PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DE POLITIEKE CRISIS IN BELGIË Spanning in Indonesië duurt voort. DE WEDEROPBOUW. VAN WALCHEREN Bellenwagens snorren over Walcheren. Hoofdredacteur Q. Ballintljn (met rcdactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Jruk: firma F. van de Velde |r„ Vlissingen, Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Da. M. L. W. Schoch. Vlis- singen- Verschljnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Zaterdag 2 Maart 1946 189e Jaargang Nummer 52 "Z. ABONNhMLN ISPKIJS 25 cent pei week. 1 3.20 per kwartaal, franco per oost, 1 3-45 per kwartaal. Losse nummer# 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent p« ou, minimum Der advertentie t 2-—. Bureaux gevestigd te Vllssingen Walst raat 58-6U, telefoon 10 (2 lijnen», Middelburg l.ondcnsche Kaal 29. telefoon 2077 en '2924. Goes Turfkade 15. telefoon 2475- Terneu2en Nicuwediepstraai 23 BusucKrnuit: ,«:nr.»wi »'n- Het Wereldgebeuren kabinetsformateur Spaak Het Spaansche probleem. Volkomen overeenkomstig de verwachting heeft de uit slag der Belgische verkiezin gen een moeilijke situatie ge schapen, die de vorming van een nieuwe regeering z lastig maakt. De Belgische Katholieke lei der de Schrijver, de eerste ka binetsformateur, heeft zijn op dracht reeds terug moeten ge ven aan den prins-regent en prins Karei heeft hierna den tegenwoordigen minister van buitenlandsehe zaken Spaak verzocht, zich met de vorming van een nieuwe regeering te willen belasten. Spaak heeft deze opdracht inmiddels aan vaard. De Schrijver deelde over het mislukken van zijn pogingen mede, dat hij voornemens was geweest een regeering samen te stellen, die bestond uit C. V.P. (de Kath. Volkspartij), de socialisten en de liberalen. Tevens had hij een regeerings- pregram voorgesteld, dat on der meer inhield een vooruit strevend sociaal program, in voering van het vrouwenkies recht en het zoeken van een weg om het mogelijk té ma ken, de Belgen te raadplegen over de koningskwestie. De socialisten verklaarden zich echter tegen dib laatste en de liberalen achtten het hierna overbodig om verdere bespre kingen te voeren. Dit noopte de Schrijver om de opdracht aan prins Karei terug te ge ven. Nu maar afwachten wat Spaak ervan terecht brengt. Zooals reeda gisteren ge meld, heeft Frankrijk tot de drie andere groote mogendhe den een nota gericht, waarin wordt voorgesteld om de Spaansche kwestie voor de UNO te brengen. Uit Washington wordt te vens gemeld, dat Frankrijk het Amerikaansche voorstel inzake Spanje in principe heeft aanvaard. Zooals be kend, houdt dit in, dat de drie mogendheden een tijdelijk be wind in Spanje zouden erken nen mits Franco en de Pha lanx er geen deel van zouden uitmaken. Dit tijdelijke bewind zou amnestie aan politieke veroordeelden moeten verlee- nen, nieuwe verkiezingen moe ten voorbereiden en de vrij heid van drukpers en verga dering moeten herstellen. Giral, de leider van de Spaansche republikeinsche re- gêering, die thans in Frank rijk vertoeft, heeft zich bereid Kardinaal De Jong ontvangt de kardinaals bonnet. Kardinaal de Jong heeft Donderdagmorgen zijn per vliegtuig uit Rome gestuurde kardinaalsbonnet in ontvangst genomen. De plechtigheid in de Cathedrale kerk te Utrecht werd o.m bijgewoond door den vertegenwoordiger van het Kon. Huis, graaf J. H. F. du Monceau, den min.