De gruweldaden jegens de Russen. Generaal Keitel was volledig op de hoogte. NIEUWS UIT DE PROViNCit Tribunaal te Middelburg. „Ouwe Taaie" op het strand van Malakka. Neurenberg verbaast zich opnieuw! Dc Russische aanklager, ko- 1-nel Prokovski, heeft Donder dagmorgen in zya aanklacht in zake de mishandeling van Russische krijgsgevangenen het officieel© rapport van de speciale onderzoekingscommis- sie over den massamoord in dc- boschen van Katyn over gelegd. Uit dit uitvoerig gedo cumenteerde rapport blijkt, dat deze moord is uitgevoerd d or den staf van het 537ste pioniers bataljon, onder bevel van oberleutnant Arnes en twee collega's. Door middel van valsche getuigenissen heb ben do Duitschera do schuld van dit misdrijf op de Russen willen werpen, en in het voor jaar van 1943 hebben zij vele lijken van anuere Poolsche Nieuws in een notedop Van Maandag af mógen gebakken- en cemeoten drai- neerbuizen afgeleverd worden zonder bonnen. Voor andere dan landbouw-, tuinbouw- of wedoropbouwdoeleinden is nog wei een machtiging van hot rijksbureau voor kt .Jche producten noodig. Tot havenmeester van Rotterdam is m.i.v. 1 Maart benoemd kapt. J. van Leeu wen, gewezen militair commis saris van Rotterdam. Bij een solo-tralnings- vlucht boven Engeland is een sergeant-vlieger van den Ned. marineluchtvaartdienst met zijn Mosquito neergestort en omgekomen. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Bevln. heeft de bewering van de Sovjet-regeering, dat er Brit sche troepen te Teheran zou den zijn aangekomen, in het Lagerhuis tegengesproken. In het Britsche Lager huis heeft zich een hevig de bat ontsponnen over Engelands voedselpositie. Anthony Eden viel de regeerlngspolitiek aan, De 26-jarige Engelsch- man Thomas Haller Cooper, die bij het Duitsche ministe rie van buitenlandsche zaken werkzaam was. propagandis tische strooibiljetten vervaar digd had en dienst had ge daan in het zg. Britsche vrij willigerskorps, alsmede ln de Waffen S.S., zal 21 dezer in de gevangenis van Pentonville worden opgehangen. Clifford John Northon, Britsch gezant te Bern, is tot ambassadeur te Athene be noemd, als opvolger van sir Reginald Leeper. -Het bestaan van de na tionale Poolsche katholieke kerk is thans voor de wet er kend. Deze kerk volgt den Ronielnschen ritus maar er kent het gezag van den Paus niet. Voor den oorlog trok de kerk de aandacht door het ge mak, waarmede zij echtschei dingen toestond. De Poolsche regeering heeft Engeland een nota over handigd, waarin zij de liqui datie van de onder Engelsch commando 'staande Poolsche legereenheid verzoekt. De Amerikaansche auto riteiten hebben voorloopig 1 Juli gekozen als den datum waarop het „atoombom-experi ment" ln den Stillen Oceaan zal plaats vinden. Uit Moskou wordt ge meld. dat een pflpleiding van 1760 km. Is aangelegd van de olievelden van Bakoe naar Oefa ln het industrieele ge bied van het Oeralgebergte. In Ankara is vandaag een Anglo-Turksch luchtvaart - verdrag geteekend. Het ver drag voorziet in het transport van passagiers en goederen tusschen beide landen op ba sis van wederkeerigheid. Iran heeft geprotesteerd tegen het Britsche bealuit tus- scheutgdsche immigratie in Palestina toe te staan Ford verklaart, dat ten gevolge van de staking ln de staalindustrie 40.000 van ztjn arbeiders werkloos zijn ge worden. De keizer van Japan en de geheime organisatie „Zwar te Draak" hebben het bevel gekregen alle kostbare me talen, met name goud- en zil vergeld, aan het Amerikaan- sche leger uit te leveren Averell Harriman, zal als Amerikaansch ambassadeur in Rusland aftreden. Generaal Walter Bedel Smith, ex-chef van den generalen staf van Eisenhower, is zyn opvolger. De Fransche nationale vergadering heeft het eerste gedeelte van den „Redt de irancwet" goedgekeurd. Dit gedeelte behandelt de „schep ping van nieuwe hulpbronnen en veranderingen in de fiscale wetgeving". De Perzische min.