PHOVIMCIALE ZEEUWSCHE COUDAHT Ontvoogding van Indonesisch bestuur. Het kruisverhoor van von Paulus. Beslissing over Indonesische kwestie vertraagd. Peenverbouwers wenschen schadeloosstelling. Uit de provincie. NIEUWE BONNEN Hoofdredacteur G. Baltintijn (met redactloneete medewerking van dr- W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma P. van dc Velde Jr., Vllssingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L- van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoch. Vllssingen- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Donderdag 14 Febr. '48 189e Jaargang Nummer 38 ABONNEMENTSPRIJS *5 cent per week. t 3-20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per Irwirtaak Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per nim-, minimum oer advertentie 1 2 Bureaux gevestigd te Vlissingcn Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnenMiddelburg: Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924- Goes - Turtkade 15. telefoon 2475- Terneuaen Nieuwedlepstraat 23J*ostrekentng3M3uo_^^ Vérstrekkende maatregelen op Borneo officieel afgekondigd. Nederlandsche en Britsche militairen gesneuveld. Vérstrekkende maatregelen betreffende de ontvoogding van het Indonesische bestuur zijn volgens het Bandjermasmsche blad „Borneopost" door den commandeerenden officier van de NICA, den heer Oberman, officieel afgekondigd voor het Hoeloe-Soengai gebied en ver scheidene streken van Z.W. en Z.O. Borneo. De afdeeiing Hoeloe-Soengai wordt bestuurd door een Nederlandschen as sistent-resident. De vijf onder afdelingen worden opgeheven en de vroegere controieurspos- ten worden niet meer bezet. De af deeling is thans recht streeks in acht districten ver deeld met een Indonesisch be stuursambtenaar aan het hoofd. De tegenwoordige on derdistricten worden gehand haafd. Boven de districtshoof den is 'n nieuwe functionaris ge steld als een centrale Indonesi sche bestuursambtenaar. De assistent-resident is het hoofd van het plaatselijke bestuur voor de geheele afdeeling. De districtshoofden zijn het hoofd van het plaatselijk bestuur in hun ressort, voor zoover de tot deze functie behoorende be voegdheden door den assistent resident op hen overgedragen Z°Uit deze maatregelen blijkt de nieuwe koers op duidelijke wijze. SIR ARCHIBALD BIJ SJAHR1R Officieel is medegedeeld, dat sir Archibald Clark Kerr gisteren Sjahrir in diens wo ning bezocht he^ft. De Britsche ambassadeur ontving dr. Van Hoogstraten van het Ned.-Indisch departe ment voor economische zaken. COMMENTAAR OP DE REGEERINGSVOOR STELLEN. „Het Dagblad" te Batavia sohrgft, dat de regeeringsvoor- stellen den verjongden geest in liet nieuwe Nederland aantoo- nen. Het recht van Indonesië haar eigan lot èn toekomst te bepalen wordt erkend. De West-Indische pers vindt de voostellen onbaatzuchtig en wijst er op. dat zij niet gebo ren zijn uit de huidige moei lijkheden. maar gebaseerd zijn op de rede van H M. de Ko ningin. De ,.New York Times" vergelijkt de politiek ten aan zien van Indonesië met die Amerika ten opzichte van de Philippijnen voert- Zeker be- teekent dit het einde van het koloniale tijdperk, aldus het blad en het voorziet in de stichting van het Indonesische gemeenebest als deelgenoot in het Nederlandsche Koninkrijk. SJARIFOEDIN GEWOND. De republikeinsche „mi nister" van binnenlandsche veiligheid Amir Sjarifoedin is gewond en opgenomen in