-pres., prof. ir. W. Schermerhorn, met de drie katholieke ministers dr. L. Beel, ir. V. Th. van Schaik, mr. H. Kolfschoten en den voorzitter van de Tweede Ka mer, mr. J. van Schaik. Voorts waren aanwezig de Pauselijke internuntius, mgr. Giobbe en de Nederlandsche bisschoppen. Alleen mgr. Lem- mens was wegens ziekte ver hinderd. Na dé H. Mis begaf de kar dinaal zich met de andere hoogwaardigheidsbokleeders over het Domplein naar het •paleis aan de Maliebaan. Langs den geheelen weg werd overal feestelijk gevlagd en waren de putaties opgesteld. Des middags vond in Tivoli de huldiging van kardinaal De Jong plaats. Prof. dr. G. Brom hield een feestrede, waarin hij de gevoelens van katholiek Nederland vertolkte by deze groote gebeurtenis. In een toespraak om zijn dank te betuigen, herinnerde kardinaal De Jong nog aan den tijd van de bezetting. Hij verklaarde o.a. een zeer dank bare herinnering en een groote hoogachting te bewaren aan de mannen van het verzet en vooraanstaande goede Neder landers, w.o. talryke predikan ten en andere niet-katholieken, waarmee hij toen veel heeft gesproken. De leiders van de N.S.B. zyn nooit bij hem ge weest. wel aanhangers. Kar dinaal De Jong heeft zelden iemand van hen kunnen over tuigen dat hij op den verkeer den weg was. Met de bede dat de geloovigen met hem zullen blijven bidden, dat wij allen vast blijven staan op onzen waren en on wankelbaren grondslag, eindigde de kardi naal zijn toespraak. Des avonds trok een fakkel optocht van ongeveer 30.000 menschen en duizenden fakkels voorbij het paleis van kardi naal de Jong. De Domtoren baadde der. geheelen avond in een feestely- e verlichting. verklaard, zfln kabinet uit te breiden en het bewind Spanje zoo noodig in handen te nemen. Hij zou Vrijdag niet- officieële besprekingen voeren meb den# Franschen minister van buitenlandsehe zeken Bi- dault. Van de sluiting van -spaansche grens trekt men zich overigens Spanje niet veel aan. In de eerste plaats vinden vele Span jaarden het wel goed, dat de Spaansche producten nu in eigen land blijven en in de tweede plaats zijn sedert den inval van Napoleon de Fran schen buitengewoon impopu lair in Spanje De reeks van protesten neemt intusschen toe. Ook in Moskou worden voorbereidin gen getroffen voor stappen bij de Spaansche regeering. In de V.S. en Engeland wordt dcor steeds meer organisaties het verbreken van de betrekkin gen met Spanje geëischt. In Nederland he/bben het N.V.V. en de E.V.C. op een breuk, of een protest aangedrongen. Nazi-organisaties als oorlogsmisdadigers Beklaagden In goede stemming. In Neurenberg heeft de Ame rikaansche aanklager Jackson Donderdag verschillende nazi organisaties in staat van be schuldiging gesteld. Daartoe behoorden onder meer het Rijkskabinet, het Leiderscorps, de S.S., de S.D., de S.A., de Gestapo en het opperbevel van de weermacht. Jackson ver klaarde, dat in deze organisa ties tienduizenden kleine Hit. Iers en Go erin gs verzameld waren, die op het Duitsche volk ■een onhoudbare terreur uit oefenden Het zou dwaas zijn de 21 beklaagden wel te be straffen en deze organisaties ongemoeid te laten. Er zijn reeds meer dan 45.000 brieven binnengekomen, waarin de ge noemde organisaties van aller lei misdaden door de Duit- schers zelf worden beschuldigd. De beklaagden verkeerden overigens Donderdag in de al lerbeste stemming en lachten hartelijk, toen er gevraagd werd, of het juist was, dat Schacht het partij-insigne al leen droeg omdat hij het de coratief geslaagd vond. Minder prettig vonden zij het, toen Jackson vertelde, dat de S.S.-generaal Ohlendorf toe gegeven had voor het tribu naal dat hij persoonlijk het ter dood brengen van 90.000 man nen, vrouwen en kinderen ge lastte. Noorwegen bemest vischwater. In Noorwegen worden voor het eerst experi menten uitgevoerd met het bemesten van visch- gronden door het strooi en van fosfaten en ni traten in het Aardal- fjord. Deze methode van bemesten werd reeds toegepast in de Noor. sche meeren en binnen wateren. KORTE P RED IC AT IE STRIJD EN FEEST. Op de Jubileumvergadering van de Stichting ,Jtïnderzorg" heeft de vertegenwoordiger van den Minister van Justitie zijn toehoorders vorige week herinnerd aan eenige gulden woorden uit de geschiedenis der Kinderbescherming. Deze waren: Strijd en feest zijn de polen van het leven. Geen van beide kunnen wij in het leven missen. Strijd en feest. Strijdtis de naam van het nieuwe weekblad van de R.OJ. (Reunistenvereeniging der Oud Illegaliteit) „Onze strijd" is de titel van de laatste brochure van Boetan Sjahrir. En deze reeks is gemakke lijk te vermenigvuldigen. Want elk mensch strijdt. Het leven veronderstelt en gebiedt strijd. Schepsel zijn is strijder zijn. En ieder moet het zelf doen. 