-pres. Sultaneh heeft den Sjah ztjr. nieuwe kabinet, waarin geen leden van uiterst rechtsche oi uiterst linksche groepen zitting hebben, gepresenteerd. Na Zon dag zal Sultaneh als leider var. 'n delegatie ter bespreking van de geschillen tusschen Perzit en Sowjet-Rusland naar Mos kou vertrekken. Op Belgisch Putte zijn bij het ruimen van mijnen 8 Duit sche krijgsgevangenen en 1 Belgisch militair omgekomen, In de N.O. provincies van China heerscht builenpest er. typhus. In de provincie Jehol wonen meer dan 14.000 kinde ren. oorlogsweezen, in holen. soldaten in hetzelfde graf be graven, teneinde de sporen van de misdaad uit de wis schen en 't aantal slachtoffers van de Bolsjewistische terreur te vergrroten. De lijken wer den door 500 Russische krijgs gevangenen opgegraven, die afloop allen zijn doodge schoten. Pokrovski weas op het feit, dat Keitel van al deze toe standen volkomen op de hoog te was en niets heeft gedaan cm in te grijpen, ja dat hfl zelfs, toen een ambtenaar van het O.K.W. hem op de rech teloosheid onder de Russische krijgsgevangenen wees, hg do- ze kwestie niet de moeite van het antwoorden waard achtte. Volgens den Russischen aan klager Smisnov, die ln de middagzltting het woord voer de, zjjn er 54804 officieele rap porten betreffende Duitsche misdaden tegen vreedzame Russische burgers, en dat zijn nog niet alle door do Duit schers in Rusland gepleegde gewelddaden. Smirncv wees ook op de eenheid en het systeem, dat aan deze misdaden en gruwe len ten grondslag ligt. Alles verliep streng volgens be paalde regels, onverschillig of de plaatsen van misdaden duizenden kilometers uiteen lagen, zoodat hier niet gespro. ken kan worden van excessen door ongedisciplineerde mili tairen of perssoonlyke misda den van officieren, maar wel degelijk van een zorgvuldig voorbereid systeem van Duitschlands nazi-regeering! Er werden zelfs speciale cur sussen gehouden in het ver. branden van lijken! De aanklager haalde voor beelden aan van een 10-;' jongetje, dat om een wed schap met een balslag in tweeën werd gehakt en van den Obersturmflihrer Wilhaus. die kleine kinderen in de lucht liet gooien en er op schoot om zijn negenjarig dochtertje te vermaken! Een ander indi vidu liet vrouwen aan de ha ren ophangen om hen als be wegende schietschijven te ge bruiken. Aan het einde van de zitting was Smirnov nog niet gereed met ztfn opsomming, die zelfs in Neurenberg nog verbazing wist te wekken! schepen rrr ned.-indiê met evacuees. In de eerstvolgende maan den kunnen een groot aantal schepen met evacué's uit In- die in Nederland verwacht worden. De „Johan de Wit" met 1200 evacué's aan boord zal onge veer 21 Febr. ln Amsterdam aankomen. 16 Januari ls even. eens uit Batavia vertrokken de „Boissevain" met 2000 pi sagiers; de „Noordam" vertrok 20 Jan. van Batavia, via Bela- wan, Deli, met 1200 passagiers. In de tweede helft van Jan. zijn Voorts vertrokken de „Bloemfontein" 1200 p., de ,IncU*apoera" 1200 p., de „Al cantara" 1500 p., en de „Te gelberg" 2000 p. De „Japara" 1200 p., vertrekt in de eerste helft van Febr., de „Nieuw Amsterdam 3800 p. en de „Oranje" 900 p., in d© tweede helft. Eind Febr. varen de „Tabinta" 1200 p., de „Kota Agoeng" 1000 p., de „Sloterdijk 920 p.. de „Tjisadane" 1500 p. en de Klipfontein" 1600 p., af. In de eerste helft van Maart vertrekken naar Holland de „Sommelsdgk" 770 p.. de .Boschfontein" 1200 p., de ,Ruys" 2000 p. en de „Kota Baroe", eind Maart en begin April, de „Weltevreden". de „Joh. van Oldenbarnevelt, 2000 p„ de „Johan de Wit" 1200 p. en de „Indrapoera". Begin April de „Weltevreden", de „Tegelberg" 2000 p.. de „Bois sevain" 2000 p., de ..Nieuw Holland" 1200 p„ de „Oranje" 900 p. en de „Kota Inten" 1000 passagiers. Genoemde schepen kunnen ongeveer 4 weken later in Am sterdam verwacht worden. Sport Willem II—De Baronie DNL. NACBW, LcngaEindho