TWEEDE ELAD Opdracht aan Sjahrir ingetrokken Op bezoek bij het distributie- tntoor te 's-H. Arendskerke. van de Provinciale Zeeuwsche Courant van Zaterdag 23 Feruari 1946 - No. 46 Het Centrale Nationale Comité zal bepalen of de voorstellen aanvaardbaar zijn. GEVECHTEN IN EN BIJ BANDOENG. Sjahrir is als een vermoeid man uit Djokjakarta te Ba tavia teruggekeerd en scheen gedesilluslonneerd over den loop der gebeurtenissen in de laatste dagen- De beslissing over de houding ten aanzien van de Nederlandsche voor stellen zal eerst genomen worden op de vergadering van het Centrale Nationale Comi té op 28 Februari. Aangeno men mag worden, dat do on-i derhandelingen tusschen dr. van Mook en Sjahrir niet voor dien datum kunnen be ginnen. Het Centrale Natio nale Comité zal dus vaststel len of de voorstellen in be ginsel aanvaardbaar z\jn als basis voor de besprekingen en Indien dit het geval is, de richtlijnen aangeven vol gens welke de bespï en mo. .en geschieden, fc ie is een eind gemaakt u- - de opdracht tot onderhandelen, welke Sjahrir eerder heeft ontvangen. Het tweede punt van be spreking te Djokjakarta was de kabinetswijziging op par tijbasis, waarop vooral door het Volksfront, het Werkco mité en de Masjoemi, een vereeniging van de voornaam ste Islamitische partijen, sterk is aangedrongen. Sjahrir's „kabinet" is overwegend geen partijenkabinet en vertegen woordigt niet de verschillen de politieke stroomingen; 8 van de 13 leden behooren zelfs tot geen enkele partij, De communisten eisqhen op zijn minst één vertegenwoor diger. Ook deze aangelegen heid is uitgesteld tot na de vergadering van het Centrale Nationale Comité. Er schijnt nog brj lange na feen ovei eens temming te eerschen onder de verschil lende partijen over de basis, waarop de reconstructie van het „kabinet" zou moeten worden uitgevoerd. De belang rijkste partijen zijn niet be reid evenredige vertegenwoor diging toe te staan aan de communisten en de gematig de nationale democraten (Partai Nasional Inuonesia). In een massameeting te Tasikmalaya is er op aange drongen dat niet onderhan deld zal worden voordat de „republiek" ls erkend. De ver gadering eischte voorts vast houding der geïnterneerden, zoo lang de Indonesische ge vangenen niet zijn vrijgelaten. in Bandoeng over de spoorlijn de Noordelijke stadswijk bin nengedrongen en hebben een compagniesstelling der Mah- ratta's aangevallen. Ten Oos ten van deze stelling hebben de aanvallers op het stations emplacement en ln het sta tionsgebouw zelf eveneens stellingen betrokken. Zjj wer den weer verdreven, doch van uit eenige punten ten Zuiden van de spoorlijn bleven de Indonesiërs op het station vu ren. Onder dekkingsvuur werd in dit gebied een goed. voor bereide aanval in den rug der Britsche stellingen gedaan. De aanval liep echter op niets uit. Twee Britsch-Indiërs wer den gewond. Een aanval op de Oostelijke wijk van Ban doeng werd met mortiervuur afgeslagen. Ten Oosten van Semarang is een kleine groep gewapen de Indonesiërs uiteengejaagd. Uit de overige c'.eelen Wérd geen bijzonder nieuws gemeld. Meisjes in marine-uniform. Op 1 Februari jl. zijn de eerste recruten voor de Marva gearriveerd in Aerdenhout, waar met nauwgezet en mari ne-discipline in huize „Lei- duin" een opleidingscursus wordt gegeven. Het werkroos- ter is zeer gevarieerd