PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT HET NIEUWE EN HET OUDE LEGER Toelichting op Regeeringsvoorstellen. Truman is geen Roosevelt De dramatische slag de Java-zee m Uit de provincie. Woensdag 27 Febr. '46 188e Jaargang Nummer 48 ABÜNNHMLN IM'Kl)b ib ce'ul put week. 1 3-20 per kwartaal. Iranco per poBt, 3.4b per kwartaal- Losse nummers b cent. AUVUK* WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESK-tNSCHE COURANt minimum r»èr advertentie 3—. Hoofdredacteur O- BnHIntiJn (met redactioneete medewerking van dr W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F. van de VeldeJr„ Vllsslngcn. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M- L- W. Schoch, Vlis- singer». Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen», Middelburg Lóndensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 1b. teletoun 2475. I'erneiuct Nieuwediepstu at 23. t'ostfek' mng 359 301» Pmv. Zceuwsilic t-nui.iiH, MiJUell'urg. DE HULPACTIE1 SCHELDEMONDEN Nadat in December Rotter dam in het kader van de Hulp. actie Scheldemonden voor ge teisterd Zeeland een bedrag van 72.000 bijeenbracht, start op 29 Maart deze actie tege lijkertijd in Deit Haag en Lei den. In de sectie voorlichting en propaganda van de Stichting Nieuw Walcheren, welke orga nisatie in de Hulpactie Schel demonden nauw samenwerkt met de Zeeuwsche Vereenigin- gen in het Westen- werden de zer dagen over hetgeen er in Den Haag en Leiden te gebeu ren staat, bijzonderheden me degedeeld. Daarbij bleek, dat een om vangrijk gezelschap uit Zeeland zich naar deze beide steden zal begeven. Den Haag alleen re kent al op de komst van 200 collectanten in Zeeuwsch costuum. Bovendien zal het Westkappelsch Dameskoor Den Haag concerteeren, terwijl zich bij dit gezelschap aan sluit een groep uit Zeeuwsch- Vlaanderen in oud-Cadzand- ache lcleedij. Leiden rekent op de komst van 90 deelnemers, w.o. het zangkoor uit Arnemuiden, al len eveneens in Zeeuwsche kleederdracht. Tevens zullen naar Leiden gaan het Middel- burgsch Muziekcorps en de Signaalafdeeling van ..Achil les". De reis zal in autobussen gemaakt worden. In Den Haag zullen 1500, in Leiden 500 affiches de aan dacht van het publiek vestigen op de komendehulpactie. Bo vendien hebben zoowel Den Haag als Leiden gevraagd om spandoeken. Nieuw Walcheren heeft daarover echter niet de beschikking. Op Walcheren bleek geen geschikt materiaal aanwezig. Kan iemand hier de helpende hand bieden? Het programma is nog niet definitief vastgesteld. Slechts is bekend, dat in Leiden op 29 Maart, in Den Haag op 30 Maart een feestavond zal wor den gehouden, terwijl in beide steden de collecte zal worden gehouden op 30 Maart. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, zal getracht worden aan de bijeengebrachte gelden eèn dusdanige bestem ming te geven, dat aan Zee land een blijvend geschenk zal Worden aangeboden. Men denkt daarbij aan een vacantieoord of een sanato rium. dat gevestigd zou wor den in een. der befaamde Wal- chersche buitenplaatsen. Ande. ren weer overwegen de moge lijkheid, of 't niet mogelijk zal zijn, de geheel verloren gegane beplanting van Walcheren met behulp der ingezamelde gelden te herstellen» Dit laatste zou natuurlijk overbodig worden, als de boomplantactie, die door de Stichting Nieuw Walcheren wordt voorbereid. inderdaad het succes oplevert, dat velen er in het Westen van verwach ten. Uit alles bliikt wel, dat de ..Hulpactie Scheldemonden". welke haar