De gruweldaden jegens de Russen. NIEUWS UIT DE PROVINCIE „Ouwe Taaie" op het strand van Malakka. Generaal Keitel was volledig op de hoogte. Neurenberg verbaast zich opnieuw! De Russische aanklager, ko- l nel Prokovski, heeft Donder dagmorgen in zgn aanklacht in zake de mishandeling van Russische krijgsgevangenen het officieele rapport van de speciale onderzoekingscommis- sie over den massamoord in do boschen van Katyn over gelegd. Uit dit uitvoerig gedo cumenteerde rapport blijkt, dat deze moord is uitgevoerd d^or den staf van het 537ste pioniers bataljon, onder bevel van oberleutnant Arnes en twee collega's. Door middel van valsche getuigenissen heb ben de Duitschers de schuld van dit misdrijf op de Russen willen werpen, en in het voor jaar van 1943 hebben zij vele lijken van andere Poolsche Nieuws in een notedop Van Maandag af mogen gebakken- en cementen drai- neerbuizen afgeleverd worden zonder bonnen. Vcor andere dan landbouw-, tuinbouw- of wederopbouwdoeleinden is nog vel een machtiging van het rijksbureau voor ken? v^-whe producten noodig. Tot havenmeester van Rotterdam is m.i.v. 1 Maart benoemd kapt. J. van Leeu wen, gewezen militair commis saris van Rotterdam. Bij een solo-trainings- vlucht boven Engeland is een sergeant-vlieger van den Ned. marineluchtvaartdienst met zijn Mosquito neergestort en omgekomen. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Bevin, hoeft de bewering van de Sovjet-regeering, dat er Brit sche troepen te Teheran zou den zijn aangekomen, in het Lagerhuis tegengesproken. In het Britsche Lager huis heeft zich een hevig de bat ontsponnen over Engelands voedselpositie. Anthony Eden viel de regeeringspolitiek aan. De 26-jarige Engelsch- man Thomas Hall er Cooper, die bij het Duitsche ministe rie van buitenlandsche zaken werkzaam was. propagandis tische strooibiljetten vervaar digd had en dienst had ge daan in het zg. Britsche vrij willigerskorps, alsmede ln de Waffen S.S., zal 21 dezer in de gevangenis van Pentonville worden opgehangen. Clifford John Northon, Britsch gezant te Bern. is tot ambassadeur te Athene be noemd, al3 opvolger van sir Reginald Leeper. Het bestaan van de na tionale Poolsche katholieke kerk is thans voor de wet er kend. Deze kerk volgt den Romeinschen ritus maar er kent het gezag van den Paus niet. Voor den oorlog trok de kerk de aandacht door het ge mak, waarmede zg echtschei dingen De Poolsche regeering heeft Engeland een nota over handigd, waarin zij de liqui datie van de onder Engelsch commando staande Poolsche legereenheid verzoekt. De Amerikaansche auto riteiten hebben voorloopig 1 Juli gekozen als den datum waarop het „atoombom-experi ment" in den Stillen Oceaan zal plaats vinden. Uit Moskou wordt ge meld, dat een pijpleiding van 1760 km. is aangelegd van de olievelden van Bakoe naar Oefa in het industrieele ge bied van het Oeralgebergte. In Ankara is vandaag •en Anglo-Turksch luchtvaart verdrag geteekend. Het ver drag voorziet in het transport van passagiers en goederen tusschen beide landen op ba sis van wederkeerigheid. Iran heeft geprotesteerd tegen het Britsche besluit tus- schentijdsche immigratie in Palestina toe te staan Ford verklaart, dat ten- gevolge van de staking in de staalindustrie 40.000 van zijn arbeiders werkloos zfln ge worden. De keizer van Japan en de geheime organisatie „Zwar te Draak" hebben het bevel gekregen alle kostbare me talen, met name goud- en zil vergeld, aan het Amerikaan sche leger uit te leveren Averell Harriman. zal als Amerikaansch ambassadeur in Rusland aftreden. Generaal Walter Bedel Smith, ex-chef van den generalen staf van Eisenhower, is zgn opvolger. De Fransche nationale vergadering heeft het eerste gedeelte van den „Redt de xrancwet" goedgekeurd. Dit gedeelte behandelt de „schep ping van nieuwe hulpbronnen en veranderingen in de fiscale wetgeving". De Perzische min.