PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nog geen commentaar van Soekamo. Dreigende politieke crisis in de V. S. De gruweldaden jegens de Russen Uit de provincie. Een nieuw stadhuis, een winkelgalerij, een schouwburg! Hoofdredacteur G. Balilntijn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg, Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch. Vlisslngen- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE. GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Vrijdag 15 Febr. 1940 189e Jaargang Nummer 39 ABONNEMENTSPRIJS 25 ceul per week. 3-20 per kwartaal, franco per post. 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVEK- TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum Der advertentie t 2 Bureaux gevestigd te Vilssingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal^g!Jel^on_2077_ei^J924_Goesj_Jj^ telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Prov- Zecuwsche Courant. Middelbu: OVEREENKOMSTIG DE VERWACHTING De Veiligheidsraad der Ver eenigde Volkeren heeft Woens dagavond de Indonesische kwestie afgehanalld en het eindresultaat is, dat Oekraïners en Russen eigen lek een poover figuur hebben geslagen. Al hun critiek kon zoo afdoende worden ontze nuwd, dat het Oekraïnsche voorstel om een commissie van onderzoek naar Indonesië te zenden slechts twee voor stemmen kreeg. De rest was tegen. Commentaar is bij zulk een uitslag eigenlijk overbodig. Duideljjk toont hij aan, dat de afgevaardigden van vrijwel al le naties, dank zij de glashel dere en puntige uiteenzettingen van Bev-in en Van Kleffens, terdege hebben ingezien waar de schoen wringt. Want laat ons eerlijk zijn: mede als ge volg van onvoldoende voorlich ting van het buitenland, wa3 de stemming tegen Nederland en Engeland, omdat men den indruk had. dat er terreur te gen de Indonesiërs werd uit- feoefend. Nu onomstootelijk leek, dat de situatie juist om gekeerd was en dat de Indo nesische extremisten terreur uitoefenden tegen de Britten, de Nederlanders en de goed willende meerderheid onder de Indonesische bevolking, oor deelde de Veiligheidsraad te recht, dat het zenden van een commissie overbodig is en dat men zich van ieder ingrypen dient te onthouden. Wat de voorstellen der Ne- derlandsche regeering aangaat betreffende de toekomst van Indonesië kan worden opge- merkt, dat deze in het buiten land een goede pers hebben. Uit Indië ontbreekt nog een duidelijke reactie De voorstel len worden nog bestudeerd. De verwachtingen zijn evenwel tamelijk optimistisch, althans in gematigde kringen. In Nederland hebben de Voorstellen een uiteenloopend commentaar uitgelokt. Onver deelde instemming kregen zij alleen ln Het Parool en de N.R.C. Andere bladen hebben, zooals ook wfl deden, critiek uitgeoefend op het feit, dat de regeering voorstellen van zulk een vérgaande strekking, gedaan heeft zonder het oor- eel van het parlement te vragen. De Tijd wijst er verder op, dat in de practijk dit voor stel neerkomt op een eventueel ..Indië los van Nederland!", de oude revolutionnaire leuze De Volkskrant en Trouw eonstateeren dat, terwijl de re geering steeds verklaard heeft, dat de Rijkseenheid de basis zou zijn van iedere regeling met de Indonesische nationa listen, zij deze gedachte echter heeft losgelaten. Uiteindelijk zullen alleen de Indonesiërs over het handhaven der Rijks eenheid te beslissen hebben en genoemde bladen achten dit on juist Veranderen aan de situatie óoet dit alles echter niets. De voorstellen