isisi PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUkANT wb&^SiS nnniflUPIAIE 7CCIIUICPUC rniinAUT SOUBURG HEEFT GROOTE BOUWPLANNEN. ER OP OF ER ONDER Rechten van den Franschman Petitie van de Democratische Liga. KORTE PREDICATIE Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT minimum oer advertentie f 2 Bureau» etvtallgd I, Vlisslnggn Walstra»! 58-60, Kltloon 10 lllunl. Mljdtlbu.g Londemclie K«.l 29. Weldon 2017 en 2924. Got,T"''l"d« Een oproep tot Zeeuwsche actie. Voor een beter en welvarender Zeeland. Er ls dezer dagen een «litermate belangwekkende brochure verschenen, den titel dragend, dien wij hierboven tot koppen dezer beschouwing verwerkten- Zij werd geschre ven door jhr. ïr. J. de Ranitz, b.L en ir. M. de Vink, Li. en uitgegeven door de fa. G. W. den Boer te Middelburg. Waarom wq dit boekje zoo uitermate belangwekkend ach ten? Omdat het Zeeland de critiek niet spaart en omdat het zon der veel ophef nieuwe wegen wijst, langs welke Zeeland een periode van nieuwen bloei te gemoet kan gaan. Het Is zoo gemakkelijk om telkens weer te wgzen op de ellende, die in onze provincie heerscht, om te betoogen, dat er hulp geboden moet worden, dat die hulp dringend noodig is en dat we er zonder die hulp nooit meer boven op komen. Men doet daarmede een nuttig werk en als men niet voortdu rend op dit aambeeld hamerde, zou er van Zeeland inderdaad misschien niets terecht komen in de toekomst. Maar het doet weldadig aan, als men daar naast eens een geschrift onder oogen krjjgt van menschen, die zich zeer ernstig en met kennis van zaken verdiept heb ben in de mogelijkheden, die de toekomst omsloten kan hou den. En het is verder zoo ge makkelijk om altijd maar weer te stoffen op de stoere Zeeu wen. die der traditie getrouw worstelen en ontzwemmen. Maar de beste vrienden, die een mensch kan hebben zijn nog altijd diegenen, die hem zijn fouten toonen. Welnu: een rechtgeaarde Zeeuw zal wel «ens lachen als de boer, die de bekende kiespijn heeft bij het lezen van sommige passages. Maar het kan geen kwaad. Want het is per slot van re kening toch met Zeeland in derdaad zoo gesteld, dat het er om gaat: Er opof er onderl WAT ER AAN MANKEERT. Het economisch aspect is somber, constateert de brochu re. Te kleine boerenbedrijven met boeren, die té weinig draagkracht hebben. Te weinig grond voor boerenzoons, die eigenlijk een eigen bedrijf moesten beginnen en nu onge trouwd op vaders boerderij blijven rond hangen. Tekort aan arbeiders voor zware in dustrie, een industrieele ont wikkeling, die als geheel on voldoende is. Een winkelstand, die over het geheel genomen te weinig initiatief en koop mansgeest ontwikkelt, een be volking, die kwantitatief ach teruitloopt en helaas ook kwalitatief. Het kost in Zee land moeite om bruikbare men schen te vinden voor vertegen woordigende organen en ver- eenigingsbesturen. De hoogst- geplaatste ambtenaren komen bgna allemaal van buiten de provincie. Cultureel staat Zeeland al niet veel beter voor. Het aantal Zeeuwsche schrijvers en dichters is niet groot meer. De volkskunst bestaat nauwelijks. Gelukkig brengt de Z.V.U. in cultureel opzicht althans eeni- ge verbeteringMaar één zwaluw maakt geen zomer en de conclusie van ir. de Ranitz en ir. de Vink luidt dan ook: Bloedloos, moe, oud, ver ward en tenslotte vrijwel doodgeslagen, dat is zoo on geveer het beeld van Zee tand. En toch. Zeeland kan er bo ven op! Want het Zeeuwsche volk is niet slecht, maar Zeeland is door zijn isolement in den mo dernen tijd in ontwikkeling ten achter geraakt. Buiten hun provincie vervullen ontelbare Zeeuwen eervolle ambten. Zee land kan den achterstand in halen, want het Zeeuwsche land is 'n rijk land. Landinpol- dering zou 't grondgebied der rrovincie kunnen uitbreiden, er can industrie komen, we heb ben immers het groote water vlak in