Engeland wenscht vriendschap met Rusland. Voorstellen tot arbeidsregistratie liggen klaar. WerfWgebeuren BESPREKINGEN OVER INTERNATIONAAL BEHEER OVER DE RUHR-INDUSTRIE. De opstand op - Britsch-lndische schepen De Britsche minister van buitenlandsche zaken. Ernest Bevin, heeft in het Lagerhuis verklaard. dat hij ongeveer twee maanden geleden aange boden had het Anglo-Sowjet vriendschapsverdrag van 20 jaar op 50 jaar te brengen en dat hij bereid was tot een na dere uitwerking van het ver drag. waardoor een grooter vertrouwen zou kunnen ont staan. Ook het Westelijk Blok heeft Bovin te Moskou ter épra- ke gebracht en hij heeft er toen den nadruk opgelegd, dat ook Engeland bevriende buurlanden wenschte. De Engelsche regee ring zou niets ondernemen zonder de Russische regeering er van in kennis te stellen. Het doel van mijn politiek, aldus Bevin, is het naar elkaar toe groeien van Engeland en Rus land. als gevolg van het elkaar vertrouwen, te bevorderen. De vrede zal niet in een nauw keurslijf, als een vredes verdrag van Versailles, wor den geregen. Ten aanzien van Duitschland en in het bijzonder t.a.v. het hart der Duitsche agressie, het Ruhrgebied, heeft uit een veiligheidsoogpunt een volledige ontmanteling van de Ruhr voor te staan, uit een in dustrieel oogpunt zou men, het gebied beziende als een productie-eenheid voor Europa, een internationaal beheer voor de Ruhrindustrie wenschen, terwijl men zich zou beperken tot het vervaardigen van half fabrikaten Over deze aange legenheid zjjn besprekingen gaande met Frankrijk. België en Nederland en wanneer men tot eeQ resultaat is gekomen zullen deze landen ook met Rusland en de V. S, overleg plegen. Na dc moeilijkheden in Britsch Indië te hebben ho- snroken zeide Bevin, dat Indo nesië. Britsch Indië. Malakka Cevlon en ook het nieuwe Chi na zijn ontwaakt. Zy moeter aan onafhankelijkheid worder geholpen. Zy moeten behoed en geholpen worden, om op gang te komen; hun bestuur moet door ervaren hulp worden geassisteerd. „Dat is onze po litiek in het Verre Oosten" al dus Bevin. Tenslotte verklaar de Bevin, dat hij nietverant woordelijk was voor het op de agenda van den Veiligheidsraad plaatsen, der Perzische kwestie die tot gevolg had. dat ook de Grieksche en Indonesische kwesties behandeld warden. Het nieuws van den opstand op Britsch Indische schenen is In Engeland met ontsteltenis ontvangen. Te grooter is de echok als men zich realiseert welke rol de Britsche Indische marine heeft gespeeld niet al leen bij de verdediging van Britsch Indië. maar ook in Welke mate zij heeft bijgedra gen tot de overwinning der geallieerden. Het schijnt niet zonder beteekenis te- zijn, dat de ongeregeldheden voorvallen In zulk een critiek stadium van de politieke situatie van het land. nu er door de Britsche missie een krachtige poging wordt gedaan tot politieke ver. zoening tusschen Groot Brit- tannië en Indië. De toestand in Karatsji schijnt, gezien het gedonder van kanonnen uit de richting van de haven, verergerd te zjjn. Luit. generaal R. M. M. Lockhart is belast met het commando van de strijdkrach ten en heeft opdracht gekre gen de orde zoo spoedig moge lijk te herstellen. Onder bedreiging van artil lerie heeft in de haven van Karatsji de „Hindoestan" zich naar nader gemeld wordt, overgegeven. Een nog niet be vestigd bericht meldt, dat de muiters, die zich verschanst hadden, zich hebben overgege ven. De executie van Christino Garcia en Manuel Castro Ro driguez, alsmede acht ande ren, heeft in 'diplomatieke kringen in Spanje prjnljjke verrassing gewekt. Algemeen had men gehoopt, 'dat de te rechtstelling na de door de Franschen in deze zaak ge toonde belangstelling, geen doorgang zou vinden. Heden begint het proces tegen de so cialisten, die beschuldigd wor den van pogingen tot herop richting