PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Sjahrir raadpleegt Soekarno. Onderhandelingen zijn nog niet begonnen volgens Indonesisch minister van voorlichting. Sociale vraagstukken in Nederland. Toestand in Mandsjoerije is zeer gespannen. Russen versterken hun troepen op het Deensche eiland Bornholm. ZWERVEND KINDERTEHUIS Uit de provincie. en feestdagen. „.mvc t» WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Hoofdredacteur G. Ballintijn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z-C-, Middelburg. Druk: firma F- van de Velde' Jr., Vliasingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. At. L. W. Schoch, Vlis- singen. Woensdag 20 Febr. '46 lgfle Jaargang Nummer 43 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pei week. 320 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum oer advertentie 1 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen)Middelburg: Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Prov Zeeuwsche Courant. Middelburg- De Indonesische kwestie Wreedheden van pas aangekomen Neder- landsche soldaten? Vijf Nederlandsche militairen bij Bandoeng gedood. Gistermiddag is Sjahrir naar Djokjakarta vertrokken, ten einde de groep van Soekarno omtrent de Nederlandsche voorstellen te raadplegen- Sjahrir zal op zijn reis naar Djokjakarta vergezeld worden door alle leden van zijn kabi net. Terwijl in de komende dagen de verschillende natio nale groepeeringen haar hou ding nauwkeurig zullen pogen te bepalen, geven de extremis ten steeds duidelijker te ken nen, dat zij de voorstellen verwerpen. Het Indonesische „ministerie van voorlichting" heeft de vol gende verklaring afgelegd: „De twee ontmoetingen, welke tusschen dr. Sjahrir en dr. van Mook hebben plaats gehad, schijnen den indruk te hebben gevestigd, dat de on derhandelingen begonnen zijn. De huidige stand van zaken is echter als volgt: a) Tijdens de eerste ontmoe ting, welke op den lOen Febr. op uitnoodi ging van sir Ar chibald-Clark Kerr plaats vond, heeft dr. van Mook aan dr. Sjahrir een voorstel van de Nederlandsche regeering over handigd, dat een basis k moest vormen voor onderhandelin gen; b) tijdens de tweede ontmoe ting, op den 12en Febr. lichtte dr. van Mook eenige dezer voorstellen toe; c) de ontmoetingen, welke tot dusverre hebben plaats ge had, waren zuiver informeel en droegen een informatief ka rakter; d) de Nederlandsche regee ring heeft uitsluitend een voor stel als basis voor onderhan delingen naar voren gebracht. Bijaldien zijn de onderhan delingen nog niet begonnen. VAN MOOK BEZOEKT INTERNEERINGS- KAMPEN. Dr. van Mook heeft inter- neeringskampen te Buiten zorg bezocht. Mevrouw van Mook heeft thans een bezoek gebracht aan kampen te Ba tavia. BRITSCH INDIËRS WIL LEN ACTIE TEGEN NE DERLANDERS. Het Australische blad „Mel bourne Herald" bevat een be richt van haar correspondent te Batavia Alan Dower, die schrijft dat de Britsch Indische soldaten in die stad hun offi cieren hebben medegedeeld tot directe actie tegen de pas aan gekomen Ned. soldaten over te te zullen gaan ter voorkoming van wreedheden tegenover In donesiërs. Bij daglicht zouden de Ned. soldaten pogroms hebben uitgevoerd, waardoor 13 Indoneschische burgers wreed verminkt zijn. De leger- autoriteiten zullen een onder zoek in stellen. BOTSING MET PEMOEDA'S. Een peleton van een Neder- landsch bataljon is Zaterdag 10 km. W. van Bandoeng door een sterke groep Pemoeda's in een hinderlaag gelokt. Het peleton, dat met tommy guns en geweren werd aangevallen, hield stand tot er versterking kwam. Aan Nederlandschen kant vielen er vgf dooden en één gewonde, de zwaarste verlie- zen der Nederlanders tot dus verre in Bandoeng geleden. Zondag werden de gesneuvel den begraven. Van een af stand werd de stoet bescho ten. Dank zij voorzorgsmaat regelen vielen er geen slacht offers. DE TOESTAND OP JAVA. Op