PROVINCIALE ZEEUWSCKE COURANT Indonesiërs wenschen onderzoek door de UNO. De betrekkingen tusschen de groote mogendheden Naar een ministerie van nat. unie in België Uit de provincie. Het Nederlandsche volk moest verzwakt worden. Nieuwe burgemeester van Vlissingen benoemd Hoofdredacteur O. Bnllintljn (met redactioneels medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C-, Middelburg. Druk: firma F- van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Vrijdag 22 Febr. 1946 189e Jaargang Nummer 45 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pet week. t 3-20 pet kwartaal, franco per oost, 3-45 pet kwartaal. Losse nummers 5 cent- ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum oei advertentie t 2 Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraa* 5 telefoon 10 (2 lijnen), MiddelburgLondensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, telefoon 2475- Terneuxen Nieuwedtepstraat 23 Postrekening 359300 Ptov Zecuwsclu MtdUrlburg. „Alleen de Indonesische republiek bezit de feitelijke souverelniteit Veranderingen in het Indonesische kabinet? De leden van het Indonesi sche werkcomité van het Cen- trale Nationale Comité hebben den vveusch te kcnnnen gege ven, dat door de U.N.O. een onderzoek wordt ingesteld naai den toestand in Ned. Indië. In een resolutie wordt een beroep gedaan op de ring" er bij de Vereenigde Vol keren op aan te dringen een commissie naar Indonesië te zenden om zich er van te ver- Indonesiërs. 20 Indonesiërs werden gearresteerd. Nog dagelijks worden er in Batavia personen ontvoerd. Onlangs zijn drie kinderen van resp. 10. 11 en 13 jaar ver mist. Ten Oosten van Semarang valt groeiende activiteit te constateeren. Er is gevuurd op eenige Britsche wachten en een Britsche stelling is met mi- trailleurvuur bestookt. Ten Oosten van Tjimahi graven In donesiërs zich in. In de nabij heid zijn sluipschutters in ac- gewissen. dat alleen de „Indo-j"®* OosWaTS'moUeïfuur8 npsisnhft rpnuhliek" de feitelii- ?P Java ™et mouervuui nesische republiek" de feitelij ke souvereiniteit over Indone sië bezit en om een volkstelling te laten houden ten einde vast te stellen, dat de verantwooi'de. lijkheid, welke door de Neder landers ten aanzien van de In donesiërs wordt gevoeld, zon der basis is. daar de Indone siërs de „Republikeinsche re geering" daarmee hebben be last In de toelichting verklaarde het comité, dat de Indonesiërs de Indonesische regeering als de eenige instantie erkennen, welke bevoegd is namens Indo nesië te onderhandelen. De Ne. derlanders negeeren dit stand punt door zich zelf naar voren te brengen als de eenige regee ring. Dit beteekent. dat zij er kenning van een Ned. koloniale regeering vragen. Ten eerste ontkennen de Nederlanders, dat de toestand veranderd is en dat sinds 9 Maart 1942, toen de Nederlanders zich on voorwaardelijk aan de Japan ners hebben overgegeven, de souvereiniteit in andere han den zou zijn overgegaan; ten tweede negeeren zij de procla matie van de Indonesische on afhankelijkheid op 17 Aug, '45, welk recht op onafhankelijk heid door het Handvest dei- Vereen. Volkeren is erkend; ten derde negeeren zij het de facto bestaan van de Indone sische regeering. Wellicht is de houding van het werkcomité een veelzeg gende aanwijzing voor de reac. tie van het Centrale Nationale Comité in de huidige politieke ontwikkeling. Dit comité zal zeer binnenkort bijeenkomen om de Ned. voorstelden te be- studeeren. BESPREKINGEN. Sjahrir