een ziekenhuis. De oorzaak van zijn verwonding, ontstaan op een autoreis, is nog onbekend Nader wordt gemeld,dat Sjarifoedin een auto-ongeluk heeft gehad. Hij heeft een arm gebroken en een hoofdwond opgeloopen. MIJNENVEGERS OVERGENOMEN. De Kon. Ned. Marine heeft voor den dienst in Indische wa teren van de Engelsche vloot vier groote mijnenvegers van het type Bathurst overgeno men Zij zullen de namen „Bat jan". „Boeroe". ..Ceram" en „Morotai" dragen. Te Batavia is de tweede groep Marva's uit Colombo aangekomen. „NIEUW AMSTERDAM" NAAR JAVA? De „Nieuw Amsterdam" is van Ceylon naar Singapore vertrokken met 3000 Neder landsche militairen, 50 Mar va's, 200 burgers en eenige Britsche officieren aan boord. Men neemt aan, dat het schip op weg is naar Java. DE TOESTAND OP JAVA. Een aantal Japanners heeft zich by de Indonesiërs, die het Noordelijk deel van Bandoeng beheerschen. gevoegd. Het op- *ertoezicht over de verdediging zou aan hen zijn toevertrouwd, van 15 Febr. af zal dit deel v! voor de bewoners van het Zuideljjke gedeelte herme tisch gesloten zijn. Gedurende weekeinde zijn ongeveer 4U huizen, meerendeels kam ponghuizen in het centrum van Bandoeng afgebrand. Met drie brandbommen werd deze brand veroorzaakt. ZUIVERINGSACTIE EISCHT DOODEN. Nederlandsche en Britsche troepen hebben een zuiverings actie 6 km. ten Z. van Bata via uitgevoerd. Een Nederland sche offióier en een soldaat werden gedood, twee soldaten gewond. Een Britsche officier werd gewond en twee soldaten werden gedood bij Bekassi. Op weg naar Bekassi werden 25 wegversperringen ontmoet. Hier en daar schoten sluip schutters. In Batavia zijn huizen ln het gebied van Tanahbang door zocht, waarbij drie personen als verdacht van moord zijn gear resteerd. Het eerste Nederlandsche bataljon dat Malakka heeft verlaten is op Banka geland en heeft zonder tegenstand de hoofdstad Muntok bezet. DRIE NEDERLANDSCHE MARINIERS GEDOOD Maandag zijn b|j een aanval van Indonesiërs in de wijk Po- lonia te Meester Cornelia drie Nederlandsche mariniers ge dood. Nadere bijzonderheden zgn nog niet bekend. Duurder goederenvervoer per spoor. Met ingang van 1 Maart a.s. worden de tarieven voor goe derenvervoer per spoor ver hoogd. De verhooging zal va- rieeren naar gelang van af stand en aard der zending, van s £°ed. WaK°nlading Het minium bedrag per wa gon wordt bepaald op 27.50, ook het vervoer van levende dieren. Leidende figuren van Unilever gearresteerd. Naar w|j vernemen heeft de economische recherche te Rot terdam vyftien leidende per soonlijkheden van de naamloo ze vennootschap Unilever Ver koopcentrale gearresteerd, on der wie de geheele directie. In het huidige stadium van het onderzoek kunnen nog geen nadere mededeelingen worden verstrekt, maar In ieder geval schijnt vast te staan, dat er handigheidjes met boterbon nen hebben plaatsgevonden, waarvan er duizenden werden verduisterd en opnieuw in om loop gebracht. Binnen enkele dagen hoopt de politie over de ze aangelegenheid een boekje te kunnen opendoen. NAUWE SAMENWERKING IN AMSTERDAMSCH SCHEEPSBOUWBEDRIJF. De Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij en de Ne derlandsche Dok Maatschappij t£ Amsterdam, hebben beslo ten in den vervolge ten nauw ste samen te werken. In dit verband wordt een vennoot schap onder firma opgericht, odder den naam „Nederland sche Dok- en Scheepsbouw- Maatschappij". Hierin zullen de activa