ontstaan dankt aan het initiatief van de vereerii- ging .yZeelandia" te Rotter dam. zich geducht weert en dat gete'sterd Zeeland alle re den heeft zijn zonen en doch- teren in het Westen erkentelijk te zijn. Het buitenland heeft Zeeland en met name Walcheren b:i herhaling goed bedacht. Neder land zelf blijft niet achter. Van een tegenstelling mag niet gesproken worden. Uiteenzetting van minister Meynen. De minister van oorlog, mr. J. Meynen, heeft een uiteen zetting gegeven betreffende het nieuwe leger, alsoök wat betreft de vraagstukken ver band houdende met het oude .eger. Bij het oprichten van het nieuwe Nederlandsche leger stond men voor een ongekend zware taak, omdat men vier complete divisies tegelijk on der de wapenen moest brengen. Nederland beschikt thans over 90.000 man, waarvan er 15.000 voor Indië bestemd zijn, terwijl niet minder dan 25.000 man belast moesten worden met de bewaking der politieke delinquenten. Duizenden ande ren zijn nog in opleiding. De soldaten, die met de bewaking belast zijn, hebben vaak nog nooit iets anders gedaan en zijn dus geen goede militairen. Het is een ongewenschte toe stand, doch de justitie ziet geen kans voldoende burger- >ersoneel voor de bewaking te trijgen en er zit dus niets anders op dan dit werk door dienstplichtigen te laten ver richten. 200 Beroepsofficieren van het oude leger konden niet meer in dienst worden geno men in verband met hun hou ding gedurende de bezetting. Er z\jn op het oogenblik 2600 res. officieren onder de wape nen geroepen van de 4800 waarover men op 10 Mei 1940 beschikte. Wegens ongeschikt heid of onbetrouwbaax-heid wei..;n 672 res. officieren af gevoerd. Van de op 15 Febr. :i946 geregistreerde 43.292 dienstplichtige onderofficieren waren er op dien datum 20.849 ingedeeld. Van de 22.443 over- biijvenden vallen 681 af wegens onbetrouwbaarheid, terwij) 1585 onderofficieren vrijstelling is verleend. De overigen zullen binnen afzienbaren tijd worden opgeroepen. Alle goede elementen uit he> oude leger zijn weer in dienst genomen. Er mag dus niet ge sproken worden van een tegen stelling tusschen het oude en het nieuwe leger. MILITAIREN CP MA- LAKKA VERZINNEN VERHALEN! De toestand van de troepen -j Malakka is beslist goed. Verzorging en legering zijn goed; de staat van geoefend heid is uitstekend. Sterk raad de de minister op grond van zeer overtuigende ervaringen aan vele brieven, welke van deze jongens arriveeren en den toestand anders schilderen, niet te gelooven. Zij maken weinig heldhaftigs mee en om nu hun stand op te houden verzinnen zij verhalen. GEEN EMPLOOI VOOR 40.000 VRIJWILLIGERS. geweigerd om 20.000 Australië heeft de overeenkomst oorlogsvrijwilligers op te leiden na te komen, terwijl ook En geland een zelfde belofte niet nakwam. Voor 40.000 oorlogs vrijwilligers werd zcodoe4.de geen emplooi gevonden op het moment, dat zij ingezet konden worden. Deze menschen zijn thans gebruikt. Zij hadden recht een optie uit te brengen op 'n bepaald wapen. Toonden overgescnotenen gevraagd is bij een ander wapen te cuenen werd dit door zeer velen ge weigerd. Dit zijn de vele on tevredenen, welke nuncgrond- ioopen, doch er niet hj ver tellen, dat zjj wel geplaatst hadden kunnen worden, al was het niet bij het dienstvak hun ner keuze. Sluiting Fransch- Spaansche grens. De Fransche ministerraad heelt besloten tot de sluiting van de Fransch-Spaansche grens met ingang van 1 Maart a.s. Na de verkiezingen In België. Nu