van de partij. Franco toont de wereld, dat hij nog die. tator is. Wanneer zal de we reld antwoorden, fat zij geen prijs meer stelt op dictatoren? HET PROCES TE NEURENBERG. Cultureele verwoestingen in Rusland! De Russische aanklager Ra- ginsky behandelde Donderdag de vernietiging van de cul tuur door de Duitschers in Oost-Europa. Raginsky begon met een beschouwing over de methoden die de Duitschers toepasten onj, in Polen, Tsje- cho-Slowakije en Joegoslavië de nationale cultuur te ver nietigen en ging vérvolgens over tot Rusland. De beroem de kathedralen, kloosters en musea van oude Russische steden, zooals Kiew en Smo lensk, werden opgeblazen en een Duitsch officier verklaar de dat zij alles zouden ver branden, wat verband hield met den naam Tolstoy. 1839 cultureele instellingen werden vernietigd, meer dan 100 mil- lioen boeken werden gestolen of verbrand. Aan het slo# van zijn be toog vertoonde "Raginsky een film. die hoofdzakelijk de ver nielingen, die aan religieuze monumenten zijn toegebracht, behandalt. 1670 kerken zjjn er In Rusland vernietigd en 237 Roomsche kathedralen. Hess is dezen middag weer eens onwel geworden en naar zjjn cel teruggebracht. DE HOUDING VAN' DE BELGISCHE COMMUNIS TISCHE PARTIJ. De Belgische communisu- ache partjj is van oordeel dat dc C.V.P. er niet in geslaagd is de meerderheid in'net par lement te verwerven, en dat een regeering. bestaande uit socialisten, liberalen en com munisten gevormd dient te worden. Het bestuur staat vjjandig tegenover elke regeeringscoa- litie waarin de CTV.P. geroe pen zou zjjn een belangryke rol te spelen hetgeen in striid zou zjjn met de duidelijk uitgesproken wil van het kie zerscorps. Volgens de Schrjjver zal al les afhangen van de provin ciale verV -zingen van a.s. Zondag. De atoom-spionnage. De verklaring van de Sovjet- regeering, waarbjj zij bekent technische informaties uit Canada te hebben verkregen, in Washington als een donderslag bij helderen hemel gekomen. De bekentenis van de Sovjet-Russen, dat zij in formaties betreffende Radar atoomenergie gekregen hebben, brengt de expeditie van het Canadeesche leger in het Noordpoolgebied op den voorgrond. De expeditie heeft het testen van leger- en lucht machtuitrusting ten doel. Uit Ottawa wordt gemeld, dat het Canadeesche kabinet, tijdens een vandaag te houder bijeenkomst, waarschijnlijk de Sovjet-Russische verklaring zal bespreken, Officieele krin gen te Ottawa zjjn het er over eens, dat door de Sovjet-Rus sische verklaring een „uiterst delicate" toestand is gescha pen. Rembrandt in een gepantserden wagon. Vrjjdag kwam te Brussel een gepantser de spoorwegwagon uit Nederland aan. Deze vervoerde echter geen oorlogsmateriaal, doch 125 schilderijen van be kende Nederlandsche meesters als Rembrandt, Hals Vermeer e.a., be stemd voor een ten toonstelling. Deze wa gon werd speciaal ge bouwd voor het minis terie van O.j K. en W„ omdat het hier gaat om een zending van zoo'n groote waarde, dat geen enkele verzekerings maatschappij in staat is het risico te dekken! DE VLAGGEN UIT! Van 25—28 Feb- fees' voor de dijkwerkers. Het Comité ..Walcheren t.,cel droog" organiseert, met krach tige medewerking van den Rijkswaterstaat en de M.U.Z vooral wat het vervoersvraag stuk betreft, 5 uitvoeringen van de nieuwe speciaal daar voor ingestudeerde show door de Contrasten, afgewisseld door muziek. De uitvoeringen hebben plaats op Maandag-, Dinsdag-, Woensdag- en Don derdagavond, terwijl op Dins dagmiddag een meer officieele uitvoering plaats heeft. Deze feestweek is vastge steld op 25. 