PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Groote zetelwinst voor de Katholieken in België. Ook de communisten boeken een fiinken vooruitgang. UIT DE PROVINCIE De verzorging van gezinnen van dienstplichtigen. Vele huishoudens worden ernstig gedupeerd. Gesprek met de Spoorv/egen Hoofdredacteur G- Balllntijn (met redactioneele medewerking van dr- W. H. Beekenkainp), Uitgave: Stich- ting P-Z-C, Middelburg. Druk: firma F- van de Velde Jr., Vliasingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlia singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSJNGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Dinsdag 19 Febr. 1946 189e Jaargang Nummer 42 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 1 3.20 per kwartaal, franco Eer post, 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie f 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, telefoon 2475- Terneuzen Nieuwediepstraat 2d. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant, Middelburg Het Wereldgebeuren plunderingen te Batavia De einduitslag nog niet bekend. Russen ontdekken een nieuwe „bedreiging". De resultateii van de ver kiezingen in België zijn van acht provincies bekend en in deze provincies heeft de ka tholiek* Chr. Volkspartij een groote overwinning behaald. Niet minder dan 17 zetels winst in de Kamer, werden door deze pary behaald. De socialisten wonnen er vier, terwijl de communisten een groote winst behaalden door 12 zetels vooruit te gaan. Deize winsten gingen hoofd zakelijk ten koste van de libe ralen, die bijna de helft, 13 zetels, verloren. Het wachten is nog op de resultaten van de provincie Luik, waardoor de mogelijk heid blijft bestaan, gezien hec groote aantal arbeiders daar, dat de linksche partijen iets van hun achterstand zullen in- ïoopen. Acht van de negen provincies geven voor de Ka mer: C.V.P. 85 zetels 17); socialisten 59 zetels (-}- 4); communisten 18 zetels 12)liberalen 15 zetels 13)); democr. unie 1 zetel 1). Haar grootste winsten be haalde de C.V.P. in Antwer pen met een toename van 5 zetels; in Oost- en West- Vlaanderen met resp. 4 en zetels. West-Vlaanderen le verde'C.V.P. 14 (-+- 3), soc. 1), liberalen 2 (onv.), Antwerpen: C.V.P. 16 5), soc. 10 (onv.), liberalen 2 1), comm. 1 (-f- 1). De tech nocraat verliest zijn zetel. De communisten maakten hun grootste winst in Henegou wen, waar de verkiezingen hun 8 zetels opleverden tegen 3 in 1939. Van den Acker, de eerste minister heeft het ontslag van zijn regeering aangeboden. De prins-regent heeft dit aan vaard en de regeering ver zocht zich met de afdoening der locpende zaken te belas ten. Vermoedelijk zal de voorzit ter van de C.V.P., A. de Schrijver, het eerste door den regeeringsregent tot het vor men van een regeering wor den aangezocht. Te Brussel verwacht men echter niet, dat hij zal slagen of zal weigeren, waarna de opdracht zal wor den verstrekt aan v. d. Acker of Spaak. Minister Crokaert is van meening, dat de katholieken zullen deelnemen aan de vol gende regeering en dat zij er, onder alle voorbehoud, toe ge bracht kunnen worden met de socialisten samen te werken ten einde een dam op te wer pen tegen den communis- tischen stormvloed. Meer voor de hand ligt, gezien de uitla tingen van Spaak, die als doel aangaf de meerderheid der linksche partijen te behouden tot verzekering vaneen voort zetting van de regeering v. d. Acker, een coalitie tusschen communisten en socialisten. De eenige mogelijkheid