het eindresultaat der Belgische verkiezingen bekend is geworden, blijkt de C.V.P de R.K. Volkspartij, de groot ste winst te hebben behaald. De communisten hebben zich niet gehandhaafd. Alleen de liberalen leden overigens ver liezen. Men neemt aan, dat ei een nieuwe regeering zal wor den gevormd, steunende op een coalitie, waarin de R.K. de leiding zullen hebben. De Indonesische kwestie Naar vrij beschikkingsrecht voor Indonesië. Duidelijke overgang van macht van vertegenwoordigers van de kroon naar de ministers. De Nederlandsch-Indlsche regeering heeft Dinsdag een toelichting op de regeerings voorstellen van 10 Febr. bekend gemaakt, waarin zij bevestigd, dat de voorstellen de volledige zelfbeschikking van Indië be- Het Wereldgebeuren Breuk tusschen Frankrijk en Spanje elk oogenblik verwacht Automobielen voor artsen. De K.N.A.C. heeft zich mei een adres tot den raad van ministers fgwend met het ver zoek onverwijld maatregelen te nemen, opdat alle artsen, het verzoek onverwijld maat regelen te nemen, opdat alle artsen, dierenartsen en. tand artsen die daaraan behoefte hebben op zeer korten termijn het bezit worden gesteld van een nieuwe, althans in zeer goeden staat verkeei-ende personenauto. Met klem wordt aanpedrongen aan op' spoedige vergrooting van het quotum in te voeren auto's en wel naar een matige schatting 5 600C personenauto's. Minister van Kleffens afgetreden. Min. van Rooy volgt op. Het lidmaatschap van den permanenten te New York zetelenden Veiligheidsraad der Vereen. Naties vercischt, dat Nederland daarin, evenals de' andere staten-leden., permanent vertegenwoordigd is. De regeering heeft besloten dat mr. E. N. van Kleffens Nederland in den raad zal ver tegenwoordigen. Aangezien, de minister van buiterdandsche zaken als regel te 's-Gravenha E aanwezig moet zijn, heeft M. de Koningin goedgevon den, dat mr. 1 N. van Klef fens aftreedt als hoofd van het departement van buiten- landsehe zakeitt, en in deze hoe danigheid wordt opgevolgd door mr. J. H. van Royen, tot dusverre minister zonder por tefeuille. terwijl de heer van Kleffens deel "blijft, uitmaken van het kabinet als minister zonder portefeuille. Politieke beteekenis heeft deze eerstdaags intredende Wijziging niet. BLOKZIJL WEER HERSTELD. Eenigen tijd geleden werd Max Blokzijl opgenomen in de ziekenzaal van de barakken te Scheveningen. Hij is thans weer hersteld en terugge bracht naar zijn cel. 425 dooden te Unna. Het reddingswerk In de ko lenmijn te Unna bij Dortmund is stopgezet 422 Duitsche en drie Britsche deskundiger door 't ontstellend gebrek aan zijn nog opgesloten en worden vliegtuigen, verre de minder, sla verloren beschouwd. jwas van de sterke Japanschc Egypte wijst Britsche noia af. Truman is Roosevelt niet Hij is nauwelijks een jaar aan het bewind en van alle ver trouwde medewerkers van Rco- sevelt is alleen Wallace nog maar overgebleven. Verleden week verdween Harold Ickes, die onder Roosevelt 12 jaar lang minister van binnenland- sche zaken is geweest en het onder Truman nauwelijks een jaar heeft uitgehouden. Ickes was een eerlijk en be kwaam man en hij heeft zijn functie neergelegd op een wij ze, die voor Truman niet be paald aangenaam is. Hij ont hulde, dat een beschermeling van Truman, de Californische oliëmagnaat Edwin Pauley, onderminister van marine is geworden onder den nieuwen president. Nu heeft Pauley destijds een tekort van 750.000 dollar in de partijkas aange vuld uit de