26, 27 en 28 Fe bruari. Er zullen meer dan 3000 arbeiders in Middelburg ont vangen worden, die allen, ze ker het overgroote deel, naar Middelburg vervoerd zullen moeten worden en weer naar hun bestemming terugge bracht. Op Dinsdagmiddag komen de verstafgeiegen Westkappelaars aan bod. en deze rm'ddag is een meer officieele middag. De Westkappelaars- komen om 2 uur aan op de Loskade bjj het gebouw van den Rijks waterstaat en worden vandaar met muziek van de Arbeiders- muziekvereeniging „Excelsior" naar het Schuttershof ge bracht. Op dien dag vlagt na tuurlijk heel Middelburg al was het nv>ar ter eere van de Westkappelaars die een zoo zwaar offer hebben gebracht en zoo kranig hebben gewerkt aan hun, maar toch ook onzen djjk. Op dien Dinsdagmiddag spreken de Commissaris dei- Koningin, de burgemeester van Middelburg en A. den Doolaard, nadat de middag geopend is door den voorzitter van „Wal cheren moet droog". De gemeente Middelburg biedt rookartikelen aan en consumptie. Daaraan is ook door de dorpen bjjgedragen. Aan allen zal een oorkonde worden ii<t<rereikt, eeteek^nd door den Commissaris der Ko. ningin ei dr-n v j van Middelburg, die daarmede vertolken den dank van Zee land, Walcheren en Middel burg. De oorkonde wordt uitge reikt door het Comité „Wal cheren moet droog" en zal worden uitgevoerd door be kend oud stadgenoot en cal- H graaf. Vermoedeljjk zal Woensdag 27 Februari van 11 tot 12 uur een receptie worden gehouden in het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middel burg, waarop organisaties, of. ficieele instanties en gemeen tebesturen gelegenheid zullen hebben de leiding van Rijks waterstaat en MUZ geluk te wenschen met het heugeljlke gebeuren van de volledige dichting der djjkgaten op Wal cheren. Dit geschiedt op veler verzoek. Dinsdag zullen film en radlo-opnamem gemaakt worden van de feesten te Middelburg De advocaat-fiscaal van de Groninger kamer van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden heeft de doodstraf geëischt tegen den 25-j. B. G. ter Horst wegens het verraden van een illegalen werker, die tengevolge daarvan ia ver moord. Den Sowjet-Russischen journalist Artoli Varsjowski is toestemming tot het bezoeken van de Amerikaansche zone op Zuid-Korea geweigerd. Jean Luchalre. de Fran- sche journalist, die met de Duitschers heeft samenge werkt, is hedenmorgen te rechtgesteld. W.-Indische conferentie Ook Nederland neemt deel tweede zitting van de «;/est-lndische conferentie, die vermoedelijk 3 weken zal du ren, la op StThomas (Virginia- eilanden der Ver Staten) ge opend. De conferentie wordt gehouden onder auspiciën van de leden van de z.g. Caribean werd verleend. Commission, waartoe oor. spronkeljjk alleen Amerika en Engeland behoorden, doch die onlangs met Frankrijk en Ne derland werd uitgebreid. Deze conferentie is de eerste internationale bijeenkomst van gedelegeerden van gebieden zonder zelfbestuur. De besluiten van de confe rentie worden voorgelegd aan de Caraibische commissie, die ze op haar beurt voorlegt aan de regeeringen van het moe derland. De Amerikaansche voorzit ter van de Caraibische com missie, Charles W. Taussig, verklaarde dat practlsche her vormingen feitelijk twee wel omschreven handvesten zouden behoeven. Het eene zou een statuut zijn van de rechten van den mensch, een eenvoudige verklaring omtrent wat het in. dividu van ons medemenschen mag verlangen om zjjn leven in veiligheid en geluk te leven. Het andere is een statuut van de verplichtingen van den mensch, een verklaring van de offers, die door het individu moeten worden gebracht om deze fundamenteele rechten aan den naaste te verzekeren. HULP AAN GEALLIEERDE VLIEGERS. Sinds kort na de bevrjjding zijn de Military Intelhngence Service U.S. Army en het En gelsche Bureau I.S. 9 te Was senaar bezig éen onderzoek in te stellen naar de hulp, welke tijdens de bezetting aan geal lieerde vliegers en paratroopers Ieder die deze hulp verleende en nog geen bezoek ontving of die nog niet op een andere wjj ze met een der bureaux in con. tact is geweest of een