en wordt gebaseerd op de toekomstige werlczaamheden van de Mar- va's. In hoofdzaak zullen deze oestaan uit administratieve be zigheden op marine-kantoren, o.a. .in Vlissingen en Sluiskil, en zelfs in De Bilt, bij den metereologischen dienst der marine. Voorts voor huishou delijk werk op deze kantoren. Zoo wordt thans een gedeelte der recruten in Aerdennoul tot kok en hofmeester opgeleid. Men leeft in de marine-kam pen en dus ook op huize „Lei duin" als op 'n schip en bedient men zich er dan ook van voo; een landrot dikwijls volslagen onbekende marine-termen. Tenslotte worden de meisjes „ijdeus deze sieclns drie weker, durende opleiding onderwezen hi de gewoonten der marine, benamingen, rangen en standen en leeren zij excerceeren. Na beëindiging hunner opleiding moeten zij beslissen of zij al dan niet voor een diensttijd van twee jaar willen teekenen De rantsoenen die hun worder. verstrekt zyn dezelfde als die voor de mannen der marine. Zelfs bij de verstrekking van scheermesjes wordt tusscher. de beide sexen geen onder scheid gemaakt. CONTACT MET PERSO- NEN IN T BINNENLAND VAN JAVA. Pogingen van het Soeraba- lasche Roode Kruis om met in het binnenland van Java vertoevende personen in ver binding te komen hebben tot eenlg succes geleid. De ver- nding is echter niet off en niet voor 100 procent zeker. Er is echter een redelijke kans, dat postkaarten met maximaal 25 woorden in het Maleisch haar bestemming be reiken. Op het adres dienen naam en voornaam van den geadresseerde te worden ver meld, terwijl de voorzijde haam en adres moet bevatten, INDONESISCHE AAN VALLEN AFGESLAGEN Gewapende Indonesiërs zijn Keuring dienstplicht. De Minister van Oorlog heef t nader bepaalt, dat voor den dienstplicht van de lichting 1945 niet aan een keuring zul len worden onderworpen: zij, die zijn opgenomen in een rijksopvoedingsgesticht, een tuchtschool, een gevangenis of oen rijkswerkinrichting; zjl die als politieke gevangenen zijn geïnterneerd; zij die als poü- tieke gevangenen huisarrest binding is echter niét officiéél zÜn opgelegd en zij, van wie HET TEKORT AAN LEERKRACHTEN. Het Tweede Kamerlid van Bochoye heeft zich tot den minister van Onderwijs ge> wend en gewezen op het te kort aan leerkrachten, welk tekort nog grooter dreigt te worden door het oproepen van dpi. onderofficieren van de lichtingen '39 t.m. 30. Ge. vraagd wordt om overleg te Plegen met den minister van uorlog om vrijstelling voor hoofden en onderwijzers. Nieuw leerplan voor Berlijnsche volksscholen. Op de Benijnsche volksscholen zal :n nieuw leerplan, goedgekeurd dcor den geallieerden contröleraad, worden in gevoerd. Van de 5de xlasse af wordt o.m. een vreemde taal verplicht gesteld, terwijl van het 12de levensjaar af eer vrije meeningsuiting over de vragen van der. dag zal worden inge voerd. waarvoor van d*. pers gebruik zal worder gemaakt. bekend is, dat zij reeds we gens politieke onbetrouwbaar- reid zijn veroordeeld. KORTE PREDICATIE ER OP OF ER ONDER Dè schrijvers van de Zeeuw sche brochure, die deze maand onder dezen titel verscheen, zullen het mij niet euvel dui den, wanneer ook een korte predicatie onder deze vlag uil- vaart. Want wanneer wy met elkander gaan spreken over de vraag wat voor onze provincie noodig is om er bovenop te komen, dan komt ook de apos tolische prediking met