zijn gedaan er kunnen niet terug worden ge nomen. Uiteindelijk willen wij. Nederlanders, het beste voor Indonesië. Daarom moeten de ze voorstellen gesteund worden en als zij eenmaal zijn aan vaard, is het onze taak eï zorg voor te dragen, dat ook de Indonesiërs het voortbestaan van de Rijkseenheid als nood- zaak gaan inzien. De toestand in Indië. Eischen van het Volksfront Dertien officieren ontslagen. Op het oogenbik schijnt de republikeinsche „regeering" de politiek te voeren de belang rijke punten in de besprekin gen met de Nederlanders eerst aan Djokjakarta voor te leg gen, voordat zij eenig besluit neemt, Sjahrir. die nog steeds geen persoonlijk commentaar van Soekarno heeft ontvangen, zal zoo spoedig mogelijk een ontmoeting met hem hebben. De dag van zijn vertrek is nog niet' vastgesteld. Het lid van het werkcomité van het Volksfront Tan Hala- ka schrijft in het republikein sche blad „Rajet": „Wij willen slechts onderhandelen nadat de Indonesische onafhankelijk heid volledig erkend is". Hij eischt het terugtrekken der Britsche en Nederlandsche strijdkrachten, het vrijlaten van Pemoeda's en politieke ge vangenen en het ontbinden der internationale gerechtshoven. Als dit programma niet door de regeering wordt geaccep teerd, aldus Halaka, dan zal het volk zelf de politiek van Volksfront bepalen. BUITENLANDSCHE PERSSTEMMEN. In meer gematigde Indone sische kringen te Batavia is men volgens de „New York Times" gunstig gestemd t.a.v. een eventueel aanvaarden der voorstellen. De wetenschap, -lat de buitenwereld het aan bod royaal vindt, heeft deze houding beïnvloed. Er zal ech ter aanzienlijken druk op de extremisten moeten worden uitgeoefend vóór deze hun eischen van volledige onafhan kelijkheid laten varen. Andere Amerikaansche bladen begroe ten de voorstellen met instem ming. ONWELWILLENDE HOUDING IN AUSTRALIË Een voorstel van den Australischen raad van vak- vereenigingen om het verbod tot het zenden van Nederland sche schepen uit Nieuw Zuld- Wales op te heffen en de sche pen onmiddellijk te laden, is door de zeevaartvereenigingen verworpen Geen schepen zul len dus uit havens van Nieuw Zuid-Wales naar Ned.-Ind!ë vertrekken. .lit Bandoeng Batavia bereikt. De reis verhop zonder onge lukken. 270 Geïnterneerden hebben de reis meegemaakt. Tn het havengebied van Bata via zijn 10 plunderaars gear resteerd terwijl in kampongs Zuid-Oost van Tandjong Priok negen arrestaties ver richt werden. Te Semarang Tas eenige activiteit van sluin •schutters. Op CeleHes ten N.O 'an Palopo werden drie sol daten van een Nederlandse!» .Patrouille, die tot den aanval over gingen gewond. De on langs in Indië aangekomen mij nenvegers hebben Batavia ver laten om mijnenvelden bij Parepare (Celebes) op te ru» jnen Schout-bij-nacht A. S. Pinke, 1e opperbevelhebber der Kon Ned. Marine in Indië, is be vorderd tot vice-admiraaL Vijfvoudige doodstraf uitgesproken. Het bijzonder gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft Woens dagmorgen een vijfvoudige doodstrafuitgesproken tegen de daders van den politieken moord op de burgemeesters van Soeren en Asteren ln Augustus 1944. H. Kromhout en P. J. Beste man, die behalve voor moord ook nog terecht stonden we gens het dienstnemen bij een vijandige mogendheid. J. S. v. d. Ploeg en J. Rollema wien uitlokking en medeplüfitigheid ten laste was gelegd en J. A. P. v. LieshoutEsbers, die be schuldigd werd van het uitle veren van gegevens aan den vijand, zijn door het hof allen ter