PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT VERKIEZINGEN IN BELGIE Russen halen Mandsjoerijsche industrie leeg. Indonesisch vertrouwen in republikeinsch beleid. Geïnterneerden verkeeren in goede gezondheid. UIT DE PROVINCIE 7 millioen voor woningbouw op Walcheren. Hoofdredacteur O- Balllntljn (met redactinneele medewerking van dr. W. H. Beekerkamp). Uitgave: Stich ting P.Z-C; Middelburg. Druk: firma F- van de Velde Jr„ Viissingen, Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, De. M. L. W. Schoch, Viis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Maandag 18 Febr. 1943 189e Jaargang Nummer 41 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco Eer post, 3.45 per kwartaal, osse nummers 9 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 2—, ïv-stigd te V'lr-.lngen WalstfMt 58-30, telefoon 10 <2 lijnen);. Middelburg LöndctiScJie 1 telefoon 2077 2924. Goes Turlkaüe 15. teleiou.i 2470. TerncUzui Nicu.veuïepstraai rustrckeiimg 36931X1 Pmv. Zceuwsehe lo a rant, Middelburg. Hei Wereldgebeuren De Veiligheidsraad verdaagd. de eerste algemeene ver kiezingen sinds 1939 hebben gisteren twee en een half millioen Belgen hun stem uit- Ïebracht Het was een van e kalmste verkiezingsdagen ln de historie van het land. Berichten over incidenten zijn niet ontvangen. De totaalindruk gisteravond ©m 11 uur, toen een gedeelte der uitslagen bekend was, is dat de Socialistische Partij Jtich handhaaft, terwijl de communisten in sommige plaatsen successen boeken. De Democratische Unie wordt als het ware weggevaagd. De liberalen verliezen over het algemeen. In het Vlaamsche landsgedeelte schijnt de chr. Volksparty een flinken voorsprong te hebben. Deze party, die tevens uitge sproken successen behaalde in de provincie Luxemburg, leidt ®ok te Antwerpen. Opmerke- Jrik is dat de Chr. Volkspar tij te Eupen in de tot de Bel gië teruggekeerde Oost-kan tons een verpletterende meer derheid behaald. Pierlot heeft Zaterdagavond, dus nog vóór de verkiezingen, ln een radiorede, sprekende als hoofd der Belgische regeering tydens den oorlog, de mede- deelingen van den secretaris van koning Leopold gehekeld •n gelogenstraft. De verwijten van den secretaris zyn niet Sefundeerd, aldus Pierlot, om- at zy niet vergezeld waren van de publicatie der beschei den, waarop zjj zoogenaamd steunen. Of hij hiermede op het moment, dat de verkie- alngsstryd in een beslissen^ stad ium was, de koninklijke1 manoeuvre zoo deze bedoe ling had invloed uit te oefe nen op de verkiezingen ongedaan heeft kunnen ma ken, biyft een vraag. De V.S. hebben de Chinee- gche regeering een volledig rapport gevraagd over het optreden van de Russen, die de geheele Mandsjoerijsche industrie als oorlogsbuit leeg halen. De Russische troepen, ongev. 100.000 man zouden op 1 Febr. reeds geheel uit Mandsjocrije teruggetrokken dienen te zijn. Chineesche bla den melden echter, dat zy er kazernes bouwen. Troepen van het nieuwe Amerikaan- sche 6e leger worden overge- Eén vleeschlooze dag! De regeering van Ar gentinië heeft een be roep op haar onderda nen gedaan om Europa te helpen voeden. Argen tinië kan helpen door... één dag per week geen vleesch te eten! Nieuws in een notedop Op de 3 Grootboek schuld 1946 is thans inge schreven voor 1008 millioen en op de 2Spaarcerti- flcaten 117 millioen. Het ligt in het voornemen binnen afzienbaren tgd de inschrij ving opnieuw open te stellen. Op het vliegveld