-pres. Sultaneh heeft den Sjah z(jn nieuwe kabinet, waarin geen leden van uiterst rechtsche of uiterst linksche groepen zitting hebben, gepresenteerd. Na Zon dag zal Sultaneh als leider var. 'n delegatie ter bespreking van de geschillen tusschen Perziè en Sowjet-Rusland naar Mos kou vertrekken. Op Belgisch Putte zijn bij het ruimen van mijnen 6 Duit sche krijgsgevangenen en 1 Belgisch militair omgekomen. In de N.O. provincies van China heerscht builenpest er typhus. In de provincie Jehol wonen meer dan 14.000 kinde ren, oorlogsweezeD, in holen. soldaten in hetzelfde graf be graven, teneinde de sporen van de misdaad uit de wis- schen en 't aantal slachtoffers van de Bolsjewistische terreur te vergreoten. De lijken wer den door 500 Russische krijgs gevangenen opgegraven, die na afloop allen zijn doodge schoten. Pokrovski weos op het feit, dat Keitel van al deze toe standen volkomen op de hoog te was en niets heeft gedaan cm in te grijpen, ja dat hij zelfs, toen een ambtenaar van het O.K.W. hem op de rech teloosheid onder de Russische krijgsgevangenen wees, hij de ze kwestie niet de moeite van het antwoorden waard achtte. Volgens den Russischen aan klager Smisnov, die in de middagzitting het woord voer- de, zg'n er 54804 officieele rap porten betreffende Duitsche misdaden tegen vreedzame Russische burgers, en dat zijn nog niet alle door de Duit schers in Rusland gepleegde gewelddaden. Smirnov wees ook op de eenheid en het systeem, dat aan deze misdaden en gruwe len ten grondslag ligt Alles verliep streng volgens be paalde regels, onverschillig of de plaatsen van misdaden duizenden kilometers uiteen lagen, zoodat hier niet gespro ken kan worden van excessen door ongedisciplineerde mili tairen of perssoonlijke misda den van officieren, maar wel degelgk van een zorgvuldig voorbereid systeem van Duitschlands nazi-regeering! Er werden zelfs speciale cur sussen gehouden in het ver branden van lgken! De aanklager haalde voor beelden aan van ee® 10-jarig jongetje, dat om een wedden schap met een balslag in tweeën werd gehakt en van den Obersturmführer Wilhaus, die kleine kinderen in de lucht liet gooien en er op schoot om zijn negenjarig dochtertje te vermaken! Een ander indi vidu liet vrouwen aan de ha ren ophangen om hen als be wegende schietschijven te ge bruiken. Aan het einde van de zitting was Smirnov nog niet gereed met zijn opsomming, die zelfs in Neurenberg nog verbazing wist te wekken! SCHEPEN UIT NED.-DïDHS MET EVACUEES. In de eerstvolgende maan den kunnen een groot aantai schepen met evacué's uit In- die in Nederland verwacht worden. De „Johan de Wit" met 1200 evacué's aan boord zal onge veer 21 Febr. In Amsterdam aankomen. 16 Januari is even. eens -uit Batavia vertrokken de „Boissevain" met 2000 pas sagiers; de „Noordam" vertrok 20 Jan. van Batavia, via Bela- wan, Deli, met 1200 passagiers. In de tweede helft van Jan. zijn voorts vertrokken de „Bloemfontein" 1200 p de „Indïapoera" 1200 p., de „Al cantara" 1500 p., en de „Te gelberg" 2000 p. De „Japara" .200 p., vertrekt in de eerste helft van Febr., de „Nieuw Amsterdam 3800 p. en de „Oranje" 900 p., in de tweede helft. Eind Febr. varen de „Tabinta" 1200 p., de „Kota Agoeng" 1000 p., de „Sloterdijk 920 p., de „Tjisadane" 1500 p. en de .Klipfontein" 1600 p., af. In de eerste helft van Maart vertrekken naar Holland de „Sommelsdgk" 770 p.. de Boschfontein" 1200 p., de „Ruys" 2000 p. en de „Kota Baroe", eind Maart en begin April, de „Weltevreden", de „Joh. van Oldenbarnevelt. 