voert thans bespre kingen met Soekarno over veranderingen in het Indone sische „kabinet". Sir Archibald Clark Kerr| heeft Woensdagmiddag met dr. van Mook in diens paleis gedineerd. Gisteren is hij voor een korten inspectietocht naar Soerabaja gevlogen. BRITTEN HEBBEN GENOEG BEZET GEBIED! Als een „natuurlijke reactie van de plaatselijke bevolking op de Britsche agressie" zul len, zooals in officieele Indone sische kringen werd medege deeld, de Indonesiërs vermoede lijk weerstand bieden aan de pogingen van Britsche strijd krachten om meer gebieden te bezetten. De Indonesiërs be schouwen het thans door de Britten bezette gebied als niet meer voor uitbreiding vatbaar: een meening, die niet gedeeld wordt door de Britten. VERJONGINGSKUUR NED. IND. LEGER. De oudere officieren van het K.N.I.L. zullen geleidelijk ont slag krijgen, daar de gemiddel de leeftijd der troëpenofficieren te hoog is. Men overweegt maatregelen om te voorkomen, dat er voor de betrokkenen fi nancieel nadeel uit het ontslag voortvloeit. DE TOESTAND. Vijf uur lang heeft in Ban doeng ten Zuiden van den spoorweg een gevecht gewoed tusschen Britsche troepen PLANNEN VAN DE K.L.M. In de Deensche hoofdstad is een tweedaagsche conferentie gehouden van Europeesche luchtvaartmaatschappijen, waaraan K.L.M-vertegenwoor. digers deelnamen. Op het programma stonden de coördinatie der dienstrege lingen in Europa en de tarie ven. De K.L.M. zal van 4 Maart af tot 1 Mei een da- gelijkschen dienst Amsterdam. Kopenhagen-Malmoe v.v. on derhouden met aansluiting op de K.L.M.-lijnen naar Parijs, Londen, Brussel, Praag, Ma drid. Lissabon en Zürich Van 1 Maart af zal de K.L.M. ook tweemaal per dag Amsterdam. Londen vliegen, evenals de En- gelsche maatschappij. Van 1 Mei af gaat de K.L.M. rechtstreeks op Stockholm vlie. gen. Van Nederlandsche zijde wordt getracht in den*, zomer de nachtluchtpostverbindingen in West Europa te herstellen. Naar men weet was voor den oorlog Keulen het centrum voor dit postverkeer. Men tracht nu dit centrum naar Amsterdam te verleggen. bestookt; er zijn geen verlie zen geleden. Een patrouille, op w'eg van Makassar naar Song- Goeinassa, is beschoten; een verdacht persoon is gear resteerd. Te Palembang is een massa demonstratie gehouden tegen het NICA-gemeenebest. Er waren geen incidenten. De Nederlanders hebben alle sleutelposities op het eiland Banka onder contröle. Uit Pangkal Pinang op Ban ka worden botsingen tusschen Chineezen en Indonesiërs ge meld- Te Bentang op Celebes zijn drie verdachte personen gearresteerd. De plaatselijke leiders zijn bereid tot samen werking en sluiten zich vrij willig bij de NICA aan. DE PARLEMENTAIRE COMMISSIE NEDERLANDSCH-INDIü. De parlementaire commissie Ned. Indië is thans ais volgt samengesteld: M. J. M. van Poll, voorz., H. A. Korthals, H. J. W. A. Meijerink, jhr. mr. B. C. de Savornin Loh- man, Ch. J. I, M. Weiter, le den. De commissie stelt zich voor op korten termijn naar Ned. Indië te vertrekken. Zij zal haar arbeid beperken tot het inwinnen van inlichtingen. Wetsontwerp zuivering kunstenaars aangenomen. Bij den aanvang van de zit ting van Woensdag van de Tweede Kamer las de voorzit ter een schrijven voor van de leden der partijen die in de Partij van den Arbeid zijn op genomen. Zij hebben besloten cot aan de verkiezingen geen verandering in de samenstel ling hunner fracties aan te bréngen. De heeren Eorst en Bran denburg werden aangewezen als dubbeltal