'Wij kunnen het wel samen doen, maar ik niet voor u en u niet voor mij. Het leven is fabriek met een loopenden bandwaarbij u mijn taak tij delijk kunt overnemen. Ik mag mijn eigen post op het slag. veld niet in den steek laten. En nu komt het er maar op aan in wiens dienst en in wiens kracht en met welk doel wij ons wapenen en den stryd aan, binden en voortzetten. Onze strijd moet naar het ivoord van Jezus Christus de veldtocht zijn om binnen te trekken in het koninkrijk van Godwaar het feest der vrede en vreugde gevierd wordt. De verstoring en verwording der laatste jaren hebben ons wel heel duidelijk geleerd, dat dat f eestrijk nooit bereikt wordt door menschelijke spanning, zonder gehoorzaam heid aan Gods Evangelie. De weg naar het feest is de weg van strijd en lijden. Daarom volgen wij in de lij- densweken, die aanstaande zijn, den Man van Smarten, den strijdenden Heiland, die het offer der zelfontlediging bracht om ons den weg te ba nen en de weg te zijn naar dat Land der vreugde, waar de vlam van liefde en geluk, ontstoken door Gods eigen lief degloed, eeuwig brandt. O daar is 't feest I B. Goed nieuws voor de rookers. Op een persconferentie te Eindhoven is medegedeeld, dat de mogelykheid bestaat, dat over drie k vier maanden de pakjes tabak van 40 gram weer 50 gram zullen bevatten, een verhooging van het rant soen met 25 procent. De sigarentabak is thans van zeer behoorlyke kwaliteit, voor de andere artikelen is dank zij aankoopen in Ameri ka een verbetering bereikt. De verplichting tot vermelding van de fabriek op de bande rolles zal bovendien een sti mulans zijn voor betere pro ducten, vooral wanneer de eenheidsverpakking binnen kort vervalt Met verschillende sigarettenfabrikanten worden thans besprekingen gevoerd om in de 3 prijsklassen (40, 50 en 60 cent exclusief bande rol) aan de markt te komen. Op 1 April zullen de winke liers en grossiers weer recht streeks bij den fabrikant naar keuze kunnen bestellen. Dis tributie van importsigaretten zal nog eenmaal plaats heb ben. Eén omroep of omroepvereenlgingen Bij de begin Februari over het geheele land en onder alle volksgroepen gehouden enquête van het Nederlandsch Instituut voor de Publieke Opinie te Amsterdam werd de vraag ge steld: „Wie moeten, naar Uw meening, in ons land de radio verzorgen: eén enkele nieuwe organisatie of de verschillende omroepvereeni gingen 1" Dit is de verdeeling der ant. woorden één organisatie: 53 de verschillende om roep ver.: 41 geen meening: 6%. De meeste voorstanders voor één radio-organisatie worden gevonden in de rangen der Communisten, N.V.B. en Par tij van den Arbeid (resp. 88 87 en 79 voor één organisatie). De tegenstanders van het eenheidsstreven op omroepge- bied bevinden zich vooral on der de aanhangers der A. R. (79 v. de omr. ver.), Kath. Volkspartij (74 voor de omr. ver.) en de C. H. (57 voor de omr. ver.) -INDRAPOERA" IN AMSTERDAM. Vrijdagmorgen werden de ruim 1200 passagiers van de ..Indra- poera" gedebarkeerd. Nederland wil exporteeren. Minister Vos heeft op een persconferentie te New York verklaringen afgelegd over den Nederlandschen handel. De minister verklaarde onder meer, dat de Nederlandsche productie aan het einde var 1946 weer gelijk zal zijn aan die van voor den oorlog. Als wij alles willen hebben, wat we noodig hebben, zullen wij voor drie milliard gulden moe ten invoeren. Reeds is een be gin gemaakt met het herstel van den particulieren handel In