2000 p., de „Johan de Wit" 1200 p. en de „Indranoera". Begin April de „Weltevreden", de „Tegelberg" 2000 p.. de „Bois sevain" 2000 p.. de „Nieuw Holland" 1200 p., de „Oranje" 900 p. en de „Kota Inten" 1000 passagiers. Genoemde schepen kunnen ongeveer 4 weken later in Am sterdam verwacht worden. Sport Willem IIDe Baronie DNL, NAC—BW, Lcnga—Eindho ven, HelmondRKTW, VlissingenNO AD. Door de overwinning, die Willem II Zondag den leiders toebracht, hebben de tricolo res zich wederom een kans geschapen, mede doordat ook de andere conrurrenten pun tenverlies boekten. Baronie zal dan ook wel de dupe wor den van de goede voornemens der Tilburgers. Het komende duel in Breda staat in het tee- ken der belangstelling en we vreezen voor de Bosschenaren, dat ze er ook nu niet zonder kleerscheuren zullen afkomen, te meer waar NAC stellig re vanche zal willen nemen voor haar eenige gelegen neder laag. Longa zal, met het voor beeld van BW vcor oogen, ze ker alle zeilen bijzetten tegen het zich herstellende Eindho ven. Een nederlaag van laatst genoemde club zou practisch uitschakeling beteekenen. Hel mond RKTW zal wel in een overwinning voor de thuisclub eindigen, terwijl de rood-wit- ten weinig kans hebben tegen de mannen van Wagemaker, die immers nog een zeer goede kans hebben. Nu vast staat, dat de laatst geplaatsten de gradatiewedstrijden moeten spelen, gaat het er al slecht uitzien voor onze Zeeuwsche eerste klassen*! De stand is nu: NAC 10 6 3 1 21—5 15 Longa 9 6 2 1 30—6 14 BW 9 7 0 2 207 14 Willem II 9 5 2 2 20—13 12 NOAD 8 5 12 19—11 11 Eindhoven 9 4 3 2 178 11 Helmond 9 1 4 4 817 Bar. DNL 10 1 4 5 12—28 6 RKTW 9 1 3 5 7—23 5 Vlissingen 8 1 1 6 626 3 RBC 8 0 1 7 9—25 1 2e kL C. BreskensMid delburg. De ZeeuwenGoes. Na de slechte beurt, die de groen-witten Zondag maakten door van de hekkensluiters te verliezen, lijst ons ook het reisje naar Breskens een te zware opgave, terwijl De Zeeuwen wel niet ten tweede male Goes een punt afhandig zullen maken. Hier is de stand Goes 5 4 10 19—4 9 Breskens 4 3 0 1 910 6 Terneuzen 4 2 0 2 89 4 De Zeeuwen 2 0 2 0 55 2 Axel 5 1 0 4 6—14 2 Middelburg 4 0 1 3 8—13 1 3e kL G. Middelburg TI—RCS Goes nVlissingen II, EMM De Zeeuwen H, Yersekr Zeelandia. De Sou burgers hebben goede kans op de volle winst. De strijd in Goes ruikt naar een puntenverdeeling, terwijl in de beide andere ontmoetingen de thuisclubs vrij zeker met de puntjes gaan strijken. 3e kL H. Terneuzen IISluis kil, SteenCorn. Boys. De Terneuzen-reserves zul len zeker de le ploeg in Zee land zijn, die definitief op de laatste plaats beslag legt. Reeds een gelijk spel is daar toe voldoende. Steen kan Zon dag het kampioenschap behalen en heeft daartoe niet meer noodig dan een gelijk spel te gen de Sassenaren. Steen 8 7 1 0 5(1—15 15 Clinge 7 4 0 3 23—13 8 Corn Bovs 5 3 0 2 58 Sluiskil 6 3 0 3 16—13 6 Hulst 7 3 0 4 18—21 6 Tern. II 7 0 0 7 9—34 0 3e kL I. AardenburgIJzen- <Üjke, Schoondgke-Hoofdplaat, Biervliet—Oostburg. Aardonburg heeft de beste kansen, doch Hoofdplaat moet nog toonen wat het in een uit wedstrijd waard is. Biervliet moet ook ten tweede male van Oostburg kunnen winnen. Biljarten. Maandag worden voor de biljart-kampioenschappen van Zeeland 4e klasse, welke ge houden worden in het clubge bouw van A.B.C. te Vlissin gen, de volgende partijen ge speeld: NeufegliseWalrave; VischDamen; Korffv. d. Kasteele. WalraveLuik. Dinsdag: Luikv. d Kas teele; DamenNeufeglise; KorffWalrave; Leerdam Visch. BENOEMING BURGE MEESTER VAN AXEL. Bij K.B. van 13 Febr. '46 no. 16, is met ingang van 20 Febr. d.a.v, benoemd tot bur gemeester van Axel de heer P. L. D. J. van Oeveren, Ned. Herv. predikant. Pieter Leendert Dingenes Johannes van Oeveren werd op 20 December 1S97 gebo ren te Yerseke. Aanvankelijk werd hij onmiddellijk na de bevrijding der gemeente op 26 September 1944 door den militairen Commissaris voor de provincie Zeeland met de waarneming van het burge meesterschap der gemeente Axel belast, welke waarne ming tot 1 Jan. 1946 voort duurde. Tengevolge van zijn drukke werkzaamheden als predikant verzocht hij ontslag aan den Commissaris der Ko ningin en kreeg dit eervol, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie be wezen diensten. Nadat de heer v. Oeveren derhalve meer dan een jaar met de waarneming van het burgemeesterschap is belast geweest, keert