de buurt en overal waar water is, is welvaart! En Zeeuwsch-Vlaanderen kan tot ontwikkeling worden gebracht. Het te er rijp voor! WAT MOET ER GEBEUREN? Wat is er noodig om Zee land er boven op te doen ko men? De brochure geeft een duide lijk antwoord: een positieve, zeer krachtige welvaartspoli- tiek. Een welvaartspolitiek, die niet alleen arbeid moet ver schaffen aan de Zeeuwsche be volking, maar tevens bevolking moet aantrekken. Onderne mende moedige menschen van buiten Zeeland moeten hier een kans krijgen, de emigratie moet dus worden omgezet in immigratie. En daarnaast moet de provincie uit haar isolement worden verlost! HOE MOET HET GEBEUREN? Op welke wjjze meenen de heeren de Ranitz en de Vink dat dit doel bereikt kan wor den? Het is ondoenlijk dit in kort bestek op te sommen. Maar zij geven wegen aan. langs welke de mogelijkheden, die er op agrarisch gebied zijn, uitgebuit kunnen worden, zij toonen aan. dat enkele mislukte pogingen om industrie naar Zeeland te trekken, geen reden mogen zijn om het niet opnieuw te pro- beeren: de kansen zgq er! Zij pleiten voor een goede outilla ge van een Zeeuwsche vis- schersvloot en stimuleerin; van het vreemdelingenverkeer. Zij willen de havenuitrusting van Vlissingen, van Terneuzec en Breskens. Zii achten het mogelijk om in Zeeland weer een krachtige gezonde, groeiende bevolking te creëeren, om den handel op te voeren, het verkeer van zijn kluisters bevrijden en zij gaan diep in op het drie-eilanden plan! Het plan, om Walcheren, Zuid-Beveland en Noord-Beve land aaneen te smeden tot een groot eiland! Zij wenschen in polderingen in de Westerschel- de en zjj wenschen <een ..Zeeuwsche Actie" die voor de verwerkelijking van al deze plannen zal werken! Dit is slechts een zeer vluch tig overzicht van den inhoud dezer brochure. Wij zullen op den inhoud ervan herhaalde lijk terug moeten komen. Maar men volsta niet met delectuur van beschouwingen over dit boekje, men leze het zelf! Het behoort bestudeert te worden door iedereen die het goede voor Zeeland wiL Want het gaat er voor Zeeland om: Er op of er onder! HIJ SPREEKT NOG! De nacht van 17 op 18 Febr. 1546 was de laatste in het le ven van Doctor Maarten Luther en in zeer verschillen de vormen en kringen zal deze 400e sterfdag morgen on over morgen aandacht vragen. Waarom eigenlijk? Dat de gemeenten, die zich naar Luther noemen, een her denking voorbereiden, ligt voor de hand, maar waarom doet een dagblad er goed aan eeuwen na het heengaan van dezen mensch een woord aan hem te wijden? Het antwoord staat hierbo ven. De zoekende, zwoegende mensch van eiken tijd kan de arbeid aan de toekomst van gezin, land en volk slechts dan naar behooren verrichten, als hij ook bereid is de stem van die grooten uit het verleden op te vangen, die ook na hun dood spreken. Tot hen behoort zon der eenigen twijfel de monnik van Erfurt. De tijd van voorbereiding en vorming was in Luthers leven niet kort. Toen hij op 27-jari- gen leeftijd in 1510 4 regenwe- ken in Rome doorbracht, wist hij het nog niet. Onvoldaan keerde h# na die reis naar Wittenberg terug. Hij bleef zoeken. Als hij later diep be schroomd de kloosterkansels beklimt en den Bijbel uitlegt, heeft hij het gevoel het licht zelf nog niet gevonden te heb ben. Maar het verlangen naar waarheid is hartstochtelijk. En zijn zijn 95 stellingen in den middag vóór Allerheiligen van 1517 gereed, dan getuigt hij aan het begin daarvan onom wonden van zijn liefde tot de waarheid en van zijn innig be gee ren haar licht te doen door breken. Luther is waarheid zoeker bij uitnemendheid. In de tweede plaats is Luther een sprekende figuur, om dat hij ztjn tijdgenooten op nieuw duidelijk maakte, wat geloof was. Dat was heel wat meer waard dan een bevrijding van „waan en vaticaan". Zoo als Schiller opmerkte. Het he laas in de eeuwen