voor koning Leopold om terug te keeren ligt thans in een coa litie tusschen de katholieken en de socialisten, maar, waar nemers achten het onwaar schijnlijk, dab zelfs indien zulk een coalitie tot stand komt de socialisten een te rugkeer van Leopold zouden aanvaarden. Het wachten is nog op de provincie Luik; veel hangt; er af van deze uitslagen. De niet-oHicieele einduitslag. Nader wordt gemeld, dat de uitslagen van de provincie Luik niet-offlcieel bekend zijn geworden. De samenstelling van de Kamer zou dan niet officieel zjjn: Kamer: C.V.P. 90 of 91 (tegen 73 in 1939), socialisten 69 (tegen 65 in 1939), liberalen 17 (te gen 33 in 1939), communisten 24 (tegen 9 In 1939), U.D.B. 1 of 2. In den Senaat zou de ver deeling zyn: C.V.P. 51 zetels, socialisten 35 zetels, communisten 11 ze. tels, liberalen 4 zetels. De agenda van de bespre kingen, die de Perzische mis sie te Moskou zal hebben, is niet bekend. Men neemt aan, dat ook economische onder werpen ter sprake zullen ko men. Naar verluidt zou de Russische regeering niet be reid zijn het probleem Azer- 'oeidsjan te bespreken, omdat zij dit een zuiver binnenland- sche aangelegenheid van Per- zië acht. Eigenaardig, dat by den opstand in Azerbeidsjan de Russen indertijd beletten deze binnenlandsche kwestie afdoende te 'regelen Toen mochten de Perzische militai ren niet in het door de Rus sen bezette deel I DE NIEUWE EGYPTISCHE REGEERING. Sidky Pasjen is er in ge slaagd een nieuwe Egyptische regeering te vormen. Hijzelf treedt behalve als ministerpre sident nog op als minister van binnenlandsche zaken en van financiën. De nieuwe regeering bestaat uit cpnstitutioneele li beralen en uit onafhankelijken. De nieuwe min.-president zal naar een „zelfs nog hechtere vriendschap tusschen Gr. Brit- tannië en Egypte" streven. DE TIJDELIJKE ZETEL VAN DE U.N.O. Uit bevoegde bron te New- York wordt vernomen, dat het 102 verdiepingen hooge Empi re State Building, de hoogste wolkenkrabber van New York, het hoofdkwartier van de U.N. O. zal zijn voor een periode van vyf jaren, ofwel totdat in Greenwich-Stamford een per manent gebouw is neergezet. De aloombom. Haar uitwerking overdreven? De Seversky, specialist op het gebied van luchtvaartpro blemen, heeft verklaard, dat de „hysterie van het volk" naar aanleiding van de uit werking van de atoombom to taal overdreven is. Indien een atoombom op New York neerkwam, zou ztf niet meer schade aanbrengen dan een gewone bom van 10 ton. De Seversky legde deze verklaring af bij zijn terugkeer van een studiereis van 8 maanden in Japan. Hirosjima en Nagasaki werden volgens hem vernie tigd omdat deze steden vooral van licht materiaal waren ge bouwd, een aantal belangrijke gebouwen van steen en cement weerstonden den aanval. „Duitsche pest" in Sudetenland. In het Sudetenland heerscht een afschuwe lijke ziekte, die het volk „de Duitsche pest" noemt. De ziekte is van onbekenden oorsprong, en er is nog geen middel tegen bekend. Zij begint met een gezwel in den mond, en zich vervol gens over het geheele lichaam uitbreidt. De lij der sterft binnen drie dagen. De ziekte komt uit Duitschland. - Volgens een Deensch krantenbericht zouden in De nemarken twee nieuwe „fas cistische" organisaties opge richt zijn; de leden van een van die organisaties zouden zwart hemd en laarzen dragen. Artillerie in actie bij Bandoeng en Tebel. Gedurende het weekeinde is in de wijk Pandjaringen te Batavia weer geplunderd. By operaties in het