ven, HelmondRKTW, V lissingenN O AD. Door de overwinning, die Willem II Zondag den leiders toebracht, hebben de tricolo re® zich wederom een kans geschapen, mede doordat ook de andere conrurrenten pun tenverlies boekten. Baronie zal dan ook wel de dupe wor den van de goede voornemens der Tilburgers. Het komende duel in Breda staat in het tee- ken der belangstelling en we vreezen voor de Bosschenaren, dat ze er ook nu niet zonder kleerscheuren zullen afkomen, te meer waar NAC stellig re vanche zal willen nemen voor haar eenige gelegen neder laag. Longa zal, met het voor beeld van BW voor oogen, ze ker alle zeilen bezetten tegen het zich herstellende Eindho ven. Een nederlaag van laatst genoemde club zou practisch uitschakeling beteekenen. Hel mond RKTVV zal wel in een overwinning voor de thuisclub eindigen, terwijl de rood-wit- ten weinig kans hebben tegen de mannen van Wagemaker, die immers nog een zeer goede kans hebben. Nu vast staat dat de laatst geplaatsten de gradatiewedstrijden moeten spelen, gaat het er al slecht uitzien voor onze Zeeuwsche eerste klasser! De stand is nu: NAC 10 6 3 1 21—5 15 Lc-nga 9 6 2 1 306 14 BW 9 7 0 2 20—7 14 Willem II 9 5 2 2 2013 12 NOAD 8 5 12 19—11 11 Eindhoven 9 4 3 2 178 11 Helmond 9 1 4 4 817 Bar. DNL 10 1 4 5 12—28 6 RKTW 9 1 3 5 7—23 5 Vlissingen 8 1 1 6 626 3 RBC 8 0 1 7 9—25 1 2e kl. C. BreskensMid delburg. De ZeeuwenGoes. Na de slechte beurt, die de groen-wltten Zondag maakten door van de hekkensluiters te verliezen, lijkt ons ook het reisje naar Breskens een te zware opgave, terwijl De Zeeuwen wel niet ten tweede male Goes een punt afhandig zullen maken. Hier is de stand: Goes 5 4 10 19—4 9 Breskens 4 3 0 1 9110 6 Terneuzen 4 2 0 2 89 4 De Zeeuwen 2 0 2 0 5—5 2 Axel 5 1 0 4 6—14 2 Middelburg 4 0 1 3 813 1 3e kl. G. Middelburg II—RCS Goes IIVlissingen II. EMM -Do Zeeuwen H, Yerseke Zeelandia. De Souburgers hebben gcede kans op de volle winst. De strijd in Goes ruikt naar een puntenverdeeling, terwijl in de beide andere ontmoetingen de thuisclubs vrij zeker met de puntjes gaan strijken. 3e kl. H. Terneuzen IISluis kil, Steen—Corn. Boys. De Terneuzen-reservos zul len zeker de le ploeg in Zee land zyn, die definitief op de laatste plaats beslag legt. Reeds een gelijk spel is daar toe voldoende. Steen kan Zon dag het kampioenschap behalen en heeft daartoe niet meer noodig dan een gelijk spel te gen de Saseenaren. Steen 8 7 1 0 50—15 15 Cling© 7 4 0 3 23—13 Corn Bovs 5 3 0 2 58 6 3 0 3 16—13 7 3 0 4 18—21 7 0 0 7 9—34 BENOEMING BURGE- meester van axel. Bij K.B. van 13 Febr. '46 no. 16, is met Ingang van 20 Febr. d.a.v. benoemd tot bur. gemeester van Axel de heer P. L. D. J. van Oeveren, Ned. Herv. predikant. Pleter Leendert Dingenes Johannes van Oeveren werd op 20 December 1897 gebo- ren te Yerseke. Aanvankelijk werd hij onmiddellijk na de bevrijding der gemeente op 26 September 1944 door den militairen Commissaris voor de provincie Zeeland met de waarneming van het burge meesterschap der gemeente Axel belast, welke waarne. ming tot 1 Jan. 1940 voort duurde. Tengevolge van zijn drukke werkzaamheden als predikant verzocht hij ontslag aan den Commissaris der Ko ningin en kreeg dit eervol, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie be wezen diensten. Nadat de heer v. Oeveren derhalve meer dan een jaar met de waarneming van het burgemeesterschap ls belast feweest, keert hij er thans als urgemeester terug. In deze benoeming mag men wellicht de waardeering der regeering zien voor hetgeen de heer van Oeveren als waarnemend bur gemeester in de gemeente Axel heeft gepresteerd. vertraging op de lijn vlissingen—breskens. De veerdienst Vlissingen Breskens v.v. ondervindt de laatste dagen vele moeilgkhe- aen door de kwaliteit van de toegewezen kolen, waardoor het niet mogelgk is de noodige atmospheer in de ketels te be reiken en de