der beide N.V.'s worden ondergebracht. Het proces te Neurenberg Duitsche propaganda fantaseerde berichten ran aanhankelijkheid. Hongarije had een incident noodig. Veel belangrijks heeft het kruisverhoor van von Paulus niet naar voren gebracht. De meesten van de negen verdedi gers, die aan het verhoor deelnamen, hadden blijkbaar alleen de bedoeling von Pau lus eigen verantwoordelijkheid vast te stellen voor wat hg een „misdadigen overval" noemde. Hij verklaarde zijn be denkingen op militaire en mo reele gronden te hebben uit gesproken. doch aanvankelijk te meenen dat h|j slechts zijn plicht deed tegenover het va derland. Het verhoor deed den indruk ontstaan, dat de Duit sche propaganda zich zelfs niet ontzien heeft, boodschappen van aanhankelijkheid aan den Führer van mannen, die bij duizenden stierven, te fanta- seeren. De veldmaarschalk zei.de de strijd b|j Stalingrad slechts voortgezet te hebben omdat het werd voorgesteld alsof Duitschlands lot afhing van de weken waarin Stalingrad nog gehouden kon worden. In de middagzitting werd verder Erich von Busschenha- ge verhoord, die verklaringen aflegde van zgn zending naai Finland ter voorbereiding van den aanval. In het verloop van den mid dag heeft Zorya zijn betoog over Duitschlands oorlogsvoor bereiding voortgezet. Hij legde een verklaring over van den Hongaarschen inlichtingen- De overstroomingen in Twente hebben verschillende hoofdstraten van Hengelo in kolkende rivieren herschapen. In de meeste fabrieken moest het werk worden gestaakt. Hier en daar stond tot 30 c.m. water. Men is er toe overge gaan een afvoersloot te gra ven naar het Twente-kanaal. Uit Duitschland komen be richten dat de Rijn nu zakt. dienst, waarin wordt gezegd, dat de nazi-kliek in Hongarije een incident noodig had om den oorlog met Rusland te f>rovoceeren. Duitsche vlieg- uigen met Russische kentee- kenen hebben hierop op 24 Juni 1941 plaatsen in het door Hongarije geannexeerde Kar- pathorus-Rusland gebombar deerd en nog dienzelfden avond verklaarde de Kroonraad on der presidium van Horthy den oorlog aan Rusland. Zorya wees er nogmaals op, dat het Duitschlands bedoeling was de bevolking van Rusland uit te roeien. Gezagstroepen te Den Helder pleegden overval. Te Den Helder heeft de poli tie een 8-tal onderofficieren van de 1ste compagnie gezags troepen gearresteerd daar zij by een nachtelgken overval op de voormalige weesinrichting opgeslagen meubelen van N.S. B.-ers ontvreemd hadden. De kapitein Jacobson. comman dant en tevens garnizoenscom mandant van den Helder, die van dezen overval later op de hoogte is gesteld, is eveneens gearresteerd daar hij de goe deren in de kazerne had laten opslaan en hij, ^>m zijn man schappen te dekken, de politie bij een verhoor volkomen om den tuin heeft geleid. De gezagstroepen hadden in hun cantine een groot gebrek aan meubelen. De onderofficieren wisten daar wel aan te komen en kregen daartoe van den kapitein verlof die zelf zijn ka- piteinsjas leende. De arrestan ten zgn ter beschikking van den auditeur-militair gesteld. Met nadruk wordt er op ge wezen dat onderofficieren en manschappen van de 6de com pagnie gezagstroepen niets te maken hebben met deze af faire. Het Wereldgebeuren Argentinië beschuldigd van collaboratie. De Belgische koningskwestie. Men was in den Veiligheids raad op een haar na aan een beslissing toe over de Oekrain- sche klacht, welke