gebied van de bron. en waterwerken te Bandoeng stuitten legereen heden op versperringsbïokken, welke zonder moeilykhedën zijn opgeruimd. Tegenstand van mitrailleurvuur werd door ar tillerie afgeslagen. Van een bronwaterreservoir stonden de kranen geheel open en de twee kleppen van twee andere reservoirs waren vernield. In Djoho, in de nabijheid van Soerabaja, kwam een botsing voor met twee kleine afdeelingen Indonesiërs. Ten Zuiden van Tebel zijn artille rie en tanks in actie geweest. Te Awaroe zyn eenige hand granaten in een Britsche stel ling geworpen. REPATRIEERINGSSTAF NAAR CEYLON. Heden vertrekt de staf van den Ned. repatrieeringsdienst or.der kolonel Asjes per vlieg tuig naar Colombo, teneinde een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waar in de Ned. onderdanen leven, die op Ceylon zyn blyven steken. De repatrieerings dienst ia voornemens den te rugkeer naar het vaderland van deze evacué's te bespoe digen en de levensomstandig heden van hen, die niet di rect vervoerd kunnen worden, te verbeteren. Minister Vos naar Amerika. Onder de passagiers van het vliegveld, dat 20 Febr. a.s. voor het eerst sinds de bevrijding van Schiphol recht streeks naar Amerika vliegen zal, bevinden zich de minister van handel en nijverheid, ir. H. Vos en eenige van zijn hoofdambtenaren. Zij zullen in de V.S. economische be sprekingen gaan voeren, o.m. tot het bevorderen van de inschakeling van den parti culieren handel by het han delsverkeer tusschen Amerika en Nederland. DE ATOOMBOM-SPIONNAGE. Volgens telegrammen uit Washington heeft de ontdek, king van het spionnagecom- plot in Canada er toe geleid, dat men van de Amerikaan- sche senaatscommissie voor buitenlandsche betrekkingen verlangt, dat zij een onder zoek zal instellen naar de si tuatie in dc Vereenigde Sta ten. Generaal Patrick Hurley, de voormalige Amerikaansche ambassadeur in China, zou verklaard hebben, dat het geen in Canada aan het licht is gekomen klopte met de in lichtingen, welke hij in Dec. jL de commissie voor buiten landsche betrekkingen aange boden had te geven. De leden der bedrijfsgroe pen effectenhandel, handelsban- ken, landbouwcredietbanken en spaarbanken kunnen voor- loopig nog uitbetalingen ver richten op de geldkaart. Hou ders van geldkaarten die aes- tyds bij deze banken hun oud papiergeld inleverden worden aangeraden zoo spoedig moge lijk tot verzilvering van hun geldkaarten over te gaan. Twee' sleepbooten hebben het s-s. „Damsterdyk" van de Holland-Amerika-lyn te Rot terdam binnengesleept. De Damsterdyk" is in de haven van Kiel teruggevonden. De Vlissingsche commissaris gerehabiliteerd. Minister van justitie past geen maatregelen toe. De minister van justitie heeft den heer A. O. F. W. C. Gasinjet, commissaris van po litie te Vlissingen, medege deeld, dat hij, gelet op het advies van het Centraal or gaan op de Zuivering van het Overheidspersoneel, besloten heeft met ingang van 26 Jan. 1946 het door den Militairen Commissaris te Middelburg uitgevaardigde stakingsbevel op te heffen. Geen maatregelen ingevolge het Zuiveringsbe sluit 1945 zullen worden toe- S Uit deze officieele mededee- ling blijkt, dat er geen steek houdende feiten tegen den heer Gasinjet ingebracht konden worden; zelfs werd hem geen berisping gegeven! De commissaris zal echter, na meer dan 30-jarigen dienst in Vlissingen niet meer in functie treden, omdat hij den pensioengerechtigden leeftyd gepasseerd is. PARTU VAN DEN ARBEID PROVINCIAAL