PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT de slag in de javazee Nieuwe verkiezingen in België noodzakelijk? 20 FRANSCHE GENERAALS NEMEN ONTSLAG. Het wetsontwerp Vermogensaanwasbelasting. UIT DE PROVINCIE 0 Hoofdredacteur G. Balllntljn (met rcdactioneete medewerking van dr. W. H. Bcekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand: J. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schnch. Vlis- feingen. ev„"SXdtrlliks'z°°" WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Dinsdag 26 Febr. 1946 189e Jaargang Nummer 48 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco r!T post. 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER» TENTIEPRIJS 12 cent per ma* minimum per advertentie t 2.—. Bureaux gevestigd te Vllsslngi Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lifneni; Middelburg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 2924. Goes Turlkade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 3193011 Prnv. Zecuw-sthe Courant. Middelburg. Voor den eeraten keer nuUen thans in het Beheel« la^,Hi.e heldendaden van de Neder landsche marine worden her dacht in den slag in de Java- zee, die geleverd werd in het voorjaar van 1942. Vier jaar geleden...... Een belangrijk deel van de Ncderlandsche vloot, heeft zich on den 27sten. Februari van dat jaar heldhaftig opgeofferd ter wille van de goede zaak der geallieerden. Zonder steun van vliegtuigen, optrekkend tesen een overweldigende Ja pansche meerderheid, bleef fier onze marine trouw aan haar glorieuze traditie. Zij week niet, maar streed tot het bittere einde. Onze geheele vloot, afgezien van enkele on derzeebooten en de lichte krui ser Trrmp, ging in den strijd tegen Japan ten onder. Dit of fer is echter ntet zonder nut geweest. Uit na de Japansche neder laag gepubliceerde documenten kon worden vastgesteid, dat bet de bedoeling van de Japan sche marineleiding is geweest om een groote tangbeweging uit te voeren en, terwrjl Neder, landsch Indië aanvankelijk met rust zou worden gelaten, oogenblikkelijk Austraüë aan te vallen. Als deze opzet was gelukt, zou het onheil niet te overzien zijn geweest. De positie der geallieerden zou uitermate ha chelijk zijn geworden. De Nederlandsche vloot en de kleine luchtmacht nood zaakten de Japanners evenv.-Cl om alle aandacht te concen- treeren op Nederlandsch In dië. De Japansche strijdkrach ten moesten anders worden ge groepeerd, er ging voor de Ja- Sanners kostbare tijd verloren, e Nederlandsche vloot bracht de Japansche'zware verliezen toe. En de aanval op Austra lië werd voor eenige maanden onmogelijk gemaakt. Toen hij ten slotte in Mei Werd ondernomen, waren de geallieerden gereed om den stoot op te vangen. De slag in de Koraalzee liep toen uit op een Japansche nederlaag. Dat dit kon geschieden, is te danken aan het heldenof fer van schout bij nacht Karei Doorman en zijn mannen, aan het ingrijpen van de Neder landsche vloot in de Indische wateren. Het was een zwaar offer. Maar het zal Nederland tot on vergankelijke eer strekken. Het Wereldgebeuren i vs in een notedop -Op de Kon. Mil. Acade mie te Breia is nekkramp ge constateerd. Tot nu toe zijn er twee gevallen van deze zeer gevaarlijke besmettelijke ziekte. Ter voorkoming van verdere uitbreiding is de qua rantaine-toestand op de K.M. A. afgekondigd. De ln 1915 opgerichte Vereeniging .Nederlandsch Fa brikaat" in de oorlogsjaren door de bezettende autoritei ten verboden heeft haar veel omvattende werkzaamhe den hervat. In Kopenhagen wordt of ficieel bekend gemaakt, dat de 75-jarigé koning Christiaan een lichte longontsteking heeft. Hij bracht een onrustigen nacht door en is met