hij er thans als burgemeester terug. In deze benoeming mag men wellicht de waardeering der regeering zien voor hetgeen de heer van Oeveren als waarnemend bur gemeester in de gemeente Axel heeft gepresteerd. VERTRAGING OP DE LIJN VLISSINGEN—BRESKENS, De veerdienst Vlissingen Breskens v.v. ondervindt de laatste dagen vele moeilijkhe den door de kwaliteit van de toegewezen kolen, waardoor het niet mogelijk is de noodige atmospheer in de ketels te be reiken en de dienst op dit tra ject vertraagd wordt. De directie van den Prov. stoombootdienst heeft zich in middels reeds tot het Rijksko- lenbureau gewend en men hoopt spoedig weer over het goede stookmateriaal te kun nen beschikken. VAN OORLOGSGEDUPEER. DEN ZUID-BEVELAND. Het hoofdbestuur van de Stichting Ver. van Oorlogs gedupeerden op Zuid-Beveland kwam in vergadering bijeen in hotel „Centraal" te Goes. De administrateur van het Prov. Bureau v. d. Weder-op. bouw, den heer Den Outer, af een nadere toelichting op e nieuwe administratieve regeling. Hierbij werd den be stuursleden wel duidelijk, dat zeker niet alle vertragingen en onaangenaamheden aan dit bureau te wgten zijn. De moeilijkheden waarmede men bij dezen dienst tot nu te maken had gehad, werden kort maar duidelgk gerele veerd. Hierna deelde de voorzitter nog een en ander mee naar aanleiding van de bezoeken die het dagelijksch bestuur aan het Hoofd van dit bu reau, den heer van Dijk, had gebracht en op grond waar van het bestuur goede ver wachtingen heeft t.a.v. de sa menwerking met dit hoofd als het de belangen van de gedu peerden betreft. Vervolgens bracht de secre taris van de Stichting monde ling verslag uit van de op 18 Jan. j.l. te Middelburg gehou den federatieve vergadering, waarvan het resultaat thans in druk is verschenen. Ook gaf deze spr. een uit eenzetting van het doel en den on?anisatorischen opzet van de Stichting Herstel Zee land 1945, die door Gedep. Staten in het leven is geroe pen. Dit is het lichaam, al dus spr., dat nu al reeds werk doet wat wij en andere streek- organlsaties onmogelijk zelf zouden kunnen beginnen en zeker niet tot een succesvol einde zouden kunnen brengen. Besloten werd de Stichting Herstel Zeeland 1945 te ver zoeken stappen te willen doen tot verkrijging van de be voegdheid voor het Prov. Bureau v. d. Wederopbouw om de financieele afwikkeling van de schadegevallen direct [)e Zeeuwen van 2-14 R.I. hebben geen heimwee Zij slaan zich er (link doorheen. Van de hand van Pater L. G. W. van de Vrande, aalmoe- znier bij 2-14 R.L, ontvingen wij een artikel over het leven van onze Zeeuwsche jongens op Malakka. Na den boottocht en de aan komst te Port Dickson op Ma lakka beschreven te hebben vervolgt pater van de Vran de: Daar zitten we nou. de man nen van 214 R.I. We behoe ven elkaar niets wijs te ma ken: het was een zure pil. dat we niet naar Java mochten gaan. Ondertusschen hebben we onze spullen op het strand gegooid en zijn onze behuizing n orde gaan maken. De jon gens hebben gewerkt als paar den. om wat orde op zaken te brengen, en het wonderlijke gebeurde, dat de troep vrij spoedig gelegerd was, ten koste van emmers zweet, maar dat werd eraf gespoeld door een duik in de zee. Zoo zitten we dan nu op het «trand van Ma lakka. en waarachtig, we be schikken over electrisch licht en over een straaltje waterlei ding, en als de avond valt ec het krekelkoor in het omrin gende bosch een machtig lied begint aan te heffen, gesteund door het zware bassen der kik- vorschen, zitten de manschap pen in de bungalows en zingen het hoogste lied. En we hooren weer het alom bekende refrein van de ..Ouwe Taaie", gezon gen in alle mogelijke toonaar den en met lange uithalen, tel kens herhaald: „En de zon die scheen hem in zijn nek". Van de zon weten we mee te pra ten, maar we zgn geen Ouwe Taaien, waarachtig niet. Het leven hier in de rimboe is niet gemakkelijk en de oefeningen in de jungle