dood veroordeeld met recht op cassatie. COLLABORATIE MET DEN VIJAND. Dertien officieren van de Ne derlandsche kustwacht de gouvernemenstmarine zijn. onder beschuldiging van col laboratie tijdens de Japansche bezetting, ontslagen. Over de vraag, of zij eervol dan wel oneervol ontslagen zullen wor den, moet nog oeslist worden. De voorzitter van de commissie van onderzoek is schout bij nacht F. W. Coster, U.N.O TIJDELIJK TE NEW YORK. Het voorstel om de U.N.O. tijdelijk te New York onder te brengen is aangenomen met 25 tegen 13 stemmen. DE RUSSISCHE VERKIEZINGEN. 9,7 der stemgerechtig den hebben bij de verkiezingen voor aen oppersten Sovjet nun stem uitgebracht, nl. 101 mil- lioen 450.936 personen. 100 millioen 621,225 stemmen werden uitgebracht voor het blok van communisten en par- ijloozen; tegen dit blok werden 319.599 stemmen uitgebracht- De laatste Britsche be vrijdingstroepen zullen heden Noorwegen verlaten. H.M. de Koningin nspecteert oorlogsbodems. H. M. de Koningin heeft Donderdagmorgen de torpedo- bootjager „Evertsen" en het fregat „Johan Maurits" te Am sterdam geïnspecteerd. De „Evertsen" vertrekt Zondag naar Oost-Indië, terwijl de „Johan Maurits" Vrijdag voor een jaar naar West-Indië ver trekt, waarbij ook als vlagver toon een reis naar Zuid-Ameri- ka wordt gemaakt. AFLEVERING SCHEERZEEP. De scheerzeep op bon 18 der tabakskaart zal na 3 Maart a.s. worden afgeleverd De aandacht wordt er op geves tigd, dat een stukje scheer zeep 50 gram en niet 45 gram weegt. Het Wereldgebeuren Truman heeft aan populariteit ingeboet. Maatregelen om oorlogsmisdadigers op te sporen. Trumans regeering staat volgens Reuter voor een poli tieke crisis nu Harold Ickes, de minister van binnenlandsche zaken ztfn ontslag heeft ge vraagd en met ingang van he den heeft gekregen. Ickes heeft Roosevelt gedurende diens ge- heele ambtsperiode bijgestaan en was een bekend voorstan der van de New Deal politiek. Op bittere wijze liet Ickes zich uit over de benoeming van Ed win Pauley tot onderminister van marine en over Trumans keuze van ministers en advi seurs. Hij beschuldigt Pauley er van zijn politieken invloed aan te wenden ten eigen bate Het proces te Neurenberg Russische aanklager aan het woord. De Russische aanklager, ko lonel Pokrovski besprak Woensdag te Neurenberg de gruweldaden die de Duitschers jegens Russische krijgsgevan genen hebben begaan. Po krovski citeerde een order van de 60ste gemotoriseerde infan- terie-divisie die behelst dat een menschelijke houding tegen over gevangenen niet toelaat baar was en dat de vernietiging van den vijand door vuur en zwaard tot het uiterste moest worden doorgezet! De voeding voor Russische krijgsgevangellen bedroeg in het begin van den oorlog 6 kg. brood, 400 gr. vleesch, 440 gr. vet en 600 gr. suiker per maand, doch latere orders be valen dat de Russen als vleesch alleen paardencadavers moch- In één dag heeft een convooi ten hebben. Von Rundstedt be val in een order dat het oprui men van mijnenvelden, ,,ter besparing van Duitsch bloed" door Russische krijgsgevange nen moest geschieden. De aan klager verklaarde dat de schandelijke behandeling van de krijgsgevangenen in het aanvalsplan was opgenomen en haalde het getuigenis aan van Halder die beweerde dat Hit- Ier had gezegd dat de Russen niet volgens de Haagsche con ventie behoefden te worden be handeld omdat deze de Haag sche conventie niet hebben on derteekend. Uit gevonden or ders werd 't brandmerken van krijgsgevangenen