den nadrukkelijken eisvh tot inge spannen waakzaamheid en werkzaamheid. Paulus schreef in zijn 2en brief aan de Korinthiërs God is bij machte, iedere genade overvloedig over u uit te storten, opdat gij in alle opzichten te allen tij de overvloedig kunt zijn »n alle goed werk, Vierkant tegen den geest van het Evangelie van Jezus Chris tus in is het om elkander vn de wielen te rijden. Zonen van hetzelfde huis mogen elkander niet benadeelen, zeker niet als zij gemeenschappelijk strijden moeten, als de meedoogenlooze vijand in de buurt is, als de komst van het Godsrijk op het spel staat. In Amsterdam bestond vroe ger een premie voor dien brandweerman, die het eerst water wist te geven, wanneer er ergens een brand was uitge broken. Diejpremie is later af geschaft. weet u waarom f Had de Gemeenteraad er geen geld meer voor over t Neen, dat was het niet. Hierom was het: de spuitgasten sneden elk anders slangen door Dat is onze fout. Wig snyden de slangen van onze mede- menschen door en daardoor komt het, dat wij den grooten wereldbrand niet de baas kun nen worden. Er op of er ander. Zoolang wij elkanders slan gen doorsnijden, komen toy er onder en er nooit bovenop. O verspil uw prachtige krachten niet. God schenkt ze ons om ze te gebruiken om Hem er mede te eeren en ons gezinonze omgeving, ons moede land er mede te dienen, O Heere, help ons 1 B. Kerknieuws BIJEENKOMST OECOMENISCHE RAAD. Woensdagavond werd in de Sint Pleters kathedraal te Genève een dienst gehouden, bij gelegenheid van de bijeen komst van den oecomenischen raad. Dominee Niemöller zei, dat de Duitsche christenen er. kentelyk waren voor den bij stand in hun ecnzaamheii welke hen gedurende 12 jaren door het gebed van hun broe ders in de geheele wereld was geboden. Hrj dankte de voor zienigheid, dat hij deze broe derschap onder aë menschen, ondanks.- de bestaande hinder, nissen, had leeren kennen en verklaarde, dat hij hoopte, thans in Duitschland tot wer kelijkheid te kunnen brengen, wat God van de Duitsche Christenen verwacht. DE PLECHTIGHEDEN DER KARDINAALSCREATIE. Onder de gebruikelijke praal heeft zich Donderdag in den St. Pieter të Rome de plech. tlgheid van de opzetting der kardinaalshoeden, bij gelegen- hied van de creatie van dz nieuwe kardinalen der Katho. lieke ke>rk, voltrokken. Een verrassing was de aankomst van prins Umberto en zijn echtgenoote, Marie José. plechtigheid werd voorts door ambassadeurs, gezanten en hooge geallieerde ocficieren bijgewoond. Een voor een werd den nieuwen kardinalen de roode hoed boven het hoofd gehouden, terwijl de Paus de formule uitsprak, waardoor ztf openbaar tot het heilig colle ge werden toegelaten. Naar verluidt, zou de plech tigheid, ln verband met Jen gezondheidstoestand van den Paus, aanzienlek bekort zijn. Machtige machines werden ingezet bij de dichting der dijkgaten op Walcheren. (Foto Herjting) Vorderingsbeslult woonruimte. Aan het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp „aanvulling van het vorderingsbesluit woonruimte" ia het volgende ontleend: Vry algemeen betuigde men instemming met de strekking van dit wetsontwerp. Enkele leden begroetten de indiening van het oii«.werp uu.--. weinig enthousiasme. Naar hun oordeel beschikt de regee ring te dezen reeds over vol doende bevoegdheden. Zij za gen hic in een niet gerecht vaardigde inbreuk op het klas sieke -beginsel der beschermde woning. Ook legen de mogelijkheid tot .oe-onnnig VJJI ue ü_vo.