inhield, dat de aanwezigheid van Britsche- troepen in Indonesië een be dreiging voor de veiligheid van de wereld inhouden, toen de Egyptische afgevaardigde Ri- az, een amendement indiende. Dit hield o.m. in, dat de raad zich op een nader te bepalen datum zon verklaren over de volgende feiten: Britsche troe pen zouden onder geen voor waarde tegen de Indonesische beweging worden gebruikt en teruggetrokken worden, zoo dra zg zich van hun taak zou den hebben gekweten. Voorts verlangt de raad den uitslag der onderhandelingen, die naar hy hoopt gunstige resultaten zullen hebben, t« vernemen en behoudt zich het richt voor in de toekomst acties te voeren, welke nocdig geacht worden. Wisjinski vond dit voorstel het bestudeèren fwaard. De ge heele situatie ls thans inge wikkelder gemaakt door dit amendement. In de vergadering van de sociaal-economische commissie van de U.N.O. is het yoorstel van de V.S. in den loop van dit jaar een internationale conferentie over de tewerkstel ling bgeen te roepen met al- gemeene instemming begroet. Voor een verrassing zergde het ministerie van buitenland- sche zaken te Washington door de publicatie van een me morandum, waarin de Argen- tijnsche regeering-Peron er rechtstreeks van beschuldigd wordt „positieve" hulp te heb ben verleend aan de Asmo- gendheden en het AVnerlkaan- sche blok te hebben onder mijnd door een camouflage strategie. Een uitgebreid net spionnagediensten lag over Ar- gentinië en de naburige repu blieken uitgespreid, terwgi Franco was ingeschakeld om dè Zuid-Amerikaansche staten in den ban van de As te lok kend. Al mogen de beschuldi gingen dan ook niet de po sitie van de Argentijnsche de legatie ter U.N.Ö. beïnvloeden, rie komende verkiezingen in Argentinië op 24 Febr. zullen er toch wel den weerslag van ondervinden. De „Journal of Teheran" heeft heden het eerste be richt over Sovjet-Russische voorbereidingen tot ontruiming van Perzië gepubliceerd. Het blad schrijft, dat de Russen in Miyandoeab (Azerbeidsjan) voorbereidingen treffen om weg te trekken. Daarentegen wordt door Reuter melding ge maakt van de aankomst van een groot aantal Britsche mi litairen in Teheran. De secretaris van koning Leopold HI heeft in een pers conferentie een verklaring af gelegd, waarin hg de bewering weerlegde, dat de koning zijn eigen deportatie zou hebben voorbereid. Nooit heeft de ko ning verklaard, dat de oorlog voor België op 28 Mei '40 ge ëindigd was, hij bevestigde in dat jaar nooit te zullen in gaan op onderhandelingen met den bezetter en voorts ver klaarde hg, dat het niet ge oorloofd was voor den vijand te werken. Het eerste verzoek van Hitler naar Berchtesga- den te komen heeft Koning Leopold van de hand gewezen om er ten slotte op 19 Nov 1940 op in te gaan. Wat be treft het niet in oorlog treden met Italië bleef den Koning niets anders over dan het standpunt van de regeering te deelen. DE „JOHAN VAN OLDENARNEVELDT" Woensdagmiddag arriveerde de „Johan van Oldenbarne- veldt" te Amsterdam met 2000 gerepatrieerden. die vandaag worden gedebarkeerd. HET VLIEGDEKSCHIP VOOR DE NED. MARINE. Over enkele weken zal de Nederlandsche vloot de be schikking krggen over een vliegdekschip (escorte-carrier), welke door de Engelsche ma rine in bruikleen zal worden afgestaan. De Firefly verken- nings-jachtvliegtuigen, welke kort geleden werden aange kocht, zijn hiervoor bestemd. Mlllloenen kilo's liggen te