dienst op dit tra ject vertraagd wordt. De directie van den Prov. stoombootdienst heeft zich in middels rèeds tot het Rijksko- lenbureau gewend en men hoopt spoedig weer over het goede stookmateriaal te kun nen beschikken. bakenlicht gorishoek verdwenen. Vermoedelijk tengevolge van den storm is dezer dagen even bezijden den haveningang Sint MaartensdijkScherpe- nisse, op het eiland Tholen, een gedeelte van een golfbre ker weggeslagen, welke zich ongeveer 500 m. in de Schelde uitstrekt. Het bakenlicht, dat juist op dit punt was ge plaatst, ging mede verloren. De golfbreker is voor een groot deel verdwenen. Bij taag water is het gat van dezen oeverval nog 11 m. diep. Naar schatting bedraagt de schade ongeveer 400.000. opnieuw kinderuitzendin gen Na de eerste kinderuitzen ding naar Denemarken ii thans de mogelijkheid geopeno voor een verblijf van opnieuw 1000 Nederlandsche kinderen in Deensche gezinnen. De vo rige groep kinderen, die ln November vertrok, ver- wacht men in de eerste helft van April terug. Waarschijn lijk zullen dezelfde leiders en leidsters daarna het tweede transport kinderen naar Dene marken brengen. Ook voor uitzending naar Engeland is opnieuw de moge. ïykheid geopend. 1250 jongens en meisjes zullen eerst 2 maand in een kamp en later 2 maanden in gezinnen onderge bracht worden. In de eerst volgende maanden zullen ach Lereenvolgens groepen van 250 kinderen vertrekken: het laat ste transport zal waarschijnlijk eind Juli plaats vinden. Alle uitzendingen hebben plaats op medische en sociale gronden. Een derde mogelijkheid is het onderbrengen van kinde ren in gezinnen van landbou wers in Zuid-Holland. Dit laatste is meer in het bijzonder bedoeld voor de kin deren uit de geteisterde ge bieden van Nederland. Deze actie. die uitging van het Rijksbureau voor Voedselvoor ziening. was oorspronkelijk bestemd voor kinderen van de ambtenaren van dit bureau. Er zijn echter nog een 500 plaatsen over, die nu via een nationale commissie, aan de kinderen uit de geteisterde ge bieden worden aangeboden. hulpactie scheldemond;. Na Rotterdam volgt thans in Den Haag de dcor de Ver .Zeelandia" georganiseerde Hulpactie „Scheldemond". Op 30 Maart wordt gestart. Na besprekingen die de Stichting ..Nieuw Walcheren" dezer da gen voerde met het werkco Sluiskil Hulst Tem. H 3e kl. I. Aardenburg—IJzen- dijke. Schoondijke-Hoofdplaat, BiervlietOostburg. Aardenburg heeft de beste kansen, doch Hoofdplaat moet nog tconen wat het ln een uit wedstrijd waard is. Biervliet moet ook ten tweede male van Oostburg kunnen winnen. Biljarten. Maandag worden voor de biljart-kampioenschappen van Zeeland 4e klasse, welke ge houden worden in het clubge bouw van A.B.C. te Vlissin gen. de volgende partijen ge speeld: Neufegliseairave; VischDamen; Kcrffv. d. Kasteele. WalraveLuik. Dinsdag: Luik—v. d Kas teele; DamenNeufeglise; KorffWalrave; Leerdam— Visch. De 55-j. kopcrbcwerker G Damman uit Middelburg sloot zich in 1943 bij het N.A.F. en in 1944 bij de N.S.B. aan, ont ving Duitschers aan huis, be dreigde directie en medearbei ders van de Vitrite met de Duitschers en liet zijn dochter bij den N. J. S.' gaan. Besch zei desgevraagd dat hij zich ln Ellewoutsdijk op zg'n gemak voelt. Hij had daar echtet meermalen brood gestolen en ontbrak ook dikwijls op het ap pèl. Hij begreep niet verkeerd te hebben gedaan. Zijn vrouw verklaarde reeds eerder lid te zijn geworden en er bij D. aangedrongen te hebben dit voorbeeld te volgen. A. A. Jellema, electrlcien en installateur te Domburg, werd ervan beschuldigd in barakken en bunkers der Duitsche weer macht verlichting en water leiding te hebben aangelegd er. vele radio-toestellen voor Duit schers te hebben gerepareerd Gezien de bijzonder gunstige verklaringen in het dossier werden geen verdere vragen meer gesteld. Na een pleidooi van mr. A. H. Kuipers ver klaarde de president de be schuldiging vervallen. J. C. Provoostvan Llere te Middelburg zou vanaf 1941 lid der N.S.B. geweest zijn. Zij bezocht N.S.B.