PROVINCIALE ZEEUW5CHE COUPANT Sjahrir raadpleegt Soekarno. Sociale vraagstukken in Nederland. Toestand in Mandsjoerije is zeer gespannen. ZWERVEND KINDERTEHUIS Uit de provincie. Hoofdredacteur G. Balllntijn (met redactioncele medewerking vgn dr. \V. H. Beekenkamp). Uitgave: Stlcft- ting P.Z.C., Middelburg. Druk: lirina F. van de Velde Jr., Vlisslngcn. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vila- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Woensdag 20 Febr. '46 180e Jaargang Nummer 43 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pci week. 3.20' per kwartaal, franco per post. t 3 45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per tnin., minimum oer advertentie 1 2—, Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen)Middelburg: Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, telefoon 2475- Terneuzen Nleuwediepstraat 23 Postrekening 3593CJU Prov- Zecuwsche Courant. Middelburg. De Indonesische kwestie Onderhandelingen zijn nog niet begonnen volgens Indonesisch minister van voorlichting. Wreedheden van pas aangekomen Neder- landsche soldaten? Vijf Nederlandsche militairen bij Bandoeng gedood. Gistermiddag is Sjahrir naar Djokjakarta vertrokken, ten einde de groep van Soekarno omtrent de Nederlandsche voorstellen te raadplegen Sjahrir zal op zijn reis naar Djokjakarta vergezeld worden door alle leden van zijn kabi net. Terwijl in de komende dagen de verschillende natio nale groepeeringen haar hou ding nauwkeurig zullen pogen te bepalen, geven de extremis ten steeds duidelijker te ken nen, dat zij de voorstellen verwerpen. Het Indonesische „ministerie van voorlichting" heeft de vol gende verklaring afgelegd: ,,De twee ontmoetingen, welke tusschen dr. Sjahrir en dr van Mook hebben plaats gehad, schijnen den indruk te hebben gevestigd, dat de on derhandelingen begonnen zijn. De huidige stand van zaken is echter als volgt: a) Tijdens de eerste ontmoe ting welke op den lOen Febr. op uitnoodiging van sir Ar chibald-Clark Kerr plaats vond, heeft dr. van Mook aan dr. Sjahrir een voorstel van de Nederlandsche regeering over handigd, dat een basis moest vormen voor onderhandelin gen; b) tijdens de tweede ontmoe ting, op den 12en Febr. lichtte dr. van Mook eenige dezer voorstellen toe; c) de ontmoetingen, welke tot dusverre hebben plaats ge had, waren zuiver informeel en droegen een informatief ka- d) de Nederlandsche regee ring heeft uitsluitend een voor stel als basis voor onderhan delingen naar voren gebracht. Bijaldien zijn de onderhan delingen nog niet begonnen Dr. van Mook heeft inter, neeringskampen te Buiten, zorg bezocht. Mevrouw van Mook heeft thans een bezoek gebracht aan kampen te Ba tavia. BRITSCH INDIËRS WIL LEN ACTIE TEGEN NE DERLANDERS. Het Australische blad „Mel bourne Herald" bevat een be richt van haar correspondent te Batavia Alan Dower, die schrijft dat de Britsch Indische soldaten in die stad hun offi cieren hebben medegedeeld tot directe actie tegen de pas aan gekomen Ned. soldaten over te zullen gaan ter voorkoming van wreedheden tegenover In donesiërs. Bij daglicht zouden de Ned. soldaten pogroms hebben uitgevoerd, waardoor dertien Indonesische burgers wreed verminkt zijn. De leger- autoriteiten zullen een onder zoek in stellen. BOTSING MET PEMOEDA'S. Een peleton van een Neder- landsch bataljon is Zaterdag 10 km. W. van Bandceng door een sterke groep Pemoeda's in een hinderlaag gelokt. Het peleton, dat met tommy guns en geweren