rotten. Aan de Zeeuwsche dagbladen werd uit Waarde een uitvoerig schrijven toegezonden over een zeer ernstigen toestand in de winterpeenproductie. Dit stuk bereikte ons op een zoodanig tgdstip, dat wy niet in staat waren om het geltfktgdig met de andere bladen te publicee- ren. Omdat de kwestie inder daad van beteekenis is en de belangen van vele peenverbou- wers hier in het geding zgn. laten wij niettemin de hoofd zaken uit het stuk hieronder volgen In het voorjaar van 1945 werd niet alleen in Waarde, maar ook in Rilland, Krab bendijke, Kruiningen en talrij ke andere plaatsen in Noörd- en Zuid-Beveland in groote hoeveelheden peen verbouwd, om zooveel mogelijk voedsel te produceeren. In Aug. werd het rooien van wgnpeen evenwel verboden en toen het in Sep tember weer werd opgeheven, werd vry'wel gelijktijdig de aanvoer op de veilingen verbo den. De voorraden konden dus niet van de hand worden ge daan. Pas in November moch ten weer kleine hoeveelheden worden aangevoerd. Latei- bleek, dat er reeds zooveel peen op de markt was, dat de consumenten de wortelen beu waren en andere groenten ver langden. In Januari kwam er geen op leving in de vraag naar peen en al dien tg'd hadden de boe ren dus aanzieniyke finar.ci- eele schade. De veilingen ble ven evenwel krachtens hun in structies weigeren om groote hoeveelheden peen te acceptee ren. Ten slotte gaf na vele klach ten de regeering toestemming om groote hoeveelheden peen te exporteeren, echter tegen een prijs, die export onmogelijk maakte. De regeering stelde den minimum-exportprijs vast op 120,per ton. De telers prys is 68— of 71,— per ton, de exporteur mag 10 bruto verdienen de regee ring wilde dus zelf een winst maken van circa 50 van den telersprys. Bovendien werd bepaald, dat niet naar Frankryk geëxporteerd mocht worden, terwgi Frankrgk juist een van de voornaamste afne mers had kunnen zijn. Naar andere landen kan men niet exporteeren, omdat in België de peen maar 30,40— per ton kost en in Engeland de maximumtelersprijs op 67 a 75 per ton is gesteld. Van export komt dus niets. Intusschen heeft het Bedrijf schap besloten, dat de niet houdbare winterpeen als vee voeder verkocht mag worden, waarby zij echter slechts 30 per ton opbrengt. De boeren zijn van oordeel, dat de regeeringsinstanties. die aan de boeren de vrge be schikking over hun produel hebben ontnomen, verantwoor delijk zgn voor dezen gang van zaken en dat de regeering de boeren schadeloos dient te stel len op basis van de officieele prijzen voor consumptiepeen Immers: terwijl er een wereld hongersnood dreigt, liggen in Zeeland groote hoeveelheden peen te rotten De boeren te Waarde hebben zich telegr;* fisch tot den minister van landbouw gewend en tot het Bedrijfschap en het Hoofdbe drijfschap en daarin aange drongen op versnelden afzet en schadeloosstelling. DE ZETEL DER U.N.O. Een Nederlandsch voorstel, zooals dat ge amendeerd was door Ca nada, is met 22 tegen 17 stemmen aangenomen. Dit beteekent. dat eerst in September besloten zal worden waar de per manente zetel van de U.N.O. gevestigd zal worden, al is men het er over eens, dat dit aan de Oostkust van Amen- ka zal zijn. Kath. Volkspartij en ij van den Arbeid. Partij De Katholieke Volksparty heeft na kennisneming van het gepubliceerde urgeutieprogram van de nieuwe Partij van den Arbeid een ontwerp voor een gezamenlijk urgentieprogram opgemaakt, dat mede