voor de vacature. Effendi en de heeren Stokman en Mol voor de vacature-Beau. fort. Vervolgens werd het wetsontwerp zuivering van de kunstenaars behandeld, dat na eenige discussie z.h.s. werd goedgekeurd. ZELFS NU NOG I De Amerika ansche autoriteiten hebben van daag het socialistische dagblad „Linzer Tag- blatt" voor onbepaalden tijd verboden, omdat het blad in een hoofdartikel propaganda voor de pan Duitsche gedachte ge maakt heeft. Toestand Prinses Juliana vooruitgaande. De toestand van H.K.H. Prinses Juliana is goed voor uitgaande. De patiënte heeft reeds eenigen tijd het bed mo gen verlaten Prins Bernhard op Buckingham Palace. Z.K.H. Prins Bernhard zal he den door koning George van Engeland in audiëntie ontvan gen worden in het Bucking ham Palace en aldaar de lunch gebruiken. De Koning zal Prins Bernhard de versier selen uitreiken van het Knight Grand Cross of the order of the British Empire. De uitzending van dienstplichtigen naar Indië. VERZOEKSCHRIFT AAN MINISTER VAN OORLOG. Ver over de honderd voor den dienst opgeroepen militai ren te Groningen hebben een verzoekschrift onderteekend. dat aan den minister van oor log zal worden verzonden. In dit request vermelden de'ver zoekers, dat zij een oproeping hebben ontvangen of verwach ten, voor uitzending als mili tair naar Ned.-Indië. Naar hun meening bepaalt art. 192 der grondwet (en ter bevestiging daarvan art. 35 der dienstplichtwet) uitdrukkelijk, dat dienstplichtigen bij de landmacht niet dan met hun toestemming naar Ned.-Indië. Suriname of Curasao mogen worden gezonden. De requestranten verklaren deze toestemming niet te ver- leenen en zij vragen den mi nister, de genoemde oproepin gen te beschouwen als nietig, althans deze oproepingen in te trekken, omdat zij in strijd zijn met de wet en mitsdien on rechtmatig geschied, sub., de verzoekers vr^-j te stellen van dienstplicht op genoemde gronden, met bepaling, dat de verzoekers, hangende de be handeling van deze verklaring, met groot verlof worden ge zonden. Het Wereldgebeuren Franco wil monarchie niet herstellen. Het Britsche Lagerhuis is begonnen met de debatten over de buitenlandsche politiek. De conservatief Harold Mac Mil- lan verklaarde, dat de belrcv kingen tusschen de groote mo gendheden sterk, ja zelfs alar- meerend gespannen zjjn. De Sovjetdiplomatie schijnt zich te concentreeren op een druk in de Middellandsche Zee en in het midden-Oosten tegen de erkende en gevestigde Brit sche belangen. Een formeele vrede met Italië kon nog niet gesloten worden door den Russischen steun aan de eischen van Zuid-Slavië inzake Triest. Welke beweegreden schuilt er achter de Russische machinaties? Het is van taal belang voor ons zelf en voor de toekomst van de we reld, dat wij de waarheid hier over vernemen. Noel Baker, de minister zon der portefeuille en afgevaar digde bij de U.N.O. ontkende ten zeerste, dat de debatten in den Veiligheidsraad de betrek kingen tusschen de groote AMERIKA ZAMELT KLEEREN IN. De inwoners van de stad New-York hebben in zes weken tijds 1.125.000 kg. kleeren, schoenen en beddegoed bijeengebracht tijdens de o verwinningskleerenin- zameling voor overzee. De nationale inzame ling is een groot suc ces, zooals blijkt uit de ingekomen rapporten uit 18.300 steden en dorpen uit het geheele land. Goering gaf de opdracht tot plundering en roofl Keitel's economische activiteit. ,,Het zou nog zoo'n kwaad idee niet zijn als de weer- standsiu-acht van