-vergaderingen. bracht den nat. soc. groet en had vriendschaopelgken om gang met N.S.B.-ers, leden van de landmacht en Duit schers. Een ekere B. C. v. LoenhoutRoelse had zji aan gebracht, toen deze zich af keurend over de landmacht had uitgelaten. Zij verklaarde. De Zeeuwen van 2-14 R.I. hebben geen heimwee Zij slaan zich er flink doorheen. Van de hand van Pater L. G W. van de Vrande, aalmoe- ziiier bij 2-14 R.I., ontvingen wij een artikel over het leven van onze Zeeuwsche jongens op Malakka. Na den boottocht en de aan komst te Port Dickson op Ma lakka beschreven te hebben vervolgt pater van de Vran de: Daar zitten we nou. de man nen van 2—14 R.I. We behoe ven elkaar niets wijs te ma ken: het was een zure pil. dat we niet naar Java mochten gaan. Ondertusschen hebben we onze spullen op het strand gegooid en zijn onze behuizing üi orde gaan maken. De jon gens hebben gewerkt als paar den. om wat orde op zaken tc brengen, en het wonderlijke gebeurde, dat de troep vrij spoedig gelegerd was, ten koste van emmers zweet, maar dat werd eraf gespoeld door een duik in de zee. Zoo zitten we dan nu op het strand van Ma lakka. en waarachtig, we be schikken over electrisch licht en over een straaltje waterlei ding, en als de avond valt en het krekelkoor in het omrin gende bosch een machtig lied begint aan te heffen, gesteund door het zware bassen eer kik- vorschen, zitten de manschap- Een in de bungalows en zingen et hoogste lied. En we hooren weer het alom bekende refrein van de „Ouwe Taaie", gezon gen ln alle mogelijke toonaar den en met lange uithalen, tel kens herhaald: „En de zon die scheen hem in zijn nek". Van de zon weten we mee te pra ten, maar we znn geen Ouwe Taaien, waarachtig niet. Het leven hier in de rimboe is niet gemakkelijk en de oefeningen in de jungle maken van der. soldaat na een kwartier, één modderige, druipende massa. Met een onweerstaanbaar en thousiasme wordt een moeras genomen, tot over de heupen door de blubber, het geweer boven het hoofd, het gezicht gecamoufleerd met vettige klei en een bos gras op den helm. Neem rustig van mfl aan, dat er pit zit in die kerels want luidkeels zingend mar cheert de troep na een derge lijk modderavontuur kaars recht naar de barakken terug. Geef ze volop wapens en voer tuigen en ze zijn in staat de hel te veroveren. Ik heb hier een krantenknipsel voor mij liggen, genomen uit ik weet niet welke courant, die in Holland verschijnt en daar staat het volgende in (het ar tikel is van de hand van Ds. J. C. Koningsbergen, veldpre diker van een ander onder deel): „Ook 2—14 R.I.. dat even noordelijker ligt, maakt het goed. De Zeeuwen hebben nog al last van heimwee". Met verbazing heb ik dat ge lezen. een verbazang die haast overging in verontwaardiging, Vanaf het ontstaan van 2—14 R.I. ben ik bg dit onderdeel feweest en ik heb altijd bewon- erd de geestkracht en de spirit van deze jongens, die dikwijls met veel moeiiykhe-' den te kampen hebben gehad, moeilijkheden die vanzelf op treden bij de oprichti.ig van een legeronderdeel, moeilijk heden die van buitenaf komen zooals betaling, legering enz Doch nooit heb ik kunnen waarnemen dat de Zeeuwen den kop lieten hangen, ook niet hier op Malakka. Familieleden van jongens in 214 R.I., gij kunt gerust zijn, jullie jongen: hebben zich er tot nog toe schitterend doorgeslagen, on danks het nijpend gebrek aan ontspanning, ondanks de zwa re dienst zijn ze fit gebleven. Nederland kan trotsch zijn or zijn Zeeuwen en nooit zal het gezegd kunnen worden dat de Zeeuw hier op het strand vai Malakka zit te treuren en dat hij zich over geeft aan eer droomerig heimwee naar de lage landen. zich niet bewust te zgn ook maar eenige ergenis te hebben gegeven. In 1943 bedankte zij als lid der N.S.B. Zij zag een aanmerkelijk verschil tusschen den Hitlergroet en den N.S.B.