werd aangevallen, lüeld stand tot er versterking kwam. Aan Nederlandschen kant vielen er vijf dooden en één gewonde, de zwaarste verlie zen der Nederlanders- tot dus verre in Bandoeng geleden. Zondag werden de gesneuvel den begraven. Van een af stand werd de stoet bescho ten. Dank zij voorzorgsmaat regelen vielen er geen slacht offers. DE TOESTAND OP JAVA. Op Oost-Java is een strook gebied schoon geveegd tus schen een lijn van Kletek naar het Zuidwesten, tusschen een punt ten Zuiden van de ri vier Soerabaja en den hoofd weg, en een lijn ten Zuiden van Rissee, door drie com pagnieën van het 3e Britsch- Indische regiment met twee tankafdeelingen. Panamban- gan werd bereikt. Er vielen geen bijzondere gebeurtenis sen voor. Een patrouille zui verde Tjerme en Doerit. In Batavia zijn plunderaars nog steeds in actie. Volgens een bericht uit Mel bourne zullen alle Nederland sche evacué's, die op het oogenblik in Australië zijn, dit land verlaten ten gevolge van valutamoeilijkheden. De Ne- derandsche autoriteiten hebben verklaard, dat zij hierover nog geen officieel bericht hadden ontvangen. OPRUIMIN GS WERK DOOR Hr. Ms. „JAN VAN BRAKEL" Hr. Ms. „Jan van Brakel" ver gezeld van 8 motorbootmijnen- vegers heeft in het kanaal voor de reede van Parepare (Celebes) drie grondmijnen tot ontploffing gebracht en zoo doende deze belangrijke rijst- haven voor het verkeer vrij gemaakt. De Japanneezen had den tevoren gerapporteerd, dat de haven „vrij van mijnen" was. Uitbreiding pluimveestapel In verband met de noodza kelijke uitbreiding van den pluimveestapel zal het be drijfschap voor pluimvee eieren een vrij groot aantal bedrijven, aangewezen door den provincialen voeöselcom- missaris, in de gelegenheid stellen 200 kuikens te ont vangen. Bovendien zullen de pluimveehouders, die broed- eieren afleveren aan een kui- kenbroeder, een extra kuiken bon ontvangen. Hierop zjullen zij 75 kuikens kunnen koopen. In het algemeen zullen slechts diegenen een bestelbon voor kuikens kunnen ontvangen, die in den Landbouw een hoofd- bestaan vinden en overigens aan de regelingen goed me dewerken. De zgn. „balcon- kippenhouders" zullen dus geen bestelbonnen voor den aankoop van kuikens ontvan gen. Geen verdaging proces te Neurenberg, Tsjechisch dorp uitgemoord en platgebrand 1 Het verzoek van de verdedi i ging om een verdaging van het proces voor drie weken, nadat de tenlastelegging geschied zou zyn, is verworpen. De Russische aanklacht gaat nog steeds voort en de lijst van Duitsche misdaden groeit al door aan. Maandag heeft de Russische aanklager Smimov zijn opsom ming van de door de Duitschers gepleegde beestachtigheden te gen de burgerbevolking voort gezet. Hij behandelde de slach ting van het Tsjechische dorp Lidice, dat geheel werd uitge moord en platgebrand onder leiding van den beruchten Karl Frank. Kinderen werden levend begraven; alle maatre gelen tegen vrouwen en kinde ren waren geoorloofd In Rusland overtroffen de Duitsche misdaden alles wat elders Verricht was. Het aantal burgers, dat in Kiew gemarteld en gedood werd, bedroeg alleen al 195.000. Smirnov verklaarde dat ieder, van Himmler tot Keitel, ver antwoordelijk is voor al deze misdaden DE „NOORDAM" GEARRIVEERD. Het - m.s. „Noordam" was gisteravond acht uur voor IJmuiden. Vanmorgen om tien uur zou men te Amsterdam beginnen met debarkeeren. In den loop van deze week zal ook de „Jchan de Witt" met 1005 repatrieerenden te Amsterdam arriveeren. Het Engelsche