het Neder landsche voik emszig werd verzwakt, want dan zal het. niet meer tegen ons op kunnen staan als \vg in den rug wor den bedreigd. Het Ls nijj om het even. of de Nederlanders Germanen zijn of niet; als zy iiet zyn dan zjjn het er des te groo^ere stijfkoppen om en in iiet verleden hebben, grooterc i>ersonen reeds gedemonstreerd boe Germaansche stijfkoppen behandeld moeten worden!" Zoo sprak Goering op een geheime bijeenkomst van „Reiclis Kommisarissen" te Berlijn op 6 Aug. 1942. En nu de Russische aanklager Shey- nin het stenografisch verslag van deze bijeenkomst heeft voorgelezen zal het ooIt V001 Seyss, al blijft natuurlijk Goe ring het opperhoofd van de Duitsche roovertbende, moei lijk zijn nog langer vol te hou den. dat hij het zoo goed met Nederland meende. Hij was na. melijk op deze bijeenkomst te genwoordig en kreeg daar een zeer duidelijke opdracht om trent het zenden van grooterc exporten naar Duitschland en het recruteeren van vrijwilli gers. Omtrent het recruteeren van vrijwilligers zei Goering, dat het de kunst was hen zon der wapens naar het partisanen gebied te lokken en hen daar pas wapens te geven. dar. moesten zij „zwemmen of zin ken". Tijdens het voorlezen van dit document protesteerde Goe ring met veel gebaren teger. het feit, dat hij als het hoofd van de Duitsche roovers werd aangemerkt. Ook Frank, Rosenberg. Sauckei en Seyss-Inquart zijn aan deze georganiseerde strooptochten schuldig. De "Russische aanklager voegde een nieuwe beschuldiging aan het lijstje van Keitel toe door te spreken van zijn economi sche activiteit". Hij maakte, met Speer de schema's op en hij was het, die tot eind 1944 toe voortging met het weggraaien van rijkdommen van andere volken, en hij ging daarbij zoo ver, dat zelfs de dooden ge nlunderd weyden. Mr. B. Kolff, expert op gebied van havenbestuur Een man uit de practijk, BÖ Kon. Besluit van 18 Febr. 1946 is met Ingang van 1 Maart d.a.v. benoemd tot burgemeester der gemeente Vlissingen, de heer Mr. B. Kolff, thans referendaris by het Havenbedryf der gemeen, te Rotterdam. Mr. Benjamin Kolff Is op 13 September 1902 te Rotterdam >boren. Na aldaar het gym nasium te hebben dooiioopen, studeerde hij te Leiden in de rechten, waar hij in 1926 het doctoraal-examen aflegde. In 1928 werd hij, eveneens te Leiden, bevorderd tot doc tor in de rechtsgeleerdheid, op het proefschrift: „Autonoom Havenbestuur. Een onderzoek naar het Bestuur der haven van Rotterdam aan de hand van Britsche en Fransche gege vens". Van 1 Aug. 1928 tot 1 Nov. 1929 was de heer Kolff werk zaam ter Provinciale Griffie van Gelderland, af deeling Wa terstaat. In het jaar 1929 werd hy be noemd tot adjunct-secretan? der Commissie tot Onderzoek naar de Havenbelangen van Rotterdam en Omgeving (de zgn. commissie Fortuyn), wel ke commissie in 1931 het voor stel deed voor Rotterdam en omgeving een havengewest te vormen. Per 1 Nov. van ditzelfde jaar werd mr Kolff benoemd tot adjunct-commies bij de af- deeling Algemeene Zaken ter secretarie van Rotterdam, al waar hy in hoofdzaak Politie zaken behandelde. Toen op 1 Jan. 1932 het havenbedrijf der gemeente Rotterdam in het leven werd geroepen aan welk bedrijf de exploitatie van de havens van Rotterdam is opgedragen werd r.