- groet, waarop de pres. haar verzocht, zulke praatjes ach terwege te laten. Onder een huilbui verklaarde zij nooit ie mand te hebben aangebracht. Met Dollen Dinsdag was zij gevlucht, niet omdat ztj bang was, doch slechts voor haar kinderen. Mr. Kuipers gaf toe dat ze wel aanstoot had ge geven, maar slechts lid was geworden, omdat haar man het ook was. Daar haar „bekee ring" reeds in 1943 plaats vond, achtte hij verdere inter, neering in 1946 ongemotiveerd W. Chr. Klumper, caféhouder te Middelburg. zou voor Duitschers op zijn eigen naam marken ingewisseld hebben, toen zij zelf dat niet meer mochten. Meermalen bedreigde hij Nederlanders met de Duitsche politie, terwgl hjj met Duitsche militairen op zeer goeden voet stond. Hij verklaarde, met de Groene Po litie veel ruzie te hebben ge had en dat had hem honderden gulden gekost. Zelfs de Ge stapo heeft hem eens bgna doodgeschoten In zgn zaak mocht men ook niet over po- litiek praten. Hij ontkende, ooit den Hitlergroet te heb ben gebracht. TNvee agenten, van wie bezwarende verklarin gen ter tafel waren, wilde hij wel eens voor den civielen rechter brengen, want het was gelogen Mr. Kuipers achtte het een kwestie van jaloezie. Er is geen enkele reden om aan tc nemen, dat deze man pro- Duitsch was of nat. soc. dacht Hij meende, dat het van wei nig gevoel getuigde, dat dc stationschef te Middelburg aan besch. indertijd 4 boete oplegde, toen deze zonder per ronkaartje zijn stiefzoon, die naar het Oostfront ging, naar den trein bracht. Fr. v. d. Plassche, pension houder te Zoutelande. had zich in 1941 of 1942 bij de N.S.B aangesloten. Hij was buurt- schapshoofd van den N.V.D ter plaatse en ging zeer vriendschappelijk om met le den der D. Weermacht. Ir April 1943 had hij 10 gege ven voor kleeding N.J.S. H£ zei N.S.B.-er geworden te zijn, omdat hij het van belang achtte, dat Nederland Duitsch- iand als achterland zou behou den. In den N.V.D. is ht| be drogen, omdat hij dacht, dal deze niet aan politiek deed. Mr. Kurtz wees erop. dat be schuldigde den Volksaienst be schouwde als een philanthropi- sche instelling. Voorts be schouwde hij hem meer anti Russisch dan nro-Duitsch. Aan het werk dor N.S.B. heeft hij nooit actief deelgenomen. In alle gevallen uitspraak op 25 Februari a.s. Het op 11 Jan. jl. gepubli ceerde bericht Inzake de uit 3praak van het Tribunaal ln de zaak van den 47-j. aan nemer C. v. d. Klippe te Vlis singen, behoeft in zooverre verbetering, dat besch. niet uit de beide kiesrechten is ont zet. mité uit Den Haag. is beslo ten dat het batig saldo uit Rotterdam, Den Haag en de plaatsen die nog volgen zullen alle in één fonds komen, dat beheert zal worden door een Stichting die in oprichting is. Het ledental van „Nieuw Walcheren" blijft stijgen dochnog lang niet ene genoeg. de doodstraf. Er is in ons land een comité van actie tegen de doodstrai gevormd onder voorzitterschap van dr. 2'. J. Meercens-en waai in onder anderen zitting heb ben Henr Roland Holst, ds. J. J. Buskens, Jhr. Mr. R Feith en Jef Last. Door dit comité is onlangs een manifest ver strekt, onderteekend door vele honderden vooraanstaande Ne lewanuei r. v. fing van de doodstraf wordt aangedrongen. Voor Zeeland is dezer dagen een voorloopig co mité van actie gevormd, dat bestaat uit de volgende per sonen: ds. J. H. Hanneman te Middelburg, da M. de Boer te Vlissingen, J. C. v. d. Hout te Goes en J. Geers, Baanstraat 20 te Middelburg. Adhaesiebetuigingen worden gaarne bij de laatstgenoemde, ingewacht. Bovendien wordeE adressen van geestverwanten in alle Zeeuwsche gemeenten gezocht. MIDDELBURG De centrale keuken gaat verdwijnen. Bij 250 porties dampende soep of aardappelen per dag kan de Centrale Keuken te Middelburg niet rendeeren. Daarom zal dit nuttige insti. tuut, dat in zijn glorietijd, nl. in October