ten grondslag zal liggen aan de besprekingen, welke ter zake tusschen de daartoe genoodig- de partyen zullen worden ge voerd. In dit ontwerp der Katho lieke Volksparty is ivoorzoo ver mogeiyk aansluiting gezocht aan het urgentiepro gram van de Parij van den Arbeid. Verschêidene pünten daarvan z«n hierin zelfs let- teriyk opgenomen. Het bevat echter voorts, naast wijzigin gen, een niet onbelangrijk aan. Lal aanvullingen. Amsterdamsche studenten willen staken. Het bestuur van de Aig. Stu- dentenvereeniging Amsterdam heeft, overwegende dat de te rugkeer van prof. Wibaut on aanvaardbaar is, de Amster damsche studenten van alle fa culteiten geadviseerd van heden af geen colleges of practica meer te volgen, zoolang prof. Wibaut geen ontslag heeft ge nomen, of zoo lang hem geen ontslag is verleend. De sta king omvat byna 4000 studen ten. De rector van de Amster damsche universiteit heeft ir. verband hiermee de hoog leeraren en andere docenteu ver zocht Donderdag, Vrijdag en Zaterdag geen colleges en practica te geven ten einde in een rustige sfeer met de stu denten en andere betrokkenen te kunnen overleggen en te trachten om tot een voor alle partgen bevredigende oplossing De Zeeland naar Hoek van Holland. ven staan aan weer en wind, evenals de drooggekomen ge bieden en voltooide gebouwen herhaaldelijk gevorderd wor den. SPOORHALTE SOUBURG VERDWIJNT NIET. Voor de inwoners van Sou burg is het ongetwgfeld ver heugend nieuws te vernemen, dat bg het gemeentebestuur bericht ia ontvangen, dat da spoorhalte Souburg niet zal worden opgeheven. Het ligt ook in de bedoeling het perron te verbeteren. SERENADE AAN KAPITEIN ROMIJN. Na de serenade aan de ver tegenwoordiger van het Amer, Roode Kruis, heeft de Har monie „Ons Genoegen" te Vlissingen Woensdagavond ook een muzikale hulde*, ge bracht aan kapitein A. Romijn, den meest gedecoreerde van de Ned. koopvaardijvloot, die tydelijk ten huize van familie in de Walstraat verblijft. Vanzelfsprekend trok een en ander, mede dank zij het fraai o weer, veel belangstelling. Tot onderwijzer aan de bijzondere lagere school to Arnemuiden is benoemd de heer Smit te '^luiskil. De titelrol in het door de tooneelvereeniging „De Reede- r|jckers" uit Goes te Middel burg opgevoerde „Marjatta" werd niet vertolkt door mevr. C. KauffmannBosch, doch door mevr. Telgenkamp. De Stoomvaartmaatschappij .Zeeland" zal in verband met het feit. dat Vlissingen voors hands niet gebruikt worden kan door de vernielingen aan de haven aldaar, volgens de N.R Crt., den dienst tusschen Ne derland en Engeland onderhou den van Hoek van Holland uit. CAPT. WEBSTER VAN HET AMERIK. ROODE KRUIS BEZOEKT WALCHEREN. De vertegenwoordiger van het Am'erikaansche Roodc Kruis in Nederland, Capt. W. Webster, maakt dezer dagen in gezelschap van de heerenA. J. Yardin Millord, pers-chef van de HARK, J. R. Hoekstra, van het Ned. Roode Kruis en F. Broekman, adj.-directeur van de HARK, een inspectietocht door Nederland, waarby ook Middelburg en Vlissingen wer den bezocht. In het gebouw van de HARK en het Middelburgsch Hulp comité te Middelburg werd een deel van de prachtige zen ding textiel uitgereikt, die in twee zendingen aankomt en 1.250.000 stuks bedraagt. Na omtrent de wijze van verdeeling en de administra tieve regeling uitvoerig te zgn ingelicht, begaf het gezelschap zich, begeleid door dr. G. Sis- singh, Kringcommissaris van het Ned. Roode Kruis en den heer D. F. J. Hoegen, secr.