoven. Zonder te kijken tikte hij tegen een der beenen en zei. ..George, give us a break", op zijn Hol- landsch: „Kerel, ga eens een beetje opzij" Ge hoorzaam verdwenen de beenen en de opname werd gemaakt. Toen de fotograaf overeind kwam om „dank je" te zeggen tegen den man, die zoo bereidwillig was ge weest, stond hij sprake loos. Die man was ko ning George. Het Wereldgebeuren Moskou weigert Iran vrij te laten. De pogingen van Spaak om een nieuwe Belgische regee ring te vormen hebben al even snel schipbreuk geleden, als die van zijn voorganger-kabi netsformateur, den Katholiek de Schrijver. Spaak wilde een zuiver linksche regeering vor men met medewerking van de liberalen. De liberalen hebben echter hun medewerking aan een socialistisch kabinet ge weigerd en Spaak gaf het daarna op. Door het mislukken van de kabinetsformatie door Spaak staat het nu vast, dat zoowel een Kath.-socialistiscne regee ring, als een regeering met een linksche meerderheid tot de onmogelijkheden behooren. Het eenige, wat er nu verder nog opzit, is het vormen van een •egeering van nationale een heid, waaraan alle partyen, wellicht met uitzondering van de communisten, deelnemen. Het zal echter zeer moeilijk zijn, een dergelijk kabinet sa. men te stellen en het zal in elk geval geen sterk kabinet zijn. Vandaag zal dan eindelijk de drie-mogendheden-verklaring van de V.S., Engeland ei Frankrijk over de politiek van Franco worden gepubliceerd, waarover reeds dagen lang on derhandeld is. Of de Spaan- sche kwestie aan de Ver. Vol keren zal worden voorgelegd, is nog onzeker. Wel wordt in de V.S. overwogen, of het moge lijk zal zijn Amerikaansche vliegtuigen naar Frankryk te zenden met het oog op even- tueele gewapende botsingen tusschen Spanje en Frankryk. Het is niet uitgesloten, dat er Engelsche of Russiscne vlieg tuigen zullen worden gezon den. Reden tot onmiddellijke be- zordgheid is er niet, daar de Spaansche troepen op ruimen afstand van de Fransche grens zijn gelegerd en dus geen be dreiging van Frankryk vor men. Maar het zijn intusschen 200.000 man! Franco voelt zich door dit alles niet bepaald frisch, maar poogt toch zich te rechtvaar digen. Vrijdagavond is n.l. het Spaansche kahine,t onder zijn leiding urenlang bijeen ge weest. Aan het einde der zit ting werden twee nota's ge publiceerd. In de eerste wordt verklaard, dat overal ter we reld de communisten een anti- Spaan sche campagne hebben ontketend. In de tweede nota wordt een overzicht gegeven van de FranschSpaansche betrekkingen sedert 1939. Ten aanzien van de eerste kwestie wordt erop gewezen, dat er na de terechtstelling van Gar cia uit alle oorden van de wereld protesttelegrammen werden ontvangen, die merk waardig genoeg alle precies in de zelfde bewoordingen wa ren gesteld. Ten aanzien van de betrekkingen met Frank rijk wordt verklaard, dat Frankryk na den burgeroor log toestond, dat zich daar roode organisaties handhaaf, den en dat republikeinsche strijdkrachten in Noord-Afri- ka werden getraind. Frankrijk stond tevens toe, dat van Fransch gebied uit gewapen de expedities werden onderno men op Spaansch grondgebied en dat tal van Spanjaarden in Zuid-Frankrijk werden ont voerd of vermoord. Tenslotte wordt verklaard, dat Spanje steeds door de communisten aangevallen zal worden, alleen al omdat het R.K. is. Lenin heeft destijds verklaard, dat Spanje de tweede Sowjetstaat ter wereld zou worden. Het is Franco geweest, die heeft voorkomen, dat het zoover kwam en daarom mag men volgens Franco waarlijk wel Anti-Spanje- demonstratie. In de Rivierahal te Rotter dam is