Oost-Java is een strook gebied schoon geveegd tus schen een lijn van Kletek naar het Zuidwesten, tusschen een punt ten Zuiden van de ri vier Soerabaja en den hoofd weg, en een lijn ten Zuiden van Rissee, door drie com pagnieën van het 3e Britsch- Iridische regiment met twee tankafdeelingen. Pdnamban- gan werd bereikt. Er vielen geen bijzondere gebeurtenis sen voor. Een patrouille zui verde Tjerme en Doerit. In Batavia zijn plunderaars nog steeds in actie. Volgens een bericht uit Mel bourne zullen alle Nederland- sche evacué's, die op het oogenblik in Australië zijn, dit land verlaten ten gevolge van valutamoeilijkheden. De Ne-' derandsche autoriteiten hebben verklaard, dat zg hierover nog geen offioieel bericht hadden ontvangen. De wnd. directeur van het dep. van financiën. L. Goetzen, zal tegen het einde van de maand uit Nederlandsch-Indië naar Nederland vertrekken.' Hij wordt vervangen door dr. Andus L. Korthals, den vroe- geren thesaurier-generaal. OPRUIMINGSWERK DOOR Hr. Ms. „JAN VAN BRAKÉL" Hr. Ms. „Jan van Brakel" ver gezeld van 8 motorbootmrjnen- vegers heeft in het kanaal voor de reede van Parepare (Celebes) drie grondmijnen tot ontploffing gebracht en zoo doende deze belangrijke rijst- haven voor het verkeer vrij gemaakt. De Japanneezen had den tevoren gerapporteerd, dat de haven „vrg van mijnen" was. Uitbreiding pluimveestapel In verband met de noodza kelijke uitbreiding van den pluimveestapel zal het be drijfschap voor pluimvee eieren een vrij groot aantal bedrijven, aangewezen door den provincialen voedselcom- missaris, in de geiegenheid stellen 200 kuikens te ont vangen. Bovendien zuilen de pluimveehouders, die broed- eieren afleveren,aan een kui kenbroeder, een extra kuiken bon ontvangen. Hierop zullen zij 75 kuikens kunnen koopen. In het algemeen zullen slechts diegenen een bestelbon voor kuikens kunnen ontvangen, die in den landbouw een hoofd- bestaan vinden en overigens aan de regelingen goed me dewerken. De zgn. „balcon- kippenhouders" zullen dus geen bestelbonnen voor den aankoop van kuikens ontvan gen. Geen verdaging proces te Neurenberg. Tsjechisch dorp uitgemoord en platgebrand Het verzoek van de verdedi ging om een verdaging van het proces voor drie weken, nadat de tenlastelegging geschied zou zijn, is verworpen. De Russische aanklacht gaat nog steeds voort en de lijst van Duitsche misdaden groeit al door aan. Maandag heeft de Russische aanklager Smirnov zgn opsom ming van de door de Duitschers gepleegde beestachtigheden te gen de burgerbevolking voort gezet. Hij behandelde de slhch- ting van het Tsjechische dorp Lidice, dat geheel werd uitge moord en platgebrand onder leiding van den beruchten Karl Frank. Kinderen werden levend begraven; alle maatre gelen tegen vrouwen en kinde ren waren geoorloofd In Rusland overtroffen de Duitsche misdaden alles wat elders verricht was. Het aantal burgers, dat in Kiew gemarteld en gedood werd, bedroeg alleen al 195.000. Smirnov verklaarde dat ieder, van Himmler tot Keitel, ver- antwoordelgk is voor al deze misdaden HET TRIBUNAAL TE TOKIO Tot president van het inter nationale tribunaal te Tokio is door Mac Arthur benoemd de Australiër William Flood Webb; tot leden; Stuart Mac- dougall, (Canada), Ju Ao Mei, (China), Henri Reimburger, (Frankrijk), Bernard Röling, (Nederl.), Erima Northcroft, (Nieuw-Zeeland), Zaryanof, (Sowjet Rusland), Lord Pa trick, (Groot-Brittannië) en John Higgins, (Ver. Saten). DE BELGISCHE VERKIEZINGEN. De prins-regent heeft den voorzitter van de Chr. Volks partij, A. de Schrijver, een informatieopdracht met het oog op de samenstelling van de regeering gegeven. Dit be- teekent, dat hg niet recht streeks met de vorming van een regeering is belast. Het aantal bh de jongste verkiezingen in België getelde blanco stembiljetten verschilt niet veel met Vorige verkie zingen. Het aantal kiezers, dat