pencilli- ne behandeld. De Luxemburgsche regee ring heeft besloten de oorlogs schade uit de schatkist te be talen. Het Amerikaansche de partement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat in 1946 de groote graanexporteerende landen de kleinste voorraden hebben sedert 1940. Zij be schikken over 25 minder tarwe en 15 minder graan in het algemeen, dan in 1945. Tusschen Hamburg en Cuxhaven is Zondag een rivier stoomboot gezonken met 110 passagiers aan boord. Er ver dronken,er 95 van. Er zijn weer 8 mijnwer kers gered uit de mgn bij Unna. Men vreest, dat er 440 dooden zijn te betreuren. Volgens de Pooische ra dio is Karl Koerpanik, een van de gewezen commandanten van het kamp te Auschwitz, door een bijzonder tribunaal te Kattowitz ter dood veroor deeld. De aanhangers van De Gaulle verdwijnen. De aanvullende verkiezingen voor de provinciale raden in België hebben Zondag jL een dusdanig resultaat gehad, dat de Belgische minister van bui- :enlandsche zaken Spaak ver klaard heeft, dat er nieuwe verkiezingen noodzakelijk zijn. Inderdaad hebben de linksche partijen een meerderheid van slechts één stem verworven. Zij beschikken over 84 stem men in den Senaat, tegen 83 zetels die door de R.K. bezet worden. De regeering zit dus in den Senaat zeer zwak in het zadel en van een stevig gefungeerd regime kan dus geen sprake zijn, tenzij er een n.cuwe combinatie van partijen tot stand komt. Als de R.K. combineeren met de socialisten kan er 'n sterk regime komen. Anders gaat België een peri ode van -'kkelen tegemoet. Met d al is er in België een situatie ontstaan, die in de politieke geschiedenis van dit land nog niet is voorgeko men. De dagen van de tegen woordige regeering Kunnen wel als gete'd worden beschouwd. Ook de kansen van Koning Le opold gaan niet vooruit. Wil het ooit tot een combinatie van R.K. en Socialisten komen, dan zullen eerstgenoemden hun eisch, dat de koning terug moet keeren, los moeten la ten België gaat, al zijn de ver kiezingen achter den rug, nog een periode met vele politieke moeilykheuen tegemoet! In Frankrijk dreigt een mili taire crisis. Officieel is nl. te Parijs me degedeeld, dat 20 Fransche ge neraals en vele andere hooge officieren zich terug zullen trekken uit den militairen dienst. Het heengaan van deze offi cieren wordt toegeschreven aan de toepassing van de nieu we legerwet, die het aantal of ficieren reduceert en ook de uitgaven aanzienlijk beperkt. In Frankrijk is men echter nog al tevreden over het heen gaan van deze generaals. Men staat daar op het standpunt, dat er in het leger met geld gesmeten wordt en dat speci aal generaal de Lattre de Tas- signy zich daaraan schuldig maakte. In ieder geval zal er dus veel belastinggeld worden bespaard. VERBOUW VAN SCHOKKERERWTEN. Nu er weer exportmogelijk heden zjjn, en nu gebleken is, dat voor export naar Engeland schokkers de voorkeur hebben, dienen de verbouwers van erw ten ernstig te overwegen of uitbreiding van den schokker- verbouw geen aanbeveling ver dient, zoo schryft de Stichting voor den Landbouw. Schokker- rwten zullen circa 5.per 100 kg. meer kunen opbrengen dan kleine groene erwten. Bovendien echter was men vooral aan de linkerzijde be vreesd, dat generaal de Gaul le den een of anderen dag een poging zou doen om terug te keeren. Welnu: juist de aan hangers van de Gaulle ver dwijnen uit het leger en daar door wordt de argwaan ten deele weggenomen. Met dat al mag Frankrijk wel oppassen, dat het niet al te scherp op zijn legeruitgaven bezuinigt, er zijn ook in Euro pa staten, die alles voor hun leger over hebben en het ver leden heeft geleerd dat dit tot ernstige consequenties kan voe