Eind- koven zyn Donderdag by een ontploffing van munitie, die men bezig was op te ruimen, 6 dóoden gevallen. Met ingang van 17 Febr. is de schipbrug over de Maas by Hedel weer in gebruik ge nomen. Het vertrek van de „Evertsen* van Amsterdam naar Indië, moest 24 uur worden uitgesteld, tot heden middag 2 uur. De raad voor de scheep vaart, het rechtscollege op ge bied van de zeescheepvaart is thans weer samengesteld. Tot plv. buitengew. leden zijn be noemd als machinist de heer J. M. Jansen, motor-inspecteur van de N.V. Rotterdamsche Lloyd te Middelburg en als schipper van het Loodswezen de heer A. Ruyg, gep. loods- schipper le kl. te Naarden. Vyf Duistchers uit een krijgsgevangenkamp by Eind hoven wisten 's nachts uit het kamp te ontsnappen en stalen een kalf en een zak aardappe len. In de keuken van het kamp werd een gedeelte van het kalfsvleesch teruggevonden. Het by'zonder gerechts hof te Amsterdam heeft Isaac Metz ter dood veroor deeld omdat hij het complot van een geheimen zender ver raden had, ten gevolge waar van 3 menschen den dood heb ben gevonden. Argentinië en Spanje hebben de beschuldigingen van collaboratie door de V.S. ge uit, verworpen en onjuist ge noemd. Aartsbisschop Mlndzenty, tegenstander van de coalitie- regeering, is door de Russen aangehouden toen hg op weg was van Hon gar ge naar Rome. bracht naar Mandsjoerye, waarmee voldaan wordt aar. het verzoek der Chineesche regeering om „versterkingen' De Veiligheidsraad is Za terdag niet tot een oplossing van de Syrisch-Libaneesche kwestie kunnen komen. De zitting is verdaagd en de vol gende bgeenkomst zal in Maart te New York gehouden worden, tenzy een of andere dringende kwestie de leden eerder bgeenroept. Erg drin gend zal de kwestie van „be dreiging" door Poolsche troe pen aan de grens van Z.-Sla- vië, waarover - Wysjinsky een schry'ven heeft gezonden, wel niet zijn. Het proces te Neurenberg. Vandaag beslissing over eventueele verdaging. In de zitting van Vrydag van het Tribunaal te Neuren berg heeft Smirnov zgn op somming van Duitsche mis daden voortgezet. Hy noemde de Duitsche eenheden die aan de bloedbaden in het district Smolensk, waar tot nu reeds 135.000 lgken gevonden zjjn, deelnamen, de hoofdschuldigen. Vrijdagmiddag moest Hess, wegens nieuwe aanvallen van maagkramp, de zitting weer verlaten! Heden zal het tribunaal be raadslagen omtrent het ver dagen van het proces na het beëindigen van de Russische aanklacht. De aanklagers en verdedigers zullen, voordat het tribunaal hierover een beslis sing neemt, hun standpunt over de verdaging in het kort kenbaar maken. Russische spionnage in Canada? Belangstelling? voor atoom energie. De Canadeesche politie heeft, naar de min.-pres. Mackenzie King mededeelde, een niet na der genoemd aantal personen in hechtenis gesteld wegens het mededeelen van ..geheime en vertrouwelijke" inlichtingen men zegt over atoomenergie aan leden van een buiten- landsche missie te Ottawa. Canadian Press" verneemt uit gezaghebbende bron, dat de betrokken missie de Sow- jet-Russische is. Ambtenaren van deze missie wenschten geen commentaar te leveren. Zy waren niet op de hoogte met de bekendmaking van den pre mier. Volgens onofficieele berich ten zal op zgn minst één hoog geplaatst regeeringspersoon zware beschuldigingen tegen zich hooren en zou Rusland bezig zijn geweest een grooten geheimen dienst in Canada op te bouwen. Diplomatieke kringen geloo- ven niet. dat