-_ Kolff daarbfj te werk gesteld, laatstelijk sedert 1 Mei 1940 in den rang van re ferendaris. Tengevolge van langdurige afwezigheid van den directeur is mr. Kolff steeds belast ge weest met de waarneming van dit directeur n Van zijn hand verschenen verschillende artikelen, waar van wel het in 1938 door hem geschreven boekwerkje „Rot terdam, vrger dan een Vrg- haven" waarin de douane- rechtelgke positie van Rotter dam wordt belicht het meest bekende is. Zoowel door zgn werkzaamhe. den bij het havenbedrijf als in de commissio-Fortuyn, kwam mr. Kolff veelvuldig in aan raking met de vraagstukken, op het gebied van annexatie, uitbreidingsplannen, streek plannen, e.d. Ook de geheele materie van wederopbouw- vraagstukken is hem uit de practijk bekend tengevolge van zijn werkzaamheid in het be- Stuur der Industriestichting te Rotterdam, welke stichting zich bezig houdt met het Op vrg groote schaal bouwen van bedrijfsruimten voor kleine in- dustrieele bedrijven, die by de ramp van Rotterdam hun /er «plaatsen verloren zagen gaan. .^Lislotte is mr. Kolff nog ud-secretaris van een gemeen- telgke commissie, die het ge meentebestuur moet voorlich ten over de belangen, welke voor Rotterdam zjjn betrokken bij annexatie van Duitsch grondgebied. De nieuwe functionaris is gehuwd en heeft vier kinderen, is niet bij een politieke par ty aangesloten, doch de ge dachte in den geest der Neder- lanasche Volksbeweging toegc. daan. In'den heer mr. Kolff krijgt de gemeente Vlissingen thans een burgemeester, o.i. een man uit de practgk, die zich juist in deze moeilgke opbouwjarer met kennis van zaken aan den al°-ehee4en opbouw van de ha venstad Vlissingen zal kunnen wgden. mogendheden slechter heeft gemaakt. Hg geloofde in te gendeel, dat de betrekkingen tusschen Engeland en Rusland er door zgn verbeterd, terwgl hg er zeker van was, dat die tusschen de V.S. en de Sovjet- Unie en tusschen de V.S. en Engeland beter zgn geworden, De Britsche regeering is vast besloten door middel van de U.N.O. de machtspolitiek te elimineeren, opdat de wil van het volk de macht heeft. De „Nation Beige" maakt gewag van een voorontwerp voor een ministerie van nati onale unie onder leiding van Van Acker De Schrgver zou plaatsvervangend minister-pre sident zgn, terwgl hg tevens de portefeuille van justitie zou houden. Er zouden 7 r.k mi nisters komen. 4 socialisten, 3 communisten en 2 liberalen. De nieuwe regeering zou slechts een beperkt en nauw keurig omlijnd programma hebben. Nu al reeds zou de ko ningskwestie geen hinderpaal meer zijn. aangezien alle par ty en een accoord zouden heb ben aanvaard. Na ruggespraak met gene raal Franco heeft de Spaan- sche ambassadeur te Lissabon een ontmoeting gehad met den pretendent voor het koning schap Don Juan. Het onder houd had een stormachtig ver loop. Franco is niet bereid de monarchie te herstellen omdat Don Juan het volk zijn politie ke vrijheden wil teruggeven. Ongevoelig is de generaal voor critiek uit het buitenland en gelooft, dat de tegenstand te gen zijn regiem slechts schijn is om de publieke opinie in de betrokken landen te bevredi gen. Don Juans verblijf in Por tugal acht hij ongewenscht. Spaansche monarchistische kringen in Lissabon meenen dat Franco slechts onder den hevigsten druk van andere mogendheden zal wijken, voor al omdat zijn leger hem trouw is. Bovendien is de macht hem eenigszins naar het hoofd ge stegen, hetgeen te concludee- ren valt uit zijn bewering, dat hij, indien er moeilijkheden met Frankrijk ontstonden, hg Pa rijs met hetzelfde gemak zou bezetten als de Duitschers het in 1940 deden. Het schijnt wei of Hitiers geest over den Spaanschen dictator