GECONSTITUEERD. Zaterdagmiddag kwamen te Goes de vertegenwoordigers der vroegere S.D.A.P., V.D., CLU. en de „politieke dak- loozen" bijeen om provinciaal de Party van den Arbeid te constitueeren. De wnd. bur gemeester van Vlissingen, de heer L. P. van Oorschot, zei in zijn openingswoord o.a. „Wij zijn uit verschillende schakeeringen op geestelijk gebied bij elkander gekomen om tezamen te strijden, ten einde het lijden van den mensch op maatschappelijk gebied te verminderen, om voor ieder mensch bestaans- zekerheid te scheppen. De kapitalistische maatschappij is hierin tekort geschoten, in het socialisme is dit te verwerkelijken". Na enkele besprekingen van organisatorischen aard werd het provinciaal bestuur van de Party van den Arbeid voor Zeeland als volgt samen gesteld: L. P. van Oorschot, Vlissingen, voorz.; rar. A. J. van der Weel, Middelburg, 2e voorz.; A. J. Berenpas, Middelburg, seer.; A. van Uxem, Goes, 2e secr.; L. C. Janssed, Middelburg, penning meester: mr. H. B. Bouman, Goes, 2e penningm.; C. Ha melink, Axel; L. F. Dubois, Terneuzen; ds. W. A. Ver steeg, Kortgene; dr. A. Sta- verman, Vlissingen; mevr. E. J. v. d. Broeckede Man, Aardenburg; P. Verburg, H. Hendrikskinderen; K. Flip- se, Kortgene; C. Kuiper, Ouwerkerk; A. P. Bil, St. Annaland; H. J. v. d. Veen, Goes; J. J. de Rejj, Middel burg; ir. M. de Vink, Middel burg. VERSPERRINGEN WORDEN OPGERUIMD. Eindely'k wordt dan de wegversperring tusschen Vlis singen en Middelburg, waar kortelings nog een ernstig on. geluk plaats had, opgeruimd. Dit werk wordt, in opdracht van den Prov. Waterstaat, uit gevoerd door de Fa. Muys en De Winter. In de naaste toe komst zullen deze nog over gebleven obstakels, na in schrijving door particulieren, opgeruimd worden. CADZAND KRIJGT WEER EEN REDDINGBOOT. Naar wy nader vernemen zal de motorreddingooot, diq als straf voor hun collabora tie door de beide scheepbou wers W. J. Baarland en G. Stapel uit Zaandam voor eigen rekening gebouwd moet worden, dienen als Spoedige maatregelen gewenscht. WH hebben geschreven over de „Vergeten menschen", dc invalide militairen en hun pensioenregeling. Thans willen wij met een simpel voorbeeld aantoonen, dat de salarieering van de menschen, die in het brandpunt van de belangstel ling staan, namelijk de mili tairen, die naar Indië zullen gaan, absoluut onvoldoende is Over de vrijwilligers zullen wij het niet hebben want zij heb ben zich vrijwillig aan de voor de militairen geldende bepalin gen onderworpen. Anders is het gesteld met de dienstplich tige onderofficieren, thans op geroepen om naar Indië ge zonden te worden. Deze man nen waren in '40 ook in dienst en toen zij na den oorlog in de zy het ontwrichte bur germaatschappij terugkwa men, stond een groot gedeelte tegenover werkgevers, die hen niet in dienst wilden terugne men. Nu worden deze zelfde mannen weer uit de burger- maatschappij gehaald. Als het noodig is, dan moet het gebeu ren. Het is echter wel erg, dat door het in dienst roepen van deze in bezettingstijd zich principieel goed gehouden heb- TREINEN WEER VERLICHT. Halte Souburg nog niet definitief. is Al is er ook, sinds kort na de bevrijding, toen het motortreintje Vlissingen—Goes, tegen de dienstregeling in, op den Sloe- dam stopte, en de machinist eiken automobilist moest aan houden om naar een schroe- vedraaier te vragen, met be hulp waarvan hij zijn locomo- fluutje weer op gang zou kun nen brengen, wel een en an der in het spoorwegverkeer