s.s. „Alcan tara" en het s.s. „Indrapoera" zijn reeds te Suez aangekomen. De „Alcantara" wordt om streeks 1 Maart in Nederland verwacht. DE BEROEMDE INVASIEHAVEN WORDT GESLOOPT. Naar 'n correspondent van de Evening Standard meldt, wordt de beroemde invasiehaven te Arromanches, ..Mulberry Har bour", weer gesloopt. Voor de ze haven werden 36 schepen als golfbreker tot zinken ge bracht, w.o. de voorm. Ned. kruiser „Sumatra"'. Deze wor den thans gelicht en vlot ge bracht om in Engelsche en Schotsche havens gesloopt te worden. De cementen zink- stukken worden eveneens ge licht. HET CONSISTORIE TE ROME. Van de 32 nieuwe kardi nalen zijn er 29 naai Rome gekomen, waar zij uit handen van een pauselijken bode hun formeele benoemingen ontvin gen. Het Consistorie zal voor het eerst in de geschiedenis der Kerk uit meer met-I tali- aansche dan Italiaansche kar dinalen bestaan (4227). De Paus sprak de vergadering toe en wees erop dat net nieu we Consistorie een licht werpt op de algemeenheid der kerk. Drie dér nieuw benoemden waren afwezig, w.o. mgr. de Jong uit Utrecht, die door ziekte verhinderd was. T.b.c. belangrijk gestegen. Tekort aan leerling verpleegsters opgeheven. Plannen herziening sociale verzekering. MINISTER DREES AAN HET WOORD. In een persconferentie heeft de minister wan sociale zaken, de heer W. Drees, een uitvoe rige beschouwing gegeven ovei tal van sociale vraagstukken, die op het oogenblik in het centrum der belangstelling staan. Aan de vele mededeeliu- gen ontleenen wtf het volgen de: Het aantal wachtgelders daalde van 201.000 in Juni '45 tot 43,800 in December j.l. en het aantal gevallen van over- bruggingssteun van 55.000 tot 41.000. In verband met het groote tekort aan geschoolde bouwvakarbeiders en landar beiders, zal groote aandacht aan dé scholing besteed wor den. Plannen worden uitge werkt voor een algemeene werkloosheidsverzekering, waarin ook de bedrijven wor den ingeschakeld. De Staat zal pas bijspringen, wanneer de werkloosheid té groot mocht worden. Tav. het probleWn Het Wereldgebeuren Russen versterken hun troepen op het Deensche eiland Bornhohn. Internationale handels conferentie op komst. De toestand in het Noord oosten van Mandsjoerije heeft volgens de „World Daily News" een slechten keer ge nomen door toedoen van de Russische en Chineesche com munisten. Ondanks het geslo ten verdrag kan de Chinee sche regeering nog steeds niet het bestuur over Mandsjoerije overnemen en terwijl het re- geeringstroepen belet wordt te Sinkof en Dairen aan land te gaan, worden de commu nistische troepen, wier getal tot driehonderdduizend, geste gen is, voorzien van Japan- sche wapenen. Het Katholieke blad „Ai Sjih Pao" schrijft over klaarblijkelijke communis tische bedoelingen om Mands joerije te maken tot een spe ciale zóne, welke tot een be dreiging van den wereldvrede zou ^worden. De Chineesche minister van buitenlandsche zaken heeft een bespreking gehad met Tsjang kai Sjek over de situatie. Te Kopen hagen zijn berichten ontvan gen, aldus meldt de „News Chronicle", volgens welke on langs op het Deensche eiland Bornholm groote voorraden voor het Russische garnizoen zijn aangevoerd, onder andere luchtafweergeschut. Er wor den nog meer versterkingen van Sovjettroepen verwacht op het eiland. Ook zgn veie vrouwen van soldaten aange komen. De vraag is nu wie het eerst een klacht In zal dienen bij de U.N.O. over het in ge vaar brengen van den vrede, China of Denemarken. Men zou zeggen, dat