vragen lijst heeft ingevuld wordt ver zocht vóór 15 Maart zijn naam en adres op te geven aan de Military Intelligence Service U.S. Army, Bloemcamplaan 36, Wassenaar. Het is voldoende, dat men naam en adres opgeeft onder vermelding, dat men ge allieerde vliegers of paratroo pers geholpen heeft. Churchill doet zaken! Het Amerikaansche :ydschrift „Life" heeft twee van Churchill's ge heime oorlogsredevoe ringen gepubliceerd. De oud-premier kwam met de Britsche regeering overeen, dat de redevoe ringen zjjn persoonljjk eigendom waren. Voor de twee documenten is Churchill de som van 68.000 dollar betaald. Minister Drees In de Tweede Kamer. In de Donderdag voortgezet te vergadering der Tweede Kamer werden van de nota over het regeeringsbeleid de noofdstukken wacatgeidregc- ling, arbeidsbemiddeling, soci ale verzekering en sociale nulpVerleening aan werklooze arbeiders besproken. Verschil lende sprekers voerden hier over het woord. De diverse vragen en opmer kingen beantwoordend, wees de minister van sociale zaken, de heer Drees, er op, dat hoe. wel de geteisterde gebieden arbeidskrachten tekort komen, er veie wenuoozen zyn Inten sieve arbeidspolitiek is plicht. vVie niet aan het werk kan moet toch bestaanszekerheic krijgen. In 194610.000 nieuwe woningen. In 10 jaar hoopt men den achterstand in woningbouw in te halen. NOG 2800 NOODWONINGEN GESTOLENE REEDS ACHTERHAALD. Tjjdens een excursie naar de Betuwe, heeft de algemeen corrunissaris voor den weder opbouw, dr Z. Y. van der Meee, 'n uiteenzetting gegeven omtrent de weueropuouv,plan nen in Nederland gedurende 1946. Tot dusver is men er in ons land in geslaagd van de ongeveer 300.0U0 beschadig de huizen 270.000 te herstellen. In totaal werden 7000 nood woningen gebouwd. Verwacht wordt, dat de laatste noodwo ningen vóór 1 April a.s. gr reed zullen zjjn. De heer Va der Meer verwacht, dat deze noodwoningen over vjjf jaar kunnen worden verlaten; in ieder geval vóór tien jaar. Het nieuwbouwprogramma voor 1946 voorziet in den bouw van 10.000 nieuwe woningen, voornamelijk arbeiders- en middenstandswoningen. Het zal niet gemakkelijk zijn deze huizen, die voor het groot ste gedeelte in de gebieden Zeeuwsch-Vlaanderen, Noord- Limburg en de Betuwe zullen worden gebouwd, gereed te krjjgen. In deze streken be staat namelijk een tekort aan bouwvakarbeiders. Deze zullen van elders moeten worden aan gevoerd. In de door den oorlog nauwelijks geteisterde provin cies, zooals Utrecht, Friesland en Noord-Holland zal dit jaar vrjjwel niet worden gebouwd. De bouwvakarbeiders uit deze gebieden zullen derhalve in de voornoemde streken werk kun. nen vinden. Uit Zweden zullen dit jaar 700 houten noodwoningen wor den aangeveerd, uit Enaeland komen 1000 „prefabricated houses", terwjjl door Bruyn zeels fabrieken 600 houten wo ningen zullen worden geleverd. Kinderzorgjubileerde Feestelijke bijeenkomst in het Schuttershof. Dankbaarheid en ootmoed vervullen allen. Het 40-jarig bestaan van „Kinderzorg" te Middelburg is Donöeraag in een feeste lijke bijeenkomst in het „Schuttershof" plechtig her. dacht. Op 21 Februari 1906 was er in het Militair Tehuis te Middelburg een belangrijke vergadering. Drie en twintig kerkelijke gemeenten, verte genwoordigende de vier clas ses der Nederl. Herv. kerk in Zeeland, hadden op uitnoodi- ging van de classis Middel- ourg afgevaardigden gezonden oin te komen tot oprichting van een vereeniging, die zich zou moeten belasten met de zorg voor het misdeeld en ver- waarloosde kind. De vereeni ging kwam inderdaad tot stand en droeg den naam „Kinderzorg". Het was de eerste vereeniging op dit ge bied in on3 land, die uitging van de Kerk. Het is in die afgeloopen 40 jaren niet alles rozegeur en maneschijn geweest voor „Kin derzorg". Er waren bjjv. eens financieele moeilijkheden van