bevestigd. De bijzonderheden die Po krovski onthulde waren zoo gruwelijk, dat zij alles wat aan sadisme en verwording reeds onthuld is, nog overtreffen. Donderdag zet Pokrovski zijn aanklacht voort, want zij is zoo omvangrijk dat zij bijna twee volle dagen zal eischen! DE ZEELAND. en wel in het geschil over oliegebieden tusschen de fede rale regeering en den staat Californië. Er treedt veel cri tiek aan den dag tegen de overheerschende positie, welke een groep persoonlijke vrien den, afkomstig uit diens thuis- staat Missouri, in de regeering inneemt. Deze groep is bekend onder den naam „Missouri- bende". Deze personen zouden de noodige capaciteiten en on dervinding missen. Truman heeft de laatste weken zoo veel aan populariteit en poli tiek aanzien ingeboet, dat hij als eerste minister in een par lementair kabinet, geen motie van vertrouwen inzake de loo- pende kwesties zou kunnen verwerven. Een algeheele ver schuiving in Trumans kabinet en onder zijn adviseurs schijnt thans onvermijdelijk en de ont brande politieke strijd zou het geheele wetgevingsprogram van de regeering, de leening aan Engeland incluis, in ge vaar kunnen brengen. Men zegt. dat de democratische lei ders een soort „schaduwregee- ring" willen gaan vormen. Meer en meer schijnt men er in partijkringen toe te neigen Fred Vinson, den minister van financiën, als eventueel op volger van Truman te ponee ren. Met algemeene stemmen heeft de algemeene vergade ring van de U.N.O. het besluit genomen, dat alle leden zich moeten verbinden de noodige maatregelen te nemen om alle oorlogsmisdadigers te arrestee ren en hen ter berechting 'te rug te zenden naar de landen, waar zij hun misdaad hebben bedreven. Men besloot ook, dat landen, die geen lid van de U.N.O. zijn oorlogsmisdadigers in hun gebieden moeten opspo- ien en uitleveren aan de lan den. waar zij hun misdaden begingen. Hierdoor wordt dus een vrjj groote zekerheid ver kregen, dat geen der oorlogs misdadigers aan zijn gerechte straf zal ontkomen. Textiel en huisraad voor huwenden. Zij, die op of nè. 18 Febr. a.s. in het huwelijk treden kunnen van af dien datum weer aan vragen om textiel, serviesgoed, metalen keukengerei en hou ten meubelen indienen bij den distributiedienst der gemeente van vestiging van het as. ge zin. Repatrieerenden uit Ned.-In «Uë kunnen wanneer zij een Zelfstandige huishouding gaan voeren, thans ook aanvragen indienen om metalen keuken gerei en serviesgoed. A.s. moeders kunnen maanden voor de bevalling een aanvraag indienen om een ba bybedkruikje, een babyteil en eventueel andere noodzakelijke artikelen. In geval van brand (niet veroorzaakt door oorlogsge weld), kunnen bij verwoesting thans ook aanvragen worden ingediend om metalen keuken gerei en serviesgoed. Ten slotte kunnen in geval len van gezinsuitbreiding ver gunningen worden aange vraagd voor een aantal ledikanten, overeenkomende met het aantal personen waar mede het gezin wordt uitge breid. Het water in Almelo zakt. Het water in Almelo is thans langzaam aan het zakken. Woensdagnacht daalde de wa terstand in de straten met cm. en in het kanaal Almeio- Nordhorn met 60 cm. Het marktplein en omliggende straten zijn weer reeds droog gevallen. Van alle zijden zijn hulpploegen naar Almeo ver trokken. Het verkeer op de Twente kanalen is geheel stop gezet. Uitbreidingsplannen voor „de Schelde". Een nieuw station en nieuwe industrie-havens. GROOTSCHE OPBOUWPLANNEN VAN VLISSINGEN. In de twee vorige artikelen over Vlissingen hebben