en November '44, toen de op elkaar gepakte be woners van Middelburg geen gas en electriciteit hadden en zelfs water ontbrak, bgna 2000 rrties per dag afleverde, per April worden opgeheven. Zelfs de voordeelige voor waarde, dat alleen 'n gedeelte van don vleeschbon meet wor den ingeleverd, kan de Mid delburgers er nu niet meer toe brengen het degelijke menu van aardappelen, vette jus en overal elders schaarsche groente voor een poovere 30 cent te gaan halen. De centrale keuken rendeert niet meer. Noch burgerbevol king, noch fabriekspersoneel, noch schoolkinderen staan meer in lange riien voor net bekende gebouwtje op 't Mo lenwater, dat in 1940 werd gebouwd. Het helpt niet meer, dat Sociale Zaken het verschil tusschen 10 en 30 centsporties bgpast, wanneer de kostprijs der maaltijden meer dan 30 cent gaat bedragen. Trouwens, zö voor wie de lagere prijs van 1 dubbeltje werd inge steld en voor wi© de keuken in de eerste plaats bedoeld was, maken er nog maar heel wei nig gebruik van. 65 van de klanten zijn nu beter gesitu eerden, die zonder dienst maagd zitten, en zich gaarne, onderwerpen aan het voor schrift van hooger hand: 1 maal in de week pap of groentensoep; en nog een keer boonen- of erwtensoep... Vroeiger vormden zij een min derheid van slechts 20 Het kan verkeeren, ook bij de „Keuken". Maar wanneer het gebouw tje op het Molenwater een maal als garage of opslag plaats in gebruik zal zijn. willen we ons de Centrale Keuken herinneren op dien laatsten Zondag voor de be vrijding, teen ue hulp-kok on der het gefluit van de grana ten in de nooit volprezen brui- neboonensoep roerde en de be woners van het benarde en overvolle Middelburg in de schaarsche oogenblikken van rust uit hun „ondergrondsche" opdoken om met hun emmer tje onder den arm naar de Keuken te draven, waar ge kookt werd! De afd. Middelburg van den AJg. Ned. Metaalbewerkers- bond hield op 12 Febr. 1946 haar jaarvergadering, waar- .n de districtsbestuurder, de heer De Roo uit Vlissingen. ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van den bond een his torisch overzicht heeft gege ven. De bond was in 1939 dc ■55.000 leden overschreden en heeft nu weer ongeveer de 40.000 leden bereikt. VLISSINGEN Donderdagmiddag werd te Vlissingen. onder groote be langstelling, het stoffelijk overschot van A. C. M. Was. sink, in leven schipper bij de Kon. Marine, met militaire eer ter aarde besteld. Toen di kist in de groeve werd neer gelaten loste het peloton twee salvo's. De vlootpredikant, ds. J. v d. Giesen, sprak woorden van troost en bemoediging voor de nabestaanden. De commandant van be. marine-detachement dankte voor de belangstelling aan der overledene bewezen. De ouds' aanwezend zee-officier tex plaatse was door twee offi cieren vertegenwoordigd. Donderdagavond werd In d Nieuwe Kerk te Vlissingen de Suriname-film van de Hern hutter zending vertoond. Pez< avond werd georganiseerd dooi de samenwerkende zendings commissies van de Herv. en Geref. kerk. Ds. J. S. Hartjes opende de bijeenkomst er wees op het mooie en verheugende van he feit dat deze avond door beidt kerken was georganiseerd Hierna gaf dc heer Seithoven Kerknieuws buitengewone class. vergadering. Op meer dan 40 plaatsen ln ons land zijn jl. Woensdag de Hervormde predikanten en ouderlingen in buitengewone classicale vergadering bijeen geweest, o.a. ook te Middel burg o.l.v. ds. J. S. Hartjes van Vlissingen. Het eerste agenda punt was de bespreking van de overeenkomst tusschen de Hervormde Kerk en de Ge reformeerde kerken in Hersteld Verband Beide gemeenschappen betreuren de kerkelijke ge scheidenheid van de belijders der Christelijke religie en wil len met behulp van een com missie van contact naar her- eeniging streven. De predikan. ten van beide kerken zullen wederzijds beroepbaar zijn en beider leden wederzijds be noembaar tot functies en be dieningen. De