deze kwestie in vloed zal hebben op de betrek kingen tusschen Canada er Rusland. Geen pasvisa meer tusschen Nederland en België. Met ingang van 1 Maart zijn voor reizen tusschen Neder land en België geen pasvisa meer noodig. Nederlanders moeten bg grensoverschryding een geldig paspoort hebben en de Belgen een geldig paspoort of een geldig toegangsbewgs ter vervanging van een reis- De vrystelling van pas visum geldt niet voor perso nen. die, hoewel in het bezit van geldig Nederlandsch of Belgisch reisdocument, geen Nederlandsch of Belgisch on derdaan zgn. Almelo nagenoeg droog. Zaterdag was Almelo, op de buitenwijken en enkele dieplig gende straten na, nagenoeg droog. De verschillende hulp diensten zgn vrijwel alle weer vertrokken. De U.V.V. uit Rij- sen komt helpen met het schoonmaken der huizen. DE ,30ISSEVAIN" GEARRIVEERD. Zaterdagmiddag is de „Bois- sevain" met 1760 repatrieeren- den uit Indië te Amsterdam aangekomen. De Marinekapel was ter begroeting met vroo- üjke muziek aanwezig. Nieuwe slachtoffers van bevel geregen te vertrekken om voor Pemoedas plaats te terroristen. Tot nog toe is er uit Ned. Indië over de behandeling van de voorstellen niets an ders bekend, dan dat er be sprekingen gehoudefct zyn. Verklaringen zgn noch door van. Mook, noch door Sjahrir afgelegd. Indonesische vereenigingen hebben zich tot de republi keinen gewend met verzeke ringen van vertrouwen in het te volgen beleid. Het Werk comité van het nationale co mité, de boerenbond beide te Djokjakarta en verschillende andere organisaties hebben een telegram aan Sjahrir ge zonden, waarin geëischt wordt, dat de besprekingen op een basis van 100 procent vrijheid gevoerd worden en verzekerd wordt, dat de gevechten door zullen gaan als de onafhan- kelgkheid van Indonesië niet volledig erkend wordt. Het blad „Merdeka" vraagt zich af of de voorgestelde hervormingen eigenlgk niet slechts een naamsverandering zgn en schrgft dan: „de voor stellen zgn misschien bedoeld als het laagste bod in deze „kruidenierspolitiek" zooals Multatuli het noemde". DE ALGEMEENE TOESTAND. In de haven van Tandjong Priok is het lijk ontdekt van een 18-jarig meisje, dat gru- welijk verminkt aan een plank was vastgenageld. Bg het oude station te Batavia zgn twee sluipschutters gevangen genomen. In het kamp Adek verblgven nog steeds 800 per sonen. De problemen van rei niging en watervoorziening zgn hier nog steeds niet op gelost In het district Thilin- tjing zgn 5 mannen gearres teerd. Te Bandoeng is een begin gemaakt met de bezetting van de watervoorzieningscen- trale, aangezien de Indone siërs den toevoer naar het Noorden der stad hadden af gesneden. In het Westelgke deel breiden de Indonesiërs hun verdedigingsstellingen uit. Indo-Europeanen en Chinee- zen, die in het door de Britten bezette Oostelgk deel der stad wonen, hebben het maken. In een nabg' Soera- baja gelegen dorp zgn twee beruchte extremisten-leiders gearresteerd. De Nederlandsche troepen, die op 12 Febr. op het eiland Salajar (Z. van Celebes) landden werden den volgen den dag door 200 Indonesiërs aangevallen. De aanval werd afgeslagen. 