is vaardig geworden! Militaire oorlogsslachtoffers en hun nabestaanden. REGEERING WIL VERBETERING BRENGEN. Minister Meynen heeft geant. woord op vragen betreffendv. de verzorging van militaire oorlogsslachtoffers en hun na bestaanden .waarbij hij de mee. ning uitte, dat de positie dei- nabestaanden verbetering be hoeft. Deze verbetering zou o.a. bereikt kunnen worden, aldus de minister, indien bg de vast stelling van het recht op en de berekening van den toeslag bo ven het pensioen van 500. in den vervolge wordt uitge- ;aan van het inkomen, dat de overledene, zoo hij in leven was gebleven, had kunnen ver dienen bg den aanvang van het jaar. waarvoor de toeslag ver leend wordt, alsmede indien wordt bepaald, dat andere in komsten buiten beschouwing zullen worden gelaten, behou dens indien rente volgens een wettelijke regeling wordt ge noten. Omtrent een in dezen zin opgemaakt ontwerp van al gemeenen maatregel is reedt oveileg gepleegd Wat betrefi de belastingheffing op de pen sioenen van gepensionneerde militairen, deze kwestie is ir onderzoek Aan weduwen zal een aan vullende uitkeering worden verleend. Indien mocht blgken. dat zij een lager inkomen heb ben, dan in het rondschrijven van den minister van binnen- landsche zaken van 12 April 1945, no. 2769, afd K.B., F. XXHI is aangegeven. Aan de militaire oorlogsslachtoffers zal over het jaar 1945 een uit keering ineens worden ver leend, gelijk aan een vierde ge deelte van het over genoemd iaar toekomende pensioenbe drag, in afwachting van een eventueele herziening van de militaire pensioenwetten. Een commissie tot herziening dezer wetten is haar arbeid reeds be gonnen. De minister achtte het inder daad een nationale eerezaal? den militairen oorlogsinvaliden zooveel mogelgk steun te ver- leenen bg het verkrggen van een redelijke bestaansmogelijk heid. - De beschikking van den minister van Waterstaat van 1 Sept. 1939, waarbg net ge- bruik van zweefvliegtuigen binnen het Rijk in Europa ge- neel werd verboden, is bg de beschikking van den minister van Verkeer en Energie thans .ingetrokken. Lijk van verdwenen meisje opgegraven. In verband met een onlangs bg de justitie ingekomen klacht van den heer C. B. An- Theunis te Axel en geruchten welke sedert eenigen tijd de ronde doen in Zeeuwsch Vlaan deren, heeft de justitie een diepgaand onderzoek geopend naar de verdwgning van mej. M. Antheunis en mej. D. van Es. Beide meisjes waren om streeks Dollen Dinsdag aange houden door den O.D. en se dertdien onvindbaar. Volgens de geruchten zouden zij te rechtgesteld, in ieder geval ge. dood zgn. Deze geruchten heb. ben tharis him bevestiging ge vonden. Woensdag jl. zijn onder lei ding van en in tegenwoordig heid van den rechter-commis- saris uit Middelburg, opgra vingen verricht in St. Jansteen bij Hulst, waarbg een stoffelijk overschot, naar alle waar- schijnlgk van mej. Van Es, werd aangetro^en. Het onderzoek dat nog niet beëindigd i3, wordt met kracht voortgezet. Uit het bovenstaande blgkt wel duidelijk dat de verdwg ning en het ter dood brengen der beide meisjes, hetgeen den laatsten tijd in Z.-Vlaanderen veel deining veroorzaakte, in ieder geval niet in den doofpot wordt gestopt, doch dat een gerechtelijk onderzoek gaan de is. Het zal wellicht verwonde ring wekken dat dit onderzoek eerst 200 *aat wordt ingesteld, maar daar zullen redenen voor aanwezig zgn geweest. In ieder geval kunnen t.z.t. publicaties tegemoet worden gezien, waar. in deze zaak volledig uit de doeken zal komen. In Z.