portefeuilles van zichzelf en zijn vrienden en dit maakte, dac velen in Ame rika denken, dat hij daaraan zijn ondeiminlsterccnan heef i. te danken. Immers: Pauley is oiiemagnaat t i.j ma..:u .s de grootste olieconsument in de V.S.! Het ziet er inderdaad verdacht uit Maar het blijft hier niet brj, Er ligt in Amerika een wets ontwerp gereed, dat aan den staat een voorkeursrecht ver leent op belangrijke oncierzee- sche olielagen dicht bij de kust van Californië. Welnu volgens Ickes heeft Pauley de demo cratische partij 300.000 dollar aangeboden, mits dit ontwerp werdt ingetrokken. Truman en Pauley ontkennen dit, maar ïc.ics houdt \c I c. heeft zijn congé genomen. En de reputatie van avuman, van wien men beweert, dat hij veel te conservatief is en mei vriendjes regeert, heeft een bedenkelijke knauw gekregen Reeds thans wordt het jesloten geacht dat Truman in 1948 herkozen wordt. En' dat terwijl in Amerika de economische strijd steeds lxooger oplaait In Frankrijk is de veront- waardeering over de executie van Garcia in bpanje nog niet geluwd. Het Fransche Kabinet zou Dinsdag bijeenkomen en een zeer belangrijk besluit ne men inzake Franco, zoo werd Dinsdagochtend te Parijs me degedeeld. Dit kan moeilijk Iets anders beteekenen dan dat een breuk tusschen Frankrijk en Spanje ieder oogenblik kan worden verwacht Zoo stellig wordi hierop in Frankrijk zelf ge- x^ekend, dat de organisaties der transportarbeiders reeds alle maatregelen nemen om het ge- heele vex-keer met Spanje lam te leggen. Als Frankrijk eenmaal ge broken heeft met Franco zul len vermoedelijk andere staten dit voorbeeld volgen. En dan is het met de machtspositie van den Caudillo waarschijnlijk spoedig gedaan! Veel nieuws is er verder niet in het buitenland. In Egypte duren de ongere. geldheden voort. Engeland heeft zooals bekend bij de re geering te'Cairo geprotesteerd tegen anti-Engelsche demon straties. De Egyptische premier Sidky Pasja heeft dit protest echter van de hand gewezen en verklaard, dat de Britten zelf deze relletjes hebben uit gelokt door uiterst ontactisch optreden. Intusschen hebben nu de studenten een driedaag- sche staking afgekondigd als orotest tegen de aanwezigheid van Britsche troepen in Egyp. te. In Br.-Indië is de rust te ruggekeerd Er hebben zich verder slechts onbelangrijke incidenten voorgedaan. De on lusten hebben 270 dooden en 1700 gewonden gekost. JU<^mry*ie b.a .z .de in de ge caie- denis der Meter anasche mar.ne Begin der overwinning Langen tijd is de verbeten strijd, dien de Nederlandsche marine in de jaren 19-xi— tegen de Japanners gestreden heeft en het hoogtepunt van die worsteling, de slag in de Javazee, met meer dan een ie gende geweest. Nu echter lang zaam feiten beginnen door te druppelen, blijkt die legende een roemvolle maar bittere werkelijkheid te zijn. De uitein. delijke ondergang stond zoowel bij admiraal als bij matroos vast, maar toch is de hope- looze strijd gestreden èn door Nederlanders èn door Indone siërs onder wien in die benar de omstandigheden geen geval van desertie bekend is. Op 1 Februari 1942 werf. door het oppercommando in bet Oosten een z.g .,S-rikin\ Force" samengesteld, bestaan de uit v'oot-: 2: '1 V.S., Engeland, Australië en Nederland. Het bevel kree.. Schout by Nacht K. W. F. M. Doorman, die aldus een hetero geen eskader onder zich kree; '"t door r-nr." -"oor vloot. Daartegenover stond, dat Doorman ossciXuue ove. manschappen, die uitstekend geoefend waren