veranderd, toch ia er ook nog wel wat te wenschen overge bleven. Overal en te allen tijde perfect op elkaar aan sluitende breinen, is, volgens den heer G. F. H. Giesbergen, chef van den dienst van Ex ploitatie der N.S., die dezer dagen te Eindhoven een pers conferentie leidde, theoretisch reeds een onmogelijkheid, dus nog minder in de practijk. Hiermede worden meteen een aantal klachten in de kiem gesmoord. En wanneer men daarenboven enkele cijfers hoort betreffende vernield of gestolen materiaal, kan men eigenlijk alleen nog maar ver baasd zyn, dat de spoorwegen het zoo goed en zoo vlug voor elkaar hebben gebracht. Van b(jv. de 886 locomotie ven, die we oorspronkelijk hadden, werd ons maar 16 overgelaten, een tweede 16 kon worden hersteld, zoodat we nu over 284 locomotieven beschikken. Hiernaast zijn nog 321 „geallieerde" locomo tieven in gebruik. Een uit breiding van de dienstregeling moet ter dege overwogen worden. S poo rwegva ria. De uitbreiding van het treinverkeer in Brabant en Limburg per 18 Febr. is dan ook een mooi present te noe men. Bovendien is men sinds een week begonnen met ach tereenvolgens de treinen weer te verlichten. Van de verschillende spoor bruggen hoopt men Zwjjn- drecht in Juli, de Moerdijk in Augustus '46 in gebruik te nemen. Hedel komt waar schijnlijk Nov./Dec. '46 klaar en Zaltbommel Jan./Febr. '47. De bruggen tusschen Den BoschGeldermalsen zyn het meest beschadigd. Als punt één op het uitbreidingsplan voor de naaste toekomst staat electrificatie van de lijn DordtLage ZwaluweRoo sendaalBreda. Dit zou men binnen 5 jaar tegemoet kun nen zien. De afgifte van perronkaar- ten wacht op het weer be schikbaar zijn van carton. Zeeuwsche problemen. Sprekend over meer speci aal Zeeuwsche problemen, bleek de heer dr. P. G. H. Posthumes Meyes, chef van de dienstregeling der Ned. Spoorwegen, onbekend te zyn met het feit, dat de halte Souburg blijft bestaan. Deze halte zou, tegen het offici eele schryven in, met aan vang van den busdienst Mid delburgVlissingen weer op geheven worden. De heer Posthumus Meyes, gaf echter de nadrukkelijke toezegging, dat met dezen ouden wensch van Souburg rekening zou worden gehouden. Ook de aansluiting op de bootdiensten werd onder de loupe genomen. In het alge meen wordt met de boot diensten in deze overleg ge pleegd. De D-trein kan men in Zeeland niet terug ver wachten vóór het bootverkeer met Engeland hersteld is. Ook de heraanleg van dub bel spoor zal, gezien de mate- riaalschaarschte, nog wel even op zich laten wachten. In de dienstregeling zal dit ook niet zoo heel veel schelen, daar de treinen elkaar altijd op de stations kunnen pas- seeren. Om een der stoptreinen VlissingenRoosendaal ln eeri sneltrein te veranderen, zou eerst het busverkeer wat meer ontwikkeld moeten zyn, wat dan de tusschenliggende piaatsen zou kunnen bedie nen. Tot het inleggen van nog een sneltrein voor een bete re verbinding met het Noor den en Oosten zal men niet zoo spoedig overgaan. In het algemeen wordt ech ter met de wenschen van het Zuiden, van Zeeland, zeer ze ker rekening gehouden. bende mannen hun gezinnen in zeer vele gevallen ernstig ge dupeerd worden. Een sprekend voorbéeld is dat van het gezin van een 26- jarigen sergeant met zeven dienstjaren. Zyn vrouw blyft met twee kinderen achter en ontvangt 122.per maand. Hier gaat iedere maand af aan: huur ziekenverzekering levensverzekering studieverzekering 2 kinderen dienstmeisje met kost (noodzakelijk i.v. met zwakte der vrouw) contributie, abonne menten krant e.d. gas, electriciteit, menten krant e.d. water en brandstof 34. IC: 6,15 17,35 18,10 21,75 5,05 10.75 Totaal 113,25 Wij zullen ons niet verdiepen in de vraag hoe deze vrouw een maand moet rondkomen van 8,75.N Zelfs al is zij kunstenaresse in het beheer der huishouding, dan zal zij nog geen kans zien haar huis houden in stand te houden van de 57,55. die zij zal overhou den na aftrek van huur e.d. van de toelage, die zij krijgt als haar man in Indië is en zij 40 toeslag, zgn. tropengeld ontvangt De nauwelijks acht tien-jarige typiste heeft het heel wat eenvoudiger met haar 100 per maand Straks komen de dienst plichtigen terug, wie weet na hoeveel maanden of hoeveel ja ren. Degenen, die minder prim cipieel in houding zijn geweest gedurende de Duitsche bezet ting en dus in meer of mindere mate politiek onbetrouwbaar zijn, blijven in hun betrekkin gen, mogen niet mee naar In dië De ..Indiëvaarders" of moét het „Malakkagangers" zijn? kunnen dan bij hun ouden werkgever weer in dienst komen, hebben echter geen routine meer, terwijl hun promotiekansen weg zijn en zelfs de mogelijkheid bestaat, dat de slappelingen uit den Duitschen tijd boven hen ge steld worden. De dienstplichtigen moeten weg, maar dan moet de Ne- derlandsche gemeenschap, i.e. de Staat er voor zorgen, dat hun gezinnen op zijn minst een zelfde levensstandaard ge garandeerd wordt als toen het hoofd van het gezin burger was. Onze militairen mogen niet weg gaan met het idee, dat hun gezin onverzorgd ach ter blijft. Het is te hopen, dat de re geering spoedig maatregelen neemt om deze zaak op te los sen. want de slechte legering en onvoldoende verzorging b.v. in Breda, zullen de militairen, omdat dit van tijdelijken aard is, nog wel nemen, doch onte vredenheid over de verzorging van het gezin bergt kiemen in zich voor verzet en mogelijk ook opstand. vervanging van de verloren gegane reddingboot van Cad- zand. De boot moet binnen twee jaar gebouwd zijn en gedurende den proeftyd van drie jaar moeten de bouwers zelf voor het onderhoud zor gen Benoeming ingetrokken. By K.B. van 9 Febr. is op zyn' verzoek ingetrokken de benoeming van W. L. de Vries tot kantonrechter.plaatsver- vanger in het kanton Ter neuzen. DE PLANNEN VOOR EEN M.T.S. TE GOES. Aansluitend op ons bericht van Zaterdag over de op richting van een M.T.S. te Goes kunnen wij nog meedee- len dat B. en W. reeds voor den oorlog de wenschelykheid overwogen. Het contact dien aangaande met den inspec teur van het Nijverheidson derwijs is eenigen tijd gele den weer opgevat en naar aanleiding hiervan hebben B en W. de reeds genoemde commissie amengesteld. Deze commissie is tot de conclusie gekomen dat, speciaal wat de vakken weg-, waterbouw- en burgerbouwkunde betreft, de M.T.S. reeds onmiddellijk in een dringende behoefte voor ziet en dat het aanbeveling verdient om1 het onderwijs in electrotechniek in het tweede schooljaar te doen aanvan gen, terwijl het vak werktuig kunde in een later stadium zou kunnen worden overwo gen. De adviezen van de organi saties van patroons en werk lieden zyn door B. en W. gevraagd doch nog niet ont vangen. B. en W. zijn over tuigd dat er voor Goes en omgeving behoefte bestaat aan een M.T.S. en stellen den raad voor de oprichting en in standhouding noodzakelijk te verklaren. De uiteindelijke be slissing berust echter bij de Kroon. De directie van de Mij. „de Schelde" heeft