Zaterdag een groote protestdemonstratie gehouden tegen het bewind van Franco. Vertegenwoordigers van 16 organisaties namen aan de de monstratie deel. Van de vele sprekers liet de communist Paul de Groot zich het felste uit. Hij noemde Spanje de schuilkelder voor alle naziban dieten in Europa. Oud-minis ter van Heuven Goedhart ver klaarde onder meer, dat het in Spanje thans niet beter is. dan in Nederland onder Seyss In- quart. Wie het niet eens is met het régime, durft slechts te fluisteren, omdat hy weet, wat hem anders wacht Onderwijs en dienstplicht. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft bekend gemaakt, dat in bepaalde gevallen uitstel van militairen dienst kan worden verleend aan onderwijzers. Ver. zoeken daartoe moeten worden gericht tot het Ministerie van O., K. en W., afdeeling L.O. Concertgebouw-orkest op fietsen. Toen Eduard van Beinum, de dirigent van het Concert- febouworkest kort geleden als irigent in Engeland vertoef de, schafte hij zich onmiddel lijk een goede Engelsche fiets aan. Nu het Concertgebouwor kest deze week in Engeland zal concerteeren. hebben alle orkestleden dit voorbeeld ge volgd. De repatrieerïng. Vele Nederlandsche vrouwen en kinderen uit Siam zullen deze maand naar Nederland worden vervoerd. Op 15 Maart zal het eerste schip vertrek ken. De „Alcantara" is met vele Nederlanders uit Indië in Southampton gearriveerd. Per ss. „Sibajak" zullen de opva renden naar Amsterdam wor den gebracht. Smokkelaars in uniform De politie heeft Vrij dag den internationalen trein AmsterdamBrus sel aangehouden Er werden 35 smokkelaars aangehouden, die in Amerikaansche unifor men waren gestoken. Zy bleken zich schuldig te maken aan het smok kelen van wapens, siga retten, tabak'en wol. De aanvaring bij Bath. Het stoomschip „Belgian Li bertine", dat Vrijdagmiddag met een tankschip van de Mij. Royal Belgian" in aanvaring is gekomen tengevolge van den zwaren sneeuwstorm, is in den nacht van Zaterdag op Zondag met assistentie van zes sleep- booten en twee pontbooten weer vlotgekomen en naar Antwerpen gesleept. Ruim drie was vol water geloopen. Het schip was niet, zooals in ons eerste bericht werd gemeld, gezonken doch aan den grond gezet. Een gedeelte van de la ding ging verloren Het schip zal te Antwerpen worden ge lost en daarna voor reparatie worden gedokt. De sleepbooten. die assistentie hebben verleend, behoorden tot de my. Gelding en Letzer te Antwerpen. Met ingang van 16 Fëbr. Is benoemd tot besteller in vasten dienst bij de P.T.T. te Hans- weert, de heer J. L. F. Keyzer. tot dusver hulpbesteller al daar. wat meer waardeering hebben voor zijn regime. Of dit verweer veel helpen zal? Franco zal het zelf niet gelooven. En als de geruenten juist zijn, onderzoekt hy reeds of het mogelijk is om naar Ier land uit te wijken Tenslotte zy vermeld, dat er nieuwe spanning heerscht rondom Iran, omdat de Rus sen weigeren het in 1942 met dezen staat gesloten verdrag na te komen en hun troepen volledig terug te trekken. Engeland en de V.S. overwe gen diplomatieke stappen. Iran zelf tracht de zaak te sussen. Ruzie met het sterke Rusland heeft het liever niet. Polderbesturen. Benoemd tot dijkgraaf van den Emmannuëlpoder, A. Dees, te Waarde; voorzitter van het bestuur der waterkeering van het ca- lamiteuze waterschap Scherpe- nlsse, J. Oudesluijs J.N.zn. te Scherpenisse; lid van het bestuur der wa terkeering van het calamiteu- ze waterschap Oud- en Jong- Breskens, J. D. Risseeuw te Breskens; lid van het bestuur der wa terkeering van den calamiteu- zen Zimmermanpolder, L. J. Bruynzeel