en die behoor den tot marines, welke een traditie hadden hoog te hou den. Een week voor den beslis. senden slag boekte Do:rman een succes, coen hij de Japan- sche vloot, die trachtte Ball Lombok te bezetten van twee kanten aanviel. Wel lukte het den vijand uiteinde lijk te landen, maar niet dan nadat de geai'.ieerde marine hem verrassende verliezen had toegebracht. Doze raid was de Indirecte redding van Br. nis. ,,'xromp' die bij deze gelegenheid zoo: werd beschadigd,dat ze g?en deel kon nemen aan den- slag in de Javazee en eind Febru ari naar Australië stoomde. Inmiddels was rand Inuië de laatste strijd begonnen. De eenige bijna onuitvoerbare taak was Java te beschermen tegen het gevaar dat nu van drie kanten naderbij sloop. Zonder aarzelen koos de Strik'ng Forci zee om de Japanners op te vangen. De vloot bestond uit. .'.e Enge'sche kruisers .Exe ter" en »Perth", de Nederlan'' sche „Java" en „De Ruyter", de Amerikaansche „Houston" en een achttal- torpedojagers. Ten Oosten van het eiland Ba- wean kwam het tot een tref fen, Ï.C.C \J.~S tii' --e xl uur in .den namiddag. De vloot incassceroe al spoeuig harde slagen en de toestand werd dramatisch, toen tegen den nacht de vijf Amerikaansche torpedojagers terug moesten om brandstof te gaan halen. Stuk voor stuk schakelden de Jappen onze schepen uit. zon der op hun eigen groote ver liezen te letten Tenslotte ston den de twee Amerkaan'xche er- beide Nederlandsche kruisers alleen. Doorman vocht door. Het was kwart over elf, toen, bijna gelijktijdig de „Java" en de .,De Ruyter1' getroffen wer den. Doorman ging met zijn brandend vlaggeschip ten on der. Dat was het einde: de Amerikaansche schepen ont kwamen om enkele dagen la ter door het noodlot te worden achterhaald. Japan triomfeer de maar onze triomf was het ongeschokt moreel ven de m rine. De meesten rustten in de golven van ede zee, die dc kusten b^sooe't van en lenr'. waar zich nog een ander dra ma afspeelt, misschien minder bloedig, in elk geval minder heroïsch. Anderen gingen de Jaoansche gevangenschap in. onbewust van de ontberingen '"e te wachten stonden. D^ Nederlandsche driekleur ging op Java omlaag, maar even groot a's de m~ed van Door man, en z'jn marine, wns het vertrouwen van hen, d'e b'e. ven, on don gr00ten dag der overwinning. oogden. De regeering aan vaardt uitdrukkelijk de plicht om zoo spoedig mogelijk de verwerkelijking te bewerkstel ligen van het rechtmatige In donesische ideaal van vrij zelf beschikkingsrecht. De verkla ring verwerpt de opvatting, dat de voorstellen een uitgangs punt zouden kunnen bieden voor koloniale politiek in een nieuw spoor. De voornaamste gedachte van de regeering is geweest, dat het niet mogelijk was een in detail uitgewerkt stelsel in de voorstellen neer te leggen, maar dat men zooveel mogelijk ruimte voor overleggen en overeenstemming met de ver tegenwoordigers der Indonesi sche bevolking moest openla ten. De verklaring gaat voort met te zeggen, dat de duur van de overgangsperiode in derdaad een aangelegenheid voor overleg is. Vx-ij zelfbe schikkingsrecht staat aan het einde van deze overgangsperi ode. Mon moge er van uitgaan, dac de aldus bepaalde over gangsperiode haar eindpunt zal hebben binnen den arbeids duur van de thans opgroeien de generatie. De organisatie van de sa menwerking op voet van ge lijkheid van de verschillende bevolkingsgroepen, de reorga nisatie van het onderwijsstel sel en het economisch herste) van 'fc land zijn