wij vrijwel uitsluitend geschreven over de herstelwerkzaamhe den. Het gemeentebestuur van deze stad stelt zich echter niet alleen ten dbel weer op te bouwen wat vernield werd, doch het wijdt zich ook met vollen ijver aan een grootsch uitbreidingsplan, teneinde de expansiemogelijkheden welke Vlissingen als haven-, indus trie- en badplaats ongetwijfeld geboden worden, ten volle uit te buiten. Reeds in de bezettingsjaren werden een uitbreidingsplan en een urgentieprogram sa mengesteld, welke later hier en daar nog aan de gewijzig de toestanden en omstandig heden werden aangepast er waarvan de uitwerking thans langzaam maar zeker vordert. Wij willen slechts eenige van de meest interessante objecten noemen. Allereerst dan hel nieuwe stadhuis, dat op de Nieuwe Markt zal verrijzen met het front naar de Badhuis straat en met de achterzijde grenzend aan de Brouwenaar. straat. Als de plannen in hun huldigen vorm verwezenlijkt kunnen worden het archi tectenbureau Roosenburgh maakte reeds een ontwerp zal Vlissingen een majestueus stadhuis krijgen, dat de Nieuwe .Markt tot het werkelijke stadscentrum zal stempelen Het ligt in de bedoeling, be halve de secretarie ook het bureau van politie en het het landschapskarakter, het bureau van gemeentewerken er in onder te brengen. Het zal echter nog wel enkele jaren duren, voordat met den bouw begonnen kan worden. Aansluitend aan het stad huis zijn een hotel, een schouwburg en een winkelga lerij tot aan de Badhuisstraat geprojecteerd. De Paul Kru- gerstr. zal dan ter plaatse ver breed worden, zoodat mede een vrij uitzicht op het huis wordt verkregen. Voor de minder optimistische lezers, die wellicht zullen tegenwer pen, dat dit alles heel mooi en gemakkelijk op papier is te zetten, mogen wij wel ver klappen, dat voor het hotel en enkele groote winkelpanden reeds liefhebbers blijken te zijn De Paul Krugerstraat zal, zooals wellicht bekend, de Badhuisstraat doorbreken er aansluiten op een, op den ge dempten Spuiboezem aan t« leggen straat, die het verleng de van de Spuistraat zal vor men. T.a.v. de demping van den Spuiboezem zijn de onderhan delingen met den Polder Wal- cheren reeds in een vergevor derd stadium. In het voorjaar wordt een zandzuiger verwacht, die den Spuiboezem alsmede het ter rein achter den Nolledyk ook een halve millioen M3 zal kunnen volspuiten. HET PLAN- LAMMERENBURG. Een uit stedebouwkundig oogpunt zeer geslaagd plan is verder het Plan-Lammeren- burg, dat voorziet in den bouw van 1000 woningen. Dit plan is geheel aangepast aan wordt begrensd door nieuw aan te leggen hofsteden, bevat woningen met groote tuinen, om daarna geleidelijk over te gaan in dichter gebouwde hui zenblokken met een stadska- rakter. Hoewei dit plan als een der eerste op het program staat, zal dit jaar nog wel niet met de uitvoering begonnen kunnen worden. UITBREIDING „SCHELDE". Groote aandacht is in het uitbreidingsplan voorts besteed aan de industrie, de scheep vaart en het verkeer. Vanzelfsprekend is hierbij een groote plaats ingeruimd aan de Kon. Mij. „de Schelde". Mettertijd zal het fabrieks complex zich in Noordelijke richting uitstrekken tot over de Verlengde Paul Kruger straat. Binnen afzienbaren tijd zal ook de Aagje Dekenstraat tusschen Scheldestraat en Van Dishoeckstraat voor het ver keer worden gesloten, daar _,de Schelde" voornemens is, ter plaatse een groote lasch- loods te bouwen, teneinde zich ook meer op de nieuwe bouw methode in den scheepsbouw lasschen inplaats