te Rilland-Bath; gezworene van 't waterschap Gouweveer-en-Zelke. M. J. van Mourik te Ouwerkerk; gezworene van den Adriaan- polder, J. Kalle waard te Kort- gene; gezworene van het water schap St. Maartensdijk, J. W. de Wilde te St. Maartensdijk; gezworene van den polder Oosteren-Ban-van-Schouwen. M. C. van den Bout te Renes- se. RAADSVERGADERING TERNEUZEN. DE GEMEENTESECRETA RIS TREEDT AF. VERMA KELIJKHEIDSBELASTING INGEVOERD. BEGROO TING 1946 BEHANDELD. In de Donderdag gehouden raadsvergadering, werd beslo ten afwijzend te beschikken op het verzoek van G.S. om ten behoeve van de Stichting Zeeland 1945 beschikbaar te stellen een bedrag van 0.10 per inwoner. Op zijn verzoek werd eervol ontslag verleend aan den heer B. I. Zcnnevylle als gemeen tesecretaris, ingaande 1 Aug. 1946, onder dankbetuiging voor het vele belangrijke' werk dat hy in dat ambt heeft ver richt. Tevens werd den heer Zonnevijlle eervol ontslag ver leend als directeur van het Gemeentelijk Woningbedrijf. Eervol ontslag werd voorts verleend aan den heer A. A. Leenhouts, hoofd van de U.L. O.-school en aan mej. C. Koop man, onderwijzeres aan de o.l. school B te Sluiskil, en aan den heer P. M. D. van der Peijl, onderwijzer aan de o.l. school A. In plaats van dezen laatste werd benoemd de heer A. Priem. Tot vakonderwijzer voor de lichamelijke opvoeding voor t U.L. Onderwijs werd benoemd de heer C. J. Mink, te Gelder- malsen. Wegens zijn benoeming aan de Centrale voor Bouw- en Woningtoezicht werd eervol ontslag verleend als hcofd van gemeentewerken aan den heer B. v. d. Griendt. Met het oog op de noodlij- dendheid van de gemeente, zal Terneuzen thans ook verma kelijkheidsbelasting gaan hef fen van 20 pet. Het voorstel ontlokte nogal tegenkanting, speciaal van den heer Henry, doch in de verordening blijken de vrijstellingen zeer ruim te zijn gesteld, zoodat o.a. lezin gen, voordrachten en uitvoe ringen, welke een godsdienstig, wetenschappelijk, staatkundig, sociaal of cultureel karakter dragen, buiten de verordening vallen. Een voorstel van den heer Henry om alleen openbare ver makelijkheden te belasten, kreeg geen steun. Radio-verbindingen met Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit jaar nieuwe zeekabel door de Westerschelde. Wanneer een telefoonverbin- dihg tusschen Zeeuwsch-Vlaan deren en overig Nederland niet zoo snel tot stand komt als men wellicht zou wenschen, is men licht geneigd te gaan mopperen. Daarom is het on getwijfeld gewenscht eens ken nis te nemen van hetgen P.T. f. reeds voor de verbindingen met Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gedaan. Het maandblad P.T.T.-nieuws schrijft hierover o.m. Vroeger waren er twee ka beltrajecten, die Zeeuwsch- Vlaanderen met Zuid-Beveland verbonden: TerneuzenElle- woutsdyk en Walsoorden- Waarde. In den oorlog legden de Duitschers bovendien nog een kabel tusschen Vlissingen en Breskens. Na het in geallieerde handen komen van de Schelde vond het wisselen van de zeelood- sen met de Scheldeloodsen niet meer voor Vlissingen, doch voor Terneuzen plaats. Dit had tot gevolg, dat veel zeeschepen voor Terneuzen hun anker lieten vallen en met deze ankers over den Schelde- bodem sleepten, met het re sultaat dat de telefoonkabels al spoedig het loodje legden. Dit was 'n gevoelige slag voor het telefoonverkeer met Z. Vlaanderen, temeer daar ook de Duitsche kabel Vlissingen Breskens vernield was. Engel sche militairen herstelden deze kabel weliswaar doch toen on langs het loodswezen weer van Terneuzen naar Vlissingen werd verlegd, speelde zich voor deze plaats hetzelfde