vóór hem ingekapselde geloofsbezit in de levende aanraking met Jezus Christus werd voor den Her vormer weer levende werkelijk heid. Lees zijn Catechismus en de vreugde van het ongeveins de geloof glanst u in het ge zicht. Een enkel uur voor zijn dood herhaalde hij nog 3 maal de volgens hem centrale tekst van het Evangelie over Gods liefde tot de wereld en het ge loof op grond daarvan (Johan nes 3 16). Een woord van Lüther uit 1518: „Elke Christen kan alles verkrijgen door zijn geloof in Christus, waardoor hij alles heeft, wat Christus toebe hoort". Door dat geloof spreekt Lu ther nog tot ons! W. H. B. DE DREIGENDE HONGERSNOOD. Vereenigde Staten renden tarwe naar Europa. Met algemeene stemmen heeft de algemeene vergade ring van de organisatie der Vereenigde Volkeren de „voed- sel"-resolutie der groote vijf aangenomen. Over de geheele wereld zal dus een actie wor den Ingezet om de dreigende tekorten aan te vullen. Het departement van land bouw der V.S. zal het eerste halfjaar van 1946 de helft van 225.000.000 bushels (1 bushel is 36.348 liter) tarwe uitvoeren naar de Europee- sche landen, die UNRRA-hulp ontvangen en naar Frankrijk. De rest zal worden gedistri bueerd onder Nederland, Bel gië, Noorwegen, Latrjnsch- Amerikaansche landen en mi litaire bezettingszones, zoo als Duitschland en Japan. DOUGLAS OPVOLGER VAN MONTGOMERY. Sir Sholto Douglas, maar schalk van de R.A.F., is be noemd tot opperbevelhebber van de Britsche troepen in Duitschland, militair bestuur der van de Britsche zóne ln Duitschland en Engelsch lid van den geallieerden contróle- raad voor Duitschland, als op volger van veldmaarschalk graaf Montgomery van Ala- mein, die met ingang van 26 Juni a.s. tot hoofd van den im. perialen generalen ~!af is be noemd. DRIE EGYPTISCHE MINISTERS AFGETREDEN. De Egyptische minister van financiën, Makram Ebeid, en twee andere „Kotla" ministers dissident-awafdisten zijn af getreden. Zij zouden het met *en premier niet eens ziin over ien ernst van de maatregelen, velke met betrekking tot de onlangs voorgevallen studen tendemonstraties zijn genomen De herdenking van de bevrijding. De offlcleele viering van den jaardag der algehee- le bevrijding van ons land is bepaald op Za terdag 4 MeL Met het oog op de noodzakelijkheid om het tempo van de nationale krachtsinspanning onder de huidige tijdsomstan digheden zoo weinig mo gelijk te onderbreken, is het de wensch der Re geering, dat de feestvie ring tot den Zaterdag middag wordt beperkt, in verband waarmede de Rijksdiensten op 4 Mei a~s. des ochtends op nor male wijze zullen func- tlonneereru Het Wereldgebeuren. Nieuwe loon- en prijspolitiek van president Truman. Syrië en Libanon in den Veiligheidsraad. Het leidende principe in de verklaring van rechten, wel ke verklaring een inleiding tot de Fransche grondwet vormt, schijnt veeleer gelijk heid dan vrijheid te zjjn. De voornaamste punten zijn: le. volledige physieke, moreele ontwikkeling wordt gegaran deerd; 2. de vrouw zal haar rechten op arbeid in over eenstemming met haar plich ten als moeder en haar so ciale taak hebben; 3. wig niet tot arbeiden in staat is, zal van staatswege behoorlijk ver zorgd worden; 4. de rechten De toestand in Indië. Nederlandsche troepen herstelden de orde Zuidelijk van Bataria. Op Banka blijft het rustfg. Sir Archibald Clark Kerr heeft Donderdagmiddag om 3 uur aan dr. H. J. van Mook in diens paleis een bezoek ge bracht. De „democratische liga" van Mas Slamet heeft aan sir Montague Stopford een petitie gezonden waarin verzocht wordt: a. zoo spoedig mogelij Ir Victory-parade te Londen. Op 8 Juni zal te Londen de groote Victory-parade gehou den worden. Alle geallieerde landen, dus ook Nederland, zullen aan de militaire parade deelnemen. Ook de Home Guard en de burger# zullen vertegenwoordigd zijn. Het ligt hi de bedoeling