ren In Engeland zelf is nu ook een muiterij ontbrand! Terwijl in Britsch Indië de rust weer terugkeert, mede dank ztj het ingrijpen van Gandhi, zijn in het Engelsche militaire oplei dingskamp Aldershot relletjes ontstaan. Ontevreden soldaten netelden zich Zaterdag op het dak van het zgn. glashuis te Aldershot en weigerden dienst te doen. Zij werden met brand spuiten bestreden en waren Maandag genoodzaakt hun ac tie te stak'"1 Voor zij zich aangaven sl en zij echter het gebouw in brand. Het werd volkomen verwoest. Relletjes zonder einde. HET PROCES TE NEURENBERG. Kesselrir.g en Student zullen getuigen over 't bombarde ment van Rotterdam. Binnen enkele weken zal het proces te Neurenberg zoover gevorderd zijn, dat met de verdediging kan worden be gonnen. Dr. Stahmer h ft Za terdagmorgen aangc .ondigd, dat de verdediging zal geschie den in de volgorde der be schuldiging, zoodat eerst Goe- rings verdediger aan het woord zal komen. Ook de be schuldigden zullen aan het woord komen. De beschuldig den, die niet wenschen te ge tuigen, kunnen daartoe niet gedwongen worden, doch wel kunnen zij worden onderwor pen aan een verhoor door het tribunaal. Iedere beschuldigde zal slechts eenmaal kunnen getuigen. Indien de beschul digden dit wenschen, kunnen zij ook voor zichzelf getuigen; dat zal dan dienen te geDeu- ren in de behandeling van hun eigen zaak, waarop net kruis, verhoor onmiddellijk zal vol gen. Dr. Stahmer heeft medege deeld, dat generaal Kesselrirg en General-Oberst Student als getuige gehoord zullen worden inzake het bombardement van Rotterdam in 1940. Ook de Zweedsche ingenieur Dalerus, die in de jaren voor den ooriog als particulier vredesapostel door Europa reisde en in een boek zijn indrukken over de Duitsche machthebbers heeft vastgelegd, schijnt ee<n zeer belangrijk getuige te zijn. De volgende week zal de Russische aanklacht voort gaan. De toestand In Ned.-Indië. Recordlading goederen naar Bandoeng. Een eskader van het 31ste transport commando van de R.A.F. heeft Zondag in het kader van de „Bandoeng Ex press", die voor den derden keer binnen zes dagen ge vlogen werd, zijn record la ding afgeleverd, toen Dakota- naar Bandoeng vervoerden en vliegtuigen 188 ton goederen 72 vrouwen en kinderen en een aantal gewonden terug brachten. Het vorige record bedroeg 172 ten. INDO-EUROPEES CH COMITÉ. In Den Haag is een Indo- Europeesch comité „Vrg Indo-' nesiëf' opgericht, dat uitgaat van het feit, dat voor delndo- Europeesche bevolkingsgroep Indonesië het vaderland is. Het comité streeft naar politieke onafhankelijkheid van Indone sië. AUSTRALISCH WAARNEMER TE BATAVIA. Mister Keith Officer, buiten gewoon gezant en gevolgmach. tigd minister, zal waarschijn lijk tien dagen te Batavia blij. ven als „officieel waarnemer" van de Australische regeering. Mr. Officer heeft gisteren be sprekingen gevoerd met Sir Archibald Clark Kerr en dr. van Mook. Zondag had hij een ontmoeting met Sjahrir tijdens een muziekavond in. de Brit- sche ambassade. DE WERELDRAAD DER KERKEN. De voorbereidende conferen tie van den wereldraad der kerken te Genève heeft beslo ten, dat in den nazomer van 1948 een internationale confe rentie der christelijke kerken in Denemarken of Nederland bijeen zal komen. Besloten werd prof. H. Krae- mer van de Leidsche universi teit uit te noodigen de leiding op z:ch te nemen van een oecu menisch opleidingscentrum, dat gevestigd zal worden in de om. geving van Genève. en voor welk doel John D. Rockefeller 500.000 dollar geschonken heeft. De raad zaj trachten aan ieder, onafhankelijk van zijn godsdienst, materieele hulp te verschaffen. Er zijn onder handelingen gaande over