zich van stemming onthouden heeft, was evenwel veel grooter dan anders. T.b.c. belangrijk gestegen. Tekort aan leerling- yerpleegsters opgeheven. Plannen herziening sociale verzekering. MINISTER DREES AAN HET WOORD. In een persconferentie heeft de minister van sociale zaken, de heer W. Drees, een uitvoe rige beschouwing gegeven over tal van sociale vraagstukken, die op het oogenblik in het centrum der belangstelling staan. Aan de vele mededeelin- gen ontleenen wij het volgen de: Het aantal wachtgelders daalde van 201.000 in Juni '45 tot 43,800 in December j.l. en het aantal gevallen van over- iict oaiuai gcyau^u *a,L uvti wf bruggingssteun van 55.000 tof wekken om hun diensten in het 41.000. In verband met het groote tekort aan geschoolde bouwvakarbeiders en landar beiders, zal groote aandachl aan de scholing besteed wor den. Plannen worden uitge werkt voor een algemeenc werkloosheidsverzekering, waarin ook de bedrijven wor den ingeschakeld. De Staat zal pas bijspringen, wanneer de werkloosheid te groot mocht worden. T.a.v. het probleem Het Wereldgebeuren Internationale handels conferentie op komst. De toestand in het Noord oosten van Mandsjoerije heeft volgens de „World Daily News" een slechten keer ge nomen door toedofen van de Russische en Chineesche com munisten. Ondanks het geslo ten verdrag kan de Chinee sche regeering nog steeds niet het bestuur over Mandsjoerije overnemen en terwijl het re- geeringstroepen belet wordt te Sinkof en Dairen aan land te gaan, worden de commu nistische troepen, wier getal tot driehonderdduizend geste gen is, voorzien van Japan- sche wapenen. Het Katholieke blad „Ai Sjih Pao" schrijft over klaarblijkelijke communis, tische bedoelingen om Mands joerije te maken tot een spe ciale zóne, welke tot een be dreiging van den wereldvrede zou worden. De Chineesche minister van buitenlandsche zaken heeft een bespreking gehad met Tsjang kai Sjek over de situatie. Te Kopen hagen zijn berichten ontvan gen, aldus meldt de „News Chronicle", volgens welke on langs op het Deensche eiland Bornholm groote voorraden voor het Russische garnizoen zgn aangevoerd, onder andere luchtafweergeschut. Er wor den nog meer versterkingen van Sovjettroepen verwacht op het eiland. Ook zgn veie vrouwen van soldaten aange komen. De vraag is nu wie het eerst een klacht in zal dienen bij de U.N.O. over het in ge vaar brengen van den vrede, China of Denemarken. Men zou zeggen, dat er betere gronden aanwezig zijn dan bij de kwesties die door de Rus sen ter tafel werden gebracht! De Fransche en Britsche regeeringen hebben de eerste stap gezet naar de opening van onderhandelingen met Syrië en Libanon over het vraagstuk van het terugtrek ken hunner troepen uit den Levant. De Britsche en Fran sche vertegenwoordigers heb ben dezelfde richtlijnen gekre gen. Men verwacht, dat de onderhandelingen spoedig zul len beginnen. De raad voor economische en sociale aangelegenheden der U.N.O. heeft een commis- van 15 leden benoemd, welke voorbereidingen moet treffen voor de a.s. internatio nale handelsconferentie, ver der werden o.m. opgericht een tijdelijke commissie voor vervoer, een commisie voor toezicht op narcotische mid. delen en een speciale com missie voor uitgeweken per sonen. ACCIJNS OP BENZINE IN BELGIË WEER INGEVOERD In België is de accijns op benzine ad 2.10 frs. per liter, vermeerderd met 10 over- drachtsreeht (inclusief de ac cijns) weder van kracht ge worden. De benzine wordt al dus in totaal met ongeveer 2.40 fr. per liter belast. „Kinderzorg" tijdens de bezettingsjaren 162 kinderen wachten op terugkeer. Bombardementen, vorderin gen, evacuatie en honger zgn voor een gezin al erg; voor een lieel kinderhuis met kleine en groote inwoners is dit bgna niet te overkomen. En de avonturen van „Kinderzorg Zeeland dat morgen jubileert, zgn dan ook vele geweest. NAAR „ERICA". In