maken van den soldaat na een kwartier, één modderige, druipende massa. Met een onweerstaanbaar en thousiasme wordt een moeras genomen, tot over de heupen door de blubber, het geweer boven het hoofd, het gezicht gecamoufleerd met vettige klei en een bos gras op den helm. Neem rustig van mfj aan, dat er pit zit ln die kerels want luidkeels zingend mar cheert de troep na een derge lijk modderavontuur kaars recht naar de barakken terug. Geef ze volop wapens en voer tuigen en ze zijn in staat de hel te veroveren. Ik heb hier een krantenknipsel voor mij liggen, genomen uit ik weet, niet welke courant, die in Holland verschijnt en daar staat het volgende ln (het ar tikel is van de hand van Ds. J. C. Koningsbergen, veldpre diker van een ander onder deel): „Ook 2—14 R.I., dat even noordelijker ligt, maakt het goed. De Zeeuwen hebben nog al last van heimwee". Met verbazing heb ik dat ge lezen. een verbazing die haast overging in verontwaardiging, Vanaf het ontstaan van 214 R.I. ben ik bij dit onderdeel geweest en ik heb altijd bewon derd de geestkracht en de spirit van deze jongens, die dikwijls met veel moeilijkhe den te kampen hebben gehad, moeilijkheden die vanzelf op treden bij de oprichting van een legeronderdeel, moeilijk heden die van buitenaf komen zooals betaling, legering enz. Doch nooit heb ik kunnen waarnemen dat de Zeeuwen den kop lieten hangen, ook niet hier op Malakka. Familieleden van jongens in 214 R.I., gij kunt gerust zijn, jullie jongen- hebben zich er tot nog toe schitterend doorgeslagen, on danks het nijpend gebrek aan ontspanning, ondanks de zwa re dienst zijn ze fit gebleven Nederland kan trotsch zijn or zijn Zeeuwen en nooit zal he* gezegd kunnen worden dat de Zeeuw hier op het strand var Malakka zit te treuren en dat hij zich over geeft aan een droomerig helmwee naar de lage landen. met de gedupeerden te kun. nen afdoen, omdat de huidige gang van zaken groote ver traging met zich brengt. Tenslotte sprak de voorzit ter de hoop uit, dat binnen afzienbaren tijd alle gedupeer den lid zullen zijn van de Stichting. Thans telt de or- ganisatie ruim 1200 leden, maar dit kan 2000 worden, Te Baarland gaven, de vier jeugdvereenigingen twee ge slaagde uitvoeringen. Ds. Be neder wees in zijn openings woord op de goede onderlinge verstandhouding van de ver- eenigingen. De jaarverslagen getuigden van een bloeiend vereenigingsleven. De avonden werden gevuld met muziek, zang en voordracht Eén der vereenigingen, de C.J.M.V., herdacht tevens haar 10-jarig bestaan. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Jac. Koeman als notabel der Herv. kerk te Driewegen, is gekozen de heer A. Ringel berg. Doordat het paard van den heer C. te 's-Heer Hendrikskin deren op hol sloeg, kantelde de wagen. C. werd aan het hoofd gewond. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Dezer dagen hield de heer M. Jansen. chef Zeelands proeftuin, een lezing voor ds Ver. van belanghebbenden by de bijenteelt te Kapelle-Bleze- linge over het leven der bgen en hoe het in het bijenvolk ge steld Is. De Chr. Gem. zangver. „Sur. sum Corda" te Kapelle hield haar eerste jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. C. Keim. De secretares se, mej. E. de Graaf, las het jaarverslag. Het ledental be draagt 55. De aftredende be stuursleden werden herkozen. Nieuw gekozen: mej. F. Arendse en de heer A, J. de Visser De vereeniging zal deelne men aan het op Hemelvaarts- ig te houden concours. Woensdagmiddag kwam de tydelijke Raad van Oudelande in openbare vergadering bij een. Adhaesle werd betuigd aan het adres van Sanddaar- buiten aan de Tweede Kamer, te willen bevorderen dat de vergoeding van oorlogsschade wordt gebaseerd op den grondslag van de werkelijke herstelkosten. De verordening op de Hondenbelasting wordt eenigszins gewijzigd. Het ver- menigvuldigingscijfer school geld wordt voor 1945'46 vastgesteld op twee. Z.h.s. wordt