dezen dag tot algemeenen feestdag te maken. Roofbuit van Himmler teruggevonden. Te Bad Godesberg is de privé-bibliotheek van Heinrich Himmler ont dekt. Deze bibliotheek telt drieduizend deelen, waaronder kostbare vroeg-Duitsche werken, welke, naar men aan neemt, uit Nederland sche en Belgische mu sea gestolen zijn. BESTAAT GOD f III. Vandaag voor de derde maal dit onderwerp. En nu voor het laatst. Wat xeg ik? Voor het laatst f Alsof 'ik morgen overmorgen weer niet volop met deze vraag te maken krijg. Neen, klaar komen wij niet met dit onderwerp, zeker niet op papier, in een hoekje van de Krant. Bestaat God? God? Ja, over wien gaat het nu eigenlijk, als ik die drie letters uitspreek? Ik hoor dit woord in mijn klas, in den winkel, in den trein, in de cantine, op de markt, in de ry der wachten den. Ik hoor dit woord, als iemand schrikt of pijn lijdt of een ongeluk krijgt. U kent wel honderd menschen, die om den haverklap „God" zeggen of „Gó" of „Godsi" of U vraagt, of die „God': bestaat? Neen. Dit woord is een stopwoord gewor den van de aJlerbedenke- lijkste soort. Het pleit niet voor het peil van i emands beschaving of fatsoen of ont wikkeling, als wy om de zoo. veel seconden onze verwonde. ring, onze angst, onze opge wondenheid weergeven in een ondoordacht, afgesleten „God". Neen. Die „God" bestaat niet. Alleen de Vader van Jezus Christus is GodAlleen Jezus weet wie God is. En als een mensch het weet of weten wil wie Hy is en of Hij bestaat dan moet hij onvoorwaardelijk in de leer gaan bij Jezus. Nie mand kent God behalve Jezus en behalve al die duizenden die God zagen m Jezus. Het kerkkoor der eeuwen zong en zingt: God was in Christus. Bestaat God? De eenige, die het bestaan van God volmaakt bewijzen kan, is God zelf. En Hij openbaarde zichzelf luister rijk in het leven en in het lijden en in het sterven en in de opstanding van Jezus, één woord: in de openbaring van zijn ongeëvenaardeon. metelijke, nog nooit genoeg be. zongen liefde tot ons. men schen en tot onze wereld. Ontmoet u dus iemand, die u ervan wü overtuigen, dal God niet bestaat, vertel hem dan eenvoudig en boeiend het wereldschokkend verhaal van de wereldoverwinnende liefde van den Wereld-Heiland van Bethlehem en van Golgotha. B. herstel van orde en recht in geheel Indonesië; b. verwijde ring van alle fascistische ele menten en andere gevaarlijke lieden zooals misdadigers te genover de gemeenschap; gelegenheid te geven tot het vormen van een „waarlijk de mocratische coalitie", welke het recht tot vrije meenings- uiting en vrijheid van vergade ring en pers zal krijgen en voorts beschikking over radio- zendtijd. De democratische coalitie heeft in haar program ma o.m. opgenomen: 1. actie yen steun en samenwerking tot het herstel van orde, recht eu openbare veiligheid; 2. het pro- pageeren van de overtuiging dat het huidige conflict tus- schen Nederland en Indonesië slechts door onderhandeling zonder brute kracht of dreiging blijvend kan worden opgelost; 3. verbreiding van de gedach te, dat de toekomstige consti tutie van Indonesië vrjje ver kiezingen: voor een vertegen woordigend lichaam aan alle burgers zonder onderscheid van ras of geloof zal garandeereu. HOOFDKWARTIER VERPLAATST. Het hoofdkwartier van de 23e Britsche divisie is nu vol gens reeds lang bestaande plannen, officeel te Bandoeng gevestigd, daar generaal-ma- joor D. C. Hawthorn van Ba tavia naar Bandoeng is ver trokken. Het vlootcommando Groote Oost onder bevel van kapitein ter zee P. J. G. Huyer is te Makassar gevestigd. Geen vreemdelingen in het Amerikaansche leger. Het bureau van den adju dant-generaal te Frankfort, hoofdkwartier van de Ameri kaansche strijdkrachten in Europa, heeft er de aandacht op gevestigd, dat dienstne ming by net Amerikaansche leger overzee, alleen open staat voor Amerikaansche staatsburgers. Deze