66 leden van de Indonesische burgerlgke politie te Muntok (Banka) hebben geteekend voor dienst onder de Neder landers. De inheemsche chris- ten-onderwgzers, die uit Poso weggevoerd waren, zgn te Maliki vermoord. Britsch-Indische soldaten ontdekten te Medan een krachtig radiozendstation, dat gebruikt werdf door het hoofd kwartier van een terroristi sche organisatie. Negen per sonen werden gearresteerd, een hoeveelheid munitie is in beslag genomen. OMSTANDIGHEDEN IN KAMPEN BEVREDI GEND. Afgevaardigden van het Intern. Roode Kruis hebben 55 interneeringskampen op •Java bezocht. De omstandig heden waren daar bevredi. gend; voedsel was er genoeg en de geïnterneerden verkeer den ln goede gezondheid. Aan wijzingen van slechte behan deling hadden- zy niet gevon den. Van de 300.000 geïnter neerden zjjn ongeveer 5 Nederlanders, de overigen Indo-Europeanen. In alle Prot. kerken over geheel Ned. Indië is gister morgen een oproep tot de Indonesische christenen voor gelezen, waarin o.a. de hoop uitgesproken wordt, dat de besprekingen een beslissing tot resultaat zullen hebben en waarin de chr. jeugd aange spoord wordt zich te beheer- schen. DE O 24 NAAR NEDER LAND VERTROKKEN. De Ned. onderzeeër O 24 Is van Tandjong Priok naar Nederland vertrokken met een summiere bemanning, tenein de te Bangkok een aantal Ned. voormalige marine krijgsgevangenen aan boord te nemen. Plannen voor een M.T.S. te Goes. B. en W. van Goes stellen aan den raad voor in principe over te gaan tot de slichting van een Middelbaar Technische school, zulks naar aanlei ding van een rapport, samen gesteld door een commissie be staande uit de heeren F. G. C. Rothuizen, directeur gem. wer ken, ir M. J. Stoel Feuerstem, directeur N.V. Waterleiding My. Zuid Beveland en A. M. Koolwyk, districtschef N V. P.Z.E.M. STICHTING HERSTEL ZEELAND 1945. Het Bestuur der „Stichting Herstel Zeeland 1945" heefl met ingang van 1 Febr. 1946 benoemd tot directeur van het bureau Zeeuwsch-Vlaanderer van genoemde stichting den heer D. C. Bouwense te Groe de. Op onze bureaux te Middel burg en Viissingen ligt than1, ook de passagierslijst van het s s. ,,Johan de Witt" ter In zage. OPMERKELIJKE STRAFFEN Het bgzonder ge rechtshof te Amsterdam heeft tegen een drietal collaborateurs een zeer opmerkelgke straf uit gesproken. Eén van hen moet zich namelgk eens per drie maanden mel den bg de Kon. Ver. voor Luchtvaart en daarby telkènmale een bedrag van 3000. storten ten behoeve van het nationale Lucht vaartfonds. De beide anderen, scheepsbou wers, moeten voor eigen rekening een mo- torreddingsvlet bouwen ten behoeve van de Zuid Holl. Mg. tot red ding van schipbreuke lingen. Het is nog niet zoo gekbekeken NEDERLANDER BENOEMD TOT .ADJ. SECRETARIS BK DE U.N.O. De heer Adriaan Pelt werd adjunct-secretaris-gen. be last met de conferentie en al gemeene diensten. Gedurende den oorlog was hg hoofd van den Ned. Regee- ringsvoorlichtingsdienst te Londen OP GELDKAARTEN. TEGOEDEN Men deelt ons van bevoegde zgde mede, dat tegoeden op nog in bezit zgnde geldkaar- ten, gestort op de postkanto ren, deze en volgende maand nog geïnd kunnen worden. Staalslaking in Amerika geëindigd. De staalondernemingen en de vakvereenigingen zijn tot overeenstemming gekomen. De arbeiders zullen een loons'ver- hooging krijgen van 18'/2 dol larcent per uur. Nogmaals: het woningtekort te Viissingen. Keert de geheele Belgische loodsdlenst terug? P.Z.E.M. gaat nieuwe centrale bouwen. Persconferentie van gemeentebestuur. Het groote probleem van Viissingen: gebrek aan woon ruimte, waarmee uiteraard de wederopbouw en de plannen voor uitbreiding direct verband houden, vormde dezer dagen het onderwerp van een pers conferentie belegd door het gemeentebestuur. Na een inlei dend