- penningmeester en belast met het dagelijksch bestuur van de HARK in Zeeland, naar Vlis singen, om daar de uitdeeling van jam en zeep gade te slaan. Met een boot werd vervol gens een bezoek gebracht aan het dijksgat bij Rammekens. 's Avohds werd Capt. Web ster ten huize van dr. Siasingh een serenade gebracht door de Harmonie „Ons Genoegen". Zoowel in Middelburg als in Vlissingen hadden velen uit erkenteiykheid voor de Ameri- kaansche hulp, waaraan het geheele volk, inclusief de fa brikanten, die de goederen te gen kostprijs leveren, mee werkt, de vlag uitgestoken. Om de milde gevers ook di rect den dank van het Neder landsche volk te kunnen over brengen reikt het Roode Kruis gemakshalve gedrukte kaar tjes „Many Thanks" uit, die men onderteekend weer kan inleveren. Ook zullen in de lo kalen van afgifte oorkonden Ten liotinkfr.^enenooke,li/ Soekarno teleurgesteld. een briefje schrijven en dat by het HARK-kantoor afgeven, dat vcor verdere verzending Laatste nieuws Geen enkele actie t.a.v. Indonesië. Het Oekralnsclie voorstel In zake de Indonesische kwestie voor den Veiligheidsraad kou slechts twee stemmen op zich vereenigen en is verworpen verklaard. Een amendement op het Egyptische voorstel, door Sou - jet-Rusland ingediend, strek kende tot het instellen van een commissie inzake de Indonesi sche kwestie, en het oorspro u kelgke Egyptische voorstel z|jn eveneens verworpen. De raad is hierna tot het vol. gende punt vau de agenda overgegaan, zonder tot het on dernemen van eenige actie in zake Indonesië te besluiten. zorg draagt. DE WEDEROPBOUW VAN MIDDELBURG. De Ver. Handelsbelang te Middelburg heeft zich tot dec minister van openbare werken, dr. ir. Ringers gewend, met het verzoek mede te willen deelen, of inderdaad zooals ge ruchten zeggen de prioriteit van Middelburg' bg den we- wederopbouw is opgeheven. Deze prioriteit werd in '40 aan Middelburg toegekend, De stad zou onmiddellgk vol gen op Rh enen en Veenendaal en in '43 herbouwd zijn. Deze plannen konden door den oor log geen doorgang vinden. In 1944 werd Middelburg opnieuw zeer zwaar getroffen, zoodat prioriteit dringend gewenscht blijft, niet alleen voor Middel burg, maar voor geheel Wal cheren. Versnelling van het wederopbouwtempo wordt noodzakelgk geacht omdat hall voltooide gebouwen bloot bl|j- Van 17 Febr. t.m. 2 Maart. BONKAARTEN KA, KB, KC 60S. Brood: 040 t.m. 046 Alg. S00 gr.; B13: 800 gr. Bloem: 038, 039 Alg. 200 gr. Suiker: 037 Alg. 400 gr. Margarine: 635, 036 Alg. 250 gr. Kaas: 034 Alg. 100 gr.; 033 Alg. 100 gr. (extra rants.) Aardappelen: B14 Res. 1 kg. BONKAARTEN LA, LB, LC 602. Vleesch: 021, 022, 023 Vleesch 100 gr. vleesch. Aardappelen: 017 Aard. 2 kg. Melk: A07 Melk 1% I.; B07, C07 Melk 3 l BONKAARTEN KD, KE 608. Brood: 540, 541 Alg. 800 gr.; D13, D14 Res., 400 gr. Bloem: 538, 539 Alg. 200 gr. Suiker: 537 Alg. 500 gr. Boter: 536 Alg. 250 gr. Margarine: 535 Alg. 125 gr. Kaas: 534 Alg. 100 gr.; 533 Alg. 100 gr. (extra rants.) R|jst of Kindermeel: E 13 Res. 500 gr. BONKAARTEN LD, LE 602. Vleesch: 521, 522, 523 Vleesch 100 gr. Aardappelen517 Aard. 1 kg. Melk: D07, E07 Melk 5 1. TABAKSKAARTEN ENZ. Tl3 2 rants, rook- of shagta- bak (geen sigaretten of si garen). VIS 100 gr. choc, of suikerw. XI8 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten). De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig ton. Zaterdag 23 Febr. a.s. Voor de week van 24 Febr. t.m. 2 Maart a.s. zullen nog bonnen werden aangewezen voor melk. aardappelen, jam, koffie, cacao, tabak, versna peringen, huishoudzeep en lu cifers. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 15 Febr. a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor vleesch, melk en aard appelen, waarop eerst met in- gang van Maandag 18 Febr. mag worden afgeleverd. Op bon 033 Algemeen wordt een extra-rantsoen van 100 gr. kaas verstrekt. Op dezen bon cn op bon 034 Alg. zal voor de helft volvette of 40+ kaas (w.o. event, begrepen buiten- landsche kaas) en voor de helft magere of 20+ kaas worden geleverd. Bij deelneming aan maaltij den van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 021 of 521 Vleesch voor vleesch en 017 Aardappelen vcor aardap pelen worden ingeleverd. In de week van 24 Febr. t.m. 2 Maart moeten by de centrale keukens worden inge leverd bon 022 óf 522 Vleesch voor vleesch, alsmede de voor die week aan te wijzen aard appelbonnen. BON 05 VOOR SCHOENREPARATIE. Bon ,.05 Leder" der leder- kaart is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met leder en/of rubber zolen en hakken materiaal. Rubber voor hakken is zooals gemeld bonvrij Bon „05 Leder" blijft geldig. Ir. Soekarno, „president" van de Indonesische republiek, en de Indonesische leiders bg zgn hoofdkwartier in Midden-Java. zgn teleurgesteld door de Ne derlandsche voorstellen inzake de toekomst van Indonesië. Soekarno's eerste opmerking was: „Dit beteekent geen ver betering.'. Het algemeene ge voel was, dat de Nederlanders de kracht van de nationalisti sche eischen van onafhanke- lgkheid, onderschat hadden zoo luidde een bericht. Watersnood in Almelo. Tengevolge van het doorbre ken van verschillende d|jken in Duitschland en Nederland is Almelo voor driekwart over stroomd. Hier en daar staaf 1 y7 m. water in de straten. 30.000 personen hebben water last; 20.000 zijn geïsoleerd en huizen op bovenverdiepingen. Twee ziekenhuizen z|jn door het water afgesloten. De zie ken worden naar andere zie kenhuizen overgebracht Ook Ie gas- en electriciteitsvoor- zienuig stuit op groote moei lijkheden. De Commissaris der ivoningin leidt persoonlijk de hulpvërleening. Met vracht auto's en rubberbooten kr|jgcn de bewoners eten uit centrale keukens. Het gebied van het water schap „De Regge" is nu in verbinding gebracht met het Over|jsselsche kanaal om Al melo van water .te ontlasten. Van alle kanten snelt hulp toe. Overeenkomst tusschen N.V.V. en E.V.C. Tijdens de fusie-besprekingen tusschen het N.V.V, en de E.V.C. werd op bijna alle pun ten overeenstemming bereikt over de fusie. Hongersnood dreigt! Bevin dient een plan in om het ergste te voorkomen. Ernest Bevin heeft ln de vergadering van de Vereen. Volkeren medegedeeld, dat er over de geheele wereld een te kort is van 5 millioen ton tar we en 2 millioen ton r|jst. Hij diende een plan in om het erg- sto van de bedreiging van hon gersnood op groote schaal over de geheele wereld te voorkomen. Volgende maand zal te Lon den een conferentie over de Kuropeesche voedselsituatie gehouden worden. DE VESUVIUS WERKT WEEK. De Vesuvius spuwt weer krachtige rookwolken uit, ter wijl in de naaste omgeving on- deraardsche explosies merk baar zijn. Italiaansche seismo- grafen hebben sterke aardbe vingen geregistreerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5