de problemen, die het mees» de onmiddellijke aandacht vragen. Deze punten liggen geheel en al binnen de regelingsbevoegdheid der In donesische organen. De ver klaring legt do.i nadruk op de democratische basis, waarop de volksvertegenwoordiging gebouwd zal worden en waar in de Indonesiërs een groote meerderheid zullen hebban. Ex- zal daarom een duidelijke over. gang van macht van den ver tegenwoordiger van de kroon naar de m!esters r»!?ats heb bon. Ook bij het zich beroepen op de bijzondere bevoegdheden zal de vertegenwoordiger var- de kroon niet op eigen gezag handelen, maar op gezag van regeering van het konink rijk der Nederlanden, waarin Indonesië door een aantal mi nisters vertegenwoordigd zal zijn. De verklaring besluit met te zeggen, dat de Nederlandsche voorstellen met groote duide- ikheid den weg uitstippelen langs welken Indonesië moet gaan om als georganiseerde natie zijn plaats in de rij van volken te kxinnen innemen. TWEE SOLDATEN GEDOOD. In Gorontalo op Noord-Ce lebes is het rustig. Uit Menado is er geen nieuws. Extremisten terroriseeren dc bevolking van een kampong in het gebied van Tawangsari bij Soérabaja. Kleine botsingen omstonden door activiteit van een patx'ouille. Van een pa trouille in het gebied van Gris- see zijn twee soldaten gedood en drie gewond. Op Bali zqn de gemoedex*en gespannen; men gelooft niet. dat de gespannenheid tegen de geallieerden gericht is. De ac tiviteit van de Indonesiërs be perkt zich in hoofdzaak tol het heuvelgebied. DE MUITERIJ TL MENADO. Een Britsche verbindingsgroej; heeft een conferentie gehad met de lfciders van de muiterij te Menado. Zij denkt, dat er ;een verdere moeilijkheden zul len komen De leiders van de muiterjj zjjn naar Makassar gezonden. België in, conflict met Moskou. De Sovjet-pers protesteer^ egen het feit, dat België aan Russische saatsburgers nie-t snel genoeg toestaat om naar Rusland terug te keeren, ter wijl alle Belgen uit de door he' roode leger bezette ge-bieden reeds twee maanden geleden xaar Eelgië terugkeerden. De Sovjet-ambassadeur heeft in verband met deze kwestie eer bezoek gebracht aan den Bel gischen minister van buiten andsche zaken, Spaak. P.B.V.O. ZEELAND. Tot waarnemend directeur van het Prov. Bureau Verzor ging Oorlogsslachtoffers in zeeland is benoemd de heer S. J. G van Leeuwen, direc teur van het Districtsbureau Verzorging Oorlogsslachtoffers te Dordrecht sedert medio 1945. De heer Van Leeuwen was voorheen ambtenaar bij het departement van sociale zaken. H\j volgt den heer Aeckerlin op als directeur van het P.B.V.O. Zeeland. Sedert midden 1945 was de heer Aeckerlin als zoodanig in Zee land werkzaam. Hjj heeft zich gedurende dien tijd zeer ver dienstelijk gemaakt voor de Zeeuwsche oorlogsslachtoffers. I K.C. EN W. ZEEUWSCH VLAANDEREN. Verschillende Prot. kerken in Amerika hebben goederen gezonden naar de geteisterde gebieden van Nederland. Door oemiddeling van het Interker- Kelijk Bureau te Den Haag zijn deze goedex-en ook naar YV. Zeeuwsch Vlaanderen gezon den. Het is de wensch geweest van het I.K.B. dat in de In terkerkelijke Comité's in W. Zeeuwsch Vlaanderen alle kerkgenootschappen vertegen woordigd waren, dus ook de Roomsch Kath. kerk, tenzij deze reeds een eigen uitdeel- post bezat. Thans bestaat ex in iedere gemeente van W. Zeeuwsch Vlaanderen een In- terkerkelijk Comité dat, in nauwe samenwerking met de H.A.R.K. en N.V.H. de goede ren uitdeelt aan ieder die het noodig