den aankoop van vlëesch uit Dene marken, en Zweden heeft twee millioen blikken vleesch aan geboden. Voorts is een resolutie aan genomen, waarin de situatie, geschapen door het overbren gen van Duitschers. zooals voorbereid op de conferentie van Potsdam, een beleediging wordt genoemd voor het chris telijk geweten. Een tweede resolutie vraagt mededoogen voor de millioenen vluchtelingen en verplaatste personen. PASSAGIERSLIJST „ALCANTARA". Op onze bureaux te Middel- delburg, Vlissingen en Goes ligt de passagierslijst van het s.s. „Alcantara" ter inzage, dat met 2378 repatrleerenden, vermoedelijk 28 Februari te Southampton zal arriveeren. Vrijstellingen voor natuurlijke personen. GOEBBELS ALS MASSAMOORDENAAR. De Amerikaansche commis sie heeft opnieuw een bezwa rende getuigenis voor Goeb- bels in handen gekregen. Zr is nu namelijk in het bezil van den officieelen tekst van een toespraak, dien hij in September '42 te Berlijn hield. Hieruit blijkt, dat hg opdracht gaf tot de algeheele uitroeiing van Joden, Polen en Zigeu ners, die tot meer dan 3 jaar dwangarbeid waren veroor deeld, evenals van de Duit schers en Tsjechen, die tot lo- Vens'.ange gevangenisstraf waren gedoemd. Vo!gens Goebbels moesten dezen wer ken tot zQ bezweken! De minister van financiën heeft bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een wetsont werp „vermogensaanwasbelas ting" ingediend. Aan de me morie van toelichting is het volgende ontleend: De minister stelt zich op het standpunt dat ook zij, die de zelfde effecten, huizen en an dere vermogensbestanddeelen bezitten als voor den oorlog en met name ook ondernemers, die thans nog oude voorraden vasthouden, in de heffing kun nen vallen, indien deze bezit tingen thans hooger worden gewaardeerd dan voor den oor log. Bestond het vermogen echter uit vorderingen in geld, zooals lijfrenten, hypothecaire of onderhandsche vorderingen, dan is er veelal van waarde stijging geen sprake, en wordt dus, als het vermogen dezelf de samenstelling heeft behou den, geen vermogensaanwas belasting geheven. De vermo gensaanwasbelasting beperkt zich dus in dit opzicht tot het treffen van die vooroorlogsche vermogensbezitters, die, naar uit de waardestijging van hun 'cezit blijkt, relatief het min ste hebben geleden. Het ont werp van Vet voorziet voor zoover mogelijk er in, dat zij, die hun bezit door vernietiging of vordering hebben verloren en daarvoor meer hebben ont vangen of te vorderen dan dit bezit voor den oorlog waard was, op gelijken voet worden behandeld als degenen die hun bezit hebben mogen behouden. Voor rechtstreeksche oor- 'ogswinst geldt een tarief van 90 procent. VoorTiet nemen van een be. slissing aangaande de grens tusschen onoirbare en oirbare voordeelen moet een college van personen uit het bedrijfs leven en ambtenaren, uit spraak doen. Deze onderscheiding tus schen oirbare en onoirbare voordeelen maakt het mogelijk het tarief voor den aanwas, waaraan geen smet kleeft, aan zienlijk lager te stellen dan anders gerechtvaardigd zou zijn. Een tarief van 50 procent over den geheelen aanwas, na af trek der vrijstellingen, acht de minister het meest aan vaardbaar. Vooral indien be sparingen bestemd zgn voor de voorziening van den ouden dag is verzachting van de heffing zeer wenschelrjk. Voor natuurlijke personen wordt 5000 vrijgesteld en voor personen beneden 18 jaar 1000. De minister heeft ge meend daarenboven een speci ale vrijstelling voor besparin gen van natuurlgke personen voortvloeiende uit onderneming of arbeid, in het ontwerp te moeten opnemen. Deze speci ale vrijstelling is gesteld op ten hoogste 5000. Zij heeft slechts betrekking op gevallen