woord van den wnd. bur gemeester, den heer L. P. van Oorschot, hebben daarop de heer H. B. J. Knoop, wethou der van openbare werken en de heer C. Ouwehand, directeur van gemeentewerken in den breede den wederopbouw en de uitbreidingsplannen van de gemeente Viissingen bespro ken. Daar wij in de afgeloopen weken reeds een drietal artike len aan den wederopbouw en het uitbreidingsplan van Viissingen hebben gewgd, kan het overgroote deel van bet ter persconferentie behandelde thans onbesproken blgven, zoo dat wy ons zullen beperken tot het vermelden van verschillen de interessante en belangrnke mededeelingen die bg de be sprekingen nog naar voren kwamen. Het tempo van de uitvoering van het uitbreidingsplan, dat thans vrijwel gereed is, zal sterk afhankelgk zgn van het aantal beschikbare arbeids krachten, die grootendeels vsn elders betrokken moeten wor den. De verdeeling van de ar beidskrachten is echter zaak van de regeering. Dat het de Regeering even wel ernst is met den weder opbouw van Walcheren, is de zer dagen weer tgdens de be sprekingen met den minister van openbare werken, dr. ir. J. A, Ringers gebleken. Deze deelde nameiyk o.m. mede, dat alleen dit jaar nog voor 7 millioen gulden aan woningbouw op Walcheren ral worden verwerkt. Voorts nog ca. 10 millioen aan de dijken. De eenlge beperking is, zooals de minister woordelgk ver klaarde: „Wy kunnen niet meer beloven dan de arbeiders kunnen uitvoeren". Dat het beschikbaar stellen van de benoodigde arbeiders den betrokken autoriteiten groote moeilijkheden oplevert, is algemeen bekend. In het centraal orgaan van den we deropbouw wordt deze kwestie echter van alle kanten beke ken, wat o.m. hieruit blgkt, dat ook nauwkeurig wordt nagegaan wélke arbeiders het meest geschikt zgn om ln een bepaald gebied tewerk te wor den gesteld. Zoo is gebleken dat voor werk in Zeeland, in verband met den landaard, het beste Friezen kunnen worden aangewezen Daarom zullen in de toekomst een groot deel van de werklieden van elders uit Friezen bestaan. Ter accentueering van de noodzaak dat zoo snel mogelgk de woonruimte in Viissingen aanzieniyk wordt uitgebreid, werd er op gewezen dat de Mg. ,,De Schelde" nog minstens 1000 arbeiders noodig heeft, waaraan dus huisvesting ver schaft moet kunnen worden. Voorts zgn zoowel het Neder landsche en Belgische Loods wezen teruggekeerd; er be staan mogelgkheden dat Viis singen weer een garnizoen krggt en wanneer bovendien de Scheldestad Marinebasis wordt, dan zal er dus nog een zeer groote vraag naar woonruim te bgkomen. Interessant is het hierbg nog te vermelden, dat het Belgische Loodswezen er veel voor schynt te gevoelen met den geheelen dienst naar VÜssingen terug te keeren. Wat dit z°u beteekenen wordt duideiyk, als men bedenkt dat de Belgische kolonie vroeger uit plm. 3000 menschen be stond. DE BOUWPLANNEN Ter aanvulling van het reeds door ons gepubliceerde over de uitbreidingsplannen kunnen wg nog mededeelen dat bijna overal eengezinswoningen zul len worden gebouwd. Alleen aan de hoofdwegen met de winkels komen dubbele pan den. In de woningen die reeds voor de woningbouwvereeni- gingen werden ontworpen, is overal een badcel opgenomen Behalve de plannen Bonedgke, Lammeren burg en Pauwenburg is er verder nog een plan- Oost alsmede een sportterrein, aansluitend op het oude vlieg veld geprojecteerd. In al deze plannen vindt men aardige wandelpaden, kleine industrie ën als smeden