dien aard, dat men ernstig over de liquidatie moest gaan denken, aldus de secr. van „Kinderzorg", ds. C. van der Waa te 's H. Arendskerke. Hij verdeelde het leven van „Kin derzorg" in vier perioden: de eerste vanaf de oprichting in 1906 tot de stichting van het jongenshuis in 1913. Het eerste jaar was het huis ge vestigd in een pand aan de Heerengracht, dat aan 8 jon- eens en 6 meisjes plaats kon bieden. Op 6 Mei 1907 kon men gelukkig het huis aan den Veerschesingel betrekken en op 21 Mei 1913 werd het jongenshuis feesteljjk Inge wijd. De tweede periode laat zich het beat kenmerken door de woorden uitbouw en krach tige propaganda. Dat wil niet zeggen, dat toen alles voor den wind ging, want juist toen kwamen de groote finan cieele moeilijkheden. Groot was dan ook de dankbaarheid toen in 1933 het bericht kwam, dat wijlen de heer en mevr. Blum—-de Niet een zeer groot bedrag aan „Kinderzorg" had den vermaakt. En in 1921 mocht de vereeniging een extra rijkssubsidie van 10.000 ontvangen. In 1917 i3 ook H.M. de Koningin op bezoek geweest. Zij was getroffen door het mooie werk, maar zei ook: sober, al te sober, omdat zooveel middelen ont braken. In de periode van 1933 tot 1942 kon rustig ge arbeid worden en kwam o.m. het gymnastieklokaal tot stand. Toen kwam de zware tijd van de evacuatie. In 1940 werd „Kinderzorg" naar Oost- kapelle geëvacueerd, doch allen werden behouden en het tehuis bleef onbeschadigd. Maar in 1942 moest „Kinder zorg" voor langeren ttfd eva- cueeren. Men begrijpt hoe ontzettend veel moeilykheden dit heeft medegebracht en nog steeds veroorzaakt Met ver langen wordt dan ook uitge zien naar het oogenblik waar. op de eigen gebouwen weer kunnen worden betronken. Op 1 Januari j.l. waren er in to taal 161 pupillen, waarvan een gedeelte in het noodtehuis te Goes is ondergebracht. De conclusie van ds. van der Waa was, dat God „Kinderzorg" wonderlijk heeft bewaard en dit ons met dankbaarheid en ootmoed vervullen moet Op deze feestelijke bijeen komst was als gast o.m. aan wezig mr. W. P. v. Lindonk, Hootd 7e afd.•Ministerie van Justitie, die de gelukwenschen van den minister overbracht. Htf was blij, hier te kunnen spreken over de richtlijnen voor de kinderbescherming, die vooral in dezen,na-oorlogschen chaos zoo dringend noouig is. En daarom schynt het, alsof dit feest met die wetenschap in strjjd is. „Kinderzorg" kan, aldus spr., haar taak slechts dan goed vervullen, wanneer ze getrouw is aan de op dracht van haar grooten Zen der en blijft strijden tegen dien kanker in ons volksle ven: het ontwrichte gezin. Aan het verbluf van kinderen in tehuizen zijn groote voor deden verbonden: ze leeren gemeenschapszin. Maar de na deden zijn Zeker niet minder; en tehuis kan nooit het gemis van een gezin vergoeden en het gevaar voor oppervlakkig, heid en verruwing, tot het ge sloten worden, is zeer groot. Deze nadeden zjjn er niet zoo veel in het gezin al zal het altijd moeilijk blijven een ge zin te vinden, dat juist voor dit soort kinderen ideaal is. Wanneer dit maar het doel is: aan al die kinderen den wei te wijzen tot Hem, Die ooi aan hen getrouw is. Gelukkig is „Kinderzorg" nooit een fa briek geweest, maar een le vend organisme, dat open staat voor nieuwe mogelyk- neden. Het is nu de taak van het bestuur, aldus spr., om na te gaan, of sommige kinde ren, die nu nog in het tehuis ziin, niet evengoed in een ge zin kunnen worden onderge- oracht. Het tehuis moet steeds meer een doorgangshui» wor den en een hechte gemeen schap blijven voor hen, die niet in een gezin zuilen kun nen worden opgenomen, is het nu niet de tijd om den wortel van de jeugdcriminaliteit aan te tasten door overal buurt huizen op te richten, waar de jeugd gelegenheid krijgt tot Door den oqrlog is in Ne1 derland een achterstand ont staan van ongeveer 