er betere gronden aanwezig zgn dan-bij de kwesties die door de Rus sen ter tafel werden gebracht! De Fransche en Britsche regeeringen hebben de eerste stap gezet naar de opening van onderhandelingen met Syrië en Libanon over het vraagstuk van het terugtrek ken hunner troepen uit den Levant. De Britsche en Fran sche vertegenwoordigers heb ben dezelfde richtlijnen gekre gen. Men verwacht, dat de onderhandelingen spoedig zul len beginnen. De raad voor economische i sociale aangelegenheden der U.N.O. heeft een commis sie van 15 leden benoemd, welke voorbereidingen moet treffen voor de a.o. internatio nale handelsconferentie, ver der werden o.m. opgericht een tijdelijke commissie voor vervoer, een commisie voor toezicht op narcotische mid delen en een speciale com missie voor uitgeweken per sonen. ACCIJNS OP BENZINE IN BELGIË WEER INGEVOERD In België is de accijns op benzine ad 2.10 frs. per liter, vermeerderd met 10 over- drachtsrecht (inclusief de ac cijns) weder van kracht ge worden. De benzine wordt al dus in totaal met ongeveer 2.40 fr. per liter belast. der volksgezondheid deelde de minister mede, dat een con tactcommissie voor volksge zondheid zal worden ingesteld, waarin de medici mede zitting zullen hebben. Ingesteld zal tevens worden een zieken fondsraad. De controle op de loonen zal per 1 Maart a.s. beginnen. Naar aanleiding van een vraag, of het niet mogelijk zou zijn, de ongeveer 60.000 meis jes, die bij de nica of marva hebben gesolliciteerd, op te wekken om hun diensten in het landsbelang aan te bieden, deelde de heer Drees mede: dat een groot deel van deze meisjes of reeds werk heeft, of thuis is. Bij deze sollicitaties heeft de overweging, meteen in nieuwe kleeren gestoken te worden, een rol gespeeld. Het emigratievraagstuk heeft de volle aandacht. Óp het oogenblik is geen emigratie van vak- en landarbeiders te be vorderen, daar wij deze zelf te kort komen. Wel bestaat emigratiemogelijkheid voor boerenzoons. Voor scholing en herscholing zgn weer 20 riikswerkplaatsen in bedrijf gesteld. De opleidin gen omvatten o.m. de bouw- en metaalnijverheid. Deze gele genheid tot scholing en her scholing zal nog sterk worden uitgebreid. Ingesteld is een- technische commissie tot her ziening der soc. verzekering Aan den toestand van de ouden van dagen wordt ook aandacht besteed. De plannen tot herziening der sociale ver zekering gaan in de richting van een bepaald basispensioen voor de geheele bevolking. Een centrale coördinatie-commissie ingesteld 'ter bestudeering van het vraagstuk hoe een heid is te brengen in de activi teit der nieuwe hulpver leningsinstanties. De regee ring heeft doelbewust er tegen opgezien, om uit te maken, wat men kan afnemen aan huis raad en textiel van Ned. gezin nen die wel nog wat hebben. De minister is van meening dat hierdoor te groote tegen stellingen in het Ned. volk zouden worden wakker geroe pen. Op een desbetreffende vraag moest de heer Drees nog me- dedeelen dat de t.b.c. in Neder land belangrijk is gestegen, vooral bij de repatrieerenden. Het tekort aan leerlingver- oleegsters is thans opgeheven. Een commissie zal trachten uniformiteit in hun arbeids voorwaarden tot stand te bren gen. „Kinderzorg" tijdens de bezettingsjaren 162 kinderen wachten op terugkeer. Bombardementen, vorderin gen, evacuatie en honger ztfn voor een gezin al erg; voor een heel kinderhuis met kleine en groote inwoners is dit bijna niet te overkomen. En de avonturen van „Kinderzorg Zeeland", dat morgen jubileert, zijn dan ook vele geweest. NAAR „ERICA". In Mei 1940 begon het al met een evacuatie naar Oost- kapelle in vrachtauto's van den luchtbeschermingspost, welke tevens in de gebouwen van „Kinderzorg" gevestigd was. Dit bleek echter niet noodig te zijn geweest; toen men te rug kwam, waren de gebouwen nog onbeschadigd en de bos seringen op de tafel in het meisjesgebouw, was inmiddels prachtig opengegaan Zoo heel lang zou de rust echter niet duren. Het jon genshuis moest ais noodzieken huis voor Vlissingen worden ingericht. Den jongens, waar van er verscheidene op „de Schelde" werkten, werd het meisjeshuis toegewezen. Op 5 Aug. 1942 vertrokken de schoolkinderen en de meisjes, in een algemeene evacuatie- golf, naar „Erica" in Huizen, waar men wel niet veel van oorlogsgeweld heeft gemerkt, maar den honger des te erger heeft gevoeld. OPNIEUW „ALARM" Intusschen was het In Au gustus 1943 weer groot alarm op Walcheren. En ook de grootere jongens en onge veer 20 kleintjes, die inmid dels ook hun intrede in het tehuis hadden gedaan, moesten eveneens vertrekken en stre ken na veel wederwaardighe den ten slotte in het Kon. Weeshuis in Buren neer. 5 Jan. '44 vertrok ten slotte het restant van „Kinderzorg", na dat het extra treinrijtuig op het laatste moment bleek te zijn afbesteld met 'n bus naar dezelfde plaats, waar men nogal eens slag heeft moeten leveren met de vertegenwoordigers van het „Herrnvolk". Ten slotte was men blij, zij het ook wat inventaris en kleeding betreft, tamelijk „geplukt" deze ruste- looze dagen levend te hebben doorgemaakt. GEZINSZORG. Behalve in nog twee andere tehuizen konden ten slotte ook kinderen in gezinnen onderge bracht worden, nL in 40 ge zinnen in Zuid-Beveland en 13 buiten Zeeland. Hoe hartelijk deze kinderen soms ontvangen werden, illustreert het vol. gende recente voorval. In een gezin met 2 kleine jongens, waarvan de oudste 7 jaar, zou een 4-jarig meisje opgenomen worden. Hierbij was echter één zwarigheid de nieuwe broertjes vonden het noodzakelijk, dat een meisje een pop had. Goede raad was duur; totdat er ln een adver tentie een pop met bed werd jevraagd voor een paar kin- derschaatsen Toen de jongedame arriveer de vond ze behalve twee glun derende huisgenootjes, een pop in een ledikant Ook is er meer dan één oorbeeld op te noemen van menschen, die hun pleegkinde ren, die zij gemakkelijk naar „Kinderzorg" hadden kunnen terugsturen, onder de moei lijkste omstandigheden bij zich hielden en hen op hun onbe stemde evacuatietochten mee namen. EIND GOED, AL GOED. Wat komt er nu uiteindelijk van deze kinderen, die aan de ouders moesten worden ont trokken, terecht nadat zij meer derjarig zijn geworden De meisjes gaan vaak in dienstbetrekking. Van hen die in 1945 meerderjarig werden, was er ook een leerlingver pleegster. Onder de even oude jongens, waren er verscheide ne die de Zeevaartschool af. liepen. Een werd machinist op de groote vaart, een ander was machinist bij de Prov. stoombootdiensten. Nog een ander werd kortgeleden als adelborst beëedigd. Voorts kwam er een bg de marechaus. see en een bij de verkeersin- spectie. Onder de oud-inwoners van „Kinderzorg" zijn ook heel wat vaklieden; één van hen is monteur bij Werkspoor Vooral met bet oog" óp de oudere kinderen, die in Mid delburg de ambachtsschool, of andere onderwijsinrichtingen bezochten en voor verscheide ne jongeren, die leerling van de V.B.L.O. waren, is het te