e.d. worden van de woonblokken gescheiden gehouden, een ngverheids- school, 'n vereenigingsgebouw enz. zijn temidden van arbei derswoningen geprojecteerd. De plannen Pauwenburg en Lammerenburg, die a.h.w. een dorp vormen, krggen een .filiaal" van de reiniging, po. litie, brandweer enz. Boven dien is aan den rand van het badcentrum buiten de stad een kazerne gepojecteerd, daar de Bomvrijekazerne niet meer midden in de stad terug keert. Om de opsomming te beslui ten zg nog gemeld, dat ten Noorden van de Keersluis een loswal voor de binnenschepen komt; dat mettertgd ook de Koningsweg en de Aagje De kenstraat tusschen Van Dis- hoeckstraat en eerstgenoemden weg worden afgesloten, daar de P.Z.E.M. een nieuwe cen trale moet gaan bouwen en dat naby het station de sluis wachterswoningen plaats zul len maken voor een parkeer terrein ten behoeve van den veerdienst op Breskens. DE DIENST WEDEROPBOUW. Het hoofd van den dienst Viissingen van den Wederop bouw, de heer Oudenaarde, deed voorts nog enkele me dedeelingen over het definitief herstel van de panden met een schade van max. 3000 waar mee men thans doende is en waarvoor zooals bekend, zeer gunstige condities zgn. Binnen 3 A 4 maanden zullen hierdoor ca. 400 A 450 woningen (w.o. 250 in Tuindorp en Tuinstad) weer gereed komen. De wethouder voor volks huisvesting, de heer M. A, van Popering, wees tenslotte op de moeilgke taak waarvoor de Woningdienst zich gesteld ziet, De wethouder rekende voor dat na het gereedkomen van de noodwoningen en de woningen die thans hersteld worden, nog 1200 gezinnen overbigven die niet ondergebracht kunnen worden, wanneer" men rekent op het vooroorlogsche inwoner tal van 23000. Daar de Woningdienst in ve le gevallen nog niet de noodige macht bezit krachtig op te treden, overwegen B en W. dezen dienst door he't in het leven roepen van een vordering meerdere bevoegdheden te ge ven. DE VEREENIGING „HET ZEEUWSCHE OORLOGSMUSEUM" START De' vereeniging, die zich de oprichting en instandhouding van een Zeeuwsch oorlogs museum ten doel steltF is Za terdag in een vergadering van belangstellenden te Middel burg op zeer vlotte \vgze tot stand gekomen. By acclamatie werd de heer J. Ph. Koene, gem. secretaris van Middel burg. tot voorzitter gekozen, evenzoo de verdere oestuurs- leden: jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, burgemeester van Westkapelle, de heer G. Hou tekamer te Goes, secretaris van de Prov. ver. voor Vreem delingenverkeer, mej. E. v. d. Broecke, binnenhuis-architecte te Aardenburg. Voorts zal men eveneens vragen tot het bestuur toe te treden de heer G. Ballintgn. hoofdred. Prov. Zeeuwsche Crt., den feitelgken promotor der vereeniging, drs. H. Sinnema te Viissingen en voorts een inwoner van Schou wen. Als adviseerend lid werd aan het voorl. bestuur toege voegd dr. W. S. Unger, te Middelburg, rgksarchivaris in Zeeland. Een Zeeuwsch oorlogsmu seum, waarin de gebeurtenis sen vanaf de mobilisatie in 193S tot en met de dichtma- king van de dgken op over zichtelijke wgze moeten worden vastgelegd, zal zeker geen leege zalen behoeven te heb ben. In zijn inleiding noemde de heer Koene o.m. als onderwer pen, waaraan, naast de eigen lijke oorlogshandelingen, aan dacht zal moeten worden be steed; de distributie, onder- grondsche activiteit en diverse evacuaties. Reeds is er con tact gezocht met H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bern- hard, welke laatste het op prijs stelde, regelmatig van èen en ander op de hoogte te worden gehouden, mln.