heeft. W. Zeeuwsch Vlaanderen is zeer erkentelijk voor de tastbare bewijzen van medeleven en Christelijke naastenliefde De tooneelvereeniging Jantje van Sluis gaf te Aardenburg twee opvoeringen van ,,Het Vierde Beest" van Pater de Greve. De burgemeester van Cad- zand heeft een commissie in gesteld, welke van advies zal dienen bij de verkaveling van bouwgrond, in verband met den wederopjjouw van de ge meente. Ze bëstaat uit de hee- ren A. Cappon- P. de Die en J. Rietema. Na een diensttijd van 55 jaar heeft de heer S. Lecluyze op zijn verzoek ontslag gekregen als koster en organist van de R.K. kerk te Hoofdplaat. Zijn zoon, Arn. Lecluyze, is als op volger benoemd. RAAD VAN OOSTBURG. De raad van Oostburg kwam Maandagavond in openbare vergadering bijeen. Besloten werd 10 cent per inwoner per jaar bij te dragen aan de „Stichting Herstel"; tot adhaesieocang.ng aan het adres van de gem. Stand daar. buiten inzake schaderegeling oorlogsgetroffenen. Tot leden van een straatnamencommisse werden benoemd de heeren Kampen, Leenhouts en Bot, tot lid van het huisvestingscomité de heer Leenhouts. Besloten werd tot voortzet ting van het bewaarschoolon dei-wijs. Voorloopig op den ouden voet, maar het ligt in de bedoeling om dit onderwijs in de toekomst meer moderner in te richten. Tot leden van de corixmissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd, de heeren H. H. de Lozanne, J. B. Fondse- A. D. E. Lauret, D. Luteijn en H. P. C v. d. Vleuten. De heer v. Kampen werd aangewezen als le plaatsvervangend bur gemeester. De voorzitter deelde mede dat Oostburg 50 nieuwe huizen zal krijgen, waarvan er 40 be stemd zijn voor de burgers en 10 voor de ambtenaren, voor deze laatste categorie zullen ook nog 10 noodwoningen wor sen bestemd. Het grootste probleem voor' den nieuwbouw vormen de ar beidskrachten, daar Zeeuwsch Vlaanderen een groot tekort aan geschoolde ai'beiders heeft. Om arbeiders naar- hier te ha len, zal er voor huisvesting moeten worden gezorgd en be tere dan tot op heden. De Zandstraat wordt opge knapt en reeds is men bezig met den aanleg vein een 'trot toir. Naar aanleiding van een vraag over het verkeer per tram, deelde de vborzitter me de, dat door de vereeniging van burgemeesters en secreta rissen actie wordt gevoerd voor verbetering. Op onze kantoren te Mid delburg, Vlissingen en «Goes ligt thans ook de passagiers, lgst van het m.s. „Indrapoers" tor inzage, welk schip ver moedelijk 28 Februari te Am sterdam zal aankomen met 1200 repatrieeronden aan boord. Cursuscommissie, de heer Joh. Ie Clercq, dankte den heer La- ko voor de wijze waarop hji den cursus heeft geleid en reikte daarna de getuigschrif ten uit aan: M, A. Aernouts, Sluis; A. A. H. de Badts, Sluis: J. P. de Pruyne, St Anna ter ruiden; L. J. de Buyck, Eede; W. Buyze Cadzand; A. D'hoore, Sluis; C. J. du Fosse, Sluis; A. de Milliano, Oostburg; A. v. d. Dries, Sluis; A Lako, Sluis; A. Remijn. Sluis; G. P. F. Missiaen, St. Kruis; Z. C. Risseeuw, Zuid» zande; O. v. Vooren, Sluis; A. w'iLlemsen, Retranchement en Z. A. RLseeuw, Schoondrjke. Een der leerlingen dankte den heer Lako cn de commis sieleden voor het werk dooi* dezen cursus bereikt Het amusomenstorkest o.l.v. Jasper Antonisse gaf tc Sluis een geslaagde bonte avond. Tengevolge van den storm ia te IJzendyke een hooge schoor, steen aan de achterzijde van de R. K. kerk omgewaaid en nam daarbij een deel van het dak mee. Een en ander viel in de Molenstraat Persoonlijke