Mei 1940 begon het al met een evacuatie naar Oost- kapelle in vrachtauto's van den luchtbeschermingspost, welke tevens in de gebouwen van „Kinderzorg" gevestigd was. Dit bleek echter niet noodig te zijn geweest; toen men te rug kwam, waren de gebouwen nog onbeschadigd en de bos seringen op de tafel in het meisjesgebouw, was inmiddels prachtig opengegaan Zoo heel lang zou de rust echter niet duren. Het jon genshuis hioest als noodzieken huis voor Vlissingen worden ingericht. Den jongens, waar van er verscheidene op „de Schelde" werkten, werd het meisjeshuis toegewezen. Op 5 Aug. 1942 vertrokken de schoolkinderen en de meisjes, in een algemeene evacuatie, golf, naar „Erica" in Huizen, waar men wel niet veel van oorlogsgeweld heeft gemerkt, maar den honger des te erge heeft gevoeld. OPNIEUW „ALARM" Intusschen was het in Au gustus 1943 weer groot alarm op Walcheren. En ook de grootere jongens en onge veer 20 kleintjes, die inmid dels ook hun intrede in het tehuis hadden gedaan, moesten eveneens vertrekken en stre ken na veel wederwaardighe den ten slotte in het Kon. Weeshuis in Buren neer. 5 Jan. vertrok ten slotte het restant van .Kinderzorg", na dat het extra treinrgtuig op het laatste moment bleek te zgn afbesteld met 'n bus naar dezelfde plaats, waar men noga; eens slag heeft moeten leveren met de vertegenwoordigers van het „Herrnvolk". Ten slotte was men blij, zij het ook wat inventaris en kleeding betreft, tamelijk „geplukt" deze ruste- looze dagen levend te hebben doorgemaakt. GEZINSZORG. Behalve in nog twee andere tehuizen konden ten slotte ook kinderen in gezinnen onderge bracht worden, nl. in 40 ge zinnen in Zuid-Beveland en 13 buiten Zeelanj}. Hoe hartelijk deze kinderen soms ontvangen werden, illustreert het vol- gende recente voorval. In een gezin met 2 kleine jongens, waarvan de oudste 7 jaar, zou een 4-jarig meisje opgenomen worden. Hierbij was echter één zwarigheid de nieuwe broertjes vonden het noodzakelijk, dat een meisje een pop had. Goede raad was duur; totdat er in een adver tentie een pop met bed werd gevraagd voor een paar kin- derschaalsen Toen de jongedame arriveer de vond ze behalve twee glun derende huisgenootjes, een pop in een ledikant Ook is er meer dan één voorbeeld op te noemen van menschen, die hun pleegkinde ren, die zij gemakkelijk naar „Kinderzorg" hadden kunnen terugsturen, onder de moei lijkste omstandigheden bij zich hielden en hen op hun onbe stemde evacuatietochten mee namen. EIND GOED, AL GOED. Wat komt er nu uiteindelijk van deze kinderen, die aan de ouders moesten worden ont trokken, terecht nadat zij meer derjarig zijn geworden De meisjes gaan vaak dienstbetrekking. Van hen die 1945 meerderjarig werden, was er ook een leerlingver pleegster. Onder de even oude jongens, waren er verscheide ne die de Zeevaartschool af liepen. Een werd machinist op de groote vaart, een ander was machinist bij de Prov. stoombootdiensten. Nog een ander werd kortgeleden als adelborst beëedigd. Voorts kwam erheen bij de marechaus see en een bij de verkeersin- spectie. Onder de oud-inwoners van „Kinderzorg" zijn ook heel wat vakliedenéén van hen is monteur bij Werkspoor Vooral met bet oog óp de oudere kinderen, die in Mid delburg de ambachtsschool, of andere onderwijsinrichtingen bezochten en voor verscheide ne jongeren, die leerling van de V.B.L.O. waren, is het te wenschen, dat de gebouwen van Kinderzorg spoedig weer aan hun oorspronkelijke be stemming kunnen worden te- ruggegeven. Want niets doen is „des duivels oorkussen", ook voor deze kinderen der volksgezondheid deelde de minister mede, dat een con tactcommissie voor volksge zondheid zal worden ingesteld, waarin de medici mede zitting zuilen hebben. Ingesteld zal tevens worden een zieken fondsraad. De controle op de loonen zal per 1 Maart a.s. beginnen. Naar aanleiding van een vraag, of het niet