-.6u' heid tot vordering van woon ruimte aan anderen uan uon burgemeestér hadden deze le den bezwaar. Door vele leden werd ernstig geslaagd over de wijze van uitvoering van hei vorderingsbesluit woonruimte. Er schijnt ontoelaatbare wille keur te heerschen: ook zyn ge vallen van omkooping van ambtenaren gesignaleerd. Ei zijn daarom weinig wetsbeslul ten, die zoo impopulair zijn als juist dit. 'toch was men zich er ten volle van bwust, dat r voorzien.ngen geboden zyn. Kunnen, zoo werd gevraagd, «ev aiiereersi. de v oeacü-j- digtie en nog onbewoonde wo ningen weer bewoonbaar ge- naakt worden Gevraagd werd hoe de re geering zich voorstelt het her- spoedlgen. Is 't°niet mogelflk hier 'n weUelyke regeling tot i.and te brengen, i.uaru.j e.get.aars van beschadigde, Joch herstelbare panden ver plicht worden en aanwijzingen ontvangen om binnen een be zaaiden tijd dergelijke wonin gen te doeu repareeren, terwijl oij verzuim de overheid zulks op hua kosten kan laten ver richten? In dit verband weru de vraag gesteld, in hoeverre uitvoering wordt of is gegeven aan de in de jongste troonrede aangekondigde mannen der re geering om 10.000 woningen -e laten bouwen. Gewezen werd op den toe- jtand in Duindorp iSchevenin- „en) waar momenteel honder aen woningen gebruikt worden voor de huisvesting van poli- .ieke delinquenten, die even goed elders ln kampen zouden kunnen worden ondergebracht. Betwijfeld werd ui de re geering wel voldoende diligent is bij het in acht nemen van de uiterste beperkingen by hulsvesting van regeeringsor- ganen. ONS PUZZLEH0EKJE De reis vein professor Denker. Als Prof. Denker na een af wezigheid van veertien dagen ln zyn woning terugkeert, wacht zijn trouwe Piet Pienter hem op, neemt zijn bagage in ontvangst en informeert waar de prof. verbleef. Het ant woord van den grijzen geleer de luidt eenigszins raadsel achtig. „Je weet Piet, dat ik eeD bereisd man ben. Ik bezocht Sevenum, vertoefde meerdere maanden in Kloetinge Brouwershaven, en zelfs stond ik aan de oevers van de Ti- gris. Mijn huwelijksreis bracht ik d r in het dorpje Stegeren. Ditmaal heb ik Zeeland be zocht en wel één gemeente op Zuid-Beveland, één op Walche ren en één op Zeeuwsch Vlaan deren en het merkwaardige is dat als je de 5 namen, die ik je zooeven noemde in diezelfde volgorde op de juiste wijze on der elkaar plaatst, je in ver ticale richting de namen kimt lezen van de plaatsen die ik bezocht." Het was voor Piet Pienter niet lastig deze plaatsen te vinden en wij vertrouwen dat ook onze lezers hiermee niet zoo heel veel moeite zuller hebben. Wij stellen weer negen prij zen beschikbaar: drie voor de Walchersche, drie voor de Bevelandsch en drie voor de Zeeuwsch-Vlaamsche abon- nee's. Inzendingen tot uiterlijk 4 Maart met het motto „puz zle" aan het bureau der Prov. Zeeuwsche Courant, Walstraa' '860, Vlissingen. Oplossing: Het geheimzinnige telefoonnummer. Vele van onze lezers hebber, zich door de opmerking van Piet Pienter eenigszins laten misleiden en gedacht dat er slechts een oplossing mogelijk was, doch het waren er twee. Piet Pienter was een klein beetje te Pienter! Het was natuurlijk \T-fl een voudig het laatste cyfer te vinden. Dit was 2. Het voor gaande moest hiermee 2 ver schillen, dit kon dus 4 of C zijn. Het volgende moest hier mee weer 2 verschillen zoodaï het gevraagde nummer 642. 