mededeellng werd in gegeven door het feit, dat de commandant van het USFET- detachement in Den Haag talrijke aanmeldingen had ontvangen voor dienstneming b# het Amerikaansche bezet tingsleger in Duitschland van de z#de van Ncderlandsch mi litair- en burgerpersoneel, die in de onjuiste meening ver keerden, dat het Amerihaan- ache leger buitenlanders voor dezen dienst aannam. De mogelijkheid, dat deze talrijke aanmeldingen veroor zaakt z#n door de uitzending van dienstplichtigen naar In dië achten w# lang niet denkbeeldig. Duitschland is immers zooveel dichter bij huis dan Indië! Vier nieuwe woongebieden geprojecteerd. Nog dit jaar wordt gebouwd. Mijnenvelden, bunkers enz. derswoningen, belemmeren den opbouw. Souburg heeft met Rltthem 't langst en ongetwijfeld ook wel het meest van de overstroo ming van Walcheren te Ujden gehad. Het gevolg is, dat alle woningen van dit dorp, zonder één enkele uitzondering zjjn beschadigd, terwtyl 12 to taal werd verwoest. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat Souburg de laatste 10 ja ren voor den oorlog een nieuw- bouw van 54 woningen per jaar had en het inwoneraantal met 22 vermeerderde, is het wel te begrjjpen, dat deze ge meente na 6 jaar van stilstand en verwoesting met een groot woningtekort te kampen zal hebben. 4-DEELIG UITBREI DINGSPLAN. Nu Souburg droog valt, wordt dan ook het uitbrei dingsplan, dat door den ste- debouwkundige ir. Klokke te Middelburg geheel was her zien, opnieuw tevoorschijn ge haald. Volgens dit plan zullen vier nieuwe woonwijken in ex ploitatie genomen worden; nl. een terrein aan de Zuidzijde der gemeente, tusschen Rit. themsche straat en Padweg, waar een 40-tal urgentie-wo ningen zullen verrijzen, aan sluitend bij den nieuwbouw van de laatste jaren; voorts complex van 70 arbei- oningen, meer in het centrum der gemeente, op het onbebouwde terrein tusschen Kanaalstraat, Braamstraat, Buteuxstraat en Vlissingsche straat. Ten Noorden van de Kanaalstraat zal, volgens hot derde deel van het uitbrei dingsplan, dat, naar de hier gelegen boerder#, plan „Mid denhof' wordt genoemd, een Singelweg worden geprojec teerd vanaf het Koopmans voetpad bij den molen naar het Oranjeplein in het verlengde van de Middelburgsche straat. Op het terrein tusschen dezen singelweg en de Kanaalstraat zullen 200 middenstandswonin gen kunnen worden gebouwd. De bestaande vijvers zullen in een plantsoen worden opgeno men- Ten slotte, het nieuwe „Burgplein", gelegen op het hcoge gebied tusschen Burcht- straat, Ritthemsche straat en Paspoortstraat, dat het karak ter zal krjjgen van een nieuwe winkelwijk met openbare ge bouwen en uitvalstraten heeft naar Kanaalstraat, Ritthem sche straat en Oranjeplein. Voor een nieuw postkantoor, een hotel-restaurant en een concertzaal is in dit nieuwe centrum een plaats gereser veerd. Verdere uitbreiding van W.. Souburg wordt verhinderd door den nieuwen Rijksweg Vlissingen-Nieuwland, die is geprojecteerd vanuit centrum Vlissingen over het vliegveld via West-Souburg, ter hoogte van de Marnixscnool over een viaductbrug, den Nieuwen weg, het kanaal, spoorweg, in Oost-Souburg van het einde der Spoorstraab naar den Rondeput, om dan om te bui gen door Welzinge naar Nieuwland. Het uitbreidings- plan Ocst wordt daardoor nog urgenter en nieuwe mogelijk heden voor de woongemeente Oost-Souburg doen zich voor. Het stratenplan Oost zal doel matig met den nieuwen ver keersweg worden verbonden. Tusschen dezen weg en het woongebied is plaats voor sportvelden en plantsoenen of parken. HERSTEL KANAALDRUG. In verband met deze plan nen voor een groote brug in den nieuwen Rijksweg bleef het herstel van de oude brug rusten. Deze toestand is even wel onhoudbaar gebleken en bij wijze- van noodbrug zal dan ook een voorloopig horstel van de oude brug plaats vinden. Binnen eenige