-pres. Schermerhörn, den waterstaat en verscheidene geallieerde mi litaire autoriteiten, waaronder de bevelhebber van de Cana- deezen, die Zeeland verover den. In welken vorm het mu seum zal verrijzen, zal nog bestudeerd worden. Men denkt hierbij aan eenige bunkerre servaten, o.m. in Westkapelle. In tusschen werd in deze vlotte vergadering reeds met een een begin gemaakt: agent Heijstek overhandigde het be stuur de witte vlag, waarmee de Duitschers zich op den Dam ln Middelburg overga ven. Dr. Unger bood aan de zweep, waarmee menig gede tineerde van het werkkamp te Souburg heeft kennis ge maakt, door den heer P Huissoon aan het Zeeuwsche Genootschap geschonken. Dat er op deze eerste aanwinsten nog vele mogen volgen! De heer Koene, Langeviele 61 Middelburg, zal een en ander gaarne in ontvangst nemen. MARITIEME TENTOONSTELING. In het gymnastieklokaal van de Rijks H. B. S. aan de Paui Krugèrstraat te Viissingen zal in 'het begm van de tweede week van Maart geen maritie me tentoonstelling georgani seerd worden door een comité onder voorzitterschap van wet houder Poppe en waarin ver tegenwoordigers uit kringen, de geheele burgerij omvattende. Zitting hebben. Voorts zijn de Kon. Ned. Marine, de koop vaardij. het loodswezen, de landelijke commissie „Onze Marine" en de Kon. Ned. Ver een. „Onze Vloot' vertegen woordigd. In de zaal zullen o.m. scheeps modellen, beschikbaar gesteld door ,.De Schelde". P. Smit Onze Marine en particulieren, explosieven e.d. te bewonderen zijn, terwgl op de speelplaats torpedo's, mgnen en zeer waar- schgniijk ook een Duitsche een- mansduikboot tentoongesteld zullen worden. De Marine voorlichtingsdienst heeft toege zegd met inzendingen te ko men en vermoedelgk zullen en kele officieren lezingen komen houden. Als eerste spreker zal A. den Doolaard optreden. Ge durende de drie weken van de tentoonstelling zal de „Queen Wilhelmina", die thans in Viis singen ligt, voor het publiek te bezichtigen zijn. Ook aan de' lectuur over het zeewezen zal de noodige aandacht worden besteed. In de Leeszaal zullen b.v. werken over de zee en de zeevaart tentoongesteld zijn. terwgl winkeliers ook hun me dewerking zullen verleenen om Viissingen in de sfeer van de marine en koopvaardy te bren gen. Aan de tentoonstelling is een wedstrgd voor de jeugd tot 18 jaar verbonden in het bouwen van scheepsmodellen. Daarvoor heeft het comité de beschikking gekregen over hon derd bouwdoozen. De bekroon de modellen zullen eveneens öen plaats krijgen op de ten toonstelling. De tentoonstelling zal gratis toegankelgk zijn. Een deskun dige zal alle gewenschte voor lichting geven. Voor degenen die fn Zeeuwsch-Vlaanderen wonen zal de Kon. Ned. Ma rine in actie komen om hen over de Schelde te brengen. Vrgdagmiddag beging te Breskens een Belgische schip per de grove onvoorzichtigheid een granaat te demonteeren^ Het projectiel ontplof e, waar door een knaapje van 6 jaar een been werd afgeslagen. Met ingang van 15 Febr* 1946 is de heer A. I. Saiomé te Groede benoemd tot admi nistrateur bij den Centralea Dienst voor Bouw- en Woning toezicht te Ooslburg, speciaal voor de exploitatie van de noodwoningen in deze gemeen te. Tevens ligt het in de be doeling de exploitatie van do noodwoningen van alle gemeen ten in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren centraal in dezen