242 en 202 had kunnen zijn Alleende nummers 642 en 202 voldoen aan de gestelde eischen. Slechts een klein aantal van de honderden inzenders gaf de beide oplossingen, zoodat de redactie besloten heeft ook zy die slechts één oplossing gaven, voor een prijs in aanmerking te laten komen. Na loting wer den de prijzen toegewezen aan: C v. Moolenbroek, Koorkerk- straat 8s Middelburg; C. Brug man Duinweg 60, Zoutelande; J. Hollebr ndse, Nieuwst raat 48, Vlissingen; Wed. M. Huis- son—de Ridder, C 71, Wol Dhaartsdijk; J. Burger, C 29 Wemeldinge; L. J. Nelis. Oude Kerkstraat 18, Hansweert: J. Le Clercq, Olieslagerpolder Z 74, Retranchement; J. Bras ser, Dorpsstraat 59, Schoon- dijke; Mei. S. A Lappon. Draaibrugscheweg H 10, Sluis: De winnaars krijgen aardigen prijs gestuurd. Meer aandacht voor het platteland gewenscht. Zorgen over rijwielen en schoeisel. Textielpositie draaglijk. Geheel Zuid-Beveland, be westen het kanaal Wemeldinge Hansweert, met uitzondering van Goes en Hansweert, be hoort tot den distributiekrmg s-Heer Arendskerke. Het is geen sinecure, om de leiding van zoo'n kring te hebben. Maar de leider, de heer Van Oosten, een bescheiden man. maar een rustige en harde werker, neemt eiken dag op gewekt zijn plaats op de com mandobrug in, regelt den dienst voor het personeel, dat uit ongeveer 70 personen be staat en verzorgt naar beste weten de belangen van dc 32.000 zielen, verdeeld over 18 gemeenten, die aan zijn zorgen ,yn toevertrouwd. Al het mogelijke wordt ge daan, om het ellendige lange wachten in de ry te voorko- nem Hoe is de houding van het iUbliek Die kon wel wat beter zfln. Het publiek ls helaas de meest on-sociale werkgever en stelt zijn eischen soms zoo hoog, dat het de werkelijkheid en de uiterst beperkte mogelijk heden uit het oog verliest. Ook nemen sommigen het met de waarheid niet al te nauw. Een andere vraag is of de autoriteiten in Vught en Den Haag wel altyd voldoende oog hebben voor de speciale platte lands belangen. Wy hebben uit de gesprek ken met de mannen uit de distributiepractijk den indruk gekregen, dat men stad en platteland te veel over Kam scheert. Neem byv. de fietsband, een artikel, dat voor het plat teland van enorm belang is. In den kring 's-Heer Arends kerke konden deze maana slechts 200 personen aan een buitenland en 60 aan een bin nenband worden geholpen. Vo rige maand konden 300 buiten banden worden verdeeld. Men hoopt, dat het met de rijwiel banden wat beter zal worden, maar geduld is ook hier een schoane zaak. BI de hoofd groep (enkele andere groepen hebben voorrang) is men nu met de afhandeling van de aanvragen tot Aug. '45 ge vorderd. Voor de transportbanden ziet het er nog veel slechter uit. in totaal zyn in dezen grooten kring maar enkeie tientallen van deze banden toegewezen Van Juli liggen practisch nog alle aanvragen te wachten Sommige maten komen zelfs in het geheel niet. Ook met de complete ry- wielea is het niet veel beter. Het laatste halve jaar konden er maar zes per maand worden verdeeld, waarbij dan nog be dacht moet worden, dat eer. deel van dezen kring tot het getroffen gebied behoort, dat eerst aan de beurt komt. Wy vragen ons af of men ter