België, Zwitserland, Tsje- cho-Slowakije zijn &e inkoop centrales reeds opgeheven, Ln Scandinavië zullen zij eerst, daags opgeheven worden, ii Engeland verkeert men mid den in het overgangsstadium van inkoopcentrale naar par ticulieren handeL In Amerika zal deze over gang zich iets later voltrek ken. De minister verklaarde voorts, dat Nederland dezen zomer wenscht te exporteeren en dat het volk bereid is, zich daartoe dingen te ontzeggen, waaraan het zelf behoefte heeft. Onder meer heeft minister Vos besprekingen gevoerd met den Amerikaanschen minister van handel, Wallace. Nederlanders uil Menado geëvacueerd Bier en sigaretten leidden tot opstand De spanning inzake de Indo nesische kwestie duurt voort en de kans schijnt niet denk beeldig, dat de voorstellen der Nederlandsche regeering, die toch door een groot deel der Nederlanders te ver gaand werden geacht, door dje Indo nesische extremisten zullen worden verworpen als basis voor verdere besprekingen. Wel zien de gematigde ele menten, waaronder naar het schijnt ook Soekarno Sjahrir in, dat er geen andere weg open staat, dan die van onderhandelen en pleiten zij daarom voor aanvaarden van het Nederlandsche aan bod, maar de extremisten zijn niet bevredigd en verwachten er niet veel goeds van. Mochten de voorstellen ver worpen worden, dan zal er niet veel anders opzitten, dan met geweld de orde te her stellen. Het is een noodzaak, die Nederland niet anders, dan met bloedend hart zal aanvaarden, maar er schijnt geen andere mogelijkheid. Indië een speelbal laten worden van andere machten, onze eeuwenoude belangen in Indië zonder meer prijs geven, een beschavingswerk, dat toch goede vruchten heeft afgeworpen, zonder meer sta ken, kan niet in aanmerking komen. DE GEBEURTENISSEN IN MENADO. Uit Batavia wordt bericht, dat alle Nederlanders uit Me nado zyn geëvacueerd naar Morotai bij Halmaheira. Het blijkt, dat half Februari de Indische soldaten ontevreden heid aan den dag legden, om dat zij geen gelijke behande ling met de Nederlanders ge noten. Extremisten hesehen toen de Indonesische vlag en de opstand was een feit. De aanleiding was, dat de Indi sche soldaten géén bier en niet genoeg sigaretten kre gen COMMENTAAR. Intusschen wordt juist de laatste dagen, zoowel in En geland als in Amerika, veel aandacht besteed aan de Ne derlandsche voorstellen aan de Indonesiërs. Algemeen geeft de Britsche pers toe, dat de voorstellen zeer vooruitstre vend zyn en ook in Amerika legt de groote pers thans meer waardeering aan den dag. Het wachten is nu op de vermoedelijk heden vallende beslissing der Indonesiërs. Reeds 2300 woningen weer bewoonbaar. Groote hoeveelheden materiaal verwerkt. Er wordt den laatsten tijd nog al eens gemopperd over het tempo van den wederop bouw. Die klachten komen dan uit Zeeuwsch Vlaanderen in de allereerste plaats, waar in derdaad practisch nog niet veel meer is geschied dan puinruimen en de meeste nood woningen na 16 maanden nog altijd niet bewoonbaar zyn. Ook op Walcheren hoort men- echter nog als eens ontevre den stemmen. Tijdens het jongste bezoek van minister Ringers werden nu de plannen voor den we deropbouw en de beperkte re sultaten besproken. Daarbij werden eenige cijfers medegedeeld, die waard zyn aan de vergetelheid te worden ontrukt, omdat zij aantoonen, dat er belangrijk meer gebeurt dan velen meenen. Onder leiding van het streek- bureau Walcheren van den Wederopbouw werden tot dus ver ruim 2300 woningen op het drooggevallen deel van het eiland weer bewoonbaar ge maakt. Daarbij waren 155 aanne mers betrokken én 1780 werk lieden. En werden 15.000 m2 glas verwerkt, 370,000 dak pannen, 1000 deuren, 20.000 m2 triplex en plafondplaten, 2300 m2 hout en 670.000 met- selsteenen. Dit zyn cijfers, die voor zichzelf spreken en die bewij zen, dat er toch wel activiteit heerscht. Al deze herstelde panden liggen in het