dienst onder te brengen, hetgeen voor vele gemeente-secretarieën m dit district een groote opluch ting zal zgn. Bg K3- van 12 Jan. 1946* is de heer A. T. J- Aernoudts te Sluis, met ingang van l Jan. 1946 benoemd tot lid en voorzitter in de Commissie van Beroep voor hengsten van het type Trekpaard. Bg besluit van den minister van justitie is overeenkomstig de art 5 en van het zuive ringsbesluit 1945, ontslag ver* leend aan J. Korstanje, opper wachtmeester der Staatspolitie te Hulst, en K. Kruise, opper wachtmeester der Staatspoli tie te Hontenisse. NOG DIT JAAB SPORTPLOEGEN NAAR ENGELAND. De Vlissingsche sportdelega- tie is teruggekeerd van haar bezoek aan Bromley, Rugby en Scarborough. Teruggekeerd, niet alleen met aangename herinnering aan de hartelgko ontvangst in de plaatsen die Viissingen geadopteerd hebben, maar bovenal met goede en. prettige vooruitzichten voor de Vlissingsche sportwereld Bromley heeft een plaatse- lgk voetbalteam uitgenoodigd 18 Mei a.s. een wedstrgd tegm Bromley te spelen en als alle» meeloopt, en niets wijst tot nu toe op het tegendeel! zal dit inderdaad kunnen gebeu ren. Rugby zal eind Augustus een ploeg van 150200 Vlis. singsche sportmenschen ont vangen en tegen hen voetbal len en tennissen, ja er zijn zelfs reeds zwem-, tafeltenms- en schoolwedstrijden georgani seerd. Een Vlissingsche ploeg zal een handbal-demonstratie geven en Rugby zal een rug- by-wedstrgd spelen, terwgl ook de athletiek niet vergeten zai worden. De uitnoodiging van Scar borough om met een derge lijk team in de week voor Pinksteren een bezoek aan deze badplaats te brengen moei. om organisatorische redenen voorloopig worden opgeschort. Wel kunnen ook hier geduren de de zomermaanden enkele leerlingen van Vlissingsche Middelbare scholen in de ge- legenheid worden gesteld om op kosten van de „High Schooi" in Scarborough te ko men kampeeren, terwgl de plaatselgke padvinderij het contact met de Vlissingsche padvindersgroepen op wil ne men, om dezen zomer een ge zamenlijk kamp te organisee- ren. Het zal, met het oog op den toestand van de Vlissing sche sportvelden, wel niet mo gelgk zgn Engelsche sport- tearns vóór 1947 in Viissingen ie ontvangen. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Aangeno men naar Viissingen ds. H. Aalbers te Riiland-Bath. GEN SYNODE GEREF. KERK. De generale synode van de Geref. kerken heeft zeven de- putanten benoemd om met de Geref kerken (art. 31 K.O.), en Chr Geref. kerken samenspre- Idngen over het herstel der kerkelijke eenheid te openen. Ook is uitspraak gedaan be treffende de avondmaalsviering van de geïnterneerden die be rouw toonen. De kerkeraden en kerken in het ressort van het interneeringskamp kunnen met de geïnterneerden het avondmaal houden, dat ook door rechtzinnig hervormden kan worden bijgewoond. Laatste nieuws De Belgische verkiezingen. Volgens de berichten van he. dennacht 2 uur, is. op enkele uitzonderingen na, de Chr. Volkspartij de sterkste partij en zullen de socialisten öen steun moeten zoeken van de communisten en van de enkele liberalen, die zullen overbig ven, om aan de jonge recht- sche partg het hoofd te kun nen bieden. Het is zelfs de vraag, of zg daartoe in staat zullen zgn- De eindresultaten der groote centra, zooals Antwerpen. Brussel en Luik, zgn nog niet bekend zoodat het niet uitge sloten is, dat men nog voor een verrassing komt te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1