wenschen, dat de gebouwen van Kinderzorg spoedig weer aan hun oorspronkelijke be stemming kunnen worden te- jgegeven. Vant niets doen is „des duivels oorkussen", ook vóór deze kinderen Kerknieuws 40-JARIG AMBTSJUBILEUM Ds. W. REUS. Maandagavond sprak ds. W. Reus, Ned, Herv. predikant te VVestkapelie een herdenkings rede uit, ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum. De Noodkerk was tot in alle hoeken bezet. Nadat een meis jeskoor enkele liederen had gezongen sprak ds Reus naar aanleiding van Handelingen 27 23: „Wiens ik ben, welken ik ook dien". Hg herdacht zijn loopbaan, begonnen in Eiker zee, en geestelijk gerijpt voort gezet in Westkapelle, dat reeds toen een dorp was met veel nooden en veel vragen. Maar onder Gods zegen heeft hrj hier mogen arbeiden op sociaal en geestelijk gebied. En wat niet iedereen bescho ren is, was zijn deel: hij heeft vrucht mogen zien op zijn arbeid. Hem wiens wij zgn en dienen, zij gedankt voor den zegen waarmee hij het zwakke menschelijke werk gekroond heeft. Namens den kerkeraad sprak ouderling W. Flipse, waarna de gemeente den leeraar toezong Ps. 134 3. Ds. J. S. Hartjes van Vlissin- gen sprak namens het Classi caal bestuur en burgemeester A. F. C. de Casembroot na mens het gemeentebestuur. De heer P. Baay, oud-ouderling, bracht zijn gelukwenschen over in dichtvorm, waarna zijn dochter ds. Reus een bloemen- mand aanbood. Hierna werd nog gesproken namens de Geref. kerk door ouderling L. Minderhoud, terwijl de heer P. de Vos dankte voor den catechisatiearbeid aan de leer lingen van de Openb. school. DEKEN VAN DER AA OVERLEDEN. Zondag j.l. overleed in de Maria-stichting te Haarlem de Hoogeerw. Heer P. G. W. J. van der Aa, rustend deken van het dekenaat Middelburg en emeritus pastoor van den Heiligen Jacobus te Vlissingen. De overledene werd in 1909 pastoor van Vlissingen en in 1921 deken van Middelburg. Op 18 Augustus 1934 werd deken van der Aa eervol ont slag verleend, waarna hij zich vestigde in nuize „St. Bavo" te Heemstede. Donderdagmorgen a.s. zal de begrafenis plaats hebben op het kerkhof St. Bavo te Heemstede. Overvloedige haringvangsten Het ia de laatste dagen rond, de vischmijn te Vlissingen een; drukte van belang. De haring loopt weer. Bij duizenden ki lo's wordt het kostelijke zee banket binnengebracht. Vorige week waren de scholen nog in de omgeving 1 van Cadzand, doch langzamerhand kwamen ze dichterbij en momenteel be hoeven de scheepjes maar even de haven uit te varen, de netten uit te gooien en deze loopen dan ook meteen vol. Het is al voorgekomen, da* men na 10 minuten reeds de netten moest binnenhalen. Er zit momenteel zooveel haring, dat practisch elk vaartuig door overbelasting schade aan de netten heeft, daar deze uiter aard niet meer van de beste kwaliteit zijn, na vijf oorlogs jaren. De visschers gunnen zien geen rust en trekken er thans dag en nacht op uit, zoodat er doorloopend aan de mijn wordt aangevoerd. Haring is nu eenmaal een visch welke even plotseling verdwijnt als zrj gekomen is, dus moet er nu van de gelegenheid gebruik gemaakt worden. Van alle kanten komen de visschers naar Vlissingen om hun geluk te beproeven. Zoo zagen we, behalve de Vlissin - gers en Arnemuidenaais, o.a. visschersschepen uit Ouddorp, Bruinisse en Tholen. Uiteraard wordt het over- groote deel naar elders ver kocht. Eerst werd Zeeland, Brabant en Limburg voorzien. Nu aan de vraag voor directe consumptie voldaan blijkt te zijn, wordt voor