t.a.v. het vak werktuigkunde een beslist af wijzende houding ingenomen, daar zij verwacht dat een groot aantal arbeidskrachten, waar toch reeds een tekort aan is, zal worden weggezo gen. Zeeland is geen industrie streek en als zoodanig komt 't de commissie voor dat de animo voor werktuigkunde niet groot zal zijn. Het rap port van de commissie bevat voorts een aantal gegevens en cijfers. De bruto-kosten voor het eerste jaar worden geraamd op 27.300 waarvan 20.475 voor rekening van het Rijk zal komen en 3077 voor de zg. buitengemeenten en 3748 voor rekening van Goes. OESTERVERZENDING. Over de maand Januari werden uit Yerseke verzon den naar Nederland 466.236, België 182.300, Engeland •50.000, diversen 18.100. Vanaf 15 Augustus 1945 tot 31 Januari 1946 werden in to taal verzonden 9.675.000 stuks. Naar Engeland worden er nu elke week 150.000 stuks ver zonden. In het bericht over de mari tieme tentoonstelling, dat gis teren geplaatst werd, is een storende zetfout geslopen. Er, -4- Rookus te 's Heer Hen- staat namelijk, dat ,,geen ma- drikskinderen. ritieme tentoonstelling georga- nisaerd zal worden". Dit moet kiesvereenigingen heerscht opgewekt leven. Ds. Vreugdenhil eindigde de vergadering met dankgebed. DE HEER A. P. v. d. KAMER NEEMT AFSCHEID. Om een eiland „tot zinken te brengen", zooals de Engel- sche bladen het noemden, is blijkbaar tamelijk gemakkelijk, maar om daarna de inwoners van dit eiland in één enkele stad onder te brengen, is niet zoo eenvoudig, ja eigenlyk een puzzle zonder oplossing en derhalve een zeer ondankbaar karwei, dat terwille van zyn eigenbelang zeker niemand op zich zal nemen. En toen de heer A. P. van de Kamer, dic- vanaf December '44 leider was van het Evacuatie-bureau te Middelburg, als zoodanig Zaterdagmorgen afscheid nam. was het dag. bestuur van de gemeente, als kleine hulde voor deze prestatie, dan ook in zijn geheel hierbij tegen woordig. Met een bewonde renswaardige werkkracht en volkomen onbaatzuchtig (eerst in den laats ten tijd is op aan dringen van het gemeentebe stuur aan den heer v. d. Ka mer een salaris toegekend) en zeer onpartijdig, heeft de lei der van het veelbesproken evacuatie-bureau zyn taak ver vuld, en hierbij ruim 8000 ge- evacueerden aan een dragelyk onderdak geholpen. Jn zijn sympathieke afscheidsrede meende de burgemeester dit nog eens met nadruk te moe ten vaststellen. De heer Koene. gem. secreta ris, herinnerde aan den eersten tyd, na de overstrooming, toen ook de heer v. d. Kamer zich als vrywilliger by het Evacuatie-bureau, toen nog op de Markt gevestigd, aanmeldde en men hem aannam, „nog niet wetende wélke kracht men had aangenomen Als aandenken werd den heer v. d. Kamer door het college van B. en W. een plaat van Middelburg aangeboden. Tot opvolger van den heer d. Kamer is als leider van het bureau aan den Zuidsin gel benoemd de heer W. G Mullié. Voor 't eerst na de bevrijding werd in het Schuttershof te Middelburg weer de jaarlyk-t sche bridge-drive ten bate van de T.B.C.-bestrijding gehouden, ditmaal onder leiding van den heer J. A. Tavenier Jr. Niet minder dan 56 paren hebben met veel animo om het groot aantal fraaie prijzen, alle ge schonken door Middelburgsche zakenlieden, gestreden. De voornaamste uitslagen luiden als volgt: le prijzen: de heeren Breel en Lagaay Jr., 13 pnt.. mej. Roozenmond en dhr. Saiv derse, 18 p.; dhm. Detmar en v. d. Jagt, 18 p.; dhr. Peek en Janse, 19 p.; dhr. en mem. Louwerse, 21 p.; dhr. en mevr. Ouwehand, 21 p.; dhr. en mevr. Rijks, 23 p.f' dhr. en mevr. Schenk. 