van klin ken te kunnen gaan toe leggen. Aan den Nieuwen Vlissin'gschen weg nabij de vuilnisbelt zal de nieuwe hout zagerij van „de Schelde" ko men, met een houthaven uit mondend in het kanaal. Verder zijn in dezelfde om geving-, meer in de richting van Souburg, nog 3 havens ge projecteerd, waar kleinere in dustrieën en bedrijven zich kunnen vestigen, zoodat de groote binnenhavens voor hun eigenlijke doel, het overslaan van goederen enz., kunnen woi den gebruikt. Uit een en ander zal men reeds begrepen hebben, dat het vliegveld niet op dezelfde plaats terugkeert. Dit is meer N.W. geprojecteerd, ter hoog te van Souburg. NIEUWE WEGEN. Met den aanleg van de in. dustriehavens komt vanzelf sprekend, ook de Nieuwe Vlis- singsche weg tusschen Sou burg en Vlissingen te verval len. Daar men aan dezen weg, welke door de inundatie en de oorlogshandelingen veel ge leden heeft, niet veel kosten meer wil besteden, zal wel licht over niet al te langen tijd reeds een nieuwe weg wor den gelegd, meer Westelij ker dan de bestaande, dwars over iet vliegveld. De defini tieve oplossing zal eerst wor den verkregen, wanneer met den aanleg van den nieuwen rijksweg Nieuw- en St. Joos- landVlissingen wordt begon nen. Deze weg zal rechtstreeks naar Vlissingen leiden, ten Noorden van Souburg met een hooge, beweegbare brug (waarschijnlijk een rolbascule brug) het kanaal passeeren, en vervolgens over het vliegveld en nog ten W. van de begraaf plaats, naar het nieuwe stads centrum leiden. NIEUW SPOORWEGSTATION Verder nog het spoorweg station. Het staat vrgwel vast dat het niet meer op de plaats van het huidige zal worden op gebouwd. Of het op het terrein van het zgn. „Oude Station", dan wel aan den Ouden Vlis- singschen weg moet komen te liggen, vormt nog een onder werp van studie voor den tech- nischen dienst van de Spoor- woeste Nollebosch meer naai het Noordwesten ontworpen, met ook meerdere sportterrei nen in dit ontspanningsgebied Het bovenstaande, slechts zeer globale overzicht van het uitbreidingsplan, moge het in zicht hebben gegeven dat Vlis singen groote plannen koes tert. Het heeft een rijk, doch geenszins overladen en over dadig program. Het gemeente bestuur heeft zich geen tjjds- limiet, gesteld, binnen welke het zijn plannen verwezenlijkt wenscht te zien. Het gaat kalm en vastberaden op den inge slagen weg voort, stap voor stap, naar gelang de omstan digheden dit mogelijk maken. NaSr aanleiding van het be richt in de Nat. Kott. Crt., dat de Stoomvaart Maatschappi) „Zeeland" den dienst tusschen Nederland en Engeland zal on derhouden van Hoek van Hol land uit, in verband met de vernielingen in de haven van Vlissingen, hebben wtf ons om nadere informaties gewend tot de N.V. Wm. EL Muller en Co. te Rotterdam met de vraag of dit een definitief vertrek van de „Zeeland" uit Vlissin gen beteekende. Men deelde ons mede, dat het bericht van de NJR.C. als voorbarig moet worden be schouwd, daar o.m. de maat schappij „Zeeland" nog niet over haar schepen kan beschik ken. Wel maken de vernielln gen In de haven van Vlissin gen het onvermijdelijk, dat als de diensten hervat kunnen worden, van een andere haven gebruik wordt gemaakt. Dit beteekent echter NIET, dat daarmede besloten is tot definitief vertrek uit Vlissin gen. Deze kwestie zal nader moeten worden bezien en de vraag, of de ,Zeeland" in nor malen tjjd weer naar haar oude ..home" terug zal keeren zal in de toekomst afhankelijk zWn van factoren, die thans nog niet beoordeeld