de vischver- wer'kende industrie afgeleverd. Terwijl er in de laatste drie dagen der vorige week ca. 100.000 kg. werd gevangen, beliep de aanvoer Maandag en Dinsdag jl. reeds 150.000 kg. BENOEMING BURGEMEESTER OOSTKAPELLE. Bij K. B. van 14 Febr. is met ingang van 20 Febr. d.a.v. be noemd tot burgemeester der gemeente Oostkapelle, de heer F. G. Sprenger, commies ter secretarie der gemeente Drie- bergen-Rijsenburg (U. Ferderik Gerard Sprenger stamt uit een bekend Zeeuwsch geslacht en werd op 11 Aug. 1914 te Middelburg geboren. Nadat hij de H.B.S. baa doorloopen, ontving hij zijn op leiding in de gemeente admi- stratie als ambtenaar ter secretarie te Kethel en Spa- land. Thans is hij werkzaam als commies ter secretarie tevens ambtenaar van den Burgerlij ken stand in de gemeente Drie- bergen-RgseDburg. De heer Sprenger is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij is Ned. Herv. en behoort tot geen politieke partij. Sedert 1 April 1936 is de ge meente Oostkapelle door de Kroon aangewezen als gemeen te, waar de bediening van bur gemeester en secretaris door één persoon wordt bekleed. Hierin is thans geen veran dering gekomen, zoodat de heer Sprenger. naast het bur gemeestersambt, tevens het ambt van secretaris dier ge meente zal uitoefenen. Herdenking 40-jarig bestaan „Kinderzorg" Het programma voor de herdenking van het 40-jarig bestaan der Provinciale Ver- eeniging „Kinderzorg" op mor. gen 21 Februari, ziet er als volgt uit: 's Morgens is er een be stuursvergadering in het ge bouw „Schuttershof" te Mid delburg. 's Middags is aldaar een bij eenkomst, waarin het woord zullen voeren mr. W. P. van Lindonk, Hoofd van de 7e afd. van het dep. van Justitie ei de heer D. de Bruin, directeur der Stichting. Na afloop is er een receptie. 's Avonds is er een. open bare herdenking in de Oost- kerk te Middelburg met als sprekers de oud-voorzitters ds. D. J. Vossers (voorheen te Vlissingen) en ds. W. H. Kel der jr. te Leiden en.den voor zitter ds. W. H. Beexenkamp. Het Herv. kerkkoor zingt. N.V. KON. MIJ „DE SCHELDE". Het tegenwoordige zakenle ven brengt vele beslommerin gen met ziqh. De Kon. Mg. „De Schelde" te Missingen moe voortdurend contact houden met de verschillende rijksbu- reaux en met talrijke ambtena ren. De verbindingen zijn nog zoo, dat d® afstand Vlissingen Den Haag te groot is er. een vlot afwikkelen van zaken- niet mogelijk is. Daarom heeft de Mij. „De Schelde" een direc tiekantoor te 's-Gravenhage ingericht, waarvan ir. H. W. van Tijen de leiding» op zich neemt. De heer van Tijen zal over ongeveer tien dagen Vlis singen verlaten om zich in 's ravenhage te vestigen. Drs. L. de Jong, de bekende redacteur buitenland van Ra dio Oranje en thans chef van 't bureau'voor oorlogsdocumen tatie, zal voor de Z.V.U. twee lezingen houden over het on derwerp ..Nederland te midden der mogendheden". De lezingen vinden plaats te Goes op 25 en te Vlissingen op 26 Februari. 56 32 11 1.75 75 23 15 3 21 9 2.14 7 1.74= VERSPERRINGEN WORDEN OPGERUIMD. Eindelijk wordt dein de wegversperring tusschen Vlis singen en Middelburg, waar kortelings nog een ernstig on geluk plaats had, opgeruimd. Dit werk wordt, in opdracht van den Prov, Waterstaat, uit gevoerd door de Fa. Muys en De Winter. In de naaste toc-^ komst zullen deze nog over gebleven obstakels, na itv schrijving door particulieren, opgeruimd worden. Dinsdagavond werden de Walchersche biljartkampioen- schappen 4e klasse te Vlissin gen voortgezet