af wat eerder voor Terneuzen was ge schied. Ook deze kabel werd het slachtoffer van krabbende scheepsankers. Het eenige dat nu nog restte, was dus de ka bel WalsoordenWaarde, met 10 kanalen. Deze kabel fungeerde oor spronkelijk als verbinding met Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Om ook. het Westelijk deel langs dezen weg met Zuid-Be veland in contact te brengen werden ijlings luchtlijnen aan gelegd van Walsoorden naar Terneuzen. RADIO-LINK-SETS. Intusschen had P.T.T. reeds andere maatregelen getroffen. Ter vervanging van de wegge vallen kabelverbindingen wer den eenige z.g. Radio-link-sets van de geallieerden overge- men, vbor gebruik in het nor male telefoonverkeer. Als eer ste traject kwam hiervoor in aanmerking GoesTerneuzen. Deze zend-ontvang installa ties waren geheel ingericht voor gebruik van 't leger. Er moest heel wat verbeterd en geëxpe- rimenteerd worden, voordat zij beantwoordden aan het gestel de doel. Aan beide zijden moesten zij worden ingericht met een dub. bel stel antennes, één voor uit zending en één voor ontvangst. Om te voorkomen, dat elke link-set doorloopend door een telefoniste bewaakt zou moe- ten worden, werd een installa tie gebouwd, welke bij een te lefonische oproep van de over zijde een wekinrichting in wer king zet. Om de dure en schaarsche zendlampen zoo veel mogelijk te sparen, werd een apparaat ontworpen, dat den zender eerst inschakelt, wanneer de telefoniste de stop in de klink steekt. Ook wat de opstelling be treft heeft men talrijke proe ven genomen; aanvankelijk waren de antennes te Terneu zen op het telefoonkantoor aangebracht. De ontvangst van Terneuzen naar Goes was toen onbevredigend. Er werd veel last ondervonden van geruisch. De noodzakelijkheid dat de an tennes elkaar als het ware kunnen „zien" bleek duidelijk. Om een meer storingsvrije ont vangst te hebben werden de antennes op het dak van het postkantoor, dat hooger gele gen ls en een vry „uitzicht" over de Schelde heeft, aange bracht. Inderdaad bracht dit een aanzienlijke verbetering. Twee link-sets konden nu in gebruik genomen worden, het gen een groote verlichting be- teekende van het interlocale- telefoonverkeer van Midden met Zuid-Zeeland. Een verde re uitbreiding was het plaat sen van een link-set te Elle- woutsdijk in plaats van te Goes, eveneens verbinding ge vende met Terneuzen. Deze link-set was met den draad verbonden met het telefoon district Goes. Door den korte- ren afstand en het onbelem merde „zicht" over het water werd dit een nog betere ver binding dan de oorspronkelijke van Terneuzen naar Goes. Als proef heeft men verder een radio-link-verbinding tot stand gebracht tusschen Goes en Breskens. Ook deze proef kan als geslaagd beschouwd worden. Deze radio-link-verbindingen worden tusschen de draadver bindingen ingeschakeld in plaats van de zeekabels en de abonné merkt hiervan niets. Ten hoogste kan hij tijdens zyn gesprek het typische rui- schen onderkennen. In totaal beschikt Zeeuwsch- Vlaanderen thans aan telefoon verbindingen met de rest van het land over 10 wegen in den kabel WalsoordenWaarde, 2 radio-link-verbindingen Ter neuzenGoes, 1 radio-4ink- verbinding TerneuzenElle- woutsdyk en 1 radio-link verbinding Breskens—Goes. Het is mogelijk langs deze verbindingen de noodzakelijk ste gesprekken af te wikkelen. Dat nochtans het contact met de overige deelen van het land veelal aan groote vertraging onderhevig is, kan niet zoo zeer geweten worden aan het feit, dat voor Zeeuwsch-Vlaan deren niet voldoende gedaan is,»doch vindt veel meer zijn oorzaak daarin, dat