bevoegder plaatse wel vol doende doordrongen is van de belangen van het platteland. De menschen moeten in heel veel gevallen naar hun werk fietsen. Hoevelen hebben de fiets niet noodig, om naar stad of dorp inkoopen te gaan doen, ter kerk te gaan, naar de secretarie of distributielokaal te ryden, enz.? Het ls dan ook billyk, dat de afstandsnorm. om in aanmerking voor een rywielband te komen, voor het platteland wordt gewyzigd en dat daarheen verhouchngs- gewys wat meer banden gaan dan naar de stad. Voor werkschoenen is een soortgeiyke opmerking te maken. In groote steden en industriecentra worden via de bedrijven werkschoenen en be- drijfskleeding verstrekt. In den kring 's-Heer Arendsker ke is geen groot-industrie. Het overgroote deel der arbeiders is op de distributie aangewe zen. Voor rubberlaarzen byv. komt de landarbeider niet in aanmerking op het distributiekantoor. Alleen loonsproeiers en aardappelse lecteurs kunnen wellicht ge holpen worden. Dezer dagen is nu medegedeeld, dat de landarbeiders zich hiervoor kunnen wenden tot de stichting van den landbouw. Zeestraat ge verbetering gekomen. Was er vier maanden geleden voor de diverse groepen nog een achterstand van 5 maanden tot 2 jaar (er lagen toen nog 17.000 aanvragen te wachten) momenteel is die achterstand voor werk- en beroepsschoenen 1 jaar, voor damesschoenen 9 maanden en voor kinderschoe nen 8 tot 12 maanden. Een zending geallieerd schoeasel en het grootere kwantum bon nen (deze maand twee maai zoo groot da.n de vorige maand) heeft hiertoe byge- dragen. Voor de klompen staat het er wat beter voor door een extra-toewijzing van het Com missariaat Noodvoorziening voor de landarbeiders. Eerst daags zal begonnen worden met de uitreiking van klom pen-bonnen Voor.wat textiel betreft, kan gezegd worden, dat de moei- lijkheden hier momenteel in dezen kring niet zoo groot zyn als bij de schoenen en de ry wielbanden. Van November tot half Ja nuari zyn hier 63.000 vergun ningen voor geallieerd textiel 1100 voor baby-paketten er 2500 voor dekens, vloerbedek king, enz. uitgereikt. Wat het geallieerd textiel betreft is er vlug en royaal gedistribueerd De textielpositie kan In de zen kring over het algemeen dan ook drageUjk genoemd worden. Behalve het bovenge noemde zyn van Sept. 1945 tot nu toe nog 600.000 textiel punten voor onder- en boven kleeding uitgereikt Achterstand in de textiel- aanvragen is er dan ook op Radioprogramma's ZONDAG. Hilversum I (K. R.O. en N.C.R.V.)8.00 Ber.; 8.15 Gram.; 8.30 De Heilige van den dag; 9.00 Gram.. i.15 Lezing; 9.30 Ber.; 9.45 Gram.; 10.00 Kerkdienst (Ger.); 11.30 Orgel; 11.45 Gram.; 12.15 Boekbespreking. 12.30 Claire Hegedus; 13.00 Ber.; 13.20 Interview; 13.45 Splendora; 14.00 Nina Dolce; 14.25 Zang; 15.00 Beantwoor den van vragen; 15.20 Gram." 16.00 Ziekenlof; 16.30 Gram.: 17.00 Kerkdienst (N. H.) 18.15 Gram.; 18.15 Lezing; 19.30 Voor de Ned. atrijdkr. 20.00 Ber.; 20.17 Vaudeville orkest; 21.00 Cabaret; 21.30 Hartvelt kwartet; 22.00 Ber.. 22.15 Gram.; 22.20 Lezing; 22.35 Gram. Hilversum n (V.AR.A en A.V.R.O.): 8 00 Ber.; 8.20 Gram.; 9.00 Lezing; 9.20 Or gel- 9.45 Lezing; 10.00 Kwln ;et Rosa Spier; 10.30 Voordr. 10.45 Concert; 11.15 Lezing; 11.30 Eddy Walls; 12.00 Gram: 12.30 Lezing; 12-40 Orgel; 13.00 Ber.; 13.15 Metropole orkest; 13.50 De spoorwegen spreken; 14.00 Gram.; 14.10 Lezing; 14.30 Concert; 15.00 Koorzang; 15.20 Concert; 15.50 Filmpraatje; 16.05 De Roman, cers: 17.00 Cabaret: 17.30 Kinderrubr.. 