kunnen worden. Bezoek dr. ir. J. A. Ringers. Op den eersten dag van zijn bezoek aan Zeeland heeft de minister van openbare wer ken. dr. ir. J. A. Ringers, be sprekingen gevoerd met het ge meentebestuur van Middelburg over den wederopbouw der stad en het noodherstel; met enkele leden van Ged. Staten over polderaangelegenheden en met het gemeentebestuur van Vlissingen en den heer A. Smit, directeur van de Kon. Mij. de Schelde, over Vlissingsche aan gelegenheden. Mede werd ontvangen de heer L A. Stofkoper, voorzitter van dé Vereeniging „Handelsbelan gen" te Middelburg, die spoed betrachting vroeg bij het her stel van Middelburg en infor meerde of inderdaad de priori teit van Walcheren bij de her stelwerkzaamheden, is opgehe ven. Zooals bekend brengt de minister heden een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Verjaarssurprise voor gifhandeiaar. UITGEBREIDE SLUIK. HANDEL ONTDEKT. De C.C.D. te Middelburg heeft in samenwerking mee rijks- en gemeentepolitie een dezer dagen een bekenden gif handelaar, den 27-jarigen vee handelaar J. P. L. te Middel burg, precies op zijn verjaar, dag een prachtige surprise bereid. Op dien dag is n.l. in zyn woning en in zijn stal in- beslaggenomen een hoeveel heid scherpe revolverpatro. nen, een flinke hoeveelheid Belgische shag, vleesch van een frauduleus geslacht var ken, en een hoeveelneid zil vergeld, waardoor ook de fis cale recherche bij het onder zoek werd ingeschakeld. Naar aanleiding van deze vangst ging men eens verder neuzen en ontdekte men tot zrjn verbazing een groote hoe veelheid clandestien vee in de stallen van L., nl. varkens, runderen en paarden. L. had dit vee waarschijnlijk uit Hol land betrokken en verhandel de dit o.m. naar Zeeuwsch- viaanderen, waarbij het zeer wel mogelijk is, dat het ook de grens over ging. Dit vee waarvan blijkbaar ook geslacht en verkocht werd, bleek besmet met mond en klauwzeer. Op denzelfden feestdag i£ in verband hiermee, in een perceel op de Loskade ook een hoeveelheid Belgische shag in beslag genomen, waar voor zekere J. werd verbali- seerd. Genoemde L., die hande'dc zonder zich ook maar van één enkel voorschrift iets aan te trekken, bleek echter van meerdere markten thuis te zijn. Zoo had hij een groote hoeveelheid hout in voorraad, dat hij in een eigen zaagin. richting verwerkte en als brandhout naar Den Haag en Rotterdam verkocht. Waar schijnlijk is dit echter maar camouflage geweest, want on der de ladingen hout werden andere producten ciandestien vervoerd. L., die zich van ver. scheidene handlangers bedien de, heeft zich tijdens het on derzoek, dat reeds meer dan een week gaande is, uit de voeten gemaakt. Nadere bijzonderheden kun nen in verband met de voort zetting van het onderzoek nog niet bekend gemaakt worden. ZEEUWSCH GENOOTSCHAJ DER WETENSCHAPPEN. In een dezer dagen gehou den vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen deelde de voorzit ter mede dat mr. Th. G. van Eek aan het Genootschap had vermaakt zijn kostbare boeke rij van 6000 banden, die inmid dels naar de Prov. Bibliotheek is overgebracht. De heer J. C. P. de Baat Doelman had gele gateerd een belangrijke verza meling briefkaarten en foto's betreffende Zeeland, terwijl als geschenk ter tafel was eer. zilveren schenkblad, door da Staten van Zeeland in 1647 vereerd aan Johan Evertsen. ter eere van zijn overwinning op de Duinkerker kapers ln 1636, alsmede een tafelbel uit 1678[ afkomstig van een der le den van het Genootschap van hetzelfde