mogelijk zou zijn, de ongeveer 60.000 meis jes, die bij de nica of marva .hebben gesolliciteerd, op te landsbelang aan te bieden, deelde de heer Drees mede. dat een groot deel van deze meisjes of reeds werk heeft, of thuis is. Bij deze sollicitaties heeft de overweging, meteen in nieuwe kleeren gestoken te worden, een rol gespeeld. Het emigratievraagstuk heeft de volle aandacht. Op het oogenblik is geen emigratie van vak- en landarbeiders te be vorderen, daar wg deze zelf te koit. komen. Wel bestaat emigratiemogelgkheid voor boerenzoons. Voor scholing en herscholing zijn weer 20 rijkswerkplaatsen in bedrijf gesteld. De opleidin gen omvatten o.m. de bouw- en metaalnijverheid. Deze gele genheid tot scholing en her scholing zal nog sterk worden uitgebreid. Ingesteld is een technische commissie tot her ziening der soc. verzekering. Aan den toestand van de ouden van dagen wordt ook aandacht besteed. De plannen tot herziening der sociale ver zekering gaan in de richting van een bepaald basispensioen voor de geheele bevolking. Een centrale coördinatie-commissie is ingesteld ter bestudeering van 'het vraagstuk hoe een heid is te brengen in de activi teit der nieuwe hulpver leningsinstanties. De regee ring heeft doelbewust er tegen opgezien, om uit te maken, wat men kan afnemen aan huis raad en textiel van Ned. gezin nen die wel nog wat hebben. De minister is van meening dat hierdoor te groote tegen stellingen in het Ned. volk zouden worden wakker geroe pen. Op een desbetreffende vraag moest de heer Drees nog me- dedeelen dat de t.b.c. in Neder land belangrijk is gestegen, vooral bij de repatriesrenden. Het tekort aan leerlingver- oleegsters is thans opgeheven. Een commissie zal trachten uniformiteit in hun arbeids voorwaarden tot stand te bren gen. Eervol ontslag is te verwach ten aan de hoofdbestuursleden van het Ned. Roode Kruis, die na de bevrijding tegen het ad vies van het college van ver trouwensmannen in. nog wil den aanblijven. ANONIEME BRIEFSCHRIJVER ONTMASKERD. De politie te Helmond is na een langdurig onderzoek er in geslaagd de hand te leggen op een anoniemen briefschrijver die ruim anderhalf jaar aan tal van particulieren en in stellingen anonieme of valsch- onderteekende brieven had ge zonden, die beleedigend van in houd waren. Het is G. J. W. te Helmond, een tot dusver zeer geziene persoonlijkheid, tegen wie pro ces-verbaal is opgemaakt we gens smaadschrift. De politie kwam op zijn spoor doordat hij, in sommige brieven, den heer G. W. (dus zichzelf aanbeval als de man die het wel beter kon opknap pen. DE BEROEMDE INVASIEHAVEN WORDT GESLOOPT. Naar 'n correspondent van de Evening Standard meldt, wordt de beroemde invasiehaven te Arromanches, „Mulberry Har bour", weer gesloopt. Voor de ze haven werden 36 schepen als golfbreker tot zinken ge bracht, w.o. de voorm. Ned. kruiser „Sumatra". Deze wor den thans gelicht en vlot ge bracht om in Engelsche Schotsche havens gesloopt te worden. De cementen zink- stukken worden eveneens ge licht. HET CONSISTORIE TE ROME. Van de 32 nieuwe kardi nalen zgn er 29 naar Rome gekomen, waar zij uit handen van een pauselijken bode hun formeele benoemingen ontvin gen. Het Consistorie zal voor het eerst in de geschiedenis der Kerk uit meer niet-Itali- aansche dan Italiaansche kar dinalen bestaan (4227). De Paus sprak de vergadering toe en wees erop dat het nieu we Consistorie een licht werpt op de algemeenheid der kerk. Drie der nieuw benoemden waren afwezig, w.o. mgr. de Jong uit Utrecht, die door ziekte verhinderd was. Of WEE DOODEN TE PHILIPPINE. Tijdens de sloopingswerk- zaamheden aan de R.K. kerk te Philippine vielen Maandag, middag twee dooden. Omstreeks 5.30 uur waren de arbeiders bezig met een steunpunt van een der pilaren, waarop het zware bovenstuk van den hoofdingang rustte, voor omverhalen gereed te maken. Op onverklaarbare