waarin met voldoende zeker heid kan worden aangenomen dat geen sprake is - van normale besparingen die juist door de oorlogsom standigheden mogelijk zgn gemaakt. Een uitzondering die, zooals het personeel van de koninklijke marine en van de koopvaardijvloot, voor hun zwaren en gevaarlrjken dienst ten behoeve van de oorlogvoe ring van het Koninkrijk een hoogere dan de normale be looning hebben ontvangen. In de aangewezen gevallen bedraagt de totale vrijstelling uit dezen hoofde dus 10.000. Voldoening in natura zal mogelijk zfln. Naar schatting zal deze be lasting 3,4 4 milliard op brengen. Behalve natuurlgke personen worden in de belasting ook betrokken de vennootschappen, de coöperaties en de onderlin ge piaatschappijen en vereeni- gingen. De minister heeft in het ont werp voor zooveel mogelijk het beginsel tot uitdrukking ge bracht, dat vermogen, dat reeds bestond vóór den datum, waarnaar het beginvermogen van den belastingplichtige wordt bepaald, doch na dien aan hem is overgedragen of overgegaan of door andere om standigheden in zijn eindver mogen tot uiting komt, niet behoort te worden belast. Dit beginsel komt o.m. op de volgende wijze tot uiting in het ontwerp. a. Al hetgeen krachtens erf recht is verkregen, is vrijge steld, voor zoover daarin geen vermogensaanwas van den erf. later schuilt. b. Wie een schenking heeft ontvangen, wordt in beginsel deswege niet door de belasting getroffen. c. Is een belastingpllchte na den eersten peildatum gehuwd, dan wordt zijn beginvermogen vermeerderd met het beginver mogen van de vrouw, op gelij ke wijze als bepaalt is t.a.v. den. gene die op den eersten peilda tum reeds gehuwd was. De betalingen voor polissen van levensverzekeringen of lijf. rente voor zoover deze po lissen niet tot het bedrgfs- of beroepsvermogen behooren dienen slechts in de vermo gensaanwasbelasting te worden betrokken, voor zoover zij tus schen de peildata zijn betaald. STICHTING TOEZICHT POLITIEKE DELINQUENTEN. Nadat to Sept. 1945 tot op richting van.de Stichting Toe zicht Politieke Delinquenten was overgegaan, is in de af- geloopen maanden het appa raat dezer stichting opge bouwd. Aan de stichting is opge dragen het toezicht op voor waardelijk buitenvervolging gestelde politieke delinquen ten, waarbij de voorwaarde van „onder toezichtstelling" is opgelegd. Voorts brengt de stichting op verzoek van den rechter, het tribunaal of den proc.-fiscaai voorlichtingsrap porten over politieke delin quenten uit. Ook moet ge tracht worden den poütieken delinquent na beëindiging van den straftijd of na zijn voor- waardelgke buiten vervclging- stelling weer in de samen leving in te schakelen. De Stichting begeeft zich niet op het terrein van de rechtspleging. Verzoeken om vrijlating richte men derhalve niet tot haar. Te Middevburg is een plaat selijke afdeeling opgericht Het bureau is gevestigd: Koe poortstraat 6, Middelburg (tel. 2044). Onder deze afdee ling ressorteeren alle gemeen ten in de provincie Zeeland. Een correspondentschap is gevestigd to Zierikzee (voor Schouwen en Duiveland, Tho- len en St. Philip-'^nd); het adres hiervan is: Adj. M. Ha- verhoek, afdeelingscomman- dant der Rijkspolitie te Zie rikzee. Vrijdagavond had op de bovenzaal van café „La Belle Vue" te Terneuzen een simul- taan-séance plaats voor leden en genoodigden van de dam club „Terneuzen". Slmultaan- speler was de bekende dam mer Philip Ham uit Rotter dam. Na ca. 3% uur spelen be haalde de heer Ham het vol gende resultaat: 30 borden 18 gewennen. 