18.00 Nieuws en soortuitslagen; 18.15 Repor- tage-wedstryd H.D.V.S.Ajax; 18130 Voor de rijpere jeugd. 18.50 Lezing; 19 00 Kerkdienst (N. H.); 20.00 Ber.; 20.05 Tooneel beschouwing; 20.15 Concert; 21.15 Actualiteiten 21.30 Hoorspel; 22.10 Caba ret; 23.00 Ber.; 23.15 Gram. MAANDAG. Hilversum I (N.C.R.V.)r 7.00 Ber.; 7.15 Nieuws In een notedop De 750 pounds penici- llne, een gift van het Ameri- kaansche Roode Kruis, zal via het ryks instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht verdeeld worden over 14 de póts hier te lande. Het college van ryks- bemiddelaars heeft een rege ling vastgesteld voor timmer fabrieken. Er zyn vier ge» meenteklassen met ioonen, va» rieerend van 9066 cent. Wegens de noodzakeiyk geachte bestemming der be- noodigde grondstoffen ls het fabriceeren van koffiesurro- gaat verboden. Twee Duitsche krygsgc vangenen wisten uit het kamp te Cherbourg te ontsnappen en slopen ongehinderd door Frankryk en België. By het Brabantsche grensplaats jo Nispen werden zrj echter aan gehouden en weer op transport naar Cherbourg gesteld. Aan de Beverwyksche bloemenveiling zijn dezer da gen de eerste tulpen aange voerd. De plannen voor een tij' delyk vliegveld by Rotterdam, zyn in gevaar daar van het aanwezige materiaal waaruit de semi-permanent© startba nen worden samengesteld, na- melyk stalen platen, ten be-, hoeve van het burgerlyk her stel voor Rotterdam geen af stand kan worden gedaan. Het regeeringsdirectoraat voor motorvoertuigen (RJ).M.) zal per 28 Febr. 1946 worden opgeheven. De kantoren wor den gesloten na de taak te hebben overgedragen aan het ministerie van verkeer ©a energie. Belanghebbenden kunnen zich in den vervolge wenden tot de rijksverkeers inspectie. Naar aanleiding van het onlangs gepubliceerde mani fest, waarin een aantal voor aanstaande Nederlanders zich uitsprak voor een nationalen omroep, werden reeds tiendui zenden adhaesiebetuigingen uit alle deelen des lands ont vangen. Er is een werkcomité ge vormd. waarvan het bestuur bestaat uit: dr. C. P. Gunning, voorz., J. J. Rouma, secr., rar, J. J. C. R. v. d. Bilt. penningm. Het totaal van de Brit sche gewapende macht zal aan het eind van 1946 1,900.000 volledig opgeleide manschap pen onder wie 700,000 vrou* wen en 100,000 manschappen in opleiding bedragen. De totale kosten van de verdediging zullen voor het komende finan. cieele jaar 1667 millioen pondj sterling bedragen. In de nieuwe samenstel ling van het Grieksche ministe rie is Sofoelis Merkoeris opge volgd als minister van openba re orde en openbare werken. Havinis blijft minister van. oïnnenlancische zaken. Öchlendgymn.8.00 Ber.; S.20 Gram.; 9.00 Concert; 9.30 Gram.; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Orgel; 11.15 Lezing; 11.35 Gram.; 12.00 Gooilan- ders; 12.30 Hoe Ned. den vrede wint; 13.00 Ber.; 13.15 Vedelaars; 14.00 Voor jonge moeders; 14.20 Gram.; 15.00 Orgel; 15.30 Koorzang; 16.00 Bybellezing; 16.45 Gram.: 18.45 Sportpraatje; 19.00 Ber.; 19.15 Causerie; 19.30 Voor de Ned. strydkr.; 20.00 Ber.; 20.05 Concert; 21.00 Voordr.; 21.16 Concert; 22.00 Ber.; 22.15 Actueel progr.; 22.30 Lezing; 22.50 Viool; 28.15 Gram.; 23.50 Bybellezing. Hilversum