drooggevallen ge bied. Het spreekt wel van» zelf. dat terwijl deze werk zaamheden worden uitgevoerd, het herstel der beschadigde panden in de steden moet blij ven rusten. Dit is natuurlijk te betreuren, maar op dit oogenblik is herstel van de woningen in het eertijds ge ïnundeerde gebied allereerst noodzakelijk. Zoodra dit voor* loopig herstel (noodherstel) voldoende is gevorderd, kan ook met het herstel in de ste den zelf voortgang worden ge maakt. Ondanks dit alles blijkt het niettemin te betreuren, dat niet nog grootere spoed wordt betracht. De resultaten dwin° gen respect af, maar er is op Walcheren zóóveel vernield, dat deze resultaten toch nog niet meer zijn, dan een druppel op een gloeiende plaat. Talloo» zen blijven onvoldoende gehuis vest, tallooze panden wachten nog op herstel. Vandaar, dat herstel op groote schaal niet ander-3 dan toegejuicht zou worden. EEN AARDIGE 1 VONDST. Het lijkt alsof de kale cn grauwe vlakte van Walcheren, zooals het langzaam uit het water verrijst, dood is. Maar schijn bedriegt, ook op Walcheren komt men nog voor aardige ver rassingen te staan. De fam. Goosen uit de Burchstraat te Souburg vond by terugkeer in de woning, in een bloem pot, die hoog aan het Slafond altijd buiten het ereik van het water had gehangen, het nest van een merel waarin zelfs nog een eitje lag - Schijnwelvaart in Duitschland. Lage loonen. Hooge kindersterftecijfers. Weinig mannen. „Stoomtram Walcheren" legt autobusnet over het eiland Zes bussen, waarvan er twee bereidwillig waren afgestaan door de beheerscommissie van J. van Fraassen, was alles wat de Stoomtram Walcheren" even na de bevrijding van Zee land niog bezat. En slechts twee van deze wagens konden onmiddellijk weer redbaar gemaakt worden. Met 4 bussen werd op 27 Febr. 1945 vijf maal daags een retourdienst geopend van Middelburg op Goes. En precies een jaar later, op 27 Febr. 1916 vertrokken 10 gloednieuwe Dodges, waarop trots het ..Stoomtram Walcheren" prijkte, van de Markt te Middelburg naar Vllssingen. De proefrit van den nieuwsten dienst, die de maatschappij gaat onder houden. EEN MOEILIJK BEGIN. Tusschen deze beide data ligt een jaar. Een jaar waarin ook door de „Stoomtram Walche ren" hard werd gewerkt on der moeilijke omstandigheden. Het wagenpark van 4 wagens in '45 is in een jaar uitgebreid tot 31 wagens. Tusschen den dienst op Goes en de verbin ding MiddelburgVlissingen v.v. liggen het in gebruik ne men van de lynen van Middel burgVeere, Middelburg- Domburg en. Westkapelle, Mid delburgKoudekerke en Zou- telande en de stadslyn van Vlissingen, terwijl nu, tegelij kertijd met het openstellen van de lijn MiddelburgVlis singen v.v. een extra wagen zal gaan rijden voor arbeiders van ...de Schelde" van Dom burg nd!ar Vlissingen en omge keerd. Over een week of drie hoopt men ook de lyn Vlissin genKoudekerke te kunnen heropenen, terwijl er verder nog verbindingen met Melis- kerke en Gnjpskerke op het programma staan. POSITIE PERSONEEL VERBETERD. Er is nog veel meer gedaan. De loonen van het personeel zijn grondig herzien. Zoo ver dient bijv een chauffeur nu 35 per week, terwijl dit vroe. ger slechts 18 bedroeg. En men is op het oogenblik doen de de pensioenregeling te re- organiseeren, zoodat ook een weduwen- en weezenpensioen gegeven, kan worden waar dit noodig is. Men streeft hierbij naar de z.g. rijksregeling. TOEKOMSTMUZIEK. Doch dit alles wil geenszins zeggen dat de Stoomtram Walcheren" nu van oordeel is- dat zij verder op haar lauwe ren kan gaan rusten. Integen deel. Zij heeft groote plannen. Zoodra het tekort aan perso neel, waarmee men nu nog steeds te kampen heeft, is op geheven. hoopt men op alle lijnen ook een voorloopig nog beperkten Zondagsdienst te kunnen invoeren. De vrachtauto's en bellenwa. gens die nu voor personenver voer dienst doen. hoopt men eerlang op de belangrijkste lij nen