-Vlaanderen wordt vrij algemeen aangenomen, dat de beide meisjes, die een slechte reputatie hadden door den O. D. bij toeval gevangen geno men werden, juist op het mo ment dat de binnenlandsche strijdkrachten in actie begon nen te komen. Toen de O.D. zich daarna herhaaldelijk moest verplaatsen omdat zy zelve met gevangenneming werd be dreigd, en de meisjes in hun gevangenschap zooveel hadden gezien en vernomen, dat zg ge. vaarlijke inlichtingen in handen der Duitschers zouden hebben kunnen stellen, zouden de meis. jes al of niet op bevel van den staf, terecht gesteld zgn. S.S.-man doodgeschoten. In het interneeringskamp bij Haamstede is jl. Dinsdag een SS.--" ->o'""-e^^hofen. Het incident deed zich voor toen een groep „Nederlandsche" S. S.-mannen Duitsche liedjes zong en dit ook na herhaalde lijke waarschuwingen niet •taakte. lid van het bewakings personeel heeft daarop waar schuwingsschoten gelost, waar. bg een der kogels met een draadversoerring in aanraking kwam, van richting verander de erf een der S.S.-ers zoo ern stig trof, dat deze overleed. GEEN SCHADE AAN DE DIJKEN. Doordat het bijna springtij was heeft de sterke N.-W. wind Woensdag het water wel ab normaal hoog opgestuwd. Te Vlissingen sloeg het wa ter in groote massa's over den Boulevard de Ruyter, en zelfs over den Boulevard Evertsen, kennelijk tot groot genoegen van de schooljeugd doch ver moedelijk tot groot ongenoe gen van de ouders. Gelukkig hebben de dijken nergens scha de opgeloopen! 30 NIEUWE WONINGEN IN AARDENBURG. De tgdelgke raad van Aar denburg kwam dezer dagen in openbare vergadering bij een. De bijdrage van 10 ct. per inwoner voor de Stichting Herstel Zeeland sverd goedge keurd, evenals het voorstel van B. en W. om het plein, gelegen tusschen de steenen noodwoningen, het Beatrix- plein te noemen. Verder gaf de voorzitter de verzekering dat er dit jaar in de gemeen te 30 nieuwe woningen zul len worden gebouwd. Bij de rondvraag stelde de neer A. 1. Catsman voor een protest in te dienen tegen het nieuwe oouwplan van ir. Klokke, het geen volgens hem niet de goedkeuring wegdraagt van de bevolking. De voorzitter en overige raadsleden konden zich hiermee echter niet ver eenigen, zoodat dit voorstel verworpen werd. De minister van Justitie heeft, gelet op de art. 2, 5 en 8 van het zuiveringsbesluit '45, met ingang van 13 Dec. 1945, ontslag verleend aan P. M. Wessels, wachtmeester der staatspolitie te AxeL De hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, waarnemende den dienst in de directie Zee land, maakt bekend, dat, we gens het uitvoeren van her stellingen. de doorvaart door de brug te Vla ka over het kanaal ?\jid-Beveland tgdelgk la versmald tot 16 m Het doorvaren de brug moet njiu fhaftU. omzichtig heid geaefcarte» Nadat het water in de kree- ken van Oost Zeeuwsch Vlaan deren tegen het laatst van de vorige week ongeveer een haive meter was gezakt is het thans weer veel gestegen, zoodat opnieuw een hoog peil is bereikt en groote stukken weiland zgn ondergeloopen. Bij het rooien van boomen op deze plaatsen ondervindt men hiervan veel last evenals bij het spreiden van vlas. In „Het Centrum" te Axel is een druk bezochte ontspan ningsavond gegeven door de Grenswacht Comp. Terneuzen I. Opgevoerd werd het tooneeL. stuk ,,De Ridder van den Kou seband" door de leden van do Zuidzandsche Sportvereeni- ging. De opbrengst was ten bate van het