met de volgen de partijen: v. d. Kasteele 75 32 10 2.24 Lugk Da men Neufeglise 71 23 11 Walrave 75 35 Korff 61 35 Hedenavond worden gespeeld: Leerdamv. d- Kasteele, Luijk Damen, KorffNeufeglise, LeerdamDamen. Geslaagd voor het staat» practrjkdiploma voor handel en administratie de heeren: J. Pouleyn, J. C. Rouw te Mid delburg en P. J. Vermeulen te Goes. Bg een onlangs gehouden uitdeeling van goederen dooi de H.A.R.K. te Amemuiden werd in de collectebus een bankbiljet van 100.gede poneerd. De „milde" gever had echter vergeten dit biljet bij de geld- zuivering in te leveren, zoodat het ook voor de K.A.R.K. geen waarde meer geeft. Dezer dagen hield de Oranjevereen. te Biggekerka haar jaarvergadering. Het tij delijke bestuur, trad af en een nieuw bestuur werd gekozen en bestaat uit de heeren D. W« Wijtman, voorz., P Wijkhuys, A. Wijkhuys Lz., S. Koets Jr. Besloten werd tot ledenwer ving. Alle gezinnen zullen wor den bezocht in de week van 17 tot 24 Febr. De contributie werd vastgesteld op 1 per jaar per lid. Het bestuur zegde toe de mogelijkheid te bestudeerea voor het houden van een film avond. De eere-voorzitter L. Sim on- se sloot daarna de vergade ring. Het .Groene Kruis" i<S Vrouwenpolder, kwam in jaar vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer W. Maas. De heer W. v. d. Broeke werd als bestuurslid herkozen. De penningmeesler sloot zijn boekjaar met een flink batig saldo. Veel materi aal moet aangeschaft worden. Daar de Zuster niet vast aan gesteld is. werd hierover een druk debat gevoerd. Tot een beslissing is 'het nog niet ge komen. Tot magazijnmeester- bode werd benoemd de heer G. Vlieger in de plaats van den heer J. Wattel die deze func tie 26 jaar vervulde. Het Varkensfonds te Vrou wenpolder kwam in jaarver gadering bijeen, onder voorzit terschap van den heer J« Louwerse Pz. Het bestuur, dat in zijn .geheel aftrad, word herkozen. In de plaats van den heer Iz. A. Melse die be dankte als bode, werd- geko zen de heer C. Polderman. Besloten werd de varkens dié afgekeurd worden of dood lig gen, vuil te wegen en geheel uit te betalen. Ook zal de bode geregeld de varkens bij de leden tellen. De kolenvereeniging te Vrouwenpolder kwam in jaar vergadering bijeen o.l.v. den heer H. Polderman. Met het vervoer zijn vele moeilijkheden geweest en bracht hooge on kosten mee. Aangezien alles nu onder de kolenvereeniging ressorteert, is het een flinke omzet geweest, ondanks de distributie. UITSPRAKEN TRIBUNAAL GOES. I. Daniëlse. stroohandelaar. Middelburg en J. van Dalsen, adj. commies posterijen Goes: beiden ontz. v. rechten cn iri- vrijheidsstelling; In de zaken tegen P. Eiff, reiziger te Vlissingen en G. K. van den Berg, veehandelaar te' Koudekerke. zal het onder zoek worden hervat. Laatste nieuws DE CANADEESCHE SPION N AGEZAAK. Er zgn aanslagen gepleegd op den voirnaamsten getuige bij "net onderzoek naar de spion - nage, die in Canada zou zijn gepleegd. De autoriteiten ma ken zich zorgen over de vei ligheid van dezen getuige. MOORDAANSLAG OP BEJAARDEN MAN. Maandagavond ia een moord aanslag gepleegd op den 70-i. De Weert, wonende op een af gelegen boerderij in 'f Laag onder Bergen op Zoom. De bejaarde man, die zich op ge- Mop en het aanslaan van acn hond naar buiten begaf, zag een stengun op zich gericht, waaruit een zestal kogels op hem werden afgevuura. Hij werd daarbij in een arm en een been niet levensgevaarlijk ge wond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5