te kunnen vervangen door trailers, die plaats bieden aan 83 personen en die het voordeel hebben dat er indien de mo torwagen door een mankement ergens blijft steken, een ande re truck er voor geplaatst kan worden. Momenteel beschikt de Stoomtram Walcheren over 31 wagens, w.o. 9 bussen, 11 bel lenwagens en 11 vrachtwa gens De uiteindelijke bedoeling is om op alle lijnen bussen te laten loopen. Met het droogvallen van het laatste gedeelte van Walcheren wil men tenslotte ook een bus dienst openen tusschen Middel burgOost-Souburg en Rit- them. Grootsclie plannen Mis schien, maar de medewerking, die de „Stoomtram Walcheren" tot nu toe heeft ondervonden van de Ned. Spoorwegen wat betreft de beschikbaarstelling van materiaal en de volharding waarmee zij dit jaar heeft ge werkt. doen vermoeden dat ook deze plannen zeker zullen sla gen. De j'eugd is vergiftigd. De secretaris van het N.V. V., de heer Kupers, neeft een bezoek gebracht aan Duitsch land en deelde het volgende over zijn indrukken mede: heerscht een oogenschijnlijke welvaart, de menschen schij nen goed gevoed, zijn goed gekleed en dragen goede schoenen. De epidemieën, waarvoor gevreesd werd, zijn alle afdoende bestreden. Al leen de kindersterfte is groot, vermoedelijk als gevolg van gebrek aan brandstoffen. Van de steden ia ongeveer 40 h 80 verwoest en men ziet er buitengewoon weinig jonge mannen. Dit is een gevolg van het sneuvelen van een groot deel van de Duitsche jeugd. In sommige plaatsen oevinden zich achtmaal zooveel vrou wen, als mannen. De Duitschers verlangen sterk naar het herstel van hun vakorganisaties. Op net oogen blik zijn ruim anderhalf miL lioen arbeiders weer georga niseerd. De loonen zyn over het algemeen nog dezelfde, die onder Hitier golden en zijn dus laag. Een geschoolde textiel. Binnenkort nieuwe textielkaart. Op de persconferentie te Eindhoven inzake de tabaks positie is onder meer ook me degedeeld, dat er in April of Mei weer een gewone textiel kaart zal worden uitgereikt, waarop tal van goederen, die thans alleen op speciale ver gunning gekocht kunnen wor den, normaal verkrijgbaar zul len zyn. WRAAKZUCHTIGE JONGEMAN. Een Haarlemsche jongeman had relaties aangeknoopt met het dienstmeisje van een fa milie, wonende aan de Am- sterdamsche vaart te Haar. lem. Deze relaties werden echter verbroken en de jon geman verdacht den heer des nuizes ervan de verstoorder van zyn prille geluk te zijn. Hij zocht contact met een jongeman uit .Zandvoort, die hij op de mouw spelde, dat hij langs illegalen weg execu ties voltrok aan losgelaten en ongestrafte politieke, delinquen ten Hij vroeg zijn vriend hem aan een handgranaat te 'hel pen. Samen zijn zij daarna op stap gegaan en slingerden de handgranaat in de voorkamer. Er werd een enorme ravage aangericht, maar de vier be woners, die in de achterkamer zaten, liepen geen letsel op. De daders zijn gearresteerd. arbeider verdient nietmeer dan 0.55 per uur. De zuive ring gaat slechts langzaam voort. In tal van kleine plaat sen bekleeden nazis nog vooraanstaande functies. De jeugd is volkomen vergiftigd. Een jongen van 16 jaar gaat er bijvoorbeeld prat op, dat hij eigenhandig 40 gevangenen beeft doodgeschoten. De her. opvoeding van de jeugd en de bestrijding van de nationaal- socialistische agitatie zal voor de toekomst een van de voor naamste problemen zijn. C.H.U. en A.R. Het bestuur der C.H. Unie is in buitengewone algemeene vergadering bijeengeweest, ten. einde de federatieve samen werking met de A.R. bij de komende verkiezingen te be spreken. Besloten werd om de plaatselijke afaeelingen vry te laten in hun beslissing. Er zal voortdurend contact bestaan tusschen de leiding van beide partyen. LEVERTRAAN. De vraag van het publiek naar levertraan had den laat sten tyd zulke afmetingen aangenomen, dat de voor ziening van hen, die dit pro duct werkelijk