300.000 woningen. Men hoopt dezen achterstand in tien jaar tijds te kunnen inhalen. De kosten van nieuwbouw worden in '46 geschat op 2% maal het peil van 1939. Een moeilijk pro bleem zal de scholing en her scholing van bouwvakarbeiders zijn Gestreefd zal moeten wor- dén naar een rationalisatie van den woningbouw, ivien zal zooveel mogelijk tot bestedinr overgaan. Op het oogenblil doet zich het verschijnsel voor, dat de bouwprijzen een neiging tot dalen vertoonen. Een moeilijk probleem is ge. legen in de glasvoorziening. In totaal is in Nederland 13 millioen m2 glas noodig. Ver wacht wordt, dat hiervan dit jaar niet meer dan 3.3 millioen 'kan worden ingevoerd. De heer Van der Meer hoop te, dat alle bij het bouwpro gramma direct en indirect be trokkenen hun uiterste bes. zullen doen, opdat het gestelde programma dit jaar kan wor den uitgevoerd. - In een der zalen der Ne derlandsche ambassade te Lon den heeft Prins Bernhard aan 50 van de 75 Britten en Cana- deezen die zich tijdens de ope raties in Arnhem en omstre ken onderscheiden hebben, verschillende door H.M ver leende decoraties uitgereikt. Dé Zwitsersche „Spende' de groote hulpverleenlngsactie, heeft tot heden voor België een millioen Zw. frs. uitgege ven, voor Frankrijk 17.25 mil joen, voor Neder.and 9.5 nvl- lioen, voor Luxemburg 844.000, voor Italië 9.6 millioen, Oos tenrijk 5.4 millioen, Duitsch land 9.3 millioen. ontspanning en verpoozing Het moet ons in alles gaan om het behoud van den naas te, ook van de jeugd. Dr. W. H. Beekenkamp, de voorzitter van „Kinderzorg", dankte den spreker en ant woordde, dat het bestuur deze torstenen gaarne wil bestu- deeren. Hierna werd nog door ver schillende sprekers het woord gevoerd: ds. P. J. F. van Voorst Vader sprak namens het classicaal bestuur van Middelburg, ds. J. v. Woer den deed dit namens den Ker- keraad der Ned. Herv. Kerk te Middelburg, terwijl ook door vertegenwoordigers van de class, besturen van Zierik- zee en Goes werd gefelici teerd. Mr. Th. Porthelne sprak namens de Middelburgsche Rechtbank en mr. J. A. E. Rink als voorzitter van den Voogdijraad. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den te- genwoordigen directeur van „Kinderzorg", den neer D. de Bruin, die mededeelde, dat de oud-pupiilen een fonds hebben gevormd, waaruit de kosten kunnen worden betaald voor die kinderen wier opname in „Kinderzorg anders om fi nancieele redenen niet moge lijk zou zijn. Dit fonds zal den naam dragen van „Do minee de Ligt-fonds", naar den naam van hem, die tot oprichting van „Kinderzorg" den stoot heeft gegeven. Dr. Beekenkamp sloot daarop deze vergadering met dankgebed. J. J. T. Des avonds werd In de Oostkerk het jubileum gevierd met een dankdienst, waarin het woord voerden dr Bee kenkamp, ds. Kelder en Vos- sers, de beide laatsten oud voorzitters van „Kinderzbrg". thans te Leiden. Het Ned. Herv. zangkoor uit Middelburg verleende zjjn medewerking. arbeidsbemiddeling za: op den duur wettelijk geregeld moeten worden. Men kan ech ter niet verwachten, dat di: zeer binnenkort zal kunnen ge schieden. Een der voornaamste moei lijkheden op het oogenblik is te zorgen, dat de werkkrach- cen gericht worden. Gestreeld wordt naar een harmonisch loonsysteem. De onbillijke ver houding tusschen den land arbeider en den arbeider in de stad is verbeterd. In bepaalde bedrijfstakken en op bepaalde plaatsen blijf i men arbeidskrachten tekort «omen, Eenerzjjds wil men menschen naar den Noordoost, polder bijv hebben, maar an derzijds verzet men zich ei tegen dat de arbeiders uit hun gezin gehaald worden. De op lossing zal uiteindelijk gevon uen moeten worden door hel werk*waar dat gedaan moes. worden, te laten verrichte» door de werkloozen, die in de stad niet aan den slag kunnen. Er liggen voorstellen om te komen tot een algemeene