8 verloren en 4 remise. De heeren J. P. Geensen, J. J. Kaan, J. Meeu- sen, P. Hamelink, P. de Ruij- ter, S. Andriessen, J. de Rug ter en A. de Leeuw, wisten hun partij te winnen, terwijl de heeren J. Kaan Dzn., A. Oppeneer, M. Kaan en P. J. v. d. Bulck, remise speelden. De nieuw benoemde burge meester van Vlissingen, mr. B. Kolff, zal 28 Februari a.s. door den Commissaris der Koningin beëedigd worden. BADEN POWELL-DAG Vrijdag hebben de me'sies- padvinsters te Vlissingen hun denkdag gevierd. Het be gon 's morgens vroeg met een vlaggenwacht en den geheelen dag 'hebben de meisjes in hun uniformen rondgeloopen waarop het klimopblad en het sneeuw klokje prijkten. 'a Avonds had ter gelegenheid van Baden Powell-dag een bijeenkomst plaats in de Nieuwe Kerk voor de padvindsters en him ouders, terwijl ook de leiders der padvinders aanwezig wa ren. Mej. ds. M. de Boer, oud- nadvindster, mej W. Gijzels, kabouterleidster, mej. C. Groen gildeleidster en mevr J. M. AhnAppel voerden het woord en wezen op de idealen van padvinderij en de beteekenis van dezen dag voor de meis jes. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met samenzang. Er bestond bij de ouders zeer veel belangstelling voor dezen avond. 22 Februari, de verjaardag van wijlen Lord Baden Powell en zijn vrouw is, in het leven van de jongens en meisjes padvinders, een belangrijke dag. Waar het vroeger dus een dubbel feest was, was het thans een herdenking van den Chief. Ook in Middelburg werd des morgens vroeg een vlaggen- parade gehouden en des avonds trok een lange stoet jongens en meisjes van den Zuidsingel naar de Oostkerk waar een herdenkingsbijeen komst werd gehouden, geor ganiseerd door het Ned. Pad vindsters Gilde. In de kerk sprak de dls- trictscommissaresse voor Zee land, mevr. Everwijn-Behage, over het leven van Baden Powell, waarna Oubaas J. Meyboom de laatste bood schap van den Chief tot zijn jongens voorlas. De bijeen komst werd afgewisseld door samenzang en werd bijge woond door de leden van alle Middelburgsche groepen. DISTRICT ZEELAND K.N.A.U. Het district Zeeland van de K.N.A.U. kwam te Vlissingen in jaarvergadering bijeen. Bij de verkiezingen werd het be stuur als volgt samengesteld: J. Parent, voorz., A. W. Le vering, secr.-penningm., P. Janssens, A. ae Wijze en D. Dieriks, leden; de techn. com missie: W. S. Mijnheer, voor zitter, C. P. Parent jr., seer., A. de Baare, lid. De K.N.A.U.- vergadering op 9 Maart te Amsterdam wordt bijgewoond door de heeren J. Parent. A. W. Levering en W. S. Mijn heer. Besloten werd een iury- cursus te houden. De volgen de vergadering vindt t« Goes plaats. Ter gelegenheid van de defi- iieve sluiting der dijken zullen de signaalafdeeling van „Achil les" en de muziekvereeniging „Excelsior" te Middelburg he denavond bij gunstig weer een muzikale wandeling maken, waarbij speciaal een bezoek wordt gebracht aan de woon wijken achter den Veerschen singel, die het eerst weer be woond werden. Er wordt te 7.45 uur vanaf het Militair Te huis in de Nieuwstraat ver trokken, waarna langs de vol gende route wordt gemar cheerd: Korte Delft, Dam, Molstraat, Koepoortstraat, Mo. lenwater, Veersche singel, Za- charias Jansenstraat, Jasmijn straat, Meidoornlaan, Rozen straat. Zacharias Jansenstraat met zijstraten, Veerscne singel, Molenstraat. Nederstraat, Rot- terdamsche kaai, Beatrixbrug, Rouaansche kaai, Bierkaai, Nieuwstraat. Geen bier voor de Duitschers. In de Britsche bezet tingszone van Duitsch- land zijn alle bierbrou werijen op last van de Britten gesloten in ver band met het nijpend febrek aan graan, leehts een branderij blijft draaien, voor de Britsche bezettings macht. LEGER DES HEELS- com: land ant VERWELKOMD. Het corps Vlissingen van het Leger des Heils heeft Zaterdagavond in de Schelde- hal zijn nieuwen commandant