noodig hebben, in gevaar kwam. Daarom is besloten, den vryen verkoop te stoppen en slechts aflevering op doktersrecept toe te staan. Frankrijk en Italië. Frankryk is voornemens bij de komende vredesonderhande. lingen aanspraken te laten gel den op Italiaansch grondge bied. Onder meer wenscht het de volledige controle over den Mont Cenis-tunnel. Bovendien wordt een deel van de Italiaan- sche Riviera opgeëischt. Bureau voor Herstel betalingen geopend. Te Brussel is Donderdag het geallieerde bureau voor de her stelbetalingen geopend, waar de heer Rueff, voorzitter van den internationalen dienst voor de herstelbetalingen zetelt. Alle herstelbetalingskwesties zullen door dit bureau worden behandeld. Engeisch-Fransch accoord opgezegd. Volkomen onverwacht heeft de Engelsche regeering gewei gerd om het crediet-accoord met Frankrijk te verlengen. In Frankrijk is men hier zeer verontwaardigd over. Men zegt, dat hierdoor ook een po litiek bondgenootschap met En geland in gevaar komt. \ieuws in een notedop Op een onoewaakten overweg tusschen Giesendam en Gorkum ia een vrachtauto door een Dieseltrein gegre- pen. De bestuurder kwam om het leven. De „Prins Maurits" heeft de verbinding overzee tusschen Nederland en Spanje hersteld door Barcelona te bereiken met een lading pootaardappelen. Het marine opleidings» schip „Van Speyck" wordt ge* sloopt. Het schip is van zyn ligplaats Ymuiden naar Hen- drik-Ido-Ambacht gesleept. De gouverneur van Cu* ragao, de heer P. Kasteel, heeft bij de wetgevende ver= gadering een wetsontwerp voo? arbeidsbemiddeling ingediend. Hierdoor wordt voorloopig voorzien ln de uitwisseling van arbeidskrachten tusschen Curagao en Aruba. De tonnage der Neder landsche koopvaardijvloot ver* minderde van plm, 2.800.00G met 1,390.000 bruto reg. ton. Inmiddels steeg zy door aam bouw en verwerving weer tofc pLm. 2.000.000 br re&. ton. Van de omstreeks 820 schepen, verloren wy er 290, buiten 114 Indische, en buiten de vissche» rij, die ernstige verliezen on derging. waarvan de nauw keurige cijfers nog niet zijn opgegeven. Op 89-jarigen leeftijd overleed op 25 Febr. te Am« sterdam Nederlands oudst© actrice, Marie van Wester* hoven. Het Italiaansche kabinet is het eens geworden over een verzachtende wijziging van de bepaling tegen politieke acti viteit van de geestelijkheid. - Thans zijn bijzonderhe- den bekend gemaakt over piannen van de geallieerden tot het aanmaken van drij vende vliegvelden, welke hoofdzakelijk uit een conglo» meraat van ijs en houtpuip zouden hebben bestaan. De plannen zyn echter nooit tot uitvoering gebracht daar de „slag om den Atlanüschen Oceaan" inmiddels reeds ge wonnen was. De 50-jarige Paula Thiem, Hitlers particulier-secretares se voor 1933, die waarschijnlijk ook daarna nog voor nem ge werkt heeft, is te inzel (bij Berchtesgaden) door de Ame rikaansche bezettingsautori teiten gearresteerd. De geallieerde bestuurs raad te Berlyn heeft de suc cessierechten in Duitschland aanmerkelijk verhoogd, niet alleen om de staatsinkomsten te vergrooten, maar ook om mede te werken aan net ont binden van groote vermogens, die het oorlogsappavaat der nazi's in stand hebben gehou den. Er is een intergeaiiieerde commissie benoemd, die zal trachten een regeling te tref fen voor de Joego-Slavisch- 1 taliaansche grens, die in het verleden steeds aanleiding gaf tot spanning. In de Russiche bezet tingszone hebben de Duitsche socialisten en de communisten besloten om een eenheidspartij te vormen. Binnen drie jaar zullen alle door menschen getrokken rytuigjes, rilcsjah's, uit de Chi- neesche straten verdwijnen, al» dus de Chineesche regeering. In verband met de kleine oppervlakte van ons blad hebben wQ van de autoriteiten vergun ning gekregen een maal per week, des Zaterdags met een dubbel nummer te verschijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1