ar oeid3registratie, meer in den geest van een telling van wai er in de verschillende beroepen aanwezig is. De minister vindt het be droevend, dat in geteisterde gebieden het in voorgekomen, dat men het werk maar slee- pende hield, omdat de aanne mer er geen financieel belang bij had snel te laten werken. Thans gaat men echter weer over tot aanbesteding. De ontslagkwestie wordi geregeld. De toestand voor de gezinnen, welke hulp behoeven is heel moeilijk. Veel meer dan vroeger blijven de meisjes in het eigen gezin. De inkomsten in vele gezinnen zijn grootei dan vroeger en zoo behoeven vele meisjes het gezin niet te verlaten om buitenshuis te werken. Het terrein van het werk der vrouw heeft zich ook aan zienlijk uitgebreid; men houde er ook rekening mee», dat voor Gruwelijke roofmoord opgelost. Ou 22 Januari j.l. vonden des ochtends eenige voorby. gangers op de puinttoopen van het gebombardeerde perceel Hekkelaan 39 te s-Graven* hage het lijk van een onbe. kenden man. Het, slachtoffer bleek genaamd te zijn de 68-j. j Sackman uit de Deiman- straat. Na een uitgebreid on. derzoek werden door de po litie vorige week 2 mannen en 2 vrouwen gearresteerd, die er van werden verdacht be trokken te zjjn by dezen moord. De 5e en vermoedelijke hoofddader wist nog op vrije voeten te blijven, doch twee rechercheurs wisten hem ten slotte in zijn woning te arres teeren. Sackman, die was was op 22 Januari des ochtends zijn pensioen gaan halen, hetgeen ongeveer 150 bedroeg. Het was zijn gewoon te om met dat geld in diverse café's de noodige borrels te koop en en hij stond dan ook bekend als een dronkaard. Nadat Sackman den gehee- len dag en avond in de bin nenstad had rond gezworven werd hij tegen middernacht op de Paviljoensgracht aange troffen door O., terwijl zij stonden te praten kwamen B. de B. en diens concuoine toe vallig voorby en mengden zich in het gesprek. Sackman liet zich ontvallen, dat hy graag onderdak zou hebben voor dien nacht. Zij zijn toen met zijn allen naar een hofje aan de Nieuwe Haven gegaan waar de moeder van B. de B. woon de. De moeder van de B. werd ermede in kennis gesteld, dat men van plan was den ma» te berooven en daarna van kant te maken. De vrouw vond dit best Zij gingen met zijn allen in een kamer gezel lig bij elkaar zitten en rook ten eerst wat sigaretten. Sackman was echter danig onder den Invloed van alcohol en doezelde een beetje weg. Het licht werd nog uitge draaid en op een gegeven mo ment vond men het tijdstip gekomen om tot handelen over gaan. Met een bijl gal men S. een hevigen klap op het hoofd waardoor hij niet ge dood, doch wel bedwelmd werd. Met een das, die hei slachtoffer droeg, heeft men S. daarna gewurgd. Het lijk werd daarna beroofd van het weinige geld, n.l. 58, dat door de 5 daders werd ver dee'd, waarna het tijk werd weggebracht naar de Hekke laan. na een gonjezak om dt beenen te hebben gebonden. Daar het hoofd erg bloedde, werd de zak tenslotte om het hoofd gebonden. den oorlog 20.000 buitenland» sche vrouwen een verblijfsver gunning hadden en nu nog slechts 1900. Aan een regeling van de ioonen voor huishoudelijke hulp hecht spr. heelemaal niet; de contróle op de naleving zou vrijwel onmogelijk zijn. Scherfing in het bedrijf gaat door en het leerlingenstelsel zal meer en meer ter hand genomen moeten worden. De strijd om kwestie- Wibaut neemt toe. Terwijl prof. Wibaut zelf bezig is met het uitgeven van een verweerschrift, waarin hij zijn beleid motiveert, neemt do strijd in universitaire kringen te Amsterdam met den dag ia aevigheid toe. Het AS.V.A- oestuur houdt een referendum onder de studenten, die op lijs* wen kunnen teekenen of ztJ prof. Wibaut al of niet aan vaardbaar achten, maar de laatste dagen hebben enkele studenten zich tegen de wijze, waarop het A.S.V.A.