in Nederland, It. comm. Chr. H. Durman op hartelgke wijze verwelkomd. Voor deze bijeenkomst be stond groote belangstelling. Naast vertegenwoordigers van verschillende kerkelijke richtingen waren aanwezig de loco-burgemeester, de heer L. P. van Oorschot en weth. Popering. Het plaatselijk mu ziekcorps was uitgebreid met leden der afd. Middelburg, Goes en Yerseke en de zang brigade uit Middelburg. De samenkomst werd ge leid door brig. Huyg uit Den Haag, div. off. voor Z. Neder land, die comm. Durman een welkom toeriep in het zwaar gehavende Vlissingen. Het corps worstelt met vele moei. lijkheden en het doet alle moeite om de slagen van den oorlog te boven te komen. Er heerscht een goede halle- lujah-geest en uw komst in Nederland zal zeker ook dit corps ten goede komen, aldus besloot dhr. Huyg. Luit. Durman richtte zich tot de aanwezigen in het En- gelsch. In maj/van Dalen had hij echter een eminenten tolk. Veel is er in de oorlogsjaren verloren gegaan. Eén ding kon de vijand ons echter niet ontrooven en wel het Evan gelie van Jezus Christus. Comm. Durman sprak de hoop uit, dat het Vliss. corps alle medewerking van het ge-, meentebestuur zal mogen ont vangen. Na deze toespraak nam de commandant de leiding bij het zingen van verschillende liederen. Ook de kapt. van Goes, Middelburg en Vlissin gen gingen om beurten voor. Ter gelegenheid van de Kar dinaalscreatie van Z. E. Kar dinaal de Jong, wordt Donder dagavond a.s. in de Scheldehal te Vlissingen een huldigings avond gehouden waar als spre ker zal optreden de oud-Vlis- singer, Pater Hubertinus Schutgzer. Dien dag zal tevens in de R. K. pastorie gelegen heid bestaan tot het teekenen van de felicitatie-registers. Burgerlijke stand IJzendijke. Geboren. Adri- ana Levina d. v. D. C. Kotvis en E. M. Hofman. Leendert André, z. v. J. I. Brugge en V. Posdnjakowa. Marijke Louisa Emma, d. v. Th. van Opdorp en M. L. Poppe. Jacques Albert Irma, z. v. E. J. Euysse en M. M. Blondeel. Frank Omèr, z. v. C. de Smet en C. C. M. Dhuijvetter. Overleden: Willem Varin, 77 j., man van C. S. van Hecke. Jozephus Steenaert, 81 j., we- duwn. v. C. M. GijseL Roza- lia Jozepha de Vliegher, 82 j., ongeh. Theo Camillius Pe trus, 10 d., z. van J. J. Cozijn en M. M. van Vooren. Petrus Johannes Marceijn, 42 j., man van M. de Blinde. Carolina Jo hanna de Rooij, 72 j., vr. van P. L. Calon. Augustus Verbe- ke, 84 j„ man R. Boerjon. Ma ria Suzanna Fortreij, 81 j., we duwe van J. Haers. Getrouwd: A. I. Schllleman, 23 j. en S. L. Hofman, 23 j. Hoofdplaat. Geboren. Ronald Petrus, z. van A. Maes en R. Blaakman. Jeanire Elisabeth Maria, d. van Joh. Martens en E. Cammaert. Carolus Petrus Augustinus, z. van G. Syne- sael en E. Blaakman. Camiel Pieter Maria, z. van P. Sturm en E. Du Puy. Overleden: Leonie Willems, 72 j., vr. van A. de Bie. Hen drik Blaakman, 89 j., weduwn. van S. Herkemey. Getrouwd: J. B. de Geringel, 26 j. en C.. L. van Acker, 21 j. JEUGDIGE DIEF' AANGEHOUDEN. De politie to Goes vond aanleiding een jongeman, die zich wat eigenaardig gedroeg, aan te houden. Bij onderzoek bleek, dat deze jongeman, de 19-j. J. M. J. P. niet alleen, zijn eigen papieren, maar ook een portefeuille met f 2150 en het persoonsbewijs van den logementhouder G. Eversen, uit de Wgngaardstraat te Goes, in zijn bezit had. De jongeman moest wel beken nen dat hij zich, tijdens zijn verblgf in d't genoemde lo gement, van de portefeuille met inhoud had meester ge maakt. De bestolene had zgn eigendom nog niet gemist P. zal aan den officier van justitie te Middelburg worden voorgeleid. Vorige week is op de hoogte van Souburg aan den Nw, Viiss. weg een ernstig onge luk gebeurd, dat aan den 39- jarigen heer P. A., afkomstig uit Ritthem. het leven heeft gekost. A. was geëvacueerd in Z.