vastgesteld een besluit tot instandhouden van de openbare school. Het voor schot op de exploitatievergoe ding voor de bijzondere school wordt voor 1946 vastgesteld op 2697. De begrooting voor het dienstjaar 1945 wordt ge wijzigd. Benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van den Burger lijken Stand te Oudelande de heer L. G. Joosse. De muziekvereeniging „Ril- landia" te Rilland- Batli gaf met medewerking van de too- eelvereeniging „Ons Genoegen" te Kapelle een uitvoering in „Het Wapen van Rilland". Nadat een viertal muzieknum mers op verdiensteyke wijze ten gehoore was gebracht, voerde- de tooneelvereeniging de klucht „De Ridder van den Kousenband" op. De stampvol le zaal genoot zichtbaar van het voortreffelij'k gespeelde stuk. Een gezellig bal besloot den avond. Donderdag werd te Oudelan de de leerzame „Marofilm" in de Chr. school vertoond, n.l. „Van Neerlands fruit". Deze film werd gebracht door de Ned. Pomologische Vereeniging (afdl Zeeland) en werd met groote aandacht door de vele bezoekers gevolgd, te meer daar Oudelande een centrum van fruitteelt in den Zak van Zuid- Beveland is. De Oranjevereeniging te Waarde kwam in algemeene vergadering bgeen onder lei ding van den voorzitter, der. heer Matth. van Houte. Na de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werd het reglement behandeld. De af tredende bestuursleden J. J. van Maldeghem en P. Markus- se werden herkozen. Tenslotte werd nog gesproken over een viering van den nationalen feestdag op 4 Mei a.s. BETONNING WE STER SCHEIDDE. Naar 51 gr. 26 min. 4 sec N.L. en S gr. 39 min. 39 sec. O.L., dit is over een kleine afstand, is verlegd spitse ton no 4 van de Houte (no. 4 is die beneden de lichtboei op den Noord-Oosthoek van de Spijkerplaat). Naar 51 gr. 22 min, 27 sec N.L. en 4 gr. 4 min. 57 sec. O.L., eveneens over kleine af stand, is verlegd zwarte spar. boei no. 33 van het Zuidergat. (No. 33 ligt iets beneden Baalhoek). Oostgat. Licht Zoutelande. Het vaste roode licht van de Zoutelande Is weder ontsto ken. Oostgat. HulDlicht Westka- pelle. Ter vervanging van het witte schltterlicbt van West- kapelle wordt op den licht toren een hulplicnt geplaatst BAKENLICHT GORISHOEK VERDWENEN. Vermoedelgk tengevolge van den storm is dezer dagen even bezijden den haveningang Sint MaartensdijkScherpe- nisse, op het eiland Tholen, een gedeelte van een golfbre ker weggeslagen, welke zich ongeveer 5UU m. in de tichelde uitstrekt. Het bakenlicht, dat juist op dit punt was ge plaatst, ging mede verloren. De golfbreker is voor een groot deel verdwenen. Bg laag water Is het gat van dezen oeverval nog 11 m. diep. Naar schatting bedraagt de schade ongeveer f 400.000. Door net bestuur van den Oost-Beveland polder werd Vrijdag het vernieuwen van den zeedglt aanbesteed. In schrijvers waren: Aannemers bedrijf D. Verstoep, Den Haag 634.000; N.V. Zand- transport Mg., Den Bosch, 612.000; van Hattum Blankevoort, Beverwijk, f 574.750; P. Broeke, Breda, 553.000; A. Roovers en W. de Wgf, Made, 540.000; W. Groeneveld, Nieuwendrjk C. Groenveld, Den Bosch, 528.000; N.V. Zanen—Ver stoep, Den Haag, 489.800: J. D. Jansen, Colgnspiaat, J. den Ouden, Biervliet, W. v. d. Berg, Bruinisse, 479.200; J. J. de Waard en fa, gebr. Visser, Sliedrecht, 478.000; Fa. v. d. Ven, Tilburg, 472.355; C. Venvater, Til- burg, 468.874; J. Visser Bzn., Sliedrecht, 466.000; K.enR. Kaveland, Warnsum, t 465.000; N.V. C. J. v. d. Hoeven, Den Haag. 438.700. Twee biljetten waren ongel dig. De vergunning werd aangehouden. Zaterdagmiddag werden in de eindles van den motoren cursus van den kring Walche ren der Z.L.M. diploma's uit gereikt aan: J. Holthuijzen. A. H. J. Nooyens, Chr. Offenbeek, S, J. Lous. C. A. Adriaanse, D. Rgkse, A. C Bouwens, allen te Middelburg; S. G. Rubé, C. Sloof, C. de Leng, H. F. A. Koster, P. Platteeuw. J. Vis ser, M. W. Blaasse, allen te