geslacht, beide ge schonken door mr G. C. Bjjle- veld, afstammeling der Evert- sens in de vrouwelijke lijn. Dr. W. S. Unger hield een voordracht over de oudste rei zen der Zeeuwen naar .Indië. NED. BANK. Met ingang van 1 Sept. 1946 is Jhr G G. A. van Nispen. directeur van de Nederland sche Bank te Middelburg, be noemd tot agent in Den Haag. Als zijn opvolger in Middel burg zal worden aangesteld; Mr. P. A. J. Jas. ZEEUWSCH OORLOGSMUSEUM. Belanghebbenden zij herin nerd aan de morgenmiddag 2 uur te houden vergadering in hetNed Koffiehuis. Dam, Middelburg om te komen tot oprichting van een vereeniging voor een Zeeuwsch Oorlogsmu- um. Op initiatief van den Ned. Kath. Volksbond en R. K. Mid dens tan dsvereeniging te Vlis singen zal binnenkort worden overgegaan tot vorming eener oudercommissie voor de R. K. scholen. Van verschillende zijden be reikten ons klachten over het feit, dat te Middelburg gede tineerde N.S.B.-ers, die in. Vlissingen komen werken, in den trein personencoupé's be zetten, terwijl de gewone rei zigers in den goederenwagon moeten plaats nemen. Dit ge schiedt hoofdzakelijk bij den trein van 17 uur uit Vlissingen. De stationschef deelde ons mede, dat hij vorige week aan de bewakers van de N.S.B.- ers den goederenwagon had aangewezen voor vervoer. Kei was hem niet bekend, dat de N.S.B.-ers na dezen keer nog gereisd hadden. Thans zijn echter instructies gegeven, dat de N.S.B.-ers voorrang krijgen bij het vervoer pergoede renwagon! Op Walcheren is men nu do situatie meester geworden. Op de teekening is in kaart ge bracht, het verloop van deu toestand op Walcheren vanaf het bombardement op 3 Octo ber 1944, tot op heden. Men vindt op dat kaartje aangege ven de plaatsen waar de door braken plaats vonden, de af metingen van 'de gemaakte dijkgaten en wanneer deze ge sloten zijn. Tevens is aangege ven, hoe de stand van het on- dergeloopen gebied thans is. Laatste nieuws DE SLOTZITTING VAN DE UNO. De algemeene vergadering van de U.N.O. heeft met een parigheid van stemmen het voorstel, het voorioopige hoofdkwartier in New York en het definitieve hoofdkwartier in North Freenwich te vesti gen, aangenomen. De Britsche min.-pres. Attlee heeft tenslotte eenige woorden gesproken als uiting van dit eerste gedeelte van de bijeen komst van de algemeene ver gadering. Attlee legde er den. nadruk op, dat er tijdens dezo bijeenkomst groote resultaten bereikt zgn: Zij die teleurge steld ztfn hebben hun verwach tingen te hoog gesteld. De voorz., Spaak, hield ver volgens een korte rede, waarin hg o.m. ook den goeden geest prees, die er tijdens de boeen komsten had geheerscht. De secr-gen. Tryge Lie, die wees er tenslotte op, dat miL lioenen hongerigen en in lom pen gekleeden vol hoop opzien naar deze nieuwe organisatie. De voorz. sloot daarop om 0.35 uur de vergadering. ALMELO EIND DEZE WEEK DROOG? Verwacht wordt dat eind va nde week de straten in Almelo weer droog zullen zyn. Naar alle kanten is er thans weer verbinding. Zelfs de poat wordt bezorgd. Donderdag werd een ver binding gemaakt tusschen het Overjjselsch Kanaal en de zg. Veeneleiding. Door een sluis in een djjk stroomt het water thans met kracht in het ka naal AlmeloNorühorn, van waar het door een andere sluis naar het Overijsselsch Kanaal wordt afgevoerd. OLYMPISCHE SPELEN IN 1948 TE LONDEN. Officieel is bekend gemaakt, dat de Olympische Spelen in den zomer van 1948 in Londen zullen worden georganiseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5