23 p. 2e prijzen: mevr. Detmar en mevr. v. d. Jagt, 21 p.; dhr. en mevr. Knoop, 23 p.; dhr. en mevr. van Vught, 23 p.; dhr. en mver. Dronkers, 22 p.; mej. 2» dhr. Heyboer, 24 p.; mevr. Tavenier en dhr. Meursing - Reynders. 25 p.; dhr. en mevr. Rivière, 26 p.; dhr. en mevi. Popma, 27 p. Geslaagd voor staatsprac- tyk-diploma voor handel en administratie 1945, de heer W. natuurlijk zijn, dat ,,een mari tieme tentoonstelling gehouden zal worden-" Bij besluit van den Minis ter van Justitie, is overeen komstig de artikelen 5 en 8 van het Zuiveringsbesluit '45 ontslag verleend aan L. de Jonge, onderluitenant der staatspolitie te Kruiningen, A. S. Schalkoort, opperwachtmees ter der staatspolitie te Goes en aan C. M. van de Zande, onderluitenant der staatspo litie te Goes. KERMIS TE MIDDELBURG. Uit de inschrijvingen by het gemeentebestuur binnengeko men, mag worden afgeleid, dat op de kermis, die a.s. zomer van 29 Juli tot 3 Augustus te .Middelburg wordt gehouden, heel wat attracties aanwezig zullen zijn. Men verwacht o.m. een luchtschommel cake-walk, glijbaan, auto-scooier, enkele earoussels en kindercaroussels en variété-tent. Alles met el kaar naar schatting een 25 at tracties. zelfs ook enkele ge bakkramen. De markt zal ge- .ïeel vol zijn. Zaterdag hield de Centrale Missingen van anti-rev. kies vereenigingen een zeer druk bezochte vergadering onder leiding van den heer Schout. Tot afgevaardigde naar het prov. comité werd gekozen de heer P. Aarnoutse te Koudo- kerke en tot plaatsverv- leden de heeren Joh. Koster te Big- gekerke, W. Poppe te Vlissin gen en Ch. Simonse te Sou burg. Tot afgèv. naar het centrale comité op Vrijdag 22 Febr. te Utrecht werd gekozen de heer W. Poppe en tot plaatsverv. de heer J. Marys. Vervolgens wei-den de toe standen op de verschillende geïnundeerd geweest zijnde dorpen besproken. In alle In het kiescollege der Ned. Herv. kerk te Borsseie werden in de plaats van Corn. Alme- kinders en G. Walhout Fz ge kozen de heeren Jacob de Smit en Corn, van Weele. Vrijdagavond werd op initi atief der Landbouwvereeni- ging Reigersbergh te Rilland- Bath in de concertzaal van het Wapen van Rilland de Fruitteeltfilm van de M.A.R. O. film Mij vertoont. De voor stelling, welke voor leden der vereeniging en verdere belang stellenden toegankelijk was, had veel belangstelling. Donderdag en Vrijdag werd be 's-Gravenpolder door de Christel- Meisjesvereeniging „Steunt Elkander" en de Chr. Jongemannenvereen. „Wees Getrouw" het jaarfeest ge houden. Deze avonden werden resp. geopend en gesloten door ds. Van Hoogstraten en mevr. van Hoogstraten. Opgevoerd werd een drietal tooneedstuk jes. Ds. Hoogstraten droeg op zeer verdienstelijke wijze en kele gedichten voor, terwV de heer Lokerse als organist on accordeonist zijn medewer king verleende. Beide avonden waren druk bezocht. Te 's-Gravenpolder heeft men nog steeds gebrek aan een geschikt ontspanningslo- A. kaal en moet men zich behel pen met het „koetshuis". De eigenaar daarvan, de heer Lo kerse, heeft zich bereid ver klaard, dit tot een behoorlijk lokaal te doen verbouwen, mits hy het daarvoor benoo- digde materiaal kan bekomen en de betrokken vereenigingen steun willen verleenen. Het is te hopen, dat dit lokaal er zal lcomen. Kerknieuws Geref. kerken. Beroepen te Middelburg (3e pred. pl.) G. Brinkman te Nijkerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1