Vlissingen; J. C. Zembsch, J. Karelse, J. v. d. Mast, J. Klei- nepier, C. Heyiiger, S. Bimmel, H. S. Achterberg, J. K. Hoo- gesteger, L. Bakker, D. J. Dirks, C. H. van Vliet. P. C. Jiskoot, allen te Goes. J. Blauwkamer. KruinlngenJ. Versluijs en J. Mallekote, Ber gen op Zoom; J. de Pagter en J. de Lange, Domburg; J. J. Steketee, Poortvliet; J. Crucq, Nw. en St. Joosland; J. Wie- lemaker, Koudekerke. De les droeg een eenigszins feestelijk karakter daar het 25 jaar geleden was dat deze les sen aanvingen. Namens oud leerlingen werd een bloemen hulde gebracht, en de secreta ris van den kring Walcheren, de heer Kleinepier, gaf cfcn overzicht van de afgeloopen jaren. Ook namens de geslaag den werden de leeraar van de zen cursus, de heer Visscher, de Z; L. M. en de Commissie van Toezicht, dank gebracht. De voorzitter van den kring Wal cheren bood den heer Visscher een aandenken aan. Voor het Pitman-diploma typen slaagdenuit Goes de da mes M. van Belois, S. Dron- kers, J. Corstanje Ad., M. J. Mieras, R. Boone, C. Louwerse en P. A. Hey en de heeren J. Kcrstanje C. v. Zwigchem, P. v. Luyk, W. Smallegange, M C. Duynhouwer en A. J. Looy; uit Kapelle: mevr. J Meulenpolder; uit's-Gravenpol- der mej. A. J. Dekker; uit Helnkenszand mej. B. Hu- bregtse; uit 's-H. Arendsker- ke de dames M. Koole en B. Witte; uit Yerseke mej. P. Slnke; uit Biezelinge mej. J. Verhulst; uit Krabbendrjkemej. J. S. Kok; uit 's-H. Hendriks kinderen mej. R. Francke; uit Kloetinge mej. S. C. Kesteloo en de heeren B. W. Schipper en H. M Boer; uit Wemeldinge de dames L. M. Hoogesteger en P. A. Hoogerheide; uit Drie wegen mej. J. WoLse; uit Kort- gene mej. M. C. de Kam; uit Wolphaartsdgk mei. C. I. Leynse en de heer w. J. v. d. Voorde; uit Baarland mej. C J. H. Steketee; uit Borssele mej. N. Walhout en de heer J. Guiljam; uit Rilland mej. L. W. Wisse en de heer I. Vogel; uit Kamperland de heer J. Douw en uit Waarde P. P. v cL Maas. Het diploma A stenografie werd uitgereikt aan de da mes M. J. Mieras, A. J. Schrij ver, L. Zandee, en de heeren J. Crucq, H. P, de Munck, allen te Goes, en aan mej. N. Karelse te Kortgene. mej. C. J. H. Steketee te Baarland, mej. L. Wagemaker te Kloe tinge en den heer C. Dagcvos te Wemeldinge; diploma kan toorstenograaf (130 l.gr. p.m.) den heer J. Boot te Kortgene. mej. K. Evorsdijk te Kloetin ge en mej. S. E. Rjjnberg te Hanswee rt. TRIBUNAAL TE GOES. De 25-j. schippersknecht A. v. d. Berge te Krabbendijke, werd in 1941 lid van de N.S.B., het Zeevaartfront en het N.A. F. en deed dienst op de kust vaart Rotterdam-Bremen. De verdediger, mr. Dirven, voerde verzachtende omstan. dighedon aan. De 47-jarige landarbeider L. Hollestelle uit Wolphaarts dgk was lid van de N.S.B., den N.V.D. en het N.A.F. Hij zei uit nood lid te zgn geworden. Voortgezet werd de vroeger aangehouden zaak tegen Pa Flipse, die zekeren de Noofler zou hebben aangegeven bij de Duitschers. Dezé als getuige gehoord zei, nooit kwaad van de Duitschers te hebben ge zegd, maar tcch is hg twee jaar gevangen gehouden. Bescb. zei nooit met e«nigc kwade bedoeling iets over de Nooyer te hebben gezegd Ook mr. van Hasselt, naar verde diger, meende dat zij niets verkeerd heeft gedaan. Kerknieuws Geref. kerken. Beroepen te Ouderkerk a. d. Amstel A. v. Egmond te Yerseke. NED. HERV. KERK TE KATS Na bgna drie maanden va cant te zgn geweest krijgt de Ned. Herv. gemeente van Kat» Zondag a.s. weer een eigen predikant. Des morgens om 10 uur zal de heer D. Morreau, cand. t. d. H. Dienst, bevestigd worden door Ds. A. A. van Ruler van Hilversum. Des namiddags te twee uur hoopt de nieuwe predikant zijn intrede te doen. Het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft den heer K. F. P. van Voorst Vader toegelaten tot de Evangelie bediening in de Hervormde kerk. De 39-j. Ma. E. Henkeler, echtgenoote van den ex-burge meester Tuiten, trad in 1941 tot de N.S.B. toe, was ook lid van de N.S.V.O., den N.V-D. en werkte voor