-bestuur den strijd tegen prof. Wibaut voert, gekeerd, terwijl sommi ge anderen zich thans openlijk aan de zyae van aeu pxoiescor nebben geschaard. In hoeverre nun aantal percentsgewijs van eenig belang is, kan op net oogenblik onmogelijk worden bepaald. Wellicnt zal de uit slag van het referendum daar. in ücht brengen. Over het al gemeen heerscht In deze krin gen niet de meening, dat prof. vVibaut's beleid juist zou zyn geweest, maar men Kant zien, ten eerste tegen de strydwnze van het A.S.v.A.-bestuur, dat oy de ontketening van het conflict een handig gebruik zou hebben gemaakt van de onwetendheid der meeste stu denten over de gebeurtenissen aan de universiteit tijdens den. oorlog en een groot aantal van nen door eenzijdige voorlich ting het objectief beoordeelen van ueze kwesue onmogeuyk zou hebben gemaakt. In de tweede plaats achten Jeze studenten het strydig met aun «revoel van recht, wanneer alleen prof. Wibaut voor do xouten zou moeten boeten, waarvoor niet alleen hij, maar ji de meeste gevallen en zeker in principe de geheele senaat crantwoordeiyk is. Ook van de zijoe der hoog- .eeraren heeft prof. Wibaut thans steun gekregen en wel van prof. dr. W. P. C. Zee man van ue m .ische faculteit, die de laatste 2 dagen uit pro fest tegen de door het A.S. V.A -bestuur geleide actie heeft geweigerd college te ge ven. „Einsatzkommando Ste.nbach" geliquideerd Het zoo zeer in de omgeving van Loosdrecht, Hilversum en Laren berucht geworden „Ein satzkommando Steinbach", dat Kort voor de bevrijding nl. in April 1945 zoo verschrikkelijk heeft huis gehouden onder hen, die illegaal werk verrichtten, is thans, dank zij het optreden van de P.O.D. te Utrecht# voor het overgroote deel gear resteerd Het „Kommando Steinbach" was een onderdeel van hei al even beruchte Kommando Zep pelin, dat speciaal tot het ver richten van spionnage en sa- ootage 'in het buitenland ia Duitschland was opgeleid. Steinbach was de naam van den leider van dit Kommando, die zooals thaiu is komen vast te staan heelemaal niet zoo als zijn naam zou doen ver moeden een Duitscher was, maar integendeel een Hollan der, genaamd Peters. Het Kommando heeft zich In April 1945 genesteld In het Witte Huis te Loosdrecht maar had zich voordien al een zeer slech ten naam verworven door het optreden In de omgeving van drummen. Het sadisme, waar mee deze menschen hun slacht, offers te lijf gingen is nauwe lijks te vertellen, laat staan te oesch rijven. Laat het voldoende zijn te zeggen, dat het zelfs de S.D, te bont werd. Voor een deel waren zij dan ook reeds door hun Duitsche „vriendjes" ge arresteerd, toen het uur der oevryding kwam. Het Kommando bestond in hoofdzaak uit Nederlandsche S.S.-ers maar er waren ook Duitschers en Vlamingen by. Het laat zich dan ook aanzien, dat nu het onderzoek in Neder. ,and beëincigd is, het bureau voor oorlogsmisdadigers de dossiers zal overnemen om een nader onderzoek in te stellen. Katwijk beleeft gouden dagen. Katwyk aan Zee, de tradi- tioneele woonplaats van de „arme Visschers" beleeft gou den dagen, ja zelfs zoo, dat Katwyk thans tot de rijkste ilaatsen van ons land gere- cend dient te worden. Na de haringvisschery, die voor het visschersdorp eenige millioe. nen opbracht, legt thans de treilervisachery van tong, schol en andere vischsoorten daar nog een aardig schepje boven op. Maandag ilepen In Umuiden 15 Katwyksche log gers binnen, die gezamenlijk meer dan J 125.000 besomden! Sommige loggers besommen na een reis van een week meer dan 10-000! De treiler in 1945 alleen op en hierby eenige milllcel de haringvis ste gedeelte eenige tien! goede, terwijl geen duizend kan worden, ïerij bracht i f 2.800.000 omen dan nog tn guldens van cry: Het groot- rvan komt aan nen reeders t«n e rest door nog gedeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2