wij ze stortte een zijpilaar van den hoofdingang plotseling naar beneden, tengevolge waarvan de 15-j. F. Vermeers- sen en de 7-j. R. van Vooren onder het puin werden bedol ven en gedood. Een derde knaap liep zware verwondin gen op. Herdenking 40-jarjg bestaan „Kinderzorg". Het programma voor de herdenking van het 40-jarig bestaan der Provinciale Ver- eeniging „Kinderzorg" op mor. gen. 21 Februari, ziet er als volgt uit: 's Morgens is er een be stuursvergadering in het ge bouw „Schuttershof" te, Mid delburg. s Middags is aldaar een bg- eenkomst, waarin het woord zullen voeren mr. W. P. van Lindonk, Hoofd van de 7e afd. van het dep. van Justitie er. de heer D. de Bruin, directeur der Stichting. Na afloop is er een receptie. 's Avonds is er een open bare herdenking in de Oost- kerk te Middelburg met al3 sprekers de oud-voorzitters ds. D. J. Vossers (voorheen te Vlissingen) en ds. W. H. Kel der jr. te Leiden en den voor zitter ds. W. H. Beekenkamp. Het Herv. kerkkoor zingt. WAARDELOOZE ROMMEL. Nog steeds worden in den handel waardelooze artikelen als schoensmeer en boenwas van zeer slechte kwaliteit aan geboden tegen veel te hooge prijzen. De opsporingsdienst van de Prijsbeheersching zal een strenge controle op- den verkoop van deze goederen houden. Brj een der controles werd te YILssingen een zestal winke liers verbaliseerd, nl. J. T., H. K„ J. R„ F. M. v. E.. W. G. A. v. N. en P. C. M.. In Mid delburg werd een proces-ver baal opgemaakt tegen B. W„ J. P., W. v. T., J. S. en J. M. W. de V., terwijl in ïerneu; zen P. L, v. K. geverbaliseerd werd. T.z.t. zullen deze handelaren zich voor den tuchtrechter van de Prijzen te verantwoor den hebben Bij K.B. van 9 Febr. is op zgn verzoek ingetrokken de benoeming van W. L. de Vries tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Ter- neuzen. De Opsporingsdienst van de Prijsbeheersching maakte pro ces-verbaal op tegen D. J. O. te Axel daar hij gearomatiseer de bloem voor 0,65 per kg. aan detaillisten verkocht, waarvoor hij slechts 0.455 had mógen rekenen. Aangezien O. de bloem ook tegen te hoogen prijs had inge kocht, zal het onderzoek nog worden voortgezet. Te Axel is opgericht een zgn. „Raad van Overleg" na een gecombineerde vergadering tusschen de plaatselijke or ganisaties C.N.V., N.V.V. en R.K.W.V. Het doel van dezen Raad van Overleg is bemid delend óp te treden bij even tueel? arbeidsconflicten en te trachten in deze dan een voor beide partijen bevredigende op lossing te verkrijgen. De Raad van Overleg bestaat uit de heeren C. Schieman (C.N.V.), J. Polfliet (N.V.V.) en R. v d. Berg (R.K.W.V.). Het bestuur der Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Axel heeft het initiatief ge nomen tot stichting van een school voor U.L.O.-onderwijs in 'deze gemeente. Het plan is om met een le klas een aanvang te maken, om daarna jaarlijks tot verdere uitbrei ding over te gaan. In de gemeente Retranche- ment is door den O.B.D. (Op- ruimings- en Bergingsdienst) een begin gemaakt met het op halen van alle nog verspreid liggende munitie en andere f vaarlijke voorwerpen, wel op het strand vernietigd wor den. Het werk wordt verricht door Duische krijgsgevange nen. Het geheel staat onder deskundige leiding van een sergeant van den O.B.D. De indertijd door de Duit schers in de gemeente Retran- ehenient gebouwde tankver sperring, die van het Holland- sche duin. dwars door de Zwin- monding naar het Belgischi duin gelegd was, woydt thans opgeruimd, waardoor een groo te hoeveelheid gzer zal vrijko men. Jn de vacature als directeur van de muziekvereeniging ,,Ons Genoegen" te Retranche- rnent. ontstaan door het ver trek van den heer W. Vernoogs, is voorzien. De heer J. J. de Voldere heeft zich bereid ver klaard tijdelijk als directeur op te treden. DS. VAN OEVEREN. Na de godsdienstoefening heeft Zondag ds. van Oeveren. Ned. Hrev. predikant