Winterhulp. Toen de voorzitter zei, dat besch ook na haar huwelijk zich geheel als Duitsche heeft blgven gedragen, verklaarde zg dit vanzelfsprekend te vin den. Ook begreep zij niet dat zg niet had mogen schelden op hen, die weigerden aan Winterhulp te geven. Verdediger, mr. Kuipers, be pleitte uiterste clementie. De 38-1. Je. Wa. den Hollan der uit Goes werd in 1941 lid der beweging en ook van den N.V.D. Zij was van meening, vooral door het laatste de arme land- genooten te hebben geholpen. Met verontwaardiging kwam zij op tegen de tenlastelegging, dat zy ook omgang met leden van de weermacht had gehad. Mr. Dirven deed een krach tig beroep op het tribunaal, teneinde het gezin van deze vrouw te sparen, wier man, Crauwel genaamd. in 1945 overleed. De vrouw is nu haar steun, maar ook haar verkeer de voorbeeld op politiek gebied kwgt. Burgerlijke stand GOES. Ondertrouwd: C. A. Pickers- gill, 27 j., te Houghton, en D, Corstanje, 19 j. J. C. Fossen, 25 j. en I. J. Noordhoek, 28 j. C. E. v. Schoonacker, 24 j. en M. J. Coppoolse, 24 j. J. Ixjuis- se, 30 1. en S. C. Duvekot, 21 j. J. J. Eversen, 26 j. en J. A. Molewiik, 22 j. J. Heynsöyk, 29 j. en J. H. Kole, 24 j. Getrouwd: A. L Bak, 31 j. en P. Vinke, 29 J. E. v. d. Zee, 56 j. en A. v. d. Koorj, 51 j. T. Bakker, 28 j. en F. G. A. v. Nimwegen, 26 j. Geboren: Laurens Johannes Ronald, z. v. L. Beeke en M. N. Roodenburg. Marlnus Wil lem, z. v. J. Eversen en C. de wyze. Pieter Anthonie, z. v. J. P. de Meester en M. v. d. Reepe. Adriana Elizabeth Bou- delina, d. v. B. Smolders en A. de Jager. Marianne Maria Josina, d. v. J. F. Pauli en M. C. Boef. Cornelia Helena, d. v. A. v. d. Lgke en H. T. M. Kriek. Marinus, z. v. M. Koo le en K, Prangenberg. Dignus Willem, z. v. J. A. Zandee en J. J. v. 't Veen. Eugéne Henri Francois, z. v. J. H. J. Plou- vier en F. M. ten Hacken. Frans "Adriaan, z. v. L Reg- erse en J. Hoogesteger. Johan Baldus, z. v. M. Kuiper en E. Weug. Hendrik, z. v. H. Weert- raan en J. P. Jopse. Adriaan Albertus, z. v. J. M. Westdgk en J. de Nooyer. Robert, z. v, F. W. Roosdorp en A. G. Höl- zel. Johannes, z. v. J. v. d. Weele en P. Heijnsdqk. Corne lls Josephus, z. v. C. Fennet en A. G. Sierhuis. Piet, z. v. P. Cornel isse en W. Ch. Wissel. Hendricus, z. v. A. Outermans en M. Maas. Overleden: E. Adriaanse, 69 j., echtgen. van J. v. d. Berge. P. M. van Haarst, 78 j. G. Stu- len, 76 j., wed. van W. G. van Hartesveldt. J. Nonnekes, 78 j. G. Pennings, 65 j. wed. van M. Stokman. M. C. Baa- rends, 7 mnd. S. de Visser, 53 echtgen. van C. Verschuure. M. Rgnberg, 8 mnd. C. v. Maris, 63 j. echtgen. van C. v. Liere. Gerard Pieter Schou- wenaar, 20 dg. A. de Jong, 55 j., echtgen. van J. de Haas. P. L. Cgsouw, 2 dg. L. H. Moer man, 1 mnd. J. M. van 't Westende, 27 j„ echtgen. van L. Geus. M. de Rycke, 75 j., wed. van J. de Buck. H. J. v. Langewelde, 1 dag. Predikbeurten ZU ID-BE VELAND. Ned. Herv. kerk: Biezelinge: 10 en 2.30 ds. v. Steenber gen: Driewegen: 10 ds. v. Burgeler, 2.30 ds. Hegmans; Ellewoutsdijk: 10 ds. v. WiL lenswaard; Hoedekenskerke: 9 30 en 2 ds. Hulsbergen; Nieuwdorp: 10 en 2.30 ds. Luuring; "s Heerenhoek: 4.30 ds. Luuring; Krabbendgke: 9.30 ds. Vermeulen, 2.30 ds. Baarslag; Kapelle: 10 en 2.30 ds. Drost; Ovezande: geen iienst; Goes: 9.30 ds. Odé. 5 is. Dankbaar; 's-Heer Arends- kerke: 10 en 2.30 ds. v. d. Waa; Kloetinge: 10 en 2,30 ds. Elde- renbosc-hWilhelminadorp: 10 ds. Korevaar. 6 ds. Odé; Bors sele: vm. en nm. ds Bunjea. Geref. kerk: Krabbendgke: 9.30 em 2.30 ds. v.d. Ende; Ka pelle: 10 en 2.30 ds. Scheele. Borssele: 10 leesd., 5,30 ds. Beukema. Geref. gem.: Krabbendyke: 9.30, 2 en 6 ds. v. d. Berg; Hoedekenskerke: 9.30 en 1.30 eesd.; Wolphaartsdyk: 10, 2 en 6 stud, de Wit; Borssele: nm., midd. en av. leesdienst. Doopsgez. gem. Goes: 10 mej. dr. Bakker. Vryz. Godsd. Goes: 4.30 ds. v. Nieuwenhuijzen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6