de kabel verbinding GoesRoosendaal zwaar beschadigd is; aan het herstel wordt evenwel ge werkt. Er zjjn plannen voor een 10 kanalen radio-verbinding Bres kensVlissingen en voor een 48 kanalen radio-verbinding GoesTerneuzen. Er is even wel nog meer. P.T.T. beschikt tijdelijk over een kabel schip. Een nieuwe zeekabel door de Westerschel de staat op het programma GEMEENTEBEGROOTTNG 1946. Bij de algemeene beschou wingen merkte de heer Lam brechtsen van Ritthem op, dat z.L teveel aandacht is be steed aan de haven be langen, Spr. acht de haven te specu latief. Spr. achtte het voor Terneuzen van grooter belang zich te concentreeren op het scheppen van industrie. De heer Filius was het daartegen grootendeels eens met B. en W.t wat betreft de havenbelangen. In zijn antwoord merkte de voorzitter op dat, wanneer men geen toekomst ziet in. kleine havens, het zaak is te zorgen dat Terneuzen een. groote haven wordt. Wethouder Vos zeide, dat het in de bedoeling ligt met tertijd Armbestuur, M. H, e.a. te centraliseeren. Wat be treft de haven, Terneuzen. heeft wel degelijk achterland,, n.l. België De groote carga doors zijn echter verdwenen en spr. hoopt dat deze zullen te- rugkeeren. Spr. zag verder gaarne een industrie, waarin werk zou zijn voor personen van 15 tot 20 jaar, omdat voor deze personen in een haven Dractisch geen werk is. Er werd mededeeling gedaan dat de volgende raadsleden zijn overgegaan tot de Party van den Arbeid: M. Lambrechtsen van Ritthem. J. Filius, S. W. Henry, M. de Vos, N. F. Die- leman en J. de Vries. Op voorstel van den heer Filius nam de raad een motie aan, waarin gepro testeerd wordt tegen het uittrekken van een post op de begrooting voor salaris en achterstallig salaris aan den. agent van politie C. de Zeeuw, die lid van de N.S.B. was. Deze motie zal ter kennis van den minister van justitie wor den gebracht. De voorzitter deelde mede, dat aan Terneuzen is toege staan dit jaar 12 nieuwe hui zen te bouwen, welk aantal het volgend jaar vervyfvoudigd zal worden. Hoewel er een groot woningtekort is, zullen geen noodwoningen worden, gebouwd. Tenslotte werd de begroo ting, die een tekort aanwijst van 279,659, z.h.s. aangeno men. Bij de rondvraag vroeg de heer v. Riet naar de vorde ringen tot oprichting van een monument aan de nieuwe Sluis. De voorz. gaf toe, dat deze zaak wat is gestagneerd, doch beloofde te trachten daarin weer voortgang te brengen. De heer Lambrechtsen van Ritthem klaagde over de straatverlichting. De heer van Leeuwe wees op den onhoudbaren toestand aan de tramhalte Westsluis en zag daar gaarne een wachtge- legenheid. B. en W. zullen hierop aan dringen. BIJZONDEREN POLITIERECHTER MIDDELBURG. De 27-j. fruitkweekersknecht A. S. te Kloetinge, die zonder vergunning van het Arbeids bureau, zyn werk bij de Zeeuwsche Fruitmy. J. A. van Willigen heeft beëindigd, kreeg 25 b. s. 10 d.h. De 45jarige kellner C. S. uit Vlissingen, leverde 8% kg. shag af zonder bon aan den 38-j. M. de S., groentehande laar te O.- en W.-Souburg. S. kreeg 300 b. s. 3 mnd. h. en de S. 200 b. s. 2 mnd. h. met verb, verklaring shag. De 28-j. A. P„ timmermans, knecht te 's-H. Arendskerke, leverde telkens hoeveelheden shag af zonder bon. Uitspraak 50 b. s. 20 d.h. In de vacature van het kiescollege der Ned. Herv. kerk te Rilland-Bath, ontstaan doordat de heer L. A. Lam- ling, is de heerKalP.é.m„faa,r- voor 1946. Zeeuwsch-Vlaande- bregte werd gekozen tot ren zal daarmee definitief en ouderling, is de heer A. J, afdoende geholpen zijn. Dees be^emd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1