maanden zal deze gereed zg'n. Ook vcor een nieuwe zwem inrichting en badhuis, dat in de plaats zal komen van het oude zwembad, dat door de bezetters werd verwijderd, is een plan gereed. Men zal zoo spoedig mogelijk, zij het ook tot een gedeeltelijke uitvoering overgaan, zoodat reeds het eerstvolgend zomerseizoen kan worden gezwommen. NIEUWE RIOLEERING. De oude rioleering heeft door de overstrooming zoo ge leden, dat ze onbruikbaar is geworden, en een totale ver nieuwing zal moeten plaats vinden. Een rioleeringsplan voor de geheele bebouwde kom van Oost-Souburg is reeds ontworpen, waarbij een nieuw te bouwen zuiveringsinstalla tie aan den Molenweg Is opge nomen. DEFINITIEVE SPOORWEGHALTE. Een van de weinige goede dingen ten slotte, die de oor log heeft nagelaten, is de spoorweghalte te Souburg, waarvan dagelijks ongeveer 400 reizigers gebruik maken. Nu men officieel van de direc tie der Spoorwegen mededee ling heeft ontvangen, dat het niet in de bedoeling ligt, deze halte weer op te heffen, zal men trachten verbetering te krijgen in de wachtgelegenheid en het perron. En zoo gaat Souburg weer aan den slag! De steigertjes, plankiers en noodbruggetjes, waarmee de 2500 overgebleven inwoners zich zoo goed b# den waterigen toestand in hun dorp wisten aan te passen, gaan verdwijnen. De verzakte stra ten worden hersteld, waterlei ding, gas- en electriciteits- voorziening, waaraan hier en daar wel wat mankeert, zullen worden nagezien zoodra de grondwaterstand definitief herstel mogelijk maakt. In de eerstvolgende weken zal zoowel in Oost- als ln West-Souburg een barakken kamp worden gebouwd, waar in de arbeiders van den We deropbouw worden onderge bracht. Van hoogerhand is toegezegd, dat in ieder geval nog dit jaar een 10-tal nieuwe woningen in Oost-Souburg zal kunnen worden gebouwd. Bo vendien wordt de wenscheiijk- heid van een 30-tal noodwo ningen langs den Nieuwen Vlisssingschen weg overwogen. En voor den herbouw van dit zwaar getroffen dorp zul len binnenkort toch zeker ook de laatste belemmeringen in -ien vorm van mijnenvelden, bunkers, versperringen enz., wei gaan verdwijnen? MAATREGELEN OOST-AVA. OI' Op Oost-Java is by decreet van den bevelhebber der ge all. troepen de publicatie er verspreiding e.d. van strjjri leuzen en opruiende geschrif ten welke aanleiding geven tot. rassenhaat, verboden. Over. treding wordt gestraft met ge. vangenisstraf en/of geldboete. Van 19.30 tot 5.25 uur mag men zich op Oost-Java niet in de open lucht begeven. Twee Britsch-Indisohe sol daten werden b# botsingen in de omgeving var Soerabaja gewond. In het geDied var 'jembatan werden in een uit geplunderd huis de lyken van een vrouw en een jongen ge vonden. Nederlandsche troepen heb ben ten Zuiden van Batavia binnen enkele weken de rust hersteld. Met de hulp van en in samenwerking met de be volking werd deze toestand geschapen. Het leven vertoont weer hetzelfde beeld als vijf jaar geleden. Op het eiland Banka is het rustig. De contróle is uitge breid over de kampongs in dc- omgeving van Muntok. Een patrouille, welke opruk te van Masamba naar Malang- ka, werd door 200 Indonesiërs aangevallen. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Ten Z.-Oosten van Kolaka te Baroe, had op 9 Febr. even eens een bots ng plaats. Der. zelfden dag zijn twee pelotons van Kota Baroe zonder inci denten op het eiland Salajar geland. De onderzeeër O 24 arri veerde te Tandjong Priok. Gisteren is een begin ge maakt met de repatrieerim; van 800 Indonesische zeelieden uit Australië. van den eigendom mogen niet strijdig met het alge meen belang worden uitge voerd; 5. de rechen van ar beiders op een betrekking zijn gegarandeerd, doch hebben, plicht tot arbeid; 6. het recht tot staken wordt erkend; 7. den Franschen burger zijn volledige rechten op de per soonlijke vrijheid gegeven. In