te Axel, een kort woord tot de gemeen te gesproken naar aanleiding van zijn benoeming tot burge meester dezer gemeente. Ds. Van Oeveren legde er den na druk op, dat hij het burge meestersambt in eerste instan tie niet had geambiëerd en ook dat hij het geenszins hoo- ger achtte als dat van predi kant. Tijdens de bezetting was hem verzocht eenige personen aan te wgzen om daaruit na de bevrijding een keuze te kunnen doen voor tijdelijk bur. gemeester, doch vlak voor den „Dollen Dinsdag" was hem verzocht dit zelf waar te ne men. Hij heeft het ambt van waarnemend burgemeester be kleed vanaf die dagen tot hij eeuigen tijd geleden ontslag vroeg. Dit was dus La eerste instantie. In tweede instantie heeft hij zelf beslist over ja of neen. Die keuze was niet gemakkelijk, maar ten slotte is het ja op het burgemeesters ambt gevallen. Hij sprak de hoop uit, dat het een juists beslissing zal zijn geweest in het belang van de kerkelijke en burgerlijke gemeente van Axel. DE WONINGBOUW OP ZUID-BEVELAND. Maandagmiddag had in ho tel „De Korenbeurs" te Goes een bijeenkomst plaats van de vertegenwoordigers der ge meentebesturen op Zuid- en Noord-Beveland, onder voor zitterschap van den inspecteur voor de volksgezondheid, jhr. ie Rauitz. Besproken werd de bouw van woningen in alle betrokken gemeenten. Uit de mededeeling van den inspec teur bleek dat er in den loop van dit jaar in totaal 78 per manente woningen zullen kun nen worden gebouwd in deze streken, wat een zeer klein, gedeelte is van het aantal dat noodig is. Kerknieuws DEKEN VAN DER AA OVERLEDEN. Zondag j.l. overleed in de Maria-stichting te Haarlem de Hoogeerw. Heer P. G. W. J. van der Aa, rustend dekeu van het dekenaat Middelburg en emeritus pastoor van den Heiligen Jacobus te Vlissingen. De overledene werd in 1909 pastoor van Vlissingen en in. 1921 deken van Middelburg. Op 18 Augustus 1934 werd deken van der Aa eervol ont slag verleend, waarna hij zich vestigde in huize „St. Bavo" te Heemstede. Donderdagmorgen a.s. zal de begrafenis plaats hebben op het kerkhof St. Bavo te Heemstede. PRINS BERNHARD ONDERSCHEIDEN. De koning van Engeland heeft, op voordracht van veld maarschalk Sir Bernard Montgomery, aan Z. K. IL Prins Berahard het Grand- cross in the order of the Bri tish Empire verleend, als er kenning van zijn groote ver diensten als bevelhebber der Nederlandsche strijdkrachten en gedurende de operaties iu N oordwest-Europa. DE „NOORD AM" GEARRIVEERD. Het m.s. „Noordam" was gisteravond acht uür voor IJmuiden. Vanmorgen om tien uur zou men te Amsterdam beginnen met debarkqpren. De zaak van de Unilever verkoopcentrale. De zaak tfan de Unilever verkoopcentrale, in welke ver duisteringsaffaire zooals men weet de directie en eenige hoo- gero functionarissen, tezamen h15 personen, zijn gearresteerd, is nog altijd niet in een sta dium, dat nadere mededeelin- gen kunnen worden verstrekt. Het onderzoek is nog in vollen gang en breidt zich steeds ver der uit. Het gaat hief niet alleen om de daders van de frauduleuze handelingen zelf, maar ook en vooral om hen, die daarvoor de verantwoorde lijkheid dragen. De justitie streeft in deze zaak uiteraard naar volledige klaarheid. Verschenen is Staatsblad G- 32, waarin bepaald is, dat het K.B. van 19 November 1945, houdende wijziging van het be sluit politieke delinquenten 1945, in werking treedt met ingang van 1 Maart 1946. STRIJD IN MANDSJOERIJE ONTBRAND? Een woordvoerder der com munisten heeft verklaard, *dat de strijd tusschen de Kwomin- tang (Centrale Chineesche re geering) en de communistische strijdkrachten zich in Mand- sjoerge over een front van 72 km. ten N.W. van Liaoyang (ten Zuiden van Moekden) uit breidt. Het nieuwe 6e Chineesche eger heeft de steden Taian en Pans jan ten Z.W. van Moekden en ook de stad Liaotsjung veroverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1