overeenkomst werd m.a.s. met vreugde aan genomen. Vervolgens sprak het Syno delid jhr. mr. T. H. J. W. Schorer uitvoerig over den be ginarbeid der Generale Synode sinds den Hervormingsdag '45. Tegen den achtergrond der be wogenheid over een ontker stende samenleving zag de Synode met nieuwe, open oogen als haar taak te spre ken tot de gemeenten, te ge tuigen tegenover overheid en volk en te dienen. In de middagvergadering be pleitte ds. J. van Woerden de voortgang van het werk van kerkelijk overleg en gemeente opbouw en zochten de ambts dragers naar een antwoord op een lange reeks van kerkelij ke en geestelijke vragen van het heden. Het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft den heer K. F. P. van Voorst Vader toegelaten tot de Evangelie bediening in de Hervormde kerk. Buys, gods- Hei De heer A. uienstonderwijzer bg de vormde kerk te Middelburg, is benoemd tot voorganger der Evangelisatie te Roc- kanje. een toelichting op het zen dingswerk en werd de film vertoond waarvoor groote be langstelling was. De bijeen komst werd v n gereformeer de zijde gesloten. Woensdag- en Donderdag avond had in het C.J.M.V-ge bouw te Vlissingen onder auspiciën van de Interkerke lijke commissie, belast met de behartiging van de in Vlis singen te werk gestelde ar beiders, een ontspannings avond plaats voor dijkwerkers en arbeiders aan den weder opbouw. Hierbij verleende ook de mandolineclub „C.M." haar medewerking. De heer Buurman opende de ze bijeenkomst met een kort woord waarna de comedie De Nieuwe Typiste werd op gevoerd. Een en ander viel bij de talrijke aanwezigen zeer in den smaak. De avond werd besloten met het gezamenlijk zingen van het ilhelmus". De heer F. Schets te Vlissin gen is candldaat gesteld voor de Prov. Staten in de afdeelin- gen Vlissingen. Lewedorp, 's- Heerenhoek. Heinkenszand, Ovezande en Kwadendamme, gemeenteraad. Maandagavond vergaderde de tijdelijke raad van Vee re, onder voorzitterschap van bur gemeester Jhr. den Bcer-Pooi- tugael. De voorz. deelde o.m. mede alls in het werk te zul len stellen om te trachten, do den Roompot aanwezige mijnen te laten ruimen met het oog op de visscherg. Er wordt druk gewerkt om de oudheidskamer weer in orde te brengen. De voorz. noemde het een verheugend feit, dat fle aanwas der gemeente in 1945 met 208 zielen vermeerderd ls. Bezwaarliik noemde spr het voor Veere, dat de aanwezigo kreeken van zoo'n grooten omvang zijn en dat het veel zal. kosten, deze moeilijkheden uit den weg te ruimen. De heer Kodde antwoorde hierop dat al zal het millioenen kosten. Veere weer moet woe den wat het geweest is, an ders zal het met zgn kreeken een malaria-oord wórden. Aan de „Stichting Zeeland 1945" zal voorloopig voor 5 jaren 10 ct. per inwoner worden ge stort. Een ingekomen stuk om me de te doen aan een bijdrage om de dijkwerkers extra te tracteeren, werd met 6 tegen 1 st. verworpen. Daar de kosten voor eletr. otraatverlichting zeer hoog zullen worden werd besloten bij gasverlichting te blflven. Hierna volgde de reeds ge melde benoeming van den heer L. v. d Hiele, le amb tenaar ter secretarie te Krul- ningen, tot gemeente-secreta ris. Op vragen van den heer Kasse werd medegedeeld dat aandacht zal worden geschon ken aan een noodverbinding met den Boschweg. met het oog op den inzaai van het land Voor de begraafplaats komt •en nieuwe regeling. De heer Mesu vroeg aandacht voor de afwatering hiervan. Tenslotte maakte de voorzitter bekend lat er een nieuwe ..Slchting Veere" is opgericht met het loei de restauratie van de diverse historische gebouwen ?n geveltjes alsmede den toren van het raadhuis te verzorgen. Het Rijksbureau voor Monu mentenzorg is door B. en W. ewezen op den slechten toe stand waarin de toren ver keert. waardoor het omvallen bij stormweer lang niet denk beeldig geacht moet worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10