dien de regeering deze rech ten vertreedt, dan wordt „te genstand in al zijn vormen de meest heilige en gebieden de van alle plichten". Truman gaat een nieuwe loon- en prijspolitiek volgen, Bowles, het hoofd van het b\u reau prijsbeheersching en Porter, noofd van de federale commissie voor de verbindin gen, hadden oneenlgheid met Trumans persoonlijken vriend Snyders, leider van het bureau voor de omschakeling van do industrie. Met hun aftreden, evenals dat van den minister, van handel, Wallace, werd re kening gehouden, aangezien. Snyders zich achter de groote industrie, die een verzwak king van de prijscontróle wil, schaarde. Bljjkbaar heeft Truman voorloopig genoeg van ont slagen sinds Ickes, die thans als voorzitter optreedt van het comité tot steun aan stakers brj de General Motors, aftrad. Hij benoemde gisteren Bow les tot directeur van het bu reau voor stabilisatie, terwijl Porter Bowles' oude functie overneemt. Uit deze benoe mingen volgt, dat de Ameri kaansche president zich tegen de groote industrie heeft ver klaard wat betreft de prijzen politiek. Zijn nieuwe maatre gelen stellen een grens aan de loonsverhoogingen, opdat de prijsverhoogingen de limiet, die tot heden door de regee ring is gesteld, ongeveer 17. niet zullen overschrijden. Bowles is de leider van deze nieuwe, politiek, waarmede de regeering inflatie door onge motiveerde prgsverhoogingen wil voorkomen. De verhooging van de staalprijzen, die nog niet waren vastgesteld, zal spoedig in overeenstemming met deze politiek worden vastgesteld. De Veiligheidsraad behan delde den klacht van Syrië en Libanon tegen de aanwezig heid van Britsche en Fransche troepen in hun landen. Een discussie ontspon zich over de vraag of de raad over een kwestie kon beslis sen zoolang er nog sprake was van een toestand en nog niet van een geschil. Van Kleffens verklaarde, dat, in dien een lid mededeellng deed van een geschil, de raad ge bonden was dit in de techni sche be teekenis te aanvaar den. Bevin en Wysjinsky wa ren dezelfde meening toege daan. Met 8 stemmen voor besliste de raad om nu nog niet vast te stellen of de be trokken aangelegenheid c-cn geschil was. Nederlandsche kustvaarder vergaan. Ongeveer zes mjjl van South Foreland is in een zwaren mist het 250 ton groote No- derlandsche kustvaartuig „Tij., ger", geladen met porcelein- aarde, midscheeps aangevaren door het ruim 7000 ton groote Amerikaansche vrachtschip „Edward R Squibb". Het Ne derlandsche vaartuig zonk binnen drie minuten terwijl de zeven opvarenden in zee ger slingerd werden. De schipbreu^ kelingen zijn echter opgepikt. Een Nederlandsche vrouw en haar kind dreven anderhalf uur rond alvorens zij gered konden worden. DE PARLEMENTAIRE COMMISSIE VOOR XED.-INDLE. De leden van de soc.-demo cratische Eerste en Tweede Kamer-fracties hebben beslo ten zich van persoonlijke deel neming aan de delegatie van het parlement naar Ned.-Indië te onthouden. De leden van do vrijzinnig-democratische, en de Christen-democratische Twee de Kamer-fractie, benevens enkele niet tot een bepaalde fractie behoorende Tweede Kamer-leden, deelen dit stand punt. Het besluit kan dus be schouwd worden als do be slissing van de parlementaire vertegenwoordiging van dc Part# van den Arbeid. .30ISSEVAIN" VANMIDDAG TE AMSTERDAM. De kapitein van het ms. „Boissevain", dat met ruim 1800 repatrieerenden aan boord op weg is naar Neder land, heeft geseind dat hy van ochtend vroeg te IJmuiden en tegen den middag te Amster dam hoopt te arriveeren. Wegens grooten toe vloed van kopy moeten enkele belangwekkende Zeeuwsche artikelen biy- ven overstaan, In verband met de kleine op pervlakte van ons blad hebben wy van de autoriteiten ver gunning gekregen een maal per week. des Zaterdags, met een dubbel nummer te verschij nen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5