ongelukken kwamen n,iet voor. In het lokaal van den heer Bron te Waterïandkorkje werd Zondag een biljartwed strijd gehouden, waaraan 27 spelex-s deelnamen. De uitslag was: le pr.: .T. v. d. Broeke en C. Bron Jr.; 2e pr.: P. Jansen en A. Terhoven; 3e pr.: P. de Kramer en L. de Hamer. Hoog ste serie 18 car., P. Jansen. TREINONGEVAL BIJ RILLAND-BATH. Nabij Rilland-Ba til te do heer K. Medenblik, afkomstig uit Haarlem, Dinsdagmiddag uit den sneltrein gevallen, waarbij hij vrij ernstig werd gewond. Per particuliere auto werd hij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan het openslaan van het portier toen de trein deor een wissel ging. Een vriend van den heer Meden- blik is hem nog nagesprongen en liep daarbij wonder boven wonder geen letsel op. In het tehuis voor Walcher- sche geëvacueerden te UI ven hout vierde de heer P. Schout uit Riïthem zjjn 95sten ver jaardag. Er is voor dc geëva cueerden een gezellige dag van gemaakt. RECHTBANK MIDDELBURG De 24-j. opperman A. D. dc YV. te Terneuzen, thans gede tineerd, nam reepen chocolade, 5 en een vulpen aan, terwijl hg wist dat deze van diefstal afkomstig waren. Elsch: 6 mnd. gev. straf. Voetbal: 3e- kl. Uzendijker— Biervliet 1—6. Te Sluis werd in de af ge loopen week de eindles ge-ge ven van den cursus „Paarden, kennis", georganiseerd door de cursuscommissie uit de samen werkende landbouworganen. De heer Lako,. dierenarts te Sluis en leider van den cursus, sprak op deze eindles over ,,Het Nederlan'' iche trekpaard nu en een halve eeuw geleden", waarna de heer H. Aernouts als fokker, deze beschouwing nog met practische ervaringen toelichte. De voots. v»n d" Kerknieuws Geref. kerken. Aangenomen naar Hoek (Z.), F. M. Ver veen, cand te Abbenbroek. AFSCHEID DS. J. A. TALMA Zondagmiddag heeft ds. Tal- ma, Ned Herv. predikant te Cadzand, afscheid genomen van zijn gemeente. Onder de kerkgangers merkten we o.a. op den nieuw beroepen predi kant, ds. Enker uit Utrecht. Ds. Talma sprak n.a.v. Timo- theus 6 16. Ds. Talma me moreerde zijn werk als predi kant in deze gemeente in do afgeloopen 5 jaren, welke gezien de oorlogsellende niet tot de gemakkelijkste kunnen gerekend worden. By het scheiden is er een, die blijft, dat is God en aan Hem mogen we onze toekomst toe vertrouwen. Op verzoek van ds. Talma werden geen toe spraken gehouden De gemeen te zong den scheidenden pre dikant toe Psalm 121 4 en 2. Velen namen persoonlijk af scheid van ds. en mevr. Tal ma. Februaristaking in Amsterdam herdacht. In aanwezigheid van H.M. de Koningin hebben Maandag middag vele tienduizenden op het Waterlooplein te Amster dam de Februari-staking van 1941 herdacht. De wnd. burge meester van Amsterdam, dc heer F. dc Boer, voerde hierbij het woord en herinnerde aan de beteekenis van deze staking, als protest tegen de Duitsche Jodenvervolging. H.M. de Ko ningin had hem gemachtigd mede te deelen dat H.M. beslo ten heeft aan het wapen van Amsterdam het devies: „Held haftig, vastberaden, barmhar tig" toe te voeg-n. De Konin gin zal de stad een vlag schen ken waarin het wapen met het nieuwe devies zullen zijn op genomen. Mogelijkheden voor Rotterdam en Amsterdam. Naar verluidt hebben de ge allieerde autoriteiten besloten, liet grootste gedeelte van het voorheen naar Hamburg en Bremen geleide scheepvaart verkeer over to brengen naar lotterdam en Amsterdam. Van officleele zjjdo kon dit n'ef be»'»»*ttgd worden*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1