II. (V.A.R.A en V.P.R.O.)7.00 Ber.; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Ber.; 8.20 Gram.; 10.00 Morgemvyding; 10.20 Voor de zieken; 11.00 Voordr.; 11.15 Concert; 11.45 Gram.; 12.00 Marschmuziek; 12.30 Piano; 13.00 Ber.; 13.15 Kwintet Jaap Brill; 13.45 Gram.; 14.00 Zang; 14.30 Vrouwenrubr.; 14.45 Gram. 15.00 Eddy Walis; 15.45 Gram.; 16.30 Jeugdrubr.; 17.00 Carlo Carcassola; 17.30 Orgel; 18.00 Ber.; 18.15 Gram.; 18.25 Lezing; 18.45 Jan Corduwener; 19.15 Het gesprek van de week; 19.25 Concert; 20.00 Ber.; 20.05 Landbouwrubr.; 20.15 Hoorspel; 21.00 Con cert; 22.15 Reportage; 22.45 Lezing; 23.00 Ber.; 23.15 Gram. 59, 's-Gravenhage. i aanvragen is er i Overigens is in de schoenen- het oogenbük niet. distributie in dezen kring eenLl De V.D.B. heeft van den neer F. E. H. Ebels te Nieuw- Beerta, lid der Vrxjz. Dem. Tweede Kamerfractie, bericht ontvangen, dat hy zich voor een volgende Kamerperiode niet meer zal laten candl- deeren. Het Finsche oorlogstri bunaal heeft Risto Ryti, ex- president van Finland, tot tien jaar dwangarbeid, en Johan Rangell, ex-minister-presi dent. tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld- Donderdag zyn by de on lusten te Cairo, on tscaan door het verblijf der Britsche troe- der den grond een hevige ruim 50 gewond. Woensdagmiddag is te Unna, 14 km. van Dortmund* een ernstig mynongeluk ge beurd. Door een ontploffing in een schacht werden 550 myn- werkers opgesloten. Tot dus ver werden 71 slachtoffers naar boven gebracht, onder wie negen dooden. Men heeft niet veel hoop meer de overigen te kunnen redden, aangezien on der den grond een herige brand woedt» Frankrijk blyft er volgens Bidault naar streven een nau we samenwerking met Groot- Brittannië te bewerkstelligen. In de V. S. dreigen op nieuw uigebreide stakingen, nL in de Kolenindustrie en on der de employé's van Western Union Telegraph Cy. De Britsche militair© autoriteiten hebben de regee ring van IJsland er van in ken nis gesteld, dat de IJslandscho soldaten in Maart a-s- zullen •epa trieeren. Een en zeventig voorma lige Duitsche diplomaten, die tot den geheimen dienst in Spanje en Portugal in betrek king hebben gestaan, zyn aan de Amerikanen uitgeleverd. By de komende proefne mingen met atoombommen op de Marshalleilanden zullen die0 ren op de oorlogsschepen ge bruikt worden om de uitwer king van de bom op levende wezens te bestudeeren. Alle Joodsche bladen in Palestina hebben heftig protest uitgebracht tegen het Deslult van de Britsche militaire auto. riteiten om Duitsche krygsge- vangenen in Palestina te werk te slellen. De Belg Jose Streel is gisterochtend op de binnen plaats van een kazerne te El* sene gefusilleerd Hy was do leider der politieke diensten van Rex, tevens hoofdredacteur van de ..Pays Reel" en mede werker aan de geroofde „Soir" en radio Brussel. Er is een regeling vast gelegd voor het stucadoorsbe- drijf. Daarby biyft de 45» urige werkweek gehandhaafd. Het uurloon ligt in verband daarmede 6% hooger dan in iet bouwbedrijf. In Roemenië is de „Roe» meensche socialistische party" gevormd, welke zich keert tegen de sociaal-democraten. Vaino Tanner, de Fin sche oud-minister van finan ciën is door het Finsche tri bunaal veroordeeld tot 5 jaar en zes maanden gevangenls- IstiW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 11