Roode Kruis. Dat Oostburg zich in de naaste toekomst weer als cen trum voor Westelgk Zeeuwsch Vlaanderen en doorgangsplaats gaat vormen, wordt bewezen door het feit, dat in deze ge meente, schuin tegenover het „restant" van den Watertoren in de Breedestraat, een militair oenzine. en olietankstaion zal worden geplaatst. Een en an der vindt Plaats door militaire instanties in samenwerking met de „Shell", terwgl aan dit tankstation vermoedelijk een levensduur van enkele jaren zal worden gegeven. De P.ZE.M. heeft de straat verlichting in Retranchemeut wederom hersteld, hetwelk zeer zeker een verbetering ge noemd mag worden. Door tusschenkomst van de winkeliers werden, evenals in alle gemeenten van West Z.- v Jaanderen, ook in de gemeen te Retraucliement door het Ned, Roode Kruis gratis zeep en melk verstrekt. De totale inhoud van de collectebussen, die bg de winkeliers geplaatst waren, bedroeg 57,67. Bgzondere Politierechter .Middelburg. De 21-1. O. F. d. S. te Aar denburg had, in strgd met de voorschriften, lijnzaad verhan deld en afgeleverd aan de Belgen. Uitspr. 300 b.s, 2 m. h. De 28-J. A. A. M. d, S. uit Aardenburg die, in strgd met de voorschriften, een rund had vervoerd en afgeleverd aan de Belgen en dit feit herhaald had, werd veroordeeld tot 3 mnd. gev. straf met aftrek van voorarrest. De 54-j. wed. A. A. d. S. te Aardenburg verkocht een rund en 6000 kg. vlaslint aan P. W. Zg werd veroordeeld tot een boete van 1000 s. 3 rand. h. De 30-j. slager P. J. W. uit Tilburg kocht een rund en kreeg 750 b. s. 2 mnd. h^ tenvgl de 56-j. E. D. te Bier vliet die een rund nad ver kocht, werd veroordeeld tot een geldboete van 200 s. De 68-j. A. B. B. uit Bier vliet, die een rund had ver kocht, of het althans in com missie gaf, werd veroordeeld tot 300 b. s. 30 d. h. De 58-j. E. A. B, uit Aar denburg had een rund ver kocht en bovendien 6000 kg. vlaslint laten vervoeren. Uit spraak 1000 b. s. 3 mnd. h. De 56-i. J. A. W. te Zaam- slag verkocht en leverde rg- wielen zonder bonnen of ver gunning, terwgl hg eveneens rijwielbanden zonder bon ver kocht. Hij werd veroordeeld tot 750 b.s. 3 mnd h. De 40-j. A. W. te Vogel waarde kocht een rgwiel en meerdere rgwielbandên. Hg werd veroordeeld tot 200 b. s. 1 mnd. h. De 49-j. P. A. v. L. uit Vo gelwaarde die eveneens rijwiel banden zonder bon had ge kocht werd veroordeeld tot f 400 b. s. 2 mnd. h. J. O. te Vogelwaarde kreeg voor het verkoopen van rg- wielbanden zonder bonnen f 250 b. s. 1 mnd. h. Bg al deze gevallen werden de inbeslaggenomen fietsen en banden verbeurd verklaard. De 38-j. F. O. te Hoek had 38 kg. varkensvleesch in voorraad. Uitspr. 150 b. s. 1 m. h. Kerknieuws ZENDINGSCENTRUM DER GEREFORM. KERKEN. Woensdagmiddag is te Baarn het zendingscentrum der Geref. kerken van Neder land geopend. Met de stich ting van dit centrum is voor zien in een lang gevoelde be hoefte, daar, in tegenstelling met de Hervormde kerk, die het bekende zendingshuis te Oegstgeest bezit, de Geref. kerken in Nederland nog niet over een dergelijk centrum beschikten. Prof. dr. J. H. Bavinck sprak als zendingshoogleeraar de openingsrede uit. In de keldergewelven van het zendingscentrum staan 140 groote kisten met zomer- kleeding ter verzending ge reed, welke door Geref. Ne derland ten behoeve van de Indische bevolking werd bij eengebracht. Uit Curaqao werden daartoe 16 groote pak ken met kleeding ontvangen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1