-Beveland en wilde nu zijn woonplaats gaan bezoe ken. Als „lifter" was hij mee gereden met een auto, die naar Vlissingen moest. Daar deze te Souburg doorreed beging hij de onvoorzichtigheid uit den auto te springen met het gevolg, dat hij tegen den weg werd geslagen. Het slacht offer was bgna op slag dood. Hij was gehuwd cn vader van 1 kind. Nederland door een Amerikaan gezien. De correspondent van dö New York Post te 'a-Graven» hage, Edgar Ansel Mowrer, wijdt in dit blad een uitvoerig artikel aan den toestand in Nederland. Hjj schrijft o.m.t „Amerikanen, die West-Euro» pa reeds hebben afgeschreven, moesten eens op Nederland! letten. Indien zij zulks doen, zullen zij wellicht van gedach ten veranderen. Evenals de Britten zgn zg allerminst van plan zich kalmpjes te laten, afglijden. Een volk, dat met het Zwitsersche de hoogste levensstandaard op het vaste» land deelde, dat een van de verzetsorganisaties tegen do nazi's voortbracht, bekflkfc zichzelf niet als onmondige", Mowrer wgst er verder o.m, op, dat herstel sneller zotll gaan, indien dc Ncderlandsche tegoeden in. Amerika ontdooid zouden worden (hetgeen in middels is geschied) en indien Amerika schepen aan Neder» land zou verkoopen. Eveneens, zoo schrgft Mowrer, zou het herstel sneller gaan, Indien d© Britsche militairen in Duitsch» land de Ncderlandsche macht» nes en voorraden, welke door de Duitschers werden gesto len, teruggaven, inplaats van ze daar te houden om er den Duitschen levensstandaard mee omhoog te brengen, doch zelfs zonder deze concessie© rolt de zaak. „Op het hoogtepunt van de oorlogsverwarring kwamen twee politieke moeilijkheden", aldus Morer, „de revolutie van de Indonesiërs en hetgeen de Nederlanders beschouwen al© de Sovjet-bedreiging tegen W- Europa. Na eenige aarzeling heeft de Nederlandsche regee® ring het feit, dat de Europee- sche kolonisatie dood is, ge» accepteerd. Zg doen alle po gingen om Indië onder zelf bestuur als evenwaardig deel van een Nederlandsch-Indisch tem eenebest te behouden. In- ien zij slaagt, zal dit ten voor» deele van Nederland en Indo» nesië beide zijn. Geheel West-Europa ligt onder de schaduw van het Kremlin, meenen de Nederlan ders aldus Mowrer. Overal waar zg kunnen dringen d© Sovjets op de Britten in; op den Balkan, het AegeaJSch ge» bied, het Middpn-Ocsten ea ook in West-Europa, Noorwe gen en Denemaiken, eens twee» lingzuilen van de Britsche in vloed op het vasteland hellen nu, zoo voelen de Nederlan ders het, definitief naar Rus land over. Mowrer staaft deze bewering met een verwijzing naar de benoeming an Trygve Lie. Het Nederlandsche antwoord op de Sovjet-expansie zou de schepping van een Westelgke Europeesche regionale organi satie, zooals voorzien in het handvest der Vereenigde Vol ken. zijn. Doch zoo een orga nisatie berust opovereenstera» ming tusschen Frankrijk en Engeland. Mowrer vervolgt: Indien de Ruhr permanent geïnternatio naliseerd wordt, en de Neder landers zijn zeker van hun aandeel in staal en steenkool, zullen zij waarschijnlijk tevre den zijn met grenscorrecties, voornamelijk in den Z.O.-hoek, Indien de Ruhr echter niet ge ïnternationaliseerd wordt, zal waarschijnlgk een deel van Duitschland in Nederlandsch© handen vallen. Terwijl zij wachten, zullen de Nederlanders hun prach'igo tuinen verzorgen, verwoestin gen herstellen, hun zaken uit breiden en wachten op het geen zij als de onvermijdelijke Anglo-Saksische verdelging van de Soviet-exnansie be schouwen", aldus eindigt Mow rer zgn beschouwing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1